MANAGER KRAAY BLIJFT NOG EEN JAAR BIJ AJAX Juventus speelt in ieder geval met Altafini Jezek niet gelukkig in Tsjecho-Slowakije Stuy berust en tekent contract Diisseldorf legt hoofd nog niet in de schoot I DINSDAG 1.0 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT/" AMSTERDAM Heinz Stuy, sinds de komst van Piet Schrijvers tweede doelman bij Ajax, heeft zijn contract met een jaar verlengd. Stuy blijft tot het einde van het seizoen 1975/1976 bij de Amsterdam- jners. Ajax, dat niet inging op het verzoek van de doelman hem een meer-jarig contract te geven, heeft voor het extra-jaar dezelfde salariëring aange houden met daarboven nog de indexering. Heinz Stuy heeft zich bij de realiteit neergelegd. En tekende alsnog een nieuw contract. AMSTERDAM Hans Kraay, de veelbesproken manager van de Amster damse sterrenformatie AJAX, en voorzitter Jaap van Praag hebben aan de vooravond van de belangrijke UEFA cupwedstrijd tegen Ju- ventus het vertrouwen-in elkaar uitgesproken. Hans Kraay, die vorig jaar bij zijn benoeming de re solute uitspraak deed dat hij zou opstappen als AJAX geen kampioen zou worden, heeft in overleg met het bestuur besloten het contract met een jaar te verlen gen. Voorzitter Van Praag zei gister middag: „Het AJAX-bestuur onderstreept de werkwijze van Hans Kraay en we hopen dat hij volgend seizoen bij ons in dienst blijft Kraay wil het con tract met een jaar verlengen. Van onze kant zijn er geen bezwaren. We hebben een groot vertrouwen in de manager". Hans Kraay, die de afgelopen we ken veel kritiek heeft gekregen op zijn beleid (o.a. affaire Piet Keizer en de zaak Arie Haan) voegde daar onmiddellijk aan toe dat het bestuur hem volle dig steunt in zijn werkzaamhe- iKraay: „De klap die wij bij AZ' I 67 te verwerken kregen heeft i op het moreel van de ploeg nauwelijks invloed gehad. Ik heb geen enkele tegenwerking gekregen. We hebben de neder laag met de spelers besproken en er waren wat wrijvingen. De onzekerheid rond manager Kraay is .voorbij. Het bestuur heeft een volledig ver trouwen in zijn beleid uitgesproken. maar die zijn nu helemaal weg. Volgend jaar hoop ik weer bij AJAX te kunnen werken. Er is nog veel te doen, want de spe lerskern waarmee in het verle den zoveel successen zijn be haald zal moeten veranderen. AJAX bouwt aan de jeugd, dus aan de toekomst en dat vergt tijd". Het nieuws over het aanblijven van Hans Kraay heeft op de spelerskern weinig of geen in druk gemaakt De Ajacieden hebben andere zor gen aan hun hoofd. Ze zullen morgenavond de achterstand van 1-0 tegen Juventus moeten wegwerken om nog mee te blij ven tellen in het internationale OPTIMISTISCH voetbal. De ploeg, die voorheen altijd naar Wassenaar ging om zich voor te bereiden op de belangrijke wedstrijden, blijft nu in Am sterdam. Vandaag zal er ge woon op de AJAX.velden wor den getraind en vanavond ver trekt de ploeg naar Zandvoort Hans Kraay had de ploeg liever in Amsterdam gelaten maar de In AJAX-kringen Is men opti mistisch over de wedstrijd van morgen. De Italiaanse lijstaan voerder Juventus lijkt voor de spelers, maar ook voor het pu bliek, geen onoverkomelijke te genstander. Hans Kraay: „De achterstand ziet er toch goed uit. In Turijn heeft AJAX klassevoetbal laten zien. Ik hoop dat het publiek ons morgenavond volledig steunt en dat hij als een man achter AJAX staat In deze moeilijke tijden hebben we alle steun van de supporters nodig. Tegen Ju ventus, de laatste internationale wedstrijd van dit jaar, kan AJAX het jaar 1974 toch nog goed maken". Over het publiek zal Hans Kraay niet te klagen hebben. Otto Rof fel, de directeur van het Olym pisch stadion in Amsterdam, verwacht 30.000 toeschouwers. Voor AJAX dus een zonnig vooruitzicht tegen de Italiaanse tegenstander, ondanks de re gen. De „gedwongen rust" die AJAX afgelopen weekend opgelegd kreeg door afgelasting van de competitiewedstrijd tegen De Graafschap, heeft de Amster damse ploeg goed geedaan. De spelers hebben zich mentaal kunnen voorbereiden op de UE- FA-cupwedstrijd tegen de Ita liaanse lijstaanvoerder. Gister middag heeft Ruud Krol, die tegen AZ"1 67 geblesseerd het veld moest verlaten, weer ge traind. Het meespelen van Krol is toch nog onzeker. De training van gistermiddag was erg zwaar en gaf onvoldoende beeld over de blessure. Van daag zal Hans Kraay, in overleg met de medische staf, beslissen of Ruud Krol tegen Juventus zal spelen. Manager Hans Kraay wil de beslissing niet uit stellen tot morgen want dan zou de mentale voorbereiding van de invaller niet optimaal zijn. WIL VAN DER PLAS (Van c e correspondent) ROME Juventus vloog naar AJAX, maar met het klamme zweet In de handen. Juventus vreest dat het niet net als AZ met 30 over de oud-Eu ropees- en wereldkampioen heen zal kunnen lopen. AJAX heeft dit weekeinde kun nen uitrusten en brengt boven dien een sterkere opstelling in het veld. Juventus daarentegen speelde een vermoeiende derby tegen Torino en heeft prompt twee spelers in de ziekenboeg: Stopper Furino en aanvaller Anastasi. „We beginnen even wel met één doelpunt voor sprong en we zullen het zo pro beren te houden, ook met aan vallend spel", aldus trainer Pa- rola, maar het klonk nogal dee moedig. Juventus speelt in Amsterdam in elk geval met veteraan Altafini die ook zondag een deel van de wedstrijd mocht opdraven, maar zich niet gelukkig voelde. „Een derby? Flauwekul, een vriendschappelijk partijtje tus sen oude vrienden, tussen voet ballende heren", aldus een sma lende Altafini. Je vraagt je dan wel af wat een echte derby in Italië moet zijn, want zelfs tij dens dit vriendschappelijke partijtje moesten twee Juven- tus-spelers nogal ernstig gebles seerd de kleedkamers opzoeken en vooral het meespelen van Anastasi morgen in Amsterdam is uiterst dubieus. Hoe het zal aflopen zullen de supporters zelf kunnen meebeleven, want de Italiaanse TV is van plan de wedstrijd tegen AJAX uit te De uitslag van 00 van de wed strijd Juventus-Torino is overi gens wel juist. Elk team speelde een helft beter, Juventus pro beerde weliswaar met veel lan ge aanvallen te scoren, waarbij Cousio zeer gevaarlijk was, maar Juventus' doelman Zoff had daarentegen het meeste werk. De overbekende Italiaan se stand werd zondag in maar liefst vier van de acht eredivi sie-wedstrijden genoteerd, alle belangrijke ontmoetingen eind igden met deze uitslag, uitge zonderd Lazio-Bologna. Een op permachtig Lazio won overi gens maar heel krap met 10 van een meestentijds met tien man spelend Bologna wegens het van het veld sturen van een speler. Er werden in de hoogste Italiaanse afdeling slechts tien doelpunten in totaal gemaakt, een laagterecord dit seizoen. En NapoLi-doelman Carmignani mag dan met groot succes elke zondag Jan Jongbloed imiteren, het Italiaanse voetbal heeft aanvallend nog weinig verande ring ondergaan, ondanks alle schone beloften na de wijze les sen van de wereldkampioen schappen. Frans Wijnands Juventus gokt op Altafini, een oude rot, die zijn streken nog niet kwijt is. Vaclav Jezek voelt zich als bondscoach niet in zijn ele- De kennis van Jezek werd door zijn bij Sparta Praag werkende collega Masopust niet benut. PRAAG In de weken nadat het lot FC Twente had aangewezen als tegehstander van Dukla Praag in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup, heeft Vaclav Jezek zich enkele keren verwonderd afgevraagd waarom zijn collega Josef Ma sopust geen contact met hem zocht voor het verkrijgen van inlichtingen over FC Twente. DUSSELDORF Bij Fortuna Diisseldorf heeft men nog niet alle hoop laten varen op een plaats in de kwartfinales van het toernooi om de UEFAcup, ondanks de achterstand die in de eerste wedstrijd tegen FC Amsterdam werd opgelopen (0—3). Trainer Heinz Lucas zegt tenminste: „Wij kunnen net zo goed met 3—0 winnen. Dat is zeker geen utopie. Want zo slecht als we in Nederland waren zo goed kunnen we nu zijn". Lucas heeft tijdens de training Geye, Herzog, Brei, Köhnen en Zewe al vast aan gewezen om indien noodzake lijk na verlenging de straf schoppen te laten nemen. Mid denvelder Egon Köhnen ziet het allemaal nog eenvoudiger: „We schieten er gewoon vier in, dan hebben we geen ver lenging en strafschoppen no dig". International Reiner Geye meent na de nederlaag van 04 bij Bayern München: „In de Bundesliga hebben we een te grote achterstand opge lopen. Nu moeten we proberen tenminste nog onze plaats in het UEFAcuptoernooi te red- Drie seizoenen bij FC Den Haag hadden hem, de coach van het nationale elftal van Tsjechoslo- walaje, immers gemaakt tot een kenner van het Nederlandse voetbal. En juist omdat Maso pust niet in de gelegenheid was FC Twente zelf aan het werk te zien, had het toch voor de hand gelegen, dat naar Jezek's ervaringen met de Enschedese ploeg zou zijn gevraagd. „Maso pust", aldus Jezek, „is mis schien wel te sportief, Het is mogelijk, dat hij geen hulp van anderen wenst Toch heeft het mij verrast, dat hij van mijn kennis geen gebruik heeft wil len maken, temeer omdat de verhouding tussen hem en mij uitstekend is". Op het moment dat deze regels worden gepubliceerd, verblijft Vaclav Jezek met de nationale ploeg (zonder spelers van de UEF A-cup-deelnemers Dukla Praag en Banik Ostrava) in het verre oosten, waar wedstrijden zullen worden gespeeld tegen onder anderen Thailand, Indo nesië en Iran. Aan de voor avond van die ongeveer één maand durende tournee maak te Jezek er geen bezwaar tegen diepgaand te praten over de situatie van het topvoetbal in Tsjechoslowakije. „Het voor naamste verschil met Neder land", aldus Jezek, „is dat de Nederlandse voetballer profes sioneler is ingesteld. Hij is har der in de duels van man tegen man, geraffineerder, heeft meer karakter en beschikt over meer persoonlijkheid. Het niveau van het clubvoetbal in Nederland ligt aanzienlijk hoger dan in Tsjechoslowakije. Incidenteel zit er voor onze ploegen wel eens een succesje in, maar als je alle Tsjechische eerste divi sieclubs een keer laat spelen tegen de elftallen uit de Neder landse eredivisie, slaat de ba lans royaal naar jullie kant door". VERANDERING Vaclav Jezek voegt daar echter onmiddellijk aan toe, dat aan deze situatie binnen afzienbare tijd wel eens verandering zou kunnen komen. Hij heeft ver trouwen in de toekomst van het Tsjechoslowaakse voetbal. „Er is", meent hij, „een groep 21-jarigen met veel talent Het probleem is alleen, dat het ze ker nog een jaar of vier, vijf zal duren, voordat dit talent tot ontplooiing zal komen. Om weer op het oude niveau te komen moet eerst de structuur binnen de bond veranderd wor den. Daar wordt al aan ge werkt Het belangrijkste is, dat de steun aan de clubs uit de lagere divisies wordt terugge bracht". Een ander probleem is volgens Jezek de win terpauze, die mees tal eind november begint en duurt tot het laatste weekeinde van februari. „Willen we", al dus de bondscoach, „de achter stand op de Europese top weg werken, dan zal er ook 's win ters moeten worden gevoetbald. Ik heb dan ook voorgesteld in de maanden tijdens welke de competitie stil ligt, een toumooi tussen clubs uit de DDR, Polen en Tsjechoslowakije te organi seren. De wedstrijden zouden moeten worden gespeeld op kunststofvelden, zodat regen of sneeuw geen stagnatie zouden kunnen veroorzaken". INTERESSE Het derde probleem zek geregeld wordt geconfron teerd, is de dalende interesse van de jeugd voor de voetbal sport Hij: „IJshockey is een behoorlijke concurrent voor het voetbal. Veel grote talenten met een goed karakter voor de sport kiezen voor ijshockey. Dat is een handicap. Ik ben er echter van overtuigd, dat dit maar een tijdelijk verschijnsel behoeft te zijn. Voetbal spreekt de massa namelijk nog steeds het meeste aan. Het is, ondanks alles, toch nog steeds de popu lairste sport in ons land". Of Jezek de door hem aangekon digde nieuwe glorietijden van het Tsjechoslowaakse voetbal nog als bondscoach zal meema ken, wordt door hemzelf betwij feld. Uit alles blijkt, dat hij niet zo gelukkig is met het baantje, waarvan hij zegt, dat het hem na de gedwongen terugkeer uit Den Haag min of meer werd opgedrongen. ,Ik mis de spanning, die je als clubtrainer van week tot week kent Misschien ben ik nog te jong voor dit vak (Jezek is 51- red.). Bovendien is de baan van bondscoach financieel niet aan trekkelijk. De meeste voetbal lers verdienen meer dan ik, en ook de clubtrainers hebben het beter. Ik denk dan ook vaak terug aan Nederland, aan mijn periode bij FC Den Haag. Daar was voetbal mijn hobby, nu is het mijn werk. Hier moet ik veel praten en vergaderen en sta ik weinig op het veld. En dat is juist hetgeen ik zo graag doe. Centrale trainingen wor den slechts zelden gehouden. Ik houd me voornamelijk bezig met het bezoeken van clubs. Daarbij is het nogal eens moei lijk, omdat de rivaliteit tussen de Tsjechen eh de Slowaken nog altijd groot is. Kies je er van de ene categorie meer dan van de andere, dan geeft dat wrijving. Ideaal zou een situatie met een fifty-fifty verdeling zijn, maar dat is niet te realise- VOORKEUR Al deze omstandigheden in aan merking genomen, zou Jezek er niets op tegen hebben zijn taak over te dragen aan een ander. Zelf zou hij er dan de voorkeur aan geven weer bij een club in Hij: „In mijn hart hoop ik nog steeds, dat ik een keer naar Nederland kan terugkeren. Maar de bond wil, dat ik dit werk tot 1978 blijf doen. Tot het volgende W.K. dus. Nee, ik heb geen contract tot 1978. Ik heb zelfs helemaal geen contract Daarom houd ik er rekening mee, dat het nationale elftal eerder voor mij passé zal zijn. Ik zie het Europese kampioen schap als een tussenstation op weg naar Argentinië. Do bond doet dat ook, maar het publiek wil resultaten. Een bondscoach zit in Tsjechoslowakije dan we liswaar niet op de schopstoel, maar als het een tijdje slecht gaat, moet ook hij vertrekken". Voorlopig zal Vaclav. Jezek echter nog wel even moeten doorgaan met het coachen van de natio nale ploeg. De resultaten van dit jaar vier overwinningen, twee gelijke spelen en drie ne derlagen waren namelijk van dien aard, dat er van een op gaande lijn sprake is. In de belangstelling van de kant van het publiek is dat overigens nog zelden tot uiting gekomen. De recente thuiswedstrijd tegen de nummer drie van het W.K., Po len trok slechts 12.000 toeschou wers. Jezek: „De televisie en de pers dragen vooral schuld aan die geringe interesse. De televi sie zendt praktisch alle belang rijke wedstrijden uit, waardoor de mensen uit de stadions weg blijven en de pers doet er nog Sportwereld ROERMOND - Mora-Swift, de Nederlandse kampioen zaal handbal bij de dames, zal in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker uitko men tegen de Roemeense verte genwoordigster Ieff Boekarest. Mora-Swift wil op 18 januari spelen in Boekarest en op 1 februari in Roermond. MUNCHEN - De internationale basketbal federatie (FIBA) heeft de Franse vereniging Vi chy voor twee jaar uitgesloten van deelneming aan alle Euro pese bekertoernooien. Dit als straf v.oor het feit dat de Fran sen rich hebben teruggetrokken uit het toernooi om de Korac- beker. MEXICO-STAD - Rafael Hertera zal een protest bij de World Boxing Council indienen tegen de gang van zaken bij het ge vecht om de wereldtitel ban- tamgewicht, zaterdag in Meri- da. In de vierde ronde ging Herrera tegen het canvas maar stond bij de vierde tel weer overeind. De scheidsrechter stuurde titelverdediger Herrera echter naar rijn hoek en riep Martinez tot winnaar uit. Vol gens manager Landa was dit een „absurde" beslissing. MAASTRICHT - Amateur Benny Ceulen zal met ingang van 1 januari naar de beroepsrenners overstappen. Staat onder pro tectie van ex-prof Arie den Hertog, die zijn pupil probeert onder te brengen bij een Frans extra sportief merk. een schepje bovenop door erg negatief te schrijven". Begin januari zal Vaclav Jezek, ooit een verdienstelijk midden velder bij Hradec Kralove Sla- via Li be ree en vervolgens trai ner bij Dukla Praag (4 seizoe nen), Sparta Praag (6 jaar) en FC Den Haag (3 jaar) rijn Ne derlandse collega's uitvoerig in formeren over de problemen, waarmee hij wordt geconfron teerd. Op uitnodiging van de V.V.O.N. vervult hij dan name lijk een spreekbeurt tijdens een te Zeist te houden trainerscon- gres. Ton van Dalen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13