Praat niet over inrichting woning als het huis in brand staat. Ook CDU-lid verdachte in omkoopaf f aire MOEZOREWA EN SMITH BIJ TOP ZUID AFRIKA Proces-verbaal tegen Oxirane na gif gas wolk Ir. J. de Witnieuwe werkgeversvoorzitter: Kinderrestaurant niet bedoeld voor f rites-appelmoes VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT 7 HELMOND Opeens is hij uit de vergetelheid ge rukt: ir. J. de Wit, 56 jaar, directeur van de fabriek voor draadprodukten J. H. de Wit en Zonen B.V. te Helmond. Vele jaren heeft hij in het organisatieleven van de werkgevers, met name die in de metaal, een vooraanstaande rol ge speeld, totdat hij vond, dat anderen het maar eens van hem moesten overne men. En nu opeens staat hij voor de opgave de hoogste positie in zijn werkgeverskring op zich te nemen. Donderdag werd hij door de leden raad van het Nederlandse Christelijke Werkgevers verbond benoemd tot voorzitter van deze orga nisatie. Hij gaat mr. Paul van Boven, die elf jaar voorzitter is geweest, op volgen, een man die in den lande een grote bekend heid heeft gekregen. Vol gend jaar zal ir. De Wit namens zijn collega's gaan optreden in de Sociaal- Economische Raad, de Stichting van de Arbeid, bij loonoverleg en bij de regering. Ir. J. de Wit, opvolger van mr. Paul van Boven. Bij zo'n voorzitterswisseling dringt zich op nieuw de vraag op: moet dat nu zo nodig, twee werkgeversverbonden „Ik verheug me op de samenwerking met het VNO, het verbond van Nederlandse Onderne mingen, en ik zie in hem helemaal geen rivaal. Maar ik vind toch, dat er plaats is voor een eigen verbond van christelijke werkgevers, omdat zij nu eenmaal vele vraagstukken van uit een ander uitgangspunt, vanuit een andere levensbeschouwing, benaderen. Ik weet wel, dat lijken dikke woorden en ik zit er bepaald niet elke ochtend bij het ontbijt aan te den ken, maar de feiten liggen wel zo". zo n orgamsa- Hoe wordt men voorzitter tie? „Eerlijk gezegd weet ik dat ook niet. Een jaar of tien geleden heb ik allerlei functies in het organisatieleven opgegeven en daarna heb ik vrijwel geen vergadering meer bijgewoond. Ik dacht dat ik intussen dus wel uit het beeld was. Nadien heb ik hier in het Helmondse nog tijd beschikbaar gesteld voor allerlei zaken buiten mijn onderneming om. Ook die had ik kortgeleden vrijwel opgegeven, omdat ik het wat kalmer aan wilde gaan doen. En toen kwam het NCW mij vragen.Ik heb toen maar „ja" gezegd, want eigenlijk kan ik het niet laten". Je moet er toch ook tijd voor hebben. „Dat lukt wel. Mijn bedrijf loopt' goed, ook als ik er niet bij ben. Ik schat, dat ik twee dagen in de week gemiddeld nodig zal hebben voor het NCW-werk". Hebt u zich daarvan al maakt? „Eigenlijk niet, want ik zei al, dat ik er een jaar of tien uit ben geweest. Je hebt uiteraard wel wat algemene gedachten, maar voor het eigenlijke werk moet ik me nog inwerken. Bovendien mag u van mij geen uitspraken over actuele zaken verwachten, omdat ik pas medio januari in functie treed en ik wil mr. Van Boven, de huidige voorzitter, niet voor de voeten lopen". Maar u bent toch geen totale vreemdeling? „Natuurlijk niet. Voor mijzelf is er de prettige gemoedsrust dat ik alle jaren door innig contact heb gehad met de onderneming, het ondernemen en met de mensen, die erbij betrokken zijn. Ook in het verleden heb ik mij steeds, bij het nemen van besluiten op landelijk niveau, als leidend beginsel de vraag gesteld: zou ik dat thuis, dat wil zeggen in eigen bedrijf, ook zo doen?" Moet dat „eigen bedrijfletterlijk worden genomen? „Niet meer. Nadat ik, kort na de oorlog, was afgestudeerd, ben ik in het bedrijf van mijn vader gaan werken. Geen groot bedrijf, maar wel kapitaalintensief. En sterk gemechani- 'seerd. Er werken rond 150 man. Omdat geen van mijn kinderen in mijn voetsporen wenste te treden en omdat ik de continuïteit van de onderneming wilde verzekeren, heb ik de zaak verkocht aan NKF-staal. Ik ben echter direc teur gebleven". voorstelling ge- zoals dat heet. En al veranderde er niet verschrikkelijk veel voor mij, een wat vreemd idee was dat toch wel". Er wordt in uw kring nogal geklaagd over een slecht ondernemersklimaat „Die klacht onderschrijf ik volledig. Een van mijn problemen is, dat het ondernemen een kwestie van langer zicht is, terwijl de rege ring alleen nog maar een beleid op korte termijn heeft aangegeven. Ondernemers zijn best bereid risico's te nemen, dat hoort bij het beroep, maar ze hebben er wel recht op te weten, waar ze op langere termijn aan toe zijn. Ze hebben recht op meer duidelijkheid. Het ondernemen is blijkbaar een onderge waardeerde zaak geworden. Dat verklaart mede, waarom er zo'n aarzeling is om te investeren. Men zal de particuliere onderne mers meer vertrouwen in de toekomst moe ten geven, anders gaat het met onze welvaart de verkeerde kant op". Er zijn anders wel groepen, die het accent meer op het welzijn dan op de welvaart willen leggen. „En dan vraagt men toch twee procent loon stijging! Dat rijmt niet met die welzijnsleuze. Ik geloof niet, dat de mensen terug willen, zij willen best hun welvaart nog wat uitbrei den. Maar die welvaart zal dan toch uit het bedrijfsleven moeten komen, uit arbeidspro- duktiviteit. Als je het bedrijfsleven in de achteruitversnelling zet, waar moet die wel vaart dan anders vandaan komen? En hoe kom je dan aan de middelen om aan ontwik kelingshulp te doen? Ik noem maar een paar aspecten op om aan te geven, dat er gemakke lijk stellingen te poneren zijn zoals: zet een rem op de industriële ontwikkeling, room winsten af maar vele stellingen zijn niet uitgewerkt op hun gevolgen". Hoe ziet ir. De Wit zichzelf? „Ach, als men het 'voorgaande leest, zal men mij wel orthodox vinden. Maar ik vind mezelf toch wel een moderpe man. Ik ben best te vinden voor nieuwe ontwikkelingen, maar ik sta er pas achter als ze verantwoord en beredeneerd zijn. Een modern mens moet per definitie voorzichtig zijn. Elke nieuwigheid houdt gevaren in en die moet je goed door zien, anders ga je brokken maken en bereik je achteruitgang". Wat is zijn mening over medezeggenschap? „Daar sta ik positief tegenover. Maar ook hier is enige voorzichtigheid geboden. Ik bedoel dit: we hebben een wet op de onderiiemings- raden en daarmee valt goed te werken. Maar je moet dan wel de gelegenheid scheppen om die wet gestalte te geven. Wat gebeurt echter? Nu reeds wil men het allemaal al weer anders. Daarmee draai je de zaken dol. Ik vind, dat men niet het recht heeft in ondernemingen te gaan experimenteren, daarvoor staat er teveel op het spel". Werkgevers hebben het stigma gekregen van notoire klagers. „En we hebben nog gelijk gekregen ook, helaas, kijk maar naar de werkloosheid. Dat brengt ons overigens wel op het thema: hoe breng ik onze gedachten naar buiten. Alles wordt zo immens ingewikkeld, dat het niet meer voor de buitenstaander, die toch tevens belanghebbende is, begrijpelijk blijft Wellicht moeten we ook minder ernstig doen en meer relativeren. Alles is zo verward en wordt soms zo extreem gesteld, alsof de bevolking er allemaal achter staat". Maar er moet toch wel het een en ander veranderen. „Zonder twijfel. Iedereen komt nu echter zo ongeveer met wensen. Die moet je afwegen tegen een totaal maatschappijbeeld en dat totaalbeeld heb ik nog niet geschetst gezien. Er zijn wel schilderingen, maar die zijn mij toch nog te vaag en onvoldoende ondertim- merd. Ik ben helemaal niet tegen fundamente le hervormingen, maar men moet mij wel overtuigen, in goed overleg. De sociale part ners hebben de plicht allerlei opkomende wensen af te wegen ten opzichte van een totaalbeeld". De vakbeweging had nu, ter gelegenheid van het gesprek over een centraal akkoord, ook duidelijk wensen buiten het loonvlak. „Ja, maar moet je nu over de inrichting van een huis praten als het huis in brand staat? Eerst en vooral moeten we onze economie redden. En niet ook nog even snel. tegen het eind van het jaar, wat bijzondere zaken pro beren te regelen. Fundamentele zaken moeten door de sociale partners voortdurend en diep gaand worden besproken. Er moet als het ware een permanent gesprek zijn" (Van o e correspondent Frans Wennekes) BONN Na de opschudding rond de affaire Dassault in Nederland is thans in West-Dultsland de verdenking gerezen, dat parlementa riërs zich hebben laten omkopen om de aankoop van bepaalde bewapeningsonderdelen te bevorderen. Onderzoekingen van de justitie tegen het parlementslid van de CDU, Helnrich Gewandt, bevinden zich na enige maanden in zulk een concreet stadium, dat zijn parlementaire onschendbaarheid opgeheven werd en de politie toestemming kreeg zijn bureau In het parlementsgebouw te doorzoeken. Ook Gewandt's woning in Hamburg werd inmid dels grondig doorzocht Gewandt is op eigen verzoek op non-ak- tief gesteld. Hoewel de parlementariër elke beschuldiging pertinent van de hand wijst, wordt hij ervan ver dacht een bedrag van 600.000 mark te hebben, aangenomen om te bewerkstelligen dat er de vervaardiging van het rest zou hij uitgegeven hebben om ambtenaren van het West- duitse bureau voor de aan schaffing van legergoederen om te kopen. De beschuliging betreft dus zowel aktieve als passieve omkoping. gemeenschappelijk door Fran- Een van de bewijsmiddelen, die krijk en de Bondsrepubliek ge bouwde militaire vliegtuig „Alpha Jet" motoren van de Parijse „Snecma" - fabriek ge bruikt worden. Bij dit projekt gaat het om een bedrag van bijna drie miljard gulden. Voor een deel zou Gewandt het aan hem overgemaakte geld als be loning voor zijn eigen bemoeiin gen behouden hebben en de de politie in handen heeft, be treft een brief van Gewandt, waarin deze een firma in Liech tenstein verzoekt een bedrag van 150.000 mark aan hem over te maken. Tijdens de onderzoe kingen bleek, dat het hierbij om een schijnfirma ging, die onder een deknaam het Westduitse fi liaal van de „Snecma" verte genwoordigde. (Van onze correspondent) AMSTERDAM - Een bord met Engelse drop als voorgerecht zal niet geserveerd worden in het eerste Nederlandse kinder restaurant dat half februari in Amsterdam zijn deuren opent. Ook zal de jeugdige clientèle niet bediend worden door obers op rolschaatsen. Beide suggesties kwamen voor in de opstellen van 5 Amsterdamse scholen waarom initiatiefnemer Wim Gnade had gevraagd, maar werden te gortig bevonden. Voor de rest echter zal het kind koning zijn in de' eetgelegenheid die gevestigd wordt onder hotel Hans Bririker. De bedoeling is de jeugd te leren dat er grotere culinaire geneugten bestaan dan kip met frites en appelmoes. Het restaurant krijgt een educatief karakter. Schoolklassen mogen zelf hun menu samenstellen, de ingrediënten kopen en de maaltijden bereiden. Op de tafels liggen woordenboeken met - de vertaling van moeilijke gerechten. Ook zal voorlichting worden gegeven over tafelmanieren - dit alles onder het genot van (uiteraard alcoholvrij) glas wijn. Joshua Nkomo en Ndabiningi Sithole, die deze week toestemming kregen hun gevan genis in Rhodesië te verlaten voor het geheime topoverleg in Zambia. JOHANNESBURG (AP) - Terwijl de speculaties over een dit weekend te houden zuidelijk Afrikaanse topconferentie voortduren, waren officiële kringen in de Rhodesische hoofdstad Salisbury gisteren terug houdender dan ooit. Het Rhodesische dagblad de „Bu- lawayao Chronicle", een krant die nauwe banden heeft met de zwart-nationalistische organisa ties in het land, meldde dat een zes leden tellende delegatie van het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka is aangeko- President Julius Nyerere van Tanzania en president Seretse Khama van Botswana voeren daar momenteel besprekingen met hun Zambiaanse ambtge noot Kenneth Kaoenda. Kaoen- da heeft de recente toespraak van de Zuidafrikaanse premier John Vorster, waarin deze aan drong op ontspanning in zuide lijk Afrika, geprezen als „de stem van de redelijkheid". De Bulawayo Chronicle schreef dat de ANC-delegatie, onder leiding van bisschop Abel Moe- zorewa, werkt aan voorstellen tot een oplossing van het consti tutionele geschil in Rhodesië. Volgens het blad zal de delega tie zondag naar Salibury terug- kerèn. De bisschop is het officiële ge zicht van het zwart-Rhodesi- sche streven naar zeggenschap in eigen land. Hij heeft zich voorstander ge toond van een zwart-Rhodes- isch meerderheidsbewind en gepleit voor een binnenlandse regeling in zijn land waar de zwarte bevolking ondanks haar numerieke meerderheid 20:1 vrijwel geen enkele invloed heeft. De Rhodesische premier Ion Smi th, wiens gaan en komen in de afgelopen 24 uur door zijn rege ring geheim gehouden zijn, Salisbury teruggekeerd, goed ingelichte kringen wordt verwacht dat de premier het blanke minderheidsbewind dit weekeinde een belangrijke verklaring zal afleggen. Vol gens deze zegslieden is Smith in Loesaka geweest voor bespre kingen met de leiders van Bots wana, Tanzania en Zambia ROTTERDAM (ANP) Ambte naren van het openbaar li chaam Rijnmond zullen proces verbaal opmaken tegen Oxira ne Chemie (Nederland) in Rot terdam. Dit omdat het bedrijf afgelopen maandag nagelaten zou hebben om de meld- en rcgelkomer van Rijnmond tij dig op de hoogte te stellen van een storing in de propyleenfa- briek, waardoor een gaswolk ontstond. In de vergunning, die Oxirane heeft moeten aanvra gen krachtens de wet op de luchtverontreiniging, is dit dwingend voorgeschreven. De overtreding van Oxirane kan bestraft worden met ten hoog ste het intrekken van haar ver gunning. De bedrijfsstoring bij Oxirane veroorzaakte grote ongerust heid in de omliggende gemeen ten, vooral nadat het NOS-jour- naal melding had gemaakt van de gaswolk. De meld- en regel- kamer van Rijnmond werd overstroomd met vragen, maar kon nauwelijks informatie ver schaffen. Volgens Rijnmond heeft de gaswolk, veroorzaakt door een algeheel uitvallen van de stroom, slechts een geringe hoeveelheid (giftig en explosief) propyleenoxide bevat Denemarken moet naar de stembus KOPENHAGEN (RTR) Premier Paul Hartllng van Denemarken heeft het parlement gisteravond meegedeeld dat op 9 Januari 1915 nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. De leider van de liberale partij zei onder applaus dat hij er de voorkeur aan geeft naar het volk te gaan nu de meerderheid van de partijen zich tegen zijn crisisplan heeft verklaard, waarbij lonen en prijzen voor een Jaar zouden worden bevroren In de strijd tegen inflatie (15%) en werkloosheid (11%). Hartling, die de kleinste na-oorlogse minderheidsregering leidt, kon slechts op de steun van 81 van de 179 parlementariërs in het Folketing rekenen; dat was negen te weinig. Hij heeft het debat in het parlement niet laten voortzetten. Helmegigant klaar voor grote vraag DEN HAAG Coenen bv te Den Haag, producent en Tunit bv te Rijswijk, Importeur van valhelmen, gaan op helmengebicd nauw samenwerken. Als direct gevolg van de onzekerheid die is ontstaan omtrent de keuring van bromfiets- en motorhelmen, is overal dc produktie gedaald en hebben zich voorraden gevormd. Beide ondernemingen bundelen nu hun krachten om aan de uitgestelde grote vraag naar helmen voor 1 februari 1975 tc kunnen voldoen. Coenen en Tunit samen vormen de grootste leverancier van helmen in Nederland. Naar schatting 600.000 niet-helmdragers moeten nog vdór de helmen verplichting per 1 februari 1975 een dergelijk hoofddeksel kopen. Coenen gaat zich nu uitsluitend met de produktie van alle typen helmen bezighouden, terwijl Tunit (importeur van LIFE-helmen) de gehele verkoop zal behartigen. Nu de controle op de geldende keuringseisen per 1 november Jl. veel strenger is geworden, kan alleen een Nederlandse indpstrie snel goedgekeurde helmen leveren. Bovendien betekent de nu gerealiseerde samenwerking veiligstelling van du werkgelegenheid in de helmensector. Hoewel een sterke toename van de vraag naar helmen te verwachten is, zullen er spoedig minder merken op de markt zijn. Coenen en Tunit zullen niet alleen een groot deel van de nog te verkopen helmen voor hun rekening nemen, maar bestuderen de mogelijkhe den van uitbreiding van het bestaande assortiment P3/dd/ms/aè Bittere einde De Haagse hoofdcommissaris is ven mening, dat door aan het licht tredende fraudegeval len niet het hele Haagse poli tiekorps mag worden veroor deeld. Hij zal dit zeer nadruk kelijk blijven herhalen. Tot het bittere einde. Tot "negen van de tien afvallen". Rechtspraak in Ethiopië: je geld of je leven. Thuis Die militairen voelden zich uit stekend thuis in Zeeland. In dienst zijn ze immers gewend maar wat aan te modderen. Van Doorn: proloog - Van Veenendaal; an til oog. Metselaar "Ik ben metselaar van mijn vak" antwoordde de Westduit se minister van Defensie Georg Leber, toen hij i.v.m een spionagezaak werd ver hoord. "Ik neem aan dat uw beroep dat van federaal minis ter is", repliceerde de voorzit ter van de commissie van on derzoek. "Neen", antwoordde Leber, "dat beschouw ik als een tijdelijke baan. Ik ben metselaar van mijn vak". Leber werd verhoord In ver band met de spionagezaak- Guillaume, de man wiens ar restatie heeft geleid tot het aftreden van Bondskanselier Brandt Hem was de vraag gesteld of het waar was, dat hij eens gezegd had dat hij "de handen in het vuur zou steken voor Guillaume". "Dat zou ik niet doen", aldus de minister. "Als metselaar, begrijpt u wel, heb ik mijn handen nodig." Passend Krantekop: "Minister Duiscn- berg (Financiën) verlicht de lasten van de middenstand". Passend in deze donkere da gen, waarin de middenstand op zijn beurt weer dc straten verlicht Spreekwoord God geneest en de dokter strijkt het honorarium op. Toverdokter Gekweld door impotentie be sloot de pasgehuwde Badawy MukJed uif Cairo een tover dokter te vragen om de boze geesten in zijn huls uit te ban nen. Toen hij echter de won derdoener met zijn vrouw in bed verraste werden de boze geesten over MukJed vaardig: hij stak de duivelbanner dood. De toverdokter, Abdoel Ah med, stond in het stadsdeel Waily van Cairo bekend om zijn vermogen om vervloekin gen op te heffen. Hij had Mu- klqd wijsgemaakt dat hij al leen via spiritueel contact mot zijn bruid iets aan de problo- men kon doen. Dc impotente echtgenoot werd och ter wan trouwig toen deze ontmoetin gen steeds frequenter en lang duriger werden. Dit alles vol gens de politie van Cairo. Informatie De 008-mcisjcs van de PTT, de informa trices, maken soms de vreemdste dingen mee. Onder staand telefoongesprek be hoort tot de klassieke anekdo tes van de inlichtingendienst Belt een meneer op met de vraag: "Kunt u mij het num mer geven van ene Borst in Utrecht?". Zegt de juffrouw na enig zoeken: "Ik heb hier twee Borsten. Welke wilt u hebben?" Aanvrager: "Als het u niks uitmaakt geef me dan maar de rechtse...". Juffrouw: "Ja maar, ik heb ze niet nëést, maar onder elkaar....". Leuterkoek Ronald ZAegler, de voormalige perschef van het Witte Huis, is onderscheiden met de leuter- koekprijs in de categorie "ambtelijke epibratie". Deze onderscheidingen worden door een groep Amerikaanse docenten toegekend aan perso nen die uitmunten in'het mis bruiken van dc taal. Ziegler kreeg dc prijs voor zijn "ant woord" op de door een journa liste gestelde vraag of bepaal de Wotergate-bandopnamen nog ongeschonden waren. De voormalige perschef gaf dit heldere antwoord ten beste: "Ik zou denken dat het meren deel van de gesprekken die plaatsvonden in die gedeelten van het Witte Huis waar het bandopnamesysteem aanwezig was vrijwel in hun geheel aan wezig zijn, maar de speciale openbare aanklager, het hof en ik zijn van mening, dat het Amerikaanse volk in voldoen de mate vertrouwd is met het opnamesysteem om te weten waar de opnameapparatuur aanwezig was en om de situa tie in termen van het opname- proces te kennen, maar ik denk, hoewel er nog niet la begonnen met het proces van verwerking van het materieel om te voldoen aan de uit spraak van het hof, werkelijk, wat het antoord op uw vraag is".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7