Gevangenispersoneel dupe van nieuw systeem CHEF SLOEG ONDERGESCHIKTE Wapenfabriek in Maarssen opgerold NASA tevreden met gegevens Pionier 11 CcidAcSouoaiit Staak subsidie aan Unesco" Regering actief voor losgeld Jaar cel geëist wegens brandstichting Katendrecht Kodak: geen kanker verwekkende stof in fotografische produkten WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT' UTRECHT (ANP) De politie van Utrecht en Maarssen heeft maan dagavond een inval ge daan in een woning in Maarssen, waar in een schuur 143 vuurwapens en 10.000 patronen wer den gevonden ter waar de van 45.000 gulden. Er zijn drie echtparen aan gehouden, verdacht van het invoeren, ombouwen en verhandelen van vuurwapens. De wapens werden vrij gekocht in België en Duitsland, en Ne derland binnengesmokkeld. Bij de inbeslaggenomen wapens zijn er van het type dat ge bruikt werd bij de gijzeling in Scheveningen en bij een moord in Den Bosch. Tot de wapens behoren 73 gaspistolen, die tot gewone vuurwapens werden omgebouwd. De pistolen en re volvers waren van Spaanse, Ita liaanse, Belgische en Duitse makelij. Volgens de politie zijn ze vooral in Utrecht en omge ving verhandeld. Een omge bouwd gaspistool kost door gaans 250 tot 300 gulden. De Utrechtse recherche hield al twee maanden de familie T. in Utrecht in de gaten, waarvan vader (60) en zoon (25) van wa penhandel werden verdacht Maandagavond werden zij aan gehouden. Uit hun auto en de woning van familielid H. in Maarssen kwamen toen de wa pens te voorschijn. Een politieman inventariseert een deel van de partij vuurwapens, 143 stuks, en de patronen, 10.000 stuks, die in een schuur in Maarssen is aangetroffen. MOUNTAIN VIEW De geleerden van de NASA zijn blij met de 500 zeer goede foto's, die de Pionier-11 van de planeet Jupiter heeft genomen. Daaronder zijn ook foto's van Callisto, de Jupitermaan die het meeste kans maakt In de toekomst door ruimtevaarders te worden bezocht Het zuidelijke deel van deze maan blijkt bedekt te zijn met ijs of kristallen van bevroren gas. De Pionier 11 heeft de gegevens van zijn voorganger bevestigd. Het binnenste van de planeet is meer dan vier maal heter dan het oppervlak van de zon. Vermoedelijk is die nog afkomstig uit de tijd waarin de planeet is ontstaan. Het is een feit dat de temperatuur aan de nachtzijde gelijk is aan de dagzijde van Jupiter. De planeet is voornamelijk samenge steld uit vloeibaar waterstof. Volgens de geleerden werkt de Pionier-11 nog normaal, on danks het feit dat het ruimtevaartuig enkele uren lang aan de intense straling van Jupiter is blootgesteld. De Pionier-11 heeft aangetoond dat de planeet een veel sterker magnetisch veld heeft dan gedacht werd. De Pionier-11 is nu begonnen aan de reis naar de nog verder verwijderde planeet Saturnus, die met ijs bedekt is. Daarvan worden de eeerste gegevens verwacht in de laatste maanden van 1979, wanneer de Pionier-11 tenminste het de komende vijf jaren uit houdt en niet wordt vermorzeld door de steen- brokken waaruit de ring van Saturnus waarschijnlijk bestaat Bij uitstek geschikt IN DE AL OVERAL BESPROKEN en gekritiseerde vertrouwelijke nota van minister Van Doorn over het mediabeleid is „Hilversum" het punt dat de gewone burger het meest zal interesseren. In het omroépwereldje wordt de nota dan ook beschouwd als een vracht stenen in toch al woelig water. Inkrimping van de NOS-taak en NOS-zendtijd, loskoppelen van radioblad en ledental der omroepverenigingen en een nieuw sys teem bij het verdelen van zendtijd; dat zijn zo de zaken die de een als een steen des aanstoots en een ander als het ochtendgloren beschouwt. DAT MINISTER VAN DOORN bij de NOS het criterium „ontmoe tingsprogramma's" wil laten varen, lijkt een verstandige suggestie. Er wordt tegenwoordig in de Nederlandse radio en televisie van de vroede ochtend tot de late avond „ontmoet"; er zijn te veel van dit soort programma's dan dat de kwaliteit ervan voldoende hoog en de aansprekelijkheid groot genoeg is om hun informatieve taak bij luisteraars en kijkers te kunnen nakomen. Gelijktijdig moet de wetgever o.i. ook drastisch zijn visie inzake de eis van een totaal-programma herzien. Niet opdat de omroepver enigingen dan de hele dag lolprogramma's, misdaadseries, sexfilms en voetbalwedstrijden gaan uitzenden, maar om aan te tonen, dat zelfs de bestaande grote omroepverenigingen niet meer zendtijd behoeven te brengen om him eigen identiteit duidelijk te maken. DAN BLIJFT ER BIJ de radio en televisie een zee van tijd over voor goede gezamenlijke programma's; dat zal niet alleen het programma beter maken, maar wellicht in de omroepwereld ook de efficiency bevorderen, die daar zo brood nodig is. Er zijn legio programma's die hiervoor om de officiële term te gebruiken „bij uitstek geschikt zijn". Weeroverzicht EENZIJDIGE HUMANISERING DEN HAAG (ANP) De bewaarders in gevangenissen en andere inrichtingen van Justitie vrezen de dupe te worden van de humanisering in het gevangeniswezen. „Er zijn plaatsen in het land waar de be waarders zich massaal ziek zullen melden wanneer hun geen duidelijkheid wordt ver schaft over hun situatie. In een normaal bedrijf was er allang gestaakt". Deze waarschuwing laat M. H. Wunderink, bestuurder van de algemene Bond van Amb tenaren, horen in het jongste nummer van „Kri", het blad van de reclasseringsinstellin- gen. Wunderink behartigt de belangen van personeel bij justitie en daaronder vallen 2200 werknemers „bewakend personeel". De bewaarders voelen zich te onzeker om nog langer te doen of er niets aan de hand is. Het diepst liggende probleem is, dat de bewaarders bij de bewaking moeten .beveili gen en bejegenen" tegelijk. Het is een voor uitgang als het gevangeniswezen wil huma niseren, maar voor de bewaarders is dat nog niet op gang gekomen", aldus de ABVA-be stuurder. Volgens hen heeft het herstructureringspro ces bij gevangeniswezen eèn valse start ge maakt. „Er zijn allerlei processen op gang gebracht, waarbij de bewaarder is verge ten." De heer Wunderink klaagt: „een heel stel psychologen en sociologen is bezig om een betere gedragslijn voor de gedetineerde uit te stippelen, maar de bewaarder hoort daar nooit iets van". Zijns inziens zouden de wetenschapsmensen in hun plannen niel verder moeten gaan dan waarmee de be waarders kunnen werken. Bij de herstructurering van het gevangenis wezen dient volgens de Abvabestuurder pas op de plaats gemaakt te worden. Eerst moei de bewaarder erbij betrokken worden. „Want als je humanisering in het gevange niswezen wil inbouwen, dan moet je niet verder springen dan je polsstok lang is..' Arsenicum schip onschadelijk ROTTERDAM (ANP) Het arsenicumschip in de Rotterdamse haven is gis termorgen onschadelijk ge maakt. De speciaal gefor meerde „gasploeg" behoef de slechts de fittingen van twee lekkende cilinders vast te draaien om aan de gevaarlijke situatie een eind te maken. De gasploeg aan boord van het Britse containerschip Asia Freighter had dins dagmorgen een gat ge boord in de container waarin de cilinders zaten om de concentratie van ar- seenwaterstofgas te meten. Toen na enkele uren die concentratie zover vermin derd was, dat men het aan durfde de laadkist te ope nen, ontdekte men de oor zaak van de lekkage: niel voldoende vastgedraaide fittingen. Het schip met de gevaarlij ke lading was speciaal naar Rotterdam gebracht nadat in Engeland zeventien be manningsleden met vergif tigingsverschijnselen van boord waren gevoerd. DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering is bezig om het losgeld van 300.000 dollar, dat de Japanse terroristen die de gijzeling in de Franse ambassa de te Den Haag uitvoerden los kregen, van de Syrische autori teiten terug te krijgen. Aldus heeft premier Den Uyl gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamer lid Wiegel (WD). In het belang van de zaak gaf de premier er de voorkeur aan momenteel geen mededelingen te doen over de wijze waarop Nederland poogt tot een bevre digende oplossing te komen. Nederland staat in voortdurend overleg met Frankrijk over de kwestie van het losgeld. De Ja panners gaven het geld bij aan komst in de Syrische hoofdstad Damascus, waarheen zij vlogen met een Boeing van Transavia, aan de Nederlandse bemanning af. Met de Syrische autoriteiten en de bemanning kwamen de Franse ambassadeur en de Ne derlandse tijdelijk zaakgelastig de te Damascus overeen, dat het geld gedurende de nacht in verzekerde bewaring zou wor den gegeven aan de Syrische autoriteiten. Die hebben het tot op heden nog niet teruggege- HAARLEM De 49-jarige rijksambtenares mevr. M. Kramer-Tooi is on langs door haar directe chef in het kantoor van de Veeartsenijkundige Dienst in Haarlem mis handeld. De chef (43) schopte en sloeg haar, toen zij in de lunchpau ze een blikje ananas lee- gat. De vrouw moest zich na de mis handeling onder doktersbehan deling stellen. Zij deed aangifte van de mishandeling bij de Haarlemse politie, die de affai re „een lichte mishandeling" noemt en niet van plan is, een diepgaand onderzoek in te stel len. De uitbarsting van de chef van mevr. Kramer-Tooi zou het ge volg zijn van een al geruime tijd slepend conflict tussen bei den. Mevr. Kramer-Tooi werkte sinds september van het vorige jaar bij de Veeartsenijkundige dienst. Het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag is van de affaire in het Haarlemse kan toor op de hoogte. Mevr. Kra mer-Tooi zou volgens een woordvoerder van het ministe rie na afloop van de affaire in een gesprek met personeels functionarissen van het minis terie te kennen hebben gegeven de zaak te willen sussen door een baan elders bij de Veeartse nijkundige Dienst te accepte ren. Dat standpunt zou inmid dels weer gewijzigd zijn, want mevr. Kramer-Tooi heeft een advocaat in dienst genomen en weigert te praten met het minis terie. Van Vollenhoven in ziekenhuis DEN HAAG (ANP) Mr. Pieter van Vollenhoven is voor enkele dagen opgenomen in het Juliana-ziekenhuis te Apel doorn om een toncillectomie (knippen amandelen) te onder gaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tegen de 27-jarige bordeelhouder M.S. heeft de officier van justitie in Rotterdam gisteren twaalf maanden gevan genisstraf geëist, waarvan vier voorwaardelijk, wegens het in brand steken van de woning van de wijkorgaan-secretaresse mevrouw Wies Lemke. -• De strijdbare secretaresse had geageerd tegen de voortdurende uitbreiding van het aantal bordelen en sexclubs op Katendrecht. S. voelde zich in zijn plannen om een bordeel te vestigen gedwars boomd, terwijl hij al twee ton geinvesteerd had. Daarom stak hij het huis van mevrouw Lemke in brand. Omdat een voorbijganger de brand ontdekte, kon het gezin Lemke het huis ongedeerd verlaten. De officier liet overigens merken, dat er voor hem twee kanten aan de zaak zaten. „De indruk mag niet gevestigd worden, dat het zwaard van justitie eenzijdig gericht is tegen de mensen uit het leven. De strijd van de bewonersvereniging is evenmin brand schoon." Na de politie-acties in oktober is het momenteel redelijk rystig in Katendrecht. Integratie zwakzinnigen in dorp MIDDELBURG (ANP) Het o derbrengen van zwakzinnigen in normale woonhuizen midden tussen de mensen blijkt in Zeel and zo'n groot succes te worden dat de Stichting Verpleeg- Rusthuizen Zeeland nu zelfs heeft besloten om voor groep van acht zwakzinnige volwassenen een huis te kopen in een klein dorp onder Middel burg, St. Laurens. Met dit experiment wil men be studeren of het inderdaad mo gelijk is een dergelijke groep ih een dorpsgemeenschap te inte greren. In Middelburg zelf is dat bijzonder goed gelukt. Daar heeft men al twee huizen op verschillende plaatsen. In het ene wonen acht kinderen van 6 tot 12 jaar met vier verzorg sters en in het andere acht vol wassenen met een vaste kern van vier verzorgsters. De buurt accepteert deze zwakzinnigen zonder moeilijkheden. Politie in touw rond metro-aktie (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De politie is gistermiddag voor het eerst in actie gekomen om de onge stoorde afbouw van de Amster damse metro te verzekeren. Agenten begeleidden bodes van het stadhuis die brieven rond gingen brengen, waarin de bur gerij in de betrokken wijk op de hoogte werd gebracht van de dingen die te gebeuren staan. Eerder hadden bewoners van de Nieuwmarktbuurt, waarin ten behoeve van de me tro 87 huizen moeten worden gesloopt, deze gemeentelijke boodschappers het werken on mogelijk gemaakt. Dankzij de aanwezigheid van de politie de den zich' ditmaal geen inciden ten voor. Zoals bekend heeft het actiecomité-Nieuwmarkt al le activiteiten besmet ver klaard. Goederen voor Israël mogen via Suezkanaal TEL AVIV OJPI) De Israeli- sche minister van buitenlandse zaken, Allon, heeft in het parle ment verklaard dat zijn land van Egypte de belofte heeft ge kregen dat schepen voor I&ae- lische havens gebruik kunnen maken van het Suezkanaal wanneer dat weer open is. Egypte heeft dat via de V.S. beloofd en dat maakt geen deel uit van een overeenkomst inza ke troepenscheiding, zei hij. Het gaat om schepen met goede ren voor Israël, die geen Israëli sche vlag dragen; schepen met de blauw en witte Israëlische vlag in top mogen het kanaal niet door zolang geen perma nente regeling met Egypte is bereikt. De Bilt Met westelijk tot noordwestelijke wind stroomt morgen minder zachte lucht naar ons land. Plaatselijk kun nen enkele buien tot ontwikke ling komen, maar er zal ook af en toe zon zijn. Deze opklarin gen worden mede veroorzaakt door een rug van hoge lucht druk, nadat een' aktieve depres sie naar Noorwegen is wegge trokken en vandaar waarschijn lijk afbuigt in de richting van de Oostzee. Vandaag stroomde nog zachte lucht, waarin nachte lijke minima van 9 graden be reikt werden, over ons land. In de ochtend nam de bewolking uit het westen toe op de nade ring van de koudere lucht, die toen tot Midden-Engeland was doorgedrongen. Vooruitzichten voor vrijdag. En kele opklaringen, ook plaatse lijk een bui. Minder zacht. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon 0—4. Min. temp. omstreeks 5 graden. Max. temp. omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Van één onzer verslaggevers ODIJK Volgens Kodak Nederland wordt de kankerverwekkende stof dimethylsulfaat niet ge bruikt voor enig fotografisch produkt van Kodak. Hiermee reageert Kodak op de waarschuwing die de Internationale Bond van arbeiders in de Che mie (ICF) vanuit Genève zond aan alle werkne mers in de fabrieken van het Amerikaanse con cern Kodak. De waarschuwing hield in dat in hun werkplaatsen de kankerverwekkende stof dime thylsulfaat wordt gebruikt Deze chemische stof zou met E.K. 328 worden aangeduid. Volgens de algemeen-secretaris van de ICF, Charles Levinson, zouden bij Kodak chemicaliën in code worden aangeduid, zodat dc arbeiders niet weten aan welke gevaren ze zijn blootgesteld. Kodak Nederland zegt. dut de codering slechts wordt gebruikt om de meer dan 30.000 verschillen de produkten die zij op de markt brengen gemak kelijker te kunnen identificeren in haar opslag plaatsen; wanneer bestellingen worden geplaatst. Er schuilt niets geheimzinnigs achter dc coderin gen. Iedereen die wil weten welk produkt achter de codering schuil gaat kan bij ons daarover informatie inwinnen, aldus een zegsman van Ko dak Nederland. Vandaag Is in het Rijksmuseum in Amsterdam een tentoonstelling geopend van opgegraven kunst van eeuwen geleden uit de Volksrepubliek China. Er zijn prachtige voorwerpen te bewonderen, zoals een kameel van aardewerk met bruin glazuur uit het graf van Tuko Ssu-Chen. De geharnaste strijdrossen van aardewerk, beschilderd met goudverf, ontbreken ook niet in de 'vitrines op de tentoonstelling. Verzoek aan premier Den Uyl: DEN HAAG (ANP) De konin klijke akademie van weten schappen heeft minister-presi dent Den Uyl in overweging ge geven de financiële bijdrage van ons land aan de Unesco stop te zetten. De akademie is verontrust en ver ontwaardigd nu de algemene conferentie van de Unesco, de organisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs, weten schappen en cultuur, een reso lutie heeft aangenomen om Is raël niet langer hulp te verle nen en te weren uit de regiona le activiteiten van de Unesco. De akademie. juicht het toe, dat Nederland deze beslissingen heeft afgewezen. Ze verzoekt premier Den Uyl stappen te ondernemen om deze besluiten gewijzigd te krijgen. Jaarlijks draagt ons land één pro cent bij in de kosten van de Unesco. Wat de besluiten van de centrale Unesco-conferentie betreft zij nog opgemerkt, dat het verzoek van Israël om ingedeeld te wor den bij de Europese regio werd afgewezen. De Zwitserse nationale verga- dring heeft met 29 tegen drie stemmen besloten de bijdrage aan de Unesco met 10% te ver minderen. Vlucht Sojoez volgens plan MOSKOU, (AP) De twee Rus sische kosmonauten van de So joez-16 hebben gisteravond hun tweede werkdqg in de ruimte afgesloten door hun ruimteschip in een baan rond de aarde te brengen die volgend jaar ook gebruikt zal worden voor het Sojoez-Apollo experiment. De Sojoez-16 werd maandag ge lanceerd om een nieuw koppe lingsapparaat te testen en de procedures voor de Ameri kaans-Russische ruimtevlucht door te nemen die over zeven maanden zal plaatsvinden. Protest tegen illustratie in boekje kerken DEN HAAG (ANP) Minister Vrcdellng van defensie zal zich wenden tot de samenstellers van het, door de Raad van Kerken uitgegeven, boekje „Martelen, niet te geloven" met de mededeling dat hij hoe wel hij sympathie heeft voor het doel pijnlijk getroffen Is door een foto in dc uitgave. Do betreffende foto toont een Ne derlandse marechaussee die kennelijk bij een rel in aktie is. Als de samenstellers van het boekje met hem tot de conclu sie komen dat de plaatsing van de foto in deze context op een vergissing berust, wil de minis ter dat dit openbaar duidelijk kenbaar gemaakt en hersteld wordt. Het hoofdbestuur van de vereniging van marechaussees heeft bij de Raad vun Kerken ernstig geprotesteerd tegen de plaatsing van de foto. Opleiding kader Surinaams leger in Nederland HILVERSUM Nederland is be reid om officieren en onderoffi cieren op te leiden voor het Surinaamse leger, dat gevormd zal worden wanneer dit land onafhankelijk wordt. Volgens minister Vredeling (Defensie) zal in maart volgend jaar het luatste contingent Nederlandse militairen naar Suriname gaan. Hij verwacht dat Suriname eind volgend jaar onafhanke- lijk is. „Het onafhankelijk worden van een land is een hele ondernc- muig waaraan risico's zitten", zei de minister gistermorgen. Hij meende dat Nederland as sistentie moet verlenen wan neer er „overgangsmoeilijkhe den" zijn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9