,HET WAS EEN FIJNE TIJD IN SASSENHEIM' Leiden wil verlening WUB tot 1980 Nieuwe zuiverings. installatie in Nieuwveen stap in goede richting Kapelaan Kuypers naar De Lier Wagen rijdt op donkere weg tegen een tractor Voorhout maakt woningverbetering aantrekkelijker 't Karrewiel DINSDAG 10 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiw Van c universiteitsmedewer ker Leiden - De Leidse universi teitsraad heeft zich gister avond achter het voorstel van het college van bestuur geschaard t.a.v. de evaluatie van de Wet Universitaire Be- stuurshervorming (WUB). Dit betekent, dat Leiden ermee akkoord gaat dat aan de staatssekretaris van onder wijs, dr. Klein, het advies zal worden gegeven de WUB tot 1980 te verlengen. De universiteitsraad is het er ook mee eens. dat bij de ver lenging de wijzigingen in de wet tot een minimum worden beperkt Het advies aan de staatssecretaris zal a.s. vrij dag in Utrecht op een verga dering van de Akademische Raad worden opgesteld. De Leidse delegatie krijgt even eens de opdracht mee haar stem te verheffen tegen het voornemen van het ministerie beleidsombuigingen op het ge bied van de studentenvoorzie ningen (zoals studenten eetta fel) tot stand te brengen zon der daarover eerst de instel lingen van de Akademische Raad te raadplegen. Omdat te verwachten valt op de vergadering van de raad ook de isolering van Israël in de UNESCO aan de orde zal worden gesteld, werd gisteren ook hierover nog even gespro ken. Er lag een motie op tafel van de studenten Hoekema en Van Velzen waarin bezwaar werd gemaakt tegen deze iso lering. Door tijdgebrek kwam deze echter niet meer in stem ming. Er werd besloten dat de Leidse delegatie in elk geval in de geest van de motie zou moeten handelen. De universiteitsraad zette gister avond de discussies voort rond de „nota meerjarenaf spraken" van het college van bestuur. De discussies spit sten zich toe op de vraag of de komende jaren al het be schikbare geld zal moeten worden besteed aan de beide wettelijke taken van de uni versiteit, te weten onderwijs en onderzoek, of dat er ook ruimte moest worden vrijge houden als een soort van buf fer Het laatste werd voorge steld door de progressieve partij, en werd bestreden door een van de leden van het wetenschappelijk personeel, dr. R. Louw. Hij vond dat als er via meerjarenafspraken een weloverwogen bestem ming is gevonden voor het geld men in Den Haag verant woordelijk is voor eventuele onverhoopte tekorten. Overi gens is het laatste woord over deze meerjarenafspraken nog niet gesproken. Ze zijn met name van belang voor het krijgen van zekerheid omtrent de onderwijscapaciteit in de toekomst aan de verschillende faculteiten. Hierbij speelt het aantal studentenstops een be langrijke rol en dit probleem zal ongetwijfeld volgende week nog voor het nodige vuurwerk zorgen. Illllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllliw minimumIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De enorme ronde vergaarbak in wording Van e r verslaggevers NIEUWVEEN Medio 1975 wordt de waterzuiveringsin stallatie aan de Schilkerweg in Nieuwveen in gebruik geno men. Een dezer dagen wordt begonnen met de aanleg van de persleidingen vanaf Zevenho ven, Nieuwkoop en Naarden naar de installatie. Begin 1974 is gestart met de bouw van de installatie. De totale kosten van het project bedragen ach- teneenhalf miljoen gulden. Tot nog toe was er alleen een kleine installatie in Nieuwkoop. Zij is evenwel overbelast en zal met de ingebruikname van de nieuwe installatie worden opge heven. Nieuwveen en Zevenho ven lozen hun vuile water tot op heden direct in het polder- Vuil polderwater „Dit heeft grote consequenties voor het polderwater", aldus de heer Van Zijl, een medewerker van het Hoogheemraadschap „Rijnland", dat de nieuwe in stallatie in exploitatie neemt Het gebeurt nu herhaaldelijk dat het water in de polder dat gauw vervuild opgemalen moet worden en schoon water moet worden ingebracht Als de nieu we zuiveringsinstallatie een maal in werking is, zal er haast geen vuil water meer in de polder komen omdat het gezui verde water regelrecht naar het Aarkanaal gaat". De Nieuwkoopse plassen zullen iets schoner worden „Hoewel dat nog niet te veel is, aange zien Aarlanderveen en andere omliggende gemeenten voorlo pig nog op de plassen blijven De installatie van Nieuwveen is de achtendertigste die door het Hoogheemraadschap in exploi tatie wordt genomen. Het is de vijfde die door het waterschap wordt gebouwd. „Het is de grootste taak van „Rijnland" om het water te beheren", aldus de heer Visser „Met name het oppervlaktewater baart ons zorgen. Om die te verbeteren bouwen we installaties, maar we proberen ook wat te doen aan de mentaliteitsverandering op de scholen. Zo hebben we naar scholen en verenigingen in Nieuwveen ontzettend veel in formatie over de nieuwe instal latie gezonden in de hoop dat er iets van milieubewustzijn bij de kinderen, maar ook bij hun ouders zal ontstaan". iinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii Capaciteit Zeventieneneenhalf duizend in woners zullen hun water in de nieuwe zuiveringsinstallatie kunnen lozen. „Terwijl de in stallatie een capaciteit heeft voor 24.000 inwoners. Hierbij worden ook al de fabrieken ge teld die naarmate zij vervuilend zijn voor een bepaald aantal inwoners worden gerekend", al dus de heer Visser, voorlich tingsambtenaar van het Hoog heemraadschap. Op het terrein aan de Schilker weg zal over enige jaren een tweede deel aan het complex worden gebouwd. „De capaci teit zal dan kunnen gaan tot 38.000 inwoners", aldus de heer Van Zijl. Van onze correspondent Sassenhelm - Een geziene per soonlijkheid op kerkelijk ge bied, zowel in eigen parochie als daarbuiten, gaat Sassen- helm verlaten. Het is kape laan R. M. Kuypers (43), één der pastores van de Pancra- tius-parochie. M.I.V. 1 januari a.s. is hij benoemd tot pastor van de Martelaren van Gor- cum-parochie in het West- landse De Lier. Gedurende de vierenhalf jaar dat hij in Sassenheim werk zaam was, heeft kapelaan Kuypers zich doen kennen als iemand, die zijn taak bijzon der serieus opvatte. Hij stond vooral bekend om zijn oeucu- menische opstelling. Zo nam hij deel aan interkerkelijke gesprekskringen en was hij direct betrokken bij de activi teiten van de commissie Sa menwerkende Kerken Sassen heim. Na zijn theologische opleiding te Hageveld en Warmond volgde een benoeming tot kapelaan in Vlaardingen en Kwints- heul, waarna hij in 1960 mu ziek- en toneelleraar werd aan het Leeuwenhorst-college te Noordwijkerhout In 1970 werd hij kapelaan in Sassen- heim, waarbij hij tot '72 in part-time verband, zijn func tie bij „Leeuwenhorst" bleef waarnemen. Na zijn algeheel vertrek daar, bleef hij bij de muziek betokken o.a. door de leiding van de kooravonden van het dekenaat Bollen streek. Daarnaast had hij de laatste jaren de leiding van het kleinkoor van de Pancra- tius-parochie. Sassenheim zal kapelaan Kuy pers node zien vertrekken. Over zijn vertrek zegt hij zelf: „Als je ergens met plezier ruim vier jaar hebt gewerkt, is het natuurlijk jammer om vaarwel te moeten zeggen, maar ik wist van te voren dat het niet langer zou duren." De bevolking van zijn nieuwe standplaats draagt, evenals Sassenheim, een gemengd ka rakter: boeren, tuinders maar ook veel forensen. Wel is de opbouw van zijn nieuwe paro chie veel jonger. De helft is nog geen 16 jaar, d.w.z. veel jonge gezinnen. Reden waar om hij er wel zin in heeft naar De Lier te gaan. Overigens heeft hij in Kwintsheul al met de bevolking van hot West- land kennis gemaakt. In Sassenheim gaat pastoor van Bockxmeer nu alleen de paro chie leiden, met inschakeling van leken. Kapelaan Kuypers gaat op eenzelfde manier in De Lier zijn pastorale taak ter Kapelaan Kuypers hand nemen. Pastoor van Bockxmeer zal bij de Eucha- ristie-vieringon geassosteerd gaan worden door pater Th. Windt ofm, die eenmaal in de veertien dagen zal voorgaan. Op zondag 5 Januari zal kape laan Kuypers tijdens een eu- charistle-vlering afscheid ne men van de Pancratlus-paro- chle, terwijl hij 's avonds om 20.00 uur ter gelegenheid van de afsluiting van de kersttijd, voor het laatst bet kleln-koor zal leiden. Bestuurder op slag dood 1 Dit bleef er over van de wagen van het slachtoffer. Van onze correspondent NIEUWVEEN Gisteravond vond er rond half zet een dodelijk ongeval plaats op de Schilkerweg ter hoogte van het z.g. „vrijer slaantje". De 45-jarige bestuurder van een Opel, J.Sh. Tiggeloven uit Uithoorn, van be roep liftmonteur en gehuwd, kwam hierbij om het leven. Het slachtoffer is waarschijnlijk verblind ge weest door een tegenligger, waardoor hij een voor hem rijdende tractor, die bestuurd werd door C.J. van Veen uit Zevenhoven, ondanks de brandende achterverlichting niet heeft op gemerkt Na deze aanrijding werd getracht het voertuig met behulp van de tractor van de weg te halen. Bij deze mgnoevre reed een rode bestelauto, die bestuurd werd door de Ter Aarder C.J. van Lammeren met als medepas sagier de heer P.J. Jonker eveneens uit Ter Aar, in op het wrak. De plaatselijke arts A. Quartel kon beide inzit tenden, die licht werden gewond, te zijnen huize verbinden. Beide voertuigen waren total- loss. De Ter Aarse brandweer werd ter assis tentie geroepen om het eerste slachtoffer uit de auto te bevrijden. De weg heeft geen open bare verlichting. iiiiinniMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiu Van een onzer verslaggevers Voorhout - Door het gemeente lijk aandeel in de verbouwsub- sidle aanzienlijk te verhogen wil de gemeente Voorhout het de inwoners aantrekkelijker gaan rhaken verbeteringen aan te brengen aan vóór 1945 ge bouwde woningen. In plaats van de tot nu toe gebruikelijke 25 procent van de rijksbijdrage stellen B W de raad nu voor dit percentage op te trekken tot de belft van wat het rijk aan subsidie geeft. „In voorgaande jaren zaten we wat krap bij kas. Nu we er gunstiger voorstaan willen we op zo'n manier de woningverbe tering in Voorhout een zetje geven", aldus gemeente-secreta ris v.d. D. Aartweg. Wie voor taan in Voorhout zijn woning gaat verbeteren kan dus een groter bedrag tegemoet zien. Niet alleen de gemeente komt met een hogere bijdrage. Ook het rijk heeft de subsidiebedra gen ingevolge de zgn. „Beschik king geldelijke steun verbete ring woningen en woonbuur ten", laatstelijk aanzienlijk ver- hoogd. De maximum-bijdrage per wo ning is gestegen van 2000,- tot 3360,-. De verhogingen per onderdeel zijn als volgt: Het bedrag voor het aanbrengen van een closet met waterspoe ling is gestegen van 360,- tot 600,-. Voor het maken van een ruimte om te douchen en het aanbrengen daarin van een doucheinrichting kan men nu rekenen op 600,- (was 360,-). Het aanbrengen brengen vain een douche-inrichting in een be staande ruimte levert nu 400,- (was 240,-). Voor het maken van een kookruimte met inrich ting geeft het rijk nu 1.500,- (was 900,-). Het vervangen van een primitieve keukenin richting voor een aangepaste keukenruimte krijgt nu 600,- (was 360). En tenslotte het buiten de woning maken van een bergruimte een bedrag van 600,- (was 360,-). •t Hok - Het bestuur van de K.W.J. sócie- teit Kontakt heeft de gemeente per brief de uitslag bekend ge maakt van de enquête over de overlast, die veroorzaakt zou worden door de aktiviteiten in het jeugdcentrum. Uit het on derzoek is gebleken, zo staat in de brief te lezen, dat de overlast voor omwonenden lang niet zo storend is als weieens zou zijn gesuggereerd. Overlast zou zich hoofdzakelijk beperken tot de dichtstomwonenden. De gemeente heeft het KWJ- schrijven als kennisgeving aan genomen. Gemeente-secretaris v.d. Aartweg: „We zijn niet van plan om naar aanleiding van de uitslag maatregelen te gaan ne men. Bovendien zegt ons zo'n enquête weinig. Het is natuur lijk wel aardig maar in feite bewijst zo'n onderzoek niets". Boerderij De heer Paardekopcr, eigenaar van de boerderij aan de Jacoba van Beierenweg, krijgt van de gemeente Voorhout een subsi die Van 12.379,- als bijdrage in de herstelkosten van aan zijn boerderij opgelopen stormscha de. Hoewel de vraag onbeant woord is gebleven of de schade aan het dak inderdaad is opge lopen door de stormen van no vember 1972 en april 1973 of dat de schade een gevolg isge- wecst van verwaarloosd onder houd. Samen Sterk kampioen Leidse Districts Dam Bond Van onze correspondent HAZERSWOUDE Het stan daardteam van de Hazerswoud- se damvereniging Samen Sterk is kampioen. Zonder dat Albert Huisman en de zijnen zelf ach ter de borden plaats behoefden te nemen, konden ze de titel „kampioen van de Leidse Dis tricts Dam Bond" voor zich in palmen; omdat concurrent HDC uit Alphen aan den Rijn zo „aardig" was door twee afge broken partijen gewonnen te geven aan de tegenstander. Sa men Sterk, dat aanvankelijk had gedacht op 20 december tegen OGB de vlag te kunnen uitsteken, scoorde in 10 wed strijden 17 winstpunten. Acht wedstrijden werden in winst omgezet, 1 werd er verloren en 1 eindigde in remise. De degradatie uit de provinciale klasse in het vorig seizoen is dus aardig opgevangen. Albert Huisman, Jan Fase, Louis de Frankrijker, Teun Bremrner, Leen Dorsman, Aartjan Panne- bakker, Piet Fase, Leen Hoge- veen, Henk de Groot en Piet Kerkvliet moeten nu in een in januari startende competitie met vijf teams uit onze provin cie gaan strijden om twee plaat sen in de „rpovinciale". A ma teurvoetbal Clubs willen van afdeling wisselen ALPHEN AAN DEN RIJN Een aantal voetbalclubs in deze regio is er voorstander van om de standaardelftallen die uitko men in de afdelingen Leiden en Gouda onderling te mixen. Maandagavond was in de kantine van de Alphense Boys hierover een informatie-avond. Zowel clubs uit de afdeling Gouda als Leiden waren vertegenwoor digd. Deze clubs gaan zich nu beraden om een dergelijk ver zoek van zo'n gemixte competi tie aan de belde afdelingsbestu ren voor te leggen. De diverse clubs vinden dat het voetbal attractiever wordt als de clubs onderling eens wisselden van afdeling. Sommige clubs spelen al Jaren tegen dezelfde tegen standers. Samen Sterk vecht terug Van onze correspondent HAZERSWOUDE Het stan daard te &m van da Hazers- woudsc damvereniging Samen Sterk blijkt geenszins uit het veld geslagen na de degradatie uit de provinciale kla&se, in het vorig seizoen. De beslissing over het kampioen schap van de hoofdklas van de Leidse Districts Dam Bond valt voor Samen Sterk namelijk op 20 december. Dan moeten Al- bert Huisman en de zijnen in Alphen aan den Rijn namelijk ■pelen tegen OGB uit Bodegra ven. Als de Hazerswoudcnaren deze wedstrijd in winst weten om te zetten, kunnen ze de kampiocnsvlag hijsen. In do heenwedstrijd kwamen de teams een 19—10 overeen. ADVERTENTIE IIIIIIII1IIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIII1III1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIW HOTEL-CAFE-RESTAURANT lOOpiMtyMX'- STEENSTRAAT55/LEIDEN/ 22509 Op aanvraag zendon wij u graag suggesties voor menu's Alphense raad op excursie Van onze correspondent Alphen aan den Rijn Zater dagmorgen hebben een aantal leden van de raad onder lei ding van burgemeester oir. R. M. Gallas een excuralc ge maakt naar het nieuwe politie bureau en de nieuwe brand weerkazerne. In het politiebureau was het de commissaris die de gasten ont ving en onder wiens leiding een rondleiding werd gemaakt. In de brandweerkazerne was het de brandweercommandant de heer T. J. Hannaart die aan de hand van een serie dia's tekst en uitleg gaf over de werk zaamheden van de brandweer. Hier was het vooral do alarm centrale die de nodige aandacht kreeg. Veilinge Katwijk ft 8 Bil Ï.OO-4.20, Cl 7 70. Cll si». 20, All «0-8 60. lil Bloamkalm: H 141, SQ 4PBPWBP 1011 J774. 121 «2- -80, lail «7-85; braak! paan p klit 3 ÏO-A 80; uien p. Uit 2 80; boerenkool 8887; groene kooi 27; prm 62; andijvie 40, blaekiolderle 22-24. Aanvoer woipean 08000 kt

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5