Bevriezen van urgente verkeers- voorzieningen misschien te vroeg ingezet EMS distantieert zich van kreten Zwolsman Mr. Vrolijk geconfronteerd met problemen van Stompwijk J. van Vliet ere-voorzitter Sassenheimse Oran j evereniging Noordwijk heeft goedkope politie Veer Valkenburg wordt duurder PAGINA 4 }K LEIDSE COURANT V;V - DINSDAG 10 DECEMBER 1974 Van onze correspondent WASSENAAR In de vergade ring van de Wassenaarse ge meenteraad zijn gisteravond vragen aan de orde geweest van het raadslid J. Breddels (Open Appèl) over publikaties in ojti. de I/eidse Courant over „gegoochel met miljoe nen" in Wassenaar en over de heer R. Zwolsman, die bij de gemeente Wassenaar een schadeclaim van 1 miljoen zou indienen omdat hij zich benadeeld zou voelen door een in 1964 gesloten „package deal". Op een vraag van de heer Breddels of het juist is dat op 24 september 1964 een overeenkomst gesloten is tus sen burgemeester en wethou ders van Wassenaar, de E - M S, de stichting S Adelbert- college, de stichting Het Rijn lands Lyceum en de stichting Provinciaal Gereformeerd Weeshuis antwoordde burge meester Mr K. Staab namens het college bevestigend. Des gevraagd toonde het college zich ook bereid de volledige tekst van deze „package deal" ter kennis te brengen van de huidige raadsleden. Indertijd is deze tekst ook ter kennis van de raad gebracht. De heer Zwolsman heeft, zo bleek uit het antwoord van het college, nog geen gevolg gegeven aan zijn aankondiging betreffende de schadeclaim.Veelzeggend is in dit verband, dat de presi dent-commissaris van de E- M S schriftelijk aan het Was senaarse gemeentebestuur heeft laten weten dat de lei ding van de maatschappij zich volledig distantieert van de uitlatingen van de heer Zwolsman in de bedoelde per- spublikaties. De raad stemde in met een ver hoging van de elektriciteits water- en gastarieven met dien verstande dat de heer A. C. Duijvestijn (Werkend Was senaar) tegen de verhoging van de elektriciteitstarieven stemde. Tegen de aanleg van riolering in de Paauwlaan had de raad geen bezwaren, evenmin te gen een opschuiving van het toekomstige bouwterrein van het S Adelbertcollege bij de voormalige H T M-remise. Het beroep van Ir. Dorgelo te gen de weigering van burge meester en wethouders om vergunning te verlenen voor het plaatsen van een histo risch tramrijtuig bij zijn wo ning aan de Van Bergenlaan bracht sprekers van alle raadsfracties in het geweer. Zij hadden er begrip voor, dat burgemeester en wethouders de vergunning hadden gewei gerd, maar pleitten er toch voor de een of andere manier te vinden om het tramrijtuig in de tuin van de heer Dorge lo te „gedogen". De raad kreeg de toezegging van burgemeester en wethou ders dat de zaak nog eens bekeken zal worden. Stilzwijgend ging de raad ak koord met het standpunt van burgemeester en wethouders dat een beslissing over de aanvragen om bouwvergun ningen van de familie Jo- chems voor het bouwen van woningen op het landgoed Duindigt zal worden aange houden. De raad stemde in met het opge- Tot lid van het bestuur van de Wassenaarsche Bouwvereeni- ging werd benoemd de heer J. Breddels. In het college voor de verlening van bij stand werden genoemd: me vrouw W. A. van der Wiel van der Flier, de heer G. J. Gordijn, de heer D. van Kla veren, mevrouw E. van Kat wijk de Jong, mevrouw C. van der Heide Bakker en de heer D. C. van Eibergen Santhagens. Commissaris mr. M. Vrolijk: Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Op de bijzondere openbare vergadering ter gelegenheid van het werkbezoek van de Commissaris der Konin gin, mr.M.Vrolijk, heeft deze als zijn persoonlijke mening gezegd dat het bevriezen van urgente verkeersvoorzieningen misschien wat te vroeg is ingezet. De opmerking kwam nadat WD-fractie- voorzitter D.W.Bergeren de problemen van Landscheidingsweg en het sluipverkeer "bovenaan het lijstje" aan de orde had gesteld. Mr. Vrolijk zei dat zo snel mogelijk naar mogelijkheden voor het openbaar vervoer had moeten worden gezocht en in dit verband was hij van mening dat ook de spoorwegen te laat gestart zijn. CDA-fractievoorzitter C.H. de Ruijter besprak de problemen met de sluis die volgens de provincie verbreed moest wor den voor 1000-tonners maar waarover na het verzet van de bevolking stilte was ontstaan. "Wat wordt er nu uitgebroed", vroeg het raadslid die besloot met de opmerking dat "de sluis moet blijven". Commissaris Vrolijk zei dat nog niet gebleken was dat de sluis niet moet blijven. De provincie heeft aan waterstaat een nota gevraagd over de functie van de Vliet als vaargebied. Vergro ting van de beroepsvaart achtte de heer Vrolijk "niet erg waar schijnlijk", binnenkort zal GS ■de kwestie bespreken. Vlielland De commissaris die 's middags met zijn echtgenote en burge meester en wethouders met hun dames een vaartocht naar het toekomstige recreatiegebied "Vlietland" had gemaakt om ter plaatse de ontsluitingsmoge lijkheden te bekijken, zei dat hierover door waterstaat voor studies worden gemaakt. Over een aquaduct, dat naar men in Leidschendam wenst bij de Kniplaan moet worden aange legd, is nog niet gedacht, even min als aan een ontsluitingsweg naar Zoetermeer. De heer Vro lijk gaf echter toe dat eventuele ontsluitingswegen geen verzwa ring mogen betekenen voor het Leidschendamse verkeersnet Het zoetwaterkanaal van Wad- dinxveen naar de Vliet, dat van belang is voor het westelijk tuinbouwgebied, en ook voor Leidschendam, is volgens mr. Vrolijk, bestekklaar. Er is al leen nog financieel overleg no dig tussen het rijk en het Hoog heemraadschap Delfland. "Ik zit met wat gemengde gevoe lens naar het veranderde beleid ten aanzien van het woonwa- genbeleid te kijken". Dit ant woordde de heer Vrolijk op vragen van fractievoorzitter J.J.Roovers van Progressieven Leidschendam over de stichting van een woonwagencentrum in Leidschendam. Het raadslid nam het op voor "de bevol kingsgroep die vaak in grote nood verkeert". De commissaris der koningin zei dat binnenkort meer duidelijk heid zal komen omdat het over leg "opnieuw op gang is geko- Op een vraag van de WD-er Bergeren naar een rijwielpad langs de Westvlietweg, deelde de heer Vrolijk mee dat "de uitkeringen van het rijk voor provinciale wegen nauwelijks genoeg zijn voor het onder houd, laat staan voor nieuwe wegen". Misschien zou er "im- i J proviserenderwijs" iets aan kunnen worden gedaan. Burgemees ter Kolfschoten van Leidschen dam (links) wijst hier com missaris mr. Vrolijk (midden) op een van de probleemgebie den van zijn ge meente. Raadslid moet geen wethouder willen zijn' Van onze correspondent LEIDSCHENDAM „Frus tratie kan ontstaan als men als raadslid teveel wethou der wil zijn". Aldus mr. M. Vrolijk, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, gisteravond in de raadzaal tijdens zijn werkbezoek aan Leidschendam. Het was een antwoord op op merkingen van de heer J. A. W. Pohlkamp van Groep Nieuwe Leidscjendam over problemen van nieuwe raadsleden. „Nieuwe raadsleden balance ren op het scherp van de snede", aldus de heer Pohl- De commissaris zag het „niet zo somber". Hij meende dat raadsleden, juist In kleine gemeenten, zeer veel kon- takt met de ingezetenen kunnen hebben en, vooral via de commissiewerkzaam heden, invloed op het dage lijks bestuur kunnen uitoe fenen. Voor één zaak waarschuwde hij nadrukkelijk, „niet elk raadslid moet wethouder willen zijn". Van onze correspondent LEIDSCHEND AM/STOMP WIJK Tijdens het werkbezoek dat mr. M. Vrolijk, commissaris der koningin in Zuid-Holland gisteren aan Leidschendam bracht, heeft een delegatie van de Dorpsraad Stompwijk, tijdens een brood maaltijd in „Het Blesse Paard" specifieke pro blemen van de buurtschap aan de heer Vrolijk kunnen voorleggen. Hierbij werd gewezen op de gevaren die de weg Zoetermeer-Stompwijk-richting Leiden voor de bewoners, maar vooral voor de schoolgaande jeugd heeft. De piekuren vallen namelijk juist met het naar school gaan samen en de weg is, vooral door de uitgroei van Zoetermeer, niet op dit verkeer berekend. s die a Zoetermeer naar De tweede sluipweg Den Haag en omgekeerd die volgens de drie delegatieleden eveneens een te kleine capaciteit heeft. Mr. Vrolijk werd met aandrang om bespoediging van de werkzaamheden voor de omleidingsweg gevraagd. „De brug is er al, maar wanneer zal de weg volgen". Voor de fietsers uit het belendende poldergebied werd een tunnelonderdoorgang gevraagd. Voor het sluipverkeer werd een oplossing ge dacht als voor de Mauvelaan, „de burgemees ter zal u wel vertellen hoe dat werkt". De delegatieleden vroegen de heer Vrolijk verder de mensen die op de provincie over het be- stemmingsplan-Stompwijk moeten beslissen te stimuleren zodat geen onnodige vertraging zou optreden. De commissaris der koningin had 's middags in gezelschap van hoofdingenieur-directeur Tjal- ma van de afdeling sluizen en bruggen, burge meester E. J. M. Kolfschoten en de wethouders met hun echtgenoten een vaartocht over de plassen van het toekomstige recreatiegebied „Vlietland" gemaakt Om half vier was er in het Leidschendamse raadhuis een bespreking met burgemeester en wethouders. Na het bezoek aan Stompwijk en voor de aanvang van de openbare raadsverga dering gaf de Muziekvereniging Caecilia Leid schendam met harmonie, drumband, majoret- ten en miniretten een perfecte show voor het Leidschendamse raadhuis die door het gezel schap met applaus werd beloond. P. A. v. Saase herkozen als voorzitter van de KVOB Van onze correspondent HILLEGOM Tijdens de alge mene vergadering van de Kon. Ver. Ondernemers Bloembol lenvak, gisteren in Flora te Hil- legom, is de heer P. A. van Saase herkozen als voorzitter. In het hoofdbestuur werden geko zen de heren P. J. van Went (Noordwijk) en N. Breg (Wer- vershoof). Zij zijn de opvolgers van resp. C. Hogervorst (Noord- wijkerhout) en C. Peerdeman (Bovenkarspel). Op voorstel van de heer C. van den Aard weg (Lisse) werd besloten het hoofdbestuur te machtigen om in overleg met andere vakorga nisaties in het bloembollenvak te trachten te komen tot regeling inzake teeltbeleid de tulpen. Voorhout In verband met de behandeling van de gemeente begroting voor het jaar 1975 komt het spreekuur van woonruimte-adviescommissie a.s. donderdag te vervallen. Zoeterwouds politiebureau nu dagelijks geopend Van onze correspondent ZOETERWOUDE De open stellingsuren van het poli tiebureau, dat is onderge bracht in het gemeentehuis, zijn gewijzigd. Vanaf van daag kan men er op werkda gen dagelijks terecht van 1011 uur. In andere geval len kan men zich in verbin ding stellen met het grocps- bureau van de rijkspolitie te Hazerswoude aan de Von dellaan tel. 01714—9003. b.g.g. is het alarmnummer 070636969. Het is nog niet geheel zeker of de toegezeg de vijfde politiefunctionaris in de gemeente, de derde in het dorp,- er inderdaad ook zal komen. Er wordt nu ge zocht naar een geschikt pen sion. Wanneer dit niet bin nen afzienbare tijd is gere geld, gaat de benoeming niet door. In de afgelopen maanden is het veelvuldig voorgekomen dat waardevolle antieke voorwerpen zijn zoekge raakt Wanneer daarvan aangifte werd gedaan bij de politie bleek dat het voor veel eige naren bijzonder moeilijk is om deze voorwerpen te om schrijven. Er is nu een for mulier opgesteld waarop men de betreffende voor werpen op de juiste manier kan omschrijven. Dit be hoort dan op een veilige plaats in de woning, bij voorkeur met een foto, te worden opgeborgen. Bij evt. diefstal kan men hier van bij de opsporing dan gebruik maken. De formu lieren zijn gratis verkrijg baar op het politiebureau en bij de gemeentesecretarie. J. van Vliet (links) is gisteravond afgetreden als voorzitter van de Sassenheimse Oranjevereniging. Hij is opgevolgd door de heer D. van Biezen jr. (midden). Als dank voor hetgeen hij voor de vereniging heeft gedaan werd de heer Van Vliet benoemd tot ere-voorzitter. Hij kreeg tevens d6 gouden speld van de vereniging. Ook het erelid A. Kapitijn (rechts) kreeg de gouden speld van de Oranjevereniging als blijk van waardering voor zijn activiteiten ten bate van de vereniging. Van onze correspondent Noordwijk - Noordwijk heeft een goedkope poli tie. Tenminste als men de landelijk landelijke bekijkt. Want maken de kosten van het poli tieapparaat gemiddeld zo'n vier procent van de gemeentebegroting uit in de badplaats ligt dat percentage aanzienlijk lager. In de begroting voor 1975 worden de kosten van het Noordwijkse politie korps geraamd op 2.808.975, met daarte genover een politiekos tenvergoeding van het rijk ad 2.759.894.-. Daaruit volgt dat een be drag van 49.081.- voor rekening van de gemeen te Noordwijk komt, in clusief de kosten van de reservepolitie. In tegenstelling tot vele an dere gemeenten, be schikt Noordelijk name lijk over een op sterkte zijnd en goed getraind korps reservepolitie, dat primair tot taak heeft in tijd van nood het be- roepspersoneel te ver vangen. In het kader van opleiding en training worden deze reservisten ook ingezet bij evene menten en andere bij zondere gebeurtenissen. De kosten van het reser vekorps worden ge raamd op 29.740.-, waarin het rijk slechts een zeer geringe tege moetkoming geeft, te we ten de luttele som van 3300.-. Op haar reservepolitie moet de gemeente Noordwijk derhalve 26.440.- bijpassen. Als werkelijk tekort op het beroepskorps resteert dan het bedrag van 49.081 minus 26.440 is 22.641.-, hetgeen neerkomt op ongeveer één gulden per inwoner. Dr. Schalij treedt af als voorzitter harddraverij vereni ging Lisse Van onze correspondent LISSE Op de algemene jaar vergadering van de Harddrave rijvereniging „Lisse en Omstre ken" Vrijdag 20 december in het „Trefpunt" aan de School straat. zal voorzitter dr. G. A. Schalij, afscheid nemen voorzitter. Voorts komen de orde de jaarverslagen, wijzi ging statuten en huish. regle ment. een voorstel tot cejntribu- tieverhoging van 5,- tot 10,- per jaar, terwijl ook de prijsuit reiking zal plaats vinden van d' Tienkamp Najaarsfeesten 1974. Van een onzer verslaggevers Valkenburg - Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben de Provinciale staten voorge steld akkoord te gaan met een tariefsverhoging voor het veer Valkenburg-OegstgeesL Hoe wel de veerexploitant aanvan kelijk het huidige tarief wilde handhaven tot 1 maart 1977 heeft hij nu toch om een tus sentijdse tariefsverhoging ge vraagd. GS willen slechts gedeeltelijk aan het verzoek van de veerexploi- tant voldoen. Zij raden Provin ciale Staten af er mee akkoord te gaan dat voetgangers meer zouden moeten gaan betalen als ze van het veer gebruik maken. Wel vinden ze een tariefsverho ging redelijk voor rijwielen en bromfietsen. Een enkel tarief wordt een stuiver duurder en komt nu op 0,30, een knip kaart voor tien overtochten gaat 2,40 kosten (was 2,-), de weekkaart (1 maal per dag) kost na 1 januari 1975 1.80 (was 1,50) en de weekkaart (2 maal per dag) kost voortaan 3,- (was 2,50). Het tarief krijgt een geldigheidsduur tot 1 januari '78. Turndag in De Vliethorst Van onze correspondent VOORSCHOTEN - In de Voor- schotense sporthal „De Vlie thorst" worden zaterdag van 10 uur tot 18 uur diverse turnacti- viteiten georganiseerd door de Turnkring Leidsenhage en de Voorschotense gumnastiekver- eniging „Avanti" o.a. voor de training van de selectiegroep Gymnastraeda, die in juli 1975 in Berlijn gehouden wordt. De sporthal „De Vliethorst" biedt de belangstellenden vele varië teiten op het gebied van sprin gen op mat, kast en minitram- poline. Aansluitend aan de trai ning zijn de traditionele wed strijden springen voor de turn kring. Deelnemende verenigingen zijn o.a. Donar, Den Haag; Sparta, Delft WIK den Haag en Frater- nitas uit Den Haag. Deze ver enigingen zullen met de organi serende verenigingen, in totaal hebben zich 57 ploegen laten inschrijven, een voor deze regio ongekende turnaktiviteit te geven. De toegang is gratis, de sporthal „De Vliethorst" is op het i malige M.O.C.-terrein te Voor schoten. De Gymnastraeda is een gymnas- tiekfestival waarbij de gemeen te Berlijn voor enige miljoenen gezorgd heeft om het tot een groot sportevenement te ma ken. De turnkring Leidsenhage zal met een springnummer deelnemen. Wassenaarse kinderarts neemt afscheid Van onze correspondent WASSENAAR - Mevrouw J. C. M. Jitta-van Marle neemt bin nenkort afscheid als kinderarts in Wassenaar. In het Gezonds- heidscentrum wordt haar op vrijdag 20 december een af scheidsreceptie aangeboden tussen vijf en zes uur. In 1944 werd mevrouw Jitta ver bonden aan het toenmalige Groene Kruis. Daarvoor was zij enige jaren de assistente van de huisarts H. Boer. In de vijftiger jaren nam zij het initiatief voor een spreekuur voor opvoedings moeilijkheden, dat later is uit gegroeid tot een Jeugd Advies Bureau. Zangavond in Leiderdorp voor „Thuis '75" Van onze correspondent LEIDERDORP In de Schep pingskerk wordt op zondag 22 december een zang- en decla matiesamenkomst gehouden Muzikale medewerking wordt verleend door het combo en het jongerenkoor, die onder leidinj staan van de heer Verhey. Het motto van de bijeenkomst is „Op weg naar huis, komt allen tesamen": De opbrengst van de bijeenkomst (de toegangsprijs is 1,50) is dan ook voor de actie „Thuis '75", die zich inzet om de bouw van een multifunc tioneel kerkcentrum in de Voorhof voor een deel te kun nen bekostigen. De zangavond begint om acht uur. Kerstactie in Wassenaar Van onze correspondent WASSENAAR Leerlingen van de Europaschool houden weer een kerstactie onder de bejaar den. Zij zullen de bejaarder weer een kerstbakje en eer zelfgemaakte tekening of kaar senstandaard aanbieden. Wie adressen van bejaarden in de eerste plaats alleenstaanden weet, kan zich tot het hoofd var. de school wenden (dagelijks van half een tot half twee, tele foon 12843.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4