Erger voorgesteld dan het was Gemeente Voorschoten maakt einde aan clandestiene autosloperij Bewoners bleven weg Directeur gemeentewerken Leiderdorp over verzakkingen: Rijnsburger veroordeeld PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 Van onze correspondent VOORSCHOTEN De Voor- schotense dienst van openba re werken heeft met bijstand van de rijkspolitie een einde gemaakt aan het autosloopbe drijf van H. A. Straver, Lan- gehorststraat 11. Gistermor gen hebben ambtenaren van de dienst openbare werken enige bijgebouwtjes afgebro ken en de oorspronkelijke staat van de woningwetwo ning met erf hersteld. Omdat weerstand verwacht werd van de zijde van het echtpaar Straver hield de rijkspolitie toezicht op het geheel. De heer Straver liet zich niet zien, zijn echtgenote deed wel pogingen om het de officiële slopers lastig te maken, maar zag tenslotte af van verzet, MET BIJSTAND RIJKSPOLITIE mede door toedoen van de rijkspolitie. De gemeente Voorschoten had een civiele procedure aange spannen tegen de heer Stra ver. In de loop der jaren had zich in en om zijn huurpand een sloperij en een uitdeukerij voor auto's gevormd. De heer Straver richtte o.m. op de EVACO (Eerste Voorschoten- se Auto Cross Organisatie) en hield met wisselend succes in Nederland spektaculaire auto crosswedstrijden. De omge ving kreeg meer en meer last van öuto's, die stonden te wachten op behandeling of op de sloop. In het kader van een renovatie van o.a. de Lange- horststraat moesten de auto's verdwijnen. Tot in de hoogste instantie heeft een juridisch gevecht plaats gevonden. De rechter besliste uiteindelijk dat in en om het pand onbe voegd een bedrijf werd uit geoefend. De buurtbewoners hebben via handtekeningenacties de ge meentelijke overheid diverse malen tot handelen willen aanzetten. De toestand werd onhoudbaar. De straat is niet geschikt voor het langdurig parkeren van auto's, terwijl er bovendien duidelijk sprake was van geluidsoverlast. De gemeente Voorschoten is thans een plan aan het uitwer ken, waardoor de voetganger voorrang krijgt op de auto in deze straten van Vlietwijk I. Met de Bethlehemstraat is al begonnen. Opzet is de auto's te parkeren aan het begin en het einde van iedere straat. De trottoirs op gelijke hoogte te brengen van het wegdek en meer groen in de straat te brengen. Het is een plan, dat is uitgewerkt in samenwerk ing met de bewoners. In de Langehorststraat was het clandestiene bedrijf een hin derpaal om tot uitvoering over te gaan. Nu de rechter heeft beslist en de dienst openbarewerken de oude toe-, stand (woonhuis met erf) her steld heeft, kan ook spoedig met de renovatie van deze straat begonnen worden. Van onze correspondent LEIDERDORP „Zoiets wordt altijd veel erger voorge steld dan het jn werkelijkheid is. Dergelijke verzakkingen kunnen bij de huidige stortre gens bij iedere woning voorko men. Het is dan ook beslist geen abnormale zaak", zo merkte gisteravond directeur bureau gemeentebedrijven W. F. Buitendijk op in de commis sie ruimtelijke ordening. Aan de orde was op dat moment het verslag van het onderzoek dat gemeentebedrijven heeft inge steld naar de verzakiingen in de Binnenhof. De verzakkingen in deze omvang, zo bleek uit de toelichting van Buitendijk, zou niet te voorzien zijn geweest. Wel zal, zo ant woordde de voorzitter, wethou der E. Drenth, rekening worden gehouden in de Voorhof en Bui tenhof met de nu opgedane er varingen. „Er is wel degelijk rekening ge houden met het inklinken van de grond. Alleen kon niet bere kend worden in welke mate de toplaag zou inzakken", aldus Buitendijk: „Ik geloof niet dat er fouten zijn gemaakt. Er zijn san ook geen verantwoordelij ken voor deze verzakkingen aan te wijzen". Hinderlijk De directeur gemeentebedrijven was ook helemaal niet over tuigd van de ernst van de ver zakkingen: „Het verontrust mij niet. Het is hooguit wat hinder lijk voor de bewoners, maar dat heb je bij ieder nieuw huis. En zolang de matten het huis niet uitvliegen, valt het allemaal nog Niet duidelijk werd gisteravond hoe het mogelijk was dat de grond onder de huizen ver dween. Zowel de toelichting van de directeur gemeentebe drijven („de kleidam die ter hoogte van de vorstrand bij de huizen aangebracht kan hiet en daar wel lekken hebben ver toond") als van wethouder Drenth („de vorstrand zou ei genlijk langer en breder moe ten zijn doch daarvoor ontbrak het geld") lichtte in feite niets toe. Raadslid Haresma Buma toonde zich verheugd dat er voor de bewoners nu eindelijk iets ge daan werd. Zowel de Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp als de bouwer hebben, hoewel zij zoals zij zelf stel den daartoe niet verplicht waren, maatregelen genomen om de overlast van de betref fende bewoners te verlichten. Tegenmaatregelen Vooral de slechte ondergrond in de Binnenhof, deze bestaat uit slappe veenlaag waardoor er veel extra grond moest worden opgebracht, is de oorzaak van de vaak enorme verzakkingen. Bij een aantal woningen in de Langendijkdreef en de Luyc- kendreef bedroegen deze zo'n 80 centimeter. In de Voorhof en de Buitenhof blijkt de grond nog slechter te zijn. „Wij zullen daar zeker rekening met moge lijke verzakkingen houden. Op basis van de ervaringen in de Binnenhof weten we nu welke tegenmaatregelen moeten wor den genomen", aldus directeur Buitendijk. Een van de eerste tegenmaatrege len, die overigens al genomen was voordat er besloten was een onderzoek in te stellen, is de veel langere inklink-tijd die men genomen heeft voor Voor hof. Daar krijgt de grond een jaar de tijd om in te klinken: In de Binnenhof begon men al enkele maanden na het bou wrijp maken met bouwen. Sassen- heimsen vielen in de prijzen De Sassen- heimse dames F. Brouwer, B. Smit, M. Haver kort, A. Hooger- vorst en C. van Nieuwkoop (op de foto van links naai' rechts) hebben gisteren de hoofdprijzen gewonnen van de Sama-sinter- klaasactie. De eerste prijs, een stereo-installa tie, was voor mej. Haverkort. De tweede prijs, een klok, ging naar mevrouw Brouwers. Het perzish tapijt, dat de derde prijs was, ont ving mevrouw Smit. De vierde en vijfde prijs waren respect- velijk voor me vrouw Hooger- vorst en me vrouw Van Nieuwkoop. Van onze rechtbankverslaggever RIJNSBURG/DEN HAAG - Een 42-jarige bloemenkweker uit Rijns burg is door de Haagse politierechter veroordeeld tot een boete van tweehonderdvijftig gulden en voorwaardelijk een week gevan genisstraf met een proeftijd van achttien maanden. De boomkwe ker had zich schuldig gemaakt aan bedreiging en vernieling. Reeds enige tijd waren er onenigheden tussen de kweker en een relatie. Een en ander resulteerde in een gevecht bij de schoonzuster van de relatie, waar de bloemenkweker de boel kort en klein sloeg. De officier eiste een gevangenisstraf van twee weken week voorwaardelijk. Van onze correspondent LEIDERDORP - Zeer onbevredigend was gister avond ln de sommissie ruimtelijke ordening de behandeling van het rapport over de ver zakkingen in het Binnenhof. Alleen het VVD- raadslid Van Haersma Buma bleek het belang van een behoorlijke toelichting op het rapport in te zien. Hij kon het echter niet bolwerken tegen de arrogant optredende directeur ge meentebedrijven en de weinig begrip tonende voorzitter. Zonder te willen toegeven dat de voorbereiding in de Binnenhof wel wat beter had kunnen zijn omdat men wist dat het om zeer slechte bouw grond ging, bleef men achter de tafel de hele zaak bagatelliseren. Er werd op geen enkele ma Buma, gen. Nu moet worden toegegeven dat het hen ook niet erg moeilijk werd gemaakt. De andere commis sieleden deden bij de behandeling van het agendapunt hun mond niet open. En van gedu peerde bewoners was er niemand op de publie ke tribune te vinden. Van die zijde dus in het geheel geen belangstelling zodat er ook geen aanvullende informatie kon worden verstrekt hoewel daar soms wel behoefte aan was. Misschien had wethouder Drenth wel gelijk toen hij opmerkte dat het allemaal niet zo erg was. "Anders hadden er vast wel bewoners op de publieke tribune gezeten". Maar erg overtui gend was het niet. Gemeentebestuur Zoeterwoude houdt vast aan winkelcentrum Van onze correspondent Zoeterwoude - Het college van B. en W. houdt onverkort vast aan de realisatie van het winkelcentrum. Zij antwoorden dit op opmerkingen ln de raad bij de algemene beschouwingen. Vooral V.V.D.- leider Wiekmeljer had veel kritiek en in zijn betoog kwam o.m. de zinsnede voor, dat „regeren blijkt niet altijd samen te gaan met vooruitzien. Dit heeft het colle< ge pijnlijk getroffen. „Als uitvoerend or gaan van een besluit van de raad zijn wij na de goedkeuring van G.S. in 1968 van het bestemmingsplan „Kern" begonnen met de aankoop van diverse panden gele gen in de Dorpsstraat. Wanneer ons colle ge een dergelijk besluit naast zich had neergelegd, had de raad ons terecht kun nen wijzen op plichtsverzuim ten aanzien van een door haar genomen besluit" Het college wijst eveneens de opmerking van de hand, dat de hoge huursom oor zaak is van het weinig animo voor vesti ging in het centrum. Het in de geheimever gadering van de commissie voor overleg met het midden- en kleinbedrijf genoemde bedrag per m2 werd van middenstandszij de niet onredelijk genoemd. De geuite kritiek over het parkeren en de bevoorrading is gemaakt aam de hand van een tekening die deze geheel niet aangeeft Deze heeft echter alleen als praatstuk gediend om een gedachtenwisseling op gang te brengen inzake de in het CIMK- rapport vermelde gegevens en de genoem de oppervlakte. Over de parkeerruimte en bevoorrading vond nog overleg plaats met de architekt. In dit stadium kunnen b. en w. hun zienswijze nog niet geven. Ten slotte schrijven b. en w. dat eigenlijk nauwelijks nog gesproken kan worden over een centrum wanneer het gaat om een bebouwde oppervlakte van 1200 1300 mZ„ GS geven groen licht voor plan-Blokhuis Van c e correspondent LISSE Gedeputeerde Staten hebben het plan-Blokhuis goedgekeurd. Burgemees ter Berends deelde tijdens de gisteren gehouden begrotingsvergadering mede dat spoedig de aanbesteding kan worden gehouden. Met deze goedkeuring wordt groen licht gegeven voor tal van andere bouwactivi teiten in het centrum. Zo gaat de firma Tissing een nieuw winkelpand bouwen op de Kanaalstraat met een toegangspoort tot het nieuwe winkelcentrum Blokhuis. De firma Broekhuizen kan een bouwvergun ning krijgen, de Rabobank heeft eveneens bouwplannen en naar verluidt zal ook het postkantoor binnen niet al te lange tijd worden vervangen. De meeste raadsleden achtten de post van 300.000,- onvoorzien op de begroting wat geflatteerd. De burge meester wees erop dat dit bedrag in reser ve moest worden gehouden voor nog te verrichten werkzaamheden. Financieel on haalbaar achtte de burgemeester het voor stel van enkele raadsleden te komen tot de instelling van een schooladviesdienst. De suggestie van de heer van der Berg (KVP) om de winst van het elektrisch nutsbedrijf H.L.S. aan de gemeente ten goede te laten komen, werd door het college van B en W niet overgenomen. „Wanneer een nutsbedrijf te veel winst maakt, moet men de tarieven verlagen", aldus burgemeester Berends. Tenslotte werd de begroting voor 1975 door de raad goedgekeurd. Raad Rijsburg stemt inmet herbegrafenis van graven Van onze correspondente Rijnsburg De gemeenteraad van Rijns burg heeft gisteravond unaniem inge stemd met een voorstel van b. en w. om de graven en gravinnen van het Hollandse huis een herbegrafenis te geven. De kosten komen voor Rijnsburg op 57.500. Het resterende bedrag tot 150.000 (de totale kosten) wordt geschonken door de provin cie en het rijk. De raad ging ook akkoord met de aanleg van vier tennisbanen, hetgeen de gemeen te 120.000 gaat kosten. Vertegenwoordi gers uit de raad vroegen b. en w. nu ook eens te gaan denken aan een ijsbaan. De plaatselijke ijsvereniging telt 2500 leden. Alle fracties stemden in met de verkoop van grond, bestemd voor de bouw van 29 premie-koopwoningen. Voor deze wonin gen is een enorme belangstelling. B. en w. beloofden zo serieus mogelijk te werk gaan bij de toewijzing. De raad ging nog niet akkoord met een wijziging van artikel 3 van de hinderwet, waarmee met name kwekers geconfron teerd zullen worden. AR-raadslid Kralt vertolkte de gevoelens van de raad toen hij zei, dat het milieu wel erg belangrijk is, maar dat de kosten voor de kwekers niet ondragelijk mogen worden. De raad gaf ook toestemming voor de bouw van een openbare kleuterschool in Frede- riksoord. De beroepen van J. C. van Eg- mond en C. Heemskerk werden niet ont vankelijk verklaard. Schaken: Schade Philidor tot minimum beperkt Van onze schaakmedewerker LEIDEN De schade aan de drie in de Kon. Ned. Schaak bond uitkomende teams van het Leidse Philidor is in de derde ronde van de bondscom- petitie tot het minimum beperkt gebleven. De drie teams slaag den er elk in twee matchpunten binnen te halen. Philidor I deed dat in de hoofdklasse tegen Moerwijk met verbluffend ge mak en bereikte op de speeldag reeds een beslissende 7—2 voor sprong. De afgebroken partij van Wim Westerveld is later door de arbiters remise ver klaard, zodat de einduitslag werd bepaald op 7 1/2—2 1/2. Moerwijk is door deze neder laag naar de laatste plaats ge tuimeld terwijl Philidor zich be haaglijk in de schaduw van koploper Desisco/Watergraafs- meer heeft genesteld. De ont moeting met Utrecht wordt door de Leidenaren met enige schroom tegemoetgezien, zater dag as. voor de 4e ronde. De club uit de Domstad steekt in een goede vorm en versloeg Philidor vorig jaar met 5 1/24 1/2. Philidor 2 heeft in klasse 2B de 52 stand bij het afbreken kunnen wijzigen in 73. Zater dag vertrekt ook dit team naar Utrecht om het tweede tiental met deze naam te bekampen. In de 2e klasse C heeft Philidor 3 zeer moeizaam zijn eerste overwinning geboekt en wel te gen Moerwijk 2. De Leidse schakers vertrekkén zaterdag naar Den Haag en zullen alle zeilen bij moeten zetten om niet in degradatienood te geraken. Van de Leidse tientallen in de KNSB-competitie is LSG (klas se 1B) de enige, die sterk deto neert Zoals bekend verloor dit team voor de derde achtereen wolgende maal met het kleinst mogelijk verschil 4 1/25 1/2. Vooral de middenmoot van LSG 1 laat het nog wel eens afweten. In de komende match met Spangen zullen de LSG-ers hun slechte gedrag ongetwijfeld verbeteren. Definitieve uitslagen uit de 3e ronde: Hoofd klasse: DesiscoAVGM- DD 1: 04; Charloi- s—Utrecht: 3 1/2-6 1/2; Philidor Lnd.— Eerste klasse B: VAS—ASC 1—Spangen: 64; LSGEuropoort: 4 1/25 1/2; Zutp- hen—Memo 2: 4 1/25 1/2; Botterda- mASV 7 1/2—2 1/2; DD 2—SMB 2 5-3. Tweede klasse B: Deslsco/WV 6—4, BSG 2—Utrecht 2 4—6; Philidor Lnd 2-HSG -Pat Mat 6—4; stelveenAmer Moerwijk 2—Voo e Paard—De»isco/WGM; A Volleybal Groen SC de baas over zijn eigen reserves Van onze volleybalmedewerker LEIDEN In de eerste klasse van de Leidse voll tybalcompe- titie hebben zich twee clubder by's voltrokken. De herenteams Groen SC 1 eri Groen SC 2, de enige nog ongeslagen ploegen in hun klasse, kwameri in een uiterst boeiend duel net niet tot puntendeling. Bij de dames was het Groën SC 3, dat Groen SC 4-met 31 terugwees. De reserveheren van Groen SC waren vast van plan om hun ongeslagen status met hand en tand te verdedigen. Na een voor hen wat ongelukkig verlopen eerste set, brachten ze team 1 dan ook danig in paniek door na een zenuwslopende strijd met 14—10 vóór te komen. Toen bleek echter, dat het eerste over de sterkste zenuwen beschikte en Vrouwe Fortuna aan zijn zijde had, want er kwam ten slotte toch 1416 op het score bord. In de daarop volgende slijtageslag, waarin aan beide kanten van het net keihard werd geknokt, en Ger Renes' c.s. toch nog een set met 15—13 op hun naam wist te brengen, gingen de reserves ten slotte toch ten onder. Setstanden 6—15, 14—16, 15—13 en 9—15. WVC en Orion, broederlijk op de tweede plaats vereend in de achtervolging op Groen SC, stonden deze week tegen elkaar in het strijdperk. Het thuisspe- lende WVC miste hoofdaanval ler Ben Ruisscher, die met een gescheurde enkelband aan huis gekluisterd is. Orion daarente gen kon ditmaal voor het eerst weer zijn chronisch gebrek aan spelverdelers de baas omdat het beschikte over Paul v.d. Steeg. Deze faktoren hebben waarschijnlijk de balans net naar Orionzijde doen over slaan. WVC slaagde er nog wel in om de eerste set met 1614 te pakken, maar moest daarna telkens op het laatste moment afhaken: 1315, 13—15 en 11—15. STANDEN: Heren le kluw: Groen SC 9—18; Orion 9—13; DAC 9-11; Lerici/W 2 9—11; WVC 9--11; Groen SC 2 9—10; KVC 9-9; De Valken 9-7; Novo 2 9-3; LUSV 2 9-5; Gcmini/K 3 8—3; Salvo 7-1 Dame» le klaaae:DAC 9-17; Groen SC 3 9—13; LUSV S—12; In Up Oo 9—9; Orlon 9—8; KVC 8—8; Gemlnl/K 4 8—7; Gemlnl/K 2 87; Novo 3 9—7; Groen SC 4 9—6; KVC

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4