Noordwijk wil volkstuinders eindelijk aan hun trekken laten komen Verbreding Rijn niet noodzakelijk voor goed verloop van scheepvaart" Oplossing voor grondverkoopprobleem in wijk Adegeest moet mogelijk zijn DONAR EN LUSV HANDHAVEN ZICH IN MIDDENMOOT PROMOTIE KLASSE VOLLEYBAL Overweldigende zege 't Parlement op Leithen PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 Raadslid: Belangen Leiderdorp worden behoorlijk geschaad Van onze correspondent LEIDERDORP „Zijn b. en w. met ons van mening dat de Oude Rijn ter hoogte van de Bruggestraat niet dient te worden verbreed?", zo vraagt het D'66-raadslid Riet Uhlen- beck schriftelijk aan het colle ge. Is dat het geval, dan vraagt zij, mede namens alle andere raadsfracties, of b. en w. bereid zijn hun zienswijze in het ontwerp-bestemmings- plan Oude Rijn neer te leg gen. Zoals bekend heeft het provin ciaal bestuur onlangs besloten de Oude Rijn tussen de oude en de nieuwe Leiderdorpse brug te verbreden tot 18 me ter. Van gemeente-zijde zijn daar al eerder bezwaren tegen gemaakt Ook tijdens het werkbezoek van de commissa ris van de koningin mr. M. Vrolijk afgelopen maand kwam de Rijn-verbreding uit voerig ter sprake. Toen heb ben zowel de wethouder van ruimtelijke orde E. Drenth als Riet Uhlenbeck de bij de ge meente le ende bezwaren nogmaals toegelicht. „De Rijnverbreding is niet noodza kelijk voor een goed verloop van de scheepvaart ter plaat se terwijl de Leiderdorpse be langen behoorlijk worden ge schaad", zo luidde toen de strekking van hun betoog. De nu gestelde schriftelijke vra gen zijn voornamelijk inge diend met het oog op de zit ting in het kader van de ontei geningswet van een commis sie uit Gedeputeerde Staten. Tijdens de zitting kunnen alle bezwaren naar voren worden gebracht Het D'66-raadslid vraagt b. en w. deze zaak opnieuw voor te leggen aan Gedeputeerde Sta ten. Dat zou dan vooral moe ten gebeuren omdat de raad zich tot dusver nog niet heeft uitgesproken over deze kwest- Van onze correspondent NOORDWIJK Het bezit van een eigen tuintje, waarop men zelf groenten teelt en bloemen kweekt, heeft in het leven van de oorspronkelijk agrarische bevolking van Noordwijk van oudsher een belangrijke plaats ingenomen. Zo'n veertig, vijftig jaar geleden was het gewoonte, dat werknemers in de bollen bedrijven van hun baas een stukje grond in gebruik kregen om daarop groenten en aardappels te telen, terwijl aan ieder van hen bovendien een aantal paden tussen de bedden bloembollen werd toegewezen voor de verbouw van aardappels, boontjes en dergelijke gewassen. Deze dienden tevens voor het stuifvrij houden van de tuinen als debollen waren gerooid. Jarenlang maakte dit gebruik een wezenlijk deel uit van het jaarlijkse contract in de bloembollenbedrijven. Ook de landbouw kende de toewijzing van tuingrond voor de arbeiders in het bedrijf. Later verdween deze faciliteit Vanzelfsprekend zagen de volk- langzamer hand, mede als ge- s tuinders deze ontwikkeling volg van de mechanisatie in de bedrijven, het gebrek aan grond en andere omstandighe den. Daarvoor in de plaats kwamen de volkstuintjes, waar op de agrariërs en hobbyisten uit de burgerij hun eigen, niet zelden onbespoten producten verbouwden. Meestal gebeurde dit meer als liefhebberij en vrij etijdsbesteding dan uit winstbe- .jag en volkstuinders kan men dan ook in alle geledingen van met lede ogen aan. Vaak met hartzeer schikte men zich in het onvermijdelijke. Sommigen slaagden er in een ander stukje grond te vinden, maar verre weg de meesten van de „ont heemden" kwamen op een wachtlijst, die inmiddels door de gemeente was aangelegd en aan de hand waarvan de schaars ter beschikking komen de grondperceeltjes werden toe gewezen. de bevolking vinden. Minder Daar tot nog toe in Noordwijk dan in de stedelijke volkstuin- gebieden, speelde bij deze plat telanders uiteraard het element van het „eigen buitenverblijf" voor vakantie en weekeinde een i Vereniging van Volkstuin ders ontbreekt, waren de ge bruikers genoodzaakt zelf hun belangen te behartigen en daar van kwam in de praktijk bijster roL weinig terecht Overal waar niet te ver buiten de Langzamerhand en vooral in de bebouwde kom of in deze kom laatste jaren groeide meer be- gelegen strookjes grond zich daartoe leenden, vond men van deze tuintjes, de meesten min of meer in concentraties, zoals op de gronden in het tegen woordige Duinpark en in Boe- renburg, langs de Duinweg, de Van Panhuysstraat, langs de Weteringkade, in het middenge bied, in Calorama, Everwijn- spark, de Beeklaan, de Hoge- weg en de Achterweg. De lang niet volledige op somming van deze plaatsen maakt reeds duidelijk, dat in de loop der jaren steeds weer volk stuinders van hun landerijen moesten verdwijnen, hetzij dat de grond nodig was voor de realisering van woonwijken en wegaanleg, hetzij voor de aan leg of uitbreiding van sport complexen en dergelijke objec ten. Jarenlang nam het aantal volkstuinen %in Noordwijk al leen maar af. Binnen niet al te lange tijd hoopt het ge meentebestuur echter weer ruimte voor en kele tientallen van deze tuin tjes te reserve ren. het belang van deze vorm van vrijetijdsbesteding in te zien en meer dan eens werd hierop in de gemeenteraad de aandacht gevestigd. Het gemeentebestuur verklaarde zich bereid de volkstuinders te helpen, doch stond voor het probleem niet te beschikken over daarvoor passende grond. Nog maar kort geleden werd col lege en raad geconfronteerd met het feit, dat drie volkstuin ders, de heren J. van Hensber- gen, A. van der Luijt en M. J. Piersma weigerden de grond te verlaten, die de gemeente had aangekocht voor de uitbreiding van het gemeentelijk sportpark, maar door de vorige eigenaar voor zes jaar aan de volkstuin ders was verpacht De gemeen te diende op korte termijn over de grond te beschikken, maar juridisch bood de Pachtwet noch de Huurwet mogelijkhe den om de contracten tussen tijds te beëindigen. De gemeen te zat toen met de gebakken peren. Het college voerde aan, dat tot' tweemaal toe een aan bieding voor vervangende grond was gedaan. De volk stuinders zouden dit aanbod echter niet hebben geaccep teerd, omdat het teelland niet in de onmiddelijke nabijheid van hun tegenwoordige tuintjes was gelegen. De tegenpartij stelde daarentegen dat hun nooit vervangende tuingrond van dezelfde kwaliteit en op Ouders Zijlwijk beraden zich op actie indien noodlokalen uitblijven Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ouders van kinderen in de Zijlwijk beraden zich mo menteel op de actie die zij moe ten ondernemen indien wethou der Tesselaar blijft vast houden aan zijn voornemen om pas rond mei van het volgend jaar noodlokalen in de Zijlwijk t? plaatsen. Dat schrijft de werkgroep onder wijs van de Wesp in een brief aan de gemeenteraad. De brief schrijvers herhalen daarin hun protest tegen het voorstel van' de Commissie Scholenbouw Merenwijk om de kinderen uit de Zijlwijk voor korte tijd met bussen naar en van scholen buiten de wijk te vervoeren. De werkgroep grondt zijn bezwa ren op overwegingen van „so ciaal-pedagogische, onderwijs kundige, organisatorische, fi nanciële en praktische aard." Met klem dringt men er dan ook bij de wethouder op aan naar een andere oplossing te streven. „Deze oplossing zal niet alleen moeten uitgaan van hetgeen technisch en financieel het meest voor de hand ligt, zij zal vooral aanvaardbaar moe ten zijn met betrekking tot het kind en redelijk ten aanzien van de ouders", zo staat in de brief. Als uiterste termijn waar op de oplossing moet zijn ge realiseerd wordt gesteld 1 fe bruari 1975. Op de begraafplaats achter de H. Nicolaaskerk -(> te Nieuwveen is gisteren V ter aarde besteld het stof- felijk overschot van pas toor L. P. M. Vester. Deze Nieuwveense pastoor overleed zaterdag op 62- ■n jarige leeftijd aan een j bloeding ten gevolge van bloedvaatafwijkingen, waarvoor hij kort geleden nog geopereerd werd in v het Elisabeth ziekenhuis in Leiden. De uitvaartdienst werd o.a. bijgewoond door de mgr. M. Jansen, oud-bisschop van Rotterdam. De preek werd gehouden door rec- u tor Sondaal. ,1^ Burgemeester en Wethouders kwamen met een voorstel tot onteigening, maar gezien de tij drovende procedure lijkt het ook al geen aanvaardbare op lossing. Vandaar dat nog steeds overleg wordt gepleegd om langs minnelijke weg tot over eenstemming te komen. Het incident toont overigens wel aan hoe moeilijk het volkstuin- dersprobleem kan liggen. Het is voor het gemeentebestuur me<Je aanleiding geweest om op korte termijn de zaak van de volkstuinen te gaan aanpakken. In de overwegingen speelt na tuurlijk ook mee het belang van de volkstuinen voor het welzijn van de bevolking. Het college streeft naar de vestiging van definitieve volkstuinencomple xen en wel door het aankopen van geschikte grond percelen als zich daartoe mogelijkheden voordoen. Uiteraard dient der gelijke grond binnen een rede lijke afstand van de bebouwde kommen te liggen en zullen er beperkingen moeten zijn ten aanzien van het aanbrengen van bouwsels en dergelijke. Op de investeringslijst voor 1975 is voor dit doel een bedrag van 150.000.- opgenomen. Het is een uiting van het college van b. en w. omtrent hun bereid heid tot een aktief beleid in deze zaak te komen. Voorts zegt het goede hoop te hebben, dat binnenkort een 25 30 perceeltjes voor volkstuin en ter beschikking zullen ko Voorseliotense raadscommissie: Van onze correspondent Voorschoten De Voorschotense raadscommissie voor openbare werken onthield zich gisteravond in de op- genbare vergadering van verdere plannen betreffende de grondverkopen in „Adegeest". De agenda was al vastgesteld voor de laatste raadsvergadering, waarin door de burgemeester het voorstel werd ingetrokken. Voorzitter werhouder Eveleens deelde de commissie mee, dat er kontakt is opgenomen met de adgpirant-ko- pers; geprobeerd wordt om tot een zodanige oplossing te komen dat deze de instemming kan hebben van de raad. Er wordt spoed betracht en daarom kan de gemeenteraad een nieuw voorstel verwachten voor de raadsvergadering van 20 december. uitkomen, is inmiddels ook een onderzoek gaande naar de mogelijkheden om de uitritten te maken naar de Beethovenlaan. Tegen dergelijke uitritten zijn echter grote bezwaren aan te voeren. De wethouder was ook bereid nader te verklaren waarom afgelopen vrijdag de discussie met de raad zo onverwachts gestaakt werd. Om tot een verkoop en een koop te komen is de instemming nodig zowel van de raad als de gegadig den. Het zou onelegant geweest zijn eenzijdig de grondprijs te verhogen. De commissieleden zagen overigens weinig heil in uitrit ten via de Beethovenlaan. Volgens het oorspronkelijke plan wordt per twee bungalows een brug gebouwd over de vaart. Er is nog geen overeenstemming over de eisen waaraan deze bruggen moeten voldoen en daarom is er ook nog geen exakte prijs bekend van de bruggen, die door de eigenaren zelf betaald en gebouwd moeten worden. Renovatie Langehorst In samenwerking met de bewoners van de Langehorst-, de Vredenhoef- en de Bethlehemstraat is een renova tieplannetje gemaakt, waardoor de straten meer groen en beter afgestemd worden op de recreatie. De auto's worden geplaatst aan de kop en het einde van iedere straat. De trottoirs worden gemaakt als de straat, waardoor een promenade-idee komt. De bewoners kunnen naar eigen wens een stukje tuin krijgen met een breedte van ongeveer 11/2 meter. Op de tekening worden de straten groener, minder stijf maar vooral veiliger voor de jeugd. Een bewonerscommissie uit de Bethlehemstraat heeft nauw samengewerkt met de dienst openbare werken. Omdat reeds een krediet beschikbaar was, kan direkt met de reconstruktie begonnen worden. Eventueel kan ook het plan ,,'t Kan" een dergelijk fleurig en speels straatbeeld krijgen. De bewoners worden uitgenodigd voor een gesprek. Van onze volleybalmedewerker LEIDEN Donar en LUSV, de Leidse vertegenwoordigers in de promotieklasse hebben deze week gedaan, wat er van hen verwacht kon worden, maar ook niet méér. LUSV, dat GVC op bezoek kreeg, draaide enkele sets als vanouds en kon daardoor de tegenstander een punt voor de neus weghalen. In de slotfase van de strijd misten de studenten echter dat laatste beetje kracht dat hen de ovewinning had moeten bezorgen en verloren met 3-2. Donar was beslist niet tevreden met de 3-1 overwinning, die op het zwakke AV 40 2 werd behaald. De eerste set werd wat onnodig uit handen gegeven, doordat een abusievelijk in een verkeerde basisopstelling spelend Donar nog niet goed in zijn spel kon komen. Daarna lukte alles echter steeds beter. De smashes van aanvallers als Hans Vodegel en Ron Groen daverden door de vijandelijke verdediging en Donar kwam via 12-15 en 6-15 goed terug. De laatste set werd echter wat te gemakkelijk opgevat Nadat de wat grieperige Michel de Geus de strijd had moeten staken, kwam Donar zelfs onder druk en kon ternauwernood met 14-16 de zege veilig stellen. In de eerste klasse werd de titanenstrijd tussen koploper Groen SC en WVC een waar spektakel. Kwam Groen SC in de eerste set nog vrij eenvoudig tot een 15-4 setwinst, in de daar op volgende slag kwam WVC na een 6-0 achterstand uitstekend terug tot 12-15. De aanval van WVC, waarin Ben Ruisscher zonder meer uitblonk bleef bijzonder knap werk afleveren en sloeg het team naar een 12-15 voorsprong. Een zich uiterst fel verwerend Groen SC stond echter geen punt meer toe en maakte met enkele welgemikte klappen een eind aan WVC's illusies. Het verzet van de Warmon- ders w?s toen gebroken. Een snelle 15-7 was het resultaat Groen SC heeft hiermee zijn voorsprong op nummer twee van de ranglijst ditzelfde WVC opgevoerd tot vijf punten. Eveneens op de tweede plaats staat nu Orion, dat zeer verrassend een punt verspeelde tegen het onderin de ranglijst verkereden LUSV 2. Setstanden 15-11, 14-16, 15-11 en 12-15. Het is duidelijk, dat de heren studenten het nu wel eens tijd vonden worden om aan degradatie te ontkomen. In de promotieklasse dames gaf koploper Leski/W ongeconcentreerd spelend volkomen onnodig een set weg aan het zwakke De Valken. Vermoedelijk waren ieders gedachten al bij de bekerontmoeting tegen Octopus, die voorlopig op 20 december is vastgesteld. UiUlagen en itanden V 40 2 - Donar 1-3; Punch Jupiter 0-3; Sigma 3 ZOVOC 1—3; LUSV - GVC 3-3; Laakl/W - Goud»* Ven 3 3—3; Zevenklapper* Punch 3 3-1; «me» promotieklasse: ovo 3 - Gemim'K 2 3-1; De Valken 2 - Leald/W 1-3; AV 40 2 - Be Fair 2 1-3; ZOVOC - Jodan Boys 33; Groen SC 3 - DOS 3-1; DOSKO - AV 40 3-2. Juptttr 3-23 Zevenklapper* 9-23 Sigma 3 O-O Leiki/W 8-24 Salvo - DAC 131; C 3 S3; Novo 2 - In Up Go - Cro Leski/W 2 8-9 Cemini/K 2 8-13 ZOVOC 8-13 DOSKO 9-12 Be Fair 2 8-5 De Valken 2 8-3 3-1; KVC - Gemini/K I LUSV icheidir. r .9A? 'A. KVC 3 KVC *->; Novo 3 - Orion Gomlni/K 3 7-7 KVC 7-8 Groen SC 4 8 KVC 2 8- 4 Scbaaktest-case goed geslaagd: Van onze schaakmedewerker LEIDEN Bet eerste optreden van de onlangs opgerichte schaakvereniging 't Parlement" bulten de eigen speelzaal aan de Nieuwe Rijn is een éclatant succes geworden. Veertien „geladen" schakers traden deze week aan tegen evenxovele collega's van de schaakclub „Leithen". Ondub belzinnig en bepaald niet geflatteerd was de einduitslag: 2-12 in het voordeel van het Parlement. De match tegen Leithen - over enkele weken mag deze vereniging revanche proberen te nemen - betekende voor de nieuwbakken club niet alleen een genoeglijke avond achter de schaakstukken, het was vooral een „test-case", een aftasting van de eigen capaciteiten. Het Parlement, dat dit seizoen wel door de Leidse Schaakbond is geaccepteerd maar nog niet toegelaten tot de bonds com petitie, moest zich persé waarmaken. Zoals bekend is door de vereniging bij de bond aangevraagd volgend jaar te mogen starten in een hogere klasse dan de derde. De motivatie voor dit in de Leidse schaakwereld unieke verzoek is de speelsterkte van de Parlementleden. Zij zijn alle lid van nog een andere schaakvereniging en de meesten hebben hun sporen reeds verdiend op het door de Kon. Ned. Schaakbond gehanteerde niveau. Dit peil ligt aanmerkelijk hoger dan dat van de onderbond Dat de test-case geheel geslaagd is, getuigt wel uit het feit, dat gerenommeerde Leidein-spelers binnen de kortst moge lijke tijd van het bord werden geveegd. Van Leithe's eerste tiental (2e klasse LSB) kon alleen de geroutineerde Jerry Bey zich enigszins handhaven: remise. Ook met de spelers uit het 2e team van Leithen, in dezelfde klasse speelt als het eerste hadden de Parlementariërs geen enkele moeite. De eer van de gastheer is alleen hoog gehouden door Jan Harteveld, die een te onstuimige Dobbelaar geen enkele kans gaf en won. Leithen's tweede remise werd gescoord door de heer Kokkedee, al had de vlag bijna in zijn nadeel beslist Gedetailleerde uitslagen: Leithen - 't Parlement: 1. J. Bey-J. Tolenaar: 1/2-1/2; 2. A. Hensing-J. Bakker: 0-1; 3. J. Koet-A. Schuering: 0-1; 4. R. Weber-L. Barendse: O-l; 5. D. Wetselaar- R. Mieremet: 0-1.: 6. N. de Haas-J. Boode: 0-1; 7. J. Bey jr.-L. Jongsma: 0-1; 8. C. Ligtvoet-H. de Vos: 0-1; 9. H. Kosto-A. Hendriksen: 0-1; 10. M. Kokkedee-L. Binnendijk: 1/2-1/2; 11. Th. Neuteboom-P. Zwetsloot: 0-1; 12. H. v. Duyn-J. Barendse: 0-1; 13. A. Klumpers-J. J. Bey: 0-1; 14. J. Harte- veld-R. Dobbelaar: 1.-0. Totaal 2-12.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4