KVAB struikelt over verhoging contributie LOKALENNOOD „DUINZICHT" NOG STEEDS NIET OPGELOST Bronzen' priester TOUWTREKKEN OM WOONHUIS IN NOORDWUK Noordwijkers aasden op oude visserswoning Snuffeldagen in Lisses Laboratorium Oude pastorie tegen de grond Eerste paal voor dwergen' 'PAGINA 4 LE1DSE COURANT DINSDAG 17 DECEMBER 1974 „Hyacinth" gaat herinvoering teeltrecht bepleiten (Van één onzer medewerkers) HILLEGOM Met een over weldigend grote meerder heid hebben de leden van de ver. „De Hyacinth" gister middag besloten stappen te gaan zetten om tot herin voering van het teeltrecht voor hyacinthen te komen. Dat gebeurde tijdens een op merkelijk druk bezochte vergadering in de Lunazaal van het Bloembollencen trum te Hillegom. Het be stuursvoorstel kreeg ruim 86% van de uitgebrachte stemmen, nl. 474 voor, 74 tegen en één blanco. „De Hyacinth" gaat in samen werking met het PVS trach ten de regeling die het Hof te Luxemburg onlangs van de tafel veegde, in een wat gewijzigde versie weer inge voerd te krijgen. Van een onzer medewerkers BOLLENSTREEK Het voorstel van het bestuur van de Kon. Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur om de contributie met 10% te verhogen, is er tijdens de algemene vergadering niet doorgekomen. Maar ook een motie van de afdeling Ven huizen om te volstaan met een contribu tieverhoging van 5% werd van tafel geveegd met 370 stemmen voor en 611 tegen. Toen men hierna ter stembus toog voor het bestuursvoorstel (10% ver hoging) waren de tegenstemmers ver in de meerderheid 533 tegen 444. De algemeen secretaris/penningmeester van de Koninklijke, de heer H. A. G. de la Mar, heeft nu de opdracht een nieuwe begroting voor 1975 op te stellen. Een allesbehalve dankbare taak daar de te genstemmers niet aangaven langs welke wegen de kostenstijgingen zonder een contributieverhoging zijn op te vangen. In een glashelder betoog had de heer De la Mar al uiteengezet dat het zelfs met die 10% verhoging al moeilijk genoeg zal zijn om rond te komen. Voor het orgaan ging alleen de papierprijs al met 70% omhoog. Een groot deel van de uitgaven voor 1975 is al op het peil van 1974 gehouden. „We hebben een rijke vereniging, maar we hebben geen geld", aldus de heer De la Mar. „We hebben nu een nieuw bloem bollencentrum, waar we jaren lang voor gespaard hebben, maar ik neem aan dat het niet de bedoeling is die gebouwen te gaan verkopen. Laten we niet vergeten dat de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen- cultuur nu „gratis woont" en dat het deel van het gebouw dat men zelf niet nodig heeft, is onderverhuurd. De huur van de kantoorruimten betekent een niet onaan zienlijk inkomen voor de Koninklijke, „zo zei hij. De voorzitter, drs. A. L. J. Coenen, deed hierna nog enkele mededelingen over het aan de gang zijnde struktuuronderzoek. De tweede fase zal in februari worden afgerond, ligt in de lijn der verwachtin gen dat het gehele onderzoek in mei gereed zal zijn. Dan zal Bureau Bosboom Hegener het eindrapport gereed moe ten hebben en zullen de conclusies „hard gemaakt" moeten zijn. In zijn openings woord had de heer Coenen er al op gewezen dat er harde adviezen verwacht kunnen worden. Eerste paal nieuwbouw morgen de grond in Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Burgemeester Van Eysinga slaat morgen de eerste paal voor de nieuwbouw van de R.K. I.V.O. scholenge meenschap „Duinzicht". De nieuwbouw zal, wanneer alles mee zit, in september 1975 ge reed zijn. De bouw heeft plaats op een stuk terrein vlakbij het klooster „Duinzicht" aan de Rijngeester- straatweg. Het nieuwe gebouw, dat een ingang krijgt aan de Van Wijttenbachweg, gaat be staan uit zeventien leslokalen, twee gymnastieklokalen, enkele directiekamers, een artsenka mer, een aula en een studie- ruimte. De aula wordt een grote centraal gelegen ruimte in het gebouw. Zij krijgt een los podium. „Hierdoor hebben we de gele genheid de aula voor verschil lende zaken te gebruiken er zal hard nodig zijn", aldus ter Salvatrix, directrice van de scholengemeenschap, waar op geleid wordt voor het diploma Mavo en Lavo. „Bijzonder ge lukkig zijn wij ook met de cen trale studieruimte." Lokalennood Ondanks de nieuwbouw zal het voorlopig toch nog passen meten voor de directie van de scholengemeenschap blijven. „De lokalennood is voor ons nog steeds niet opgeheven." Tot nog toe heeft „Duinzicht" ze ventien' lokalen in het oude Rijnlands Lyceum aan de Tromplaan in gebruik. Deze lo kalen zullen worden afgestoten zodra de nieuwbouw klaar i: „Dan hebben we hier op het terrein nog zeven directie keten staan, die we absoluut nog niet kunnen missen. Hierin zijn drie vak- en vier theorielokalen dergebracht." De directieketen werden neerge zet toen het „hoofdgebouw" dat in 1960 werd gebouwd al in 1963 te klein bleek. „Dat dateert nog uit de tijd dat de gemeen ten zonder toestemming van het rijk mochten bouwen, wanneer de kosten onder de ton bleven." Leerlingenaantal Dat er, nu het rijk de bouw in handen heeft genomen, nog 'steeds lokalennood bij „Duin zicht" is, vindt zijn oorzaak in het feit dat de prognoses voor het leerlingen aaantal waarop wordt gebouwd dateren uit 1968. „Toen verwachtten nog niet dat we nu 884 leerlin gen zouden hebben. We hebben er het afgelopen jaar zelfs tig moeten afwijzen". Zuster Salvatrix vreest dat zij het komend jaar overigens met het rode potlood tewerk zal moeten gaan. „We zitten nu met net werkbare groepen. Zouden we meer leerlingen aannemen, dan is het niet ondenkbaar dat we praktisch gezien de „I." (In dividueel) van I.V.O. (Indivi dueel Voortgezet Onderwijs) wel kunnen schrappen". Valkenburg kan eindjes aan elkaar knope n Van onze correspondent Valkenburg - Vanavond en don derdagavond worden in het ge meentehuis van Valkenburg weer de jaarlijkse begrotlngs- vergaderingen gehouden, eerder werd de begroting voor 1975 bekend gemaakt Deze vertoont geen tekort Vanavond komen vóór de begro tingsbehandeling eerst enkele kleine agendapunten aan de or de. Onder meer de vergoedin gen voor leden van de Vrijwilli ge brandweer, waarvoor een verhoging is voorgesteld. Na die kleine zaakjes zal begonnen worden met de behandeling van de begroting. Alle politieke partijen zullen, zoals gebruike lijk, weer hun visie naar voren brengen op het reilen en zeilen in de gemeente Valkenburg. Dat doen zij in hun algemene en politieke beschouwingen. In hun beschouwingen zullen de raadsleden ook reageren op de nota van aanbieding die B en W bij de begroting hebben ge maakt Donderdag zullen B en W in gaan op alle beschouwin gen van de verschillende raads fracties. De begroting zal dan puntsgewijs worden doorgeno men. Ook de begrotingsverga deringen zijn voor iedereen vrij j toegankelijk en beginnen om 20.00 uur. gillllllltlllllllllillllll^ Kapelaan Noordermeer was gisteren precies twaalfe- neenhalf jaar priester. Dit weekeinde werd dit bronzen priesterfeest alvast gevierd met een plechtige H. Mis in de St. Jeroenskerk in Noord- wijk-binnen. Na afloop van deze H. Mis waarbij kape laan Noordermeer werd geassisteerd door vier colle ga-priesters maakten veel Noord wij kers van de gele genheid gebruik om de ka pelaan te feliciteren met dit jubileum. De meer dan drie eeuwen oude pastorie van de Bartholomeus kerk in Voorhout wordt afgebroken. Het pand aan de Kerkweg 1 en 3 was sinds 1922 kosterswoning. Toen besloot pastoor Schravemade namelijk zijn intrek te nemen in de huidige pastorie. De eerste bewoners sinds 1922 waren de heer en C. Kraakman. De nu 77-jarige koster vertelt dat in 1927 het oude pand helemaal werd veranderd. „Toen hebben ze het huis vernield. Eigenlijk moes't alleen het dak opgeknapt worden. Ze hebben er toen echter een heel ander huis van gemaakt." In feite werd de bewoonbaarheid van het pand er na de verbouwing niet beter op. Slopen of laten staan? Van onze correspondent NOORDWLJK Moet het woonhuis Wilhelmina- straat 45 worden gesloopt of moet het blijven staan? De Noordwijkse raad moet, nu de afron ding van het bebouwingsplan Vreewijk in zicht is, gaan beslissen wat het nu eigenlijk wil. De raad is verdeeld, B en W houden er ook al een verschillende mening op na. De aankoop van deze woning (op de vrijkomende grond zou een blokje van drie huizen met schuurtjes en garageboxen moeten worden ge bouwd) kwam al eerder aan de orde maar tot een besluit is het tot nu toe nog niet gekomen. De onderhandelingen tot verwerving van het pad werden in het begin van september j.L opgeschort Inmiddels is van het ministerie van volkshuisves ting telefonisch de mededeling ontvangen, dat nog deze maand de beschikking op het verzoek om een rijksbijdrage in de kosten van de realise- ring van het saneringsplan Vreewijk kan worden verwacht Op grond van de daarbij gegeven informatie kan worden aangenomen, dat de rijksbijdrage zal zijn afgestemd op de totale kosten van verwerving, ontruiming en sloop van alle in het plan begrepen percelen, met uitzon dering van het pand Wilhelminastraat 45. Omdat B. en W. intussen voor de noodzaak staan op korte termijn te komen tot de afronding van het bebouwingsplan Vreewijk men wil met de uitvoering medio mei 1975 beginnen - is het nodig dat thans een beslissing wordt genomen over de vraag of bedoelde woning dient te worden aangekocht en gesloopt. Nu niet mag worden verwacht dat een rijksbijdrage van 80% wordt verstrekt, komt het verschil tussen koop prijs en opbrengst van het perceel voor rekening van het ontwikkelings- en saneringsfonds. Het verschil wordt geraamd op ongeveer 25.000 De meerderheid van het college is voor aankoop, o.m. omdat er bij handhaving van de woning een onooglijke toestand zal ontstaan, de achter kant van het perceel een dissonant zal vormen in de nieuwe woonwijk, en omdat op de plaats van die ene woning drie nieuwe huizen kunnen worden gebouwd. Eén lid van het college vindt de voorgestelde oplossing te kostbaar en boven dien is hij van oordeel dat de woning zodanig in het straatbeeld van de Wilhelminastraat past, dat het amoveren van het pand het aanzien van de straat zal schaden. Voorgesteld wordt de onderhandelingen over de aankoop te heropenen. De commissie voor de ruimtelijke ordening is vóór de aankoop, de commissie voor financiën is tegen. De heer J. Noorderlander in de cabi ne van de heimachine. LEIDERDORP De bebouwing van het uit breidingsplan Voorhof-Zuid is gistermiddag of ficieel gestart In aanwezigheid van onder an der burgemeester M. A. van der Have en de wethouders E. Drenth en D. W. Tichler-Moer- man sloeg J. Noorlander de eerste paal voor de zeven woningen van de zelfbouwgroep „de zeven dwergen". Met dit officiële startsein begon ook de andere zelfbouwgroep in Voor hof-Zuid, Nooitgedacht, haar bouwactiviteiten. Deze zelfbouwgroep bouwt negen eengezinswo ningen. De verschillende noodzakelijke vergun ningen kwamen vrijdagmiddag laat af. In stromende regen woonden ruim vijftig belang stellenden deze eerste activiteiten in Leider dorps nieuwste uitbreidingsplan bij. In augus tus 1975 starten de andere bouwers, de gewone met het bouwen. Dan zal de grond in Voorhof-Zuid ook voor hen voldoende zijn ingeklonken. Wethouder Drenth, die namens het gemeentebe stuur het woord voerde, prees de zelfbouw groep voor haar enorme inzet: „Vooral door uw woordvoerder, de heer J. Nagtegaal, heb ben wij in het gemeentehuis de indruk gekre gen dat het hier om een bijzonder hard wer kende groep gaat. Met name de wijze waarop u er in geslaagd bent op vrij snelle wijze de tot dusver opgedoemde problemen op te los sen, heeft diepe indruk op ons gemaakt". Voor de zeven echtgenotes van de bouwers in "de zeven dwergen" waren er bloemen. Wethouder Drenth: „Als tegemoetkoming in het ongemak waarvoor u de komende tijd gesteld bent nu uw man vrijwel iedere dag op zijn eigen bouw te vinden zal zijn". Van onze correspondent Noord wijk - Veel Noordwijkers hebben xich bij het gemeentebestuur aangemeld als gegadigde voor de koop van de stokoude visserswoning Noordzeestraat 15. Aan één van hen is B en W nu van plan het pand voor de prijs van 10.000 van de hand te doen. De gegadigde wil het pand in oude stijl herstellen en er zelf in gaan wonen omdat hij van mening is dat dergelijke historische woningen, als karakte ristiek voor Noord wijk, voor het nageslacht bewaard dienen te blijven. B en W zijn van oordeel dat het behoud van het visserspandje zwaarder dient te wegen dan een onbeperkte bouwmogelijkheid langs de Parallel-boulevard. Wel zullen voorwaarden moeten worden gesteld dat de restauratie in derdaad zal plaatsvinden en dat spec uulatie kan worden voorkomen. De ongetwijfeld zeer kostbare restaratie zal binnen een te stellen termijn moeten zijn uitgevoerd. Het college vraagt een principe-uitspraak van de raad of zij bereid is het pandje te verkopen. De raad kan daarna een afgerond voorstel tot verkoop tegemoet zien. De commissie voor openbare werken, grondzaken en milieuzorg is over dit voorstel gehoord, doch de meningen liepen nogal sterk uiteen. Van een onzer verslaggevers Llsse - In de grote zaal van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Llsse kunnen belangstellenden morgen, donderdag, vrijdag en a.s. maandag weer wat aanvullende kennis opdoen over belangrijke recente onderzoekin gen rnb.t. de bloembolbehandeling. Dagelijks staan van 9.00 's morgens tot 17.00 uur 's avonds specialisten klaar om voor deskundige uitleg te zorgen. Onder meer zal tijdens deze open dagen van het laboratorium aandacht worden besteed aan het gebruik van kwik-bevattende-stoffen, die nodig zijn voor de ziektebestrijding van het gewas. Hoe de mogelijkheden liggen m.b.t. het verant woord werken met deze gevaarlijke bestrij dingsmiddelen en op welke manier deze sterk verminderd of zelfs vermeden kunnen worden, zal in het laboratorium uitgebreid uit de doe ken worden gedaan. Ir. van der Valk en M. Munnicke zullen uitleg geven over de problemen rond de grondwater stand en bolproduktie. In de grote zaal van het laboratorium zal ook opgesteld staan de gas-chromatograaf, waarmee het voor bloem bollen schadelijke ethyl een-gas kan worden gemeten. Men kan dit kostbare apparaat, tot nu toe alleen te hanteren door specialisten, in werking Zien. Ook zal worden gedemonstreerd hoe de teler of exporteur zelf op eenvoudige, goedkope en redelijk nauwkeurige manier het ethyleen-gehalte kan bepalen. Tenslotte zal ook ruimschoots voorlichting wor den gegeven over de factoren die van invloed zijn op de opbrengst en kan men kennis nemen van een inzending van de Plantenziektekundi- ge Dienst over ziektebeelden bij een groot aantal bol- en knolgewassen. Leidschendamse raad akkoord met verkeersplan Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Na een ge- dachtenwisseling van bijna twee uur heeft de gemeente raad gisteravond het gewijzigde verkeersstructuurplan van het verkeersbureau Goudappel en Coffeng in grote lijnen aan vaard. Ir. van Gurp van het verkeersbureau, die als 'n soort vijfde wethouder tussen de le den van het college van B. en W. had plaats genomen behoef de slechts even voor een techni sche opmerking in aktie te ko- De raad heeft zich eéhter, zoals burgemeester E. J. M. Kolfscho ten opmerkte, niet aan het plan gebonden. Het is een beleids plan waarvan de onderdelen telkens apart door de raad, ook op de financiële gevolgen zullen kunnen worden beoordeeld. De volle tribune liep onmiddellijk na het debat leeg. Veel nieuws was niet verteld of het moest de mededeling van wethouder van Dongen zijn dat NZH-bus 47 eind januari naar het Dam plein zal rijden. Wat echter de middenstand denkt van elk kwartier twee zware bussen door de toch al overvolle straat is niet bekend. Wassenaars raadslid: „Haast maken met bouw bejaarden woningen" Van onze correspondent WASSENAAR In een vergade ring die ongeveer 8 uren heeft geduurd, heeft de Wassenaarse gemeenteraad gisteren de be groting voor 1975 behandeld. De gemeentebegroting voor dat jaar sluit, dank zij een verhoog de uitkering uit het gemeente fonds. De raad had waardering voor de financiële visie van het college en betrok in die waarde ring ook de vorige wethouder van Financiën, mr. dr. W. F. van Gunsteren die nu geen deel meer uitmaakt van de raad. In de korte algemene beschou wingen door de fractievoorzit ters, waarmee de begrotingsbe handeling begon, werden een aantal wensen geuit, waarop de fracties in de loop van de ver gadering nader terugkwamen. Het belangrijkste punt daarbij was de woningbouw. Uit de antwoorden op vragen van raadsleden in het voorlopig ver slag was al duidelijk geworden, dat niet voor 1977 de eerste spade in de grond gestoken zal kunnen worden voor het reali seren van woningwetcomplexen van enige omvang. Die comple xen zullen kunnen verrijzen in het plan Spinbaan en in de omgeving van de remise. Mr. R. M. J. Breukers kondigde in de algemene beschouwingen een motie aan waarin de wens neer gelegd zou worden op korte termijn iets te doen aan de bouw van bejaardenwoningen op open plekken in het dorp, die daarvoor in aanmerking ko men. Hij wees er op, dat er in de wijk Oostdorp 174 bejaarden in woningen wonen die aan ge zinnen zouden kunnen worden toegewezen en in het Kerkehout 104 bejaarden. Omdat het bij het opvullen van gaten in de kom van het dorp en elders om kleinere complexen woningen gaat zouden wellicht ook plaat selijke aannemers kunnen wor den ingeschakeld. In de motie, die met algemene stemmen werd aangenomen, werd het college ook uitgeno digd aan bejaarden die willen opschuiven naar een bejaarden- woning, naast de normale door stromingspremie een extra „ontruimingspremie" beschik baar te stellen. Brandweer kwestie in dorpsraad Stompwijk Van onze correspondent STOMPWIJK De Stompwijkse dorpsraad komt vanavond om acht uur bijeen in het dorps huis aan dc Dr. van Noort- straat. Op de agenda staat on der meer de bespreking van de brandweerproblematiek. Hier toe is commandant R. van Dijck van de Leidschendamse politie uitgenodigd. Voorts wordt de asfaltering van de Stompwijkseweg en de Dr. van Noortstraat besproken. De ze zaak is al eerder in de voor malige commissie ad hoe aan de orde geweest. Toen waren de meningen sterk verdeeld. Enerzijds wilde men er rekening mee houden dat asfalteren goedkoper is in onderhoud dan bestraten. Anderzijds vreesde men van de wegen „race-ba nen" te maken omdat asfalt prettiger rijdt. Bovendien vroe- gen enkele commissieleden zich af of een verbeterde weg niet zal worden gebruikt als sluip weg voor het verkeer van Zoe- termeer dat naar Den Haag gaat. Andere punten op de agenda zijn: een nabeschou wing over het bezoek van de Commissaris der Koningin, voorbereiding van de 5-mei-vie- ring. SASSENHEIM Tijdens de het afgelopen weekeinde gehouden duivenshow is de collectie van de gebroeders Kruik als moois te uit de bus gekomen. Tweede werd de heer Krom met zijn collectie de derde prijs was voor M. van Dorp en Zn. De mooiste duif en de mooiste ou de doffer w^ren van B. van der

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4