Metrobouwers met dood en ontvoering bedreigd £eldóc(3otucuit Superpromoties bij Italiaanse ambtenarenkorps Tandartsenplan 13-jarigen slaat aan Zes maanden geëist voor belediging Surinamers 14 KARAATS HANDDRUK Giscard en Ford opvolger Starfighter over Mgr. Gij sen weigert priesterwijding in kapel van H.T.P. van VRIJDAG 13 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT/ PAGIN A 9 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Op het Am sterdamse hoofdbureau van politie wordt permanent een speeiale telefoonlijn vrij ge houden voor kopstukken bij de Metrobouw en hun gezin nen, die zich door tegenstan ders van de ondergrondse stadslijn bedreigd voelen. De maatregel is genomen omdat de hoofdpersonen bij de me tro-aanleg de laatste tijd re gelmatig anoniem worden op gebeld met de mededeling „we maken je koud" en „de kinderen worden ontvoerd". Een van de slachtoffers van de dreigementen is de referen daris G. A. van Stijgerèn, tot voor kort verbonden aan het gemeentelijk bureau voorlich ting, momenteel coördinator van de voorlichting over de metro. Hij heeft twee doch ters die respectievelijk de kleuter- en lagere school be zoeken. De politie van Am stelveen zijn woonplaats houdt beide scholen speciaal in de gaten. Ook is het voorbeeld bekend geworden van een hoofduit voerder aan de metrobouw die zijn naam verder geheim wil houden. Ongeveer vijftien per sonen hebben onder vals voor wendsel zijn woning binnen weten te dringen en sloegen vervolgens het meubilair kort en klein. Tekenend voor de gespannen situatie is, dat voor alle werkers aan de metro die het doelwit van actiegroepen zouden kunnen worden, in middels een collectieve verze kering is afgesloten tegen cala miteiten van deze aard. Com missaris J. van Steenbergen, chef afdeling districten bij de Amsterdamse politie, zei gis teravond dat hij reeds enige tijd op de hoogte is geweest van de telefonische dreige menten. Volgens hem is de kern van anti-metro betogers die aanstuurt op harde acties „klein maar zeker niet te ver waarlozen. Tientallen tegenstanders van de metrobouw hebben giste ren urenlang slag geleverd met een grote politiemacht. Er vielen enkele gewonden en twee betogers werden gearres teerd. Toen de rel rond drie uur in de middag uit de hand dreigde te lopen, werd de po litie op last van burgemeester Samkalden teruggetrokken. Wel bleef op de achtergrond het waterkanon dreigend pa raat. De onlusten begonnen toen slopers een huis aan de Am sterdamse Dijkstraat, dat een belemmering vormt voor de metrobouw, tegen de grond wilden halen. Leden van het comité Nieuwmarkt Buurt dat de oude stadswijk wil redden en daarom alle verdere metro- werken besmet heeft ver klaard, wierpen barricades op en staken autowrakken in brand. De oproerpolitie kwam in actie, compleet met helmen, schilden en wapenstokken. De betogers op hun beurt bezet ten het betrokken slooppand en bekogelden de politie vanaf het dak met bakstenen en dak pannen. De menigte die zich inmiddels verzameld had, koos de partij van de protesterende Nieuwmarktbewoners en be gon met straatstenen te gooien. Toen de rel een al te venijnig karakter kreeg, trok zetten daarop een ander pand de oproerpolitie zich opeens dat de politie tot dan toe als terug. Tientallen jongeren be- hoofdkwartier had gebruikt. Bewoners van de Nieuwmarkt in Amsterdam blijven protesteren tegen de bouw van de metro, waarvoor de huizen in de buurt moeten worden gesloopt. Onder een regen van stenen en dakpannen arriveert hier een politiebusje met slopers voor het pand dat door aktievoer- ders is bezet. (van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Vrijwel alle Italiaanse ministeries en daarom ook een flink aantal ex-mlnlsters blijken betrokken te zijn ge weest bij een gigantisch pen sioenenschandaal. Honderden hoge ambtenaren hebben zich in de zomer van 1973 met een 14-karaats gouden handdruk met vervroegd pensioen laten sturen, nadat ze eerst in re cordtempo een aantal rangen waren bevorderen. Het leverde de Italiaanse staat een miljoe- nenstrop op. De onafzienbare reeks superpro moties heeft zich voorgedaan bij het scheiden van de markt van de regering-Andreotti in de zomer van 1973. Inmiddels is gebleken, dat Andreotti ook in het huidige kabinet weer mi nister niet op de hoogte is geweest van de praktijken van een aantal van zijn ministers e staatssecretarissen. De justitie heeft inmiddels on vangrijke dossiers aangelegd en bij het parlement een verzoek tot onderzoek gedeponeerd. Dat laatste is nodig, omdat een aan tal van de verdachten nog altijd een parlementaire staat voert. Terwijl de regering-Andreotti al was afgetreden, werd een maatregel van kracht, dat een voor de betrokken ambtenaren lukratieve pensioenwet zou worden afgeschaft. Tot dan toe bestond de mogelijkheid om zich met vervroegd pesioen te laten sturen, uiteraard tegen betaling van het nodige „smar- tegeld". Die wet was ingesteld om te trachten een deel van het abnormaal grote en overbezette ambtenarencorps te laten af vloeien. Tal van hoge ambtena ren ontdekten dat het gunstiger was zich te laten uitkopen dan het met de hoogste chef op een akkoordje te gooien een ambtenaar beloofde eerder de dienst te verlaten op voorwaar de dat hij daarvoor nog bevor derd zou worden zodat er een soort doorschuifsysteem in het ambtenarencorps ontstond. Nu komt aan het licht, dat op tal van ministeries een waan zinnig promotiebeleid is ge voerd, vooral in de dagen vlak voor hfet vervallen van genoem de wP Ambtenaren van nog geen vijftig jaar werden met meer dienstjaren dan ze zelf oud waren „gepensioneerd". Een aantal van hen keerde daarna via een achterdeurtje weer als „adviseur" of „specia list" bij hetzelfde ministerie te rug. en kwam dus prompt weer op de betalingslijst. UTRECHT (ANP) Een groot aantal kinderen loopt bij spel en sport beschadigingen op aan hun voortanden. Dit is gebleken bij rontgenon- derzoekingen van de gebitten van deze kinde ren. Deze onderzoekingen werden gedaan in het kader van een zogenaamd „dertienjarigenplan waarmee de maatschppij tandheelkunde wil bereiken, dat kinderen van deze leeftijd ook later volgens een nauwkeurig plan de tandarts blijven bezoeken. Dagelijks stromen honderden aanvragen bij de maatschappij voor tandheelkunde binnen voor een volledige tandheelkundige hulp aan der tienjarigen. Deze volledige behandeling kan ingepast worden in de ziekenfondsverzekering volgens een besluit van 1 juli van dit jaar van de Ziekenfondsraad. Hierbij geldt echter wel, dat de zogenaamde gesaneerde dertien jarigen moeter. blijven vol doen aan bepaalde voorwaarden. Zij moeten regelmatig bij de tandarts verschijnen, zij moe ten hun gebit goed verzorgen en daarom ook zo weinig mogelijk snoepen. In samenwerking met diverse instanties komt ieder jaar een-nieuwe lichting dertien jarigen in aanmerking voor deze volledige tandheelkundi ge hulp. De meeste ziekenfondsen wekken ook de ouders en verzorgers van de dertienjargien aan te vragen. Een behandeling, die begint met een röntgenonderzoek van het gebit. Gisteren hebben de NS het vernieuwde gedeelte van de Hembrug bij Zaandam onderworpen aan belasting- en rijproeven' met behulp van vier locomotieven die sa men ongeveer 300 ton wegen. Men hoopt de brug, die 20 oktober door een oliepijpen- legger werd aangevaren, zondag weer in gebruik te kunnen stellen. theevenement Moet je meemaken. 403M duikertjes voor de ekkerste thee voor maar 1.30. Kaviaar De politie in Wolgograd in de Sowjet-Unie heeft een bende opgerold die illegaal in kaviaar handelde en daarmee de staat voor 94.000 roebel heeft benadeeld. Terecht geen datum noemen NIET ALLE UITSPRAKEN welke minister De Gaay Fortman deze weken in het parlement deed, bewonderen we. Maar we vinden wel dat hij terecht weigerde zijn regering en daarmee Nederland vast te leggen door het noemen van een datum voor de onafhanke lijkheidsverklaring van de Antillen. Rond de komende onafhankelijkheid voor Suriname is nog lang niet alles in kannen en kruiken; maar wel heeft daar de eigen regering zelf, gesteund door een meerderheid in haar parlement, verklaard eind volgend jaar op eigen benen te willen staan. Op de Antillen is men nog lang niet zo ver; eerst zal daar de onenigheid tussen de verschillende eilanden zelf Aruba voorop bijgelegd moeten worden en er zekerheid bestaan of de meerder heid van de bevolking van de Nederlandse Antillen wil, wat bij het overleg in Koninkrijkscommissie en 'ussen de drie regeringen aan gedachten is ontwikkeld. Wie, zoals sommige politici, van Den Haag uit een snelle onafhanke lijkheidsverklaring voor de Antillen wil doordrijven, pleegt een bijzonder soort neo-kolonialisme. Met als voornaamste motieven schijnbare vrijheidszin en angst om verantwoordelijkheid te dragen voor wat in vroegere tijden onder die verantwoordelijkheid ge groeid is. ROERMOND/HEERLEN (ANP) Mgr. Gijsen van Roermond heeft geweigerd toestemming t« geven voor een priesterwijding in de kapel van de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat te Heerlen (HTP). Goedkeuring van de wijding zou volgens de bisschop opgevat kunnen worden als in tegenspraak met de verklaring van de Romeinse congregatie voor de katholieke opvoeding, dat de oplei ding van de HTP niet voldoet aan datgene wat de kerk van een goede priesteropleiding verwacht Mgr. Gijsen heeft er geen bezwaar tegen dat de wijding elders gebeurt. Pogingen van het provinciaal bestuur van de Congregatie voor Afrikaanse Missiën (SMA) om de bisschop tot andere gedach ten te brengen zijn op niets uitgelopen. De wijdeling is Hans van de Velde, lid van de congregatie. De oud-aartsbisschop van Makas sar, mgr. J. Schneiders zou de wijding verrichten. Het vijfhoofdig provinciaal bestuur van de paters van de Congrega tie voor Afrikaanse Missiën heeft in een verklaring togen de houding van mgr. Gijsen geprotesteerd, omdat deze volgens de paters afbreuk doet aan de goede naam van de HTP. In de verklaring van het provinciaal bestuur staat dot de congrega tie, met de poters van de Heilige Harten en de Redemptoristen, studenten aan de HTP zullen blijven toevertrouwen. De SMA die met name vol lof is over de missionaire vorming op de HTP vindt de wijding in de Heerlense kapel een normale zaak. Het bestuur zal nu naar een andere plek zoeken en tevens de kwestie opnemen met het algemeen bestuur in Rome. AMSTERDAM (ANP) „Je bent zwart en je moet naar je eigen land terug. Jij bent niet van het Germaanse ras en dus hoor je hier niet thuis. Ik schiet je door je grote oren". Dit had de 55-jarige antiquair Johan B. op 7 november van dit Jaar staan uitroepen tegen een don kergekleurde Zuid-Amerikaan, die hij voor een 8urinamer hield. Hij had de man zelf het café binnengehaald. Daarvoor had de antiquair al pamfletten uitgedeeld met de, oproep een debat bij te wc tussen oud-kamerlid J. Scheps (PvdA) en de Hagenaar J. Glim merveen (voorstander van dis criminatie van Surinamers). Op het pamflet stond ondermeer: „Binnenkort heeft iedere Neder lander zijn eigen Surinamer te onderhouden. Zet u maar vast een bed klaar". Wegens belediging van en aanzetten tot haat tegen Surina mers eiste de officier van justi tie bij de rechtbank in Amster dam gisteren zes maanden ge vangenisstraf tegen de anti quair, waarvan vier maanden voorwaardelijk, een proeftijd, van drie jaar en 2000 gulden •boete. De antiouair voerde ter verdedi ging aan dat hij dronken was. WASHINGTON (AP) - In offi ciële kringen in Washington is de veronderstelling uitgespro ken dat tijdens het onderhoud van het komende weekeinde op het eiland Martinique tussen de presidenten Ford en Giscard d'Estaing, de laatstgenoemde het glibberige onderwerp over de aankoop van nieuwe jagers door vier Europese luchtmach ten zou kunnen aansnijden. België, Nederland, Denemarken en Noorwegen zullen hun oude Starfighters (de F-104) vervan gen en daarvoor komen twee Amerikaanse machines, de Northrop YF-17 ('Cobra) en de General Dynamics YF-16, en de Franse Mirage F-l in aanmer king. Het feit dat de Franse president hierover zou willen gaan praten kan betekenen, aldus is men te Washington van mening, dat hij er helemaal niet zo zeker van is dat zijn Mirage veel kans maakt te worden uitgekozen. De Mira ge F-l bestaat alleen nog maar op papier, terwijl de twee Ame rikaanse machines al vliegen en bovendien zijn uitgerust met een nieuw radarsysteem dat de Franse niet hebben, Amerika kan garanderen dat er van de machine die wordt uitge zocht 650 zullen worden besteld, 400 voor de eigen luchtmacht en 250 voor de vier Europese, en dit grote aantal zal de prijs uite raard drukken. Oliezwendel in Californië LOS ANGELES In Los Ange les in Californië zijn donderdag dertien personen in staat van beschuldiging gesteld wegens een olie-aandelenzwendel waar mee 130 miljoen dollar is ge moeid en waar beroemdheden als Jack Benny, Liza Minelli, Walther Matthau, Andy Wil liams, Buddy Hackett, Barbara Streisand, Alan Alda, Jacqueli ne Bisset, Phyllis Diller, Tony Curtis, Jonathan Winters en Bob Dylan, in goed vertrouwen intippeldcn. De aandelen zaten in een niet- bestaande oliemaatschappij. Om ze te verkopen lieten de dertien zwendelaars foto's zien van het oliewinninggebied: een akker met bevloeiingsbuizen die voor de gelegenheid oranje wa ren geschilderd en waar tussen markeringsborden waren ge plaatst zoals die op olievelden voorkomen. Wel staat hij achter de ideeën van de Haagse lijsttrekker. Glimmerveen. De uitlatingen van de antiquair deden de presi dent van de rechtbank sterk denken aan de tijd van de na zi's. Hij erkende dat er een pro bleem was met de vele Surina mers die naar ons land komen.. Maar de methode die de anti quair gebruikt om een oplossing daarvoor te vinden, achtte hij niet de juiste. Opvangcen trum voor Surinamers (Van een onzer verslaggevers) DEN DEN HAAG De rege ring zal volgende week daad werkelijk een begin maken met de opvang en spreiding van Su rinaamse immigranten. In het Gelderse Putten Is een opvang centrum Ingericht waar Surina mers die zich daarvoor opgeven de eerste dagen van hun ver blijf in ons land worden onder gebracht Hier zal vervolgens worden bekeken waar zij zich het beste definitief kunnen ves tigen. De Surinamers kunnen zich voor dit centrum en voor andere faciliteiten aanmelden tijdens de vliegreis van Paramaribo naar Amsterdam. Het geheel van aktiviteiten rond de opvang en spreiding van de migranten is in handen van het centraal bureau voor vestiging van rijksgenoten, dat maandag met zijn werkzaamheden aan vangt. Het is de bedoeling dat in de nabije toekomst in Paramaribo een instituut voor migratiezaken van de grond komt dat zich zal belasten met het verzamelen van achtergrondgegevens van de mensen die zich in Neder land willen vestigen. Deze infor matie zal worden doorgegeven aan de autoriteiten in ons land. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zal het aantal rijksgenoten eind van dit jaar ongeveer 87.500 bedragen (85% bestaat uit Surinamers). Eind oktober waren er 82.500. Schorsing Glafkos Clerides, waarnemend president van Cy prus tot de terugkeer naar het eiland van president Makarioa zaterdag, heeft gezegd dat hij „zichzelf heeft geschorst" als leider en lid van het Huis van Afgevaardigden, tot het Huis een debat houdt over de staats greep van 15 juli die Makarios voor vijf maanden in balling schap zond.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9