Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst Paus roept aan begin H. Jaar op tot „algehele verzoening" Filmregisseur Anatole Litvak was een echte cosmopoliet Platenfeest met „licht klassiek" Paardrijden, sport en hobby Indermiihle, aanwinst voor het Kamerorkest Ook bisdom Den Bosch gaat vragen stellen aan bedrijven Z-Afrika DINSDAG 17 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAC.1N 13 De zondagavond In Parijs op 72-jarige leeftijd overleden filmregisseur Anatole Litvak heeft een halve eeuw de we reld rondgezworven en met een opmerkelijke souplesse aan beide zijden van de At lantische oceaan successen ge boekt. Rus van geboorte, re gisseerde hij op 22-jarige leef tijd reeds zijn eerste film in Leningrad. Internationale be kendheid verwierf hij in 1936 met de film „Mayerllng" met Charles Boyer en Danielle Darrieux opgenomen in Fran krijk waar hij zich sedert 1929 had gevestigd. De film leidde tot een Ameri kaans contract, dat hem in staat stelde in de jaren voor de tweede wereldoorlog kome dies als „The amazing Dr. Clit- terhouse" met Edward G. Ro binson en „Tovarich" met Boyer en Claudette Colbert te maken. Na de aanval op Pearl Harbour werd Litvak, die in middels de Amerikaanse na tionaliteit had verkregen, inge lijfd bij de legervoorlichtings- dienst, waarvoor hij onder Frank Capra meewerkte aan de„Why we fight "-serie. Na~de oorlog regisseerde hij Henry Fonda in de Ameri kaanse re-make van „Le jour se léve" onder de titel „The long night" en misschien wel zijn meest bekende film „The snake pit", een grimmige kijk op het krankzinnigenwezen met Olivia de Havilland. Via Engeland keerde hij in 1955 terug naar zijn geliefde Fran krijk, zo nu en dan overwip pend naar Hollywood, maar toch meest werkzaam aan Litvak in een van de Hollywoodse studio's Amerikaanse produkties op Bergman en Peter O'Toole. het Europese contenent, onder Zijn laatste film „The lady in meer met sterren als Ingrid the car" kwam in 1970 gereed. LFiedelmoier Sport en hobby De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken. Met de wetenschap, dat zij medewerkster is van het maandblad „Das Tier" van o.a. de bekende dierenkenner Prof. Grzimek, behoeft Leni Fiedelmeier nauwelijks een verdere introductie. In een Nederlandse vertaling en bewerking van Nico C. R. Boogaart wordt van haar hand door Elsevier het nieuwste paardeboek, „Paardrijden Sport Hobby" uitgegeven. Na het lezen van enkele hoofdstukken blijkt reeds, dat de schrijfster volkomen uit eigen ervaring spreekt en dat zij bovendien, en dit is bij sommige kenners nogwel eens een probleem, het paard op de eerste plaats als een dier ziet, hoewel zij er toch veel liefde voor voelt. In een voor zijn prijs rijk uitgevoerd boek, dit moge o.a. blijken uit het feit dat men er vele foto's in terug vindt, die ook te zien zijn in het paardeboek nr. I „Een koninkrijk voor een paard", belicht zij vele facetten van de paardesport op een, misschien hier en daar wat sumiere, maar overal duidelijke wijze. Vooral daarom, en ook omdat dit boek verder nog een overzicht bevat van vele in de paardesport gebezigde termen, een lijst van rijscholen en maneges in Nederland en België, en een serie vakantieadressen voor ruiter en paard in geheel- Europa, is dit boek, zeker voor de leek, dat wil zeggen de liefhebber die verder niets van paarden afweet, maar ook voor diegenen, die al enige tijd rijden en hun kennis verder willen uitbreiden, een aan te bevelen bezit. Zij het dan, dat men de in het boek opgegeven kosten voor paarden-pension e.d. .voorzichtig moet interpreteren. Paardrijden, Sport en Hobby, door Leni Fiedelmeier, Uitgeve rij Elsevier, Prijs 22,50. Voordracht raadsheer Hoge Raad DEN HAAG De Hoge bid heeft de Tweede Kamer een voordracht gezonden voor de benoeming van een raadsheer in dit college. Op deze voor dracht staan: prof. mr. C. Bronkhorst, hoogleraar aan de katholieke universiteit te Nij megen, prof. mr. W. L. Haard t, hoogleraar aan de RU te Lel den, mr. S. Royer, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. S. K. Martens, advocaat bij de Hoge Raad, mr. A. J. Roem, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam en prof. mr. K. V. An tal de Felsogeiler, hoogle raar aan de RU te Leiden. Bij de Hoge Raad is een vakatu- re, omdat het aantal raadsheer plaatsen tijdelijk is uitgebreid in verband met een aan de raadsheer mr. Ch. J. Enschede verleende bijzondere opdracht Heidemij verwacht bevredigend resultaat voor 1974 en 1975 aRNREM (ANP) De grootste binnenlandse dochter van Heide maatschappij Beheer, Heidemij Nederland, zal naar verwachting het voor 1974 verwachte bevredigende resultaat behalen. Hoewel met name de omzet bij de ruilverkavelingen is achtergebleven, is men er in geslaagd zowel bij nieuwe opdrachten als door nieuwe produkten voldoende aanvullende omzet te boeken. Daar naast hebben de stimulerende maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid positief bijgedragen tot de omzet en het resul taat In de ontwerpbegroting voor volgend jaar wordt eenzelfde bevredigend resultaat verwacht zo blijkt uit een verslag van de centrale ondernemingsraad in het personeelsblad van Heidemaat schappij Beheer, De Rechte Voor. Record aantal personeel naar huis WOLFSBURG (Reuter) Bij de zes Volkswagenfabrieken in West-Duitsland hoeft ruim driekwart van al het personeel, ofwel 86.000 van de in totaal 112.000 werknemers, In de oerste anderhal ve week van januari niet op het werk te verschijnen. Het wordt de dertiende periode van produktiebeperking sinds de ineenstorting van de automarkt (gevolg van de oliecrisis, nu ongeveer een jaar geleden). Bovendien heeft de produktie-afrem- mende maatregel betrekking op een record-aantal werknemers, want nog nooit eerder is bij VW een dergelijk aantal personeelsle den naar huis gestuurd. Overigens geldt deze week voor 30.000 arbeiders bij een viertal VW-vestigingen ook al werktijdverkor ting. Kunst en kunstenaars In het Singermuseum te Laren wordt van 21 december t/m 19 januari een tentoonstelling ge houden van tekeningen, schilde rijen, grafiek, aquarellen en pastels van Janneke Tangelder en Hans Dingjan. In het Bisschoppelijk Museum te Haarlem, Jansstraat 79. wordt op 10 januari een ten toonstelling geopend, gewijd aan het Haarlemse Begijnhof. Ze wordt georganiseerd binnen het kader van de activiteiten rondom de restauratie van de voormalige Begijnenkerk en het Begijnhof. In het centrum De Vaart te Haarlem wordt van 21 decem ber tot 19 januari een tentoon stelling gehouden van oliever ven, achterglasschilderingen en grafiek van Gerard Söhapericot- ter. Hekelcabaret m De Steeg DEN HAAG Op vrijdag 20 en zaterdag 21 dec. staat in het theater In de Steeg het Natio naal Hekelcabaret, de voormali ge groep „Grimlach". Aanvang 21.00 uur. Het wordt gevormd door Gerard Elschot en Louis Engels. Peter Hekker zorgt voor de muziek. Twee eerstgcnoem- .den studeren theologie en zij noemen hun cabaret behalve ongesubsidieerd, vrijpostig, morbide, intelligent, lollig, ijdel ook godsdienstig en verder nog keihard, pretentieus, goedkoop op gesponsord door de satan. In kleine solo-trekjes heeft Tho mas Indermiihle, de nieuwe lste hoboïst van het Neder lands Kamerorkest afgelopen weken zijn kwaliteiten al va nonder de korenmaat gehaald. Maandag kreeg hij een volle kans om te laten horen wat hij waard ls: dit bleek veel te zijn. a in Bach (eerste Brandenburg- se concert) en Mozart als or kestlid de Congresgebouwzaal weer te hebben laten genieten theemancipatïe Eindelijk wordt thee recht gedaan. 3M Duikertjes. Makkelijk, lekker en niet duur. van de korte fragmenten welke daar de hobo in het bijzonder toevertrouwd zijn, blies Inder miihle na de pauze de solopartij in het Concertino van Marius Flothuis, een voor klein strij korkest en slagwerk bewerkte versie van het in 1967 gecompo neerde hobo kwartet. De solopartij domineert in deze versie niet minder dan in het kwartet; strijkers en slagwerk doen niet veel meer dan het goed-doorzichtige kader aange ven, waarbinnen de hobo ope reert Goede smaak en de gave om een charmante melodie te schrijven zijn bij Flothuis beter vertegenwoordigd dan het ta lent om de schok van de ver- rasssing teweeg te brengen. Maar de lyrische mogelijkhe den werden door Indermiihle uitputtend behandeld. Tweede solist was Daniël Wayen- berg; die heeft - naar ons beste weten - bij zijn vele platonon- derscheidingen nog geen „prix" vanwege een Mozartvertolking; hij is trouwens geen pianist die men snel met Wolfgang Atria- deus zal associëren. Toch speel de Wayenberg maandag het concert in C-groot (K V 467) aantrekkelijk; de klankkleur was soms iets te fel, maar de esprit en gratie van Mozart wa ren royaal aanwezig. Het lste Brandenburgse concert' van het Kamerorkest bevredig de ons meer dan de uitvoering van Mozart's 40ste symfonie; die in g-klein met haar gesubli meerde weemoed. De klank was goed, maar dirigent Gold berg geeft de symfonie te wei nig reliëf. G.V.L. Op alle toeren klinkt muziek Drie platen zitten In het al- ,bum dat bij Decca-label „Ace of Diamonds" (SDDN 436/8) onder de titel „Festival van licht klassiek" van de persen is gekomen. Ruim twee uur muziek dus van klassieke componisten die hiervoor stukken uit hun meest popu lair geworden werk hebben afgestaan. Bijna steeds ver tolkt door bekende orkesten, grote dirigenten en gerenom meerde solisten. Men kan zo'n album kopen voor een hele avond compleet klassieke achtergrond muziek. Anderzijds staan er op de pla ten diverse stukken, welke men graag expliciet zou willen horen. Om er enkele te noeme- n: balletmuziek van Tsjaikovs- ki, het Nimrodfragment uit El- gar's „Enigma"-variaties, de sabeldans van Khatsjatoerian, dansen uit „De verkochte bruid" van Smetana, de „Me ditation" uit Massenet's opera Th als en gedeelten uit de „Peer Gynf'-suite van Grieg. Bewerkingen ontbreken niet; met name enkele van Leopold Stokowski, die dan onder lei ding van de componist-bewer ker zelf worden uitgevoerd; wellicht bent U het met ons erover eens, dat een prelude van Rachmaninov daar beter tegen kan dan een Moment Musicale van Schubert. Van de gerenommeerde solis ten noemen we de fabuleuze trompettist John Wilbraham die onder meer de bekende Trumpet Voluntary van Jere miah Clark blaast. Van de or kesten zijn er een paar „ad hoe" geformeerd, maar daar naast treden op de Tsjechische Philharmonia, het Nederlands Radiophilharmonisch Orkest en de drie grote Londense symfonie-orkesten. Voor de lichtere toets zorgen naast Johann Strauss een sui te op het bekendste thema uit de „Drie stuiversopera" van Krut Weil en een omvangrijk variatiewerk op Gershwin's melodie I got rhythm" ge speeld door de pianist David Patkhouse en orkest Het ple zierige van zo'n album is, dat er vrijwel voor iedereen iets bij is dat in de smaak valt; een plaat die hierdoor juist deze maand naast de meer serieuze kerst- en symfonieplaten wel kom kan zijn. Om het anders te zeggen: een uitgebreid promenadeconcert met diverse orkesten en moge- Leopold Stokowski lijkheden. Meer zelfs don de „proms" in Londen, Congres- gebouwzaal of Doelen ooit op één avond kunnen brengen. Partijvorming en polarisatie dragen de kiem van ontbin ding in zich. Het is dan ook een levensnoodzaak, dat allen in de kerk, bisschoppen, pries ters, religieuzen en leken zich inspannen voor een algehele verzoening, opdat in en tussen allen de vrede wordt hersteld. Paus Paulus schrijft dit in de apostolische brief over „de verzoening in de kerk" aan het episcopaat, de geestelijkheid en de gelovigen in de gehele wereld, naar aanleiding van de officiële opening van het Hei lig Jaar. In ons blad van giste ren hebben wij in het kort aandacht aan dit schrijven be steed. Iedereen moet er naar streven, aldus de paus, een klimaat te scheppen, dat geschikt is om de verzoening werkelijkheid te laten worden Dat kan onder meer gebeuren door een broe derlijke openheid jegens el kaar, gedragen door de wil tot begrip en afstand doen. Van uit deze houding kan ook de broederlijke terechtwijzing vruchtbaar worden, die vele meningsverschillen kan ophef fen of voorkomen. In het begin van zijn brief spreekt de paus over de begin nende ontrouw jegens de Hei lige Geest, die zich in onze dagen hier en daar in de kerk voordoet en haar jammerlijk van binnenuit probeert te be dreigen. Degenen, die dit proces bevor deren, aldus de paus, handelen in strijd met de eenheid van de kerk. „Zij verzetten zich tegen de hiërarchie, net alsof iedere dergelijke daad van te genspraak een grondelement van de waarheid is." Boven dien stellen zij de plicht tot gehoorzaamheid jegens het ge zag, dat de Verlosser gewild heeft, problematisch. Hij be treurt het, dat zij de herders der kerk voor de voeten wer pen. „De behoeders van een systeem en een kerkelijk insti tuut te zijn, die in tegenspraak is met hetgeen Christus heeft ingesteld." De paus klaagt er verder over, dat „de. betekenis van de woorden van het evangelie verdraaid wordt en dat op die manier de gemeenschap in verwarring wordt gebracht." Hij slaat deze dingen met ver driet gade, ook al gaat het' vergelijkenderwijs slechts om een kleine groep tegenover het grote aantal trouwe christe- heid als de H. Paulus tegen dit gebrek aan loyaliteit en aan juiste inzichten voornemens is op te treden." In dit verband doet de paus een beroep „Op alle christenen van goede wil. zich niet te laten beïnvloeden of op een dwaalspoor te laten brengen door de ontoelaatbare pressie van deze jammerlijk op verkeerde wegen geraakte medebroeders." In het verdere verloop van zijn brief richt de paus zich in het bijzonder tegen een theolo gisch pluralisme, dat „niet zel den leidt tot een dogmatisch relativisme en daardoor op verschillende wijzen de zuiver heid -van het geloof aantast." Natuurlijk heeft aldus de paus een theologisch plura lisme recht van bestaan, voorzover dit „de onderzoekin gen en opvattingen" betreft, waardoor het dogma op ver schillende manieren wordt on derzocht en uiteengezet zonder dat echter de eigenlijke en ob jectieve betekenis van het dog ma wordt aangetast. Hij er kent de grote waarde van dit soort theologische pluralisme voor de christelijkespirituali- teit, de kerkelijke en gods dienstige instellingen, de litur gische uitdrukkingsvormen en dergelijke. Maar wat moet men van een pluralisme zeggen zo vraagt de paus zich vervolgens af „dat het geloof en zijnwijze van uitdrukking niet be schouwt als een gemeenschap pelijke en daarmee kerkelijke erfenis, maar als een indivi duele vinding van de vrije kri tiek en het vrije onderzoek van het woord gods". De paus wijst in dit verband op de functie van het leergezag in de kerk. „Wanneer eenmaal het vasthouden aan de leer, die door de apostelen is overlege- verd, problematisch wordt ge steld, dan bestaat het gevaar, dat „men misschien met de bedoeling de moeilijkheden van het mysterie uit de weg te gaan, formules zoekt van een bedriegelijke rationaliteit, die de werkelijke geloofsinhoud aantasten". In het laatste deel van zijn brief stelt de paus de vraag hoe voorkomen kan worden,1 dat in de kerk onvermijdelijke spanningen op basis van de verscheidenheid van leden en taken „qntaarden in onheelba re scheidingen". Hij beklemtoont dan, dat „het eerste en onmisbare be standdeel van deze verschei denheid gevormd wordt door de herders der kerk zelf, die door Christas als zijn bood schappers bij de gelovigen zijn aangesteld en daarvoor met gezag zijn bekleed, dat alle standpunten en meningen van de individuen overstijgt." Uit de opdracht, die Christus aan de bisschoppen gegeven heeft, kan worden afgeleid, dat „al len, die naar hen luisteren of hen verachten, naar Christus zelf luisteren of hem verach ten".. De bisschoppen op hun beurt vormen een ondeelbaar lichaam met de opvolger van Petrus en in afhankelijkheid van hem. De bisschoppen dienen voor hun gelovigen een permanent voorbeeld van verzoening te zijn, vooral voor de priesters en religieuzen, die niet meer tegen de eisen van hun ambt en roeping opgewassen zijn. Aan het slot van zijn brief merkt de paus op, dat velen zijn uiteenzetting misschien als te streng zullen beoordelen, maar zo zegt hij die uiteenzetting is het resultaat van een grondige bestudering der situatie enerzijds en de eisen van het evangelie ander zijds. Hij zegt ervan overtuigd te zijn, dat de grote meerder heid ui de kerk op een derge lijke oproep heeft gewacht en bereid is hem te aanvaarden. KERK EN WERELD Gratis Romereis voor 20.000 katholieken tijdens Heilig Jaar Ongeveer twintigduizend on bemiddelde katholieken uit de gehele wereld zullen gedu rende het Heilig Jaar gratis naar Rome kunnen pelgrimo ren. Hierop rekent de solidari ty tscommissle van het cen traal comité voor het Heilig Jaar In Rome. De solidari ty tscomm lss ie wordt voor een belangrijk deel gefinan- eieerd door bijdragen uit de lokale kerken. Dank zij de reeds binnengeko men gelden heeft de solidari- teitscommissie tot op heden tweeduizend vrije overtochten naar Rome beschikbaar kun nen stellen (tweehonderd uit het nabije Oosten, vierhon derd uit Azië, honderdvijftig uit Oceanië, vijfhonderd uit Afrika.vijfhonderd uit Midden en Zuid-Amerika en 250 uit andere landen De Vatikaanse congregatie voor de wereldmissie heeft de kosten op zich genomen om vijfhonderd kütcchisten uit de derde wereld in staat te stellen naar Rome te reizen. Zij be taalt ook de overtocht van een aantal katechumcnen (geloofs- leerlingcn) uit de derde we reld, die op Paaszaterdag in de St.-Picter zullen worden ge doopt, alsmede van een groep diakens, die op 29 juni in de St.Pieter door paus Paulus tot priester zullen worden gewijd. Het is de bedoeling, dat kath oliek Nederland minstens tien Philippijnse diakens in de ge legenheid zal stellen voor hun priesterwijding naar Rome te gaan tijdens het Heilig jaar. De pastorale raad van het bis dom Den Bosch heeft bis schop Mgr. Dra. J. Bluysen gevraagd invloed uit te oefe nen op het sociale beleid In Zuid-Afrika van die Neder landse bedrijven waarvan het bisdom aandelen bezit. Er is een aantal Nederlandse bedrijven waarin ook het bis dom Den Bosch financieel is geïnteresseerd. Verschillende van deze bedrijven investeren in Zuid-Afrika. Op de aandeel houdersvergaderingen zullen nu kritische vragen worden gesteld door de vertegenwoor digers van het bisdom, ten aanzien van het sociaal beleid van deze industrieën In hun Zuidafrikaanse vestigingen. De bisschop kon zich met dit door de postorale raad aange nomen advies verenigen. In het begin van de vergadering had hij echter wel gewaar schuwd tegen het zonder meer overnemen van het standpunt, zoals dat door de Wereldraad van Kerken was geformuleerd. Men vond deze formule te ver gaan. Juist omdat deze zaken bijzonder gevoelig liggen moot men zo voorzichtig mogelijk optreden. Natuurlijk moet men daarbij ook rekening houden met het opstellen van de christelijke standpunten, die onder geen voorwaarde in het geding mogen komen. Het voorstel in de vergadering in Den Bosch is een gevolg van een eerder aangenomen advies in de pastorale raad van het bisdom Utrecht Eer- der al hebben ook Breda en Rotterdam zich positief over deze zaak uitgesproken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13