Allerlei(ds) VVD en CDA zetten er opnieuw de beuk in WD: liever voorzieningen met direct profijt Kantonrechter als schoolmeester Zoen voor juf EISEN CLUB- EN BUURTHUISWERK Geheime cheque 15=10% deBijenkorf|^Jg randstad DINSDAG LI DECEMBER 1974 leidse courant PAGINA 3 Leiden aktueel iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ LEIDEN - De VVD wil, vergele ken met de plannen van het college, volgend jaar ruim 350.000 meer uitgeven aan voorzieningen waarvan de Leidse burgerij direct profijt heeft. Zoals bijvoorbeeld voor zieningen op het gebied van de sport, het verkeer en ook riole ringsvoorzieningen. Daarnaast vindt de partij dat de gemeen telijke belastingen niet extra dienen te worden verhoogd met zoals b.en w. willen 250.000. van Duijn gisteravond aange kondigd tijdens de eerste verga dering die de gemeenteraad hield in het kader van de begro tingsbehandeling. De financiële ruimte die de uit voering van het voorstel moge lijk maakt wil de WD schep pen door het Leidse ambtena ren-bestand volgend jaar te la ten voor wat het is. Dat wil zeggen dat men het voorstel van b. en w. om een half mil joen gulden te reserveren voor de uitvoering volgend jaar, van de reorganisatie van het ambte lijk apparaat, van de hand wij st. En ook dat men buiten deze reorganisatie om, het college wil 500.000 vast zetten om enkele dure top-ambtenaren ex tra te kunnen aantrekken, het ambtenaren-apparaat ook over igens niet wil versterken. Door deze uitgaven allemaal te schrappen zou het weliswaar mogelijk zijn volgend jaar nog eens 200.000 extra te besteden aan tastbare zaken als sport-, onderwijsvoorzieningen enzo voort, maar daar voelt de WD niet voor. Liever doet men ter grootte van dit bedrag een ge ringer beroep op de reserves. Of met andere woorden: laat men dit bedrag in de gemeente lijk spaarpot zitten. Overigens tekent de WD bij zijn voorstel aan dat men in het verleden wel degelijk bereid heid heeft getoond om mee te werken aan verbetering van de organisatie-structuur van het ambtelijk apparaat, een verbe tering die indirect het reilen en zeilen in Leiden natuurlijk erg ten goede zou kunnen komen.- Maar dat als uitgangspunt voor de invoering van een nieuwe structuur is vastgesteld: dat hij „in brede lagen zal moeten worden geaccepteerd; een reor ganisatie die niet in brede lagen wordt geaccepteerd zal op zo danige weerstand stuiten dat de resultaten bij voorbaat twijfel achtig zullen zijn". Omdat volgens de WD van een aanvaarding in brede kring nog geen sprake is, loopt Leiden naar haar oordeel de kans dat de voorgestelde investering zijn geld helemaal niet opbrengt. Dat risico kan de gemeente zich niet permitteren, zo stelt de WD vervolgens en mede daar om heeft men een vrij gedetai- leerd alternatief voor het finan cieel kader van de Leidse be groting 1975 uitgewerkt Voor alle duidelijkheid moet hierbij overigens wel worden opge merkt dat het volgens het v stel van het college helemaal nog niet zeker is dat het half miljoen daadwerkelijk wordt uitgegeven aan het aantrekken van de bedoelde top-ambtena- renfhoofddirecteuren en drijfspersoneel-chefs). Zij wil len het geld alleen reservt om in ieder geval de mogelijk heid te hebben hiertoe ove gaan. Zou dit niet doorgaan, dan kan het geld alsnog i iets anders worden besteed. WILLEM SCHEER iiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! iiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiniuniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiniii1 PvdA: „Onheilsvoorspellingen zijn onzin gebleken" LEIDEN De vóór de verkiezingen bij de Leidse gemeenschap gewekte verwachtingen zjjn niet waargemaakt en veel van de destijds door de linkse partijen gelaakte opvattingen van het oude college, lijken nu door het nieuwe college te zijn overgenomen. jchou- ukjes" zover Belgen ebeur derde :amert :o-pro RO lever gevinl al wai e. Hei irikke- DP 8 duidelijk ander beleid ofwel het feit dat er lang niet altijd moge lijkheden zijn om het echt an ders te doen." „Besturen", zo voegde hij daar aan toe, is heel iets anders dan formuleren". Met betogen van deze strekking hebben confessionelen en libe ralen gisteravond in de gemeen teraad, tijdens de algemene be schouwingen over de Leidse be groting 1975, weer eens flink de beuk gezet in het college van b. en w. PvdA-fractieleider Leo T7 Meijer stelde daar in zijn be- VOOrgewarmd schouwing tegenover dat „op vallender dan de dingen die in de afgelopen drie maanden zijn gebeurd, de dingen zijn die niet zijn gebeurd; de onheilsvoor- spellingen die niet zijn uitgeko- „Leiden is niet onbestuurbaar ge bleken", aldus Meijer, die daar mee doelde op de door CDA en WD voor de verkiezingen op geroepen schrikbeelden, „de ge meenteraad is niet onwerkbaar gebleken en de linkse raads- meerderheid niet dictatoriaal. De ambtenaren zijn niet mas saal weggelopen en de raadsle den niet op brancards ter stem ming gevoerd." Krachteloos Het meest treffend werd de ver klaring van confessionelen en liberalen voor het optreden van het nieuwe college, misschien wel verwoord door het raadslid Houtman (SGP/GPV). „In de afgelopen maandèn", zo zei hij, „is zo vaak/laar voren gebracht dat het college zich nog moet inwerken, dat je je afvraagt of het echt hierdoor komt dat er zo weinig is veranderd in verge lijking met vorige jaren. De werkelijke oorzaak schuilt waarschijnlijk in ofwel de om standigheid dat de wethouders niet de kracht hebben voor een PPR/PSP/D'66: „Beleidsverklaring wat magertjes" Van een onzer verslaggevers LEIDEN ,,De beleidsverklaring is wat magertjes. Ik zou er graag wat meer politiek profiel in hebben gezien". Deze milde kritiek uitte de leider van de PPR/PSP/D'66 fractie in de Leidse gemeenteraad C. Du Gardijn gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling. Hij zei verder „het aantal zegeningen van het nieuwe college (waarin zijn fractie met één wethouder is vertegenwoordigd) nog niet zo groot te vinden", maar de tijdsspanne van drie maanden waarin het college nu functio neert niet als maatstaf te kun nen nemen. „Voorlopig geef ik de wethouders het voordeel van de twijfel". Du Gardijn drong er bij de wethouders op aan „het gevoel bij de bevolking te doorbreken dat het stadsbe stuur zich tegenover de bevol king opstelt". De liberaal K. van Duin zei: „Bij de begrotingsbehandeling 1974 was vanzelfsprekend één de meest opvallende punten de uitermate felle behandeling door de PvdA-woordvoerder de heer Van Dam Dat was vóór de verkiezingen, thans zit hij met zijn kameraden op de be geerde stoelen die zij met geen - grote partij wensten te delen gezien de radicale, door hen voor de verkiezingen gefabri ceerde, verschillen van beleid. Wat is dan wel dat beleid? Wij hebben het in geen velden of wegen kunnen ontdekken. On danks herhaald aandringen in de commissies is er geen spoor te bekennen van enige wijziging van beleid. Terwijl de heer Van Dam bij-de behandeling va begroting 1974 geen spaan bet van het financiële beleid van het vorige college, moet thans worden geconstateerd dat hij het eigenhjk wel prettig vindt zitten in een voorgewarm- de stoel en dat de luide taal voor de verkiezingen reeds is getemperd". En met dat laat ste doelde Van Duijn dan voor al op het feit dat de wethouder het aan de begroting ten grond slag bggende principe om de financiële reserves van Leiden op te souperen in 1975, heeft gehandhaafd. „De ruimte voor 1975", aldus Van Duijn verder, „wordt vanzelf sprekend grotendeels bepaald door het beleid van het vorige college. Door rustig voort te borduren op dit voorgaand be leid, zat dit linkse college reeds op rozen. Toch wilde graag nog een stukje eigen in breng om daar zelf een verguld randje aan te geven. Waar haal de men die extra ruimte van daan? Bij de eigen bevolking, door extra belasting te heffen." Die verzwaring van de belasting druk zei het WD-raadslid uit den boze te achten omdat vol gens het voorstel van b. en de door het rijk als maximaal toelaatbaar geachte verhoging zou worden te boven gegaan. Vraagtekens De CDA-fractie-lelder Driessen kwam ln zijn beschouwing tot de conclusie dat „de wethou ders buiten de burgemeester en de gemeente-secretaris om delen, besluiten nemen en die eventueel weer terugdraaien. Dit ondanks het feit dat de burgemeester dit ontkent." Driessen zette grote vraagtekens achter het democratisch gehalte van de werkwijze van de PvdA in Leiden en wees in dit ver band op de „kadaver-discipli ne" waarmee fractie-leden met een afwijkende mening worden gedwongen zich te conformeren aan het standpunt van de meer derheid binnen hun fractie. Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN De Leidse kantonrechter mr. Van Dljke had gisteren op de strafzitting bezoek van een schoolklas. Omdat het de laatste strafzitting van dit Jaar was en er slechts 8 van de 130 verdachten kwamen opdagen, zodat alles als een nachtkaarsje uit dreigde te gaan, maakte mr. Van Dijke van de gelegenheid gebruik om vragen van de schol leren te beantwoorden. Aan de hand van vragen als: „Wat gebeurt er met al die mensen die niet komen opda gen?" en „Wie zijn die heren ln die mooie pakken daar?" (parketwachters) kreeg men van de kantonrechter tekst en uitleg over de werkzaamheden van het Leidse kantonge recht Zo ging men toch niet helemaal met lege handen naar huis, hoewel men het leukste van deze toch wel weer saaie zitting had misgelopen. De scholieren kwamen namelijk binnen nadat autohandelaar H., die zich moest verantwoorden voor te snel rijden door twee rode stoplichten, zijn beklag had gedaan over de wijze waarop hij door de Leidse politie behandeld was. „Is het de gewoonte, dat je door de politie voor „boerenlul" uitgemaakt wordt?", zo vroeg hij zich af. „Het is natuurlijk niet zo netjes", reageerde de kantonrech ter, „Maar als U vindt dat u dat niet bent, dan moet u maar uw beklag doen bij de hoofdcommissaris van politie en als hij niet naar u luisteren wil, dan wil de officier van Justitie dat misschien wel." Beledigd of niet, meneer H. werd in elk geval veroordeeld: 60.- boete. Omdat ook de toeristische kuststrook van Katwijk en Noord- wijk onder het Leidse kantongerecht valt, krijgt men daar nogal eens te maken met overtredingen van buitenlanders. Zo ook gisteren de 25-jarige Duitser F, die op rijksweg 44 gereden zou hebben met een snelheid van 130 km. Speciaal uit Duitsland teruggekomen om zich voor deze daad te verantwoorden overhandigde F. de kantonrechter een be wijs, waaruit moest blijken, dat zijn auto niet sneller kon rijden dan 122 km. Bovendien wist hij niet dat men in Nederland zich nog steeds aan de 100 km moest houden. In Duitsland kent men al enige tijd een lichtsnelheid van 130 km, waar men weliswaar wel boven mag, maar als men dan een ongeluk maakt wel de klos is. Hoewel bij elke grensovergang levensgrote borden staan, dat men geacht wordt in Holland niet harder dan 100 te rijden, vond de kantonrechter toch, dat F. dit niet had kunnen weten. Daarmee rechtvaardigde hij dan de laatste uitspraak van 1974: schuldigverklaring zonder oplegging van straf. Een dikke zoon van schoolhoofd Lankhorst van de Beatrixschool kreeg gisteren mejuffrouw Becks. In de gymnastiekzaal nam zij gisteren afscheid van collega's, ouders, leerlingen en oud-leerlingen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde, leeftijd. Tijdens de haar aangeboden receptie kwamen velen haar de hand drukken. De heer Boogaards sprak haar als eerste toe in zijn hoedanigheid van inspecteur van het basisonderwijs. Vervolgens was het de beurt aan Mevrouw Geelkerken, die namens de oudercommissie enkele woorden sprak. De heer Lankhorst dankte als laatste de scheidende onderwijzeres voor het werk dat zij voor vele generaties heeft verricht. Van een onzer verslaggevers Leiden Een delegatie van werkers en gebruikers van het club- en buurthuiswerk in Leiden heeft gisteravond aan het gemeentebestuur een petitie aangeboden waarin voor vol gend jaar wordt geëist: —doorvoering 6% subsidie-verhoging op personeelslasten uitbouw van het speeltuinwerk door een betere subsidiëring —mogelijk maken van noodzakelijke verbouwing in Kreatief Sentrum De club- en buurthuiswerkers zijn erg teleurgesteld dat de door hen voor volgend Jaar gevraagde „extrós" volgens het college slechts heel gedeeltelijk te realiseren zijn. Vandaar deze drie eisen. Leidse bioscopen i. tel. 21239: „De wraak fowoerd, tel. 24910: „Lady Car b" dag. 19 00 en 21.30 uur. KI B jr. dag. 14-30 19.00 e 16 Jr. d g ook 16 41 30. 19.00 ei „The uur. Kind. „De .chat In het aivermeer" aJ. Nacht- voor.telling: „Vrouwtje, die tegen een «tootje kunnen" 18 Ir. vr en ra 23 30 ftodlo: Steen.traat 39, tel. 33210: „The long goodbye" 18 Jr. tijden lie Lido hianon: Bree.tr.at 31, tel. 23875: „Gold" 14 Uitknippen, invullen en meenemen naar de Bijenkorf Woensdagochtend 18 december tot 12.00 uur geeft geheime cheque 15 recht op 10% korting op alle Bljenkorl-aankopen, behalve boeken. Bij elke aankoop betaalt u normaal Na inlevering van cheque 15 goeft de Centrale Kassa u dan 10% van het bestede bedrag terug Wanneer u deze advertentie Ingevuld meeneemt en inlevert, kunt u daaraan wel eens plezier beleven. Gewestzaken liever niet onder Van Aken Van een onzer verslaggevers LEIDEIN CD A-fractieleider Driessen heeft tijdens de alge mene beschouwingen over de Leidse begroting 1975 kritiek uitgeoefend op het feit dat ge westzaken deel uitmaken van de portefeuille van wethouder Van Aken. Volgens hem en ook volgens het raadslid Houtman (SGP/GPV) heeft de heer Van Aken bij de omliggende ge meenten in het verleden zoveel weerstanden opgeroepen, dat juist deze wethouder niet de aangewezen persoon is om met «•en „schone lei" te beginnen. Zoals bekend worden nu het oude gewest Leiden niet meer bestaat, pogingen ondernomen een nieuw gewest op poten te zetten. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Don Juan Hengelsport De voorstelling van Don Juan, die toneelgroep. De Appel van avond in het Lak-theater zou brengen, gaat niet door. Hoof drolspeler Carol Linsen liep vo rige week bij een voorstelling in Zwolle een enkelblessure op, waarvan hij nog niet is gene zen. Vast staat dat de Appel op een nog nader te bepalen da tum als nog met Don Juan naar Leiden komt Degenen, die reeds in het bezit van een toe gangsbewijs zijn worden dan ook verzocht, de kaart te bewa- sche leiding bij de wedstrijden was in handen van Af. Groen, le dan. Het viscollege H.S.V. heeft het afgelopen weekeinde de dobber uitgegooid in de Ringvaart bij VfjorflTHcht Lisse. De vangst was zeer slecht, de uitslag als volgt: Doesburg-2200, Wondergem- 1500, Bontje-1225, Laterveer- 830, Amoldus-200. Boot-175, Leuering 60, Van der Linden- 60, Onderwater-60. mengd 150—165 Iria: Ideaal 205-220, Prof 140-320. Free, la Corona 446—485, Judo Ballerina 215—370. A te 270-290. Golden Yellow 136-175. White Swan 150-160, Diana 34O-250 Nare. Carlton 75-130. Fort una 45-65, Overig* 76—46. tulpen Apeldoorn geel 186190. Chri.tma. Marvel 126 205. Preludium 126 160, Paul Richter 146, Gander 190, Aprtcot Beauty 210218 RUN3BURG. 16 dec. - Bloeirwn Omachnj vtni. totale aanvoer, gemiddelde prij» 0 0 443 Anthunum 707 2 463 9 0.467 Chrya- tro. I «04 Hyacinten 160 1.179. Hyacint n 157 083 0 473 lm 3475 2 559 Lelie tea WO a 25 107 I 139 Narcia Carl- Vrouwengilde De afdeling Leiden van het Kath oliek Vrouwengilde", organi seert morgenavond om half acht in het Lidwina-huis haar jaarlijkse kerstviering. De avond begint met een eucharis tieviering, gecelebreerd door pater Hoogervorst van de Pe- truskerk, daarna is er een bij eenkomst in een van de zaaltjes van het huis. Pater Hoogervorst zal hier een kerstgedachte uit spreken en tezamen met een koortje is er een kerstsamen- zang. Sportschool Luiten heeft het af gelopen weekeinde in de dojo aan de Pieterskerkgracht de jaarlijkse judo-kampioenschap- pen voor de rijkspolitie van Leiden en omgeving georgani seerd. Er werd in drie klassen gewerkt, een klasse t/m 78 kg. een boven de 78 kg en een voor alle categorieën. De uitslagen zijn als volgt: t/m 78 kg: 1) Af van Bergen. 2) L. Noordegraaf, 3) T. Riep. Boven 78 kg: 1) R. Stift, 2) W. Scheve. 3) U. de Lange. De finale in de klasse alle catego rieën werd gehouden tussen Af van Bergen en W. Scheve, en werd uiteindelijk gewonnen door Van Bergen. De techni- 0 900 Tulpen 111641 De Leidse universiteitsraad heeft gisteravond een voordracht op gesteld om te voorzien in een vakature die in deze raad is ontstaan. Een van de zg. buite nuniversitaire leden, mr. C. W. E. Abbenhuis van het ministe rie van justitie zag zich onlangs genoodzaakt zijn lidmaatschap te be In di gen De universiteits raad stelt nu de minister voor een keuze te maken tussen de heer Spiro, voormalig lid van Provinciale Staten van Zuid- Holland voor de PPR en Me vrouw Hilda Walle-Passchier, voorzitster van de PSP-Leiden. Veilingen KATWIJK 16 dec groente - Wa.peen p. kist A I 7 20-8 40. A U 2.60-7.00. BI 12- 16.30. B II Z00. C I 8 90. andijvie 71-1.23; bloek-u-lderte 2627. boerenkool 6673, rode kool 1623: apltakool 1 09 Aanvoer wa.peen 75.000 kg ROELOFARENDSVEEN. 14/12 bloemen - Per «tuk, anjer». Keeler 39—44, Rood 43-47. Arthur 44-87. Charmeur 54-42, Lena 56-40, AUc* 46-46. Roien Onna 9<^lÓ"'sor^ 65^83. MoUea' AT-M^lteUm 480 VlsJatedteS? i"1 ^'soiTll ruwste. I Narcia 1* aoort 3' I Div snijbloemen 2" I Dlv inijbloemen 336 J 0.844 Alatroe- I Anjer» A mp 3421 0 32300 Roren kJ bl. imp. 600 0.2SZ Dlv anijbl Imp 4110 1 435 Dlv anijbl Imp 11654 0 334. Aialea 724 2 772 Begonia 100 2 300 Cy- rlaam 14 1 600. PoinaetUa 417 1.702. 81 Euroviilon 10730 0 434. Glad. - Spie 4 Span 730 0678 Glad Peter Pear. 5764 0 0666 Anjer. 42-67. Gamette 34-39, overige 32—40 - «tuk Chry.anthen 23—35, 0 0.660 Anjer - Tr Prlde tulp. Bril «ter 12-16. He» V m TYPISTES NEDERLANDS FIEXOWRITER TYPISTES TYPISTES MODERNE TALEN (mat nama Engels) MEDISCH DICTAFOHISTES SECRETARESSES Kom direct morgen ir randstad uitzendbureau LEIDEN, NIEUWE RIJN 44, TEL.(071)44841 KATWIJK, PARSSTR. 19 TEL. (01718) 71215 Leidse Agenda vr «retelling „De Koe" Vergadering advice Groep Kennisma king. Naald- en Draad, „Werk' r Twentwel. Werk" in Troef WOENSDAG ir iedereen ln moellijk- t bereikbaar, telefoon

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3