Allerlei(ds) Wat links college nou anders wil blijft nog duister Lf Record-deelname aan kleur- en puzzel wedstrijd Klacht CDA en VVD: raadswerk wordt ons onmogelijk gemaakt Belastingdruk in Leiden nog zwaarder expo/itie/ WOENSDAG 4 DECEMBER 1974 FE IDS F. COURANT Leiden aktüeel Van een onzer verslaggevers LEIDEN - "U moest zo nodig de touwtjes in handen nemen. Welnu u hebt ze gekregen. En wat doet u ermee? Nop tot op heden. U hebt gekozen voor een eenzijdig samenge steld college, maar u .lijkt de keuze niet aan te kunnen. De mensen die zijn ingehuurd om te besturen, besturen niet. Nou gefeliciteerd met zo'n college. Met deze bittere woorden hekel de CDA-man P. Stroink gister avond het (linkse) college van dat de gemeentelijke interpretatie van hun kant no dig om de nota van overdracht op dit moment tot zinvolle in formatie te maken, plannen voor volgend jaar in Stroinks bitterheid is dus wel de gemeenteraad aan de orde heeft gesteld, zonder daarbij een duidelijk overzicht van de stand van zaken, een analyse van de toestand .of eigen visie op de toekomst te geven. Stroink deed dat tijdens een vergadering van de gemeente raadscommissie voor economi sche aangelegenheden tot wier voorzitter wethouder M. van f Aken hij zich dan ook in het Belofte gebroken enigszins begrijpelijk. Een ook die van bijvoorbeeld de heer Vink (eveneens CDA) die gister avond in de commissie Interne Organisatie en Beheer op zijn beurt tegenover wethouder van Dam verwoordde: "We houden ons op de vlakte. Dat is het systeem van het huidige colle- bijzonder richtte. In die missie waren de economische Stroink aspecten van het volgend jaar in Leiden te voeren beleid aan de orde gesteld, bij wijze van voorbereiding op de begroting 1975 (het beleidsplan in grote lijnen). Het financieel kader van de begroting wordt over een tiental dagen aan de ge meenteraad ter vaststelling aangeboden. Nadat de raad met dat kader is akkoord ge gaan werken de ambtenaren de hoofdlijnen in details uit en daarna, half februari ongeveer, volgt de definitieve vaststel ling. Geen concrete stukken de SGP-er Houtman in dit verband met zoveel woorden op dat de wet houders Van Aken, respectieve lijk Van Dam een belofte heb ben gebroken. Nog niet lang geleden, aldus de terechtwijzing van de twee raadsleden, hebben de wethouders beloofd met een schriftelijke reactie te komen op de nota van overdracht voordat met de behandeling van de begroting in de commis sie een begin zou worden ge maakt. Uit die reactie had dan kunnen blijken, welke stand punten b. en w. de drachts-nota aangesneden pro blemen. CDA-woordvoer- Nu verschijnt er vandaag een schrijven van b. en w. dat door zijn karakter het middel bij uit stek is om uit te leggen wat je wilt als college: de zg. beleids verklaring. Maar wethouder Van Aken heeft gisteren al la ten weten dat ook daarin de door CDA en WD verlangde visie niet is te vinden. Een uit spraak die door Van Dam over igens werd tegengesproken. Probleem der Stroink is nu dat de raad over geen enkel stuk beschikt waarin b. en w. een beetje con creet aangeven welke kant ze met de stad uit willen of om het anders te zeggen: De verkie zingsleus van de linkse partijen was "het kan ook anders in Leiden" nu die partijen in de gelegenheid zijn om hun slogan concreet gestalte te geven, laten ze na te zeggen wat er dan wel anders moet. Want welke stuk- ËXCUUS ken staan de gemeenteraad i precies ten dienste bij zijn dachtenvorming over het beleid dat volgend jaar in Leiden zou moeten worden gevoerd? Tot op gisteren waren dat: O een nota ("financieel kader") waarin staat hoeveel geld Lei den, bij continuering van de bestaande taken, volgend jaar extra kan uitgeven vergeleken met dit jaar en waaraan dat geld volgens het college moet worden besteed. Bijvoorbeeld aan het aantrekken van een extra notulist (kosten 35.000), aan meer onderhoud van het stadhuis 50.000) en aan de aanschaf van apparatuur voor de afdeling bevolking 14.000). een zg "nota van overdracht" waarin het vorige college ui teenzette hoe de lopende zaken zich naar verwachting verder zouden ontwikkelen, dus ook in 1975. een stuk waarin de toezeggin gen staan die het vorige college heeft gedaan bij eerdere begro tingsbehandelingen. Een analyse en een oplossing van de Leidse problemen is daarin niet te vinden. Uit het finan cieel kader is het een heel klein Een ander argument dat zowel Van Aken gaf tijdens de vergade ring van zijn commissie ruiter lijk toe: "Wat we wilden is door de tijd gelogenstraft. Ons uitgangspunt is geweest het fi nancieel kader van de begro ting vast te stellen vöór 1 ja nuari '75. Het is uitgesloten gebleken binnen die tijdsspan ne een goed inzicht te krijgen in het reilen en zeilen van alle gemeentelijke onderdelen. En als u me nu vraagt: had er niet het één en ander moeten ko men, dan zeg ik: ja. Het is jammer dat een beleidsverkla ring ontbreekt. Maar binnen de beschikbare tijd is het niet mo gelijk gebleken". Voor dit excuus toonde zich Stroink volkomen ongevoelig: "Het was een half jaar geleden al bekend welk college we zou den krijgen. En u zelf hebt in de vorige periode als lid van de commissie economische zaken vier jaar lang in de keuken kunnen kijken. Feit blijft dat de beleidsverklaring niet met een hoop tam-tam is aangekon digd en dat een echte beleids verklaring er nu niet blijkt te beetje af te leiden. Bijvoorbeel- d: voor de renovatie van de Haver- en Gortebuurt willen b. en w. volgend jaar 26.000 uit trekken, dus daar is volgens hun kennelijk iets loos. En uit de twee andere nota's mocht je i eerste instantie op hun uit- Repliek van het CDA ddérop: de huidige situatie wijkt nogal af Van Aken als Van Dam ter hunner verdediging aanvoerden behelsde dat bij vorige begro tingsbehandelingen niet meer geschreven informatie voor handen was dan nu het geval drukkelijk verzoek niets aflei den; eind oktober heeft het col lege zich ervan gedistancieerd. Gisteravond zeiden de wethou ders Van Aken en Van Dam dat ze zich er voor wat betreft hun sector wèl mee konden ver enigen. Maar natuurlijk is een Burgerlijke stand vorige jaren. Het college is gevormd uit leden van partijen die hebben aange kondigd het roer te willen om gooien. Kennelijk is er dus iets op til. Die partijen hebben bo vendien deelname aan het colle ge door CDA en WD niet toe gestaan waardoor het voor de confessionelen en liberalen aan zienlijk moeilijker is geworden om aan de nodige informatie te komen. In vorige raadsperioden werden WD en CDA immers geïnformeerd door hun wethou ders/politieke vrienden. De col lege-partijen zouden derhalve de bemoeilijkte informatie overdracht weer moeten recht trekken. van zaken uitermate teleurge steld. "De harde woorden die ik heb gebruikt zijn echt niet bedoeld als louter politieke scherpslijperij", zo zei hij gis teravond. "Mijn woorden moe ten worden uitgelegd als een blijk van persoonlijke teleur stelling. Ik voel me gefrus treerd als raadslid''. 'Deze misser van het college is tekenend", zo steldde hij ver der. "In de commissievergade ring is het allemaal vrijheid, blijheid en openheid wat de klok slaat. Maar wat er binnen het college gebeurt, daar ko men we met onze vingers niet achter. Om een beeld te gebrui ken: we worden nauw betrok ken bij de samenstelling van het deeg maar op een gegeven moment onttrekt dat zich aan onze controle en gaat het naar b. en w. Daar worden de brood jes gebakken. Wat voor brood jes dat zijn blijft een verrassing tot het moment dat we ze op moeten eten." Willem Scheer Teleurgesteld Vooral Stroink is -v**,. t - ■fa*" Leidse Courant-medewerker de heer Besseling bij de stapel kleurplaten. „Tja, welke zijn nu de mooiste?". LEIDEN Het bureau van de Leidse Courant is na het ver schijnen van onze speciale St. Nicolaaskrant overstelpt met inzendingen van kleurplaten en oplossingen van St. Nico- laas- en pakjespuzzels. Met sta pels tegelijk kwamen ze de af gelopen weken via de post bin nen en dat heeft nog eens be wezen dat onze kleine en grote lezers nog graag wat uurtjes vrij willen maken om ontspan nen bezig te zijn met puzzelen en kleuren. En wat dit laatste betreft heeft het aantal inzendingen onze stoutste verwachtingen over troffen. Toen wij deze week met zes man sterk de envelop pen gingen openen kwamen we bij telling aan niet minder dan 1176 kleurplaten. En wat heeft iedereen zijn best gedaan. De jury had het er maar wat moei lijk mee. Elke kleurplaat is door deskundi ge ogen bekeken. De jury vond het bij de beoordeling helemaal niet erg als het paard van St. Nicolaas rood was gekleurd of Zwarte Piet met een groen ge zicht rondstapte. Waar vooral op gelet werd waren de kleu rencombinaties en sprak na tuurlijk ook de leeftijd van de inzender(ster) een woordje mee. Zo zateh er tussen de stapels inzendingen, ook hartverwar mende kleurplaten van 4-jari- gen. Uiteindelijk heeft de jury na bij na een dag „keuren" er vijf prijswinnaars uitgepikt al moet wel gezegd worden dat de ver schillen met de overige inzen ders miniem waren. De win naars krijgen het cadeautje dat ze zo graag wilden hebben, bin nenkort thuisgestuurd. Hier zijn hun namen: Margreet van Leeuwen, 11 jaar, Spoorlaan 107 Voorhout; een boek; Esther van der Salm, 5 jr., Of- wegen 8, Woubrugge, viltstiften; Marco Ciere, 7 jaar, Jan van Riebeeckhof 66, Leiden, een René Timmers, 6 jaar, Freesia- dal 10, Leiden, viltstiften; Diane Bartels, 10 jaar, woon boot Waterlelie, Zweilandpol- der, Oud Ade, een legpuzzel. De grote St. Nicolaaspuzzel is eveneens een enorm succe§ ge worden. Er kwam dit keer een record aantal inzendingen bin nen 2976. Helaas waren de oplossingen niet allemaal juist. Het aantal in de puzzel te raden S' en bedroeg 34. Meer dan 2400 inzenders stuurden ons de juis te oplossing toe. De overigen zaten er hooguit 1 of 2 S'en naast. Volgende keer beter. De trekking van de jury leverde als hoofdprijswinnaar op H. Koemans, Jeroenspark 7 in Noordwijk. Hij krijgt een solide gereed schapskoffer met alle beno digdheden voor klusjes in en rond het huis. Het foto-toestel met film werd gewonnen door H. D. Hugten Hopman, Brede- rostraat 31, Leiden. De werphengel (compleet met su per-molen e.d.) gaat naar H. Hoogenboom-Kerkvliet, Lijster besstraat 37 in Roelofarends- De Pakjespuzzel zal oplettende lezers dit keer niet al te veel problemen hebben opgeleverd. Niet minder dan 556 stuurden hun oplossing in. En die moest zijn: „Piet klimt met gemak op het hoge dak". Slechts weinig inzenders bleken de plank op dit onderdeel te hebben misge slagen. Zes prijswinnaars krij gen een boek toegezonden. Het zijn: Marian van Paasen, Albert de Gravelaan, Zoeterwoude; Ti neke v.d. Meer, Langeraarse- weg 158a, Langeraar; Dinie Kranenburg, Turkoislaan 96, Leiden; Mariska van Royen, Juffermansstraat 76, Oegst- geest; Erik van Kampen, P. C. Hooftstraat 3, Hazerswoude RD; Ton v.d. Tang, Wetering laan 5, Oude Wetering. Van een onzer verslaggevers LEIDEN B. en w. hebben het financieel kader voor de begroting 1975 uitgebracht. Binnenkort zal dat kader ter vaststelling aan de raad worden voorgelegd waarna om streeks half februari de raad definitief zijn goedkeuring aan de uiteindelijke begroting dient te geven. In een inleiding op de nota waarin zij het financieel kader presenteren zeggen b. en w. dat de korte spanne tijds van hun functione ren het hun onmogelijk heeft gemaakt om „beleids-ombui- gingen van enige omvang" in de begroting 1975 gestalte te geven. Zij zullen daarom de gevolgde financiële gedragslijn bij de begroting 1974 ook volgend jaar voortzetten en derhalve opnieuw een beroep doen op de reserves en wel, zoals in de vorige raadsperiode gepland, voor een bedrag van ruim 5 miljoen. In de begroting 1976 wil het college een nieuw begin maken. Om voor de voorbereiding van die begroting zoveel mogelijk tijd beschikbaar te krijgen heeft men „de voorkeur gegeven aan snelle behandeling van de begroting 1975". Voortzetting van de financiële gedragslijn van vorig jaar betekent dat de Leidse begroting ook volgend jaar weer sluitend zal zijn. Een van de middelen die, zo staat in het financieel kader, worden aangewend om de uitgaven te dekken is een meer dan trendmatige verhoging van enkele belastingen. De hogere opbrengst die men daardoor wil verkrijgen wordt globaal als volgt aangegeven: extra verho ging straatbelasting 100.000,extra verhoging rioolbelas- ting 100.000,—; extra verhoging opcenten personele belas ting voor de periode juni/dec. '75 50.000,—. De WD heeft zich inmiddels al tegen deze verzwaring van de belastingdruk verklaard. Het CDA wil de voorgestelde verhogingen slechts voor de helft accepteren. De gelden die vrij komen uit de verhoging van de belastingen kan Leiden volgend jaar besteden aan nieuw aan te vatten taken. Daarnaast komt voor nieuwe taken vrij een bedrag van ruim 1 miljoen dat overblijft volgens de in de vorige raadsperio de al vastgestelde meerjaren-raming; nadat rekening is gehouden met een trendmatige aanpassing van do elgon inkomsten voor 1975 en na beschikking over de ruim 5 miljoen uit de reserves. Van dit geld is het college van plan 500.000,te besteden aan de reorganisatie van het ambtelijk apparaat. Een uitgave waar de WD en het CDA zich tegen hebben verklaard. Volgens het financieel kader zal het half miljoen nodig zijn om enkele (waarschijnlijk drie) hoofddirecteuren en enkele (waarschijnlijk ook drie) bedrijfspersoneelschefa aan te trek ken en hen aan een werkruimte te helpen. Verder wil men 245.000,— bestemmen voor een aantal perso neelsuitbreidingen en 205.000,— voor zogenaamde andere intensiveringen op het gebied van bestuur, wonen en welzijn. Voor de dekking van rente, aflossing etc. van nieuw aan te gane investeringen in 1975 blijft daardoor een bedrag over van 550.000,— dat gemakshalve wordt gesteld op 730.000,omdat in de praktijk slechts 75% van de voorge nomen investeringen ook werkelijk worden uitgevoerd. Op basis van afschrijving in 40 jaar betekent dit een netto investeringsniveau van 7,3 miljoen. Dit bedrag zal volgens b. en w. worden aangewend voor een aantal zaken waar niet is inbegrepen het zwembad De Zijl. De 5,6 miljoen die Leiden hiervoor moet opbrengen wordt geheel uit het zogenaamde fonds bovenwijkse voorzieningen gehaald. Het eigenlijke financiële kader is hiermee rond. „Het werkelij ke investeringsniveau", aldus b. en w., „zal evenwel hoger liggen". Zij verwachten namelijk middels rijksbijdragen dan wel subsidies voor aanvullende werken nog een bedrag van 2 a 3 miljoen te ontvangen. Daarnaast neemt men aan dat door herziening van de exploitatie-opzet Meren wijk nog 1,5 2 miljoen vrijkomt. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 0 71-22244 tst. 17 Polder concentratie Morgenochtend zal er in de Stadsgehoorzaal. Breestraat 60, te Leiden een voorlichtingsbij eenkomst worden gehouden over de te volgen procedure bij polderconcentratie binnen het Hoogheemraadschap Rijnland. De bijeenkomst wordt geleid door de heren G. van de Zande, lid Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en drs. J. van Dis, lid Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. ADVERTENTIE] V. V. Leiden Het bestuur van de voetbalvereni ging Leiden is het oneens met het door het bestuur van de Sportstichting genomen besluit met betrekking tot de verdeling van de voetbalvelden in Leiden. Het heeft dit meegedeeld in een brief aan wethouder Tesselaar van sport- en jeugdzaken waar in verder o.m. staat: "Ons bestuur is van vermoeden dat het Sportstichtingbestuur niet zorgvuldig genoeg te werk is gegaan bij deze verdeling. Het bestuur van de V. V. Leiden is momenteel doende dit te on derzoeken. Wanneer onze ver moedens bevestigd worden, zul len wij nader contact met u opnemen, teneinde hierover met u van gedachten te wisse len senstraat, Heemskerkstraat, Oosterstraat, van Speykstraat, Kortenaerstraat, Tasmanstraat, Overrijn. Noordeinde en plein, Rem- brandtstraat. Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazen- gracht, Rijn- en Schiekade, Wit te Singel, Groenhovenstraat, Witte Rozenstraat, Justus Ca- relhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vreewijk- straat. Hugo de Grootstraat, Bilderdijkstraat. Molentocht GOUDEN en BRILLANT KWALITEITS-SIERADEN EN.DE VOORDELIGSTE PRIJZEN BLUFT UW ADRES JUWELIER v.d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 Grof vuil De grof vuil-ophaaldienst komt morgen in de volgende Leidse straten: Zijlsingel. Rijnkade, Oosterdwarsstraat, Munniken- straat, van Galenstraat, Waard- straat. Hermanstraat, Tromp straat, de Ruyterstraat, Evert- Op zaterdag 14 december, 18 ja nuari en 8 februari organiseert de Wandelkring Leiden weer de traditionele Molentocht over 10 en 15 km. De afgelopen jaren hebben reeds ruim 3000 wande laars deze tocht gelopen. Start: VW-kantoor, Stationsweg 3. naast het station. Starttijd: 10- 14 uur. Inschrijfgeld f 2 per persoon. Beloning: een ronde tegel van plateel met afbeelding van molen. Wateroverlast U moet er rekening mee houden dat u de komende jaren bij aanhoudende regen last blijft houden van wateroverlast". De ze „bemoedigende" worden sprak Ir. Barendregt van de gemeentelijke dienst gemeente werken gisteravond tot een kleine honderd bewoners van de Meren wijk op een voorlich tingsavond oirer de waterhuis houding in deze wijk. Ir. Baren dregt zette uiteen, dat door het bouwrijpmaken de poreuze structuur van de grond in de straks voltooide nieuwe stads wijk weer net zo poreus wordt als vroeger in de polder. „Zo lang dat niet het geval is blijft u Jast houden. Zeker als er wekenlang buien regen vallen, die alle records van De Bilt breken", aldus ir. Barendregt Stedelijk Huvum „De Lakenhal": Oude Sin gel 21-32, tel. 44044 innfunrm uur Zo 13 00-17 00 (telling Lelden "74". Rijksmuseum voor uur Tentoonstelling ..Zul eiland Moce (fijl-groep). Leidse agenda sondag) Tot 13 dec ..De Scherf": Ne* tel 80220 Me Vm 'en der Heide Ke en Dolf Bou» rnUIIJk Arel DONDERDAG VRIJDAG Academlrgebouv Stadhui» 20 00 niUchappellJke xirllchtlngabij- inbledlng stu- Leidse bioscopen 0 00-12 00 en 14 00- 00 uur Ze. 0.00-12 OO uur Tot 20 nu mber tentoonstelling „400 Jeer viering Galerie Ven Der Vllrt: Botermarkt J. tel. Studio: Steenttraal Z2800 Dl. Urn te. 10.00-18.00 uur Groep. begeerte", 14 )r (tenloonrirUlfig ,,Kun«t el» ge»ehenk" met uur en lo extre v. en 21.18 uur het Zuidzce- r geschledenl* der Na schilderden, Vellek, keramiek, pi i Geierie ,.Thl« Ere": Noontetnde U Dl. en Drukkerij de Bink: ftooieveltatraet 2, leL 22841 Ma Vm vrij 8 00-17.00 uur Tot I Er" d"1 l*nloon,,*^'n' 'oto ven Prans Sociëteit Burgen: Burgrieeg 2a. Degelijks Prn»«!*-llekenlngen Andre van Buuren. Praethuy»; Vrouwenkeritkoorrieeg 14.00- 24.00 uur Tentoonstelling werk Ineke Wor. It 10 18 uur. tel. 23878: „I 14 jr, d.g 14 30 8. 18 30, IS 00 e, a 23.30 uur „Th# C rsst 82. tel 21414:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3