Zeven slachtoffers geborgen legering wacht f na mislukken entraal akkoord -fuksesvol ;sprek ord en ihmidt QeidwOowuvnt ARTSEN VERDIENEN 500 PER UUR AAN BLOEDPROEF Vanaf 1980 direkte Europese verkiezingen Russisch aardgas naar Frankrijk Akkoord bereikt over overneming van Aramco PLEIDOOI VOOR VERKORTING WACHTTIJD WAO i£?lTERDAG 7 DECEMBER 1974 LF.IDSE COURANT PAGIN 7 (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten een enkel initiatief te ontwikkelen* nu de centrale rerkgeversorganisaties en de vakbeweging niet to en centraal akkoord over het arbeidsvoorwaarden- eleid voor 1975 zijn gekomen. Zij heeft het vertrou wen, dat de partijen, die straks over de afzonderlij- e c.a.o.'s gaan onderhandelen, niet over de schreef ïllen gaan wat de loonontwikkeling betreft. gaan niet bemiddelen, want 's ons wel duidelijk gewor- dat bemiddeling geen en- kans maakt," zo verklaar- minister Boers ma (Sociale ;en) na het kabinetsberaad. zal het kabinet gaan ij pen, met behulp van wei- wet dan ook". Overigens ;t de minister toegeven, dat op dit moment over geen enkel (bruikbaar) instrument beschikt om invloed uit te oefe nen op de loonvorming. Niette min zei hij, dat het kabinet zijn beleidsdoelstelling: een stijging van de loonsom met maximaal 13 procent, een prijsstijging van maximaal 9,5 procent en een koopkrachtverbetering van 2,5 3 procent voor de zogenaam de modale werknemer (gezin van vier personen en een inko men van rond 20.000 gulden), handhaaft De minister zei, bij de komende c.a.o.-onderhandelingen geen excessen te verwachten, omdat partijen bij het centraal ak koord wat de materiële zaken betreft vrij dicht bij elkaar la gen. Hij nam aan, dat de partijen hun aanvankelijke standpunten straks zullen handhaven. „We zijn wel teleurgesteld dat geen akkoord gekomen is, maar niet ongelukkig," zei premier Den Uyl, die voorts verklaarde dat bij eventuele konflikten rond de c.a.o.-onderhandelin gen het kabinet bereid is eer bemiddelende rol te spelen, verder dat minister Lubben volgende week het overleg het prijsbeleid voor 1975 za' openen. Island -- 1 gaaf^ "*lngpIINGTON (Rtr.) Presl- ït Ford en de Westduitse idskanselier Helmut Sch- on J" hebben hun tweedaagse to ïferentie in Washington af sloten en een functionaris het ministerie van Buiten- idse Zaken noemde het over- succesrijk dat het zou eten dienen als een „model de wereld." ur Hartman, onders taats se ta ris voor Europese zaken, •klaarde: „De besprekingen innen gezien worden als een erpunt in de Amerikaans- kunpstduitse economische betrek- gen." overleg verliep zo goed dat hmidt president Ford uitno- >or een bezoek, een aan- i dat deze onmiddellijk aan- k '^poodzaak van samenwerking het oplossen van de olie- ïaarste nam in de gemeen- lappelijke verklaring een rui- plaats in. gde week gaat Ford in confe- itie met president Giscard !staing van Frankrijk. De i houden er een afwij- lide mening op na over de e benadering van de ei- i de Arabische oliepro centen. Universitair pieuwa idaatsexamer elektrotechnisch D. A. S. Bernard, echt, W. J. Abuys, Den Haag, J. M. BSr, Amsterdam, S. G. Berks, es, G. A. J. Bolder, Dcjft, G. C. i, Zeist, P. van den Boog, isterdam, C. Broere, Amsterdam, G. M. Brunklaus, Ulvenhout, J. Compter, Dordrecht, C. Dekker, oon, J. H. Dobbetz, Oegstgeest, R. den Duik, Leidschendam, H. Ek- imp, Delft, B. D. H. v.d. Elks- Rotterdam, A. D. Epstein, i, W. H. van Gammeren, As- delft, L. Haanstra, Den Haag, G. :n Hacken, Amsterdam, B. A. rdonk, Deventer, J. J. Hendrikx. termeer^ A. J. F. ten Hengel, jrburg, E. J. R. Hubach, Goes, J. zinga, Assen, R. A. Klippens, J. Kokmeyer. Zoetermeer, Oen Hwie, Delft, K. D. Liem, lam, P. Lucas, Wageningen, M. Lugten, Dordrecht, J. A. Meer- Alblasserdam, M. Nadier, ft, F. A. Ottenhoff, Soest. T. N. I, Hoofddorp, A. P. C. Pronk, ag, C. H. Schelling, Strijen, Sempel. Heenvliet. W. P. Smit, 'en, A. C. G. van Strien, Beunin- H. J. Tanger, Westzaan, M. C. imp. Delft, C. D. T. de Vaal, önchcm. M. J, Veen, Delft, P. tra, Middelstum, C. J. Verbeek, ngen, H. H. Verheul, Wolfheze, Verjaal, Den Haag, A. J. W. Dordrecht, W. J. Vogel, Se- irke, J. M. van der Wiel. Gou- B. Wiharto, Amsterdam, P. A C. iberg. scheikundig inge- M. van den Brule, Zoetermeer, Henneman, Beverwijk, J. M. Waan, Delft, G. F. Kolff, Leeu- rden, J. E. Metselaar, Schiedam, 1. v.d. Net, met lof, Dordrecht, den Ouden, Delft, F. A. Planten- 1, Voorburg, Kil. Ganguli, Vlaar- fen, E. A. van Nearssen, Noot- J. N. M. Vinken. Uithoorn, R. >uin, Rotterdam, A. Noordam, iburg, C. Olieman, Waddinx- S. Rozendaal, Rotterdam, P. R. :zek, Dordrecht, R. E v.d. il, Zwijndrecht. OraaleJ elektrotechnisch L Besseüng, Rotterdam, T. Ha- De Meem, P. A. H. T. Jong- 0, Maassluis, W. ter Linden, met Delft, N. R. Malotaux, Delft, Oei Sian, Delft, H. J. A. de Ronde, lof, Wassenaar, F. B. Rijswijk, tlerdam, C J. Schroot, Amster- m, A. W. Schut, Heelsum, J. B. irs, Rotterdam, M. K. Smit, met Voorburg, B. T. Straatsburg, riem, R. Strackke, met lof, Am- rdam, T. P. E. Vedder, Voorhout, M. Welschen, Rotterdam. In de Afrikaanse staat Mozambique is de veelomstreden Cabora Bassa-dam gereedgekomen Deze dam in de ri vier de Zambezi moet het land van electricitelt voor zien. Dit door de Portugezen opge zette projekt i de vijf jaren van de bouw herhaaldelijk doelwit gpweest van acties van de vrijheidsstrijders van Mozambique. Doorstromingsheffing OP TWEE HOOFDPUNTEN van hun huurbeleid kunnen de minister en staatssecretarissen van Huisvesting in de Kamer onweer ver wachten, als ze hun voorstellen niet aanzienlijk verbeteren en met krachtiger argumenten komen. Argumenten die niet redelijk zijn, wanneer ze tegenover amendementen en moties vanuit de volksver- tegenwoordigigng zich tot een „onaavaardbaar" beperken. Het gaat om de huursubsidies en om de doorstromingsheffing; de eerste vooral bedoeld om gezinnen te helpen die in een voor hun inkomen te dure woning moeten wonen; de tweede een stok-achter- de-deur om huurders die in een te goedkope woning zitten wat meer te kunnen dwingen die woning vrij te maken voor mensen met kleinere inkomens. TWEE GOEDE GEDACHTEN maar door de regering slecht uitge werkt Geen wonder, dat staatssecretaris Van Dam in de Kamer commissie pp grote weerstand ia gestoten. Hij werd gerecht niet minder fel geattaqueerd dan hij vroeger, in zijn kwaliteit van VARA-ombudsman zijn voorgangers deed. We delen de mening van de critici terzake van de huursubsidies dat de kwaliteit van de betreffende woning veel meer In de discussie moet worden betrokken; het gaat immers niet alleen om inkomen en het aantal kubieke meters met de daarvoor vereiste huursom, maar ook wat men aan kwaliteit voor die huursom krijgt. VEEL STERKER is het verzet tegen de doorstromingsheffing zoals de staatssecretaris die hanteren wil. Hij houdt namelijk vrijwel geen rekening met de mogelijkheid, dat in sommige regio's midden- groepers in te goedkope huizen MOETEN wonen, omdat het alternatief dat zij zouden kunnen en willen betalen ontbreekt VAN DAM HEEFT ZUN CRITICI nog een stok gegeven om hem raker te kunnen slaan; hij heeft bezworen, dat het de regering niet om extra inkomsten voor de schatkist te doen is, maar alleeen om de doorstroming te bevorderen. Dit moet de staatssecretaris o.i. ruimte geven om te komen met een herziene regeling welke beter aan de geopperde bezwaren tegemoet komt dan zijn huidige voorstel. WAT ONS BETREFT mag dan wel voorop staan, dat de bewuste huurders, terwijl er een alternatief is, onnodig gebruik maken van een subsidie; dus van gemeenschapsgeld, dat gelet op hun inkomen niet voor hen bestemd is. Herzien minister Gruijters en de zijnen hun voorstellen niet, dan krijgen ze nog groter moeilijkehden in de Kamer dan collega Duisenberg nu achter de rug heeft MARTIN AIR-RAMP CEYLON COLOMBO (AP/UPD Op het eiland Sri Lanka, het vroegere Ceylon, waren tot gisteravond nog slechts de stoffelijke overschotten van zeven in zittenden gevonden van de ramp met de DC-8 van Martinair, afgelopen woensdag. Reddingsploegen, die hinder ondervinden van slangen, luipaarden en vele duizenden nieuwsgierigen doorzoeken het gebied op resten van de ramp en de „zwarte doos" die opheldering kan geven over de oorzaak van het ongeluk, waarbij 191 mensen om het leven kwamen- Gisteren lukte het voor het eerst enkele militairen en politiemannen per helicopter af te zetten op de plaats waar het grootste deel van het wrak ligt. Vandaag zouden daar nog meer bergingsploegen aankomen, die zich een weg hakken door het vochtige en dichte oerwoud. De politie heeft het rampgebied nu afgezet. Don derdag liepen er zo'n 10.000 mensen rond het terrein. ,,Er zijn chaotische toestanden. Het kost ons de grootste moeite plundering te voorkomen", aldus een lid van een reddingsploeg. De authoritei- ten hebben de bevolking opgeroepen gevonden kostbaarheden terug te brengen. Vanuit vliegtuigen heeft men in het gebergte lijken gezien. Er zijn geen tekenen van leven waargeno men. Ook de politie neemt aan, dat er geen overlevenden zijn. Volgens onwaarschijnlijk dat de lichamen kunnen worden geborgen en weggevoerd. Nederlandse en Indonesische autoriteiten die met het onderzoek zijn belast hebben gisteren een eerste ontmoeting gehad met de luchtvaartautori teiten van Sri Lanka. Het team heeft twee helicop ters ter beschikking gekregen. Gisteren werd in Sr Lanka gerouwd om de ramp. Leyland in financiële moeilijkheden LONDEN (Rtr) De Britse rege ring is van plan belangen te verwerven in British Leyland Motor Corporation, om daar mee het in ernstige moeilijkhe den verkerende bedrijf te red den. Gezien het belang van de onderneming voor de Engelse economie (Leyland is de groot ste automobielfabrikant van het land, met circa 160.000 werknemers) wil de regering het parlement toestemming vra gen voor het waarborgen van meer bedrijfskapitaal dan mo menteel beschikbaar is. Goud voor particulieren VS LONDEN Binnen een maand krijgt de Amerikaanse burgerij nieuw wapen in haar strijd tegen de geldontwaarding: de mogelijk heid tot het kopen van ongemunt goud. In sommige kringen men bang dat dit zal leiden tot een der zwaarste aanvallen v goudkoorts in deze eeuw. Het Amerikaanse congres heeft kortgeleden besloten dat particulie ren met ingang van 31 december voor het eerst sinds 41 jaar baargoud mogen kopen, verkopen en in bezit hebben. Buiten de Verenigde Staten zijn de deskundigen bankiers, goud makelaars, regeringskringen algemeen van mening dat de Amerikaanse particulier de hem gebodfen kans zal grijpen, waar door de goudprijzen op de wereldmarkt onder druk zuilen komen te staan. Met hoeveel de goudprijs zal gaan stijgen is nog de vraag. Hoewel een aantal Amerikaanse bankiers van mening, is dat het allemaal wel los zal lopen, is men in Amerikaanse regeringskringen duidelijk ongerust over de stijgende goudprijs. Om maar eens iets te noemen: als de Amerikanen grote hoéveelhe den buitenlands goud zouden kopen, kan dit een negatieve uitwerk ing hebben op de betalingsbalans van Washington. Mede om dit soort ontwikkelingen voor te zijn heeft het ministerie van financiën aangekondigd dat een gedeelte van de officiële Amerikaanse goudreserves in Fort Knox op 6 januari onder de hamer zal komen. UTRECHT -Ondanks de aanspo ring van hoofdredacteur F. Bol van Medisch Contact aan de Nederlandse artsen om mee te werken aan de bloedproef bij verkeersdeelnemers die ge dronken hebben, handhaven verschillende artsen hun be zwaren tegen het verrichten van deze bloedproef. In Medisch Contact van deze week stelt de Oldenzaalse ra dioloog C. W. van der Kam, dat de 800 artsen die hun mede- werking aan de bloedproef heb ben toegezegd, hun eigen posi tie ondergraven. Hij vreest na melijk, dat het grote publiek de indruk zal krijgen dat „de Ne derlandse artsen die toch al (te) veel verdienen een extraatje willen toucheren (plusminus 500 per uur) door hand en- spandiensten te verlenen aan de prinsemarij". Hij meent, dat de bloedproef overgelaten moet worden aan politieartsen en misschien aan andere artsen in dienstverband. De arts J. A. P. M. Kuijpers uit Geulle zou graag zien dat alle artsen hun medewerking zou den weigeren., Zijn argument daarvoor is dat rijden met 0,5 promille alcohol in het bloed nu als een misdrijf geldt, terwijl men „slechts" een overtreding begaat als men met een slechte auto aan het verkeer deel neemt, verkeersvoorschriften negeert en dergelijke. „Er wordt hier op een onbegrijpelij ke e manier gediscrimineerd. En dat, terwijl men alle moeite doet in Nederland om het straf recht uit de misdaadsfeer te halen", aldus de heer Kuijpers in Medisch Contact. DEN HAAG Rechtstreekse verkiezingen voor het Euro pees parlement moeten starten in 1980. Dat is de kern van een rapport dat aan het Europese parlement is aangeboden door dr. S. Patijn, socialistisch Tweede-Kamerlid en ook lid van het Europees parlement. Patijn heeft dit rapport opge steld om het probleem van de wijze van verkiezing van het Europees parlement weer een fikse stoot in de rug te geven. Zijn rapport zal volgend jaar januari in het Europese parle ment zeer waarschijnlijk een grote meerderheid van stem men krijgen, waarna het ter goedkeuring zal worden voor gelegd aait de Europese minis- Op een persconferentie vertelde Patijn dat hij bij zijn ontwerp voor rechtstreekse verkiezingen er van af heeft gezien om een uniform kiesstelsel door alle ne gen EEG-landen te ontwerpen, omdat dit door de verschillende systemen die er zijn, op grote problemen zou stuiten. Daarom moet de verkiezing van Europe se parlementsleden voorlopig nog maar geschieden volgons de nationale kiesstelsels, die in de lidstaten gelden. Patijn wil dat er om de vijf jaar, vanaf 1980 dus, rechtstreekse verkie zingen worden gehouden. Hij heeft een uitbreiding voorge- stcld van het Europees parle- ment van 198 leden naar 550 leden, dit op basis van de bevol kingsomvang per land. Op die manier komt in zijn berekening Nederland op 31 zetels, België op 24, terwijl grote landen als Engeland, Frankrijk en Duits land respectievelijk 116, 108 cn 128 afgevaardigden zouden mo gen kiezen. Israëlische militairen, met hier in hun midden minister van Defensie Shimon Peres, gingen gisteren op zoek naar Palestijnse comman do's, die een mislukte aanslag uitvoerden op het dorp Rosh Haniqra. Bij de overval werden twee dorpsbewoners gewond en werd een infiltrant gedood. De andere overvallers vluchtten in het donker, zonder gijzelaars te kunnen maken. De zoekactie resulteer de in hevige gevechten tussen Palestijnse guerilla's en Israëlische militairen. De overval op Rosh Haniqra is de tweede binnen een week en kwam 24 uur nadat de Palestijnse leider Jasir Arafat gedreigd had de oorlog tegen Israel te intensiveren. Van onze correspondent PARIJS De Frans-Russische besprekingen op het ka teel Rambouillet zijn gisteren prak tisch afgesloten met het onder tekenen van een belangrijk 5-jarig economisch akkoord en diverse blijken van een nieuwe politieke samenwerking tussen Parijs en Moskou. Brenznjev Partijleider Leonid is vanmid dag na een laatste gesprek met president Giscard teruggevlo gen naar de Russische hoofd stad. De voornaamste economische overeenkomst heeft betrekking op de leverantie van 2,5 miljard kubieke meter Russich aardgas aan Frankrijk per jaar. De overeenkomst loopt over twin tig jaren, gaat in 1976 in, terwijl vanaf 1980 jaarlijks 4 miljard kubieke meter geleverd zal worden. Een en ander tegen prijzen, die overeenkomen met die van het Nederlandse aard gas dat Frankrijk betrekt Met deze prijzen hebben de Fran sen de aanvankelijke Russische vraagprijs praktisch gehal veerd. Hel Russische gas zal in 10 procent van de Franse be hoeften voorzien. De totale eco nomische uitwisselingen tussen beide landen zullen in de vol gende vijf jaren verdubbeld worden. Frankrijk zal voor 8,5 miljard gulden naar de Sovjet- Unie exporteren, voornamelijk in de vorm van de bouw van een enorm aluminiumcomplex in Siberië. Op politiek terrein is de conferen tie een enorme meevaller voor Brezjnev geworden. De Franse president heeft zich bereid ge toond deel te nemen aan een Europese veiligheids- en samen- werkingsconferentie, een stok paardje van Breznjev waar Frankrijk altijd zeer terughou dend tegenover stond. Die con ferentie zou in de eerste helft van 1975 in Helsinki gehouden worden en 35 landen zouden deelnemen. Als voorwaarde voor het houden van zo'n confe rentie heeft Frankrijk wel vast gehouden aan zijn eis van vrij verkeer van mensen en gedach ten tussen Oost- en West-Euro- pa. Lachend staat de Russische partijleider Breznjev tfan tafel op, terwijl hij bij wijze van grap alle zojuist door hem en de Franse president Giscard (rechts) ondertekende verdragen onder zijn arm steekt. Demonstratie van radioamateurs Den Ilaag - Het Tweede-Kamer lid Van Dijk (VVD) wil van staatssecretaris Van Hultcn (verkeer cn waterstaat) weten of hij alsnog bereid is de leden van de VRA (Vereniging van Radio Amateurs) na 1 juli 1975 in staat te stellen uit te zenden op de 27 megaherz-band. Eer der werd een VVD-motie ten gunste van de walkle-talkic-ci- genaars in de Tweede Kamer aangenomen, maar de staatsse cretaris besloot deze week de motie niet uit te voeren. Dit betekent, dat cr een verbod komt op het in bezit hebben van walkie-talkies met een ca paciteit boven 500 milliwatt. Inmiddels dreigt de Vereniging van Radio Amateurs, die rond 25,000 leden telt, met acties. Landelijk voorzitter K. Hartog kondigde aan dat over twee weken in Den Haag een groot scheepse protestdemonstratie zal plaatsvinden. Ook wil de vereniging tegen het besluit in beroep gaan bij de Kroon. BEIROET (AP) - Tussen vier Amerikaanse oliemaatschappij en en de regering van Saoedi- Arabië is overeenstemming be reikt over de volledige overne ming van de Aramco (Arabian regering van Saocdi-Arabië een aandeel genomen in de maat schappij dat ten slotte 60 per cent bedroeg, cn nu dus zou oplopen tot de volle 100 per cent. American Oil Company) door De transactie, aldus het tijd- het Koninkrijk, aldus meldde gisteren het Bciroetse tijd schrift Middle Past Economie Survey. schrift dat als regel goed inge licht is, zal voor de internatio nale olietoestand verreikende gevolgen hebben en het einde kunnen betekenen van de inge- Een aantal belangrijke punten wikkelde prijs-, royalty, en be- moet nog worden uitgewerkt, lastingstructuren van thans, aldus het bericht dat afkomstig Riaad heeft voor het eerst een is uit de hoofdstad van het nandeel van 25 percent in de koninkrijk, Riaad, maar ver- Aramco 500 miljoen dollar be- wacht wordt dat dit snel cn taald. Over het percentage dat zonder veel strubbelingen zal In 1973 steeg van 25 tot 60 is gebeuren. nog geen regeling getroffen. De Aramco, thans 's werelds Hot is mogelijk dat er voor de grootste olieproducent, werd uitstaande 75 percent een rege- voor de oorlog opgericht door ling ineens zal komen op basis de Standard Oil Company van de huidige boekwaarde of (New Jersey), de Standard Oil berekend aan de hand van dg Company of California, de Te- eerste terugbetaling, die vqji xaco, en de Mobil Oil. 500 miljoendollar dus, aldus het In de laatste jaren is door de blad. UTRECHT (ANP) - Prof. dr. J A. Weijel, hoofd vaa het bureau wetenschappelijk onderzoek van de gemeenschap pelijke medische dienst in Amsterdam, heeft In het tijd schrift voor sociale geneeskunde gepleit voor een geleide lijke verkorting van de wachttijd voor de W.A.O. van één jaar tot drie maanden. Hij stelt, dat bij de voorbereiding van de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering allerlei sociale en economische veranderingen die zich nu in snel tempo voltrokken, nog niet waren te voorzien, evenmin als de gevolgen die deze „bijna crisisaehtige veranderingsgolf" heeft Omdat het ziektcpatroon is veranderd en omdat de structuur van de arbeidsmarkt en de gehele economische situatie met meer vergelijkbaar zijn met die van twintig jaar geleden, heeft een wachttijd voor de W.A.O. in de ziektewetperiode van een jaar volgens prof. Weijel geen zin meer. Bovendien blijkt, dot een lange wachttijd op zichzelf „invaliderend" werkt: iemand die een Jaar in de ziektewet loopt is moeilijker te revalideren. Daarom pleit hij voor een ver korting van de wachttijd in fasen tot drie maanden

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7