LTB VREEST T ERGSTE VOOR TUINBOUWGEBIED STOMPWUK Bloemenkwekers gunnen kopers een nieuwe tribune in Flora Leiderdorpers helpen getroffen Turkse families Klopjacht op kuiten, enkels en scheenbenen ,4 WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Zoutgehalte in vaart tot gevaarlijke hoogte gestegen Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De bewoners van Leiderdorp hebben de handen in een geslagen om de families van de enige weken geleden in de Zijl verdronken Turkse jongetjes te helpen. Het was een grote wens van de twee families die aan de Bosdreef wonen, hun kinde ren in Turkije te begraven. Teneinde de vliegreis voor de families te betalen moest 8.000,- worden geleend. Ook in hun geboorteland zullen zij kosten moeten maken, die zij niet zelf kunnen betalen. Een inzameling onder de Turkse gemeenschap heeft een be drag van tweeduizend gulden opgeleverd. De bedrijven waar de vaders van de veron gelukten werken brachten zestienhonderdvijftig gulden bijeen. Ook de leerlingen van de Leiderdorpse basisschool "De Springschans" die door de verongelukte jongens werd bezocht, hebben zich ingezet voor de getroffen gezinnen. Er werd elfhonderd gulden opgehaald. De basisschool "De Vogelwei" bracht negen honderd en de "Prins Willem Alexanderschool vijfhonderd gulden bijeen". De heer Snel van de "Spring schans": "Al deze bedragen gaan naar de tolk/vertaler, die de contactman is tussen de Turkse gemeenschap en ons. Hij heeft ook de lening afge sloten. Hopelijk blijft er nog genoeg over om de opvang van de gezinnen, weer terug zijn in Nederland, te regelen". Een geldinzamelingsactie onder de bewoners van de flats aan de Engelendaal is nog volop bezig. Gisteravond kon de heer Breas, voorzitter van het overkoepelende orgaan van de flatcommissies melden dat er zeshonderdzeventig gulden was opgenaaid, uit oearag is van alle bewoners, behalve die van de Bosdreef, de Den nenschans en de Iepenschans. Daar hebben ze een eigen col lecte gehouden en het geld naar Turkije gezonden. Wij vonden het beter het hier in Nederland te houden om de lening te helpen aflossen", al dus de voorzitter. Van e r verslaggevers Hillegom - Het bestuur van de Tuinders- en Bloemkwekers vakbond LTB maakt zich ern stig zorgen over de toekomst van het tuinbouwgebied in Stompwijk. Het zoutgehalte van het water rond deze plaats is de laatste tijd door de verzil- ting van de Stompwijksevaart, tot een voor het tuinbouwge bied gevaarlijk hoogte geste gen. Men vreest het ergste, omdat bij het achterwege blijven van maatregelen de bestaande zoet- waterlaag in de Stompwijkse vaart over 20 jaar zal zijn uit geput De kring Delftstreek heeft gistermiddag tijdens de algemene vergadering in Tres long Hillegom aangedrongen op spoedige maatregelen voor het betreffende tuinbouwge bied. Inmiddels is de gewestelijke raad van het Landbouwschap tot ac tie overgegaan en voert nu be sprekingen met provinciale wa terstaat en andere instanties, waaronder het polderbestuur, om het Stompwijkse tuinbouw gebied van de ondergang te redden. Voorzitter G. J. Koop van de LTB-vakbond Bloemkwekers heeft gisteren felle kritiek gele verd op het door de overheid stimuleren van de teelt van tuinbouwprodukten produkten in de ontwikkelingslanden. „We staan achter ontwikkelingshulp, maar dat moet dan niet ten koste gaan van onze gezonde bedrijfstak, die geen werkloos heid kent en zelfs een toename van het aantal arbeidskrachten laat zien. Als men op deze wijze ontwikkelingshulp verricht, dan spant de overheid het paard achter de wagen", aldus de heer Koop, die er bij de aanwe zige groenten- en bloemenkwe- kers op aan drong het onderne merschap ten volle uit te bui ten. „Want, zei hij", we hebben dit jaar van het slechte teveel ge had". Als belangrijkste oorza ken van dit voor de tuinbouw bewogen jaar noemde hij de explosief gestegen kosten van bedrijfsvoering, de onzekere monetaire situatie, de aktievoe- rende chauffeurs en het barre weer. „De overheid zal", zo zei hij, „moeten doorgaan met het verbeteren van het onderne mersklimaat en het bevorderen van struktuurmaatregelen, die de in terne en externe porduk- tieomstandigheden verbeteren. Bovendien vond hij dat ook het vak de hand in eigen boezem dient te steken. Vooral de huidi ge struktmir van de veilingen vond hij voor een belangrijke verbetering in aanmerking ko men. Daarbij doelde hij vooral op het verschil in veilen door de bloemen- en tuinbouwveilin gen. Uitgangspunt in deze pro blematiek zou volgens de heer Koop moeten zijn dat de currentie van deze beide be drijfstakken onaangetast blijft. De veilingen zouden volgens de heer Knoop voor het sei 1975-1976 duidelijk meer t gezind naar buiten moeten tre den. „De betrokken besturen zijn dit gewoon aan hun leden verplicht". Tijdens de algemene vergadering vroeg de kring De Meerlanden medewerking van het LTB-be- stuur om te bevorderen dat de minimumprijs voor bloemen wordt opgetrokken omdat de minimumprijs gedurende vele jaren niet verhoogd is terwijl de kostprijs wel aanzienlijk i: gestegen. Toegezegd werd dat met de Vereniging van de Ne derlandse Bloemisterij binnen kort gepraat gaat worden over een aanvaardbare verhoging. De Kring De Meerlanden stelde het LTB-bestuur ook voor via de EEG-instanties te bewerk stelligen dat invoerheffingen worden gelegd op bloemen uit derde landen omdat in toene mende mate buitenlandse bloe men op de markt komen v door het prijsniveau, gezien de reeds overvloedige aanvoel eigen land, onder druk komt te Volgens het LTB-bestuur heeft de toenemende invoer van bloe men nadelen, die slechts EEG-verband kunnen worden opgelost „Via de bestaande ka nalen zal al het mogelijke wor den gedaan om te komen tot een gemeenschappelijk EEG- beleid op het terrein vai siergewassen" (dezelfde proble matiek vindt men namelijk ook terug in de groente- en fruitsec tor). Het bestuur van Flora als „de raad van elf"... Kosten f 1,5 miljoen; eind '75 gereed Van een onzer verslaggevers Rijnsburg - De veiling Flora hoopt eind volgend jaar een nieuwe tribune te hebben. Na twee uur aftasen door de vei lingvoorzitter de heer P. van Delft van d paar honderd aan wezigen in de kantine, besloot de algemene ledenvergadering „uit respect voor de koper" in principe met de nieuw tribune akkoord te gaan. Hoe de ac commodatie precies eruit zal zien, is nog niet bekend; daar over het laatste woord ng niet gesproken. Ook staat nog niet vast, of het een enkele dan wel een dubbele tribune gaat wor den. Wel ziet het ernaar uit, dat de totale kosten rond anderhalf miljoen gulden zullen belopen, inclusief bouwvoorzieningen en 300 meter transportband. Wat aanvankelijk een „praat- avond" zou worden, werd een vergadering met een dwingend karakter. Dat moest wel, omdat de heer Van Delft, van het tech nisch bureau dat de tribune moet leveren, op zeer korte ter mijn uitsluitsel wilde hebben omdat de tribune anders niet tijdig geleverd zou kunnen wor den. Haast is wel geboden, „want", aldus de voorzitter van de veilingvereniging, wiens toe hoorders niet alleen in de kanti ne konden zitten maar daarbui ten ook een plaatsje hadden gevonden, „we zijn geschrok ken van de werkelijkheid". Die werkelijkheid kwam aan het licht, toen het veilingbestuur in maart van dit jaar aan de weet kwam, dat eind 1975 niet meer verantwoord gewerkt zou ku- nen worden met de bestaande en een groot publiek in kantine en daarbuiten. technische apparatuur en de klokken. Na dat fatale tijdstip dus zouden de veilingen niet meer ongestoord kunnen verlo- Er is derhalve sprake van „het bedreigde hart" van Flora. Wel licht zou nog wat gedokterd kunnen worden aan de bestaan de tribunes, maar dat zou altijd nog op zo'n 320.000 gulden aan technische snufjes komen te staan. Als er codesloten inge bouwd zouden worden, kwam het bedrag zelfs op een ton of 4 te staan. „We hebben alles met de kopers doorgesproken", vertelde de heer Van Delft; „wat de technische kant bereft zou alles in orde moeten ko- Gedegen overwegingen leerden, dat het niet goed was, geld te stoppen in een tribune waarvan veel kopers menen, dat het een verzameling „strafbankjes" is. Renovatie van de oude tribunes zat er niet in. „We staan wel voor investering die er niet om liegt Eerlijk gezegd zouden we gemakkelijker een miljoen of drie in de zalen stoppen dan de helft van dat geld in een tribu ne", zei de heer Van Delft eer lijk. Vanuit de stampvolle vergadering werd naar voren gebracht, ht, dat „het bedenkelijk is, als de voorzitter zegt: we hebben dit niet voorzien. We worden hier plotseling mee geconfronteerd. Veel kwekers hebben een bee tje onmondig gevoel: vader be slisten de kinderen moeten ja zeggen; het bestuur is bezig met 1 pro- het geld van de léden cent) Een aantal van d wezige leden vond het fout, eerst te besluiten, bijna onvoor bereid, en daarna over de zaak te gaan praten: „het moet an dersom. Dit is geen fraai spel", zo werd opgemerkt. Voorzitter Van Delft: „Wanneer wij gaan verhuizen, doet niet terzake. Zolang wij hier in Rijnsburg zitten, nog 5 jaar, nog 6 jaar, moeten we zo goed mogelijk draaien. Wat vandaag beuren moet, moeten wij doen. Als bestuur wilden wij met een investering van circa 4 ton stop pen. Maar de kopers willen graag op een moderne tribune zitten, met telefoons en zo kregn advies van deskundigen. Zo zei men in het veilingbe stuur van Bleiswijk: op zo'n tempo van een jaar of 5,6, moet Je die nieuwe tribune bouwen; de kopers vormen de andere helft van je bedrijf', vertelde de heer Van Delft; „wij mogen die kopers niet op de huidige nauwe tribune loten zitten. Ner gens in Nederland is er meer een veiling met tribunes van 21 jaar oud, zoals bij Flora. Het is een „verliespuist" in onze zaak". De nieuwe tribune (in welke vorm ook) zou ook een ruimte bij zich krijgen voor de bezoekers van de veiling met een gaanderij on een vrij gezicht over het veiling- gebeuren. Een enkele tribune zou volgens de adviesen flexi bel moeten zijn door codeslo ten. Er wordt aan ongeveer 300 plaatsen gedacht. Dat is minder dan het aantal van vandaag, „maar dat is nog groot zat, met die codesloten erop", vond voorzitter Van Delft, die een lans brak voor het standpunt van de kopers, die mede met de kwekers Flora hebben gemaakt tot wat ze nu is; „we hopen bijvoorbeeld deze maand nog de 100 miljoen te passeren". In elk geval menen bestuur raad van bijstand unaniem - zo hield Van Delft de reeds over tuigde kwekersmenigte voor dat de kopers een goede tribu ne waard zijn. ^ininiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiu lllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I ZAALVOETBALWEDSTRIJD ASC TEGEN SWIFT: Van o sportredactie LEIDEN Bij het zaalvoetbal in de Groenoordhal was er gisteravond weer e ens sprake van een ouderwetse hoeveel heid sensatioiiele ogenblikken. Die werden dan in de eerste plaats geleverd door de wedstrijd tussen ASC en Swift, die doorspekt was van spannend zaalvoetbal en helaas ook van ordinaire klopjachten op kuiten, enkels en scheenbenen. Door het sensationele scoreverloop de eindstand was 6-6 raakten enkele spelers dusdanig verhit, dat het een wonder mocht heten dat men zonder al te noemenswaardige kleer scheuren de arena uit kon stappen. Een tweede wonder was wel de gedweëe houding van scheidsrechter v.d. Mey, die zonder pardon Leo de Jong en v.d. Starp van Swift en Wim Nl'euwenburg van ASC naar de kant had kunnen verwijzen. Helaas, hij deed het niet. Leuk voor enkele sensatie beluste kijkers, erg jammer voor de edele zaalvoetbalsport. ASC was gedwongen van start te gaan met een geïmproviseerd team, daar alle spelers niet tijdig aanwezig konden zijn i.v.m. trainingsverplichtingen. Deze handicap bleek echter geens zins van invloed op het roodzwarte spel, want ASC liep vrij regelmatig uit tot een fraaie'5-1 voorsprong bij ru6t. Nieu- wenburg, Paardekooper, Kooyman, nogmaals Nieuwenburg en tenslotte Dennis de Water zorgden voor de goals, terwijl alleen De Jong voor Swift wist tegen te scoren. Toch zou ASC het nog zeer moeilijk krijgen. In drie minuten tijd bracht Swift de stand terug tot 5-4 via doelpunten van Gubler, Van Weerlee en v.d. Linden. Swift rook zijn kans maar bij een van de schaarse tegenaanvallen van ASC tilde Dennis de Water de score naar 6-4. Op de valreep, in een periode dat er van sportiviteit allang geen sprake meer was, wisten Leo de Jong en Cockie van Weerlee het verdiende gelijkspel voor Swift in de wacht te slepen. LDWS LDWS klopte Stormvogels met 3-0. De als vanouds weer potdicht zittende LDWS-verdediging had weinig moeite met het ontregelen van de chaotische en jachtig opgezette aanval len van de bloedbroeders. Ger de Roode zorgde al zeer snel voor 1-0, waarna er voor LDWS weinig meer aan de hand bleek te zijn. Slechts Gijs Collé kreeg even voor en even na rust de kans om de score weer recht te trekken. Daar stond evenwel tegenover dat George Moesman ontstellend hard op de paal mikte. Een één-twee met Ger de Roode bracht Pim v.d. Meer vrij voor het Stormvogels-doel en dat betekende 2-0. Een keihard schot van Spies zette LDWS vlak voor tijd op een ruime 3-0 overwinning. Wernink Wernink liet tegen B en T zien, dat er dit seizoen terdege rekening met de betonproducentcn moet worden gehouden. Ook B en T werd het slachtoffer van het taktisch ijzersterke spel van Wernink. Vanuit een gesloten verdediging, met doorgewinterde cracks als de gebroeders van Weerlee en Isaac Klinkhamer probeert men via zeer snelle uitvallen, meestal lopend over gezwinde jongens als Tom Wemer, Henk Smits en Chris Zoetemelk goals te fabriceren. Tegen B en T, dat slechts één opening wist te hakken in de betonnen defensie, scoorde Wernink vijf maal. Henk Smits bracht met een hard schot de stand op 1-0, waarna Gé Dubbeldeman voor B en T tegenscoorde. B en T had wel de pech, dat Eddie Monsels een harde inzet van ploegmaat Van Duivenvoorde zelf uit het Wernjnkdoel hield. Na de doelwisseling resulteerde het constante veldoverwicht van Wernink-zijde in doelpunten van Isaac van Weerlee, Issaac Klinkhamer, Chris Looy uit een penalty en Ton Werner: eindstand 5-1. LHden J-UVS 2 5-3; 3B ODO'72SDO'87 0-3, RES 3A B «n T S-Kat IIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII i 2 J-l, LDWS 3—ASC 2 5-4, Stormvogel» 5-1 RES 2A. Katwijk J-ASC 3 «-3, LEC 3A B-nT 3—Kolwtlk 4 7-1, zeil» 3—ASC 5 4-4; R« 3B VNL 2-SVLV 2 20. i 2—ODO 2 3, R*< 3C Swtft 3-Tf.grlh.nHrl 3 3, UnIUi 3-Or»njo orn 2 2-1, Rn 3D Rf-gvnboog 3—G.uUr 4 5-13, Or Croon 3Stormvogrl» 0. rtf. 3E SDO 4- RUW 2 2 1, VDON 3-SVLV 4 4 1. AI LFC I-T»««U>o/i<lol 3-5. A2 Leidie Boy» »I—SDO al 2 3, Unila* «I—Lugdunum «2 3 1. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiii:ii:iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Noord wijker hoort voor Hof zwaardere straf eisen dan voor de rechtbank Van rcchtbankverslaggc- NOORDW1JK/DEN HAAG - Togen dc 20-jarige militair uit Noordwijk heeft de procu reur-generaal bij het Haagse gerechtshof twee weken on voorwaardelijke gevangenis straf en negen maanden ont zegging van de rijbevoegdheid geëist Eerder was de militair veroor deeld tot een boetevan 250 gulden, een jaar intrekking van de rijbevoegdheid en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf. Deze straf achtte de officier van justitie te licht. De Noordwijker was diep i nacht op de Zeeweg aange troffen toen hij daar slinge rend over de weg reed. Hij zou ongeveer vijftien glazen bier hebben gedronken. De verdediger wees erop dat het de eerste maal is dal de mili tair terecht staat. De Haagse rechter wijst op 16 december Voor Hof week geëist tegen Voorsehotenaar Van onze rechtbankverslagge- VOORSCHOTEN/DEN HAAG De procureur generaal bij het Haags gerechtshof heeft tegen een 60-Jarige directeur' uil Voorschoten een week gevangenisstraf en zes maanden onvoorwaardelijk en ontzegging van de rijbe voegdheid geëst. Door de Haagse politierechter was de directeur veroor deeld tot twee weken gevan genisstraf en negen maan den ontzegging van de rijbe voegdheid, maar geheel voorwaardelijk. Tegen dit vonnis was de officier van justitie in beroep gegaan, omdat hij dit te laag vond. De Voorschotenaar had zich schuldig gemaakt aan het rijden onder Invloed. Het al- coholpromilage in zijn bloed bedroeg 1,30. De Haagse rechter zal op 16 december Klachten over watervervuiling in Wassenaar Van onze correspondent Wassenaar Het Hoogheem raadschap van Rijnland en om wonenden hebben bij de ge meente geklaagd over een toe nemende vervuiling van het oppervlaktewater In de omge ving van de Paauwlaan. De oorzaak daarvan is het ontbre ken van een rioleringsstelsel In deze omgeving. De huizen in deze omgeving maken op het ogenblik gebruik van In slech te staat verkerende septlctanks en beerputten, die een overloop hebben in de aanwezige sloten en greppels. Burgemeester en wethouders hebben een rioleringsplan voor de Paauwlaan laten ontwerpen, waarop behalve de panden aan de Paauwlaan ook de panden BUkitraitwag 420, 422 en 420 kunnen worden aangesloten. De kosten worden geraamd op 180.000,-. Te zijner tijd zal van de eigenaren een z.g. baat belasting worden geheven. Het voorstel komt vanavond aan de orde in de gecombineerde ver gadering van de commissies Fi nanciën en Technische Dienst 12 1 35-80. ,l,^boctm- Veilingen RIJNSBURG, 3/12 - 16050-0.442; Chry». «opl )r. 0.645. Ro»n klolnbl. 5100-0.398. Stullco 3240-0 201, Tulpen 210-0.367. BrllU.fU 9Ur 20637-3.350. Tulpon kourlr gr 2332 0.801, Tul pon 2» «oort 561 1J32. Tulp mol b..l 1110-1,323, Anjor» tro» 000-0.281, Korittfood 3300 0.327, K»r»t«ood 182-1,100, Dlv. «nll- blorrnon 123 O 320, Dlv .nljblormon 2211- 0,037, Alitrormrri» Imp 0683 0,447, Anr- o!'t2.mRur* 108-0,658, SL P»u

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5