Graven en gravinnen krijgen eindelijk hun rustplaats in Rijnsburg VOOR NICO DOFFERHOF GAAT DROOMWENS IN VERVULLING „Regen moet ophouden anders wordt het nog vervelend" Commissaris mr. Vrolijk met b. en w. Leidschendam naar recreatie gebied Vlietland" Wijziging keuring velden amateurvoetbal Ill VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslagge vers Rijnsburg Het ziet er nu dan toch naar uit dat de stoffelijke restanten van de Graven en Gra vinnen van het Holland se Huis, die, na hun toe vallige opgraving zo'n vijftien jaar geleden, steeds van het kastje naar de muur werden verplaatst, eindelijk een vaste rustplaats gaan krijgen. De gemeente Rijnsburg heeft namelijk de raad voorgesteld akkoord te gaan met het beschik baarstellen van ander halve ton om in de buurt van de Grote Kerk een grafkelder en gedenksteen voor de Graven en Gravinnen, de vroegere dragers van „landsheerlijke macht", aan te laten leggen. Als alles volgens plan ver loopt zullen de skeletten nog voor Rijnsburgs Eeuwfeest vplgend jaar augustus, hun definitie ve rustplaats krijgen. Het betreft hier onder andere Pe- tronella van Saksen, Willem I, Jan I, Floris V en Floris VI. De restanten van dit hoge gezel schap werden destijds ontdekt tijdens opgravingen in de Rijns- burgse Laurentiuskerk. In af wachting van een geschikte be graafplaats werden de opgegra- venen toen voorlopig onderge bracht in het oude gemeente huis en werden later ingemet seld in een muur onder het nieuwe gemeentehuis. Jarenlang heeft de gemeente Rijnsburg, speciaal de dit jaar overleden burgemeester Koom- ans zette zich bijzonder voor dit doel in, getracht onze voorou ders een passend monument te bezorgen. De daarvoor in het leven geroepen „Stichting Ge denkteken Graven van Hol lands Huis" heeft echter de af gelopen jaren heel wat teleur stellingen moeten ondergaan omdat niet, zoals aanvankelijk werd gedacht, rijk en provincie met geld voor een dergelijk mo nument op de proppen kwa- De graven en gravinnen leken een sombere toekomst tegemoet te gaan totdat dit jaar burge meester Koomans de kwestie nog eens in de openbaarheid bracht. Er werden vragen ge steld in de Tweede Kamer wat er uiteindelijk in resulteerde dat het ministerie van CRM de toezegging deed als contactor gaan te gaan optreden bij de onderhandelingen over de reali satie van een gedenkteken. Resultaat daarvan is geweest dat de gemeente Rijnsburg zich nu bereid heeft verklaard garant te willen staan voor de stich- tingskosten. Van de anderhalve ton wil Rijnsburg zelf 57.500 gulden voor haar rekening ne men. Het overige geld zal moe ten worden bijeengebracht door de Stichting Gedenkteken Graven van het Hollandse Huis 15.000), het ministerie van CRM 20.000), de provincie Zuid-Holland 40.000) en di verse andere instanties 17.500). Nico Dofferhof 16 december tegen Raymond Ceulemans Raymond C Van een onzer verslaggevers LEIDEN Nog maar ruim een week en dan binden in de Utrecht-Wassenaarzaal van Holi day Inn de Leidse biljarter Nico Dofferhof en de meervoudige Belgische wereldkampioen Raymond Ceulemans de strijd met elkaar aan. Voor de 21-jarige Leidse dameskapper Doffer hof, dit jaar gepromoveerd naar de ere-klasse Libre, gaat daarmee een droomwens in vervul ling. „Elke biljarter hoopt ooit nog eens te spelen tegen 's werelds beste. Die kans krijg ik nu. En denk erom dat ik de Belg het vuur zo- na mogelijk aan de schenen zal gaan leggen. Zo'n kans krijg je maar een keer in je leven." Dofferhof is niet van plan om voor de match op 16 december, er nog wat extra trai ningsuurtjes tegenaan te gaan gooien. Nuchter stelt hij: ,,Ik zie wel hoe de ballen gaan rollen al ben ik 'er wel van overtuigd dat de kansen op winst voor mij zeer gering zijn. Alleen bij het Libre zie ik wel mogelijkheden. Ceulemans maakt tachtig procent van zijn Libre-partijen in de eerste de beste beurt uit. Ik vijftig procent, en dan doet het er niet toe of ik als eerste aan de beurt kom of de nastoot krijg. Wel ga ik er volgende week maandag vanuit dat elke beurt van mij tegen Ceulemans is meegenomen." Nico Dofferhof, overdag brengen zijn biljartvin gers menig dameskapsel in vorm, is er zich bewust van dat hij buiten de Libre-partij, zijn uiterste best zal moeten doen om ook maar enigszins in het kielzog van de meester zijn woordje te kunnen blijven meestoten. Weliswaar houdt hij ook in het Ankerkader 38/2 en het Driebanden, het ivoor aardig in bedwang, maar op deze onderdelen heeft zijn tegenstander in het verleden toch wel bewezen een straatleng te voor te liggen op biljarters van het kaliber Dofferhof. Maar wie weet hoe volgende week maandag de ballen gaan rollen op het middel grote biljart in Holiday Inn. Immers, Dofferhof wil voor eigen publiek (dat hem in de afgelopen jaren met speels gemak de diverse biljartklassen zag doorlopen) toch wel vlammen. Ceulemans speelt de dag voor de grote match mee in het Europees kampioen schap. Als de Belg wint, dan speelt Dofferhof tegen een kersverse kampioen en dat kan de partij alleen nog maar aantrekkelijker maken. Liefhebbers van het biljarten kunnen Ceulemans maandagavond ook weer een aantal onnavolgba re kunststoten zien maken waaronder ongetwij feld de befaamde 13-bander, het paradestootje van de goedlachse meesterbiljarter. Dofferhof zal bij het kunststoten niet aan bod komen. In de Utrecht-Wassenaarzaal in Holiday Inn is plaats voor 150 toeschouwers. De Leidse Cou rant, mede-organisator van dit enerverende treffen, heeft voor haar lezers 100 plaatsen gereserveerd. Wie getuige wil zijn van dit exclu sieve Leids-Belgische treffen (aanvang 20.00 uur kan telefonisch een gratis plaats reserveren via de sportredaktie van de Leidse Courant. Tot en met volgende week vrijdagavond zes uur kun nen gegadigden bellen 071-22244 toestel 18. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Een bezoek per boot aan het toekomstige recreatiegebied „Vlietland", in gezelschap van burgemeester en wethouders van Leidschendam, is een van de onderdelen van het werkbezoek dat de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, maandag aan de gemeente zal brengen. Na de verwelkoming om 2 uur op het gemeentehuis gaat het gezelschap naar de Sluiskant, vanwaar rond kwart over 2 per boot via de Vliet naar de plassen van het recreatiegobied wordt gevaren. Het bezoek aan „Vlietland" staat in verband met de wensen van Leidschendam ten aanzien van de ontsluiting. Men wil er bijtijds bij de provincie op aandringen ontsluitende wegen niet via Leidschendam te laten lopen, waarbij men vooral Leidschendam-zuid op het oog heeft. In Leidschendam voelt men het meest voor een nieuwe oeververbinding ter hoogte van de Kniplaan. Om half 4 wordt daarna in het raadhuis een bijzondere vergadering van de heer Vrolijk met B en W van Leidschendam gehouden. Dorpsraad Stompwijk Het gezelschap vertrekt daarna om ca. 5 uur naar Stompwijk. Tijdens een broodmaaltijd in „Het Blesse Paard" krijgt een delegatie van de Dorpsraad gelegenheid met de commissaris Stompwijkse problemen te bespreken. De Dorpsraad heeft in de vorige maand gehouden vergadering hiervoor de volgende onderwerpen aangewezen: het in de maak zijnde bestemmingsplan, verkeersproblemen (de nieu we provinciale weg en het sluipverkeer), de bejaardenhuis- vesting en het probleem van het z.g. buitengebied, 's Avonds zal de Muziekvereniging Caecilia om kwart voor 8 v<fy5r hel raadhuis een korte show met harmonie, drumband en majorettes houden waarbij, als primeur, de presentatie van de miniretten-groep. Om 8 uur-volgt daarna een buitengewone openbare vergade ring van de gemeenteraad voor een gedachtcnwisscling mei heeer Vrolijk over aangelegenheden die voor Leidschendam van bijzonder belang zijn. Over de te bespreken punten zijn geen mededelingen gedaan maar ongetwijfeld zal worden aangedrongen op beslissingen over bij de provincie lang slepende kwesties als de sluizen, het sluipverkeer van en naar Zoetermeer en het bestem mingsplan Duivenvoorde. Dit laatste plan ligt zoals bekend al geruime tijd voor advies bij de Provinciale Planologisch y Sint pleit voor fietsroutes Sint Nicolaas en zijn Piet zijn milieubewust. Op de tan dem kwamen ze gisteren naar het Leidse stadhuis om wethouder Waal (stadsont wikkeling) op zijn hart te drukken de fietsroutes in de stad in ere te houden en zoveel mogelijk uit te brei den. a. de wedstrijden in de met name genoemde districten van de KNVB. Attentie: voor de in die districten vastgestelde wedstrijden voor de hoofdklassers wordt de keuring overge laten aan de consuls en de scheidsrechters; b. de wedstrijden van de onder deze districten ressorterende afdelingen. Noot: Alleen bij algehele afgelasting van het amateurvoetbal zijn ook de wedstrijden van de hoofdklassers afgelast. Zaterdagvoetbal Bij het gedeeltelijk afgelasten van het zaterdagamateurvoetbal geldt dit voor: a. de wedstrijden in de met name genoemde districten van de KNVB. Attentie: voor de in die districten vastgestelde wedstrijden voor de le en 2e klassers wordt de keuring van de terreinen overgelaten aan de consuls en scheidsrechters. b. de wedstrijden van de onder de districten ressorterende afdelingen. Noot: Alleen bij algehele afgelasting van het zaterdagamateur voetbal zijn ook automatisch alle wedstrijden van de le en 2e klassers afgelast. In verband met de komende feestdagen worden de verenigin gen erop geattendeerd, dat de weekeinden 28/29 december 1974, 4/5 en 11/12 januari 1975 zullen worden benut voor het vaststellen van achterstallige Competitie amateurvoetbal komt in de knel Van onze sportredactie LEIDEN Het betaalde voet bal heeft zijn herfstkampioe- nen reeds een week of wal geleden kunnen kronen. Bij het amateurvoetbal kent men dit predicaat niet toe en dal is maar goed ook. Want zc men bekers had willen uitrei ken dan had dat toch pas ergens medio februari kunnen gebeuren. Als alles tenminste mee zou zitten, want de natte moesson die ons land perma nent in zijn greep houdt schijnt nog niet van zins om zijn tranen voorlopig te dro gen. Laat staan om zijn biezen te pakken. De .amateurwei tjes' hebben fiks geleden on der Pluvius' huishouden. Het competitieschema van de KNVB en de Afdelingen even eens. En ook al is er volgens de competitieleider van de af deling Leiden nog geen reden tot paniek, hij, en velen met hem, zien de toekomst enigs zins zorgelijk tegemoet. „Die regen moet wel op korte ■termijn ophouden anders wordt het vervelend", zegt Van Steyn, de administrateur van het Afdelings-zondagvoet- bal. „Misschien kan er dit weekeinde gevoetbald wor den", zegt hij hoopvol. Maar als hij uit het raam kijkt zal zijn optimisme toch wel weer een gevoelige dreun krijgen. Momenteel is de situatie in de Afdelingen zo, dat de zondag clubs gemiddeld acht wed strijden hebben gespeeld en hun zaterdag-collega's gemid deld vijf. De meeste KNVB- clubs kwamen ongeveer tien maal binnen de witte lijnen. Normaal gesproken zouden de Afdelingsclubs zo'n twaalf wedstrijden gespeeld moeten hebben en hun KNVB-broe- ders rond de dertien, veertien. Gemiddeld liggen de vereni gingen dus vier wedstrijden achter op het schema. Op zi ch, om met de competitielei der te spreken, nog geen re den tot paniek. De KNVB heeft in zijn schema altijd nog wel een paar inhaalweekeind- en ingelast, terwijl in bijzon dere gevallen de feestdagen aangesproken kunnen wor den. Dat dit seizoen een .bij zonder geval' is mag blijken uit het feit, dat de KNVB er reeds toe over gegaan is om op tweede Kerstdag, 28/29 de cember en 4/5 januari inhaal- wedstrjden vast te stellen. De Afdeling kent ook zijn in- haaldagen, maar is er niet toe »over gegaan het voorbeeld van de KNVB, inzake de Kerstvakantie, na te volgen. Toch dreigt het juist met de Afdeling fout te gaan. De zon dagafdeling bij voorbeeld moet anderhalve competitie afwerken. Vóór 1 juni, want dan moeten de velden dicht Van .Steyn: „Normaliter zijn we eind april klaar, maar het zal dit jaar wel wat later wor den. Voorlopig is het nog niet noodzakelijk om extra maat regelen te nemen. We wachten eerst de winterstop maar eens af. Dan zien we wel verder" is zijn commentaar. Woubrugge Een club die overigens wel drul doende is met het nemen var maatregelen is Woubrugge Deze zaterdagafdelingsvereni ging heeft welgeteld drie wed strijden gespeeld en het pessi misme in Woubrugge kent geen grenzen. Consul/secreta. ris Van Tienhoven: „Wij heb ben natuurlijk net als elke vereniging te kampen met de overmatige regenval. Maar bij ons komt daar nog bij, dat het veld, met het jaar slechter geworden, aan het eind van zijn latijn is. Het is één grote spons. Van de grondtechni- sche dienst uit Zeist zijn er al mensen wezen kijken. Ze heb ben de drainage doorgespo ten, maar tot nu toe heeft het bitter weinig geholpen. De Af deling laat ons nu eerst alle uitwedstrijden spelen, maar daar komt ook een eind aan. Onze velden (het tweede ter rein is helemaal verpest) die nen grondig onder handen ge nomen te worden, maar dat kan natuurlijk pas aan het eind van het seizoen. Ik ben benieuwd hoe wij de competi tie moeten voltooien. Eerlijk gezegd zie ik het niet zo zit ten". €n daarom wordt het he le amateurvoetbal afgelast (Uit: Officieel orgaan van de KNVB). uvs Een club die ook met problemen zit is UVS. Weliswaar is het UVS-veld aanmerkelijk beter van kwaliteit dan dat van Woubrugge, maar de Leidse hoofdklasser moet dit jaar het recordaantal van 26 wedstrij den spelen, terwijl de blauw- witten ook nog voor de beker In actie moeten Komen, uvs- secretaris Polane: „Meestal vallen er in de maanden ja nuari en februari ook nog wel een paar wedstrijden uit, dus het zal moeilijk worden om dat overladen programma af te werken. Door de week spe len zie ik niet zitten, omdat de afstanden te groot zijn en de meeste clubs niet over een lichtinstallatie beschikken. Nee, het zal moeilijk worden dit jaar. Ik geloof niet, dat het de laatste honderd jaar zó slecht is geweest als nu". Trainer De voortdurende regenval van de laatste tijd baart behalve bestuurders ook menig trai ner zorgen. Niet alleen omdat het hun spelers aan wedstrij dritme ontbreekt, maar ook omdat zij vanwege de slechte toestand van de velden in moeilijkheden komen met de trainingen. „Een strand- of bosloop is voor een keer leuk, maar de jongens moeten niet het gevoel krijgen, dat ze op efcn atletiekvereniging zitten", meent een trainer van een Afdelingsclub. „Nu pas merk je hoe schrikbarend weinig trainingsfaciliteiten een stad als Leiden heeft. Een paar clubs beschikken over een verhard veld, maar de mees ten moeten maar zien. Ik weet haast niet eens meer hoe een voetbal er uit ziet", lacht hij wrang. De Sportstichting, belast met het onderhoud van de velden, heeft inmiddels de handen vol. „We doen er van alles aan om de zaak nog op een enigs zins aanvaardbaar peil te hou den", vertelt de chef grond- technische dienst, de heer Ed- zens. „Maar meer dan de drai nages controleren, zand strooien en prikken kunnen wc ook niet doen. Wdt we nodig hebben is een goede vorst om de structuurlaag te ontlasten, i/ant die is momen teel helemaal verzadigd. Maar ja, dat vriezen zie ik nog niet zo zitten". Staan in en rond Leiden de gezichten somber, in vergelij king met de Goudse contreien is het net of hier aldoor de zon heeft geschenen., „Ja, hier begint de zaak pas echt pro blematisch te worden", ver zucht administrateur J. Geul. „Sommige teams hebben pas twee wedstrijdèn kunnen spe len. Juist de lagere en jeug- delftallen worden getroffen, want voor het standaardteam wil men zich nog wel eens extra uitsloven. Wat voor maatregelen er genomen gaan worden weet ik nog niet, maar volgende weck staat ,de regen' wel als punt op de agenda van de bestuursverga dering. Erf dat is, geloof ik, nog nooit voorgekomen." De verwachting voor morgen luidtjuist. AD VAN KAAM

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5