FC Den Haag staat voor moeilijke opgave Ook in Nederland grote belangstelling voor reis naar Rome in Heilig Jaar Agressie bij spelers gevolg van verlies van identiteit Schorsing van Aad Kila verstreken X WÊÊÊÊK 1 LOTTO EN TOTO Olthof naar Olivetti Finale EC in Parijs? .VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT/ PAGINA 11 De schorsing van Aad Kila is voorbij, Tegen AZ zal hij weer aantreden. (Van onze sportredaktie) DEN HAAG De spelers van AZ'67, die vorige week een daverende overwinning van 3-0 op Ajax behaalden, komen op bezoek bij FC Den Haag. De spelers v^n de Haagse ploeg zijn dan ook bijzonder geladen. Aad Kila, wiens schor sing verstreken is, keer de terug in de selectie. Wie voor hem moet wij ken blijft vooralsnog de vraag, want Boskov neemt pas zondag een beslissing. Aad Kila zal wellicht als middenvel der aantreden en het ziet er naar uit, dat Hans Bres als rechter- verdediger gehandhaafd blijft. Mogelijk wordt Hans Bres naar de eer ste lijn opgeschoven, zo dat voor Ling of Swane- burg een reserveplaats is weggelegd. Maar ook Bres loopt die kans. Tegen Ajx heeft AZ'67 aange toond dat het geen voorhoede- vraagstuk meer heeft, ondanks het wegvallen van Adri Hooge- steger, Eef Mulders en Gerard Vredenburg, die thans weer is opgeknapt, maar zeker niet in de basisopstelling zal voorko men. Trainer Joop Brand loste een en ander op door drie mid denvelders tot spitsen om te vormen. Bobby Vosmaer (23), Kees Kist (22) en Rob Meister (22). Vooral Bobby Vosmaer deed het tegen Ajax als rechter spits meer dan voortreffelijk, terwijl Meister met twee doel punten op de proppen kwam en Kees Kist eenmaal scoorde. Bovendien diende de 22-jarigë Henk van Rijnsoever zich aan als een groot talent. Vorig sei zoen speelde hij als amateur bij Elinkwijk en nu is hij al een van de betere rechterflankver dedigers van ons land. Hans Mol (27) is een imponerende ^roorstopper, terwijl de van SC Amersfoort overgenomen Ro nald Spelbos (20) zich goed heeft aangepast. Op links ope reert nog steeds de 26-jarige Theo Vonk en als sluitstuk staat de vroegere Katwijker Gerrit Vooys (27) tussen de pa len, AZ behaalde 13 punten uit 12 wedstrijden tegen FC Den Haag 11 punten. De wedstrijd wordt geleid door Bert Ram. PSV speelt morgen een uitwed strijd tegen FC Twente. Leo van der Kroft arbitreert zondag Bobby Vosmaer werd door trainer Brand omgevormd tot spitsspeler. NAC-Feyenoord en op dezelfde dag ontvangt Ajax De Graaf schap. De selectie van FC Den Haag voor de strijd tegen AZ: Thie, Van Vliet, Mansveld, Korevaar, De Caluwé, Jol, Perazic, Kila, Bres, Van Leeuwen, Swanen- burg, Ling, Ouwehand en Lou- werens. Het jeugdelftal speelt morgen uit tegen FC Den Bo sch, dat op slechts 6 punten kan bogen. DEN HAAG i De uitslag van lotto en toto van zondag 1 de cember is: Lotto Aantal deelnemers 1.115.632. Inleg: 4.207.909,-. •Prijzenbedrag: 1.998.756,-. Ie prijs: 1 winnaar, die netto. 500.000,- ontvangt. 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto' 66.625,- ontvangen. 3e prijs: 175 winnaars, die elk bruto 1713,- ontvangen. 4e prijs: 9470 winnaars, die elk 42,- ontvangen. 5e prijs: 12.136 winnaars, die elk 32,- ontvangen. Toto Aantal deelnemers: 329.250. Inleg: 899.214,-. Prijzenbedrag: 427.126,-. Ie prijs: 2 winnaars, die elk bruto 85.425,- ontvangen. 2e prijs: 77 winnaars, die elk bru to 1386,- ontvangen. 3è prijs: 1111 winnaars, die elk 134,- ontvangen.» Naar de jackpot van de lotto van zondag 8 december gaat een King stopt met toernooitennis LOS ANGELES De Ameri kaanse tenniskampioene Billie Jean King heeft bekend ge maakt dat zij zich na het in door dames proftoernool van Sarasota, dat van 14 tot 19 januari gehouden wordt, uit het toernooitennis zal terug trekken. Dé belangrijkste réden voor haar beslissing is dat zij het „veel te druk heeft met de Billie Jean King show, een reeks televisie programma's over vrouwen in de sport." SV Gaggenau oefent tegen Japans team DEN HAAG Het herenteam van de volleybalvereniging SV Gaggenau speelt woensdag 11 december een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Shin Nit- tetsoe, de kampioen van Japan. De Japanse ploeg bezit vier inter nationals, onder wie de aan voerder van het nationale team, dat op de OJympische Spelen in München de gouden medaille won. De wedstrijd wordt ge speeld in de sporthal De Vlie germolen te Voorburg. Rini Olthoff keert terug naar zijn oude vereniging (van onze sportredactie) DEN HAAG De rolhockeyvereniging R.C. Olivetti (voorheen R.C. Residentie), die sinds enkele dagen een sponsor heeft, is gestart het team geducht te versterken. Gisteravond kon voorzitter Mink Taal melden dat Rini Olthoff terug komt naar R.C. Olivetti. De thans 30-jarige Hagenaar heeft sinds 1969 zijn krachten gegeven aan de veelvoudige kampioensploeg van Italië Navaro. Olthoff ging als vijftienjarige in het eerste team van Residentie van start en maakte de Haagse vereniging vele malen kampioen van Nederland. Maar al snel was hij in Italië nodig om als een soort Cruyff het Italiaanse Navaro enkele malen kampioen van Italië te maken. Olthoff werd enkele jaren achterelkaar tijdens de wereldkampioen schappen rolhockey uitgeroepen tot de beste speler van de wereld. De Hagenaar wil nu zijn Oude club graag nog een keer helpen aan het Nederlands kampioenschap. De mogelijkheid om nu op zijn beslissing terug te komen niet meer te willen spelen voor de nationale ploeg -is nu weer aanwezig. R.C. Olivetti wil proberen het team nog meer te versterken. Voorzit ter Mink Taal hoopt dat zijn vereniging door de komst van de sponsor meer aantrekkingskracht heeft gekregen. Sportwereld MADRID De benefietwedstrijd voor de vroegere speler van Real Madrid Isidiro tussen het Spaanse jeugdelftal en een team van in Spanje spelende buitenlanders, is geëindigd in een gelijkspel van 2—2. Johan Cruyff ontbrak wegens een blessure. Wel speelde Neeskens. Netzer was de grote uitblinker. ALMELO De bekerwedstrijd tussen SC Heracles en Ajax zal op 29 december in Almelo wor den gespeeld. Er zullen op het terrein van Heracles extra tri bunes worden geplaatst. Wullems vroeg spoedarbitrage DEN HAAG Henk Wullems, op staande voet ontslagen als trainer van NAC met behcuó van salaris tot het eind van cht seizoen, heeft via zijn raads man mr. J. L. Janssen van Raay spoedarbitrage aange vraagd bij de KNVB. Wullems, die in deze de steun heeft van de WON, eist, dat hij in zijn werkzaamheden zal wor den hersteld subsidiair een schadeloosstelling van 25.000 boven zijn rechtens toekomend loon. UTRECHT Een essentiële bij drage tot bestrijding van agres sie in de sport is versterking van de identiteit van de speler. Hij moet zichzelf kunnen her kennen in zijn spelontwikkeling. Een star of ver doorgevoerd sys- teemspel leidt tot verlies van identiteit, tot afzwakking van normen en kan leiden tot collec tieve agressie. Tot deze opmerkingen komt een werk groep van studenten van het gymnolo- gisch instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Gymnologie is de wetenschappe lijke studie van lichamelijke opvoeding en sport. Het kan als bijvak worden gekozen door studenten die zich voorbe reiden op een doctoraal examen in de sociale wetenschappen. De werkgroep be stond uit 10 tot 15 studenten, voor een belangrijk deel leraren lichamelijke op voeding, die een voortgezette studie vol- De werkgroep onderscheidt in de sport vijf soorten agressief gedrag, terwijl zij agressief gedrag omschrijft als „gedrag waarbij de dader de bedoeling heeft een ander of een vervangend object min of meer onmiddellijk schade toe te bren gen." Om agressie in de sport te bestrijden zijn er verschillende mogelijkheden, aldus de werkgroep. Heel belangrijk vinden zij training. Technische beheersing zal een speler minder aanleiding tot agressie ge ven. Hij heeft immers de mogelijkheid ook zonder die agressie zijn doel te berei ken, bijvoorbeeld in balsporten door de bal in zijn bezit te krijgen. Daarnaast is het van belang de sportmensen van jongs af aan te trainen op emotionele beheer sing, zo wordt gezegd. Het agressief gedrag kan verder worden bestreden door het invoeren van sym boolhandelingen. In dit verband wordt gewezen op groet- en dankhandelingen in sporten als judo en karate. Heel gewoon „gezellig samenzijn" van de sportteams kan ook de agressiviteit in het veld doen verminderen. Andere bestrijdingsmiddelen tegen agressie zijn volgens de werkgroep straf, hiërarchiebcscf (de scheidsrechter is de baas) en besef van de doelstelling van dc sportwedstrijd. Bij deze punten wordt opgemerkt dat onmiddellijk straffen tijdens de \yedstrijd de voorkeur verdient Een geldboete ach teraf heeft volgens de werkgroep geen betekenis. Uitsluiting daarentegen weer wel. De straffen dienen gericht te zijn tegen het hele team. De gewone sancties als vrije schop in het voetbal zijn niet toereikend om agressie te bestrijden. Verder verdient het aanbeveling het sys teem van de persoonlijke fout uit het basketbalspel in te voeren bij alle spor ten. Ook het wegsturen van spelers voor enige tijd, zoals bij ijshockey, is een maatregel die uitbreiding naar andere sporten verdient Er moet meer gezag uitgaan van de scheidsrechter, zo wordt verder gezegd. Dat gezag kan worden bevorderd door de opleiding van scheidsrechters te ver beteren en het inzicht in groepsleiding en groepsdynamiek bij te brengen. De speler, die zichzelf kan blijven, is minder agressief. PARIJS De finale van het voetbal toernooi om de Euro pese beker voor landskampioe nen op 28 mei van het volger.«e jaar zal waarschijnlijk in het Pare des Princes te Parijs wor den gespeeld. Fernand Sastre, voorzitter van de Franse voetbalbond (FFF) heeft bij de UEFA de kandida tuur van de Franse hoofdstad gesteld. Parijs heeft de beste kansen op uitverkiezing daar het geen deelnemer meer in het toernooi heeft en er zeer vele jaren geen finale van dit toer nooi in Frankrijk is gespeeld. De beslissing zal op 23 januari in Zürich te verwachten zijn. Op die dag wordt daar tevens de loting verricht voor de kwartfinales van de Europese bekertoernooien. Transol RZ ronde verder ANKARA Landskampioen Transol RZ heeft zich ge plaatst voor de kwartfinale van het Europese bekertoer nooi basketbal dankzij een overwinning van 89-76 op Mu- hafizgucu. Bij de rust leidden de NedërTan- ders al met 45-37. Transbl won de eerste wedstrijd in Rotter dam met 96-65. Topscorer was de Amerikaan Dinkins met 36. Zijn 22-jarige landgenoot Battle kwam tot 26, Voorts plaatsten zich voor de kwartfinales Mac- cabi Tel Aviv, Alvik Stockholm en Racing Mechclen. Bij de da mes kwamen BSE Boedapest en Maritza Plovdiv als overwin naars te voorschijn. Dutina (SVV) zes maanden geschorst DEN IIAAG De speler S. Duti na van SVV Is door de Straf- commissie van de KNVB voor zes maanden geschorst, waar van twee maanden voorwaar delijk (proeftijd 1 Jaar). De Joe- goslaviër heeft deze straf te wijten aan het feit, dat hij op 22 september onder een valse naam speelde bij Thessaloniki, dat toen voor een competitie duel in de derde klasse RVB uitkwam tegen Varkenoord. De spelers De Keizer cn Struis van FC Dordrecht zijn voor respectievelijk vier en twee duels geschorst. Zij werden tij dens het gestaakte treffen tegen NEC uit het veld gestuurd. Do straffen zien er als volgt uit: SVV: S. Dutina Zes maanden schor sing, waarvan twee maanden voor waardelijk (proeftijd 1 Jaar) F. Meer hof ingaande 6 december: een wedstrijd onvoorwaardelijk en een duel voorwaardelijk (proeftijd 1 jaar) plu» een boete van 100,-. FC Dordrecht: G. de Keizer Ingaan de 29 november: vier duels onvoor waardelijk plus 100,-, F. Struis twee wedstrijden onvoorwaardelijk plus 100,-, Th. HoogendlJk twee duels onvoorwaardelijk en één voor waardelijk (proeftijd 1 jaar). Veendam: J Korte een duel voor waardelijk (proeftijd 1 jaar) plus een boete van 100,- Eindhoven: J, Soers een duel voor waardelijk (proeftijd 1 jaar) plus 100.-. NAC: A. Bakker twee duel» onvoor waardelijk plu» 175,J. Cruyssen een wedstrijd onvoorwaardelijk plus een voorwaurdelijk (proefUjd 1 Jaar) plus 100,-. FC Amsterdam kreeg een bocta van 1.000,- naar aanleiding van een voorval no afloop von de wedstrijd FC Amsterdam - FC Den Hang (Jeugdteams) op 2 november. Voorts werden er tien boekingen gegeven. LONDEN Do Britse springrui ter Harvey Smith is door zijn bond voor drie maanden ge schorst Smith kreeg de straf opgelegd, omdat hij kritiek had geuit op de organisatoren van een concours op Wembley. Een half uur voor mid dernacht 25 december, Kerstnacht, opent paus Paulus de zogenoemde Heilige Deur van de St. Pieter in Rome. Met de ze eeuwenoude traditio nele handeling opent hij tevens de centrale vie ring in Rome van het Heilig Jaar 1975, voor het eerst voorafgegaan door een langdurige voorbereiding en bezin ning in de plaatselijke kerken. In Nederland is het Hei lig Jaar intensief voor bereid. Het bisdom Roermond sluit deze voorbereidingsperiode op 8 december officieel af met een pontificale H. Mis opgedragen door mgr. J. Gijsen. De ande re bisdommen geven er de voorkeur aan de voorbereidingsperiode niet officieel af te slui ten, maar deze te laten overlopen in een meevie- ,ring met de talrijke plechtigheden en initia tieven, die in Rome zijn gepland. Verwacht wordt, dat duizen den Nederlandse katholieken de viering in Rome zelf willen meemaken. De Vereniging tot Samenstelling van Nederland se Bedevaarten in Den Bosch, die met deze Nederlandse pel grimages naar Rome organisa torisch is belast, meldt reeds grote belangstelling. Ofschoon de data voor de pelgrimages nog niet vaststaan, heeft de vereniging reeds honderden aanvragen gekregen. Volgens voorlopige planning van de vereniging in Den Bosch zullen er twee treinbe- devaarten naar Rome worden georganiseerd, een van 2/12 april en een van 1/11 oktober. Daarnaast worden in dezelfde april en drie in oktober. De pelgrimages uit Nederland vallen niet op de grote feestda gen in Rome, zoals het Paas feest, zodat verwacht kan wor den dat de overstelpende drukte van die dagen verme den wordt. De Nederlandse katholieken zijn herhaalde malen in de gelegenheid gesteld zich te verdiepen in het hoofdthema van het Heilig Jaar: verzoe ning tussen God en mens, zo wel als in het bereik van kerk en maatschappij. Zowel de ad ventsbrief der Nederlandse bisschoppen van 1973 over „Bekering en Vergeving" en de vastenbrief 1974 „Macht, onmacht en hoop" als het cen trale thema van het Landelijk Pastoraal Overleg van septem ber '74 in Noordwijkerhout over de „houding van de Christen in onze produktie-, prestatie- en konsumptiemaat- schappij", zijn alle onder de noemer van verzoening samen te vatten. Daarnaast zijn er in de afzon derlijke bisdommen van Ne derland talrijke andere initia tieven ontwikkeld. Mgr. Simo- nis van Rotterdam bijvoor beeld schreef elke maand aan zijn diocesanen een brief waarin hij telkens een ander facet van het Heilig- Jaarthe ma belichtte. Onder auspiciën van het Na tional Comité voor het Heilig Jaar, waaraan de bisschoppen de coördinatiewerkzaamheden heeft toevertrouwd en dat on der voorzitterschap van rector E. J. Schraven, hoofdaalmoe zenier van de inrichtingen van Justitie, staat, zijn nog talrijke andere initiatieveh ontwik keld. Zo hebben met name de vrou welijke religieuzen zeer veel aandacht besteed aan de bete kenis van het Heilig Jaar en het verzoeningsthema voor het religieuze leven en zijn effect op kerk en maatschappij. Het Hoger Katechetisch Instituut te Nijmegen stelde een specia le map samen ten behoeve van vijfhonderd gespreksgroepen Het Nationaal Comité voor het Heilig Jaar heeft zich ook ge heel achter het solidariteits fonds geplaatst, dat in Rome is opgericht om katholieken uit de ontwikkelingslanden in staat te stellen ter gelegenheid van het Heilig Jaar een bezoek aan Rome te brengen. Het is namelijk gebleken, dat de katholieken in die landen het op grote prijs stellen wanneer zij bij de centrale viering in Rome vertegenwoordigd zijn. Met name de Afrikaanse kath olieken vergelijken zich in dit opzicht met de moslims, van wie er velen in hun omgeving naar Mekka pelgrimeren. De gedachten gaan hierbij uit naar bejaarde katechisten en priesters, die hun leven lang aan de kerk gewijd hebben. Aan de Nederlandse pelgrims zal een bijdrage van tien gul den voor dit doel worden ge vraagd. Van de Nederlandse bijdrage zullen Fillipijnse priesterstudenten profiteren. Het is de bedoeling, dat ten minste tien Fillipijnse priester studenten van het centraal se minarie van Manilla naar Ro me zullen kunnen gaan om daar uit handen van paus Pau lus de priesterwijding te ont vangen. Deze keuze is tot stand geko men via het persoonlijke con tact van het Nationaal Comité met de rector van dit semina rie, Jaime M. Boquirem. Het Nationale Comité heeft voor dit doel bovendien een giro nummer opengesteld: giro 777.000 ten name van „I.R. Ne derlandse Bisdommen" te Zeist met vermelding van „So lidariteitsfonds Heilig Jaar 1975" Het Nationale Comité waar schuwt echter katholieken om niet op eigen gelegenheid be devaarten naar Rome te orga niseren, zoals reeds gebeurt. Het is vrijwel uitgesloten, dat in Rome onderdak gevonden kan worden. Alle initiatieven in dit opzicht dienen via de Vereniging voor Samenstelling van Nederlandse Bedevaarten in Den Bosch te lopen, anders zijn volgens het Nationale Co mité teleurstellingen zeker. De logiescapaciteit van Rome is in het komende jaar overbe last. Bovendien ontvangen al degenen, die via of door be middeling van de V.N.B. naar Rome pelgrimeren het zoge noemde pelgrimspakket. Daar- toe behoort de Nederlandse versie van het officiële pel- grimsboek, alsmede een pas poortje, dat recht geeft op re ductie bij bezoek aan musea en het gebruik van het open baar vervoer in Rome. Het Nationale Comité voor het Heilig Jaar waarschuwt pel grims echter ook voor andere zaken. Het heeft van officiële zijde de wenk gekregen, dat niet alleen de kerk van Rome zich op de komst van miljoe nen pelgrims voorbereidt, maar ook de Romeinse onder wereld, gespecialiseerd in het openbreken van auto's, het stelen van koffers en het bero ven van handtasjes. KORTE METTEN De vroegere aartsbisschop vanMontrcal in Canada, kar dinaal Paul Emlle Leger, wordt assistent in een van de parochies van Montreal. De kardinaal, die nu zeventig Jaar is, trad in 1967 af als aartsbisschop om als missio naris te gaan werken in Ka meroen. Hij kreeg daar voor namelijk dc zorg voor de pa tiënten van een lepra-zleken- huis. Twee Jaar geleden moest hij om gezondheidsredenen met dit werk ophouden. Hij wil nu proberen om in predi katies en voordrachten de Ca nadezen bewust te maken van dc problemen van de derde wereld. Rond 155,000 Spaanse kath olieken hebben hun handteke ning gezet onder een verzoek om amnestie te verlenen aan alle politieke gevangenen. De actie, die is opgezet door de Spaanse commissie van „Ge rechtigheid en vrede" legt ster ke nadruk op de vrijlating van de dienstweigeraars, Alle lan delijke commissies van „Ge rechtigheid en vrede" in West- Europa hebben zichachter het nmncstievcrzoek geschaard. Een grdep Franse artsen, aan gesloten bij „Aide et progres splrituel", een organisatie van behoudende rooms-kathoile- ken,heeft aan de paus ge vraagd dc katholieke artsen, die direct of indirect meewer ken aan abortus te excommi- niccren. De Franse nationale vergadering heeft enkele da gen geleden een wetsontwerp aangenomen, dat zwanger- schapsonderbcking tot aan de elfde week legaliseert. De Westduitse politie heeft een ochttienjarige Duitser aange houden, die had geprobeerd de bisschop vnn Osnabrilck, mgr. Helmut Wittier, 550.000 mark afhandig te maken door te dreigen met tyfuiverglftw ging van de bevolking. In een brief die de jongeman via de pastoor van dc domkerk aan de bisschop had gericht, had hij telefonisch contact aange kondigd. Toen hij in een pu blieke telefooncel in het cen trum van Osnabrilck wilde gaan opbellen kon de politie hem arresteren. KERK EN WERELD

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11