9Kunst als geschenk, Befaamd Joegoslavisch orkest naar Leiden „dame en heer met begeleiding" Twee belangwekkende Mickery-voorstellingen komende week in Leiden „Con Amore": voor de laatste keer „Messiah" onder leiding van Pasveer ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT Expositie bij Leidse Gallerie Van der Vlist: LEIDEN December is de maand van het gulle gebaar. Het Sinterklaasfeest met de traditionele ge schenkenregen is nauwelijks achter de rug, of Kerst mis dient zich al weer aan. Eveneens een feestdag, die in de belangstelling staat van geschenkenmakers en -verkopers. Waarom dan ook niet „Kunst als geschenk zal galerie houder Van der Vlist aan de Botermarkt zich hebben afgevraagd. Kunst en geen Kitsch, zoals zovele dure en peperdure zaken, die ons door de business worden aanbevolen? Kunst is blijvend waardevol in geestelijk-cultureel op zicht Daarbij ook waarom het te verbloemen? in zakelijk opzicht maar dat dan daargelaten. Het heeft daarbij wellicht ook het voordeel, dat ook eens zal worden gekocht door hen, die dat normaliter niet doen en dat kan alleen maar meewerken aan de „verheffing van het culturele peil. Maar daartoe kan en moet de officiële kunsthandel dan meewerken. Het motto van de tentoonstelling bij Van der Vlist is deze maand „Kunst als geschenk". Er hangen geen grootse werken, maar toch wel zeer aantrekkelijke schilderijtjes van Machteld Hooyer. Fijn, wat vrou welijk van kleur met een techniek, die oms aan email doet denken. Een werkje „Nar met poes" is zo'n juweeltje. Veel illustraties van sprookjes behoren tot haar collectie, alsmede enkele mooie landschappen. Van Karei Wiggers, die nog niet zo lang geleden eveneens bij v.d. Vlist exposeerde, hangen er een paar voor deze schilder karakteristieke stukken. Bovendien zijn er litho's van Hans Vleugels, die eveneens reeds eerder in deze galerie exposeerde. Anke Blankevoort en Dini Henkes tonen een flink aantal keramische objekten. Van Henkes grappige, ietwat karikaturale dierfiguren en enkele „liefdespa ren" in innige omhelzing. Blankevoort exposeert haar expressieve, ietwat surrealistisch getint aardewerk, dat wij eveneens reeds eerder hebben ontmoet. Het is mooi, sterk persoonlijk, origineel werk. Tenslotte hangen er een aantal heel goede wandkleden. Per soonlijk vond ik daarvan het mooiste „Bloembed", uitgevoerd in voornamelijk paars en groen. Illustra tief eveneens> aantrekkelijk is een kleed met een aantal figuren rond een kind. Alle werken getuigen van een subliem gevoel voor kleur en compositie. En dat zonder de extravagantie, die moderne kleden zo dikwijls „sieren". WILLEM PRINS Sieto en Marijke Hoving: Het jaarlijkse optreden van Sieto en Marijke Hoving heeft dit jaar een ander karakter dan tot dusver gebruikelijk was. Er treden nu eens geen gasten in hun programma op, maar de aandacht is voor de volle honderd procent gericht op het Tingel-Tangel-echtpaar. Het laat zich trouwens aanzien dat de opbouw van deze avo'nd ook enigszins gewijzigd is. Zelf omschrijven zij hun voorstelling als: „Een avond- en toneel vullend vrolijk ontróerend en intiem cabaret-toneel- show- en musicalgebeuren voor een Dame en een Heer met Begeleiding. Wat hier allemaal achter steekt kunt u op zaterdag 14 december in het Rijnlands Lyceum gewaar worden. Cen afschrikwekkende scene uit „Measure for Measure" Leiden Gedurende de komende week vinden in het LAK-theater (op donderdag en op vrijdag) twee uiterst belangwekkende Mickery-voorstellingen plaats, die werkelijk geen enkele toneelliefhebber zich mag laten ontgaan. Deze beide voorstellingen worden verzorgd door de Amerikaanse groep Came ra Obscura. De eerste van deze voorstellingen is een adaptatie van .Measure for Measure" van Shakespeare. Het beken de stuk (de Leidse studenten voerden het vorig jaar nog op), dat zich vooral richt tegen de huichelachtig heid van de zogenaamd onkreukbaren. De hertog van Wenen wendt voor dat hij voor langere tijd zijn stad moet verlaten en benoemt de meest onkreukbare man uit zijn omgeving tot zijn plaatsvervanger. De nieuwe bezems vegen in dit geval wel zeer schoon (misschien niet helemaal ten onrechte, want van enige zedeloosheid in de stad was zeker wel sprake). maar op het moment dat plaatsvervanger Angelo te rigoureus te werk gaat, wordt hij met zijn eigen hartstochten geconfronteerd. De tweeslachtigheid van de hele situatie drijft hem tot enkele zeer dubieuze handelingen. Als dan blijkt dat de hertog in vermomming de hele ontwikkeling van dichtbij heeft gadegeslagen, valt de brave Angelo door de mand en hij wordt gedwongen om in het openbaar toe te geven dat hij evenals ieder ander mens zijn fouten en gebreken heeft. De avond daarop is in het LAK-theater „De zangen van Maldoror" te zien, het grote succes van het vorige Mickery-seizoen (niet te verwarren met de solo-voorstellingen van Jules Croiset). Toneel-Tea- traal zei van dit stuk: „In de repetities werd De Zangen van Maldoror in een samenspel van acteurs, schrijver en regisseur tot een theaterstuk gemaakt, waarin Ducasse zo niet de hoofdpersoon, dan toch het geestelijk middelpunt is. Hij was tenslotte zowel de schepper als het slachtoffer van het monster Maldoror, een monster dat op het toneel - als steeds weer weggeduwd droombeeld - voor de toeschouwer als katharsis kan werken". De regisseur van Camera Obscura is de 30-jarige Vlaming (van Nederlandse afkomst) Franz Marijnen, die indertijd ook aan de voorstelling van „Maat voor Maat" („Measure for Measure") van de Nederlandse Comedie heeft meegewerkt Na een groot aantal regies in België en Nederland is hij naar Amerika vertrokken, waar hij een aantal acteurs en actrices heeft verzameld, die nu samen de groep Camera Obscura vormen. Interessant (en misschien ook wel belangrijk) om te weten is, dat de voorstellingen van deze groep grotendeels in Amsterdam (en dus niet in Amerika) ontstaan zijn. Paul Korenhof Debuut van violiste Jenny Abel in ons land LEIDEN - Het Dubrovnik Festival-orkest uit Joegoslavië concerteert donderdag 12 december a.s. in de Stadsgehoorzaal. Het orkest telt 46, merendeels jonge beroeps musici. Vergeleken met onze Westeuro- pese orkesten die doorgaans ongeveer 100 man tellen, is dit dus een vrij klein orkest Het heeft evenals de 39-jarige dirigent Nikola Debelic in Oost-Europa een grote faam en presenteert zich als slot van een tournee door Zwitserland en België voor het eerst ook in ons land. Dit is eveneens het geval met de soliste Jenny Abel. Zij debuteerde reeds op 14-jarige leeftijd en wordt internationaal als een violiste van wereldformaat be schouwd. Haar zéér kostbare viool is een Guarneri uit 1698. Een vioolbouwer, na genoeg even beroemd als Stradivarius. Ter illustratie: onze Herman Krebbers heeft een aantal jaren geleden zijn Stra divarius zelfs ingeruild voor een Guarne- Het Dubrovnic Festival-orkest, dat donderdag in Leiden concerteert. ri! Op het programma staat o.m. een werk van Jarnovic (1745-1804), een hier volsla gen onbekend Joegoslavisch componist en violist Afgaand op het weinige, dat ik van hem te weten kwam, is zijn werk verwant aan de Weense klassieken Jenny Abel Haydn en Mozart Het vioolconcert van Beethoven is één van die, zowel bij spelers als publiek onverwoestbaar po pulaire meesterwerken. Opmerkelijk hie rin is het vier noten tellende klopmotief in de pauken dat het hele eerste deel beheerst Een principe dat Beethoven ook toepast in zijn 5e simfonie, het be kende: pom pom pompom! Schubert (1797-1828) 3e simfonie: de eerste drie simfonieën van deze slechts 31 jaar oud geworden componist worden weinig ge hoord en behoren tot zijn jeugdwerken. Hij schreef ze reeds voor zijn 19e jaar. Hoewel de derde nog veel verwantschap met de Weense klassieken vertoont, hoort men in de ietwat weemoedige me lodieën toch al de destijds juist begin- hende Vroeg-Romantiek. Bela Bartok (1881-1945): Roemeense Volks dansen (1915) Hongaars componist één van de vroege modernen. Hij wordt mei b.v. Strawinsky, tot de echt groten van onze eeuw gerekend. Hij voelde zich zeer sterk aangetrokken tot de volksmuziek van zijn land en van Roemenië. Veel van zijn muziek is dan ook doordrongen van specifieke volkse elementen. Vooral rit misch is zijn muziek interessant en voor zijn tijd gedurfd. Nu, zo'n 60 jaar lager komt ze natuurlijk als betrekkelijk ge matigd moderne, maar niettemin toch boeiende muziek over. Huub Buurman Leiden De Christelijke Ora toriumvereniging „Con Arno- re" voert dinsdag 10 decem ber as. in de Stadsgehoorzaal „Messiah" uit van Hkndel. Voor de laatste keer o.l.v. Jan Pasveer, die dit koor na 15 jaar gaat verlaten. Met grote spijt naar mij, óók van koor zijde, werd verzekerd. Ver plichtingen elders laten hem echter geen andere mogelijk-, heid. Toevallig was de Mes siah 15 jaar geleden ook hei eerste werk dat dit koor on der zijn leiding uitvoerde. HSndel, oorspronkelijk Duits componist (1685-1795) schreef het werk dat bijna 3 uur duurt in slechts drie weken! Hij leefde en werkte toen in middels al zo'n 30 jaar in Engeland, en was reeds lang Roep om Barokmuziek in originele versie wordt steeds sterker tot Engelsman genaturali seerd. Simpel gezegd, is de Messiah een muzikale levensbeschrij ving van Christus. Het eerste deel gaat over de verwachting en de geboorte van de Messia- s(= door God Gezondene). Deel 2 behandelt het lijden en de Opstanding (Halleluja koor!) Het derde deel trekt deze gedachte door tot de op standing van de mens tijdens het laatste Oordeel. Sinds de eerste uitvoering in 1742 is het werk vrijwel ononderbroken gewaardeerd, zij het dan dat er in de loop der eeuwen no gal eens aan is „gesleuteld", (o.a. door Mozart). Tegen woordig echter wordt de roep om Barokmuziek in de origi nele versie steeds sterker. Dit betekent om.: véél kleinere bezettingen en echte barokin- strumenten of tenminste nauwkeurige copiën hiervan. Zoiets kan men met 120 zan gers/essen en plm. 50 man orkest natuurlijk moeilijk waarmaken. Pasveer zoekt het daarom vol gens zijn zeggen dan ook voornamelijk in een zo ge trouw mogelijke weergave van de oorspronkelijke parti tuur, met gebruikmaking van hedendaagse instrumenten. De Messiah is een „klassiek" oratorium; d.w.z., gecompo neerd op bijbelteksten en uit gevoerd door 4 solisten, koor en orkest In de zgn. recitatie ven (spreekzangen) wordt het verhaal verteld door een van de solisten. De aria's zijn dichterlijke beschouwingen hierover. In de koren wordt vrijwel steeds het geloof, de Dirigent Jan Pasveer wordt op gevolgd door de Culemborgse organist en koordirigent Bert Lossing (34 jaar). Als koordi- rectieleerling van Pasveer is te verwachten dat hij diens lijn in principe zal voortzet ten. Volgens zijn zeggen ech ter met dien verstande dat hij voor een koor van de grootte van „Con Amore" meer het repertoire van de 19e en 20e eeuw als ideaal ziet Wat mijns inziens ook logisch volgt uit hetgeen ik hierboven opmerkte over de gewijzigde opvattingen ten aanzien van Barokmuziek in het algemeen. „Con Amore" in uw belang stelling aanbevolen. Huub Buurman Waar naar toe? Zaterdag 7 december LAK-theater-Levendaal (bo ven Consumarkt), toneel groep Theater speelt „Geen mannen meer"; aanvang 20.15 uur. Zondag 8 december Stadsgehoorzaal-Nederlandse Damkampioenschappen; aanvang 11 uur. Maandag 9 december. LAK-theater-Levendaal (bo ven Consumarkt), het Proef- theater speelt De Grote Wolf van Har aid Müller. Dinsdag 10 december Stadshoorzaal Concert Con Amore, uitgevoerd wordt Messiah van H&ndeL Toneel in Roelofarendsveen Roelofarendsvcen De ko mende twee zondagen geeft de Toneelvereniging St Pan- cratius uit Roelofarendsveen in het dorpshuis De Alke burcht haar traditionele na jaarsuitvoeringen. De keuze is dit keer gevallen op het toneelspel „Ruitenvrouw" van Wim Bischot De voor stelling wordt onder regie van Sjef Genang gespeeld in een decor van Wils Hoogen- boom. De voorstellingen be ginnen om 20.00 uur precies. Plaatskaarten zijn verkrijg baar aan de zaal. „De Grote Wolf' terug in Leiden Leiden Enige tijd geleden besteedden wij op deze pagi na aandacht aan Het Proef- theater, dat eind september in het LAK-theatar een uit voering heeft gegeven van „De Grote Wolf' van Harold Milller. Dit gruwelijke anti- oorlog-stuk schilderde de reacties van een aantal men sen op allerlei mensonwaar dige en mensonterende toe standen. De reacties op deze eerste Leidse voorstelling (in de regie van Rein Edzard) waren zodanig, dat de Leidse Schouwburg besloot tot een herhaling op korte termijn. Wie de voorstelling twee maanden geleden ge mist heeft (en wie het stuk nog een keer wil ondergaan) kan maandag a.s. weer in het LAK-theater terecht. Kaartverkoop Schouwburgvoor stellingen Van een onzer verslaggevers Leiden In verband met de verbouwing van het schouw burg-complex zijn enkele wijzigingen gekomen in de kaartverkoop voor de schouwburgvoorstellingen. Deze is nu als volgt gercgel- d: Op maandag 9 december van 17.00 tot 19.00 uur en verder dagelijks van 9.00 tot 15.00 uur ('s zaterdags van 9.00 tot 12.00 uur, 's zondags niet) in het bureau K Si O, tijdelijk Caeciliastraat 20 en 's avonds aan de zaal. Tele fonisch (uitsluitend op de nummers 41200 en 31841) van 9.00 tot 17.00 uur. Tele fonische bestellingen kun nen dagelijks worden afge haald tussen 9.00 en 15.00 uur aan het bureau K O en 's avonds uiterlijk tot 20.00 uur aan de zaal. Paul de Vilder exposeert bij Heuff Van een onzer verslaggevers Wassenaar In Kunstzaal „Hcuff" exposeert Paul de Vilder vanaf volgende week zaterdag schilderijen. De opening geschiedt 's mid dags om vier uur. De ten toonstelling, die tot 5 janua ri duurt, Is 's maandags tot en met 'a zaterdags te be- zlchtingen van tien tot vijf uur en op dinsdagen ook van acht tot tien uur. Op de kerstdagen en Oud en Nieuw is de kunstzaal geslo ten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5