Barcelona opnieuw naar nederlaag wie? WIELERKALENDER KNAU schaft elektronische apparatuur aan KANSEN OP SELEGTIE NTTB-CUP VOOR BERT SCHOOFS KLEIN Vechtpartijen op Britse velden BORG EN MOROZOVA GREPEN TENNISTITEL Ideeën van Ruth wel uitgevoerd Een gewonde supporter van Manchester United wordt door een official weggedra gen. Achter hem houdt politie te paard het opgewonden publiek in toom. Wat maar gedeeltelijk lukte. Er werden totaal 65 supporters gearresteerd na Sheffield United— ManchesterUnited. BREDA De Nederlandse beroeps wielersport kent duidelijk een opleving. Niet alleen worden er behoorlijke successen behaald, maar ook in organisatorisch opzicht gaat het de goede kant uit. Dat kwam zaterdag tot uiting tijdens de jaarlijkse kalendervergadering van de K.N.W.U. Zoals de zaken er thans voorstaan, zijn de pro frenners al verzekerd van 37 wedstrijden Daarbij bevinden zich ook enkele klassiekers. Naast de zogenaamde Tour d*Hollande, (een serie van stad tot stad-wedstrijden van 21 tot en met 28 augustus) en de Amstel Gold race, is er voorts een klassieker in Limburg gepland. Op 8 juni van het volgend jaar wordt Stein - Stein verreden. Het is voorts niet onmogelijk dat op een nog nader te bepalen datum eveneens een ronde van Overijs sel voor beroepsrenners zal wordeVi gehouden. Aan de belangen van de renners wordt tegenwoor dig de nodige aandacht geschonken. Zo beraadt de sportcommissie zich momenteel over een voor stel het prijzenschema te veranderen. In het verle den zijn er prijzen uitgekeerd aah de eerste 30 renners die over de finishlijn zijn gekomen. De sportcommissie beraadt zich thans over een voor stel slechts 25 renners voor een prijs in aanmer king te laten komen. Door bovendien het prijzen schema van 3 - naar 4.000 gulden op te trekken is een modus gevonden de profs wat beter aan hun trekken te laten komen. Inmiddels is tevens duidelijk geworden dat de SBB moeite heeft een behoorlijk reclamepakket aan te bieden aan aspirant organisatoren. Het budget zal waarschijnlijk gelijk blijven aan dat van 1974 hetgeen een kleinere uitkering in de toekomst impliceert. Het aantal wedstrijden neemt namelijk toe. De voorlopige beroepskalender voor het komende wielerseizoen luidt als volgt: 23 maart Galder., 29 maart Amstel gold race., 30 april Geleen., 3 mei Hengelo., 5 mei Made., 8 mei Biervliet., 18 mei Maarheeze., 19 mei Kloosterzande., 31 mei Woer den., 1 juni Rijen., 7 juni Zwolle., 8 juni ronde van Limburg (Stein-Stein), 22 juni Nederlands kampioenschap voor profs., 28 juni Kruiriingen., 24 juli Wateringen., 26 juli Hoogeveen., 27 juli Sas van Gent, 30 juli Steenwijk., 2 augustus Korten- hoef., 3 augustus Heerhugowaard., 8 augustus Linne., 9 augustus Kamerik., 10 augustus Valkens- waard., 16 augustus Pijnacker., 17 augustus Don gen., 21 tot en met 26 augustus Tour d'Hollande., 29 augusuts Breda., 1 september Sittard., 5 septem ber Valkenburg., 6 september Hendrik Ido Am bacht, 7 september Ossendrecht., en 13 september 's Gravenpolder. Utrecht De Koninklijke Neder landse Atletiek Unie zal, zo bleek zaterdag tijdens de Unie raadsvergadering in Utrecht, in 1975 elektronische tijdwaar neming - en fotofinishappara- tuur aanschaffen. Op de voor lopige begroting voor het ko mende jaar, die 1.373.525 gul den bedraagt, is voor de aan schaf een post gereserveerd. In vergelijking tot 1974 is de KNAU van plan ruim 600.000 gulden meer uit te gaan geven. Het tekort op de voorlopige be- groting bedraagt bijna 40.000 gulden. Van de bijna 1.4 mil joen gulden wil de KNAU ruim zes ton gaan besteden aan de topsport in verband met de voorbereidingen op de Olympi sche Spelen van Montreal in 1976. Voorzitter Jutte deelde de Unie raad mee dat in de uitgaven voor de topsport onder meer rekening is gehouden met een trainingskamp in het voorjaar in het Italiaanse Formia. Ook ten aanzien van de problemen rond de medische begeleiding, die vooral in de voorbereiding op de Europese kampioen schappen van dit jaar tot nogal wat wrijvingen aanleiding gaf. heeft de KNAU volgens voorzit ter Jutte een oplossing gevon den. "We hebben nu de beschik king over drie artsen, die onze topsporters gaan begeleiden. Voor de selectiegroep van veer tig is een topsportkeuring voor zien op het KNVB-sportcen- trum in Zeist. Verder staan on der meer nog twee conditietes- ten in de universiteiten van Ut recht, Nijmegen of Amsterdam op het programma". Ook dit keer verloor de vergade ring zich weer in oeverloze dis cussies. Een voorstel tot wijzi ging van de verkiezingsproce dure, dat drie maanden geleden ook al op de agenda stond toen werd afgewezen, kwam anderhalf uur discussie over het al dan niet weer op de a^nda plaatsen, weer ter spra ke Ook nu haalde het voorstel de tweederde meerderheid niet. De heer G. W. Takken, directeur van het bondsbureau, werd bij acclamatie herkozen als st taris van de KNAU. Haags paar won bridgetoernooi ZWIJNDRECHT - Het Haagse paar Meester - De Vrind heeft het Drechtstadbridgetoernooi gewonnen. De Hagenaars ston den na de eerste dag van toernooi nog op de tiende plaats. Er werden door 96 paren tachtig spellen gespeeld. De topscore was 7520 punten. De volledige uitslag: 1. Meester - De Vrind 4392 pnt 2. Hoogeveen - Van der Wild 4312 pnL 3. Haver - Versluis 4310 pnt. 4. Van Bok- kum - Van Dalen 4293 pnt. 5. Hermans - Maywald 4264 pnt 6. Gelink - Van de Hoek 4262 pnt. De Robben op laatste plaats BELGRADO - HZC/De Robben is als laatste geëindigd in de fina- legroep van het waterpolotoer- nooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Hilversummers verloren hun derde wedstrijd met 5-4 van Dinamo Boekarest. Tegen Par- tizan Belgrado was al eerder een nederlaag van 7-4 geleden. Eveneens werd van DSC Boe dapest met 7-3 verloren. Het toernooi werd verrassend ge wonnen door Partizan Belgra do. De Joegoslaviërs wonnen de beslissende wedstrijd met 6-2 van OSC Boedapest De eind stand van het toernooi: 1. Parti zan Belgrado 6 pnt, 2. OSC Boedapest 4 pnt, 3. Dinamo Boekarest 2 pnt. 4. HZC/De Robben 0 pnt. MADRID FC Barcelona heeft op de elfde speel dag in de Spaanse com petitie opnieuw een ver rassende nederlaag gele den. De equipe van Ri- nus Michels verloor in Sevilla met .10 van Real Bétis. Een lichtpunt voor de landskam pioen is het feit dat leidde Real Madrid opnieuw niet tot de vol le winst wist te komen. In Mur- cia werd het tegen de club van die naam een gelijkspel van 2-2. Ook Espanol kon tegen Sporting Gijon niet de volle winst grij pen. In Barcelona moest het genoegen nemen met een doel puntloos gelijkspel. Real Madrid voert de stand in de Spaanse competitie thans aan met 18 punten uit 11 wedstrij den. Op 4 punten volgen Barce lona en Espanol. Vanavond gaat-ie weer op de vuurtoren-toer .19.05 Ned. 2 witte kal batterijen Engeland Stoke City heeft zaterdag door een knappe overwinning van 30 in de uitwedstrijd tegen Birminghem City de eerste plaats op de ranglijst van de Engelse eerste divisie behou den. Het blijft echter een tame lijk wankele toppositie, want achtervolgers Everton en Man chester City behaalden ook twee punten. Deze clubs heb ben nog steeds een achterstand van één punt op Stoke City, waarbij Everton echter een wedstrijd minder heeft ge speeld. Liverpool beging op eigen veld een misstapje in de belangrijke wedstrijd tegen Derby County (22) en heeft (met eveneens een duel meer te spelen) nu twee punten goed te maken op Stoke. In Birmingham ging Stoke City bijzonder energiek van start en dit leverde in de eerste helft al drie doelpunten op, twee van Jimmy Greenhoff en een van Alan Hudson. Everton won de wedstrijd tegen Leicester City met 20, door doalpunten van Hurst en invaller Telfer. In een spannende wedstrijd zege vierde Manchester City op ei gen terrein met 32 over Shef field United. De ruststand was nog 00. Voor Manchester City scoorden Hammond, Marsh en Bell, voor Sheffield antwoord den Currie en Field. Rumoer ontstond er bij Carlisle United—Arsenal (21). Een achttal spelers raakten op een gegeven moment met elkaar slaags. De heethoofden moesten door de politie worden geschei den. Na een oponthoud van en kele minuten kon de wedstrijd zonder dat er gele of rode kaarten waren uitgedeeld worden vervolgd. punt, maar raakte de lat. Er waren 12.000 toeschouwers. Bayemtrainer Udo Lattek zei na afloop: „Het gaat duidelijk weer wat beter, hoewel nog lang niet optimaal. De ploeg speelde niet mooi, maar wel effectief." Kickers Offenbach heeft nu ge flatteerd de leiding op de ran glijst met 22 punten uit 16 wed- strijden, gevolgd door Hertha BSC (21 uit 15), Eintracht Braunschweig en Hamburger SV (beide 20 uit 1*1. Billy Bremner van Leeds United (links) gaat een fel duel aan terwijl Graham Pad don van West Ham United er zijn schouder niet voor ophaalt. In de tweede divisie speelde lijst aanvoerder Manchester United de uitwedstrijd tegen Sheffield Wednesday gelijk: 44. Man chester kwam nog terug na een achterstand van 13. Op de tribunes ontstonden herhaalde lijk relletjes onder de suppor ters, die ook het veld dreigden op te stormen. Dit werd voorko men door inderhaast ingescha kelde bereden politietroepen. Duitsland Slechts twee competitiewedstrij den konden doorgang vinden in de Bundesliga: Bayern Munche- n—Fortuna Düsseldorf en VFB Stuttgart—MSV Duisburg. In München bleek Bayern het winnen toch nog niet helemaal verleerd te zijn. Tegen de aan staande tegenstander van FC Amsterdam, Fortuna Düssel dorf, werd het 40 na een rust-' stand van 2—0. Het was de eerste overwinning voor Bayern in zeven weken. De grieperige Gerd Müller zorgde voor maar liefst drie doelpun ten. De andere Bayemtreffer kwam op naam van Kapell- mann. Fortuna Düsseldorf bracht er weinig van terecht. Czernotzky en Brei moesten nog op de doellijn redding brengen. Brei kreeg in de 26e minuut een van de schaarse kansen op een Fortuna-doel- Italië Juventus, tegenstander van Ajax in de derde ronde van het UE- FA-bekertoernooi heeft giste ren de thuiswedstrijd tegen stadgenoot AC Torino gelijk ge speeld met 00. Juventus blijft daardoor lijstaanvoerder met twee punten voorsprong op Na- poli, Torino Lazio en Fiorenti- De stand na negen wedstrijden is: Juventus 15 punten, Napoli 12; Lazio Roma 12; AC Torino 12. "IJzeren Man" voor Vriend Weert - Cor Vriend (PSV) won gisteren in Weert de IJzeren Manloop. Hij legde de 8000 me ter af in 24 minuten en 22.9 seconden. Piet Wink (Phoenix) werd op bijna een halve minuut tweede. Bij de dames zegevier de Celia van Kleef (GAC). Zij liep de 3000 meter in 9.29.4. Uw tijdige kerstbestelling krijgt alle aanddcht van Uw Fleurop bloemist. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! KNAU ongerust over uitblijven kunststofbaan Den Haag - De Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie heeft gisteren in telegrammen de Minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk en het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie zijn ongerustheid uitgesproken over het nog steeds niet aan leggen van kunststof atletiek banen in Nederland. Frank Shorter leidt in de fameuze marathon van Fukuoka. Shorter snel Jan Dorrestein tiende golfer Parijs - De Nederlander Jan Dor restein is op de ranglijst van beste Europese golfers met 565 punten als tiende geëindigd. Eerste werd de Spanjaard Ma nuel Pinero met 1509 punten, voor zijn landgenoot Jose Ma ria Canizares (1455) en de Belg Donald Swaelens (1375). FUKUOKA De Ameri kaan Frank Shorter heeft zondag voor de vierde maal de internationale marathon van Fukuoka gewonnen. Hij legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur, 11 minuten en 31.2 secon den. Tweede werd de Oost duitser Eckhard Lesse in 2.12,02 en derde de Fin Pekka Paivarinta in 2.13,09. Nijkerk Tijdens de derde serie selectiewedstrijden om de Limburg-coupe (dames) en de NTTB-beker (heren) in Nijkerk zijn bij de heren de kansen van Bert Schoofs tamelijk klein geworden. Het zal voor de Amsterdammer moeilijk zijn zich tijdens de laatste selectiewedstrijden, op 19 januari te Bever wijk, alsnog bij de acht spelers te plaatsen, die uiteindelijk zullen strijden om de NTTB-Cup, een week later in Tiel. Na drie selectiewedstrijden heeft Bert Schoofs 27 verliespunten. De jonge René Hijne, eens be- als nationaal kampioen, revan- schouwd als de mogelijke op- cheerde zich voor zijn zwakke volger van Bert van der Helm optreden in Purmerend door in UTRECHT „De schaakbond is niet alleen reddeloos, redeloos en radeloos, maar nu ook nog Ruthloos", merkte één van de afgevaardigden zaterdag tijdens de buitengewone bondsraadsver gadering van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond In Utrecht met galgenhumor op. Reden om het ergste te vrezen. Maar het liep tamelijk goed af. De afgetreden Wim Ruth, omdat er op de vorige vergadering twee stemmen te kort kwamen voor de zijns inziens noodzakelijke tweederde meerderheid bij zijn herverkie zing, krijgt per telegram een bedankje namens allen voor al hetgeen hij heeft gedaan gedurende zijn vierjarig voorzitterschap. Zijn ideeën zullen zij het getemporiseerd door de overige leden van het bestuur worden uitgevoerd. Secretaris Henk Wille, funge rend als waarnemend voorzitter, verpakte alles handig tot een beginselverklaring, die door de afgevaardigden van de districten unaniem werd aanvaard (73—0). Tevoren had ieder van de dertien districtsvoorzitters vijf minuten de tijd gekregen om op de voorval len van de laatste jaren in te gaan. Een reeks emotionele gebeurte nissen, hoofzakelijk te wijten aan de vaart waarmee Ruth zijn plannen poogde door te drukken. De hoofdpunten van zijn beleid blijven echter overeind staan: de beleidsnota 70 en de daaruit voortvloeiende beleidsnota, waarin gepleit wordt voor een directe inspraak van de verenigingen op de jaarvergadering, iets wat tot dusverre steeds via de districten heeft gelopen. Alleen het etiket „democratisering" dat Ruth zo graag op het pakket maatregelen had geplakt, werd weggelaten. De districtsafgevaar digden vinden de huidige structuur net zo democratisch als de komende. Het redactieteam van de periodiek Schakend Nederland onder aanvoering van Berry Withuis blijft aan Na wat geharrewar trok Wijnand van der Leeden van de Haagse Schaakbond de door Withuis gewraakte woorden in. als zou in principiële zaken de Haagse Schaakbond geen evenredigheid kennen. Nijkerk winnaar te worden van groep-B. Na een lange tijd op het Neder landse strijdtoneel te hebben ontbroken, deed het „enfant terrible" Leo Lucas, nu uitko mend voor 't Hooge Huys" in Alkmaar, weer eens van zich spreken. Met tamelijk veel ge mak werd hij eerste in groep-C en verdiende daarmee promotie naar de B-groep. Annemieke van Moorst heeft overduidelijk bewezen dat zij in geweldige vorm is en tot de Nederlandse top behoort. Ongeslagen werd zij winnares van groep B, nadat zij zaterdag reeds een zware wedstrijd met haar vereniging Deltalloyd had gespeeld tegen Tempo Team, met als inzet de titel herfstkampioen van Neder land. De ploeg van Annemieke van Moorst won dat duel en behaalde voor de eerste keer het herfstkampioenschap. Een andere speelster die in beide wedstrijden goed voor de dag kwam, was Veronique van Rui ten. Bij de tweede serie selectie wedstrijden, in Purmerend, kon de speelster uit Hoofddorp niet achter de tafel verschijnen we gens een hersenschudding, op gelopen door een auto-ongeluk. Zij degradeerde daardoor met zes verliespunten naar de B-groep, waar zij gisteren in Nijkerk tweede werd. In gevaar Marian Wagemakers, gekozen in de selectie voor de wereldkam pioenschappen, die begin fe bruari in Calcutta worden ge houden, kon haar draai niet vinden. Zij degradeerde naar de B-groep, waardoor haar plaats voor Calcutta vermoede lijk in gevaar is gekomen. Bondscoach Frans Schoofs zal vandaag de namen bekend ma ken van de speelsters die naar Calcutta gaan. Dusan Tigerman zal hetzelfde doen voor de here nafvaardiging. Standen na drie selectiewedstrijden de NTTB-Cup: 1 Bert van der Helm 4 verliespunten. 2. Nico van Slobbe 7 verl. pnt, 3/4 Herman Hopman/Carel Deken 11 verl. pnt De Limburg Coupe: 1. Ellen Klat 5 verliespunten. 2. Sonja Heltzel 6 verl. pnt., 3. Nora Bakker 9 verl. pnt.. 4. Marjan van der Vliet 13 verl. pnt ADELAIDE Twee dagen voor het begin van het „Master- stoeraooi", de finale van de Grand Prix, heeft de 18-jarige Zweed Björn Borg gedemon streerd uitstekend in vorm te zijn. In de finale van de Zuidaustrali- sche kampioenschappen op gras, gisteren in Adelaide, won In het damesenkelspel deed zich een verrassing voor. De 26-jari- ge Russiche Olga Morozova, die dit seizoen de finale bereikte van Parijs en Wimbledon, ver sloeg de als eerste geplaatste Australische Evonne Goola- geng met 7—6 26 6—2.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12