Allerlei(ds) Onderzoek in Meren wijk naar gevolgen van de hoge huren Liever zitten dan betalen RUIM 1000 WONINGEN STAAN LEEG IN LEIDEN Cijfers moeten nood hard maken Kappers 2600 man zonder werk in Leiden "ST"'' )74 DINSDAG 10 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT -'?Wv' PAGINA 3 Leiden aktueel 7" iiuiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Van e r verslaggevers LEIDEN Op 1 oktober 1974 stonden er in Leiden 1083 wo ningen leeg, wat neerkomt op een percentage van 3,28 van de totale woningvoorraad. Ruim een kwart daarvan (274 wonin gen) stonden in de Merenwijk. Van deze 274 woningen waren er 79 op een eerder tijdstip wel bewoond terwijl 195 woningen al sinds hun oplevering leeg stonden Een en ander blijkt uit een telling die is gedaan door het bureau statistiek van de gemeente Lei den. De telling wees verder uit dat de 79 leegstaande, eerder bewoond geweest zijnde wonin gen in de Merenwijkzich alle bevonden in de Slaaghwijk. Hiervan waren 64 gelegen in vier zogenaamde horsten, te weten de Arendshorst (17), de Condorhorst (18), de Milanen- horst (19) en de lüekendiefhorst (10). De overige 15 leegstaande woningen waren over de ande re horsten verdeeld. Van het totaal aantal leegstaande woningen in Leiden, zo meldt het bureau statistiek, waren er 48 (4,4 bedrijfs- en dienstwo ningen, waarvan twee onge schikt voor bewoning. De overi ge 1035 woningen betroffen 117 woningen (10,8 die onge schikt waren voor bewoning, 564 woningen (52,1 die reeds bewoond waren geweest en 354 woningen (32,7 die al leeg stonden sinds de oplevering. Voor 192 van de 1035 woningen was een woonvergunning aan gevraagd Die aanvragen had den betrekking op vijf wonin gen in de sector ongeschikt voor bewoning, 153 in de sector reeds bewoond geweest en 34 in de sector nimmer bewoonde woningen. Van de 117 woningen die leeg stonden en ongeschikt waren voor bewoning was voor 39 wo ningen (33,3 renovatie als oorzaak van de leegstand aan te wijzen. Wat betreft de 354 woningen die nog nooit bewoond waren maakte het bureau statistiek de volgende onderverdeling 10 eengezinswoningen (2,8 201 flatwoningen (56,8 en 143 maisonettewoningen (40,4 Hieronder bevonden zich 299 huurwoningen en daarvan be droeg de "kale" maandhuur slechts in twee gevallen minder dan 250. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim .Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente zal het Juridische Adviesbureau bijstaan bij de organisatie van een enquête in de Meren- wijk die harde cijfers moeten aandragen over de proble men in deze wijk die ontstaan als gevolg van de hoge huren. mand op straat is gezet" in de Merenwijk. Met de laatste mo tie van het PPR/PSP/D'66-raad- slid kon (met uitzondering van haar fractiegenoten Du Gordijn en Beijen) niemand in de ge- Werken meenteraad instemmen. Ook wethouder Oosterman viel zijn Verboom deelde gisteravond nog geestverwanten af en stemde mee dat hij een woningbouw- tegen. maatschappelijk werker hoopt aan te trekken waarschijn lijk een tijdelijke kracht die zich van geval tot geval zal moeten bezighouden met de huurders die in moeilijkheden zijn geraakt. 1 Dat besluit heeft de gemeente raad gisteravond genomen op voorstel van het PPR/P- SP/D'66-lid mevrouw Van de Zande. Daarbij is gestipuleerd dat de gemeente haar mede werking zal verlenen "met alle beschikbare materiële en im materiële middelen". Voorts hebben b. en w. eveneens op verzoek van Van de Zande beloofd te zullen nagaan of het wenselijk en mogelijk is "de gelden van het gemeentelijke doorstromingsfonds en de te verwachten "verliezen door leegstand" zodanig te gebrui ken dat tot 1 juli li)75 wordt vooruitgelopen op de te ver wachten huumota van het rijk". Dat laatste betekent dat bepaalde categorieën bewoners (welke is nog niet duidelijk) mogelijkerwijs een extra ge meentelijke tegemoetkoming in de huur krijgen. En wel tot de genoemde datum wanneer naar alle waarschijnlijkheid een rijksregeling van kracht wordt die al te grote wanver houdingen tussen huur en inko men voorkomt. Vooroordelen In het betoog dat Van de Zande hield ter verdediging van haar voorstellen signaleerde zijhet vooroordeel als zouden "al die mensen die in de Merenwijk hoge huurschulden maken en door de gemeente worden ge holpen, toch maar mooi kleu rentelevisie kijken en twee au to's hebben". Volgens haar ligt aan een dergelijke misvatting "struisvogelpolitiek" ten grond slag: "Je ziet dan die ene man met die twee auto's en je sluit je af voor de velen die wel echt met problemen zitten. Daarom is het nodig dat we een gefun- Burgerlijke stand Lalden Geboren: Timothy, z der Stoon en A. J. M. de H I v. L. van der Mclj e: j. J. C. v Steljn on E. Olh teico Alexander, zr. v. A. Betgc J. Schalk, ElmusUfa, zn. v K. Rabaui, Anna Sabine, dr. a en L. M. Heldcma, Cindy, d Lommclzwaard en R. Rljsberge Poelman en M. Ringers. Judith Anne, R^Breédevcld en dy, dr. v. P. Frek n Hoe d, Tn A. Burggraaft e ds, Richard, zn. T. van Tol. Syl l. Muijzert en C. van Mastrigt, N Marianne, dr. v. E. L. Rhijraburgc H. G. A. Buijn, Mischa Johanna, a deerd inzicht krijgen in de pro blematiek. En om die reden is het zinvol om een enquête te houden. Met de resultaten van dat onderzoek kunnen we in tern, als gemeente, ons beleid, bepalen en extern, naar buiten toe, laten zien hoe erg het is in Leiden". Doorstromingsfonds Dat laatste zag het raadslid ook als een belangrijk neven-effect van duidelijke bereidheid bij de gemeente om voor de pro bleem-gevallen geld uit het doorstromingsfonds beschik baar te stellen. Achter dit even als het eerste unaniem aanvaar de voorstel, stelde het PvdA- raadslid Duijvestein overigens wel een paar grote vraagtekens. "Volgens de nu geldende veror dening", zo beklemtoonde hij, "komen voor het doorstro- mingsfonds huurders in aan merking die in speciaal daartoe aangewezen complexen gaan wonen en die een goede woning achter laten. Als we dat veran deren moet dat op een eerlijke manier gebeuren. Dan moeten we ons afvragen of we ook huurders die moeilijk zitten en bijvoorbeeld in de Muiderkring wonen dienen te helpen. En wat dat dan voor financiële conse quenties heeft". Voorwaarde Voorwaarde die wethouder Ver boom stelde aan de bereidheid van de gemeente om mede werking te verlenen aan de en quête van het juridische advies bureau is dat de resultaten daarvan zoveel mogelijk over eenkomen met de werkelijk heid. Overigens maakte de wet houder niet helemaal duidelijk in hoeverre hij waarde hecht aan het onderzoek. Op een ge geven moment bracht hij naar voren: "Ik heb helemaal geen behoefte aan een enquête want de moeilijkheden in de Meren wijk kennen we wel. En ik heb ook niet de indruk dat het veel uithaalt om met die resultaten naar Den Haag te gaan". En op een ander moment: "Naar de resultaten van de enquête ben ik erg genieuwd". Uitzettingen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiniiiih Nico Dofferhoff die binnenkort uitkomt tegen wereldkampioen Ceulemans kan niet alleen uitstekend biljarten, maar ook voortreffelijk kappen. Hier een bewijs. Van onze correspondent Oegstgeest - Zowel voor dames en heren hebben de kappers(sters) weer fraaie modelijnen in petto. Voor de heren een mooie, be dekte maar vooral opk volle „hairstyle" en voor de dames het soepele, gemakkelijk .zitten de kapsel, maar ook weer de terugkeer van de krullen die echt wel langer dan een dagje blijven zitten. Dat was althans de tendens van een speciale modellenwedstrijd die gisteren door de leden van de Technische Ontwikkelings Club in het rayon Zuid-Holland te Oegstgeest werd gehouden. In de grote zaal van het Vereni gingsgebouw aan de Kerklaan werden 41 modellen onder han den genomen, 17 dames en 24 heren. Er werd hard gewerkt volgens verfijnde technieken, want één ding mag vastgesteld worden: het kappersvak heeft» de laatste jaren een enorme vooruitgang geboekt. Reden waarom men gerust van „haar- stylisten" mag spreken. Beide trainers van de T.O.C., de he ren Bolenius (Tilburg) en Jans sen (Schijndel) waren van me ning dat er goed gewerkt was. Om de modellen te beoordelen was er een zgn. publiekjury, omdat het er infeite om ging de smaak van het publiek te pei len. De jury, bestaande uit de dames De Jong-van Dam (Noordwij- kerhout), Visschers (Haarlem) en Van Kempen (Gouda), en de heren R. Maas (Leiden), L. Meyll (Sassenheim) en Odemae- lllllllllllllllllllllllltillllllllllllllllllllllllllllllllllllH re (Wassenaar), moest tenslotte haar oordeel vellen. Bij de dames-modellen ging de eerste prij6 tenslotte naar mevr. r. R. Kunst (Nieuw-Vennep) en de tweede naar mej. M. A. Schreuder (Hazerswoude). Bij de heren waren 1 en 2 resp. de modellen Harry Bakker (Voor hout) en Kees Noort (Katwijk). Uit handen van voorzitter Per- daan ontvingen zij bloemen en een platenbon. De juryleden ontvingen een „vloeibaar" ge schenk. Van een onzer verslaggevers Leiden - De geregistreerde arbeidsreserve is vorige maand in Leiden opgelopen tot 2600 man. Daar stond een aantal overgebleven aanvragen van werkgevers ers tegenover van 963. In september van dit jaar lagen deze cijfers op 2413 respectievelijk 943. Dat meldt het gemeentelijk bureau statistiek in zijn maande lijkse overzicht van oktober. Eind 1973 bedroeg de geregi streerde arbeidsreserve overigens 2645, bij aantal overgeble ven aanvragen van werkgevers dat 901 bedroeg. Volgens het overzicht Is het aantal Ingeschreven woningzoeken den gedaald van 1939 in september tot 1914 vorige maand. De woningvoorraad nam toe van 32.982 in september tot 33.175 in oktober. Het aantal Leidenaren steeg in dezelfde periode van 97.182 tot 97.412. Voor de Leidse kantonrechter: Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN - 75,- is voor mij niet niks, dat moet u wel begrijpen" Aldus luidde de reaktie van de Leidse psycholo giestudent D., die terecht stond voor de Leidse kantonrechter wegens het rijden door rood licht. Hiermee reageerde hij. op de eis van de officier an justitie, mevrouw mr. Van Schaik, die voor deze overtreding het „gebruikelijke tarief" vroeg. Rustig en bedaard vroeg D., aan de kantonrecher wat precies de betekenis was van de woorden „subsidiair drie dagen",die de officier aan haar eis verbonden had. „Dat betekent",aldus kantonrechter Van Dijke, „dat als u niet betaalt, u drie dagen zult moeten gaan zitten". „Dat doe ik dat, want ik kan die 75,- niet betalen", aldus de verdachte. Over de voorgestelde betalingsregeling was hij niet enthousiast. Hij bleef erbij dat „zitten" de enige moge lijkheid was. Al hij er tenminste maar geen strafblad door kreeg. Daarin kon de kantonrechter hem geruststellen. Mr. Het was gisteren een bijzonder rustige dag op het Kantonge recht. De strafzitting was na drie kwartier al afgelopen. Veel interessants was er dan ook niet te beleven. Alleeen nog die mevrouw die in de Oranjeboomstraat verkeerd stond geparkeerd, terwijl ze zelf beweert op dat moment bij haar dokter in Den Haag te zijn geweest. Dit was voor haar advokaat Mr. Remden voldoende aanleiding om nietigverkla ring van de dagvaarding te vragen. „Er is sprake van een discussie tussen politie en mijn cliënte waarin het proces-ver baal geen uitsluitsel geeft," aldus de advokaat onder het voortdurend ophijsen van zijn pantalon. De kantonrechter vond het nodig de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden voor een nader onderzoek. En zo krijgt de zaak dan tz.t. nog wel eens een vervolg. Fiets gestolen. Wat doe je dan? Eerst naar het politie- en dan naar 't uitzendbureau. Snel' een nieuwe verdienen. BIJ Luba. Slimmerd I Leiden: Nieuwe Rijn 35. Tel. 071-40341. fAÜVtHIENTIE J TE KOOP een goed onderhouden boerderij Rustiek gelegen in de omgeving van Leiden. Vraagprijs 195.000.- k.k. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 0 71-22244 tst. 17 Lopen Excuus M. I C. Vonk, gcb. i lew. ra A. J. v den Ouwi ;n: M. J. M. Zwotoloot, geb. 1 okt. crsloot, geb. 2. okt. 1882, man, II Juni 1910, echt. v. A. P. J.Jlagebeuk geb. 2 mei 1974, i 1887, geh. n, S. Bode- Muller, geb. 28 aug. 1897,'geh. gew. m. S. A. van der Groen, J. C. M. Aker, gcb IS juli 1954, xoen, N. Jongencel. gcb. 24 mei 1893. vrouw, A. C. Bakker, geb. 9 juni 1893, Gehuwd: J. W. Relnden» met A. M. J. J. de Greot, J. P. van der Blom met S. VjetUca. Ondertrouwd: D. Bekooij en A. van Gooien, J. A. Berkhout en J. N. A. Barclds, A. M M. Berkhout en S. C Fon, R. Blokker en A. C. van Elswijk, R P R. Dros en J J nSpro en J. Robbers, H. M. Geel) Eijgen, F. 1" M. Gerritsen, R. F M. RU Ecrsel, H. van 5 J. P. Vlasveld en M. Wagnr J. G, Voi Westwood gen tn C. J. Cerdijn. J. A. M. Geelhoed, J. J. P. van - - - B. Luijben, Spijk.' en M. :n A, M. E. G. von den Brink, I J. B. Wilmer, J W I. Opdam, J. W. Zand ber Gemakkelijker te begrijpen was zijn oordeel over een derde mo tie van Van der Zande waarin de besturen van de LWS en de PCW werden uitgenodigd om in afwachting van invoering van een systeem van inkomenshu- ren niet langer voor de rechter ontruiming te eisen van in moeilijkheden geraakte huur ders. "Ik ben wel bereid om er nog eens bij de besturen op aan te dringen om eerst op alle mogelijke manieren te probe ren een regeling te treffen vóór ze naar de rechter toestappen. Maar verder ga ik niet. De bouwverenigingen zijn onaf hankelijke lichamen die de be slissing of ze zich tot de rechter wenden, zelf nemen". Hij wees er in dit verband op dat zich onder de bewoners met huur schuld "nogal wat mensen" be vinden die onnodig in moeilijk heden zijn geraakt. "In dat ge val hebben de bouwverenigin gen het recht om hun huurpen ningen te eisen". Daarbij legde Verboom er ook de nadruk op dat voorzover hem bekend door de LWS en de PCW "nog nie-1 Op zondag 29 december a.s. orga niseert de Leidse Voetbalvereni ging Z.L.C. een prestatie-wed- strijdloop over een afstand van 6300 m. Het parcours, dat gelopen moet worden gaat door het zuid westelijk gedeelte van Leiden. De start is om 12.00 uur vanaf de kantine van Z.L.C. aan de Bos- huizerkade, veld 7. Deelnemersprijs is 2,50 per per soon. Iedere deelnemer (ster) krijgt een herinneringsprijs voor het uitlopen van het parcours. Voor de wedstrijdlopers zijn er prijzen beschikbaar. Men kan zich opgeven door overmaking van 2,50 op bankrekening nr. 566611872 ten name van C. Schef- fer, Raamsteeg 2b, Leiden, Alg. Bank Nederland. Vermelding prestatie-wedstrijdlooop. Verder kan men zich aanmelden bij de volgende adressen: W. Kui ters, Hoge Rijndijk 25a; F. Pijn- naker, Kortenaerstraat 75; K. Verhoeven, Wilgenrode 3, Meren wijk; J. Riethoven, Da Costa- straat 33; Mevr. De Koning, Deci- mastraat 6; C. Scheffer, Raam steeg 2b. De Zanger De Leidse vogelvereniging „De Zanger" bestaat dit jaar 50 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op zaterdag 21 december a.s. van 15 tot 16 een receptie gegeven in de koffiekamer op de le verdie ping van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. De directie van de Stedelijke Licht Fabrieken heeft haar ex cuus aangeboden aan het ge meenteraadslid L. Beijen en een tweede weigeraar van de Kalkar- heffing voor het feit dat met af sluiting van de electriciteits-voor- ziening is gedreigd. In beide ge vallen is door een misverstand bijL de SLF niet duidelijk geworden om welke reden de heren weiger den het bedrag van luttele gul dens niet te betalen. Wethouder Van Aken heeft tijdens de gister avond gehouden vergadering van de gemeente raad bekend ge maakt. Hij voegde daaraan overi gens toe dat dit jaar niet meer dan 20 maal tot afsluiting is over gegaan, waarbij het steeds om grote schulden ging. En dat op een totaal van zo'n 70.000 klanten. Klein concert Morgenavond zal er in het LAX- theater onder auspiciën van het LAK een ingelaste voorstelling plaatsvinden van "Een Klein Concert". Deze "muziekvoor- stelling door drie gelijkwaardi ge partners" biedt een voor de Nederlandse kleinkunst onge wone samenwerking tussen mu ziek en zang. De teksten van Liselore Gerritsen, zowel gezon gen als gesproken, worden om lijst en overgenomen door de muziek en de muzikale ideeën van Laurens van Rooyen en Harry Sacksioni. Kaarten f3,50 (LAK- en CJP-leden denten muziekgezelschap "Sempre Crescendo" traditiege trouw zijn concert ter gelegen heid van zijn dies natalis geven. Het concert is open voor alle leden van de Leidse bevolking. Het zal worden gegeven in de Hooglandse Kerk, aanvang 20.15 uur. De toegangsprijs be draagt f 4,-. Voor studenten, mi litairen, 65 -ers en houders van het Cultureer Jongeren Pas poort is de toegangsprijs f 2,50.- Op het programma staan: de ou verture "Gcnovcvo" van Robert Schumann, het 17e Pianocon cert in C-groot (KV 453) van W. A. Mozart, de Oud-Nederland- sche Dansen van Julius "Rönt gen en voorts een aantal wer ken van Johann Straus, te we ten "Der Kaiserwaltzer", de Pizzicato Polka en koren uit de operetty "Der Zigeunerbaron". Leidse agenda L«i4m ApporaUnfabrlek- liiftn, wink«-Llrm en bedrtj rphabiliUUeplannm Dp K kwartier, 20.00 uur. Stadsgehoorzaal- Uitvoering "Mmlth" v»n llandcl door "Con Amor»": aanvang 10.00 Proeihuy» Vrauwenkerkkooratoarg. dlacua- Aura- of Kirllanfotografla, cht- Dr» Vloemlng Collegezaal S houdl lozing "De 20.00 uur lliaiorle- Dr. Olttenherg houdt lozing over ichelpm en ilakkrn, aanvang Q^Heded- Prof dr A Kla- lozing over opgravingen In Sak RJjki ing's'.OcTuur.orB*nl" en O. gebouw- Caer-Uiaxtri cm als voorbereiding op Leidse bioscopen Daar staan ze dan in het Leidse politiebureau: de "Morning Star", de "Calimero", de "068" de "Verona" en de twee "Amerika's". Alles zes zijn het illegale radiozenders die de Leidse politie het afgelopen weekeinde in beslag heeft genomen. De totale waarde van de apparatuur be draagt zesduizend gulden. De politie heeft haar maatrege len genomen nadat talrijke telefoontjes haar bereikten over storende televisie-uitzendingen. Overigens schijnt een van de piraten zijn zend-activlteiten al weer te hebben hervat. 2,50) kunnen telefonisch gere- o /-» a serveerd worden onder num- bCHiprG LreSCCnClO mer 24890 en zijn op de avond 1 zelf aan de zaal verkrijgbaar. Morgenavond zal het Leidse stu- Dirigcnt is Bostiaan Blomhert, koorleider L Y. van Wljngaar- Voor bejaarden en anderen die moeilijkheden hebben met het vervoer, bestaat de mogelijk heid om (gratis) thuis opge haald en na het concert weer thuisgebracht te worden. Stelt men hier prijs op, dan kan men zijn naam en adres telefonisch opgeven tussen 14.00 en 15.00 uur, tel. nr. 43014. ■g- 14.30, 19,00 «n 21 I5j JI. UI. 23075 „Gold". 14, Camera: Hogrwo« üz: Haarlemmerstraat 52. tol. 25414: „Der M30 19*00° 'n2U»mbUrgk da D*"

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3