Y\ 4 vr-jvy W'; Ivw I X •'J 'i r KERSTMIS: een feest mor thuiswerkers I1MI r voorop stellen, dat ik ook wat Kerstmis be treft een typische thuis- I—"-«eer ben. Dat is ge- n een erfenis uit mijn d, waarvan ik nu de e, king-size vruchten i Je begint met een verwachting aan die dagen, je hele ziel en za ligheid staat scherp. Dit allien de dagen worden, zelfs de engelen van opkijken, denk je al jaren. Vrede op aarde en zo. En aan de mensen een uiterst genoegelijk welbehagen. Ook dat kan er nog wel bij. Zo heb je het immers geleerd van je ouders, die door nijpend geldgebrek nooit kans zagen om hun buiskamer in de donkere dagen van Kerst in te rui len voor een stralender alternatief. als je dan na twee maal vierentwintig uur plus één lange Kerst- avond de balans opmaak te, bleek vaak, dat je het grootste deel van de tijd vechtend teden de slaap op het wonder had zitten wachten. De dikke week bladen naast je stoel en de bisschopswijn in de bokaal en een geurige bol- van veertig centen tussen de lippen en al die koorzang op de radio en de sprekers, die zo haar- uitlegden, welke we gen naar de hemel open gebroken waren, bleken opeens niet voldoende om kater van twaalf maanden welvaart te overwinnen. En toch. Toch blijf ik er bij, dat Kerstmis een ty pisch huiselijk feest is. Een feest, waar woorden als .Jcnus" en „behaag lijk" als spinrag aan han gen. Je zet met zijn allen een boom op, die na lutte le uren al in de rui is en zijn naaldenvacht op je kamerbrede tapijt schudt En ook daarin lijkt de kerstboom op de meeste gesprekken, die je door gaans voert Als stoombo ten in de mist vaar je door een zee van engelen haar langs elkaar, omdat je allang verleerd hebt om te enteren. Maar hopen op het won der is al voldoende om achteraf te spreken van mooie dagen. Hoop is de mondvoorraad, waarmee je elk Kerstfeest door komt. Niettemin kan ik me voor stéllen, dat u met de Drie Koningen en de herders zegt: „Ik ga het wonder toch liever een eind tege moet Ik laat mijn huis in de steek en zoek mijn pie kuren in een stuk natuur, dat de herscheppingsdrift van de mens zonder al te veel schade overleefd heeft". Voor die mensen, die vrije-tijds-pelgrims bieden wij U hierbij wat ovenver- se Kerstaanbiedingen van de toeristische warme bakker aan. Bij voorbaat vast een hoop zaligheid. En veel begrip onder de mistletoe. 'lil K Wf 'l KERSTMIS TUSSEN HET BRONSGROENE HAKHOUT In het bronsgroen hakhout kan men in de laatste decemberdagen vele schutplaatsen vin den om het Nieuwjaar af te wachten. Om er een paar te noemen: hotel-restaurant Breiden- bach in Grubbenvorst heeft een arrangement van de 24e vóór het diner tot en met de 26e na de lunch. Prijs 225 gulden. De maaltijden zijn feestelijk en overvloedig. De kamers uiterst eenvoudig Maar voor wie bedenkt dat de oor sprong van Kerstmis in een stal ligt, kan dit moeilijk een be2waar zijn. Dan Maastricht, de stad der steden. Daar houdt het. vermaarde hotel Derion aan het Onze Lieve Vrouwe Plein zijn normale prijzen aan; daar bovenop vraagt men een toeslag van 97,50 per persoon. Het wordt op die manier wel een prijzig Kerstgebeuren, maar de engelenwaar is er ook naar. In Venlo staat de comfortabele hotelstal van de Bovenste Molen voor u open. Een arrange ment van drie dagen kost tussen de 200 en 230 gulden. En dan natuurlijk Valkenburg, zomers een zeer aards paradijs, dat gehuld is in de nevelen van frieten en bier, in de winter echter een stukje buitenland binnen eigen landsgrenzen. Hier heeft men de keuze te kust en te keur. Van het sjieke Prinses Juliana (halfpension met bad of douche, 55 gulden per persoon per dag met een minimum verblijf van vijf dagen. Galadi ners op beide Kerstdagen 70 gulden) tot het eenvoudige hotel De Toerist, dat een drie-daags arrangement heeft vanaf 135 gulden. Er zijn in Limburg nog tientallen mogelijkheden om de dagen in de gerieflijke loopgraven van het horecawezen door te brengen. Ook enkele pen sions zetten hun deuren vreugdevol open. Wie het feest op eigen dennehoutje wil vieren kan één van de 900 bungalows huren, die ook voor een comfortabele overwintering geschikt zijn. Reken op een weekhuur tussen 225 en 400 gulden. Alle inlichtingen geeft de Provinciale VW Limburg, Kasteel Den Halder in Valkenburg, telefoon 04406-13993. En als u rond Kerstmis toch in de buurt bent, neem dan gelijk op 28 december het feest van Onnozele Kinderen mee. Dat wordt in Limburg nog uitgebreid gevierd door mondig en onmondig kroost, dat verkleed langs de deuren trekt W t f t 9' DRENTE HEEFT NOG VOLOP PLAATS IN DE HERBERG Sinds Willy van Hemert zich persoonlijk heeft bemoeid met het wel en wee van Drente zit het er dik in, dat het in deze provincie duchtig zal gaan sneeuwen. Van Hemert is namelijk beroemd geworden als regisseur van televisie- produkties, die vanaf de aanvang wit wegtrok ken. Je had je toestel nauwelijks aangezet, of de eerste vlok traande al over de buis. Een NOS-camaraman onthulde eens: „het is enig werken met Van Hemert Maar na afloop van de opname zit je wel onder de roos". Drente heeft veel mee voor een vredig Kerst feest. Het heeft bij de verstrekking van natuur schoon duidelijk vooraan gestaan en kan in deze overbevolkte moerasdelta dan ook nog steeds de stilte van onmetelijke bossen en heidevlakten uit voorraad leveren. naar in Odoorn, waarbij men kan kiezen uit een verblijf van 24 december vóór het diner tot en met 30 december na het ontbijt. Dat komt all in op 275 gulden. Blijft men tot en met de 27e, dan betaalt men 165 gulden. Er is „levende" muziek en kinderen krijgen reduk- tie. Op zaterdag 28 december wordt in dit hotel ook vanaf twee uur een demonstratie gegeven van het maken van emaille en ijzeren sieraden. De VW Drente heeft meer hotelarrangemente- n: even een belletje of een briefje en u krijgt volledige informatie. Markt 20 in Assen, tele foon 05920-14324. Ook kan men in deze provin cie nog volop bungalows huren vanaf 200 tot 400 gulden per week. Een verblijf in Drente tijdens de Kerstdagen wordt extra aantrekkelijk, omdat er een hoop folklore van stal wordt gehaald. In Zuidwolde wordt op 21 en 23 december een Kerstnachtrit te paard gemaakt. Na afloop een forse koffieta fel. Prijs voor al dat nachtelijke gebeuren is 17,50. Op dinsdag 24 december begint bij de Vincenthof om negen uur 's avonds een grote nachtwandeling door de bossen. Tot en met de koffie na afloop is dit buitengebeuren gratis. Topper is die dag een kerstconcert temidden van de schaapskudde in Exloo. Dat begint om half acht 's avonds. DE ACHTERHOEK: EEN VERGETEN KERSTPARADIJSJE Het klinkt als een sprookje, maar het is de waarheid: zelfs op een drukke Kerstdag is de achterhoek een stil paradijs met bossen, waarin de reëen en fazanten het rijk alleen hebben. Een land met bochtige zandwegen, waarop de eenzame fietser de boeren in hun verpletteren de zondagsrust totaal verrast Dat maakt de Achterhoek tot een uitgelezen gebied voor een achttien-karaats kerstfeest Men heeft de keuze uit vier gebieden: Het Montferland, een heuvelgebied van 3000 hecta ren met enkele goede hotels en penions. Dan de, Graafschap, een golvend park met talloze vergeten dorpskernen. Verderop ligt de Oost- Achterhoek, het meest vergeten deel van de streek. De vierde parel is het gebied rond Lochem, Laren en Barchem. Hier is het land schap rijk gestoffeerd en hebben de heuvels al Zwitserse kapsones. De Achterhoek wordt gecompleteerd door de IJsselstad Zutphen met' zijn beroemde Librije, middeleeuws stadhuis en 's-Gravenhof. De Streek- VW in Zutphen, telefoon 05750 - 19355 heeft in dit gebied nog een aantal stekken om tussen de dennen te recreëren. Er zijn bungalows in diverse streken te huur vanaf 150 gulden per week. Ook enkele hotels hebben arrangementen: „Uitzicht" in Beek, gemeente Bergh in Montferland, van 21 december tot en met de 27e, 300 gulden all in. Dit hotel heeft ook een arrangement voor Nieuwjaar. Prijs 200 gulden. Wie alles wil meemaken betaalt 460 gulden. In Lochem zijn diverse hotels op Kerstmis geopend: Hotel Alpha doet het sjiek met avond kleding en „levende" muziek. Vanaf de 21e tot en met de 28e na het ontbijt Van 289,50 tol 342,50. Er zijn ook nieuwjaarsarrangementen van ƒ277,50 tot ƒ327,50. Voor die vijftig cent krijgt de gast waarschijnlijk een handig rubbe ren neusje om het Oudejaar mee uit te snuiten. Specialiteit in de Achterhoek is de stal in Joppe bij Gorssel met mensen van steen naast echte dieren. Een kameel, schapen, 'n ezel en enkele damherten houden van 24 december tot na Nieuwjaar vol trouwe de wacht 's Avonds is dit Bethlehcms-buitengebcuren ook nog ver licht Waarom zul je dan nog een vermoeiende reis naar Israël maken? Niet in de Achterhoek, maar wel in de buurt is de levende Kerststal in de oude boerderij De Klomp in Haaksbergen. Twintig kinderen beelden hier op 25 en 26 december tussen 10 uur 's morgens en 5 uur 's avonds het blijde bijbelse gebeuren uit Jp A - - X De bijna zeventig-jarige Nederlandse Reis Ver eniging blijkt een vitale en kerngezonde grijs aard te zijn, die vol élan en levensspirit zijn AOW benut om medemensen volop aan hun vakantietrekken te laten komen. Met een vast troepenbestand van 80.000 trouwe leden en met het nieuwe, moderne image van „NRV Holiday" zag deze vaderlandse nestor in het toerisme kans om zelfs in het rampjaar 1974 een omzetstijging te halen van bijna twintig procent En dat ondanks de cholera in Italië, de autoloze welvaart, de oliecrisis en het wapengekletter op Cyprus en in het Midden-Oosten. „Het mag een wonder worden genoemd", zegt NRV-directeur Piet Jongens achteraf, „dat we de afgelopen maanden zonder kleerscheuren zijn doorgeko men en niet van de weg omhoog zijn geraakt. In de topmaanden van 1973 zijn onze reizen per eigen auto weliswaar grotendeels weggeval len, maar daar stond tegenover een massale run op trein, autocar en vliegtochten. Ook de bestemmingen in Spanje, die volgens vele pu blicaties uit de gratie van de Nederlandse toerist liggen, hebben het in 1974 bij de NRV best gedaan. Vaak moesten we zelfs inderhaast extra vliegtuigen inzetten om aan de vraag te voldoen. Een bewijs temeer, dat de 70-jaar jonge NRV als één der weinig overgebleven zelfstandige touroperators het vertrouwen van tienduizenden Nederlanders waar heeft ge maakt Met ons nieuwe 132 pagina's dikke zomerprogramma 1975 hoopt NRV Holiday op nieuw en even succesvol zijn bestaansrecht te bewijzen". Gloednieuw in het programma van NRV zijn de vlieg-autocarreizen naar O.- Europa. Voor dit plan tekende directeur Jongens in het bijzijn van JAT-directeur Kordic (links) ên salesmanager Van 't Slot. Nieuwe bestemmingen Dat Zomer-vakantieboek 1975 heeft in elk geval vele verrassingen. Allereerst de kersverse nieu we bestemmingen: een luxe appartementen complex Royal Nova op Majorca, meer hotels op Ibiza, aan de Costa Blanca het uitgekiende vakahtieparadijs El Amerador, aan de Costa del Sol het luxe appartementengebouw Stella Maris en voor de rusteloze hobbyisten de Club Seghers, waar de dagen niet in zalig nietsdoen worden doorgebracht, maar waar getrimd, ge danst, gekookt, gefietst en gezwommen wordt tot meerdere eer van lijf en leden. Momenteel is men druk bezig aan de bouw van een officieel athletiekcomplex. De kreet „dit rondje is voor mij" zal dan ook bij Seghers komende zomer een volmaakt afwijkende betekenis krij- Autocarreizen Nieuw in het NRV>-Zomerprogramma zijn 'ook de autocarreizen met vliegende start. Vanaf midden mei tot eind september kan met met een Boeiing 727 van de JAT naar Beograd vliegen en vandaar beginnen aan een zwerf tocht door Zuid-Oost-Europa. Deze 13-daagse reizen, die uiterst plezierig geprijsd zijn, voeren naar Joegoslavië, Roemenië, Hongarije, Bulga rije, Turkije en Griekenland. Om u alvast een idee te geven: een geheel verzorgde vlieg-auto- carreis met Nederlandse reisleiding heeft men al vanaf 698 gulden. Naar alle windstreken Het NRV-Zomerreisboek heeft meer handwar me suggesties voor verwende vakantiegangers: reizen naar Duitsland, Egypte, Finland, Fran krijk, Griekenland (waar het rozeneiland Rho- dos om onnaspeurlijke redenen van het vakan tietapijt verdwenen is), Engeland, Italië, Joego slavië. Spanje, Noorwegen, Oostenrijk, Tunesië De luxe autocar-reizen met vliegende start voeren onder meer naar de sprook jesmetropool Istanbul in Turkije. Verder naar Roemenië, Hongarije, Bulgarije, Joegoslavië en Griekenland. en Tjsechoslowakije. Ook de reizen naar verre landen (vanouds een specialiteit van de NRV) zijn rijk en prijzenswaardig vertegenwoordigd. Het NRV-Zomerprogramma is daarmee een reisgids geworden, die men niet over het hoofd kan zien bij het kiezen van een vakantie-avon tuur in zonnige zekerheid. NRV HOLIDAY ENTERT ZOMER 1975 MET VELE VAKANTIE-SUGGESTIES

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15