KRAAY: OVERWICHT AJAX HAD GEEN ENKELE INHOUD WK-CHEQUES ZIJN BINNEN Corver deelde vijf kaarten uit in Mostar FC Metz kocht Tsjech Adamec FC Twente wist van geen ophouden Strafschop bracht Juventus in veiligheid Hands van Mühren omstreden U W GROOTSTE DRAMA UIT CARRIERE VAN DOELMAN VIKTOR ZURICH - De internatio nale voetbalfederatie (fi- fa) heeft aan de zestien deelnemende landen aan het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1974 in West Duitsland de zo begeer de cheques toegestuurd. Nog niet de volledige premies zijn echter uit gekeerd, zo heeft het se cretariaat van de FIFA woensdag in Zürich be kend gemaakt. De fede ratie beschikt namelijk nog niet over alle cijfers die nodig njn om een definitieve afrekening vast te stellen. Volgens het Westduitse organisa tie-comité zullen de zes tien deelnemers rond de 32,5 miljoen gulden mo gen verdelen.-. MOST AR Arbiter Charles Europese bekertoernooien is Corver, die de ontmoeting Ve- donderdag 23 januari in Zuri- lez MostarDerby County ch. leidde, moest tot vijf maal toe Dc acht ploegen die zich heb- de gele kaart trekken. Had- ben geplaatst bij de laatste ziabdx en Colic van Vele* en acht zijn: 1. FC Köln, Borussia Newton. Hector en Todd van Monchengladbach, Velez Mos- de Engelse club kwamen in tar, Hamburger SV. Banik zijn boek. Een unieke presta- Ostrava, FC Twente, FC Am- tie leverde doelman Kargus sterdam en Juventus. van HSV. In de eerste helft stopte hij een strafschop De uitslagen van de wedstrij- T^rkse arbiter Babacan liet den, woensdagavond gespoeld die echter overnemen omdal voor dc ,chwle ,inales van hw de geweien doelman van de tornooi om de UEFA-beker Westduitse jcugdploeg te z,jn: vroeg zou hebben bewogen. Ook bij die tweede penalty Fc KöIn_Plirtizan Belgrado bleef Kargus overwinnaar. j 51 (ruststand 0—0) Eerste wedstrijd 01 in het voordeel Problemen deden zich voor bij van Partizan. Real Zarago- de ontmoeting in Zaragoza zaBorussia Monchenglad- waar een fanatieke aanhanger bach 24 (1—2), Eerste wed- van Real vijf minuten voor strijd 0—5. Velez Mostar (Joe- rust voorwerpen naar een g)Derby County 41 (20), grensrechter gooide. Arbiter eerste wedstrijd 13. Dynamo Gow uit Wales riep de aan- Dresden—Hamburger SV 22 voerder van Real bij zich, (12), Eerste wedstrijd 14. waarna het bestuur van de Banik Ostrava (Joeg)—SSC Spaanse club snel maatregelen Napoli 1—1 (0—1). eerste wed- nam en voorkwam dat de wed- strijd 2—0. FC TwenteDukla strijd zou worden gestaakt. Praag 50 (2—0) eerste wed- De wedstrijden voor de kwart strijd 1—3. Fortuna Dussel- finales worden gespeeld op de dorf-FC Amsterdam 1—2 woensdagen 5 en 19 maart van (1—1), Eerste wedstrijd 0—3. het volgend jaar. De loting Ajax—Juventus 2—1 (1—0), voor de volgende ronde van de Eerste wedstrijd 01. DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT/ METZ De Franse eerste divisie club FC Metz heeft een aanvaller gekocht. Het is de Tsjech Joseph Adamec, die zich woensdag voor anderhalf jaar aan de club verbond. Adamec is 32 jaar oud, speelde 44 maal in het Tsjechische nationale team en kwam tot nu toe uit voor de Tsjechische club Spartak Trnava AMSTERDAM De droom van AJAX, om door een kleine over winning de achterstand op Juventus weg te wer ken en zich dan te plaat sen voor de kwartfina les van de UEFA-cup, is door de Italiaanse lijst aanvoerder Juventus wreed verstoord. In de 65ste minuut velde Da- miani in samenwerking met de Franse scheids rechter Vigliani, het vonnis over de toekomst van Ajax. een handsbal van Gerrie Mühren was de inleiding tot het dra ma van Amsterdam. De gelijkmaker van Damia- ni, AJAX had in de 16e minuut reeds de leiding genomen door Horst Blankenburg, betekende de uitschakeling van de Amsterdamse sterren formatie, die tegen Ju ventus weliswaar klas sevoetbal had laten zien maar in de beslissende duels net iets. aan snel heid had verloren. Het winnende doelpunt van Gerrie Mühren (21), was te weinig om de schade te herstellen. Teleurgesteld stond manager Hans Kraay n£f afloop tegen de kleedkamerdeur geleund. Hij zocht niet naar schuldigen in het elftal maar ook niet naar èxcuses. „Juventus was beslist niet beter dan AJAX, maar de Italianen waren behendiger, sneller en produktiever. Vooral op het middenveld was Juven tus gevaarlijker. De Ajacieden verloren teveel individuele duels en wij hebben de tegen stander te weinig onder echte druk gezet. Het veldoverwicht had geen inhoud", aldus Hans Kraay, die geen commentaar op de leiding wilde geven. „Ik heb Gerrie Mühren geen hahds zien maken. De scheidsrechter ken nelijk wel. Deze beslissing heeft AJAX een plaats in de kwartfi nales gekost. Damiani nam de strafschop rechts en in Turijn links. Piet Schrijvers heeft zich daardoor laten misleiden, maar. dat is hem niet kwalijk te ne- In de spelerskern van AJAX zal in de komende weken de uit schakeling nog wel eens ter sprake komen. Dit seizoen, het eerste jaar van Hans Kraay bij de Amsterdamse club, geen Eu ropees voetbal meer en ook weinig uitzicht op de landstitel. Een reden temeer om de pro blemen intern te bespreken. Onder het helse lawaai, geprodu ceerd door de ruim 3.000 Italia nen op de tribune, begon Ju ventus aan een zware taak. Vanuit een defensieve stelling traden de Azzuri'S AJAX teg- moet. De Amsterdamse sterren- formatie probeerde in de begin fase de verdediging met snelle combinaties te ontregelen. Een De gok van doelman Piet Schrijvers pakte verkeerd uit. Manager Kraay het rechts. Schrijvers heeft zich laten misleiden maar hem valt niets zei later: "In Turijn nam Damiani de strafschop links. Ditmaal deed hij kwalijk te nemen." 1-2 combinatie tussen Gerrie Mühren en Ruud Krol werd door doelman Zoff gebroken en twee minuten later kopte Ruud Geels een voorzet van Mühren in ht., zijnet. AJAX had het 'visitekaartje afgegeven, Juven tus beperkte zich in deze perio de van het geweldige AJAX- overwicht tot enkele gevaarlij ke counters. Linker vleugelspe ler Bettega passeerde in de 9de minuut de gehele AJAX-defen- sie alleen doelman Schrijvers stond Bettega's succes in de weg. In de 16e minuut werd de AJAX- druk te gropt. De defensiemuur van Juventus begon te wanke len toen Gerrie Mühren een vrije trap nam. De bal kwam via de Italiaanse muur bij de op de rand van buitenspel ba lancerende Horst Blankenburg die onhoudbaar inschoot. Doel man Zoff en Juventus waren verslagen. (10). INEENS De Italiaanse lijstaanvoerder moest ineens de defensieve in stelling laten gaan. De midden velders Capello, Causio en Fu- rino kropen uit de loopgraven, waarin het middenveldtrio het eerste kwartier stelling had ge nomen. Juventus durfde tegen het fantasierijke combinatie spel van de Ajacieden nog niet direct in de aanval te gaan. Een enkele maal lieten de in het blauw gestoken Azzuri's zich op het „landgoed" van Piet Schrijvers en Horst Blan kenburg zien. Tien minuten voor de rust kreeg Juventus door een defensiefout van AJAX de kans op de gelijk maker. Uit een voorzet van de razendsnelle Damiani kwam de bal op het hoofd van Dusbaba, die de bal precies voor de voe ten van de vrijstaande Scirea kopte. Doelman Piet Schrijvers reageerde bliksemsnel en dook de bal van Scirea's voeten. De Italiaan hield er wel een blessu re aan over. AJAX, geschrok ken van deze fout, kon de aan valsdrift van de Italianen in de resterende minuten tot aan de rust moeilijk indammen. Juven tus kwam gevaarlijk terug en nam het initiatief zelfs in han den. Ook in het begin van de tweede helft maakte AJAX een nerveu ze indruk. Het frivole voetbal van de eerste helft had plaats gemaakt voor simpel aanvals- spel. Deze speelwijze had bijna succes. In de 8ste minuut schoot Ruud Geels de bal van 4 meter afstand precies in de handen van doelman Zoff, en nog geen 2 minuten later knal de Jan Mulder, die in Capello een moeilijke tegenstander had, ceihard t€ /oor AJA> WISSEL Manager Hans Kraay verwisselde in de 12e minuut aanvoerder Ruud Krol, die nog steeds last had van een liesblessure, voor het jonge AJAX-talent Van Santen. Met deze wissel pro beerde hij de aanval vanuit de defensie meer kracht te geven. De ingreep had succes. AJAX nam het initiatief weer over en gesteund door het enthousiaste publiek zetten de Amsterdam mers Juventus onder zware druk. Doelman Zoff, die als een panter zijn doel verdedigde, had het moeilijk bij de listige tikjes van Ruud Geels, Arno Steffenhagen en Jan Mulder. Vanuit de twee de linie vuurde Arie Haan en Gerrie Mühren enkele schoten af op de Turijnse veste. Juven tus schudde op zijn grondves ten. De verdedigers Scirea, Mo- rini en Gentile grepen naar alle middelen. De lakoniek leidende scheidsrechter Vigliani, die met de Franse slag de 22 spelers in toom wist te houden, zag er geen overtredingen in. Dat deed hij wel in de 20ste minuut. Toen Gerrie Mühren per ongeluk hands maakte bij een schot 'van Causio. De Fransman wees naar de witte stip en Damiani maakte geen fout, hij schoot de bal onhoudbaar in het AJAX- doel (1—1). De vreugde bij de duizenden Ita liaanse supporters op de tribu nes kende geen grenzen. De alarmklok voor AJAX had ge luid. Juventus trok zich terug in de verdediging en kroop weer in de loopgraven waar door AJAX alle kans kreeg om aan te vallen. Nog geen 5 minuten na de gelijk maker werd „matchwinnaar" Damiani vervangen door verde diger Cuccureddu. De taktiek van de Italianen werd door de ze wissel duidelijker geaccen tueerd. Juventus was er alleen maar op uit om het gelijkspel te consolideren. Ook Hans Kraay paste een wissel toe. Arnold Mühren werd ver vangen door Kok, die als vijfde aanvaller de voorhoede moest versterken. Wat AJAX in de slotfase ook probeerde, het uit zicht op een plaats in de kwart finales van de UEFA-cup werd er niet beter op. Ook het doel punt van Gerrie Mühren, die tien seconden voor het eindsig naal de bal onhoudbaar langs Zoff schoot, (21), hielp niet meer. AJAX kwam weliswaar als winnaar uit de strijd maar had door onvoldoende pressie voetbal de plaats in de kwartfi nales uit handen gegeven. Wil van der Plas Scoreveloop: 16de min. Blankenburg 1—0; rust; 66ste min. Damiani 1—1 (strafschop); 80ste min. Ger Mühren 21. Scheidsrechter Vigliani (Fran krijk). Toeschouwers: 19.000. Ajax: Schrijvers. Suurbier. Blanken burg, Dusbaba en Krol (Van Santen), Haan, Arnold Mühren (Kok), en Ger Mühren, Mulder, Geels en Stcffcnha- ENSCHEDE Ivo Viktor wist zich nog precies te herinneren hoe lang het geleden was dat hij, de doelman van Dukla Praag en het nationale elftal van Tsjecho Slowakije, vijf keer in een wedstrijd was ge passeerd. „Tien jaar geleden", zei Viktor, „Slovan Bratislava won toen voor de competitie met 5—1 van ons". Het resul taat, dat FC Twente gister avond tegen Dukla Praag be reikte was nog iets beter (50), en daarmee nam de Enschedese ploeg op afdoende wijze revan che voor de misstap, welke het twee weken eerder in de Tsje- choslowaakse hoofdstad had begaan. Na de daar geleden nederlaag van 31 had Twente aan een zege van 2—0 voldoen de. Dat de marge uiteindelijk vijf treffers bedroeg, kwam omdat de zo fel op rehabilita tie beluste Enschedeërs door bleven gaan toen zij al in veili ge haven waren. Ofschoon de loodzware grasmat van het Diekmanstadion van de 22 ac teurs alles vergde, hield Twen te in de roes van het succes het tempo hoog, hetgeen voor de ruim 10.000 toeschouwers een aanleiding was de thuisclub na afloop met een langdurig ap plaus te belonen. Een verdiend applaus, want Twente had pre cies gedaan wat nodig was om Dukla op de knieën te krijgen. Het joeg vanaf het eerste fluit signaal van de Hongaarse arbi ter Emsberger op doelpunten. Het joeg Dukla op, zoals de Tsjechische legerploeg zelden tevoren werd opgejaagd. „Het was een nachtmerrie", erkende later Jan Gcieta de middenvel Ondanks alle ongemak zag de politie uit Enschede de wedstrijd van FC Twente niet in het water vallen. der die, evenals doelman Vik tor, overbleef van het grote Dukla uit de jare 60. „We kre gen geen meter ruimte. Er was geen gelegenheid om behoor lijk uit te verdedigen. Twente heeft ons niet de kans gegeven om in ons spel te komen". Dat laatste was precies de bedoe ling geweest van Twentecoach Spitz Kohn, die zijn spelers vooraf had aangeraden er een conditieslag van te maken. Een instructie, welke Kohn was in gegeven door het povere optre den van de Tsjechen uit de tweede helft van het eerste duel. „Toch", zei Köhn nader hand, „is Dukla mij conditio neel niet tegengevallen. Ik had niet verwacht, d^t het het tem po zo lang zou kunnen bijbe nen". Dat Twente toch royaal aan de goede kant van de score kwam was des te opmerkelij ker. Kohn: „Er is altijd be weerd, dat wij geen doelpunten kunnen maken. Vanavond is het tegendeel bewezen. Dit moet een morele opkikker zijn al is het onmogelijk regelmatig zo'n krachtsexplosie te leveren. En dat op een zo moeilijk be speelbaar veld". Kohn was, uiteraard, zeer tevre den. Zijn collega Josef Maso- pust was dat, vanzelfsprekend, niet. „Ik wil geen excuses aan voeren", zei de voormalige Eu ropese voetballer van het jaar. „De sterkere van ons tweëen heeft de volgende ronde be reikt. Maar het was toch wel een handicap, dat we Gajdusek en Samek, die ziek waren thuis gebleven misten en dat ver schillende andere spelers vorige week last hadden gehad van griep. Zonder die tegenslagen zouden we van dit Twente ook wel hebben verloren. Maar 50 was het onder normale omstan digheden nooit geworden". Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat de strijd zo na drukkelijk in het voordeel van Twente zou eindigen. Hoewel de Enschedëers sterk uit de startblokken kwamen, was de eerste kans voor Dukla. Al na '6 minuten moest de weer eens alles kunnende Epi Drost zijn lichaam in de baan van een schot van Nehoda werpen. FC Twente kreeg pas na 24 minu ten een eerste echte mogelijk heid, maar Viktor reageerde flitsend op een knappe kopbal van Jan Jeuring. Even later knalde Johan Zuidema na een corner van rechts rakelings naast. Langzaam maar zeker werd de door Twente uitgeoe fende pressie zo groot, dat Du- kla's defensie fouten ging ma ken. Het uitverdedigen ging steeds moeizamer en in de 32ste minuut werd het eerste doel punt een feit. Johan Zuidema misleidde met een handige be weging de hele Dukla-verdedi- ging na een breedtepass van René Notten. Eddy Achterberg kon daardoor inschieten en om dat Viktor de gladde bal niet vast kon houden, ontstond voor de attent doorgelopen Zuidema een niet te missen kans: 1—0. Dat doelpunt bracht sfeer in het Diekman. Willem de Vries mis te met een verwoestend af standschot het doel slechts op enkele decimeters en een schui ver van Jeuring werd door Vik tor vakkundig gestopt. Twee minuten voor rust verkeek de ervaren doelman zich echter op een afstandschot van René Not ten, en dat betekende 2—0. Die stand was voor FC Twente in feite voldoende, aar het was toch een wankele basis omdat een tegendoelpunt tot gevolg zou hebben, dat de Kohn-briga- de met een verschil van drie treffers zou moeten winnen. Het was dan ook geen wonder, dat het akelig stil werd in de Enschedese arena toen de naar voren stormende centrale ver dediger Dvorak in de 55ste mi nuut de bal langs Henny Ar- desch werkte. De scheidsrech ter Emsberger, die Twente niet Het moment waar alles mee begon in I zijn de Tsjechen Fandel en Dvorak zicht- Twente. De vrijstaande Zuidema passeert I baar. Viktor en het is 1-0. Achter de Enschedeër onwelwillend gezind was, annu leerde het doelpunt echter om dat Dvorak de bal met de hand had gespeeld. Dukla's protesten haalden niets uit. Geleta werd zelfs met een gele kaart gecon fronteerd. Twente kwam door dat benarde moment overigens wel tot het inzicht, dat het noodzakelijk was op een grote re voorsprong te jagen. En na dat Viktor knap gereageerd op. een schuiver van Frans Thijs- sen en de jeugdige Datka de plaats van Geleta had ingeno men, braken de laatste 20 minu ten aan. Het werd een onverge telijke slotfase met uitblinkers René Notten en Johan Zuidema in de hoofdrollen. Zij waren het die met schitterende doelpun ten Dukla naar zijn grootste nederlaag sinds „mensenheuge nis" voerden. Obstructies van Datko tegen Notten werd door Emsberger niet bestraft omdat Thijssen in balbezit kwam. Op diens zuivere dieptepass ging Zuidema goed door en scoorde de Friese aanvalsleider feilloos. Dat gebeurde in de 70ste mi nuut. Een minuut later verraste Notten de iets voor zijn doel Dukla Praag vernederd staande Viktor met een magni fieke boogbal en 8 minuten voor het einde kopte Zuidema uit een voorzet van Notten on houdbaar raak: 5—0. „De. kracht, die Twente na rust nog had, dat is nou het verschil tussen het Tsjechische en het Nederlandse voetbal", zei Gele ta, achteraf. Voor een Twente- speler eindigde het duel minder triomfantelijk: Eddy Achter berg, de vervanger van de ge schorste Kick van der Vnll, liep in een duel met Dvorak een stevige knieblessure op. Hij werd in de slotfase vervangen door Roel Brinks, dc tweede wisselspeler die in actie kwam want eerder had de leeg gestre den Jan Jeuring al het veld geruimd voor Niels Overweg. Ton van DALEN. Scorevorkoop: 32 min. Zuidema 1—0, 43. Notten 2—0; Rust: 71 Zuidema 3-0. 73 Notten 4—0. en 82 weer Zuidema 5—0. Scheidsrechter Gyulu Emsberger (Hongarije). Toeschou wer* 11.000. FC Twente: Ardcsch, Van Icrsscl, Drost, De Vries en Oronen, Thijssen, Achtcrherg (Brinks) en Notten, Zuid ema, Jeuring (Overweg) en Pahl- plotz. Dukla PRAAG: Viktor, Macela, Mikus, Dvorak en Starnborhcr, Rott. Geleta (Dnlko) en Vandel, Gorgel. Bilsky en

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15