£cld6e6otMOtit CDA WORDT NU SERIEUS dr Deel apparatuur vliegveld Colombo functioneerde niet NAVO gaat crisis in economie te lijf alstublieft v.d.wiel Nederlands echtpaar inspecteerdeKoeweit KVP-voorzitter De Zeeuw: v.d.wiel RAMP DC-8 MARTINAIR Olielanden verhogen prijzen Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 1,03003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W, C. Leune., Advertenties (excl'. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week ƒ2.49; kwartaal 32,21; jaar ƒ125,25.- losse nummers 45 cent.' Zaterdag 14 december 1974, 65e jaargang no. 19993 Recht Politiefilm „Het recht in eigen hand" op Ned. II om 20.21 uur. Ned. I om 20.21 uur BB-kwis. Om 22.45 uur Great Mysteries. Zondag Ned. I om 21.10 uur Wolvenman. Ned. II om 20.00 uur Schlager- festival en om 21.35 uur Sonja 's avonds. Tijdelijk regen. Meest zwaar bewolkt met enige tijd regen. Tot matig of krachtig en aan de kust tot hard toene mende wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperaturen van 4 gr. aan de kust tot om het vriespunt in het zuidoosten van het land. Maxima circa 7 gr. Morgen zon: 8.4116.28 Schev. hoogw.: 3.2415.37 Maan: 9.51-18.28 Laagw: 11.1923.40 Van onze parlementaire redactie TILBURG De tijd waarin we met betrek king tot het CDA nog betrekkelijk vrijblijvend beslissingen konden nemen is voorbij. Dat heeft KVP-partijvoorzitter ir. Dick de Zeeuw vanmorgen in Tilburg in zijn rede tot de KV P-partijraad gezegd. Het gaat nu om de vraag of we bereid zijn het CDA als een nieuw project, als nieuwe politieke organisatie ook werkelijk te realiseren, aldus De Zeeuw. Het Wordt nu serieus, zei hij tot de vergadering, die zich vandaag boog over de toekomstige statuten van het Christen Democratisch Appèl. Ir. De Zeeuw benadrukte dat detotstandko- bestuur van het CDA, bestaande uit de drie partijvoorzitters en de drie fractievoorzitters is belast met de voorbereiding van die éne CDA- lijst. Het gaat daarbij volgens De Zeeuw om vragen als: hoe zijn de verdeelsleutels? Hoe lossen we het lijsttrekkerschap op? Hoe spreiden we de risico's aan de staart (minder verkiesbare plaat sen) en hoe is de opbouw van de lijst? De vertragingen betreffende de indiening van het lijstvoorstel zijn volgens De Zeeuw echter niet ernstig: „Ik kan wel meedelen dat in de voorbereidingscommissie de overtuiging leeft Perzische studen ten staan in Ro me met gebalde vuisten omhoog op het terrein van hun ambas sade, terwijl ze, om herkenning uit te sluiten, hun gezichten met grote maskers hebben afgedekt. De demonstratie die tegen de Per zische regering was gericht eind igde vreedzaam daar de politie erin slaagde de studenten te overreden weg te het CDA niet een vrijblijvende dat de partijen het over de lijst eens zullen aangelegenheid mag worden. KVP, ARP CHU moeten via het tussenstation van een federatie één partij gaan vormen, die met één lijst de verkiezingen in zal gaan. De vraag of die ene lijst er zal komen, noemde De Zeeuw een vitale vraag. „Omdat aller overtuiging het welslagen van het CDA de ander niet, i worden. Op dit punt zal geen breekpunt ont- De Zeeuw deed een felle aanval op de polarisa tie-politiek van PvdA en WD. „De christen-de mocraten hebben het onnodig verscherpen van tegenstellingen altijd afgewezen. Wij minachten ook niet gemin- staat of valt met het antwoord op die vraag, acht te worden. Terecht bestrijden wij ten Den Uyl somber over wereldeconomie Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister-presi dent Den Uyl heeft zich giste- renna afloop van de vergade ring van de ministerraad som ber uitgelaten over de werelde conomie. Sprekend over de re sultaten van de Parijse topcon ferentie van Europese leiders zei hij het dringend nodig te achten dat de producenten en afnemers van olie met elkaar tot een vergelijk komen. De olieproducerende landen wil len de olieprijs koppelen aan de prijsontwikkelingen in de geïndustrialiseerde landen. Als dat gebeurt, draait de werelde conomie over haar toeren, zei de minister-president. Na de verviervoudiging van de olie prijs, zou de olie dan dit jaar nog eens 14 procent duurder worden. De prijsverhoging zou in allerlei andere prijzen door werken waardoor de inflatie een desastreuze ontwikkeling zou krijgen. Premie zieken fonds omhoog UTRECHT De premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring gaat in 1975 met gemiddeld 15,2 procent omhoog. Vorig jaar was de stijging 12,5 pro cent. Hierdoor stijgt de gemid delde premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering per 1 januari 1975 per verzekerde van 16 jaar of ouder van 74,99 tot 86,35 per maand. De werkelijk te betalen premies zullen daardoor per 1 januari variëren van 63,50 tot 108,- per maand. Per 1 januari 1973 waren deze bedragen nog 58,80 tot 97,50. Alle zieken fondsen op één na zullen met ingang vein 1 januari 1975" de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering verho gen. Opgewekt arriveerde het echtpaar Wolke gisteravond op Schiphol na de „inspectietocht" in Koeweit om na te gaan wat de inwoners van deze staat doen met de olie-dollars. geeft 'n man fneer kans!.. Klinkt misschien vreemd. Maar de moderne man kan er met 'i goed gekozen montuurverdraaid interessant uitzien. En 't zal niet de eerste keerzijn dat zo'n man in de amore en maatschappelijk meer suksesging boeken... weet er het fijne van ...van brilleni Nieuwe Rijn 62 lelden. het parlement een onderzoek j en naur de dit onderzoek moeten worden geleid door de de burgerluchtvaart Minister Goonewardene antwoordde dat Colombo (Sri Lanka) (AP) Het vliegtuieen op «n grote afstand te volgen, missie vt iron Als deze apparatuur had gewerkt, aldus moet ins internationale vliegveld vanCo- JoyewaMen^ dan I0U df; ramp mct dc tK.stand lombo UI de buurt waarvan vorige ^ie Indonesische Mekkagangers ver- niet zou week een vliegtuig van Martinair voerde niet zijn gebeurd. De radio-installatie directeur is neergestort met als gevolg 191 functioneerde ook niet. Er was geen radar van verve doden, staat bekend als „het helle- en evenmin apparatuur voor landingen op hij het volste vertrouwen had in deze direc- eat van het Oosten" in luchtvaart- instrumenten op het vliegveld aanwezig. Hij teur die over alle nodige kwaliteiten beschik- kringen. Dit is gisteren door een MneTanTe'SuS/Sr parlementariër van Sn Lanka ver juc^ tegen een tweede machine klaard. De minister van vervoer gebotst, een vliegtuig waarvan de verkeer- minister dat het Nederlandse toestel heeft toegegeven dat een deel van Storen op het vliegveld het bestaan niet gekondigd was komen opdSgen. De piloot de apparatuur van de luchthaven afwist, niet naar behoren functioneerde. De leider van de oppositie, Jayewardene, zei die hij kon vertrouwen. Ik maak me zorgen vliegen om een botsing te voorkomen met dat het het vliegveld dat 25 kilometer ten over de toestand van de technische uitrus- een lijntoestel dat tezelfdertijd aankwam De noorden van Colombo ligt, ontbreekt aan ting van het vliegveld wat de menselijke minister gaf toe dat een aantal installaties bepaalde instrumenten nodig voor vertrek zowel als de mechanische zijde betreft Als niet naar behoren werkten maar dat de en landing van de vliegtuigen, dat er andere de zaak niet onmiddellijk in orde wordt gezagvoerders instrumenten die wel aanwezig zijn niet gemaakt dan zullen andere worden gebruikt en weer andere stuk zijn. ongelukken gebeuren, zei hij. Hij noemde speciaal de apparatuur om Het parlementslid stelde voor dat een had de toren van een klein vliegveld 12 kilometer ten zuiden van Colombo opgeroe- toen bevel gekregen lager te gaan vliegtuigen die op Colom- ernstige bo vlogen hiervan op de hoogte waren. De bewindsman beloofde dat het materieel in orde zal worden gemaakt WENEN De ministers vandc landen die zijn aangesloten bij dc OPEC, de organisatie van olie-exporterende landen, heb ben gisteren in Wenen besloten de gemiddelde prijs van een vat ruwe olie met ongeveer 99 cent te verhogen. De prijsver hoging bedraagt ongeveer vier procent. In Wenen werd berekend dat de verhoging de westerse indus trielanden op een kostenstijging van 7,8 miljard gulden komt te staan. De dertien landen van de OPEC leveren ongeveer 85 pro cent van de olie die de Verenig de Staten, Europa en Japan Nederlandse laat bezittingen na aan Spanjaarden PALMA DE MALLORCA (AP) Het voltallig personeel van het Europa Hotel in Palma de Mal- lorca heeft gisteren gebeden voor het lielcheil van een Ne derlandse vrouw die hen al haar bezittingen had vermaakt uit dank voor hun goede zor gen tijdens haar ziekte. Het Nederlandse consulaat in Palma had het personeel van het hotel laten weten dat de 59-jarige mej. Christine Winckel hun al haar bezittingen had na gelaten, op het baargeld na. Het geld had de Nederlandse aan een charitatieve instelling op het eiland nagelaten. Mej. Winckel is vorige maand in een ziekenhuis in Palma overle den. Zij kwam voor het eerst in 1970 naar het eiland en ver bleef altijd in hetzelfde hotel. Het legaat aan het hotelperso neel bestaat uit juwelen ter waarde van 12.000 gulden, een nertsbontjas, een televisietoe stel, een bandopnameapparaat en twee koffers met kleren. Mej. Winckel had slechts 1000 gulden voor zichzelf gehouacn om de kosten van haar begrafe nis te dekken. VN-troepen langer op Cyprus NEW YORK De Veiligheid,- raad heeft het mandaat van de VN-vredesmacht op Cyprus verlengd met zes maanden tot 15 juni 1975. Veertien leden van de raad stem den voor verlenging. China ont hield zich van stemming. In de desbetreffende resolutie wordt gezegd dat de VN-vredesmacht op Cyprus gestationneerd dient te blijven. In de hoop dat vol doende vooruitgang zal worden geboekt bij het zoeken naar een definitieve oplossing zodat de vredesmacht teruggetrokken kan worden of haar sterkte kan worden verminderd. Van onze correspondent woordiger van beroep en nature, overhandigde hij SCHIPHOL Met de vaste overtuiging dat Ara- meteen zijn visitekaartje en zei: dat staat, bieren nogal anders zijn dan het beeld wat de Zo geschiedde het dat het echtpaar Wolke deze gemiddelde Nederlander van ze heeft, echtpaar Wolke uit Deventer gisteren op Schiphol aangekomen. „Vroeger beschouwden we ze, met hun lange jurken en hoofddoeken, als mysterieuze heer eerste barre decemberhelft in het Midden-Ooster vertoefde. Rabani hield niet alleen woord, hij deec Aan de vliegtuigtrap in Koeweit werden de de onderminister van voorlichting, figuren. Nu we ze hebben leren kennen, zij veel dichter bij ze gekomen. De Arabieren zijn gastheer niet alleen, mensen net als wij die hard werken en trots zijn op hun land". In januari zaten Herman Wolke en zijn vrouw tussen het publiek toen de televisierubriek Brand punt de heer Rabani interviewde, de consul in Nederland van de oliestaat Koeweit. Na de uitzen- opgewacht door Saleh Shehab ding vroeg de heer Wolke aan Rabani: „Wat doen Nederlandse bedrijven t jullie eigenlijk met al dat geld?" miljoen gulder Het antwoord van de consul „Ga op mijn kosten hebben in de zelf maar kijken", vatte hij letterlijk op. Vertegen- miljoen kost perfect die toe gang tot de allerhoogste kringen voor zijn Neder landse gasten opende. Het echtpaar kreeg onder dak in een luxe hotel aan zee en een auto met chauffeur tot zijn beschikking. Uiteindelijke in druk van Hermann Wolke: Van wrok jegens Ne derland heb ik niets gemerkt. Het is zelfs zo dat televisiestation van 80 een belangrijk aandeel de luchthaven die 250 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BRUSSEL (AP) De vijftien ledenvan het Noordatlantische bondgenootschap, wier levens standaard wordt bedreigd door de oliecrisis in de wereld, hebben gisteren gezamenlijke stappen toegezegd die de dreigende depressie moeten af wenden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger luidde een nieuw tijdperk van Atlantische samenwerking in door tijdens de be sloten zitting van het NAVO-ministersberaad te beloven dat de regering-Ford Ford bereid is de methode van het economische overleg zodanig te herzien dat elk NAVO-land op'de hoogte is van en zelfs invloed kan uitoefenen op de lange ter mijn politiek van zijn partners. De regering-Ford Ford bestudeert thans hoe de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ontwikkeling van alternatieve energiebronnen „kan worden geprikkeld", wanneer, wat v. schijnlijk voorkomt, de olieprijzen op hun huidige hoge niveau gehandhaafd blijven. „Er is onder zocht of het wenselijk is deze alternatieve energie bronnen te prikkelen door het scheppen van een lager prijspeil", zei Kissinger, zodat er geen massa le ontwrichting van de economie optreedt wanneer de olieprijs zakt onder die van de alternatieve energiesoorten. In het slotcommuniqué werd door de ministers van buitenlandse zaken,van de NAVO-landen uit drukking gegeven aan de vastbeslotenheid v. mee een passende oplossing zal worden gezocht zowel op economisch- als op veiligheidsgebied. In het bolwerk van de Mormomen, Salt Lake City, is gisteren de 23-jarige zanger Wayne Osmond, één van de zes broers die samen de Osmonds vormen, in het huwelijk getreden met de 21-jarige Kathlyn White uit Bountiful in Utah. Wayne is de derde Osmond Brother die binnen vijftien maanden trouwt en zo veel van zijn bewonderaarsters verdriet doet. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiii Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.30 en 19.30 t 469522 en per speciale koerier wordt de krant alsnog Rebracht. Waar agentschappen zijn wende men zich tot de agent. Klachten- dienst uitsluitend voor abonnees Zoetermeer: 079—311607. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe ^abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. Deze bon In open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. NOfEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnoo Leldse Courant naam adres: woonplaats stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: woonplaats. BMBitiHwiiMBI

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1