Allerlei(ds) onsument:Winkels in Noorderkwartier en De Kooi te duur' financiële hulp voor reestraat-winke lier s? )RASTISCH SANERING WINKELAPPARAAT NOODZAKELIJK Weinig kans op stoplichten op hoek Marnixstraat^ W. de Zwijgerlaan Te weinig voeling tussen vormingswerk en het bedrijfsleven AZL BEREID TOT OVERLEG ATERDAG 7 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers «iden De consumenten in de Leidse woonwijken Noorder kwartier en De Kooi zijn in het algemeen weinig te tevreden met het winkelappraat in hun buurt. In beide wijken vindt ongeveer 40 procent de winkels te duur of het assortiment te gering. In De Kooi betreurt ruim 10 procent de afwezigheid een grote goedkopere le vensmiddelenzaak. )eze gegevens zijn ontleend van rapport over de midden stand in Noorderkwartier en De Kooi, dat is uitgebracht door het Bureau Sociografie de gemeente Leiden. Het rapport vormt een onderdeel de plannen die voor beide wijken in voorbereiding zijn op het terrein van woning- en wijkverbetering. Voor dit rap port zijn een winkelonderzoek ;n bewonersonderzoek ge houden. Alle middenstanders zijn door de enquêteurs be zocht, terwijl op basis van een steekproef van 10 procent de bewoners plaats van aankoop van diverse artikelen en naar hun mening over het aanwezig winkelappa raat. Naar aanleiding van de uitkom sten van het onderzoek komen de samenstellers van het rap port tot de conclusie, dat het aantal winkels in beide wijken de komende jaren drastisch zal moeten verminderen. Op het ogenblik is er in beide wijken aan winkelruimte aanwezig: 11.350 m2 bedrijfsvloeropper vlakte, terwijl er in 1980 - wan neer beide wijken 14.000 bewo ners tellen, er maar behoefte zal zijn aan 6000 m2. In de periode tot 1980 zal er dus rond 5.350 m2 moeten verdwijnen, wil de rest een goed rendement De afgelopen jaren zijn er overi gens al tel van zaken verdwe nen. Waren er in 1948 nog 91 winkels in Noorderkwartier en 82 in De Kooi, per 1 juli van dit jaar waren er nog 61 in Noorderkwartier en 63 in De Kooi. In totaal een afname dus van 49 winkels oftewel bijna 30 procent. Drastisch afname van het be staande winkelapparaat is vol gens het Bureau Sociografie onontkoombaar, omdat de koopkrachtafvloeiing in de voe- dings- en genotmiddelsector de komende jaren 25 procent zal bedragen naar Leids centrum, Nettorama e.d.) en de koop krachtafvloeiing in de duurza me- en overige goederen 90 pro cent (vooral naar Leids cen trum). Het onderzoek heeft overigens uitgewezen dat tussen beide wijken grote verschillen be staan met betrekking tot de aankoop van levensmiddelen. In Noorderkwartier koopt on geveer 50 procent van de bewo ners zijn of haar kruideniers waren buiten de wijk, tegen slechts 25 procent in De Kooi, voor overige levensmiddelen zijn de percentages buiten de wijk kopen resp. 37 procent voor Noorderkwartier en 19 procent voor De Kooi. Meest opvallende plaatsen van aan koop voor kruidenierswaren zijn in Noorderkwartier - met elk 15 procent der bewoners - Beatrixstraat, Nettorama (Haarlemmerweg) en Albert Heyn (Kooilaan). In de Kooi spant de A.H.-supermarkt met ruim 40 procent der bewoners de kroon bij kruidenierswaren. Het kooppatroon der overige goe deren wordt zeer sterk door het Leidse centrum beïnvloed. Be halve voor levensmiddelen gaat men zeer weinig vanuit Noord erkwartier in de Kooi winkelen en omgekeerd. Als gemiste branches noemt men in beide wijken als de 3 belangrijkste: damesbovenkleding, schoenen en stoffen. Het Bureau Sociografie heeft als doelstelling gehanteerd: een toekomstig winkelapparaat dat het gehele pakket dagelijkse le vensbehoeften omvat alsmede een aantel frequent aange schafte goederen en diensten en dat voor ondernemer en consu ment zo optiinaalmogelijk gesi tueerd. het bureau heeft drie alternatieven opgesteld: 1. Vrijwel geen beïnvloeding van de natuurlijke ontwikkelingen., Daardoor zal het bestaande win kelpatroon bijna niet verande ren. Immers, alleen koude sane ring (zonder subsidie van de overheid) en warme sanering (met subsidie op verzoek) doen de vloeroppervlakte afnemen. Zolang de overheid de instand houding van verspreid liggende (hoek)winkels niet subsidieert, lijkt dit alternatief voor onder nemer noch consument wense lijk. 2. Enige concentratie van het winkelapparaat. Aan Lage Rijndijk zouden de winkels geconcentreerd kunnen worden om het geheel attractie ver te maken. Enkele nog niel aanwezige branches zouden ge vestigd kunnen worden, waar naast ook afvloeiing plaats zal moeten vinden. Vestiging van nog niet aanwezige branches lijkt ook voor de Beatrixstraat gunstig, die via het Spoortje met de A.H. supermarkt tot één centrum kan uitgroeien. Aan pr. Hendrikplein-Mauritsstraal zal een kleine buurtwinkelcon- centratie kunnen blijven. In het algemeen zal de warme sane ring sterk bevorderd moeten worden. Bij nieuwe vestigingen moeten ondernemers van op te heffen of te verplaatsen bedrij ven voorrang hebben. Bij dit alternatief is er: Lage Rijndijk plm. 2500 m2 be drijfsvloeroppervlak; Beatrix- straat-Kooilaan plm. 2400 m2; Pr. Hendrikplein c.a. plm. 500 m2 en elders (vnl. Mare- en Herensingel) plm. 600 m2. 3. Sterke concentratie van het winkelapparaat. Doel; een (beperkt) wijkwinkel- centrum aangevuld met enkele buurtcentra. Het voor beide wijken vrij centraal gelegen winkelcentrum Beatrixstraat zou met de A. H. supermarkt verbonden moeten worden en tot een beperkt wijkwinkelcen trum uitgebreid. Naast enkele nieuwe vestigingen zal verbre- ding en/of verdieping van het oestaande assortiment nodig zijn. De Lage Rijndijk - als blijvend nadeel zijn excentrische ligging en verkeersfunctie houdend - zal in vergelijk met alternatief 2 een meer buurtverzorgend ka rakter krijgen aangevuld met enkele niet-wijkgebonden win kels. Ruimtelijke concentratie lijkt hier gewenst. Pr. Hendrik plein c.a. zal een secundair buurtcentrum kunnen blijven. Ook bij dit alternatief geldt ster ke stimulering der warme sane ring. Ondernemers uit het ge bied dienen bij nieuwe vestigin gen voorrang te krijgen. Even als in de vorige alternatieven zullen vrijkomende panden een voor hun omgeving nuttige functie dienen te krijgen. In m2 betekent dit alternatief voor 1980: Beatrixstraat - Kooilaan plm. 3000 m2 Lage Rijndijk plm. 2000 m2 Pr. Hendrikplein c.a. plm. 500 m2 elders(Mare- en Herensingel) plm. 500 m2 Bedrijfsvloeroppervlakte „Welk alternatief ook wordt geko zen, uiteindelijk zal een grote afname van het winkelbestand nodig zijn. Deze afname zal door alle erbij betrokken in stanties samen met de onderne mers en de consumenten zeer goed voorbereid en uitgevoerd moeten worden, opdat bestaan de regelingen optimaal gebruikt kunnen worden. Alleen op deze wijze zal een win kelapparaat ontstaan dat goede toekomstmogelijkheden heeft", aldus de samenstelling van het rapport Dinsdag 10 december wordt het rapport met dc middenstan ders van Noorderkwartier en De Kooi besproken tijdens een bijeenkomst in de kantine van de Leidse Apparatenfabrick aan de Os- en Paardelaan. Na dat de gedachten en aanbeve lingen van de middenstanders over de resultaten van het on derzoek zijn gehoord, wordt er een eindrapport opgesteld, dat aan b. en w. en de Kamer van Koophandel zal worden aange- ils afsluiting tot moeilijkheden leidt Van een onzer verslaggevers |EIDEN - Mogelijkerwijs kan winkeliers in de Bree- straat die door de uitvoering van de reconstructie-werk zaamheden in moeilijkheden raken een overbruggingskre diet tegen lage rente worden verstrekt. )ie suggestie heeft de Haarlem merstraat-winkelier, tevens ge meenteraadslid voor het CDA, J. van Zijp gedaan in een noti tie aan het bestuur van het Leids City Centrum. In de no- tietie, die ter sprake komt op een vergadering die het LCC volgende- week woensdag houdt, dringt Van Zijp er op aan de mogelijkheid om derge lijke overbruggingskredieten te verstrekken, nader te bezien. Ter lening van de parkeer-proble- men die door de werkzaamhe den aan de Breestraat zullen ontstaan geeft hij het bestuur van het LCC in overweging busje te laten pendelen tussen deze straat en het parkeerter rein bij Molen De Valk. Daar naast, zo oppert Van Zijp, kan het parkeerterrein aan de Ga- renmarkt misschien ook bereik baar worden gemaakt vanaf de Korevaarstraat. Vlorssingel: geen tantoren maar woningen Van een oi jeiden Wethouder Waal streeft ernaar om het sane- ringsgebied aan de Morssin gel dat destijds is bestemd voor kantorenbouw, aan te wenden voor de bouw van woningen. Tijdens een giste ren gehouden vergadering van de gemeenteraadscom missies voor volkshuisves ting en verkeer, vond hij hiervoor allerwegen bijval. Probleem dat rijst bij de toewijzing van het betrok ken terrein voor woning bouw, is de bijzonder hoge grondprijs. Top-ambtenaar M. A. Logtenberg zei gister middag zelfs te vo deze omstandigheid de bouw van woningen onmogelijk zal maken. Van ambtelijke zijde werd er verder op wezen dat in de voorberei ding van de kantorenbouw reeds enkele tonnen zijn stoken. Een claim van voorbereider op schadever goeding door de gemeente werd niet uitgesloten geacht. Sprekend over woningbouw liet wethouder Waal gister middag zijn zorg blijken over de voortgang van de bouw van premie-verhuur woningen door de Nationale Nederlanden in de Meren- wijk. Hij zei het tempo waarin het werk wordt uit gevoerd „ontzettend te vinden en vreesde dat de huren van de huizen hoge kant komen te liggen. Waal deelde de gemeenteraad sleden voorts mee dat hun binnenkort een plan zal den voorgelegd voor parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat, dat boven dien woningen, winkels en kantoorruimten zal omvat ten. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De plaatsing in 1975 van een verkeerslichten-installatie op het kruispunt Marnixstraat/Willem de Zwijgerlaan is waai schijnlijk alleen mogelijk indien zo'n installatie van elders ii Leiden naar dit kruispunt wordt overgebracht Wethouder Waal (verkeer) zei gistermiddag tijdens een vergadering ter voorbereiding -van de begrotingsbehandeling dat de gemeente voor de aanschaf van nieuwe stoplichten op dit beruchte kruispunt volgend jaar waarschijnlijk geen geld zal kunnen opbrengen. Het gemeenteraadslid Beijen kondigde niettemin aan met een voorstel aan de raad te zullen komen om de benodigde middelen toch op een of andere manier vrij te maken. Van ambtelijke zijde werd overigens betwijfeld of de leveringstijden die voor stoplichten staan, de in gebruik neming van een nieuwe installatie in 1975 überhaupt mogelijk maken. Wethouder Waal deelde in dit verband mee dat de verkeerslichten op de Churchilllaan ter hoogte van de Telderskade en de 5 Meilaan sinds kort op elkaar worden afgestemd gedurende de spitsuren; daardoor onstaat op deze tijden derhalve een „groen golfje". Buiten de spitsuren zijn deze installaties, evenals de overige op de Churchilllaan „verkeersafhankelijk". Dat wil zeggen dat ze reageren op het aanbod van verkeer uit de verschillende richtin gen. Met de bouw van de Sumatrabrug kan, aldus een andere mededeling van ambtenaren van de afdeling stadsontwikkeling, volgend voor jaar, nadat het bestek gereed is gemaakt en G. S. hun goedkeurin hebben verleend een begin worden gemaakt De Ter Aarse IJsclub heeft secretaris Jac Visser gisteren een speciaal voor hem ver\'aardigd bord van Delfts blauw cadeau gedaan ter gelegenheid van zijn 40-jarig lidmaat schap van de vereniging. Uit handen van burgemeester Van de Poel die zei trots te zijn op de inzet van het bestuur van de club, ontving Visser bovendien een zeer fraai boek werk. Een en ander gebeurde tijdens de 65e algemene ledenvergadering van de vereniging. Het bestuur dat bestaat uit de heren J. v.d. Hoorn, J. L. v.d. Pijl, L. W. van Tol, A. Tol en Visser zelf werd bij acclamatie herkozen. De contributie die de leden moeten opbrengen blijft overigens voor het seizoen 1974-1975 ongewijzigd. Dit in verband met de uitermate gunstige positie waarin de Ter Aarse IJsclub verkeert. Van een onzer verslaggevers Leiden Vormingswerkers moeten zich meer oriënteren op het bedrijfsleven; bijvoorbeeld door stages te lopen in de bedrijven. Aan de andere kant moet vormingswerk het bedrijfsleven gelegen heid bieden tot deelname van met name personeelfunctionarissen aan de behandeling van onderwerpen als sollicitatie, bcoordelings- en promotiebeleid enzovoort. LEIDEN Het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden is bereid in overleg te treden met de gemeente over de nieuw- bouwplannen van het AZL. Dat heeft het bestuur donderdag laten blijken in een gesprek met de werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit De werk groep heeft evenals het gemeenteraadslid A. Höppener nogal wat kritische kanttekeningen gemaakt bij deze plannen. In het donder dag gehouden gesprek is het overleg hierover nog niet afgerond; reden waarom een nieuwe ontmoeting zal plaats hebben op 24 december. Van een gereserveerde houding die het college van bestuur van de universiteit zou aannemen tegenover de nieuwbouwplannen, is bij het AZL niets bekend, aldus een officieel communiqué. Daarin wordt erop gewezen dat aan de wekelijkse besprekingen van de bouwbeleidscommissie twee leden van dit college deelnemen, naast vertegenwoordigers van ziekenhuisbestuur en faculteitsbestuur. Tot deze aanbeveling komt een commissie van personeelsfunc tionarissen van Leidse bedrij ven en vormingsleiders van de Stichting Vorming Werkende Jongeren Leiden in een rapport over een onderzoek dat zij heeft verricht naar de achtergronden van de moeilijkheden die er bestaan in de samenwerking tussen het vormingswerk er bedrijfsleven. De comm legt er de nadruk op dat haar advies alleen kan worden ge realiseerd als het regionaal be drijfsleven en het vormings werk samen de coördinatie van de wederzijdse bezoeken op zich nemen. In het rapport van de commissie wordt verslag gedaan van een enquête onder 121 bedrijven waarvan 41 de vragenformulie ren hebben ingevuld. Uit de gegeven antwoorden worden ir het rapport onder meer de vol gende conclusies getrokken: Te weinig bedrijven zijn be kend met het vormingswerk. De doelstelling van het vor mingswerk wordt in theorie on derschreven maar er bestaat geen volledig vertrouwen in de wijze waarop de vormingswer kers hun doel trachten te berei ken. Kritiek bestaat er op de eenzijdige visie van veel mingsleiders, hun „gekleurde" instelling en niet neutrale op vattingen ten opzichte van het bedrijfsleven en de werkgevers, j De waardering van het be drijfsleven voor het vormings werk staat of valt met de per soonlijke aanpak van de vo mingsleider. - Het merendeel van de onde vraagden zegt dat jongens zel den of nooit in het bedrijf spre ken over vormingswerk. Vormingswerk en bedrijfsleven houden te weinig voeling met NS-halte Meren wijk definitief van de baan LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen hebben defini tief afgezien van de bouw van een stationnetje in dc Mercnwijk. De N.S. hebben dit meegedeeld in een schrijven aan het Leidse ge meentebestuur. Motieven voor de beslissing worden daarin niet gegeven. lAÜVbH IENTIB 1 Gemeentebedrijven van Katwijk Postbus 84 Tolefoon 01718 74444 Katwijk san Zee. Evenals voorgaande |aren zullen In de portode, gelegen tussen 9 december 1974 en 13 januari 1975, In onze gemeonto do motaretendan worden opgenomen teneinde de gas-, wator- en eloktrtdteltsverbrulken te kunnen vaststellen. In verband mot de ruim 37.000 opnames Is oen spreiding hiervan noodzakelijk. Oe gemeente Is daorom In 5 sectoren verdeeld. waarbl| elke sector zi|n eigen opnamepetlodo heeft Om do verbruikers een Indruk to geven wonnoer do moteropnemor verwacht kan worden, geven wl| U onderstaande periode- en sectorlndellng. Sector 1 pariode 9-12 december 1974: Molenblok, Overrijn, Pr. Bernhardlasn. Cleijn Duin en de Hoornoslaan nr. I t/m. 450 Sector 2 periode 13-20 december 1974: Overige doel in de Hoornoa uitgezonderd de Boshuyzonstraat en de Conradstraot, 't Heen, Katwijk Rijn - dorp, Koestal met do Zooweg Sector 3 - periode 30-31 december 1974: Katwijk aan Zee on wel het gedoolte tussen Pr. Hendrikkanaal en Uitwate ringskanaal. Sectoren 4 en 5 periode 2-13 lanuarl 1978: Overduln en hot overige dool van Katwijk aan Zoo Een nadore atraataanduldlng van Iedere soctor zal aan do betredende verbruiker vroegtijdig, via oon advertentie in moerdoro kranten, worden medegedeeld Hieronder volgt een opgove van do straten welke In de periode, gelogen tussen 9 en 16 docember 1974, zullen wordan bezocht. 9 en 10 december 1974: Bruggestraat, Overrijn. Sandtlaan. Woonschepen in hot Add kanaal, Burg- gravonlaan, Tolhuisstraat, Baron van Wljckerslootatraat. Rhljnluatstraat, Zoowoldstraat, Bijdorpstraat. Valkonburgseweg. Molonwog, Narcisstraat, Dahllastraat, Papaverhol. Luplnehol. Ploonhol, Zonnobloomstraat, Astor- straat. Ranonkelstraat, Fresiastraat, Vlollorstraat, Irlsstroat, Leliestraat, Cro- cusstraat, Anemoonstraat, An|erstraat, Hyaclnthstraat, Tulpstraat, Molentuln- weg, Wassonaarsewog. II en 12 december 1974: Pr Bornhardloan, Stadhoudersdreef. J.W Frisodreef, Cloiln Oulnploin. Gr. Lodewljkdreel, Vreugdoweg, Dlllonburgdroof, Pr. Froderlkdroof, Nossau- droof. Lycoumpad, Sunthoso, Kanaaldijk, Caravanpark Noordduinon, Hoom- selaan 1 t/m 450. 13 en 18 december 1974: Hoorneslaan 451 t/m 591, Hoornespleln, Helnslpsstraal. Van Sllngoland- straal, Fagetstraat. Talmastraat, Schlmmelpenninckstraat. Langovoldstraat. Boekhorststraat, Suurmondstraat, Helmborgwog, Boorslaan, Schokking- straat, Van Baerlestraat, Sal. Huygensloan. Schouthof. Parsstraat, Van Lierestraat, Reygorsberglaan. Wij verzoeken do verbruikers die woonachtig zijn In genoemde straten op de vermelde data hun boreidwilllghold to willen tonen door do gelegenheid te geven do benodigde moterstanden te laten opnemen, en danken hen bij voorbaar voor de te vorlonen modewerking. DE OIREKTIE. Vooralsnog geen litbreiding choolzwemmen EIDEN B. en w. willen beslissing over het al dan niet uitbreiden van de mogelijkheid tot schoolzwemmen in Leiden uitstellen tot volgend jaar. •ie mogelijkheid doet zich wanneer het nieuwe zwembad De Zijl in gebruik wordt geno men. Op dit moment gaat het college ervan uit dat in De Zijl alleen niet meer zwemlessen worden gegeven dan mot teel het geval is in zwembad De Overdekte. Restaurant-Bar „DE Meerhoeve" Oud-Ade „Rest. De Meerhoeve" voor dineren in een Intiem sfeervol restaurant met open keuken 2e Kerstdag diners la carte Voor reserveringen en Inlichtingen bel. 01712 - 8291 onder redactie van Ton van Brussef tel. 0 7L22244 tst. 17 DIOK Met het nodige feestgedruis heeft de Leidse rugbyclub DIOK gis teravond haar clublokaal ach ter café De Gouden Leeuw aan het Noordeinde officieel in ge bruik genomen. Daarbij was o.a. aanwezig Tom Caiman, een rugby'er ,uit Engeland, die on langs is benoemd tot ere-lid. Ook Sportstichting voorzitter P. Biegstraaten luisterde het ge beuren op. Hij schonk DIOK voorzitter A. V. Pelt een dart- spel (zie foto). Koekenbier Klanten en belangstellenden zijn vandaag van 17.00 tot 20.00 uur van harte welkom in de slagerij van de gebroeders Kockenbier op de Hogewoerd. Dc bekende slagerij, reeds vanaf 1895 geves tigd in de Leidse binnenstad, Heeft dankzij een ingrijpende verbouwing een nieuw gezicht gekregen. St. Agnes Monique Matze; spclbegelciding on toneelbeeld: Peter Lintelo costuums: Marian van der Luit; fluit: Mathilde Dirken; tvchnie- k: Rudie van Beeren, Kees dc Winter en Michel de Bakker; Muziek: Petcr-Paul Regens burg, Kishore Baldewsingh, Ro- bert-Jan Donker, Dommique Bernsen en Els van Dusseldorp. Leerlingen van de scholenge meenschap „St. Agnes" geven woensdag 11, donderdag 19 en vrijdag 20 december een uitvoe ring van Saidjah Adinda, een dramatisering van het verhaal van Multatuli uit zijn Max Ha- velaar. De rolbezetting is als volgt: SpelersRon van der Meer, Jose van Haasteren, Paul Beerenfenger, Jos Tripoenzec en Jeroen van der Meer; stem: Hartehmg Ter gelegenheid van het feest van Maria Onbevlekte Ontvangenis patrones van de Hartebrugkerk wordt morgen in deze kerk een plechtige Hoogmis opgedragen. De viering begint om 9.30 uur. Het gemengd koor zingt met begeleiding van organist Jan Schmitz de Missa Pontificolis van Don L. Perosi.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3