Muildier, allesbehalve stweederangs paard Allerlei(ds) Polderconcentratie onder protest op gang Garage Poot Thriller van hoog gehalte in Trianon 74| VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT ltllllllilllllllllllllllllllllllllllll]|||lllllllllllllllllllllllllllllllllllll[||||||||||l!llllllllll!llllllllllllltllll!lllllllllllllllllllllll!llltllllllllll]tllltl!lllllltlllllllllllltllllllllllllll]llllllllllllllll]lllllllllllllil]ll]lllllllllllllllllltlllllllllllllllllt lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll Den Haag Heeft een muil dier een ezel als vader en een paard als moeder en heeft een muilezel een paard als vader en een ezel als moeder Of is het net andersom? Het ant woord luidt ja en nee. Een muildier heeft qua uiterlijk over het algemeen meer weg van een paard en een muilezel lijkt het meest op een ezel Theoretisch heeft dit echter niets te maken met het ras van de ouders. Wel is het zo dat de beide bastaarddieren altijd een paard en een ezel als ou ders hebben. De muilezel is echter niet zo verspreid en komt niet zo veelvuldig voor als het muildier. De muilezel ujs meestal een toevallig pro- „dukt van een ezelin en een pony, al kunnen de rollen ook omgekeerd zijn. De meest Voorkomende verhouding is èvenwel de ezelhengst en paar- denmerrie. Dit heeft efen spe ciale reden. De paardenhengst is in het voorspel dat moet leiden naar de paring een lief zachtaardige partner, terwijl de ezelhengst zijn dame nogal grof en bijte- rig tegemoet treedt. Door dit verschil in gedrag zal de ezel hengst toch eerder zijn doel bereiken bij een paardenmer- rie dan de paardenhengst bij een ezelin. De muilezel gaat daarom als toevallig fokresul- taat door het leven en wordt ook niet om economische re den door mensen gefokt, zoals dat roet het muildier het geval is. Voor de muildierenfokkerij die al heel oud is, gebruikt men meestal grote ezelheng- sten en paardenmerries. Al hoewel het muildier eigenlijk als tweederangspaard te boek staat heeft het als gebruiks- dier vele voordelen boven het paard, vooral onder moeilijke leefomstandigheden. „Een muildier loopt als een paard, trekt als een os en eet als een ezel" zo luidt een oud gezegde. Het muildier is een sterk dier dat zowel tegen grote hitte als strenge kou bestand is. Het heeft smalle hoeven en is een uitstekend en veilig dier voor vervoer in de bergen. Het muildier gedraagt zich rusti ger dan paarden en gaat veel voorzichtiger over hindernis sen heen. De hoeven van dit dier zijn niet alleen smaller, maar ook beter en harder dan die van een paard. Ook eet hij eenvijfde tot eenderde minder. Het muildier was ver voor on ze jaartelling al erg geliefd in het Midden-Oosten. De Ara- bieren brachten het dier mee naar Spanje en zetten daar een uitgebreide fok van muil dieren op. Na de herovering van Spanje op de Arabieren viel het dier onder Alfonso de Tiende in ongenade. Waarschijnlijk al leen vanwege het feit dat de Arabieren het dier in Spanje hadden geïntroduceerd. Edel lieden mochten niet op muil dieren of ezels rijden en adelij- ke jongens moesten voor ze tot ridder werden geslagen, plech tig zweren dat ze nooit een ezel of een fokprodukt daar van hadden bereden. Als dat wel het geval was, moest het „onreine" dier worden gedood, goedkoper was dan de dieren vanuit Europa te importeren. Ook George Washington wilde ezelhengsten importeren om de fok van muildieren in de Verenigde Staten op gang te helpen. De kosten van de in voer bleken bij nadere infor matie nogal hoog en Washing ton zag er vanaf. De koning van Spanje kwam dat ter ore en hij stuurde onmiddellijk twee ezelhengsten naar de Amerikaanse president. On derweg overleed een van de dieren, maar het andere dat de naam „koninklijk geschenk" (royal gift) meekreeg werd met de grootste zorg opgenomen in de stallen van de president. Later stuurde generaal La fayette Washington nog een ezelhengst van Malta. Het muildier is erg belangrijk geweest in de Amerikaanse ge schiedenis. Vooral tijdens de burgeroorlog bewees het dier zijn grote nut De verrichtin gen van deze dieren dwongen zelfs de Japanners en Russen zoveel bewondering af dat zij muildieren uit Amerika impor teerden. Ook in de Eerste We reldoorlog gebruikten de Ame rikanen muildieren, die ze naar Europa brachten. iMrè'--f- De ezel, partner in een bastaardverhouding. Maar liefst vijfduizend dieren lieten het leven in die dagen. Ook in de industrie werden veel muildieren ingezet Hun aantal werd in de jaren twin tig op ruim zes miljoen ge schat. Ook nu nog wordt het muildier in Amerika op grote schaal gefokt Voor de fok van deze hybriden is echter altijd een ezel en een paard nodig. Muildierhengsten zijn altijd onvruchtbaar geble ken en onder muildiermerries zijn er gevallen bekend dat zij een veulen wierpen van paar- denhengsten. Maar deze geval len zijn de uitzondering die de regel bevestigen. lll!llll!l!IIIIIIIII!lllllll[IIIIIIIIII|]l!llll[ltllllIllllllllllll!lllll!llllllll!lllllll!ll!lllllllllllllllllllilllllllllllllll!l!lllllllllll]lllllllll!llllll!lllll]||||||||]|l!IIIIM l ADVERTENTIE] Na gisteravond kunt u wel inpakken. De Nie CV-shop Lucht* fiUflJi-HobtJ- Onze 900 nv showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). Valkenburg (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 Leiden (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 -66907 Mini - Austin - Morris - MG ,vö?J Triumph - Rover - Jaguar - L rA Land-Rover - Range Rover. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De polderbesturen in het Hoogheemraadschap „Rijnland" krijgen zes tot acht weken de tijd met elkaar mondeling beraad te plegen over de in de toekomst te nemen stappen voor polderconcentratie. Door Gedeputeer de Staten is onlangs bepaald dat de meer dan tweehon-, derd waterschappen moeten worden gebundeld in vier districten. Tijdens een gisterochtend in de Stadsgehoor zaal belegde bijeenkomst, konden de afgevaardigden van de polderbesturen zich uitspreken over de manier waarop een en ander geregeld zal moeten worden. In zijn inleidend woord bena drukte de gedeputeerde Van der Zande dat de zaak door GS llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leidse agenda Stadhuis-vergadering en VWV; aanvang 20.UU uur. Hot House- Rapenburg 24, Jazzconcert; a Noordoinde 49*' Feestelijke opening clul kaal Leidse rugby club Diok; uonvi Stadsgehoorzaal- Ned. danskampioensc pen; aanvang 11.00 uur. Middelweg i»c Leidse Poppentheater, poppcnkastvoorstel- Stadhuis- vergadering gemeenteraad; i vang 20.30 uur. Grocnoordhal- vee ma aanvang 04.00 uur. Lak-theater- Levendaal (boven) Consumarkt, het Proeftheater speelt De Grote Wolf van Harald Muller; aanvang 20.15 uur. Praothuys- Vrouwenkerkkoorstraat 9, discus sleavonc^ over blologisch-dynomisch voed- dlensten: 7,..ld-West: Telefonisch hulp voor Iede reen in moeilijkheden, dag en nacht be reikbaar, tel 25202. Barjerrudsmin; Koombrugsteeg 7, Lelden, tel 071-43171, spreekuren: maandag van 1130 - 14.00 uur en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii [ADVERTENTIE j VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze! De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren Desgewenst handgravure. liw Juwelier v.d. Water Haarlemmerstraat 181 DE WEDSTRIJD VAN 'T WEEKEND LUBA-ARGUSVC (Den Haag) Basketball in de 5-Meihal Leiden ZW, mor genavond 20.00 uur, toegang gratis. Kom kijken! Kom juichen! Kom boehen! Luba, u weet wel nog geheel „open" was gehou den. „Wij willen aan u overla ten hoe u de Inspraak over deze zaak wilt gaan regelen. Wij adviseren u een werkgroep te vormen van hooguit twintig afgevaardigden, die de zaak gaan bestuderen en met de ach terban gaan overleggen". De afgevaardigden van de polder besturen bleken evenwel niet van plan zich hier nu al over uit te spreken. Het merendeel uitte hevige kritiek op de be slissing van GS om tot polder concentratie over te gaan. De heer Van der Zande zei begrip te hebben voor het standpunt van de tegenstanders van con centratie „Maar ik heb eerder met dit bijltje gehakt En vaak is men achteraf blij de stap toch te hebben gedaan." Een bezwaar dat door verschil lende polderbesturen naar vo ren werd gebracht, was de fi nanciële consequenties van pol derconcentratie. „Natuurlijk komen er prijsverhogingen," al dus voorzitter Van der Zande. „Maar die zijn meer aan het steeds stijgende prijzenpeil dan aan concentratie te danken." Een vertegenwoordiger van het waterschap „Noordpias" vrees de dat de betrokkenheid binnen de waterschappen zou verdwij nen, wanneer deze op zouden gaan in een groter geheel. Door een vertegenwoordiger van de Wassenaarse polder werd de suggestie gedaan, de zaak nog eens schriftelijk aan de bestu ren voor te leggen, waardoor deze de gelegenheid krijgen hun visie op papier aan de pro- Een Stadsgehoorzaal vol polderbestuurders vincie kenbaar te maken. Andere bestuursleden gingen in op de suggestie een studiecom missie samen te stellen. Van de. heer Van der Poel van de pol der Oud Ade kwam het advies per district meer dan twintig leden in de commissie af te vaardigen. De heer Brans van de polder Boskoop wees erop dat de commissie moest worden samengesteld uit alle verschil lende groeperingen in het dis trict „Dat is vooral van belang om de waterhuishouding op een juiste wijze te regelen. De struc tuur van de polders, die gebun deld gaan worden is nogal ui teenlopend. (bijvoorbeeld Bos koop kwekerijen en Oud Ade landbouwbedrijven-red.)" Deze week in de Leidse bioscopen Leiden Voortreffelijke trucage en een rustig opgevoerde spanning maken van „Gold" een thriller van een tamelijk hoog gehalte. De harteloosheid van de geldmagnaten wordt door regisseur Peter Hunt genadeloos aan de tand gevoeld. Het scenario is knap van opzet en behelst twee verhalen, die elkaar overlappen. Aan de ene kant zijn het de machtheb bers die aan de top van de geldhandel hun gewetenloos spel spelen, aan de andere kant de mijnwerkers, die, als het moet, de inzet vormen voor dat spel. De filmisch knappe opnamen, zoals bijvoorbeeld de overstro ming in de mijngangen, ten spijt, is „Gold" toch een wat al te ingewikkeld drama geworden. De manier waarop Roger Moore en Susannah York op wat overdreven aandoende erotische toer naar een goed einde worden gejaagd, is verreweg het zwakste punt in de film. Luxor „Black Belt Jones" is een film die vakkundig in elkaar Is gezet. Toch ls de regisseur In de typering van de diverse genres mislukt. Hij geeft een moorddadige bloemlezing met herinneringen aan James Bond, Chinese karate-acrobatiek, een Idylle, een dolle klucht en een thriller. Jlm Kelly en Gloria Ilcndry spelen de hoofdrollen, waarin niet gekeken wordt op een vuistslag meer of minder. Het begint aardig sinister met eën correcte wurging van een oplichter, die daarna op sterk water wordt gezet. Vanaf dat moment worden alle in de film voorkomende personen schreeuwend op de keel geslagen, in de buik getrapt, pootje gehaakt of de nek om gedraaid. Vooral Gloria Hendry staat haar mannetje. Ze vloert haar aanvallers waarna deze als geslachte varkens in hun namaakbloed naar veiliger hoeken kruipen. Rex Sex op de krampachtige kluchttoer is te zien in Rex, waar postbode Hartig sterke staaltjes uithaalt in „De laatste tango in Hamburg". De toeschouwer wordt samen met de postbode geconfronteerd met verknipte zenuwartsen, obscure filmstu dio's en een dame, die postzegels ruilt voor Marlon Brando- imitaties. Terwijl Hartig zijn „werk" doet, zit zijn Thaise vrouw ook niet stil. Haar voorkeur gaat uit naar collectanten en handelsreizigers. Een en ander zit wel geestig in elkaar. [ADVERTENTIE Hoe 't komt dat mevrouw Van Dijk nu èlle damesbladen leest. Zoll loos Ik do Mergrlel on die ruil Ik mot ml|n vriendin dlo de Prins»»' looit maar sinds Ik die bun heb ruil Ik haar Prlnsos woor mot do Vlva van de telefoniste bij ons op do zaak. dlo ook do llbollo heeft omdet hur vriendin die aan hur gooft In ruil voor mijn Prlnsos. nou ja. die onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Naakt achter het stuur Een 46-jarige ambtenaar uit Lei den zat onlangs spiernaakt ach ter het stuur van zijn wagen toen hij op de weg tussen Bode graven en Alphen werd aange houden door de politie. Deze was gewaarschuwd door een officier van justitie die daar - ook toevallig reed en vond dat de ambtenaar verdacht over de weg slingerde. „In een café heb ben ze me uitgekleed", zo ver klaarde de ambtenaar gisteren voor de Haagse politierechter. „Ik heb nog nooit iets derge lijks aan de hand gehad en ik hoop dat het me nooit meer zal overkomen", zo voegde hij er aan toe. De rechtbank veroor deelde hem tot 14 dagen gevan genisstraf waarvan 8 dagen voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar, een boete van f 500,- en voorwaardelijk zes maanden intrekking van het rij bewijs. Kerstpotten Op tal van plaatsen in de stad staan van 9 tot 14 december de kerstpotten van het Leger des Heils. De gelden die daarin worden gestopt door voorbij gangers zullen worden gebruikt voor de kerstfeestvieringen, die worden gehouden voor in totaal 1200 Leidse bejaarden, eenza men, zieken en kinderen. Snelheidsmaniak ger uit Leiden veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. 'De Leidenaar is sinds 1969 al 18 keer geverbaliseerd wegens te hard rijden. Deze week stond hij daarvoor weer terecht, want na de 18e keer was hem zijn rijbewijs afgenomen. Deson danks reed hij onlangs met een vaartje van 80 km per uur over het Noordeinde. „Hij trekt zich kennelijk niets aan van een ge rechtelijk vonnis", aldus de of ficier van justitie tijdens de rechtzitting. De verdediger be toogde dat de verdachte inder daad wel wat meer op de snel heidsmeter mag gaan letten, maar vroeg met een voorwaar delijke gevangenisstraf te vol staan. De rechtbank ging niet op dat verzoek in. Omgeturnd De Haagse rechtbank heeft een 22-jarige verpleger uit Leiden tot 250 gulden boete veroor deeld wegens overtreding van de opiumwet. Toen de verdach te onlangs door de politie werd aangehouden was hij in het be zit van 40 gram hasj, 41 heroi- nepoeders, 15 LSD-tabletten, 3 balletjes opium, 5 milligram ca- nabis-hars en 10 amfetaminum- poeders. De verpleger is overi gens inmiddels van de verdo vende middelen af en maakt thans deel uit van een zgn. drugteam, dat strijdt tegen ge bruik van verdovende midde len. De rechtbank hield daar mee rekening bij zijn vonnis. Volksmuziek Onder de titel „Volksmuziek uit het oude Osmaanse Rijk" wordt vrijdag 13 december a.s. in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde en Leiden een mu ziekavond gehouden. Het uit ze ven man bestaande ensemble „Calgija" onder leiding van de cthno-musicoloog Wouter Swets zal op inheemse instrumenten Bulgaarse, Macedonische, Griek se en Albanese volksmuziek ten gehore brengen, 'muziek waarin de Turkse invloed onmiskenbaar is. De heer Swets zal tijdens de uitvoering toelichtingen geven. De bijeenkomst gaat uit van de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde en begint om 20.00 uur. Planetaria Drs. G. Vleeming houdt dinsdag avond 10 december in de college zaal van de Sterrewacht een le zing over de geschiedenis van pla netaria. De lezing geeft een in druk van hoe vroeger de opbouw van ons zonnestelsel werd gevi sualiseerd. De lezing begint om 20.00 uur en gaat uit van de Leidse Weer- en Stcrrekundige Kring. Leidse bioscopen «I. 24130: „Brlni 9.15 on 21 15 tlur. el. 23875 „Gold", 14 o dUcrct de la Bourgeoi- itraat 52. teL 25414: ,JDrr Homborg', 18 Jr, Dag. 11.15 uur Kindermatlnee: 0 uur ,.D# «hot In hot Nochtvoor«telling. „Vrije-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3