(Wip GRIEKSE KROON IN DE SMELT KROES WAT DOEN WE MET ONZE SPAAR CENTEN? (Van onze correspondent David Tonge) ATHENE Mijn kracht is de liefde voor m"n volk, luidt de Griekse konink lijke spreuk. De afgelopen weken is in Griekenland een vurige campagne be gonnen voor de beproeving van deze liefde met het oog op het referendum dat morgen wordt gehouden over de terug keer van koning Constantijn. In het raam van deze campagne zijn drie roya listische kranten in omloop gebracht. Verscheidene gepensioneerde generaals trokken de provincies in om namens Constantijn te spreken. Dertig royalisti sche organisaties staken plotseling de kop omhoog. Ze vestigden zich in kantoren waar een sfeer heerst die het midden houdt tussen een militair bal en een tuinfeest. Een van deze organisaties heeft zelfs een kantoor gevestigd in het nu lege tijdelijke hoofd kwartier van de Verenigde Linkse Partij, waar veertien dagen geleden de commu nisten de monarchie als anachronistisch betitelden en koning Constantijn per soonlijk aanvielen omdat hij de toonaan gevende rol zou hebben gespeeld in het opzetten van de fascistische tirannie. De in beroering gebrachte erfenis van de huidige koning blijkt o.m. hieruit dat het referendum van morgen het zevende zal zijn over de Griekse monarchie, sinds 1833 toen de monarchie aan Griekenland werd opgelegd door de grote mogendhe den. Vier koningen voor Constantijn waren verplicht geweest Griekenland om bin nenlandse politieke redenen te verlaten. Er waren weinig tranen te zien toen ex-kolonel Papadopoulos Griekenland op 1 juni 1973 tot republiek uitriep. Vele Grieken gaven toen de schuld aan de interventie van de koning in de parle mentaire regering in de periode 1965—1967 waarmee hij de weg vrijmaak te voor de kolonels. Anderen vielen hem aan omdat hij de kolonels zijn onwillige zegen heeft gegeven, of beschouwden de monarchie als een anachronisme, dat tot verdeeldheid leidde. Nu echter krijgt Constantijn steeds meer steun. Vele Grieken stemmen misschien in met de studenten die deze week schreeuwden „gooi de troon in de vuilnis bak", maar de resultaten van de onlartgs gehouden parlementsverkiezingen toon den de conservatieve stemming aan die in de lucht hangt Een niet bekend gemaakt opinie-onder- zoek dat niet zo lang geleden werd gehou den toonde aan dat de resultaten van de volksstemming af kunnen hangen van de mensen die nu nog niet weten waarop ze hun stem zullen uitbrengen. De royalisten willen graag hun pogingen de onbesliste stemmen te werven be schrijven als ongeordend en amateuristi sch. Ze tellen opnieuw hoeveel arme Grieken in de avond naar hun kantoren zijn gekomen en vragen om afbeeldingen van de koning „met het gouden lint er om". Een opmerkelijk campagnelied weidt uit over de romantische aspecten van de monarchie. Het lied heeft de titel „Kom terug adelaar". Het gaat over de sterren die verloren zijn gegaan toen de koning vertrok, en als het door velen gezongen wordt klinkt het als het koor van het Rode Leger: „Keer terug, breng vreugde Koning Constantijn. Over zijn terugkeer naar Griekenland wordt morgen een referendum gehouden. terug, adelaar van vrede, ware leider van de vrijheid". Het lied eindigt met de opwekking tot de strijd aan het adres van de koning: „Houdt het zwaard in je hand, jij berijder van de overwinning, held van de zeeën, onze zon, onze koning. Het land, de zee en Cyprus wachten op je, zoals de heilige Maagd op jou wacht om voor haar neer te knielen". Sommige Griekse kranten die zich beroe pen op de angst voor een internationale Dit is ontkend, maar de Griekse scheep vaartkringen hebben wel bijgedragen aan de campagne. Geconfronteerd met aanvallen op Constantijn en de monar- vakvereniging van monarchen, hebben chie, hebben de royalisten pogingen ge- junta", en „de held van het verzet" voor te stellen en afgezien van de talrijke communistische vluchtelingen in het bui tenland, en de volledige afwezigheid van enig Grieks bloed in de aderen van de telg uit het huis van Glucksburg als de enige Griek, aan wie het niet toege staan werd om terug te keren sedert de ondergang van de junta. De royalistische kranten hebben ook geantwoord op be schrijvingen van zes paleizen van de koning en zijn grote fortuin. De kranten meldden kortweg: „De koning is niet rijk". De oppositiepartijen zijn heftig tegen de monarchie uitgevallen. Mavros, de leider van de Centrum eenheid, dringt aan op een type republiek als West Duitsland voor Griekenland. Papandreou en de communisten pleiten tegen de monarchie met het argument dat zij altijd de basis van de buitenlandse belangen in Grieken land is geweest „De Amerikanen, de Britten, de CIA, dezelfde boosaardige krachten die de junta hebben opgericht werken voor de terugkeer van de koning", luidde de kop in een communistische krant Herin neringen aan het aandringen van Chur chill op de terugkeer van de monarchie, na de oorlog zijn hiervoor een verklaring, zelfs als tegenwoordig zowel de Ameri kaanse als de Britse ambassades onoffi cieel benadrukken dat de koning hier een verdeeldheid zaaiende factor is geweest Premier Karamanlis heeft geweigerd par tij te kiezen in de volksstemming. Hij heeft dit ook zijn ministers verboden, hetgeen betekent dat sommige royalisten zich alleen maar bij het kabinet zouden kunnen aansluiten na de volksstemming. Karamanlis zelf had aanzienlijke per soonlijke problemen met de koninklijke familie in de periode 1962-63, in het bijzonder met koningin Frederika die van Pruisische afkomst is en nu in India verblijft waar ze al enige tijd aan het mediteren is. Karamanlis is onbevooroordeeld op het punt van de terugkeer van de monarchie. De omvang van zijn overwinning bete kent dat sommige Grieken van mening zijn, dat ze een monarchie zoals de Scan dinavische zouden prefereren boven een Griekse republiek la Giscard en de koning heeft gezegd dat hij zou accepte ren dat zijn uitvoerende macht wordt beperkt Nostalgie werkt natuurlijk in zijn voor deel, zoals misschien ook de toenemende reactie tegen de overmatig heftige cam pagne die door de liberale krant Vima wordt gevoerd. De krant beschrijft de monarchie als een oorzaak voor „ver deeldheid, flagrante onwettigheden, ge welddadige vooringenomenheid, onder ontwikkeling en onderwerping aan bui tenlanders". Royalisten werpen hiertegen op dat de tijden zijn veranderd, maar ze vertéllen uitvoerig de verhalen van mensen, die. vragen waarom de royalistische kranten duurder zijn dan de andere kranten en aan wie dan wordt verteld: „Je weet toch zeker wel dat de koning duur is". Zijn belangrijkste paleis dat in het midden van Athene staat is onlangs opnieuw geschilderd. (Copyright The Guardian) (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam "Waar blijf ik met mijn spaarcentjes?". Dat is vandaag de dag een knellende vraag voor iedereen die maar een beetje geld heeft dat hij wil behouden voor slechtere tijden. Vooral de man (of de vrouw) die een betrekke lijk klein kapitaal heeft, blijft vol aarze ling staan op het kruispunt van de beleggingsmogelijkheden: wat is nu npg een veilige weg om de inflatie vóór te blijven? De wegwijzer met het opschrift 'aande len' zal hij meteen al de rug toedraaien. Misschien omdat hijzelf door financiële schade wijs is geworden. Of anders om dat hij wel gezien heeft, welk een ramp zich heeft voltrokken boven de hoofden van anderen die twee. drie jaar geleden deze weg onbekommerd zijn ingeslagen: de helft van hun bezit is in die luttele jaren weggesmolten. Toch zijn er beleggingsexperts die vinden dat de koersen op het ogenblik zo laag zijn 'dat je de mensen bijna zou aanraden nu aandelen te kopen'. Zij menen, dat in het huidige koersniveau een stuk angst voor een wereldomvattende crisis zit ver weven die niet helemaal door de feitelijke vooruitzichten wordt gerechtvaardigd. En wie nu aandelen koopt, de Nederlandse internationals bijvoorbeeld, zou weieens een aardige slag kunnen slaan (temeer omdat speculatiewinst belastingvrij is). Maar het blijft een gok, voegen ze eraan toe. En de Nederlander die door spaarzaam heid een klein kapitaal heeft weten te vergaren, houdt er niet van om daarmee te gokken. Dat is bekend. Wat dan? Je geld gewoon op de (spaar) bank laten staan? Dat betekent onder de huidige omstandigheden, dat het kapitaaltje qua koopkracht slinkt - niet alleen omdat de spaarrente vaak niet kan opboksen tegen het inflatiepercentage (11 12), maar ook omdat de fiscus een deel van die rente opeist, en een groter deel naarmate het inkomen hoger is. In het nauw gedreven tussen de zich versnellende geldontwaarding, de pro gressieve tarieven van de inkomstenbe lasting en de netto vrijwel onrendabel geworden beleggingsmerites ter beurze zijp er nogal wat mensen die uitwijken naar de aankoop van een'eigen huis. En dat is dan ook het beste wat je iemand kunt aanraden, is het oordeel van een beleggingsdeskundige van de Algemene Bank Nederland wie wij het pfobleem voorleggen. Zijn advies: koop een huis, desnoods met honderd procent financiering (mits het inkomen maar toereikend is om de lasten van aflossing en rente te dragen uite raard). Dat kan vooral voor mensen met wat hogere imkomens een aantrekkelijke zaak zijn. Als vuistregel geldt dat de fi§cus de helft van de hypotheekrente betaalt We leven in een tijd, dat het vaak voorde liger is om schulden te maken, dat wil zeggen: geld te lenen, dan om geld te hebben. Veel Nederlanders hebben er Postzegels en munten... zorg dat je er verstand van hebt. echter moeite mee om zich in de schulden te steken. Als ze iets willen kopen, sparen ze er liever eerst voor. Dat doet natuur lijk wel deugdzaam aan, maar of zo'n houding ook verstandig is in deze tijd van voortschrijdende inflatie, is een twee de. De ABN-man geeft het voorbeeld van twee pasgetrouwde paartjes, die tien jaar geleden allebei een huis wilden kopen. Het ene paartje leende een voor toenmali ge begrippen fors bedrag en kocht me teen een woning. Het andere stel wilde de koopsom van een huis eerst netjes bij elkaar sparen. En wat zien we nu? Het eerste paar zit lastenvrij of met geringe lasten in een riante woning, terwijl het andere duo in een schamel optrekje nog steeds ijverig aan het sparen is Overigens zijn het niet alleen de mensen met een bescheiden banksaldo die bij voorkeur opteren voor een woning. Wie drie jaar geleden een miljoen bezat, kocht effecten. Maar wie nu een miljoen heeft, gaat -'gewoon uit een beetje defai tisme, het geld is straks toch niks meer waard redeneert- ie', aldus onze zegsman van de ABN - zich in een mooi huis installeren. Dat hij vervolgens gaat aan kleden met antieke meubels (waarde vast...) en goede schilderijen (idem). En als hij dan nog wat geld overheeft, koopt hij briljanten, maar dan wel briljanten in de vorm van b.v. oorbellen voor zijn vrouw. Zo'n man plukt van zijn 'beleg ging* ook nog een niet weg te cijferen immaterieel rendement: hij woont plezie rig, hij geniet van zijn meubeltjes en schilderijen en heeft een tevreden vrouw. Het kopen van een huis of het beleggen in aandelen zijn uiteraard niet de enige mogelijkheden om je spaarcentjes te in vesteren. Experts benadrukken echter, dat absolute zekerheid om risicoloos zo danig te beleggen dat men de inflatie vóórblijft nooit kan worden geboden. Be leggen, hoe dan ook, is altijd een kwestie van risico's nemen. Wie zekerheid boven alles stelt, zal dan ook de voorkeur geven aan een termijnspaarrekening. Een va riant vormen de spaarbiljetten of rente- spaarbrieven met uitgestelde rente a.h.w.), die een fiscaal voordeel kunnen bieden voor hen die binnen de looptijd met pensioen gaan. Dan zijn er natuurlijk ook nog de obliga ties. Deze markt wordt wat actiever nu de rentestand daalt. Koop je een obligatie die laag genoteerd staat, dan kun je het geluk hebben dat - ie wordt uitgeloot (kassa...). Een leuk object voor de kleine belegger die zich niet al te grote risico's kan permitteren, is de converteer bare (d.w.z. tegen een aandeel inwisselba re) obligatie. Maar goede converteerbare obligaties zijn erg schaars geworden. De- kleine belegger heeft eigenlijk niet zo gek veel mogelijkheden. Het kopen van grond bijvoorbeeld is bijna niet mogelijk voor kleinere bedragen. Edelstenen? Toe gegeven, er worden in ons land nu veel meer briljanten gekocht dan vroeger, maar vrijwel uitsluitend door grote beleg- Goud? Ja, goud is vrijwel de enige beleg gingsmaterie waar men de laatste jaren goud aan heeft kunnen verdienen. De goudprijs, die zes jaar geleden nog 35 dollar was, is vooral de laatste drie jaar fors gaan stijgen en haalde onlangs het rekordbedrag van 185 dollar. Maar in tegenstelling tot Frankrijk (met zijn zo veel langere inflatie-ervaring, want die spreekt hier een woordje mee) wordt in Nederland, waar de goudhandel in 1968 is vrijgekomen, bijna geen goud gekocht. Goud geldt voor niet-beroepsmatige be leggers als een moeilijke materie. Vooral omdat de goudwaarde niet economisch gefundeerd is, maar veel meer een imagi naire waarde heeft, ten dele bepaald door psychologische factoren, ten dele door de Zuidafrikaanse regering. Maar als de hui dige inflatiepsychose zo doorzet, kan het met het goud nog jarenlang goed gaan. Munten en postzegels zijn een waardevas te belegging gebleken, maar toch is hier een waarschuwing wel op zijn plaats. Wie zijn spaarcenten in postzegels of munten gaat steken, moet er verstand van hebben of zorgen dat - ie er verstand van krijgt Of zoals onze zegsman het uitdrukt: 'Je moet er dan wel je hobby van gaan maken, want anders word je belazerd bij het leven.' De onervaren postzegelverza melaar kan in handen vallen van een handelaar die hem b.v. zijn collectie af troggelt voor iets meer dan de helft van de cataloguswaarde. En bij munten wor den leken vaak het slachtoffer van ver valsingen en naslagen. Wat op het ogenblik veel wordt gesigna leerd, is dat mensen voor vrij grote som men goederen kopen waarvan ze ver wachten dat die binnenkort duurder zul len worden (en als dit gebeurt, hebben ze prijsstijging 'verdiend'). Ze 'beleggen' hun spaargeld in standaard- consumptie goederen die men altijd nodig heeft en financieren zodoende een voorraad die vroeger bij de winkelier lag. Zoals de grote man vlucht in het goud, zo vlucht nu de kleine man in suiker en aardappe len. En over de kleine man gesproken: spe ciaal voor hem heeft de bekende Hon gaarse financiënspecialist André Kostola- ny onlangs in het blad Capital een tip gegeven voor wat hij als de raadzaamste en edelste belegging beschouwt: opvoe ding en opleiding van de kinderen. 'Een investering die in de toekomst vruchten zal afwerpen', zo schreef hij. 'Niemand kan zijn kinderen een betere erfenis nala ten."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16