A Minister Van Doorn: ,,Er was wel overleg" ÉÉPg- Beste partij haalde het boksavond einde niet Coach Bert Sitters niet onder indruk van zwemsymposium Oostduits schaatsen dit jaa'r in opmars Ali gaat titel verdedigen Transol niet bang voor zware loting HENK SCHOLTE WACHT NOG OP DISPENSATIE DINSDAG 10 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 1S HB Den Haag Minister van Doorn van CRM ontkent dat er bij de totstandkoming van de nota Sportbeleid geen enkel voorover leg zou hebben plaats gehad met de georganiseerde sport. Hij doet dit in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden mevrouw Langedijk-de Jong en Voogd (Pv dA) De minister wijst daarbij t.a.v. de sportieve recreatie op het gesprek, dat hierover reeds in 1972 op amb telijk niveau is gehouden met de Nederlandse Sport Federatie en de Nederlandse Katholieke Sport federatie, alsmede op de door het ministerie van CRM in oktober' 1973 georganiseerde discussiedag over dit onderwerp, waaraan de georganiseerde sport actief heeft deelgenomen. Daarna is een, voor het merendeel uit niet'overheids- vertegenwoordigers bestaande, adviesgroep sportieve recreatie in gesteld, die voor een periode van twee jaar de experimenten op dit terrein begeleidt. De georganiseer de sport en de gemeenten zullen daaraan deelnemen. Op de vraag: „Kan worden aange geven wanneer en op welke wijze de minister alsnog het overleg met de bij het sportbeleid betrokken instanties zal voeren?" antwoordt de minister o.m.: „In de nota Sportbeleid is op vele plaatsen men zou kunnen zeggen: de nota staat er bol van mijn bereidheid tot nader overleg bij de uitwerk ing van het voorgenomen beleid tot uitdrukking gebracht. Het eer ste zodanige overleg met vertegen woordigers van de koepelorgani saties (NSF, NKS, NOC, Neder- landse Culturele Sportbond en de Ned. Christelijke Sport Unie) had plaats op 13 november j.l. Ik stel mij voor met dit overleg voort te gaan al rijst de vraag, of, wanneer wordt gesteld dat geen overleg zou zijn gevoerd, niet eigenlijk wordt bedoeld, dat de bewindsman de denkbeelden van de N.S.P. niet volledig heeft orphelsd en haar wensen niet voor 100 procent heeft gehonoreerd. Voorts kan ook het overleg in het bestuur van de stichting Nationale Sporttotali- sator, waarin vertegenwoordigers van alle beleidspartners zitting hebben, in belangrijke mate ge stalte geven aan het te voeren sportbeleid. AMSTERDAM Zwembondscoahc Bert Sitters 'Amerika bestaat er bijvoorbeeld in dit „vak" is zondag teruggekeerd uit de Verenigde Staten, helemaal geen opleiding. Veel collega's hebben waar hij in Las Vegas een internationaal trainers- daar hun ervaring uit de praktijk en voeren hun symposium heeft bijgewoond. Sitters had de kennis op door het bijwonen van congressen als KNZB verzocht de bijeenkomst te mogen bijwo- dit. Men neemt ook veel van elkaar over. Als 1 zich te kunnen oriënteren op de wereld- Mark Schubert heeft met Shirley Babas- Spelen x 11976 in Montreal. Van de ruim 1000 aanwezige trainers kwamen er, volgens een schatting van Sitters, ongeveer 100 van buiten de Verenigde Staten. Uit Europa gaven deskundigen uit Italië, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, West-Duitsland, Finland en de Sovjet-Unie acte de Présence. Oost Duitsland was niet verte genwoordigd. Verrassende nieuwe gezichtspunten heeft het sym posium volgens Bert Sitters niet opgeleverd. De bondscoach: „Samenvattend kan men zeggen, en die indruk bestond al geruime tijd, dat wij in Europa verder zijn op het punt van de „weten schap", dus de opleiding en trainingsopbouw. Wat betreft de technische kennis is de stand ongeveer gelijk en in Amerika is men ons voor met de begeleiding, de verhouding trainer-pupil, de men tale training, enz. Men past de modernste psycho logische en pedagogische methoden toe". „Een Nederlandse trainer had in Las Vegas ook ëen lezing kunnen houden", aldus Sitters, „in dan geldt dat als een goed voorbeeld". Bert Sitters heeft vanzelfsprekend veel vragen moeten beantwoorden over Enith Brigitha, die met Kornelia Ender in de VS wordt gezien als hét in Cali te kloppen duo. „Maar ook de naam van Jose Damen kenden ze en er bestond veel belangstelling voor schoolslagzwemster Wijda Mazereeuw", aldus Sitters, „maar van Brigitha zijn ze wel bijzonder onder de indruk". De Nederlandse bondscoach, die in Las Vegas onder meer Counsilman, Daland, Schubert en Swartz aan het woord hoorde, heeft de indruk dat de Amerikaanse zwemmer(ster) qua mentaliteit een absoluut overwicht heeft op zijn/haar Europe se collega: „Als het er op aan komt zijn ze vaak niet te kloppen. Dat zit er daar ingebakken en dat is bij ons veel moeilijker te bereiken. Mis schien omdat ze in Amerika al een lange weg achter de rug hebben voor ze aan de top zijn. De concurrentie is natuurlijk veel groter dan in Euro pa". i De trip naar Las Vegas heeft niets nieuws onder de zon opgeleverd voor bondscoach Bert Sitters. Hans Kruize kan niet mee DEN HAAG - Voor het interna tionale hockeytoernooi, dat van 3 tot 6 januari 1975 in Barcelo na wordt gehouden, kan coach i Cees Tania niet beschikken li over Hans Kruize (HCKZ) en i Jaap Kooreman (HGC), die dan examenzorgen hebben. Zij wor den vervangen door Ad Boe laars (Bloemendaal) en Joost van der Heyden (Tilburg). Gitane: baas van Karstens (Van c 2 sportcorrespondent) PRINSENBEEK - Wielerprof Gerben Karstens zal volgend jaar uitkomen voor het Franse merk Gitane. Jean Stablinsky, de oud-wereldkampioen, is ploegleider van deze equipe, waarin voorts zijn opgenomen de Belgen Lucien van Impe, de vlo uit de Tour de France van de laatste jaren, die spe ciaal in de bergen furore maakte, en diens landgenoot Willy Teirlinck. Dit naast een tiental Franse beloften. DEN HAAG - Het Voorolympi- sche schaatsseizoen is nog slechts een maand oud, maar een ding is al duidelijk aange toond: Oost Duitsland is bezig 1 aan een grootse come back. Een ^twintigtal jaar geleden ken de Öost Duitsland in Helmut Kuhnkft, Günter Tilch en Helga Haase een aantal schaatstop- pers van formaat. In 1969 kon digde de terugkeer van Oost Duitsland als schaatsnatie zich reeds aan met als uitblinkers Horst Freese (.inmiddels West duitser) en oud-wereldkampioe nesprint Ruth Budzisch-Sch- leiermacher. Ntr kent Oost Duitsland een-" explosie van schaatstalenten: Manfred Win ter, Klaus Wunderlich, Klaus Knauer, Harald Oehme bij de heren en Ute Dix, Monika Zer- nicek, Heike Lange en Karin Kessow bij de dames. De recen te wedstrijden in Inzeil, West en Oost Berlijn hebben aange toond dat de Oostduitsers niet voor buitenlandse sterren uit de weg hoeven te gaan. Klaus Knauer heeft met een tijd van 39,1 seconden (Karl Marxstadt) bewezen tot de internationale sprintelite te behoren, Manfred Winter (jeugdwereldkampioen) en Klaus Wunderlich kunnen zich met de beste allrounders meten en bij de dames lijken vooral Ute Dix en Monika Zer- nicek op weg een gooi te doen naar de „erfenis" van Atje Keu len-Deelstra. Het geringe ver schil van 1,4 seconden dat zon dag in Oost Berlijn tussen de 3000 meterspecialiste Sippie Tigchelaar en Monika Zernicek bestond, is veelzeggend. Maand rust voor Wim Meutstege ROTTERDAM De blessure, die Sparta-speler Wim Meutstege zondag in de wedstrijd tegen FC Utrecht opliep, blijkt ernsti ger te zijn dan men aanvanke lijk veronderstelde. Nadat er maandagochtend in 'het Dijk- zigtziekenhuis opnieuw foto's waren genomen constateerde men in het kaakbeen van Meut stege twee scheurtjes. Meutste ge, die 's middags de poliklini sche behandeling zou onder gaan, moet zeker tot het eind van de maand rust nemen. NEW YORK Wereldkampioen boksen in het zwaargewicht Muhammed AH heeft te New York meegedeeld dat hij over vier maanden zijn herwonnen titel gaat verdedigen. In bokskringen is vernomen dat men gelooft dat de tegenstan der Ron Lyle uit Denver zal zijn en dat het gevecht zal wor den geleverd op 3 maart in de Madison Square Garden te New York. DEN HAAG Met het aantrek ken van een ploeg Belgische amateurboksers heeft de Haag se vereniging „Hoogenband" het de laatste weken geschon den aanzien van de amateurpu- gilistiek opgevijzeld en gister avond in Amicitia een interna tionaal tintje gegeven. De Bel gen, uit het plaatsje Kalken, brachten één A-klasser mee, Hendriks Seys, een zwaarwel- ter die tegen de Hagenaar Jan Hermans kwam te staan. Het zou ongetwijfeld de beste par tij van de avond zijn geworden maar hij moest voortijdig wor den afgebroken. Het pure boksen kreeg in deze partij gestalte. Twee boksers die weten wat ontwijken is, wat een correcte stoot betekent en uitgaan van het enige juiste principe dat van de fouten van de tegenstander moet worden geprofiteerd of dat getracht moet worden de opponent tot fouten te verleiden. Hendrik Seys stond in de tweede ronde op punten voor toen Hermans een zuivere rechtse op de maag plaatste. Seys werd prompt Blunder misselijk en maakte dat ook kenbaar. Na de acht tellen rust Scheidsrechter poging daartoe moest helaas vrijwel de gehele avond worden geconstateerd. Er waren ama teurs met talent, onmiskenbaar, zoals de junior De Jonge die evenwel zijn techniek schade beet zich erdoor heen e blunder van de scheidsrechter recht te trekken werd een onbe slist gegeven. de Overige uitslagen boksen: aspiranten: toebrengt door te ongecontro- Een schoolvoorbeeld van slecht boksen was de A-partij tussen leerd, met te weinig zelfbeheer sing te boksen. Maar een junior kan nog veel leren. Dat zal moeilijker zijn voor half zwaar gewicht Johan Tabben (Hoog enband) die de verkeerde tak- tiek koos tegen de langere Sar ton (Bisêchop, Amsterdam). Tabben kon niet veel meer doen dan laag inkomen en dan trachten van het lichaam af series te plaatsen. Zo begon hij ook maar toen de Amsterdam mer feller werd, probeerde Tabben te forceren en vergat Hi series te maken. Sarton K2h,?,r_d._p„,r"L!n_ J? kwam natuurlijk steeds binnen- Massing (Te Pas)—Zuur (Hoogen band) onbeslist, Lugtcrs (Te Pas) Heppener (Hoogenband) onbeslist; junior zwaarwelter B-klasse Blan ch ar d (ABOV) w.o.p. van De Jonge (Hoogenband); Van Halderen (ABOV, Amster- C-klasse: halfzwaar Verhaal (De^Haan, dam) en Doorn (Bouwlust, Dordt) in het zwaarwelterge- wicht. Van Halderen voerde een taktisch foefje op door in de tweede ronde rechtsvoor te gaan staan, waardoor zijn linkse meer heeft hij niet u^ai beter tot zijit recht kwam. In de derde ronde liet hij dat na en kon Doorn de krachteloos sto tende Amsterdammer royaal de baas. Zege op punten. Schiedam) w.o.p. van Vion (België), lichtwclter De Vries (De Haan) van Van Akker (België), zwaarwelter La Cruz (Hoogenband) w.o.p. Depreij (België); bantam Somer (Carpentier) w.o.p. van Angelo (Bel gië);, welter Dauwe (Belgie) w.o.p. Van Tol (Te Pas); sse: halfzwaargewicht Biesot (Kristalijn) w.o.p. van Buurman (ABOV). HERMAN VAN BEROEM ROTTERDAM - Transol RZ Is niet geschrokken van het feit, dat in de kwartfinalegroep B van het toernooi om de Europa Cup basketbal voor landskam pioenen moet worden aangetre den tegen Real Madrid, Macca- bi Tel Aviv, TSKA Moskou, Berck en Alviks Stockholm. De Rotterdammers, die In de twee en Maccabi zullen ongetwijfeld veel publiek naar Ahoy' lokken, zodat de uitwedstrijden met de recettes van de thuisduels kun nen worden bekostigd. Dit is toch een geweldige kans voor de basketbalfans in Nederland. Nu hebben zij de mogelijkheid internationaal topbasketbal te zien". voorgaande ronden weinig De tien wedstrijden, die Transol j moeite hadden met het Engelse Sutton and Crystal Palace en het Turkse Muhafiz Gucu, gaan er weliswaar van uit, dat de eerste of tweede plaats niet haalbaar is, maar volstrekt kansloos achten zij zich toch niet. Assistent-coach Kintor Ouwens: "Het wordt natuurlijk erg zwaar. Jammer, dat Racing Mechelen niet bij ons is Inge deeld, want dat scheelt natuur lijk wel veel reiskosten. Voor het overige maakte het ons weinig uit wie onze tegenstan ders zouden zijn". Hoewel hij geen van de tegen standers kent (op de naam na), wilde Ouwens toch wel enige opmerkingen plaatsen. "Tegen TSKA Moskou zijn we beslist kansloos. Misschien dat wij staan te wachten, zullen bet competitieprogramma extra be lasten. De Cupduels worden op donderdag gespeeld en twee da gen later moet dan voor de nationale competitie worden aangetreden. Transol over weegt dan ook om zo veel mo gelijk bekerwedstrijden naar de woensdag- of dinsdagavond te verplaatsen om zodoende wat rust te hebben voor de competi tiewedstrijden. Ouwens: „Het verplaatsen gebeurt natuurlijk na overleg met de tegenstan ders. Ik neem aan, dat onze cupopponenten hun competitie duels eveneens op zaterdag spe len. We zullen ze echter alle maal eerst moeten vragen of zij op woensdag of dinsdag willen spelen". thuis een klein kansje hebben, In groep A spelen Ignis Varese maar ik geloof niet, dat wij tegen het compacte spel van de Russen op kunnen. Van de Zweedse kampioen Alviks ech ter moeten wij toch kunnen winnen", aldus de rechterhand van trainer Jan Bruin. Ouwens slaat de Russen hoger aan dan Real Madrid. De Spaanse for matie die de Cup verdedigt, speelt naar zijn mening te wis selvallig en wil de tegenstander nog wel eens onderschatten. "Hopelijk doen de Madrilenen (Ita), Zadar (Joe), Slavia Praag (Tsj), Balkan Botevgrad (Bul), Racing Mechelen (Bel) en UBSC Wenen (Oos). De inde ling bij de dames is als volgt: Groep A: Daugawa Riga (Sov), Maritza Plovdiv (Bul), Gent (Bel) en Sparta Praag (Tsj), groep B: Clermont Ferrand (Fra), Politecnika (Roe), Sesto San Giovanni (Ita) en BSE Boe dapest (Hon). De serie wedstrij den in de kwartfinale-groepen begint in januari. dat ook tegen ons, maar zij zijn Transol RZ zal zijn wedstrijden een te ervaren ploeg, om zich daardoor te laten verrassen". Ouwens hoopte voorts dat het publiek en masse naar Ahoy' zal komen. Voor Transol is dat eveneens te hopen, omdat van de recettes de reiskosten moe ten worden betaald. Ouwens hierover: "Het zal nog wel een klein probleem worden. We moeten verre reizen maken, hetgeen veel kosten met zich meebrengt Ik denk echter, dat wij er wel uit zullen komen. De duels tegen Real Madrid, TSKA voor de kwart finales spelen op de volgende data: 2 jan. Trans ol RZ-Maccabi Tel Aviv; 9 jan. Maccabi-Transol; 16 jan. Trans- ol-Berck; 23 jan. Berck-Transol; 30 jan. TSKA Moskou-Transol; 6 Transol—TSKA; Transol-Ts- ka; 13 febr. Real Madrid-Trans- ol; 20 febr. Transol-Real; 27 fe br. Transol-Alviks Stockholm; 6 mrt. Alviks-Transol. De wed strijden voor de halve finales worden op 20 en 27 maart ge speeld. De eindstrijd is op 10 april op neutraal terrein. FC Twente - PSV: dinsdag 28 jan - ENSCHEDE - De jl zaterdag uit- De voor zondag 26 januari vastgc- gestelde eredivisie-wedstrijd FC Twente-PSV, zal worden in gehaald op dinsdag 28 januari. Het aanvangstijdstip is op nieuw vastgesteld op 19.30 uur. stelde wedstrijd Twente-AZ'67 zal in verband hiermee een dag worden vervroegd. Ook dit duel i 19.30 uur beginnen. door, duwde bovendien Tabben steeds met zijn schouders neer en ging dan op hem hangen, waartegen de scheidsrechter niet voldoende optrad. Tabben verloor uiteraard op punten. kwam Hermans wederom door met een stoot op het lichaam en gaf Seys op. Een fraaie pres tatie van Hermans tegen de ge talenteerde Belg, die, evenals .de Hagenaarterecht met stijl- prijs werd vereerd. De derde ging naar de aspirant Zuur (Hoogenband). Het verschil tussen boksen en een Adriaanse uit Amsterdam had toch zijn dag niet In de partij tussen de zwaarwelters Pieneman (Krista lijn, Den Haag) en Ros (Te Pas, Den Haag), een keihard duel met enorme slagwisselingen. Halverwege de boksavond werd stootte Pieneman na het com- een korte maar interessante de- mando break eerst van links en monstratie Tae Kwon Do gege- daarna nog eens van rechts. ven door Gijsberta, een in Den Ros moest acht tellen nemen Haag gevestigde instructeur die B-klasse tussen de zwaarge wichten Fassani (Hoogenband) en Prigge (Carpentier, Assen), een kolos die succes leek te behalen met steeds weer te „steken" en dan de clinch te zoeken. Toen Fassani in de tweede ronde het tempo op voerde en meer opvallend te werk ging, kreeg Prigge het moeilijker maar ook hier wreekte zich het gebrek aan beheersing. Fassani wierp zijn harde stoten te wild in de strijd. Hij won wel, hoewel een score van 3—0 iets te hoog was. Fassani (links) was fel genoeg tegen de kolos Prigge die aan de aanvalsdrift van de reeds lang in Den Haag wonende Italiaan ten onder ging. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - De zwarte panter van het rroene laken, de Elndho- vcnaar Henk Scholte, grossier in nationale titels (25) en viervou dig Europees kampioen, Is druk doende een come-back te maken. Bijna wekelijks geeft hij in vieren tijdens de voor zijn woonplaats in de omgeving demonstratie- partijen. Binnen afzien bare tijd wil de thans wedstrijden om de titel kader 47-2, die volgend jaar zullen worden ge houden. 41-jarige Scholte zich Scholte stopte drie-en-een echter ook weer in de. grote toernooien wagen. Hij heeft reeds inge schreven voor de finale om het nationaal kam pioenschap Libre. Er zit echter voor Scholte die sinds hij in 1971 met zijn sport is gestopt, en ook maatschappelijk weinig succes heeft gekend, een addertje onder het gras. Het reglement bepaalt dat wanneer men twee jaar niet aan wedstrijden heeft deelgenomen, eerst moet worden aange toond, dat men nog die klasse bezit als voor heen. Dat wil zeggen, er zal eerst in de voorron den moeten worden ge speeld. Deze hebben ech ter reeds plaats gevon den. Scholte heeft zich nu schriftelijk tot het be stuur van de KNBB ge wend, en dispensatie aangevraagd. Hij heeft tot op de dag van van daag noch afwijzend, noch bevestigd antwoord gekregen. Wanneer de Eindhovenaar geen dis- half jaar geleden zijn carriere, waarin hij met Tini Wijnen volledig de dienst uitmaakte in de biljartwereld 'vanwege een liesbreuk, die hem ook nadien danig parten heeft gespeeld en slechts zeer langzaam genas. Henk Scholte wil een come-back maken. Het enige pensatie krijgt, zal hij beletsel vormt een reglementsartikel, dat door de bond zijn nationale come-back herzien moet worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15