Bandopname kan mogelijk tip geven oorzaak rampvlucht Gezamenlijk front tegen Smith Scouting is op goede weg CéidocSourant Belangrijke mededeling voor Zilvervloot-spaarders. GEEN AKKOORD IN LOESAKA Hoessein verwacht kernoorlog Conflict rond financieel beheer van Bloemenhove De Zilvervloot 971 MAANDAG 9 DECEMBER 1974 LEIPSE COURANT PAGINA 5 LOESAKA, (AP/Rtr) Leiders van de vier natio nalistische organisaties in Rhodeslë hebben giste ren een akkoord getekend voor gezamenlijke voortzetting van de gewapende strijd. Dit ak koord is het resultaat van de mislukking van de besprekingen in Loesaka, de hoofdstad van Zam bia, waar de Rhodesische premier Ian Smith weigerde in te gaan op de voorwaarden voor een meerderheidsregering voor Rhodeslë, die het land weer internationale erkenning sou kunnen geven. gevangenschap ontslagen), resp. leider van ZAPU en ZANU), Chikerema (Frolisi) en bisschop Moezo- rewa (Afrikaans Nationaal Congres). De laatste zal voorlopig als leider van het gezamenlijk front optreden, waarmee het Nationale Congres voorlo pig is aanvaard als verenigde macht van de zwar ten in Rhodesië. Daarbij werd „de onvermijdelijk heid erkend van voortgezette gewapende strijd tot de totale bevrijding van Zimbabwe" (de Afrikaan se naam voor Rhodesië). Drie Afrikaanse presidenten, Kaoenda van Zam bia, Nyerere van Tanzania en Khama van Botswa na, hebben vier dagen lang met de Rhodesische nationalisten besprekingen gevoerd om tot directe besprekingen met de regering in Salisbury te komen. Premier Smith van de blanke minder- heidsregering beloofde daarmee akkoord te gaan in ruil voor een %taakt-het-vuren door de guereilla- be we ging, maar noemde zaterdag de voorwaarden onaanvaardbaar om vooraf te besluiten tot het principe van een zwarte meerderheidsregering. Inmiddels heeft premier John Vors ter van Zuid- Afrika „buitenlandse machten" de schuld gegeven van het mislukken van de besprekingen in Loesa ka. Vnrster die de afgelopen maanden enkele geheime reizen door Afrika heeft gemaakt om een oplossing voor de zuidelijke Afrikaanse problemen voor te bereiden, zei dat zijn regering alles zal proberen om de partijen weer aan de onderhande lingstafel te krijgen. In Rhodesië gaven de kranten gisteren de Tanza- niaanse president Nyerere de schuld van de mis lukking, omdat hij geen speciale belangen zou hebben bij de terugkeer van een vreedzame toe stand in Rhodesië. Volgens de Sunday Tirr^s in Johannesburg heeft Nyerere krachtig de voor waarde voor meerderheidsbestuur gesteund. (Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Scouting Ne- derland is op de goede weg. Dit is gebleken uit een intensief onderzoek naar het bereik van Scouting, het voldoen aan de verwachtingen van de leden, het beeld van de organisatie bij leden en niet-leden en de plaats van Scouting In de vrijetijdsbe steding van jeugdigen. Het onderzoek heeft geen opval lende resultaten opgeleverd, zo dat de organisatie de koers niet opvallend behoeft te wijzigen. De enige kanttekeningen die uit de studie vallen op te maken, zij de twijfels over de noodzaak van het Scouting-uniform en de behoefte aan het maken van trektochten door het buitenland. Het teruglopende ledenaantal in de laatste jaren baarde Scouting Nederland, waarin vier voorma lige padvindersorganisaties zijn verenigd, zorgen. In 1950 telde men nog 165.000 leden, in '60 135.000 leden en in "70 nog maar 110.000 leden. Uit het onderzoek is onder meer gebleken, dat de meeste leden afkomstig zijn uit middelbare en hogere milieus. De leden van Scouting Neder land vinden kamperen in een zomerkamp en het houden van een kampvuur het leukst (bei den 98 procent), gevolgd door kamperen in het weekeinde (95). Als minst leuk wordt ervaren; het houden van godsdienstige bijeenkomsten (20 procent), volksdansen (46) en toneel spe len (61). Niet-leden hebben veel waardering voor de Scouting, op enkele onderdelen meer dan de leden zelf. De resultaten van het onder zoek, uitgevoerd door het Insti tuut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen worden zaterdag aangeboden aan de Landelijke Raad van Scouting Nederland Werklozen willen 200 duurtetoeslag AMERSFOORT (ANP) - Verte genwoordigers van dertig plaatselijke actiecomité's van werklozen hebben dit week einde In Amersfoort een lande lijk comité opgericht. De eerste daad van het comité was het zenden van een telegram aan ministpr Boersma van Sociale Zaken waarin snelle stappen worden geëist om via de plaat selijke sociale diensten 200 gul den duurtetoeslag uit te beta len aan alle werklozen en so ciaal gesteunden. Het landelijk actiecomité heeft als belangrijkste actiepunten op langere termijn het verlengen van de WW-uitkering van 26 naar 52 weken en een verho ging van deze uitkering van 80 naar 90. Het comité wil zich verder inzet ten voor het toenemend aantal werkloze academici en jonge ren, Ook streeft zij 'naar de inrichting van actie- en trefcen tra waar werklozen advies kun nen krijgen. PROTEST TEGEN HELMEN Het afgelopen weekeinde heeft een groot aantal Zeeuwse vrouwen in klederdracht in Middelburg een protestdemonstra tie gehouden te gen het wetsvoor stel van Minister Westerterp, dat het dragen van een bromfiets helm per 1 fe bruari verplicht stelt. De dames vinden dat deze verplichting voor hen niet van toe passing moet zijn, omdat de helm bij hun tra ditionele kleder dracht uit de toon zou vallen. Hier toont een vrouw uit Ame- muiden het resul taat als de helm opstaat (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Over de oorzaak van de ramp met de DC-8 van Martin Air op Sri Lanka (Ceylon) die 191 mensenlevens heeft geëist, is nog steeds niets bekend. Mogelijk zal een tip van de sluier kun nen worden opgelicht als woensdag de speciaal Ingestelde onderzoekscommissie de nu nog verzegelde band gaat beluiste ren, waarop de laatste gesprekken staan tussen gezagvoerder Lamme en de ver keerstoren van de luchthaven van Co lombo. Van vitaler belang is de zwarte doos. Op de flanken van De Zeven Maag den, zoals het gebergte heet waartegen de DC-8 te pletter Is geslagen, zoeken honderden Ceylonezen naar dit belang rijke Instrument, dat automatisch alle vluchtgegevens registreert. Martin Schroder, directeur van het char- terbedrijf, die zaterdag op Schiphol te rugkeerde („omdat ik hier meer kan doen dan in Colombo") heeft inmiddels een beloning uitgeloofd voor het vinden van de zwarte doos. „Gezien de kracht van de botsing heb ik echter niet veel hoop dat het instrument in tact is gebleven". Het onderzoek naar de toedracht van de grootste luchtramp die Nederland ooit heeft getroffen, berust bij een onafhanke lijke, door de Ceylonese regering in het leven geroepen commissie. Daaraan is een Nederlandse deskundige van de Rijks Luchtvaartdienst als waarnemer toegevoegd. Martin Schröder zegt over de ramp: „het staat voor mij vast, dat de machine fron taal tegen een rotswand is gevlogen, on geveer 100 meter onder de top van de zijde van De Zeven Maagden. De plaats van de inslag is duidelijk te zien. Niets wijst erop, dat gezagvoerder Lamme po gingen heeft ondernomen om de botsing te vermijden en de machine op het laat ste moment op te trekken. De luchthaven van Colombo heeft weliswaar geen radar, maar voldoet aan de internationale eisen. Anders hadden wij er nooit op gevlogen. De verkeerstoren heeft onze machine ge volgd. Het is dart ook een volstrekt raad sel hoe gezagvoerder Lamme zo laag heeft kunnen zitten. De zijdelingse af wijking van de machine is wellicht te verklaren door het hevige onweer ten tijde van de ramp. Een eventuele brand zou dan veroorzaakt kunnen zijn door blikseminslag. De mogelijkheid bestaat natuurlijk ook, dat de DC—8 op een te lage hoogte is gekomen door een commu nicatiestoornis tussen de toren en de dockpit Hierin zit voor mij een belangrij ke sleutel tot de oplossing van de ramp. Wat ik ter plaatse aan wrakstukken heb kunnen zien, laat echter bijzonder weinig ruimte voor speculatie over", aldus Mar tin Schröder. Hoe hevig de ldap tegen de rotsen en de daarna volgende brand moet zijn geweest, blijkt uit het feit dat de brokstukken van de DC8 niet groter zijn dan decimeters. De heer Schröder achtte het ook onwaar schijnlijk dat de stoffelijke resten van de zeven bemanningsleden in Nederland be graven kunnen worden. Er is wel een begrafenisondernemer naar Colombo ge- reist, maar het is bijna ondoenlijk om in het ravijn waarin de meeste wrakstukken terecht zijn gekomen, naar stoffelijke overschotten te zoeken. Bovendien zwer ven er roofdieren rond. Tot op heden is nog geen enkel intact stoffelijk overschot gevonden. Identificatie is bijna onmoge lijk, aldus de heer Schröder. Kritiek moment LAAT HET EEN MEEVALLER ZIJN. dat de Europese topconfe rentie deze week toch doorgaat, het neemt niet weg dat de EEG voor een kritiek moment staat Het wrikt eigenlijk op diverse punten, waarbij dan nog komt, dat de relatie tussen Europa en de Verenigde Staten momenteel ook niet werkt als een stevige wind in de zeilen van de EEG. Misschien brengt de Westduitse bondskanselier van zijn recent bezoek aan Washington wat beter nieuws mee. Meer dan een hoop is dit niet In de internationale politiek is de eenheid van Europa sinds de vrijage van Frankrijk met Arabische staten niet hechter geworden. De economische crisis waarmee sedertdien bijna alle Westeuropese staten te worstelen hebben gekregen, maakt het vooruitzicht nog meer troebel. DAT HU NIET ALLEEN met goede bedoelingen naar de Europese top komt, heeft Engeland's premier Harold Wilson vanuit Londen duidelijk laten horen. Als de andere EEG-landen niet bereid blijken royaal tegemoet te komen aan Engeland's bijzondere Europese moeilijkheden, zal de Britse regering de bevolking adviseren om bij een referendum over Engeland's lidmaatschap van de EEG. „neen" te stemmen. Het zal heel wat moeite kosten om de eventuele repercussies hiervan op de Europese topvergadering buiten de discussies te houden. Want het zjn niet de Britten alleen die met een slechter geworden economie te kampen hebben. OVERIGENS STAAT NIET ALLEEN de economische samenwerk ing op het scherp van de snede. Er zou feitelijk een aantal belangrijke politieke beslissingen* go nomen moeten worden. Intern over de positie en macht van de Europese commissie, het Europees parlement en de Europese ministerraad. Extern wat betreft de relatie tot Amerika, de brandende kwestie van het Midden-Oosten en het ontwapeningsvraagstuk. Naar onze mening zou ook de positie van West-Europa In de VN. en haar organen dringend aan de orde moeten komen. Maar dan zullen eerst de kwesties waarbij enkele leden nationaal groot belang hebben, opgelost moeten zijn. Niet ineens topsalarissen STAATSSECRETARIS KLEIN wil een regeling uitwerken, waar door er een eind komt aan de praktijk dat hoogleraren direct bij hun benoeming al vastgeprikt worden op een hoog salaris dat ze ongeacht hun verdere prestaties tot hun pensioen kunnen genieten, mits ze zich in de woelige universitaire wereld buiten ernstige conflicten weten te houden. We kennen minder gelukkige voornemens van deze staatssecretaris op Onderwijs. Maar laat hij dan vooral proberen het kabinet te winnen voor een soortgelijke regeling bij andere o verheids benoe mingen. Voor bepaalde politieke functies bijvoorbeeld de burge- moester van Rotterdam kan dan ook «en begrijpelijker en billijker honorering worden ingevoerd, zonder dat de benoemde om rijn gezicht te redden en rijn eigen opvattingen trouw te blijven moet verklaren dat hij op grote schaal aan liefdadigheid gaat doen. Want dat zouden hoogleraren desnoods ook kunnen. BOM IN KLUIS ONTPLOFT (Van onze correspondent BONN - De vrees dat West-Duits- land voor een nieuwe golf van terreur staat, is het afgelopen weekeinde weer gestegen door de ontploffing van oen bom in de bagagekluis van het centraal station in Bremen. Slechts aan een gelukkig toeval is het te danken, dat or bij deze ontploffing niemand gedood werd. Het station was vol reizi gers, die kerstinkopen wilden doen en met Homburgse voet balfans, die naar Bremen geko men waren. Japans kabinet - Het kabinet van premier Kakuei Tanaka van Ja pan is vanmorgen afgetreden om de nieuwe premier, Takeo, Miki, de vrije hand te geven bij de samenstelling van een nieu we ploeg. Miki's benoeming is door het parlement bekrach tigd. ROME (UPD - In een interview met Oriana Fallaci in het jong ste nummer van het Italiaanse weekblad l'Europe, heeft ko ning Hoessein van Jordanië ge zegd dat hij een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten onvermij delijk acht en dat hij deze keer gevochten zou kunnen worden met atoomwapens. „Ik vraag me niet eens meer of of de ramp kan worden verme den. Alleen hoe lang men haar kan uitstellen", zei hij. Groenteveiling 'leiden (9—13) Appelen 68—60; Peren 78; Andijvie 110—135; Kroten 22—24; Kroten ge kookt 70; Boerenkool 4880; Rode kool 20—23; Groene kool S3; Prei 44—62; Stoofsle 48—40; Spruiten A 66—CO; Spruiten B 46—53; Spruiten C 3435; WiÜof 215—223; Knolselde rij 3242; SU rwnnr 28-2k Aartsbisschop Makarios temidden van gehouden kerkdienst in de Sint-Jankathe- enthousiaste aanhangers na een gisteren draal te Nicosia. Denktash wil onderhandelen met Makarios NICOSIA De leider van de Turkse Cyprioten, In een eerste reactie op Makarios' toespraak van Rauf Denktash, heeft gisteren vierentwintig uur zaterdag waarin hij sprak over de mogelijkheid na de triomfale terugkeer van aartsbisschop Ma- van zelfbestuur voor beide gemeenschappen als karios in Nicosia, opgeroepen tot realistische on- oplossing voor de problemen, zei Denktash „Wij derhandelingen op voet van gelijkheid om de kloof spreken over regionaal zelfbestuur en hij spreekt tussen de Turken en de Grieken op het eiland te over communaal zelfbestuur. Wij trachten een overbruggen. Zonder dat, aldus Denktash, gaan teken van hoop te zien", wij in de richting van twee Cyprussen. HEEMSTEDE (ANP) Vijf medewerkers, onder wie drie artsen, van de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede hebben „ernstige kritiek" gele verd op beleid en beheer. Zij zijn inmiddels door het bestuur geschorst In afwachting van de resultaten van een Intern on derzoek, waarom belde partijen bij het openbaar ministerie in Haarlem hebben verzocht Er zijn volgens de medewerkers, in tegenstelling tot wat direktie en bestuurders zeggen, „giganti sche winsten gemaakt", voor dit jaar 2,5 miljoen gulden. Deze winsten, aldus de vijf medewer kers, zijn weggewerkt in diverse fondsen, zodat rij fiscaal niet belastbaar zijn. De vijf mede werkers hebben, zo zeggen zij, de problemen naar buiten ge bracht omdat de direktie wei gerde een intern accountantson derzoek te laten instellen. Het conflict is een dag of tien gele den ontstaan. Deel plassen Nieuwkoop wordt natuurmonu ment DEN HAAG De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland heeft voor bijna anderhalf miljoen gulden ruim 250 hectare water In de Nieuwkoopse plassen aange kocht. Het totaal bezit aan na- tuurwater van deze vereniging is gekomen op 800 hectare. Volgens G.S. van Zuid-Holland is de aankoop door de vereniging van onschatbare betekenis. De 800 hectare bestaan uit water, rietland, moeras, moerasbos en legakkers en er rijn broedkolo- nies van visdiefjes, blauwe rei gers en purperreigers. De pro vincie is van plan de vereniging in staat te stellen anderhalf mil joen gulden te lenen door het overgrote deel van de jaarlijkse lasten voor haar rekening te nemen. Het subsidiëren van de anderhalf miljoen ineens, Is vol gens G.S. niet mogelijk wegens de moeilijke financiële positie van de provincie. Sojoez voor gezamenlijke vlucht klaar MOSKOU (AP) - Russische ruimtedeskundigen hebben na de terugkeer van het bemande Russische ruimteschip Soejoez- 16 verklaard dat de Sojoez ge reed is voor de gezamenlijke Amerikaans-Russische ruimte- vlucht van volgend jaar. De twee kosmonauten Anatoly Filiptsjenko en Nikolai Roeka- wisjnikov hebben tijdens hun zes-daagse ruimtevlucht succes volle proeven genomen. De So joez maakte gisteren een zachte landing in Centraal Azië. Vol gens het Russische persbureau TASS voelden de beide man nen zich uitstekend. ADVERTENTIFl Als u meevaart op de Zilvervloot is het Alleen aan te vragen bij de instelling in uw eigen belang om nü direct na te waar u gespaard hebt. Doe dat nü.vóór u kijken wanneer u daarmee bent begonnen, het vergeet! Na 31 december is het te laat. Want was dat in 1965, dan hebt u Dan wordt er géén premie meer uitbetaald, uiterlijk tot het eind van deze maand Overigens.de Zilvervloot blijft varen, de tijd om uw spaarpremie binnen te halen. Iedere jongere van 15 t/m 20 jaar kan aan- U weet wel: die 10 procent (belastingvrij) monsteren. Vraag een folder, over spaarbedrag-plus-rente. Publikatie van het Miniaterie van Sociale Zaken. Ean hoeveelheid lego (lessen staat hier op de stoep voor oon super markt uitgestald, tijdens een actie van een groep milieubescher mers In Londen. Do groep, „vrien den van de aar de"-voert een no lle voor een stan daard Inhoud maar voor (los sen. zodat die te allen tijden op nieuw gebruikt kunnen worden en niet gedoemd zijn op de Immor wassende vuilni shopen terecht te komen. Zwitsers tegen verhoging van belasting GENEVE (DPA) - De Zwitsers hebben in een dit weekeinde gehouden referendum de door do regering voorgestelde en door het parlement goedge keurde verhoging van de om zetbelasting en de heffing van een directe belasting door de centrale overheid van de hand gewezen. De regering had met deze belas tingmaatregelen haar sinds 1970 steeds groter geworden te kort willen compenseren. In plaats van hogere belastingen te betalen hebben de Zwitsers in deze volksstemming de rege ring het advies gegeven haar begrotingstekorten op te heffen door zelf te bezuinigen. Bij de raadpleging verklaarden de Zwitsers rich voorts tegen in voering van een verplichte ziek tekostenverzekering.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5