s deTijd spaarpremie aanvragen. Nü. Anders is het te laat! HP delplENE accent Ook wegenbelasting op stilstaande auto's Zin?Ja,dat wel. Maar waarin? Onthullende waarheid' over vliegvakanties Financiële hulp getroffen boeren m siü&RS KLM-directeur: Liever zonder regeringssteun99 Hoop opgegeven op berging slachtoffers Martinair-ramp Vliegvakanties worden duurder UW Premie Spaarplan DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT/ (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van der Stee van Landbouw heeft een regeling opgesteld voqr te gemoetkoming aan boeren die door de wateroverlast prod uk- ten hebben verloren. De rege ling geldt voor het hele land en is alleen voor aardappelen, uien en gladiolen. In de regeling is een onderne mersrisico ingebouwd van 20 procent van het totale areaal. Voor hetgeen méér verloren is Ojiheffing van stichting informatieve etikettering DEN HAAG (ANP) - De Stichtig Informatieve Etikettering Ne derland heeft besloten de stich ting op te heffen, omdat zij er niet in is geslaagd de doelstel lingen - gesystematiseerde in formatie op produkten - te rea liseren. De vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en die van de consumentenorganisa ties in de stichting zijn het niet eens over een gezamenlijke lijn bij de produktinformatie. De informatieve etikettering zal nu verder aan de orde komen in de commissie consumentenaan gelegenheden van de sociaal- economische raad. De werkgevers zijn in eigen kring bezig om te zoeken naar vor men die tegemoet komen aan de roep om „nuttige, objectieve en vergelijkbare produktinfor- Intussen heeft de Nederlandse Voedsel- en Agrarische Indus trie het initiatief genomen voor een voedingswaarde-etikette ring. Deelneming zou op vrij willige basis geschieden. Via deze etikettering zou op de verpakking minstens het gehal te aan eiwit, vet en koolhydraat vermeld moeten worden. Stakingsaktie in Spanje SAN SEBASTIAN (UPI) Tien duizenden Spanjaarden hebben gisteren gevolg gegeven aan de oproep van Baskische afschei dingsbewegingen en anti-rege ringsorganisaties om het werk in Noord-Spanje neer te leggen. Circa 50.000 arbeiders in de noordelijke provincies en 40.000 in de rest van Spanje staakten uit protest tegen de behande ling van politieke gevangenen (vooral Basken die afscheiding van Spanje willen) en de prijs stijgingen. Ook vele winkeliers en studenten deden aan de ak- tie mee. Ondermeer in San Se bastian kwam het tot straatge vechten tussen demonstranten en politie. Uit alle delen van het land waren politiemannen naar het noorden gezonden. gegaan wordt een hectarever goeding gegeven van 2000 gul den voor aardappelen en uien en 5000gulden voor gladiolen. Per bedrijf zal de vergoeding maximaal 20.000 gulden bedra gen. De vergoeding geldt voor minimaal één .hectare voor aardappelen en uien en een hal ve hectare voor gladiolen. Aardappelhandelaren die te veld staande aardappelen heb ben gekocht of aardappelen hebben geteeld op gehuurd land, kunnen ook van de rege ling gebruik maken. Volgens de minister zat er afgelo pen maandag het totaal areaal van 32.749 hectare aardappelen nog 14.420 hectare in de grond. Van de 5672 hectare zaai-uien was nog 1815 hectare van de 1506 hectare gladiolen nog 300 hectare ongeoogst. Wat nu nog in de grond zit kan wel afge schreven worden beschouwd, temeer ook, omdat morgen de oogsthulp van militairen op houdt. De Zeeuwse landbouworganisa ties zijn bepaald niet erg tevre den met de maatregel van mi nister Van der Stee. De regeling levert de boeren in Zuidwest- Nederland 30 miljoen op. Ze blijven zitten met een schade van 100 miljoen. Teleurgesteld is men dat de regeling niet geldt voor suikerbieten en an dere produkten. Voorzitter F. Verhelst van het Zeeuwse Landbouwschap voorspelt voor volgend jaar een teeltverschui ving. „Meer boeren gaan pro dukten telen die minder kunst mest en bewerking vragen dan aardappelen en suikerbieten". Elsevier bevat een frontale aan val op de huurnota van Gruij- ters, die een onbetaalbaar keer punt wordt genoemd. „Wat ge beurt er wanneer de beleggers hun geld helemaal buiten de woningbouw houden? Dan wor den er in Nederland alleen nog maar woningwetwoningen en koopwoningen gebouwd. Korto- m: dan kan minister Gruijters zijn huurnota wel vergeten". Ook nogal wat kritische kantteke ningen bij de gedeeltelijke leer plicht die door een kwart van de werkende jongeren zou wor den ontdoken. „In sommige ste den en streken is meer dan de helft van deze jonge schoolver laters werkloos. Wij willen lie ver geen onderwijs, maar werk, roepen zij op de arbeidsbu reaus". Het omslagartikel is een inter view met K.L.M.'s president-di recteur Orlandini. „In het erg ste geval zou het denkbaar zijn dat de Nederlandse overheid de K.L.M'. bijspringt. De Neder landse belastingbetaler heeft echter in de na-oorlogse jaren de maatschappij nooit hoeven te subsidiëren. Ik hoop er op dat dit ook nu niet nodig zal Ook in de Haagse Post kritiek op de huurnota, maar anders. „Angst voor eigen zwakte ont neemt de politici de kans om het volk in goede betaalbare huizen te laten wonen". En: •„Als Marcel van Dam openlijk zegt dat hij als socialist op geen enkel wezenlijk punt een com promis heeft behoeven te slui ten, dan zegt dat meer over Van Dam dan over het socialisme. Want hij schrikt ervoor terug om met de grote beleggers te gaan onderhandelen met het mes op tafel" Het omslagartikel gaat over Ne derlands grootste architect Al- do van Eyck. „Het is nooit een mensenrecht geweest, maar ik geloof dat het er een moet wor den: het onvervreemdbaar recht van mensen in een be paalde buurt om hun woon plaats te behouden als zij dat wensen. Een buurt, dat is niet zo maar mensen op een bepaal de plek. Zoals dat leeft en ge groeid is, met intermenselijke contacten op alle vlakken. en dan ineens, met de huizen weg- Vrij Nederland zegt dat het Bloe- menhoveconflict om meer gaat dan geld, namelijk om de kwa liteit van de abortus. Over de gevangen zittende dienst weigeraar Kees Vellekoop zegt het blad: „Per jaar zijn er ge middeld 120.000 jongens al$ dienstplichtige ingeschreven, van wie er slechts 40.000 eigen lijk in dienst moeten. De ge dachte dat het erkennen van politieke bezwaren ons leger zou doen wegsmelten, is dus een hersenspinsel" De tijd probeert de vraag te ana lyseren wat Andriessen eigen lijk wil. Hij onthult: „Dat ik Den Uyl echt spreek is een uitzondering. Er zijn wel eens telefonische contacten, maar meestal is er dan ook wel iets aan de hand. Het is niet iemand met wie ik nou eens gezellig een borrel ga drinken". En: „Als het C.D.A.er niet in de nu nage streefde vorm zou komen, zal het voor mij wel een heel se rieus punt van overweging zijn of ik nog voor de K.V.P. in de Kamer wil gaan zitten". Voorts een interview met het scheidende hoofd gevangenis wezen drs. P. Allewijn. „Ik heb nooit het gevoel gehad dat ik zelf geen delict zou kunnen ple gen". DE NIEUWE LINIE De Nieuwe Linie signaleert dat de werkloosheid groeit, maar het overwerk ook, en wel met 10 miljoen uur. „Werktijdver korting, waar hebben we het eigenlijk over?". En: „Tien mil joen werkuren zou, om maar eens wat te noemen, meer dan 4.000 mensen een volledige dag taak verschaffen". Over de kans die het plan van de Partij van de Arbeid heeft schrijft het blad: „Het kan, maar dan al leen als de overheid bereid is maatregelen te nemen, gericht tegen de uitschakelingswerk loosheid en gericht tegen het scheppen van een versterkte vraag naar waardeloze en nut teloze wegwerpgoederen, het geen Duisenberg met zijn 3,5 miljard juist activeert". De Groene Amsterdammer vraagt zich af of we naar een' bouwstaking 1975 gaan. Leo Brouwer, voorzitter van de Bouwbond N.K.V.: „Niemand wil het conflict, maar het kan je opgedrongen worden. Maar ik ben toch wel gerust op de goede afloop van het c.a.o.-ge- sprek. Ik zie de werkgevers er niet voor aan dat ze onder deze- moeilijke omstandigheden een bouwstaking uitlokken". Het blad signaleert ook een afwij kende prognose over onze ener gietoekomst: „In feite dreigt er tot ruim in de 21-ste eeuw hele maal geen energietekort. Inte gendeel, er zal een overschot aan energie op de arkt zijn, zodat bijvoorbeeld ck ardgas- reserves in de wereld slechts ten dele zullen worden benut, zodat deze nog tot 2125 of lan ger beschikbaar blijven". om de werkloosheid gaat, weet ik wel andere en betere midde len dan de ruwe omweg van consumptievergroting, waarvan een groot deel nog weglekt ook, omdat wij voor 40 percent op de import zijn^aangewezen. Wij moeten de beschikbare arbeid beter verdelen". De gastkolom wordt gevuld door ARP-fractic- leider Aantjes. „Vooral Europa torst een verleden met zich mee dat ons voor altijd in het bij zonder met het volk van Israël behoort te verbinden. Dit is geen zaak van olie, maar van eer en karakter". Accént stelde een onderzoek in naar een golf van antisemitisme in Frankrijk: „Waar joodse ei genaren van damesmodezaken beticht worden van handel in blanke slavinnen". Volgens kwalijke geruchten „zouden jonge, mooie vrouwelijke klan ten in de paskamertjes met ch loroform worden verdoofd en via onderaardse gangen nachts naar verduisterde sche pen afgevoerd. Bestemming: Zuid-Amerika en Noord-Afrika. Gevolg: de francaise mijdt de joodse winkels". Het WD-Tweede Kamerlid me vrouw Neelie Smit-Kroese- blijkt in een interview „kleuter leidsters belangrijker te vinden dan professoren". Voorts een portret van onze eer ste vrouwelijke commissaris van de koningin, Dulleke Schilthuis. „Ik vind dat vrouwe norganisaties zich veel te wei nig bemoeien met het vraag stuk van de prostitutie. Dat de den de eerste feministen wel, en het wordt hoog tijd dat het Weer gebeurt". Ook in dat blad kritiek op de Ceylonese autoriteiten in ver band met de Martinair-ramp. Uit voorzorg rampengraf" inVlaardingen VLAARDINGEN (ANP) - In het Rijnmondgebied blijkt men in het geval van een ramp op het allerergste voor bereid. Op de algemene be graafplaats Holy in Vlaardin- gen zijn grote stroken grond gereserveerd voor slachtoffers van industriële calamiteiten. Volgens de heer J. Langen- kamp, hoofd van de begraaf plaats, kunnen honderen men sen in dez stroken begraven worden. Met zoveel chemische industrie vlak voor de deur leek ons dat een verstandige gedachte, aldus de heer Lan- genkamp. De begraafplaats holy, 8,5 hec tare groot, is in 1972 ontwor pen. Bij het ontwerpen heeft men rekening gehouden met calamiteiten. De kans op een grote ramp acht men zeer reëel, omdat de direkte omge ving van Vlaardingen volge bouwd is met in principe ge vaarlijke bedrijven. De gereserveerde ruimte is volgens de heer Langenkamp ruim voldoende. „Stel eens dat er bij een grote ramp vijfhon derd mensen omkomen, dan zullen er hier hooguit twee honderd begraven worden. En dat is nog aan de hoge kant, want bij een ramp heb je al gauw een massagraf nodig." KAMERAKKOORD: (Van parlementaire redac tie) DEN HAAG Het zal binnen kort niet meer mogelijk zijn, auto's tijdelijk uit de belasting te halen. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich akkoord verklaard met het wetsontwerp, dat ook stil staande auto's onder de motor rijtuigenbelasting brengt. Al leen de C.P.N. en de Boeren partij waren tegen. Eveneens heeft deKamer ingestemd met een verhoging van de boete op het niet betalen van de wegen belasting. In dit opzicht wil de Kamer zelfs nog verder gaan COLOMBO (ANP) Een groep van de Nederlandse rijkspoli tie, die een onderzoek Instelt naar de toedracht van het on geluk van verleden week met u de DC-S van Martinair waarbij 191 mensen het leven lieten, heeft de hoop opgegeven noy te bergen van de Nederlandse bemanning. Dit heeft een lid van de ploeg, F. Hensens, giste ren meegedeeld. dat van de z< omgekomen nederlanders slechts het lijk is geborgen meer stoffelijke overschotten J_ ADVERTENTIE! Zin in Twin natuurlijk. Zon pittig halfzwaar sjekkie uit 'tgroene pakje. Zin in Twin. géïndentificeerd van de 25-jari- ge stewardess Riet van Ham burg. ,,Wij hebben de hoop op gegeven de resten van de ande re Nederlanders: de gezagvoer der, de tweede piloot, de boord werktuigkundige en nog drie stewardessen, te vinden", aldus Hënsens. De Nederlandse politiemannen zullen nog enkele dagen in Co lombo blijven,, aangezien de re-' geringscommissie van onder zoek van Sri Lanka met haar werkzaamheden is begonnen. De politie van Sri Lanka is be gonnen met het doorzoeken van woningen mijlen rondom de plaats van de ramp, naar vlieg tuigonderdelen en persoonlijke bezittingen van de slachtoffers, die door souvenir-jagers zijn meegenomen. dan de regering. Wegenbelasting is tot nu toe al leen verschuldigd voor rijdende auto's. Door thans alle auto's belastingsplichting te maken kan het ontduikenvan de we genbelasting beter worden be streden. Ook is in de overwe ging betrokken, dat ook stil staande auto's gebruik maken van de straat. Wie op dit moment de wegenbe lasting ontduikt, moet alsnog deze belasting tot de laatste da tum waarop wel is betaald, vol doen, verhoogd met een boete van 50 procent van die alsnog te betalen belasting. Het mini mum van die boete is 25 gul den, het maximum 500 gulden. De regering had voorgesteld de boete te verhogen tot 100 pro cent, het minimum te handha ven en het maximum op 1000 gulden te stellen. P.v.d.A. en P.P.R. verlangen, dat het maxi mum vervalt. De drie Christelij ke Partijen K.V.P., A.R.P. en was tegen omdat zij de kleine man, die een tijdje geen auto rijdt en dan de wagen uit de belasting doet, in bescherming Minister Duisenberg van Finan ciën zal vandaag mededelen, wat hij van de voorgestelde wij zigingen vindt. Noodtoestand Birma RANGOON (AP) - De regering van Birma heeft gisteren de noodtoestand afgekonigd voor de hoofdstad Rangoon, nadat rondtrekkende menigten grote schade hadden aangericht. De politie schoot op 3000 demon stranten die politiebureaus ver nielden. Daarbij vielen een do de en drie gewonden. Er is een uitgaansverbod en arrestanten worden door de krijgsraad be- ITT in Chili door junta onteigend SANTIAGO - De Chileense mili taire junta heeft de bezittingen in Chili van het Amerikaanse ITT-concern onteigend. De aandelen van de ITT in de „Compania Chilena de Telefo- nes" zijn door het staatsbedrijf „Corporacion de Fomento" overgenomen. Met ITT zal over delö niet tot een akkoord, dan zal de junta zelf het bedrag van de schadevergoeding vaststellen. De militaire leiders van Chili hebben altijd gestreefd naar overname van het hele telecom- municatiewezen in Chili omdat zij dit in het belang van de veiligheid van het land achten. 81 procent van het aandelenka pitaal van de telefoonmaat schappij was in handen van de ITT. AMSTERDAM (ANP) De Nederlanders die het komende jaar vliegvakantie naar zonniger streken willen maken, moeten rekening mee houden, dat dc prijzen een stuk hoger zullen liggen dan dit jaar. De reisorganisaties die tot nu toe hun programma's hebben uitgebracht, steken deze verhoging niet onder stoelen of banken. Reisreus Neckermann gaf gisteren op een persconferentie toe, dat in de vliegprijzen ook de olietoeslagen van dit jaar verwerkt zijn. De vakantiebestemmingen ontkwamen niet aan de greep van de prijsstijgingen zijn voor vluchten naar het zuiden genoteerd voor reizen naar Joegoslavië: een stijging van 9 procent. Scandinavian Arctic Sunway, dat naar Skandinavië en Schotland gaat, heeft sommige vakantieprijzen zelfs met 20 procent moeten verhogen, dat slecht beeon. maar zich later revancheerde. De toeristenhotels en reisorganisaties bieden niet altijd hetzelfde als in de reisprogramma's staat vermeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Willem Duys heeft vanmorgen in Den Haag een toeristische primeur gelanceerd: vier pocketboeken, waarin „de waarheid en niet» dan de waarheid" wordt gezegd over de vliegva kanties die achttien Nederlandse reisorganisaties in 1975 op de markt brengen. Alleen Neckerman heeft zijn medewerking aan dit unieke project geweigerd, wat eigenlijk geen gemis genoemd kan worden", aldus Toerlstiek-direkteur Willem Bloem (34), „want met deze uitgave dekken we royaal 95 procent van de aangeboden charterrei- zen." De prijs van de pockets is 2.50 oplage 200.000 stuks. „Door deze twee uitgaven" zegt Willem Bloem, „is de Neder landse vakantieganger niet lan ger afhankelijk van de vaak subjectieve en al te rooskleuri ge informatie in de reisgidsen. We hebben weliswaar volle dewerking vai tors gekregen, inspecteurs hebben in de afge lopen zomer geheel onafhanke lijk en zonder financiële steun van belanghebbenden hun on derzoek verricht Elk hotel en appartementsgebouw dat in de achttien reisgidsen vermeld staat, is door hen kritisch beke ken. Als je hun bevindingen naast de beschrijvingen in de gidsen legt, stoot je herhaalde lijk op treffende verschillen." de touropera- „Wat wij met onze Toeristiek Konsumenten Reisinformatie willen is de Nederlanders bruikbare en uiterst nuttige voorinformatie te geven, zodat hij een bewuste en juiste keuze uit het waanzinnig grote reis- U kunt nog tot het eind van deze maand uw spaar premie aanvragen over het bedrag dat u in 1969 hebt gespaard volgens dc voorwaarden van het Premie Spaarplan. Dat sparen kon gebeuren door middel van spaar- bewijzen, effecten effectenbewijzen, levensverzekering, spaarko8in8chrijving, via aflossing op hypotheek of garantiekrediet of via een bedrijfsspaarregeling. U weet dat die 20% spaarprepie belastingvrij is en dat u die alleen kunt aanvragen bij de instelling waar u in 1969 hebt gespaard. Niet vergeten. Want 't is geld waar u recht op hebt! En na 31 december is het te laat! Publikatio van het Ministerie van Sociale Zaken. aanbod kan maken. Daarnaast fungeren de boekjes als privé reisgidsen: elke oestemming in Zuid-Spnnje, de Spaanse kust en, de Balearen, de Canarischc Eilanden, de kust van Joegosla vië, Griekenland, Tunesië, Ma rokko en Portugal wordt er uit voerig in beschreven. Van de kwaliteit van het zeewater en het strand tot het vertier, de excursiemogelijkheden en de sfeer van de plaats. De elf toeristlek-verspieders heb ben bij het uitvlooien van de reisgidsen ontdekt dat de aan bieding van de Nederlandse touroperators het laatste jaar -sterk wisselt. Van de 1468 ho tels en appartementsgebouwen, die in de reisgidsen van 1974 stonden, zijn er maar liefst 600 verdwenen. Daarvoor in de plaats kwamen overigens wel 600 nieuwe. Om enkele markan te wijzigingen te noemen: in het programma van Centouri wer den 86 hotels afgevoerd en kwamen er 38 voor in de plaats, bij Fit 56 verdwenen en 64 er bij, bij Airtour 102 weg en 42 erbij, bij Sunair 90 weg pn 84 erbij en bij Christoffel 34 weg en 77 erbij. De oorzaak van dit sterk wisselendé aanbod is vol gens ex-reisbureau man Willem Bloem het faillissement van en kele grote Engelse touropera tors, die beschikten over eigen hotels. Door het gedeeltelijk wegvallen van de Britse vakan- tiemarkt meent hij, is de keuze mogelijkheid voor de Neder landse touroperators stukken groter geworden. Daardoor konden ze de kwalitatief minde re hotels afvoeren en voor het zelfde geld beslag leggen op capaciteit in betere. Ondanks vele tegenslagen is de Neder landse vakantiemarkt wel sta biel gebleven in 1974. De mees te touroperators hebben meer geboekt don in 1973. Sommigen haalden zelfs 20 procent meer omzet. Toeristiek is inmiddels begonnen aan een onderzoek van de win tersportaanbiedingen. De resul taten daarvan zullen ook in een pocket worden gepubliceerd. Ook zijn er vergevorderde plan nen om auto- en treinreizen aan een objectieve beoordeling te onderwerpen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7