„HET WAS EEN ZEER ZURE TIJD" Commissie gaat nieuwbouw van raadhuis Leiderdorp begeleiden Door defect stemmaehine tijdelijk uitgeschakeld, raadslid J. Nievaart: Weer 50.000 voor Noordwijkse raadhuisplannen Eigenlijk had ik willen stoppen" Noordwijkse bibliotheek wil 2000 boeken kopen PAGINA 4 LEI DSE COURANT WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 Van onze correspondent LEIDERDORP Er is b. en w. niets gebleken van afgekeurde nieuwblouwplannen voor gemeentehui zen in de omringende gemeenten, zo valt te lezen in het antwoord van het college op de schriftelijke vragen van het PvdA-raadslid J. Bezemer. De huidige nieuwbouwplannen van Leiderdorp zijn ook (nog) niet voorgelegd aan de hogere overheid delen b. en w. verder mee. Bezemer had de vragen begin november aan b. en w. gesteld nadat hem uit berichten in de pers was gebleken dat nieuw bouwplannen voor gemeentehuizen in onder andere Rijnsburg en Voorschoten door de hogere overheid waren afgekeurd. „Gezien de behoefte aan behoorlijke werkruimten voor het ambtenarencorps op korte termijn zou doorzetten van nieuwbouwplannen dan betekenen dat we van de regen in de drup kwamen", zo lichtte Bezemer in de raadsvergadering zijn vragen toe. De antwoorden van het college blijken zijn onge rustheid niet helemaal weggenomen te hebben. „Ik vraag me nog steeds af of we straks inderdaad een nieuw raadhuis krijgen". Hij stelde voor een commissie ad hoc in te stellen die tot taak zou krijgen het goed en kritisch begeleiden van een zo belangrijke zaak als deze: „Deze commissie zou samen met burgers, technici en ambtenaren een uitgebreid programma van ei sen voor het nieuwe raadhuis moeten opstellen en de realisering van de bouw zo goed mogelijk moe ten begeleiden". 3. en w. stonden positief tegenover dit voorstel. Burgemeester M. A. van der Have: „Met een soort-' gelijke gedachten speelde het college ook al. U bent ons net voor". De samenstelling en taakomschrij ving van deze raadscommissie zal in de volgende raadsvergadering worden vastgesteld. Van onze correspondent NOORDWIJK De plannen voor de bouw vein een nieuw Noord- wijks raadhuis hebben al heel wat geld gekost Voor dit doel zijn in de loop der jeiren reeds duizenden uitgegeven en in feite is men tot nog toe niet veel verder gekomen. Wanneer de kosten van de voorbereiding bij elkaar zouden worden opgeteld, moet het eindbedrag in de tonnen lopen. In juni vorig jaar verleende de raad een krediet van 25.000,- voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid de nodige raadhuisruimte te vinden in nieuwbouw op het parkeerterrein nabij het tegenwoordige raadhuis. Dit onderzoek is in hoofdzaak verricht door de stedebouwkundige van de gemeente, prof. ir. Van Tol. Mede vanwege de verkeersaspecten - inclusief de parkeervoorzienin gen - kon deze studie nog niet worden afgerond. Men verwacht de raadhuisstudie in de eerste helft van 1975 te kunnen voltooien en deze ter beslissing van de gemeenteraad voor te leggen. Voor de eerste uitwerking van de plannen denkt het gemeentebestuur een krediet nodig te hebben van 50.000,- „Regelmatige verjonging is ook voor een gemeen- J. Nievaart. De huidige raadsperiode zal defini- teraad ideaal en noodzakelijk. Je kunt dat 't beste vergelijken met de opbouw van een voetbalelftal. Je moet altijd zo'n vijftig procent van de routiniers handhaven terwijl je de nieuwelingen ervaring op laat doen." Zij kun nen dan leren van de meer ervarenen", aldus tief z'n laatste zijn: „Eigenlijk had ik willen stoppen maar mijn partij vond dat ik lijstaanvoerder moest zijn. Onder die druk heb ik besloten nog één raadsperiode actief mee te maken. Maar het is wel definitief mijn iiiniiniiiniiiiiniinniiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii JËSBF J' Nievaart:» Eigenlijk had Af, llllif? I jPyffilk al willen stoppen, maar k ^Hif Pt 8iwni,n Part'i vond dat ik 'ijst- iP iF j|t^nvoerc,er moest z|in- Hm Van onze correspondent LEIDERDORP "Het was een zeer zure tijd. In de loop, van de maanden werd het steeds moeilijker om je sportiviteit te bewaren en geduldig te wach ten. Vooral als je merkt dat het in feite een zinloze zaak werd nu de raad in september de stemmachines heeft afgeschaft. Leiderdorp heeft immers nu niets meer aan die jurispruden tie. Maar het meest erge van alles vind ik nog dat je al die tijd geen enkele verantwoorde lijkheid op je hebt kunnen ne men voor hetgeen de raad deed. Dat kun je niet waarmaken te genover je kiezers." Deze karakteristiek van bijna zes maanden wachten is afkomstig van het nu 61 jaar oude Leider- dorpse raadslid J. Nievaart Een hapering van de stemma chine bij de laatste gemeente raadsverkiezingen, en die de voor zijn zetel nog nodige drie stemmen discutabel maakte, was aanleiding voor een be roepsprocedure tot aan de kroon. Medio november kwam de beslissing van dit hoogste beroepsorgaan. De met een ei gen lijst (lijst 5) uitkomende J. Nievaart kon toen voor de zes de keer beëdigd worden als raadslid voor de Leiderdorpse raad. „Ik snap nog steeds niet waarom in juni niet gewoon is beslist dat ik weer in de raad kon komen. Het TNO (het instituut dat de betreffende stemmaehi ne aan een onderzoek heeft on derworpen en het haperende palletje heeft ontdekt, red.) had met haar onderzoek toch al dui delijk gemaakt dat ik recht had op die drie stemmen. Dat heb ben ze toen zelfs bij GS verteld. Een mijnheer Willems heeft toen nog tegen de burgemeester gezegd dat hij zich beter bij de uitspraak kon neerleggen in plaats van in hoger beroep te gaan", zo vertelt Nievaart nu ontspannen in zijn woning aan de Zijloordkade. Er zou toen volgens Nievaart ook zijn ge suggereerd, door deze Willems, dat de burgemeester op deze wijze een naam zou krijgen als een burgemeester die altijd ver liest. „Dat is natuurlijk niet in het belang van de gemeente", stelt Nievaart met overtuiging. Relativerend: „Ik weet natuur lijk wel dat het de burgemees ter niet om de persoon ging maar om het krijgen van juri sprudentie. Maar dat maakt het natuurlijk niet eenvoudiger voor mij." Over de stemmachi nes zegt Nievaart nu: „Het be sluit van de raad om ze af te schaffen is voorbarig geweest. Die machines raak je alleen nog maar als schroot kwijt" Kinderachtig De haperende stemmachin was voor Nievaart niet de eerste tegenvaller bij deze verkiezin gen. Eerder kwam hij een paar uur te laat voor de registratie van zijn partij (DS'70) voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gevolg daarvan was dat hij alleen maar uit mocht komen met een lijstnummer: Lijst 5. Of, zoals op de verkiezings pam fletten stond vermeld: Geef me de vijf. „Dat was jammer. En eigenlijk ook wel kinderachtig. Want de partij stond toch inge schreven op landelijk en pro vinciaal niveau. Bovendien: Waarom heeft de betreffende ambtenaar niet even gebeld met de vraag of wij ook niet ingeschreven moesten worden. Het gebeurt allemaal zo star, zo formalistisch. Ik ben meer een man van compromissen", ver telt Nievaart terwijl hij een bre de zwaai met zijn armen maakt al wou hij de ruimte van zijn denkraam aangeven. Ter illustratie: „Neem nu de sa menstelling van de commissies afgelopen maandag in de raad. Ik ben toen niet in de commis sie onderwijs gaan zitten, on danks dat de VDD dat jammer vond, maar in de commissie maatschappelijk welzijn. Ach ter de schermen hebben we dat toen helemaal geregeld. Ook de benoeming van de burgerleden voor de raadscommissie is zo geregeld. Dat vind ik een nor male zaak. Compromissen blij ven noodzakelijk, die hoeven niet naar buiten te komen", vindt Nievaart Beleidsplan Zijn neiging tot het sluiten van compromissen lijkt in tegenq- praak met zijn visie op het gebeuren rond de opstelling van het beleidsplan: „Dat is natuurlijk een nuttige zaak, zo'n beleidsplanning. Alleen is het gevaar levensgroot dat het verzand in eindeloze diskussies. „Vader gaat op stap" Van onze correspondent Wassenaar Toneelgroep „Keenom" (Kerkehout en omgeving) komt vrijdag avond 13 december om 20 uur in het clubgebouw van de S V Wassenaar op de planken met een vrolijk blij spel van Frans Drost geti teld „Vader gaat op stap". De regie wordt gevoerd door W. van Bemmelen. De en treeprijs bedraagt 2,50, voor 65-plussers 2,- en zijn verkrijgbaar bij mevrouw Gardien, Charlottestraat 22, en voorzover nog voorradig 's avonds aan de zaal. Als ik een project een prioriteit geef van 0, en een ander raad slid geeft het een 10 moet er dan als grote gemenedeler 5 uitkomen? Is dat dan de waar heid. Ik zet daar dan een-vraag teken bij." Of dit laatste voor beeld er een is van een compro mis en de gang van zaken rond de commissies er een van koe handel, wordt in de loop van het gesprek met het raadslid Nievaart niet duidelijk. Duidelijk wordt wel, maar dat is een andere zaak, dat Nievaart de beleidsplanning een uiterst moeilijke taak voor de gemeen te vindt: „Het is een experiment Nieuw bestuur PvdA Oegstgeest Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST De Partij van de Arbeid afdeling Oegstgeest heeft onlangs een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter is J. van Benten, M. Haasnoot is secretaris en Chr. Zweistra penningmees ter. Tot bestuursleden zon der specifieke taak zijn O. van Belle, W. van Hoorn, mevr. E. Kis en mevr. A. Rennen gekozen. Het secre tariaat is in Celebesstraat 26, tel. 071-55248 gevestigd. in Nederland. Wij zijn de eerste. Daarom steunen vier Groninger studenten onze ambtenaren bij het opzetten ervan. Dat zal ook wel eens nodig kunnen zijn. Het lijkt mij niet eenvoudig om dit van de grond te krijgen." Bij elkaar De belangrijkste functie van de gemeenteraad noemt Nievaart het bevorderen van het welzijn van de bewoners door het sti muleren van de woningbouw: „De Voorhof en de Buitenhof moeten zo snel mogelijk wor den volgebouwd op een wijze EHBO-cursus in Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE De plaat selijke EHBO-vereniging „St. Lidwina" organiseert weer een cursus welke in januari a.s. van start gaat. De lessen worden gegeven in het Wit Gelekruisgebouw. Men kan zich voor de cursus opgeven bij: mevr. A. Over- devest-Welp, Eloutstraat 19 tel. 1816, J. v. Diemen, Wei- poortseweg 93a, tel. 1382, C. Janmaat, Weipoortseweg 21 tel. 2315. boeken bedraagt echter 18.240, zijn 60% van het streefbezit van 30.400 boeken. B. en w zijn voornemens voor een extra- subsidieverlening een afzonder lijk voorstel aan de raad te doen. maar willen eerst de be- die overeenxomt met het karak ter van het oude dorp. Er moe ten dus woningwetwoningen, woningen in de premiesector en vrije vestigings-woningen door elkaar in een wijk worden ge bouwd. Ik heb geen behoefte aan professorenwijken en ar beiderswijken. Dat vindt nie mand prettig. De professoren niet, maar ook de arbeiders niet. Je moet de mensen bij elkaar zetten. Dat is het beste voor iedereen." De Buitenhof moet ook volgens Nievaart het laatste uitbreidinsplan zijn dat in de gemeente wordt gereali seerd: „De nadruk moet oet Afscheid pastor P. Tweehuysen Van een onzer verslaggevers Lisse Zondag, na de Eucha ristieviering van half twaalf, wordt in de Agatha-pastorie afscheid genomen van pas tor P. Tweehuysen, die ge durende een aantal jaren in Lisse was gestationeerd. Sedert 1 december is pastor Tweehuysen als ziekenpas- tor verbonden aan de „Sanc- ta Maria" in Noordwijker- hout groting 1975 van de bibliotheek stichting afwachten. Voorge steld wordt aan de bibliotheken van Den Rank en de Wilhelmi- naschool een gemeentelijke subsidie te verstrekken van elk 1000,-, ingaagde 1975. Tot nog liggen op het eigen woningbezit. Daarmee worden (door middel van doorstroming, red.) Leiden en omgeving het beste uit hun woningnood geholpen", stelt Nievaart met overtuiging, 'el: „Voor mij is het verder zeer belangrijk, zo niet het belang rijkste, dat er een sporthal komt in Leiderdorp. Daar is grote behoefte aan. De erva ring is, dat wanneer er een sporthal komt, deze ook onmid dellijk volledig is bezet", loewel hij in de raad office 'Lijst 5' vertegenwoordigt blijft Nie vaart overtuigd lid van DS'70. In de laatste fase van de cam pagne stond DS'70 ook op de pamfletten vermeld. Nievaart daarover: „Men zegt dat dit ons stemmen heeft gekost, daarom DS'70 voor Nievaart? „Omdat het een partij is met een democratisch socialisme. Het is een door en door demo cratische partij. Met een eerlij ke achterban van eerlijke een strikt fatsoenlijke mensen. Dat spreekt me enorm aan. Dat is naast een aantal andere rede nen eigenlijk de hoofdoorzaak dat ik uit de Partij van de Arbeid ben gestapt in 1970." )e houding van Nievaart in de raadsvergadering van maan dagavond bij de behandeling van de subsidie aan de wereld winkel voor de actie Mozambi que vraagt opheldering. Daar bij verklaarde Nievaart zich voor subsidie doch stemde ui teindelijk tegen. „Ik wilde niet meer geven 1130. red.) dan waarom gevraagd was 565 red.). En er werd over het ver strekkende voorstel gestemd. )verigens had de wethouder voor de stemming nadrukkelijk ge steld dat het ging om een aan vraag van 1.130. (Een misver stand blijkbaar red.) Voorwaar de van Nievaart aan deze subsi die-verlening: „Het geld mag al leen gebruikt worden voor de opbouw van het land. Ik ben er echter een beetje huiverig voor dat het daar net als in de Kon go op een rassenoorlog uit je nestor van de raad wil, zo stelt hij met nadruk, geen partij kie zen. Dat deed hij ook niet toen eerder dit jaar sfeun voor het Medisch Comité Vietnam werd gevraagd: „Als er gevochten wordt moet daar de gemeente buiten blijven. Dat is een zaak voor de rijksoverheid." Bij doorvragen blijkt dat het tegen stemmen tegen de steun aan het Medisch Comité vooral voorkomt uit het ongenoegen van Nievaart met het feit dat het ziekenhuis bestemd was voor de bevrijde gebieden: „Het is duidelijk dat Rusland en Chi na in dit gebied stoken. De Verenigde Staten zijn na het vertrek van de Fransen uit In- do-China pas na lang aandrin gen en smeken van Zuid-Viet- nam zich met de situatie daar gaan bezig houden. Daarom moeten wij ons daar niet mee bemoeien". Borsalino in „Sater" Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Zater dag 14 december draait in het Ontmoetingscentrum „Sater" aan de Koningin Ju- lianaweg de (lach)film „Bor- Vanaf januari is er in „Sater" elke eerste zaterdag van de maand een rolprent Zater dag 8 december is er weer disco, aanvang 20 uur. toe ontvingen deze instellingen een bijdrage van 350,- per jaar. Veertigjarig jubileum dokter W. Kortmann Van onze correspondent ZOETERWOUDE Op zaterdag 14 december a.s. viert dokter W. Kortmann zijn 40-jarig jubi leum als arts te Zoeterwoude. Er is een comité samengesteld dat zich ten doel heeft gesteld de jubilaris te huldigen en hem een passend cadeau aan te bie den. De huldiging zal plaats hebben op vrijdag 20 december om 20.15 uur in „Het Blesse Paard" te Stompwijk en op zondag 22 december om 19 uur in „Ons Huis" te Zoeterwoude. Ook patiënten en vrienden van dokter Kortmann buiten Zoe terwoude worden in de gelegen heid gesteld blijk te geven van hun waardering. Voor hen is een bankrekening geopend on der nr. 3753.57.572 bij de Rabo bank te Zoeterwoude. Het giro nummer van de bank is 132068. Bij overmaking gelieve men te vermelden „Jubileum dokter Kortmann". EHBO-cursus in Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP Binnenkort start er in het verenigingsge bouw ,de drie eendjes' in Zoe terwoude weer een EHBO-cur sus voor beginners. De eerste cursus-avond wordt gehouden op dinsdag 21 januari en begint om 20.00 uur. Voor het eerste diploma is het noodzakelijk 12 lessen van elk twee uur te vol gen. De cursus wordt georgani seerd door de EHBO-Vereni- ging Meerburg. Aanmelding voor deze cursus is mogelijk bij mevr. G. Wakka, Kastanjelaan 36 in Leiderdorp (tel. 43182) en mevr. R. de Vette, Bernhard- straat 6 in Zoeterwoude (tel. 46506). Heropening postkantoor Voorschoten Van onze correspondent VOORSCHOTEN Het ver bouwde postkantoor aan de Voorstraat wordt maandag 9 december weer in gebruik ge nomen. Uiterlijk is er weinig veranderd omdat de gehele Voorstraat, dus ook het pand van de PTT, onder de dienst voor Monumentenzorg valt. Inwendig is de ruimte voor de klant vergroot. Behalve voor de zogenaamde postale handelin gen is er een ruimte voor de verkoop van dagbladen en der gelijke bijgekomen. Met de heropening van het ver bouwde oude pand, heeft het centrum weer een goed post kantoor. Voor de wijk Noord- Hofland is nog steeds geen voorziening getroffen nadat de PTT drogisterij Groen heeft af gestoten omdat er een te lage financiële tegemoetkoming te genover zou staan. Randi Doorman exposeert in Wassenaar Van een onzer verslaggevers WASSENAAR Randi Doorman exposeert van 6 tot 29 decem ber jn de Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Luifelbaan. De schilderes en tekenares ge noot haar opleiding aan de Ko ninklijke Academie voor Beel dende Kunsten in Den Haag, Sinds 1955 woont zij in Amster dam. Op de tentoonstelling zijn van haar merendeels gewassen pentekeningen te zien. Randi heeft geen uitgesproken voor keur voor een bepaalde tech niek. Haar werk is gekocht door verschillende particuliere verzamelaars uit binnen- en buitenland. Tegelijkertijd exposeert Vilma Henkelman in de bibliotheek. Haar werk, keramiek, is te zien in de vitrines. Nieuwe topman Wassenaarse Reddingsbrigade Van onze correspondent WASSENAAR De Wassenaar- se Reddingsbrigade houdt op vrijdagavond 6 december te 20 uur in het Jeroenhuis de jaar vergadering. Op deze avond zal afscheid genomen worden van voorzitter M. Schrijver. Als zijn opvolger wordt voorgesteld de heer W. R. van Gelzen. Aftre dend en herkiesbaar zijn de heren B. Kennedie en Ir. J. W. van Niekerk. Dokter Duymaer van Twist legt praktijk neer Van onze correspondent LISSE De nestor van het colle ge van huisartsen te Lisse, dok ter A. J. Duymaer van Twist, gaat binnenkort de huisart spraktijk overdoen aan een jon gere collega. Het ligt in de be doeling van dokter Duymaer van Twist om zo omstreeks fe bruari de praktijk in handen te geven van dokter H. van Weel De nieuwe arts komt in het huis van de fam. Duymaer van Twist te wonen zodra in Lisse een andere woning beschikbaar is, hetgeen omstreeks februari het geval zal zijn. Dokter Duy maer van Twist blijft als keu- L ringsarts werkzaam. Van onze correspondent tweeduizend extra boeken. NOORDWIJK Het bestuur van jn augustus jl. besloot de raad de Stichting Openbare Biblio- VOorhands een bedrag van theek heeft een beroep op de 10.OOO,- voor dit doel te vote- gemeente gedaan om een extra- ren jye bibliotheek beschikt subsidie te verstrekken van thans over ruim 10.000 boeken. 30.000,- voor de aankoop van Het vereiste minimum-aantal

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4