ACCENT deTijd Behandeling Baader is moderne foltering HP Chinezen mogen zich ontspannen Paus wijst Jezuieten op trouw en gehoorzaamheid M. O.-STUDENTEN: AFBRAAK ZONDER VOORUITZICHTEN Arm-in-arm op straat Sartre na bezoek: In gevangenis solidair zijn met gedetineerde DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT Stuttgart De Franse filosoof Jean-Paul Sartre heeft als zijn mening uitgesproken, dat de behandeling van de leden van de Baader-ivfeinbof-beweging. In Westduitse gevangenissen een moderne vorm van foltering is, Sartre verklaarde dit na het gesprek dat hij in de gevangenis van Stuttgart een uur lang met Andreas Baa der voerde. „Het zijn weliswaar geen folter methoden als onder de nazi's, maar als gevolg van de totale afzondering treden er psychi sche storingen op". Sartre ver klaarde zich bovendien solidair met de hongerstaking van de gevangenen, omdat zij hiermee het einde van hun tot het uiter ste doorgevoerde isolatie willen afdwingen. Om hieraan per soonlijk mee te werken stelde hij nog meer akties van zijn kant in het vooruitzicht. In dit verband riep hij alle Dui- ters op om onmiddellijk een internationaal comité op te richten voor de verbetering van de omstandigheden, waaronder de gevangenen moeten leven. Volgens de 60-jarige filosoof wil de Westduitse justitie met haar taktiek verdoezelen, <Jat het te gen de Baader-Meinhofs te voe ren proces een politiek karak ter heeft. Om dit te bereiken animeert zij de hongerstaking' door geen einde te maken aan de totale afzondering in de ge vangenis. De gevolgen hiervan kunnen dan volgens Sartre al leen maar zijn, dat het de ge vangenen onmogelijk gemaakt wordt zich te verdedigen, of dat zij sterven. Uitdrukkelijk sprak Sartre zich tegen terreur en geweld uit en veroordeelde hij de moord op de Berlijnse rechter Von Drenkmann, die hem met een Toch begin afsluiting Óosterschelde grote ai schuw vervulde. „Van uit mijn standpunt gezien", al dus Sartre, „heeft de politiek die noodzakelijk gevoerd moet worden, geen Baader nodig en het verlangde doel wordt ook niet bereikt door de vorming van dergelijke groepen". Hier bij maakte Sartre echter uit drukkelijk een onderscheid met de bevrijdingsbewegingen in sommige Zuidamerikaanse lan den en wees hij op het gerecht vaardigde karakter van de op stand in Algerije. liSl&LRS Elsevier signaleert dat de belas- tingvlucht uit Nederland in zes jaar is verviervoudigd. Ook een interview met O. Postma, direc teur van het dagblad Trouw. „Gebrek aan christelijke tole rantie is de hoofdoorzaak ge weest van het verval van de christelijke pers in Nederland. Men verwacht van ons dat wij heiligen zijn. Als die gezindheid niet verandert, zou ze op een kwade dag wel eens de onder gang kunnen bewerkstelligen van de enige grotere protestan te krant in dit land". Het blad start een serie over „de eeuwige revolutie" in Zuid- Amerika. Het eerste artikel be vat een interview met juntalei der en president Pinochet van Chili. De Haagse Post heeft een inter- i view met het scheidende hoofd gevangenisweien dra. P. Aüe- wijn. „Ik vind dat iedereen, van de dominee tot en met de be waarder, deel heeft aan de be veiligende taak en dat, omge keerd, iedereen, vanaf de por tier, deel moet hebben aan een stukje solidariteit met de gede tineerde. Want als je vindt dat het misdadigers zijn die veel straffer aangepakt moeten wor den en aan wie je eigenlijk de pest hebt, dan moet je er niet mee werken". Voorts een beschouwing over de mogelijke komst van een inter nationale gastarbeidersvak bond. De gastarbeiders verte genwoordigen potentieel een enorme macht. Er zijn er op het ogenblik twaalf miljoen jn Eu ropa, genoeg om een eigen, tiende natie te vormen binnen de EEG. Vrij Nederland heeft een groot interview met de uit de politiek gestapte Anneke Goudsmit. „Begrijpen wat kamerleden zeggen, is bijna een vak apart geworden, en iedereen doet daaraan mee. Persmensen ook, en televisiejoumalisten, behalve Ton Planken van Den Haag vandaag. Ze spelen allemaal hetzelfde spel". Ook een sfeer volle reportage over de deftige „Groote Club" in Amsterdam, die wegens geldgebrek moet sluiten, met terzijde de voor spelling dat de aloude Haagse sociëteit „De Witte" hetzelfde lot beschoren is. Voorts een groot interview met cineast Johan van der Keuken. „Er zijn natuurlijk heel mooie dingen gedaan in het genre speelfilm, maar als geheel is het een onmogelijke zaak, een zeer kapitalistische onderneming waar de critici in meedraaien. En het is helemaal te gek dat Wim Verstappen in Vrij Neder land schrijft". DEMEUWEUWE De Nieuwe Linie wijdt een grote beschouwing aan het niet be staande Europa. Conclusie: „Europa zal socialistisch zijn of niet zijn. Omdat de socialisten op Europees niveau verstek la ten gaan, is de uiteindelijke slotsom duidelijk: Europa zal niet zijn". Ook een interview m$t prof. Jaap de Haas. de man achter het Medisch comité Viet nam. Tuberculose blijkt een groot probleem te zijn. „De zie ke soldaten die de Saigonrege- ring uit de gevangenis vrij laat, verlangen natuurlijk naar hun familie terug. Het zou onmense lijk zijn deze mensen op te slui ten in een sanatorium. Contac ten en besmetting zijn dus on vermijdelijk, maar ze scheppen een ideale manier om deze ziek te te verspreiden. Zo ideaal als je zelden in de geschiedenis van de geneeskunde hebt gehad". Accent start deze week een au thentieke serie artikelen, „Ul tra" genaamd, over de wijze waarop de Britse geheime dienst al voor de oorlog in het bezit wist te komen van de geheime codemachine van het Duitse leger. Ook een verhaal over de Amerikaanse doctor Mayer, die „heeft berekend dat de Amerikaryen tezamen bier en sterke drank gebruiken in hoe veelheden, groot genoeg om met de daarvoor gebruikte gra nen 40 tot 50 miljoen mensen per jaar te kunnen voeden". De Tijd analyseert in zijn omslag titel de vraag of Israël kan blijven bestaan. Een onderdeel van het beleid zal moeten zijn, hoe men de zaken ook wendt of keert, een gesprek met de PLO. Een gesprek dus over de stichting van een Palestijnse staat. Israël kan niet langer vol houden dat het dit gesprek wel zal voeren met koning Hoessein of met representatieve verte genwoordigers van de Palestij- nen op de westelijke Jordaan- oever. Daarvoor is het nu te laat. Een beschouwing over tien jaar volksliturgie mondt uit in de conclusie: ,J>e invoering van de volkstaalliturgie heeft maar zeer gedeeltelijk de bedoelingen van het Concilie verwezenlijkt en er is zelfs een stilstand inge treden" Want: „De activiteit van de leken blijft in verreweg de meeste missen beperkt tot het opzeggen van een aantal zinnen uit het boekje, een nogal eenzijdige vorm van betrokken heid". Bisschop Ernst geeft commentaar bij de kerkenconferentie van Lunteren. „Laat de kerkelijke scheiding steeds ondragelijker voor ons worden en schenk ons het geloof dat ons een maakt". In de Groene Amsterdamme veel aandacht voor .vrachtwagen chauffeurs en hun dubieuze staking voor hun bazen" en de jeugdwcrkeloosheid. „In Arn hem zijn 200 werkende jonge ren zoek die hun recht hebben op 1 of 2 dagen vorming per week. Bij de huidige stand van jeugdwerkeloosheid spelen ze de werkgevers liever geen extra argumenten in handen om hen niet in dienst te nemen. Zo werkt dat". Het dubbelartikel constateert dat de Nederlandse hulp aan Bangladesj de armen nauwelijks ten goede komt „De meeste projecten zijn gericht op de industrie en op communica tie. Industriële grondstoffen, elektrische kranen, laboratoriu- mapparstuur voor universitei ten, baggerapparatuur, ra- dioappratuur, elektrische in strumenten voor de luchthaven van Dacca, telecommunica- tieapparatuur, enzovoorts". MIDDELBURG (ANP) Begin volgend jaar wordt begonnen met het graven van bouwputten in de monding van de Ooater- schelde. In dase bouwputten, waarvoor men een tijd van 1 jaar denkt nodig te hebben,' wordt de stormstuw va» de eaissondam verankerd en inge bouwd. Dit heeft minister Wes terterp van Verkeer en Water staat op een persconferentie in Middelburg bekend gemaakt Zoals bekend heeft de regering enige tijd geleden in Principe beslist, dat de Óosterschelde zal worden afgesloten door een stormstuwcaissondam. De defi nitieve beslissing valt pas over anderhalf jaar, als onderzocht is of de oplossing technisch en financieel haalbaar is. In Zeel and vreesde men dat de afslui- tingswerken de komende an derhalf jaar volledig stil gelegd zouden worden door deze be slissing. Sartre in Stuttgart in gezelschap van de advocaat van Baader, Klaus Crotssant en de vroegere studentenleider Daniel Cohrv Bendit. DEN HAAG (ANP) De stille afbraak van bat MO gaat moor door. terwijl er geen perspectief op iets anders kan worden geboden en de autori teiten rich niets gelegen laten liggen aas wat de MO-«tndenten beweegt. Over bon en hun instellin gen wordt billot under hen ook mur één oor t staan inspraak tee te bannen En dat terwijl da M O-studenten weten waar rij het ovar bobben, omdat vrijwel allo MO atedauiuii twee banen In de maateahappU ate an- rij dage a normale werkkring. Dit viol op te maken, toen het landelijke actiecomi té van MO-studenten een vergeefs opgenomen vrije dag in Den Haag doorbrachten. Zij aouden gisteren door de ooderwijaoommieeie van de twee de kamer worde» gehoord over hu* problemen ea over hun virie er op, aaaar vernaman te elfder ure, dat ze niet konden worden uutvongen en dat hun beaoek precies een week was uitgesteld. De omstandigheden zijn voor de MO-instellingen intussen zo beroerd geworden, dat het aantal leerlingen aan het dalen is. Toch studeren er nog zo'n 18.000 Nederlanders voor een MO-akte, van wie 40 procent een baan heeft in het onderwijs. De meeaten proberen in avondstudie zich te ont wikkelen om in het onderwijs een (andere) positie te krijgen. Ongeveer eenvijfde studeert voor de zogenaamde huisakte. Het actiecomité verlangt handhaving van het eer ste graadsniveau en de overeenkomstige bevoegd heid aan de MO-instituten, zolang zo'n opleiding ook aan de universiteiten nog niet nader iü uitge werkt De exparimantele opleidingen zijn typisch lerarenopleidingen, terwijl aan de MO-instituten ook tal van andere studeren: personen met een administratief beroep, of werkzaam in laboratoria van Universiteiten, hogescholen en bedrijfsleven, en overigens bij de overheid en het bedrijfsleven. PEKING (AFP) De jatie is voltooid. Da vijanden van het bewind rijn verdreven. Voor het CM- neee volk is t» hst tijdstip aangebro ken rich te ontspannen en atoh te concentreren op de prodnktla-eisen. Dit staat in het jongste nianmer van de „Rode Vlag", het tijdschrift van de Chinese communistische partij dat leerstellige kwesties behandelt Het blad roept de Chineaan in bewoordin gen die al jaren in onbruik zijn ge raakt, op tot „geestelijke ontspanning" en „spontaniteit", ,JDe culturele revo lutie duurt al acht jaar", aldus de „Rode Vlag". Uit deae zin kan men opmaken dat het blad de g» be weging van kritiek op Li» Liao en Confucius, zij het stilzwijgend, ook tot de in 1986 begonnen culturele revolu tie rekent „Nu is het noodaeknlijk de grootse resultaten die in de loop van deze ontwikkeling verkragan zijn, te conso lideren". Dane oproep tot consolidatie, in feite tot normalisering van het da gelijkse leven, valt samen met aanwij zingen dat het Centrale Comité van de partij onlangs heeft aangespoord tot herstel van de bestuursstructuren in China. De afgelopen weken zijn vele waarnemers in Peking bovendien ge troffen geworden door een duidelijke ontspanning in het gedrag van de gewone man en vrouw. Dit blijkt zo wel uit details in de kleding, zoals het dragen van veelkleurige sjaals, als uit hun houding. Zo ziet men in de straten van Peking steeds meer paartjes arm- in-arm lopen en kan het, voor het eerst sinds het begin van de culturele revolutie, gebeuren, dat Chinezen spontaan buitenlanders aanklampen voor een praatje over koetjes en kalf jes. In de „Rode Vlag" staat voorts een passage die uitgelegd kan worden als een vrijwel algamocie amnestie voor hen die in de afgelopen jaren .Jout" zjn geweest". Het blad schrijft au: „Ons land is goed, ons volk ls goed. onze partij is goed, ons leger is goed en onae staatsorganen zijn goed". Gesprek met Arabische ambassadeurs DEN HAAG (ANP) - De Neder landse delegatie naar het Euro- pees-Arabisch gesprek, de heer H. Scheltema en de heer J. L. Van der Kun, directeur Afrika en het Midden Oosten van het ministerie van Buitenlandse za ken, heeft gisteren een gesprek gehad met de hoofden van de Arabische diplomatieke missies in Nederland geaccrediteerd. Bij het gesprek waren 16 Arabi sche ambassadeurs en charge d'affaires aanwezig. De ont moeting vond plaats in het huis van de heer Rabbani, consul van Koeweit, in Den Haag. Behandeling van klachten zwakzinnigen UTRECHT De Nationale Zie kenhuisraad heeft een werk groep ingesteld die moet bekij ken, op welke manier het best de behandeling van klachten in zwakzinnigeninrichtingen kan worden geregeld. Prof. dr, J. F. Rang, hoogleraar in het gezond heidsrecht in Leiden en Ut recht, heeft in zijn oratie in 1973 al gesuggereerd, in zieken huizen, verpleeghuizen, psy chiatrische ziekenhuizen en zwakzinnigeninrichtingen klachtencommissies in het le ven te roepen voor patiënten en cliënten. 1 ADVERTENTIEl Paus Pa al us beeft In een toe spraak tot de wereldconferen tie van J«rieten in Vaticaan stad de Jezuieten zeker twin tig keer herinnerd aan de eer bied die aij moeten betonen voor hnn grondregels van trouw en gehoorzaamheid aan kerk an paus. De paus die zei te spreken als hoogste autoriteit van de Je zuïetenorde, waarschuwde voor „gevaarlijke afwijkin gen". Hij spoorde de Jezuieten aan hun „aggiornamento" (vernieuwing) voort te zetten, maar dan op een evenwichtige en gezonde wijze en zonder het beeld te wijzigen dat door Ignatius, de stichter van de orde is bepaald. •De waarschuwing van de paus wordt beschouwd als een dui delijk antwoord op de gelui den van bepaalde Jezuieten om het tamelijk hiërarchisch systeem van de orde te versoe pelen. Hij waarschuwde ook tegen het gevaar de dienst aan de naaste ten koste te laten gaan van de eigen geestelijke verdieping. In zijn latijnse toespraak van 5.500 woorden noemde de paus verder de twijfels en de moeilijkheden van de orde te kenend voor de problemen die. de gehele r.k. kerk momenteel ontmoet „Uw sociëteit is een test van de vitaliteit van de kerk door de eeuwen heen. Zij is misschien een zeer beteke nisvolle smeltkroes, waarin de* moeilijkheden, de bekoringen, de inspanningen, de duur zaamheid en de successen van de gehele kerk elkaar ontmoe ten". „Iedere zoon van de kerk" aldus de paus „is zich wel bewust dat het bewijs van zijn trouw berust op gehoorzaam heid". Zooder gehoorzaamheid kan het apostolaat volgens hem niet vruchtbaar zijn. De speciale gelofte van gehoor zaamheid, die een aantal Je zuieten aflegt is dan ook zo benadrukte hij van funda menteel belang voor de Jezuïe tenorde. De paus wees erop dat deze band met hem de leden van de orde altijd juist vrij ge maakt heeft van belemmerin gen van plaats en tijd, zodat ze beschikbaar waren voor wereldwijde taken. „Waarom twijfelt u dan?", vroeg de paus zich af. „Er ia absoluut geen reden om aan te nemen dat deze speciale gehoorzaamheid nu ineens de geestelijke en apostolische vruchtbaarheid in de weg zou staan". Hij waarschuwde verder tegen het najagen van het nieuwe terwille van het nieuwe, waar bij achter alles een vraagteken wordt geaet. De gehoorzaamheid aan de paus staat op de agenda van de wereldbijeenkomst van de Jezuieten. Een aantal wil deae gelofte voortaan laten afleg gen door alle leden om zo een eind te maken aan „rangen" binnen de orde. Velen zien de ze gelofte minder als een strik te gehoorzaamheid aan alle leerstellige bepalingen van de Heilige Stoel, dan als een ex tra dienst aan de zending van de kerk, zowel internationaal aan de paus, als plaatselijk aan de bisschoppen. Een ande re groep zou wensen dat de Jezuieten weer de „stoottroe pen" worden van de kerk, die* in blinde gehoorzaamheid zich wijden aan de verdediging van de juiste leer, zonder plaats voor pluriformiteit KERK EN WERELD KORTE METTEN Sinds de Jongste verkiezingen in november bevinden rich in het Amerikaanse congres meer katholieken dan ooit te voren in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Naar ait een statistiek blijkt behoren 123 afgevaardigden tot de katholieke kerk. Als opvolger van de Fransman Jean Gélamur (La Croix) is tot voorzitter van de UCIP. de wereldunie van de katholieke pers, gekozen Louis Meerts hoofdredacteur van de Gazet van Antwerpen. Mgr. Jar que wordt als secretaris-generaal opgevolgd door pater Cheva lier, die hoofd is van het kath olieke fotopersbureau CIRIC te Genève. De Italiaanse bisschoppen hebben de verantwoordelijke instantiaa en alle borgen van het land opgeroepen om de pelgrims van het Heilig Jaar in de geeet van christelijke broederschap te ontvangen en met paeeenrte maatregelen cri minaliteit en gewelddadighe- De bisschoppen vragen om vooral de bedevaartgangers ait de dorde wereld met grote gastvrijheid te bejegenen. De Hongaarse regering heeft haar belofte om meer ka tec he se op de scholen toe te staan niet ingelost. Integendeel. In dorpen waar reeds katechese op school wordt gegeven, wor den de ouders onder druk ge zet om hun kinderen niet meer naar deze lessen te sturen. Openlijk wordt toegegeven, dat het erom gaat het aantal kinderen, voor wie godsdienst-* onderricht wordt gewenst, be neden de tien procent te krij gen. In dat geval is het auto matisch verboden om op school nog langer katechese te Katholieke maandbladen vieren tweede lustrum Twse katholieke maanrtbla- dao „Confrontatie" an .Kruis punt" haataan deae maand tien Jaar. Het gezineblad Kruispunt" is in 1964 ontstaan uit de tijd schriften van zeven orden en congregaties, als een blad voor „de christen van nu in de we- reld van nu". Over de linkse naam die het blad hier en daar heeft, schrijft pater Augustijn Lambert van Gelder, redaktie- sekretaris en een van de op richters in het jubileumnum mer dat „Kruispunt" altijd ge let heeft op de ontmoeting tus sen de mensen in eik opzicht, vooral ook over de situaties waarin die ontmoeting stroef ging. „Waar mensen in het ge drang komen, daar dient opge treden te worden. Of dat nu over homofielen gaat, over werkende jongeren of pries ters die vanwege een huwelijk aan de kant gezet worden". Het abonncmcntenaantal cir kelt de laatste jaren rond de vijftigduizend. Er ia een zekere verschuiving van oudere lezers naar jonge gezinnen. Ongeveer tweeduizend schoolklassen ge bruiken het blad als lesmate riaal. Vijf van de acht redaktieleden zijn pators De toekomst van het blad is volgens pater Van Gelder niet zo rooskleurig van wege de gigantisch stijgende kosten: Evenmin als „Kruispunt" zal „Confrontatie" haar tienjarig bestaan vieren In het novem bernummer schrijft het blad. dat er in katholiek Nederland niets te vieren is. „De toestand is, na tien Jaar, alleen maar treuriger". Wel is „Confrontatie" bereid in december of begin januari een dag voor persoonlijke ont moetingen te organiseren, die vrij zal zijn van olie polemiek of demonstratie, indien hier voor voldoende belangstelling bestaat „De uitvoerige niets aan dui delijkheid overlatende geloofs belijdenis van paus Paulus zal, goed hoorbaar gezegd, regel na regel bevestigd kunnen worden door een én indivi dueel én toch gezamenlijk, ik geloof'. „Confrontatie" aldua de doelstelling op de voorpagina van het blad wil zich inzet ten voor de conciliaire ver nieuwing in geloofs- en gezag- strouw" en „wil de invloeden, die het aggiornamento afrem men of ondergraven, bestrij den" Het blad wordt geleid door de heer J. Bang nerts uit Heerlen. Tot eind 1972 werd hij nis redakteur bijgestaan door de heer J. As berg uit Bloemen- Nieuw onderdak voor P.M.W. Na een voorbereiding van ruim twae Jaar in totaal was het deae week aover, dat di recteur Jos A A Schoenma kers van de Pauae!l*e Missie werken Nederland aijn rela tie* officieel kon ontvangen in het nieuwe pand van bet nationaal bureau aan de Laan van Nieuw Oost indië 191 te Den Haag. Velen waren gekomen, sommi gen met geschenken maar al len met goede wensen, om de ingebruikneming mee te ma ken van de nieuwe huisves ting, die in de plaats is geko men van de oude vertrouwde aan de Laan Copes van Cat- tenburch. De voornaamste reden van de wisseling van onderdak lag wel in de omstandigheid, dat de ingrijpende renovatie, waaraan het oude gebouw toe was, niet zonder grote moei lijkheden voor het werk en voor de particuliere bewoners, die er ook nog waren in het oude huis. kon worden uitge voerd. Bovendien leek het be ter een scheiding aan te bren gen tussen werk- en woon ruimten, onder meer van dc directeur. Dit is nu gereali seerd, zodat het nieuwe pand alleen het bureau met alles wat daarbij hoort, huisvesting biedt. De aankoop van het nieuwe pand kon goeddeels worden gefinancierd uit dc opbrengst van het oude. Men kon boven dien beschikken over een spe ciale bijdrage buiten bezwaar van de P.M.W Het resultaat is een goed geoutilleerd en on derhouden pand, waarbij de goede verbindingen met het openbaar vervoer een voorte ken kunnen zijn voor die met de rest van de wereld. 4 1

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9