Besluit vervanging starfighter nog niet gevallen Morgen debat in Lagerhuis over doodstraf MOEILIJKE PERIODE JAPANSE PREMIER CcidoeGomant Zeker 1000 doden door moord in Mozambique Sociale uitkeringen omhoog de beste wensen zijn op tijd Verlenging levensduur van mens Vredeling: olieinstallaties beschermen Bestuur van enorme fraude beschuldigd DINSDAG 10 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze correspondent Roger Simons) Londen Sinds de recente bomaanslagen in Birmingham, die het leven gekost hebben aan 20 jonge mensen, zinnen de Britten op wraak. Hun eerste reactie was een nieuwe wetgeving, die het bestaan van de IRA verbiedt, arrestaties verge makkelijkt en deportaties mogelijk maakt. Een deel van de Britten vindt dit echter niet genoeg. Het eist bloed. Om bloedig wraak te kunnen nemen, moet de afgeschafte doodstraf opnieuw ingevoerd worden. Kort na de bomaan slagen in Birmingham begon in politieke kringen een cam pagne onder het motto: „De doodstraf voor terroristen, die gemoord hebben". De socialistische minister van justitie, Roy jenkins, is echter scherp gekant tegen het ge bruik van de galg. Hij Weiger de te beslissen dat terroristen' opgeknoopt zouden worden. Onder conservatieve druk zag hij zich evenwel verplicht te beloven, dat het Lagerhuis spoedig zou mogen debateren over het nut van de doodstraf als afschrikmiddel voor terro risten en andere misdadigers.- Dit debat vindt morgenavond plaats. Het wordt gevolgd door een vrije stemming, wat bete kent, dat alle afgevaardigden mogen handelen naar hun ge weten. Zij zullen debateren over een motie tegen herinvoe ring van de doodstraf. Bedoel de motie werd ingediend door het socialistische lagerhuislid Brian Walden, in wiens kies district de vreselijke bomex plosies van Birmingham ge beurd zijn. Walden betreurt het gebruik van politieke ter reur, maar hij gelooft niet, dat de doodstraf het geschikte ant woord is. Zijn motie wordt gesteund door honderden socialistische en conservatieve afgevaardig den. Ruim 100 conservatieven en 1 liberaal hebben evenwel een amendement ingediend, dat de doodstraf eist voor ter reurdaden waarmee een moord gepleegd werd. Men verwacht, dat in dit debat al lerlei passies zullen loskomen, die een weerspiegeling zijn van wat de Britse man in de straat nu vaak zegt, namelijk dat de Ierse terroristen uitge roeid zouden moeten worden. Het solidari- teitscomité voor Joden in Sowjet Unie heeft gisteren bij de Russi sche ambassa de in Den Haag gedemon streerd voor vrijlating van een 35-tal Rus sische Joden. Het comité zal deze aktie ge durende de he le week voort zetten, en zater dagavond bör sluiten met een manifestatie bij de ambassade. Gisteren namen ongeveer veer tig mensen deel aan de demon stratie. STOCKHOLM (Reuter) De - Belgische Nobelprijswinnaar professor Eso Albert Claude heeft op een persconferentie in Stockholm gezegd dat biologen bezig zijn met studies om de levensduur van de mens te kun nen verdubbelen. „Maar ik hoop niet dat wij methoden vin den om de mens het eeuwig leven te geven. Dat zou slechts over-vervuiling van onze pla neet tot gevolg hebben". Zijn collega Christian de Duve, ook van de universiteit van Leuven, kreeg de vraag te beantwoorden of de weten schap in staat is een mens te maken. „Bedoelt u een mens maken uit het niets? Nee, dat kunnen we niet. We ke.nnen de structuur van het menselijk li chaam, maar dat betekent niet dat we alle onderdelen kunnen maken". BRUSSEL (AP-ANP) - De Noorse minister van defen sie Alv Jakob Fostervoll heeft een persbericht ont kend als zouden de regeringen van Noorwegen, Denemarken en Nederland reeds hebben besloten een Amerikaans gevechtsvlieguig te kopen ter ver vanging van de verouderde Starfighter. „Het is gewoon niet waar," zo zei Fostervolle tegen verslaggevers nadat hij de vergadering van de Eurogroep in het hoofdkwartier van de NAVO te Brussel had geleid. Het bewuste persbericht was af komstig van het Oslose dagblad „morgenbladet". Eerder had het Nederlandse ministerie van defensie in Den Haag het Noor se krantenbericht al als „non sens" gekwalificeerd. Minister Vredeling van defensie heeft gisteren op de vergade ring van de Europese NAVO- landen die lid zijn van de euro- groep, de bescherming van de installaties voor de winning van olie en gas in de Noordzee en aangrenzende wateren aan de orde gesteld. Op zijn voorsel zal de Eurogroep bestuderen hoe Nederland staat met dit stand- orussel tijdens het leg het nederlandse standpunt ten aanzien van het terugdrin gen van de rol van de tactische nucleaire wapens uiteengezet Hij heeft verklaard dat volgens het standpunt van de Neder landse regering deze rol moet worden beperkt, een standpunt dat minister v.d Stoel van bui- tenalndse zaken later deze week uiteen zal zetten in de NAVO-raad. Nederland meent dat het terug dringen van de rol van de tacti sche nucleaire wapens in Euro pa bij de NAVOlanden kan bij. dragen tot het doorbreken van de impasse waarin de onder handelingen te Wenen tussen Oost en West over wederzijdse troepenvermindering zijn ge- deze bescherming vooral tegen terroristische aanslagen tech nisch en politiek kan worden geregeld. Gedacht wordt aan samenwerking bij bijvoorbeeld het bewaken van platforms en pijpleidingen door vliegtuigen en schepen. Minister Vredeling heeft voorts in punt alleen in Europa en onder vindt alleeen steun via de Ame rikanen die eveneens vinden dat de tijd is gekomen te bezien of door het terugdringen vai vol der tactische nucleaire pens in Europa de impasse bij de besprekingen in Wenen kan worden doorbroken. TOKIO (DPA) Japans nieuwe minister-president, Takeo Miki, heeft gisteren een „kabinet van de concentratie" gevormd na dat hij door het parlement met een absolute meerderheid tot regeringsleider was gekozen. Vertegenwoordigers van alle belangrijke groeperingen in de regerende liberaal-democrati sche partij (LDP) kregen in zijn kabinet ministersposten. Vice-premier is Takeo Foekoeda (69) en minister van buitenland se zaken is Kiitsji Mijasawa (55). Het Japanse parlement koos de 67-jarige Miki een politicus van de „oude garde" met 278 van de 483 uitge brachte stemmen tot Japans twaalfde premier na de oorlog. Vier tegenkandidaten van de oppositie hadden met het oog- op de absolute meerderheid van de LDP geen kans. )e nieuwe regeringsleider ziet zich geplaatst voor een berg van problemen, zoals een hol lende inflatie van 26 procent; de recessie deed de economi sche groei van 11 procent (in 1972) dalen tot onder nul. De sociale conflicten spitsten zich toe. Aan deze problemen wist Tanaka niet het hoofd te bie den. Hij werd tensslotte door rijn partij in verband met be schuldigingen inzake corruptie ten val gebracht Na de periode van eerzucht op het gebied van de buitenlandse pplitiek, economisch machts vertoon en plannenmakerij voor de binnenlandse politiek riet de situatie er voor Miki somber uit Aan hem kwijnende vertrouwen kiezerskorps in de LDP door een „politiek var geweten" terug te Een beeld .van de drukbezochte persconferentie die gisteren gehouden werd in de Bloemenhovekliniek in Heemstede. In het midden achter de tafel voorzitter Paul de Cloet. Direkteur Bloemenhove vervangen HEEMSTEDE Het bestuur van de abortuskliniek Bloemenho ve in Heemstede, heeft gisteren een verklaring uitgegeven over de gerezen moeilijkheden met vijf, inmiddels geschorste me dewerkers. Deze „vijf hebben later op een eigen persbijeen komst hun eigen visie op de zaak gegeven. De vijf medewerkers hebben het bestuur beschuldigd van een gi gantische fraude (er werd een bedrag van twee en een half miljoen genoemd), het aanne men van steekpenningen, het voeren van een chaotische boekhouding en voorts hebben zij persoonlijke beschuldigin gen gericht aan de direkteur, F. Kause. Na deze beschuldigin gen rijn de medewerkers ge schorst Later legden rij een aantal eisen op tafel. Onder andere werd geëist dat de behandelprijzen omlaag zouden gaan. Besloten is om de prijzen te verlagen van 400 tot 350 gul- _den. Volgens het bestuur was daartoe echter al eerder, voor het conflict ontstond, toe beslo ten. Ook de artsenhonoraria rijn herzien. Dit behoorde even eens tot het eisenpakket Bo vendien heeft direkteur Kause plaatsgemaakt voor een inte rim-voorzitter. Aan verdergaan de eisen, zoals het instellen van een nieuw bestuur, met buiten staanders als leden, kon het. bestuur niet voldoen. Het pro test van de geschorste artsen is er op gericht de abortuskliniek uit de commerciële sfeer te ha len. i Mevr. Sadat schreef aan Israëlische moeder TEL AVTV (AFP) De echtgenote van de Egypti sche president, mevrouw Jehan Sadat, heeft een per soonlijke brief geschreven aan de Israëlische me vrouw Ruth Liss die in de oktober-oorlog haar zoon verloor. Mevrouw Sadat beant woordde hiermee een open brief die mevrouw Liss in een Israëlisch blad had ge publiceerd waarin rij aan dringt op Isrhelisch-Arabi- sche verzoening. „Ik heb uw open brief met de grootste aandacht gele-, zen en ik deel het verdriet van een moeder die haar zoon heeft verloren. Voor mij is elke Egyptenaar die op het slagveld is gevallen; als een zoon die ik verloren heb. Mijn grootste wens is dat het woord „oorlog" uit de woordenschat van het Midden-Oosten verdwijnt". T ur ks-Cyprioten willen eigen staat NICOSIA (AFP) Vertegen- woordigers van de Turkse Cy prioten hebben gisteravond op een door hun leider Rauf Denk- tash geleide bijeenkomst zich uitgesproken voor een onafhan kelijke turks-cypriotische staat op het noordelijke deel van het eiland. De desbetreffende resolutie is ter goedkeuring voorgelegd aan de regering in Ankara. Volgens goedingelichte kringen in Nico sia zal de Turkse regering haar toestemming niet geven daar het voorstel in strijd is met de politiek van eerbiediging van de integriteit en teit van Cyprus. Het een noch het ander VERBOLGEN OVER DE ONWIL van een meerderheid in de Kamer om de rittende regering te volgen in haar plannen tot grondwetswijziging, heeft onze minister van Binnenlandse Zaken maandag de kreet geslaakt, dat het wel lijkt alsof de grondwet waarom ons politieke bestel nu draait, de beste ter wereld is. Een rethorische vraag: zelfs Thorbecke zou die niet meer bevesti gend beantwoorden, als het hem gegeven was nog zijn mening te geven. De kwestie is alleen, dat menigeen van mening is, dat op belangrijke onderdelen deze regering het fundament waarop onze samenleving politiek en staatkundig staat, nog onvolmaakter wil maken dan het al is. Laat de minister maar op de oecumene letten; die lukt ook niet als de éne partij probeert haar geloof aan de andere op te dringen. N.A.V.O. geen ruilobject VOOR LINKSE PARTIJEN van het gemengd type als P.v.d.A. is de mate waarin Nederland bereid moet zijn voor militaire veiligheid offers te brengen geen gemakkelijke zaak. We schatten de moeilijk heidsgraad ervan ongeveer even hoog als die van belastingpolitieke vraagstukken in de christen-democratische groep. De problematiek wordt nog ingewikkelder, omdat sommige linkse politici ook niet geloven in de Westeuropese samenleving, voor welke militaire veiligheid de veiligheidsgordel dient te blijven. Het wordt voor het socialistische partijbestuur geen gemakkelijke zaak om het komend voorjaar te houden congres in goede banen te houden. Als poging hiertoe moet beschouwd worden de voorlopi ge uitspraak van het P. v.dA. -bestuur, dat onder bepaalde voorwaarden het lidmaatschap van de N.A.V.O. niet ter discussie moet worden gesteld. Toch zien we helaas geen reden om te geloven dat de socialistische partij hiermee uit gevaarlijk „3e weg"-vaarwater gebleven is. WANT BEPAALDE GELUIDEN uit het P.v.d.A.-kamp wekken de indruk, dat men daar de N.A.V.O. en afspraken over andere veiligheidsvraagstukken goeddeels als ruilobject voor medewerking van andere partijen aan het realiseren van belangrijk geachte punten uit „Keerpunt 1972" beschouwt. Even weinig houvast geeft een opvatting zoals ondermeer polemoloog oorlogsdeskundige dr. Hylke Tromp verkondigt dot uit de N.A.V.O. stappen gevaarlijk is, omdat Amerika onze natie economisch onder druk kan zetten. Ons interesseert veel meer de druk van Rusland en Warschau-pact-landen waaronder we beslist komen te staan, als de Nederlandse regering zich zou losmaken van het Atlantisch Bondgenootschap. De dag waarop in ons parlement daarvoor een meerderheid te vinden zal zijn, kan bijgetekend worden op de lijst van trieste gevallen, dat een natie de democratie krijgt welke ze op dat moment verdient EN EEN LAND MET de spreekwoordelijk geworden „smalle marges" zal de beslissing over de politieke koers die binnen en buiten de grenzen gevaren moet worden, afhankelijk blijven van compromissen. Maar er zijn een aantal zaken waarvoor het gezonde verstand van onze ervaren democratische politici mogen verhoeden, dat die als ruilobject gebruikt gaan worden. Alle fouten in het verre en nabije verleden door het Westen gemaakt, nemen niet weg dat de democratie nog wel een ideologie bezit, die verdient in stand gehouden en gepropageerd te worden. Maar dan is het op zijn vriendelijkst gezegd onverstandig do, garanties, welke bedoelde ideologie niet kan missen, als wisselgeld in de achterzak te steken voor eventueel gebruik op internationale conferenties en/of binnenlands politiek overleg. Weeroverzicht DE BILT Langs de zuidflank van een depressie voor de kust van Noorwegen blijft het ko mende etmaal koude en onsta biele polaire lucht naar Neder land stromen. Boven de Noord zee komen in deze lucht buien tot ontwikkeling, die landin waarts drijven. De temperatu ren komen daarbij overdag niet veel hoger dan 6 of 7 graden. De polaire lucht was vanmor gen al doorgedrongen tot diep in Frankrijk en Duitsland en dringt nog steeds verder het vasteland binnen. Langs de Franse en Italiaanse Rivièra worden middagtemperaturen gemeten van 14 graden, langs de Spaanse Middellandse Zee kust van ongeveer 16 graden. Vooruitzichten: Af en toe buien met middagtempcratueen van 4 tot 7 gr. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent sn. jn. ar* h. bow. gch. bow h. bow. NEW YORK (Rtr) - Portugese en Rhodesische soldaten zijn verantwoordelijk voor het martelen en doden van tenminste duizend Afrikanen in West-centraal Mozambique in de laatste drie jaar van de onafhan kelijkheidsoorlog, zo blijkt uit een V.N.-rapport dat gisteren in New York is gepubliceerd. (Van e r verslaggevers) Den Haag Met ingang van 1 januari gaan de uitkeringen van de sociale verzekeringen omhoog. Het betreft hier de wettelijk voor geschreven halfjaarlijkse aanpassing aan de loonontwikkeling, een stijging van onge veer 5,3 procent. De A.O.W. voor gehuwde bejaarden gaat omhoog van 863,— tot 909,— per maand, voor ongehuwde van 609,50 tot 641,50. De A.W.W. voor weduwen met kinderen wordt verhoogd van 863,— tot 909,— per maand, voor weduwen zonder kinderen van 609,50 tot 641,50, voor wezen tot 10 jaar van 197,— tot 207,50, voor wezen van 10 tot 16 jaar van 289,50 tot 305,—, en voor yezen van 16 tot 27 jaar van 377,50 tot 397,50 per maand. De kinderbijslagen voor het 2e en 3e kind wordt verhoogd van 242,58 tot 255,06 per kwartaal, voor een 4e en 5e kind van 323,70 tot ƒ340,86, voor een 6e en 7e kind van ƒ358,02 tot ƒ376,74 en voor een 8e en elk volgend kind van ƒ396,24 tot ƒ417,30. Als gevolg van de bevriezing van de kinderbij slag voor het eerste kind blijft deze gehand haafd op 164,58 per kwartaal. De uitkeringen krachtens de WJLO„ die zijn ingegaan vóór 1 januari 1975, zullen per deze datum worden verhoogd met 5,33 procent Ook het maximum dagloon, waarnaar de uitkeringen en premies ingevolge de W.A.O., de ziektewet en de werkloosheidswet wor den berekent gaat omhoog, van 155,70 tot 164.—. Er zijn ook nu weer maatregelen getroffen om de premiestijging voor de ziekenfonds verzekering voor bejaarden te beperken en de inkomenspositie van de minst-draag krachtige bejaarden te verbeteren. Met in gang van 1 januari zullen gehuwde bejaar den met een inkomen tot ƒ11.558 per jaar en voor ongehuwde bejaarden met een inko men tot 8.023 de premie met 18,per maand worden verlaagd. Om te voorkomen dat bejaarden als gevolg van het hogere A.O.W.-pensioen de bejaar denverzekering moeten verlaten, dan wel in een hogere inkomensklasse zullen vallen, wordt ook de toelatingsgrens en de premie- inkomensgrenzen voor de verschillende klas sen van de bejaardenverzekering opgetrok- De verzekerden in de bejaardenverzekering zullen voor 1975 de volgende premies ver schuldigd zijn: ongehuwden: inkomensklasse tot 8.023, maandpremie 18,20; inkomen van 8.023 11.220, premie 36,20; inkomen 11.220 12.230, pemie 72,40; inkomen 12.230 14.088, premie 90,50; inkomenrvf 14.088 15.945, premie 90,50. Gehuwden: inko men tot 11.220, maandpremie 18,20; inko men 11.220 11.558, premie ƒ54,40; inkomen 11.558 12.230, premie ƒ72,40; inkomen 12.230 14.088, premie 90,50; inkomennV 14.088 15.945, premie 126,75. Voor de vrijwillig verzekerden, die onder de reductieregeling „premie vrijwillige zie kenfondsverzekering" vallen, blijft de pre miestijging door een rijksbijdrage beperkt van 36,40 tot 41,85 per maand. De inko mensgrens voor deze groep wordt voor 1975 op 14.950 per jaar vastgesteld. In het kader van de algemene wet bijzonde re ziektekosten gelden met ingang vein 1 januari de volgende bedragen: voor onge huwden wordt het minimaal ter vrije beste ding overblijvende bedrag verhoogd van 188,tot 193,per maand; de eigen bijdrag van 421,50 tot 448,50 per maand. Voor echtparen zijn deze verhogingen res pectievelijk van 376 tot 386,per maand en van 487 tot 523,— per maand. De vorige Portugese regering, die vastbesloten was haar Afri kaanse kolonies ondanks Afri kaanse guerrillasuccessen te behouden hetgeen in opril 1974 leidde tot de militaire machts overneming in Lissabon, had ontkend dat massamoorden hebben plaatsgegrepen. Het VH.-rapport stelt ook het be staan van een dorp Wiriyamoe vast waar ongeveer 200 mensen werden gedood, hoewel de vori ge Portugese regering had ont kend dat een dorp van die naam bestond. Het nieuws over massamoorden dook vorig jaar voor het eerst op, toen een Britse rooms-kath- olieke priester getuigenverkla ringen publiceerde van Spaan se confraters die uit Mozambi que waren gevlucht Behalve van het vermoorden van bevolkingen van gehuchton, maakt het V.N.-rapport gewag van het martelen van zwangere Afrikaanse vrouwen, het toe passen van de elektrische-sch- hokbehandeling, gedwongen verhuizing van bevolkingsgroe pen en het verstrooien van ge zinnen. Portugal gaf Rhodesi sche soldataen blanco volmacht Mozambique te betreden en guerrillastrijders te achtervol gen, aldus het rapport De Rho- desiërs doodden vele mensen, ook kinderen, in de streek van Moecoemboera. Multatuliprijs 1974 voor Anton Koolhaas Amsterdam - Het bestuur van de stichting Amsterdams Fonds r de Kunst heeft de Multatu liprijs - 1974, groot 6000.- toe gekend aan Anton Koolhaas r diens roman "Vanwege een tere huid". De adviescommissie bestond uit de heren Pierre H. Dubois, Rob Nieuwenhuys en J.J. Peereboom. De commissie is van oordeel dat Anton Koolhaas, "wiens dieren verhalen sinds lang een ruime kring van bewonderaars von den, zich in dit boek heeft weten te verheffen boven de beperkin gen van een op zichzelf respec tabel genre door het te intcgro- gern in een realisme, dat duide lijk dient te worden onderschei den van wat doorgaans als zo danig wordt aangeduid".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9