Baby dronk geen chloor, wel ernstige brandwonden Britse defensie moet in 10 jaar 30mld. goedkoper Opvolger Tanaka: geen banden met grootindustrie KLM krijgt van rechter in VS week uitstel Topoverleg over zuidelijk Afrika: vooruitzichten Rhodesiè beter WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA '7 Vader moet schadevergoeding betalen aan dochter (13). MELBOURNE (ANP) Een Australisch meisje van Nederlandse afkomst in Melbourne; krijgt op haar 21-ste verjaardag een kapitaal van ruim 300.000 gulden dat haar vader en een andere man zullen moeten opbrengen. Het nu 13-jarige meisje, Sonja van Buren, was op 16 november 1968 met haar tweelingzusje Diana in de auto van hun vader betrokken bij een auto-ongeluk in de staat Victoria. De moeder van de tweeling kwam bij het ongeluk om het leven. Diana werd slechts licht gewond, maar Sonja liep een hersenbeschadiging op, waar door ze gedeeltelijk-verlamd en geestelijk gehandicapt werd. Door bemiddeling van een vriendin, Anna Heudens, diende Sonja van Buren een eis tot schadevergoeding tegen de bestuurders van de auto's - haar vader en de andere automobilist - in. Het hooggerechtshof in Melbourne heeft zich nu akkoord verklaard met de onderlinge regeling die Sonja van Buren op haar 21-ste ruim 300.000 gulden oplevert Bijna de helft vóór naleving abortus-wetten DEN HAAG (ANP) Iets minder -dan de helft (47 pet) van de Nederlandse bevolking vindt dat de minister van justitie ervoor moet zorgen dat de thans nog geldende abortus-wetgeving wordt nageleefd. Veertig pet meent dat de minister dat niet moet doen .en 13 pet heeft geen mening. Dit blijkt uit een NIPO-onderzoek onder 1035 mannen en vrouwen. Onder mannen en vrouwen is het percentage dat voor naleven van de abortus-wetgeving is gelijk, 47 pet Bij degenen die voor niet-naleven zijn, zijn de mannen in de meerderheid (43 pet) tegenover de vrouwen (38 pet). Onder hen die geen oordeel hebben ligt deze verhouding: mannen 10 pet en vrouwen: 15 pet Het percentage van hen die de abortus-wetten willen laten naleven is het grootst onder gereformeerden (70 pet) en rooms katholieken (54 pet). Dan volgen Nederlands Hervormden (44 pet) en zij die zich tot geen kerk rekenen (35 pet). Naar politieke voorkeur ligt het percentage dat voor naleven is het hoogst onder de ARP stemmers (74 pet), dan volgen de mensen die stemmen op KVP (61 pet), en CHU (55 pet). Chinese restaurants soms vuil ROTTERDAM (ANP) In een aantal Chinese restaurants en met name in nieuwe etablissementen laat de hygiëne te wensen over, zo constateert de Rotterdamse keuringsdienst van waren in zijn jaarverslag over 1973. Volgens de dienst heeft dat te maken met het feit dat de jonge, restauranthouders rechtstreeks uit het buitenland komen en niet zoals vroeger eerst de nodige ervaring hebben opgedaan in andere bedrijven, voor zij voor zichzelf beginnen. Met het aantal processen verbaal tegen eigenaren van Chinese restaurants wegens falende hygiëne viel het vorig jaar overigens mee. Drie Rotterdamse restauranthouders kregen een bekeuring. PvdA: eerder beginnen met Engels Britse huis vrouwen staan- in de rij voor de warme bak ker, nu 33.000 arbeiders in de broodfabrieken in staking zijn gegaan. Maar het wordt geen run op de win kels van de ei gen bakkers: zoals het Engel sen betaamt is het een keurige rij. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse socialistische regering is van plan in tien jaar de militaire uitgaven van haar land te verlagen met bijna vijf miljard pond (30 miljard gulden). In die periode zullen 35.000 beroepsmilitai ren en ongeveer 40.000 burgers, die werken voor de strijdkrachten of die betrokken zijn in research voor de defensie, him baan verliezen. Deze drastische bezuinigingen zijn een direkt gevolg van de dramatische economische toestand, waarin Groot-Brittannië zich momenteel bevindt. De Britse troepen in Zuid-Oost Zuid-Afrika om het verdrag Azië zullen teruggeroepen wor- van de vlootbasis van Simon- den. Groot Brittannië zal onder- stown te kunnen opzeggen. Een handelingen aanknopen met groot deel van de Britse lucht macht verlaat Cyprus. Boven dien zal de RAF veel vliegtui gen en op de koop toe in Groot Brittannië 12 bases verliezen. De bestellingen van de marine, die dringend nieuwe schepen nodig heeft, worden met een Groot-Brittannië verminderd. Volgens de Britse minister van defensie, Roy Mason, zal Groot- Britannië uiteindelijk over klei ne, maar goed getrainde en de gelijk uitgeruste strijdkrachten beschikken. Tegen 1980 zullen de Britse militaire inspannin gen vrijwel volledig afgestemd zijn op de NAVO. „De Rijn", zei minister Mason, „is de grens van West-Duitsland, van de NA VO en van Groot-Brittannië". De getalsterkte van de Britse strijdkrachten in Duitsland blijft ongewijzigd. In Britse mi litaire kringen wordt echter voorspeld dat wat de regering Wilson elders van plan is, de defensie van Groot Brittannië in gevaar zal brengen. De lin kervleugel van de Britse socia listische partij zegt evenwel, dat ze bitter teleurgesteld is omdat de geplande bezuinigingen lang niet groot genoeg zijn. TOKIO (AP) Takeo Miki, de man die het afgelopen weekend officieel kandidaat is gesteld om de schei dende premier Kakuei Tanaka op te volgen, staat in Japan bekend als een progressief politicus. De 67-jarige Miki, een van de vooraanstaande liberalen binnen de grote liberaal-democratische partij, werd door vice-partijvoorzitter Etsusaburo Shiina als compromis naar voren geschoven, toen duidelijk werd dat de twee grote kanshebbers, oud-minister van financiën Takeo Foekoeda en de huidige beheer der van deze portefeuille, Masayoshi O hl ra, het niet eens konden worden over de selectie-procedure. Het compromisvoorstel vnn Shii na, die hij maakte als bemidde laar en 'grijze eminentie' van de partij, kreeg de steun van Foe koeda en de minister van inter nationale handel en industrie, Yasuhira Nakasone. Miki'3 kan didatuur werd echter fel aange vochten door Ohira en drie an dere liberaal-democratische topfiguren die zeiden dat zij niet vooraf waren geraad pleegd. Miki heeft een deel van zijn uni versitaire vorming in de Ver enigde Staten genoten. In 1935 studeerde hij af aan universiteit van Califomifi. Daarna studeer de hij nog aan de Japanse Meiji-universiteit Hij is, even als Tanaka, geen opponent van het Japanse establishment en heeft geen banden met de Ja panse grootindustire. Hij is po- Als dirckteur-gencraal van het hervormingen en tegen de reac tie opgesteld. In 1958 trad hij uit het toenmalie kabinet van premier Noboesocke Kishi, om dat deze de politic vrijwel onbe perkte volmachten wilde geven. In juli dit Jaar keerde hij Tana- ka's ploeg do rug toe, naar zijn zeggen omdat dc premier bij de verkiezingen voor het hoger- huis een politiek voerde van .geld voorop'. Insiders waren overigens van mening dat het tussen Miki on Tanaka vooral niet boterde, omdat de premier bij deze verkiezingen tegen alle afspraken in een van zijn pala dijnen tegen Mikki's kandidaat in het veld had gebracht. Tana- ka's man leed een verpletteren de nederlaag, maar het kwade bloed was gezet liticus van beroep en is via e carrière in de Japanse bureau cratie opgeklommen. Tijdens zijn ministerschappen in oen serie conservatieve kabinet ten heeft Miki zich altijd voor geringsburenu voor de milieu hygiëne heeft Miki zich redelijk populair gemaakt door zijn strijd tegen de vervuiling en zijn steun voor de Japanse con sumentenorganisaties. DEN HAAG De buitenwereld denkt nog steeds dat de 16 maanden oude Stephen Blom uit Rijswijk met een ernstige slok darmverbranding in het Juliana- kinderziekenhuis in Den Haag ligt, op het nippertje van de dood gered nadat hij in een on bewaakt ogenblik thuis een fles met geconcentreerd chloor aan zijn mondje had gezet. Stephen was begin deze week voorpagi na-nieuws van vele kranten, om dat hij met zijn radeloze moeder de vader was op dat moment de stad uit door de dienst doende arts van het gemeente lijk ziekenhuis Leyenburg zonder dat er iets aan hem ge daan werd was doorverwezen naar het kinderziekenhuis. De doodzieke Stephen zou zijn le ven slechts te danken hebben aan het optreden van de beman ning van een politie-surveillan- ce, die de onderweg verdwaalde moeder met loeiende sirenes naar het kinderziekenhuis had geleid. „Dat had niet veel langer moeten duren" zou het commentaar van de kinderarts zijn geweest. Stephen ligt in het ziekenhuis en speciaal zijn jonge moeder brengt dagelijks vele uren aan zijn bedje door. Maar Stephen blijkt het bran dende, het slijmvlies-vernietigende chloor niet te hebben ingeslikt Gelukkig geen sprake van „een ernstige slokdarmverbranding" zoals het politierapport en dus later ook de kranten vermeldde. Volgens beide ziekenhuisdirecties is er ook geen moment sprake van geweest, dat de baby in levensgevaar verkeerde, laat staan dat het leven van Stephen op het nippertje is gered. Niets aan de hand dus met de slokdarm van de baby. Hij heeft wel een klein beetje chloor in zijn mondje gehad, maar hij eet gelukkig weer als een wolf, vertelde directeur-genees heer van het Jüliana-kinderziekenhuis, dr S. M. Lammerts van Bueren gisteren. Denk niet dat Stephen de greep naar de chloorfles verder zonder schade heeft overleefd. Hij ligt niet voor niets in het ziekenhuis. Hij heeft grote hoeveel heden chloor over zijn lichaampje gekregen, met als gevolg tweede-graads verbrandingen op diverse plaatsen. Die brandwonden zijn tijdens het vervoer naar beide ziekenhuizen over het hoofd gezien en blijken er achteraf dus de hoofdoorzaak van te zijn geweest, dat de baby, geheel overstuur, zoveel huilde van de pijn. Dr Lammerts van Bueren, die er heilig van overtuigd is dat de oorzaak van de berichtge ving over „ernstige slokdarmverbranding" en „op het nippertje gered" niet in het ziekenhuis moet worden gezocht (de dienstdoende kinde rarts heeft ontkend de uitdrukking „dat had niet veel langer moeten duren" te hebben gebe zigd), had zich over de wat voorbarige bericht geving door de politie wellicht niet zo druk gemaakt, als de verwijzing door Leyenburg naar het Juliana-kinderziekenhuis aan de hele zaak niet een extra dramatisch effect zou heb ben gegeven en daardoor extra publiciteit Ge heel ten onrechte vindt hij. Verklaart dr Lammerts van Bueren: „Er zijn bepaalde chemicaliën en medicijnen die bij inname of overvloedige inname onmiddellijk medisch ingrijpen noodzaken; er zijn echter ook stoffen, zoals b.v. chloor, die wel zeer gevaarlijk zijn, maar waar bij inname niet sprake is van acuut levensgevaar. Komt chloor in de slokdarm dan verbrandt het slijmvlies. Daar is niets meer tegen te doen. Zaak is dan wel, op niet al te lange termijn met speciale instrumenten te onderzoeken hoe groot de scha de aan de slokdarm is, of er b.v. sprake is van perforatie. Als kinderziekenhuis zijn wij daar voor speciaal uit gerust De dienstdoende arts op Leyenburg, die te horen krijgt dat een kind chloor heeft gedronken, doet er gewoon het beste aan zo'n kind, als het niet te lang is geleden, onmiddellijk door te verwijzen naar het kinderziekenhuis". De familie van Stephen Blom vraagt zich nu af, of de dienstdoende arts in Leyenburg dan niet iets aan de brandwonden op het lichaamp je had kunnen doen. Het kindje heeft al die tijd de met chloor doordrenkte kleertjes aan gehad. Mevr. Blom, de grootmoeder van Step hen, erkent dat het natuurlijk wat praten ach teraf is. Dat is ook de mening van de directrice van Leyenburg, zuster A. L. M. Hamming. Zegt ze: „op een eerste hulppost vraagt de arts aan de patiënt of diens begeleider wat er aan de hand is. De moeder van Stephen zei „mijn kind heeft chloor gedronken". Dan gaat een medicus niet eerst kijken of er soms nog uitwendige wonden zijn, maar laat het belangrijkste preva leren. Dat was de slokdarm, het slijmvlies. En daarvoor moest het kind naar het Juliana-kin derziekenhuis. (Dat weet de politie overigens ook). Dat nu achteraf blijkt, dat niet de slok darm, maar de uitwendige verbranding hoofd doel had moeten zijn, is louter praten achteraf*. Waarom Leyenburg aan mevr. Blom geen am bulance ter beschikking heeft gesteld? Zegt zuster Hamming: „Wij hebben geen ambulan ces, daarvoor zijn we aangewezen op de GGD. Wij hadden de indruk, dat mevr. Blom zelf nog wel in staat was naar het kinderziekenhuis te gaan. Soms vragen we de politie ook wel eens mensen te begeleiden. Bij de vluchtige beoorde-' ling van de toestand van mevr. Blom is dat blijkbaar niet nodig gevonden". Laatste opmerking van de directeur-geneesheer van het kinderziekenhuis: „Wij krijgen dage lijks kinderen die gevaarlijke stoffen hebben ingenomen. Ouders, stop die rommel beter weg; de kinderen worden de dupe". Takeo Miki bezig met de typisch Japanse calligrafle, het schoonschrift, terwijl zijn vrouw Moetsoeko toekijkt. De tekst die Miki schildert is zoveel als een soort program voor zichzelf: blijf niet in functie als de mensen niet meer in je geloven. (van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De PvdA wil dat het vak Engels in de brugklas verplicht wordt gesteld. De PvdA-fractie in de tweede kamer heeft dit bij minister Van Kemenade van onderwijs bepleit nu de kamerbehandeling van het wetsontwerp inzake de harmonisatie van de brugklas vóór de deur staat. Volgens de PvdA moet al in de vijfde en zesde klas van de basisschool met het geven van Engels worden begonnen. Terwille van de continuïteit zou het onderwijs in deze taal dan in de brugklas verplicht moeten worden, aldus de socialisten. Daarnaast kunnen de brugklasleerlingen in de gedachte van de PvdA-fraktie kiezen tussen Frans of Duits. Knutselcadeau Weiger vervoer gesmokkelde dieren UTRECHT Het World Wildlife Fund, het internationale wereld natuurfonds, heeft alle luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het vervoer te weigeren van dieren die illegaal zijn gevangen, waarvan de export is verboden of die onder de beschermende bepalingen vallen van de conventie van Washington. Hetzelfde geldt voor de produkten van deze dieren. 64 maatschappijen hebben positief gereageerd op een eerdere oproep van het fonds om af te zien van het vervoer van bedreigde diersoorten, onder meer door de KLM. DEN UYL AANVAARDT UITNODIGING PARUS DEN HAAG (ANP) Minister president Den Uyl en minister Van der Stoel hebben officieel de uitnodiging van de Franse president Giscard d'Estaing aanvaard om 9 en 10 december deel te nemen aan de in Parijs té houden topconferentie. Vrachtwagen met kostbare lading gestolen ROTTERDAM (ANP) Aan de Nassauhaven in Rotterdam is in de nacht van maandag op dinsdag een trekker met opleg ger (waarde 90.000) gestolen, die daar geparkeerd stond. De oplegger bevatte een lading van 20 ton meetapparatuur waar-' van de waarde nog niet bekend is, en 5 ton tin met een waarde van 100.000.—. DAR ES SALAAM (Rtr) President Julius Nyerere van Tanzania is vandaag naar de Zambiaanse hoofd stad Loesaka gereisd voor hervatting van het over leg over de toestand in zuidelijk Afrika. Nyerere zal met de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda de meest recente ontwikkelingen bespreken. Kaoenda en Nyerere hebben vori- basis van een Afrikaans ge maand in Loesaka bespre- derheidsbewind. kingen gevoerd met leiders van nationalistische bewegingen in Rhodesië. Die besprekingen vormen mogelijk de inleiding tot een nieuwe gespreksronde over de constitutionele toe komst van Rhodesië. Waarne mers menen dat de vooruitzich ten op een regeling in Rhodesië nu opeens gunstiger lijken dan ze ooit zijn geweest sinds het blanke minderheidsbewind in 1965 eenzijdig de onafhanke lijkheid uitriep. wind binnen afzienbare tijd tot Zanu i Nkomo en Sithole kregen evenals bisschop Abel Moezorewa van de Afrikaanse Nationale Raad vorige week toestemming voor een bezoek aan Zambia. Vol gens welingelichte zegslieden was het doel van de besprekin gen het vormen van een een heidsfront en een gemeen schappelijke onderhandeling spositie. Als gevolg van inmid dels opgeloste interne moeilijk heden in Zanu arriveerde Si thole pas op 13 november in Loesaka, toen Nkomo alweer was teruggekeerd in zijn Rho- desische gevangenis. uitgangspunt moeten hebben. Zowel de bevrijdingsbeweging Zapu van Joshua Nkomo als Zanu van dominee Ndabaninga Sithole hebben herhaaldelijk duidelijk gesteld dat een rege ling alleen aanvaardbaar i i de laatste tijd een guerrilla tegen het Rho- desische leger en Zuidafrikaan- se paramilitaire politie-eenhe- den, .maar de regering-Smith is tot dusver niet in staat geweest de guerilla met militaire midde len te bedwingen. Er mag dan enige ontspanning te bespreuren zijn in de situatie in zuidelijk Afrika, de speelgoedwinkels doen nog goede zaken met de angst voor Afrikaanse terroristen. Helemaal in is dit junglepak, compleet met helm en plastic geweertje, dat deel uitmaakt van het spel „Zij zitten in de bomen, achter de muur, onder de heg". Sint geeft kind BCrrVELPON stick- WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse hof van beroep van het District Columbia heeft gisteren de KLM een uitstel van een week verleend voor het indienen van haar vluchtschema bij de Amerikaanse dienst voor de Burgerluchtvaart (CAB). Het hof kwam tot deze voorlopige uitspraak, ondanks de bewering van de CAB dat een dergelijk uitstel niet nodig is. De kwestie is het gevolg van het mislukken van de onderhande lingen tussen de Nederlandse en de Amerikaanse autoriteiten over het aantal vluchten dat de luchtvaartmaatschappijen van beide landen op de Noordatlan- tische route uitvoeren. De Ver enigde Staten eisten dat een aantal Europese maatschappij- i, waaronder de KLM hun „te goedkeuring zou voorleggen. De KLM weigerde dit en legde de zaak voor aan het hof van beroep met het verzoek om uit stel in afwachting van een na der onderzoek. Het hof verleen de de KLM een uitstel van ze ven dagen en gelastte do Neder landse maatschappij deze tijd te gebruiken om haar argumen ten voor te bereiden. grote aantal" vluchten op deze Amerikaanse regoringsfunctlona- route zou verminderen, voorna melijk met het doel de in moei lijkheden verkerende Ameri kaanse maatschappij Pan am te steunen. Toen de onderhandelingen over deze kwestie verleden maand vastliepen, eiste de CAB dat de KLM haar vluchtschema ter rissen leken gisteren enigszins verbaasd dot de KLM niet om arbitrage in het geschil heeft gevraagd. De bilaterale lucht- vnortovereenkomst tussen de Verenigde Staten en Nederland voorziet in arbitrage In het ge val dat overleg tussen beide landen mocht mislukken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7