$Mdm(2owtwnt Nader overleg over extra maatregelen g hou 't in de hand TONEELGROEP PROLOOG GAAT NAAR RECHTER Amerika biedt Europa werk Pepernoten als hondebrood C.D.A. wil meer voor bedrijfsleven VERHOOG MAXIMUM SNELHEID HAAGSE RECHERCHEUR VAN VERDUISTERING VERDACHT Geven voor Leven": meer dan 70 miljoen Woensdag: 4 december 1974, 67e jaargang no. 19984 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteurF I, Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. HallewasChef-redacteur: J. W. C. Leune^ Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.38 per mm. Telefoontjes 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week 2,49; kwartaal 32.21; jaar 125.25 - losse nummers -. 45 cent. Mourir Ashkenazy speelt Chopin op Ned. II om 21.30 uur. Wielertro- fee om 22.10 uur. Zacht weer. Veel bewol'-ing met v-oral in de middag plaatselijk regen. Matig tot krachtige zuidwestelijke wind, temperaturen tussen 8 en 12 gr. Morgen zon: 8.30 16.30 Schev. hoogw.: 6.46 - 19.11. Maan: 23.52-12.20, laagw.: 2.38- 14.59. MELBOURNE, (ANP) Het heeft er even naar uitgezien dat de Nederlandse club Nieuw Holland in het Australische Mel bourne, Sinterklaas had moeten vieren zon der de speciaal door de KLM overgevlogen pepernoten. Op de invoerpapieren stonden ze namelijk aangegeven als „ginger nuts", en volgens de Australische douane zijn noten landbouw- produkten die eerst in quarantaine moeten. Erop gewezen dat een Sinterklaasfeest zon der pepernoten welhaast ondenkbaar is, maakte de douane de kist open, bekeek de' inhoud eens, rook er aan, en bestempelde, de pepernoten toen als „hondebrood", dat niet in quarantaine hoeft. Het DS'70 Tweede Kamerlid mevrouw S. van Veenendaal-Van Meggelen; tegen „Proloog". (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De toneelgroep Proloog uit Eindhoven gaat een kort geding aan spannen tegen het Tweede Kamerlid me vr. Van Veenendaal-Van Meggelen (DS'70) die, zoals gisteren gemeld, de toneelgroep heeft beschuldigd van straf bare feiten om haar marxistische doe leinden te bereiken. Proloog heeft alle beschuldigingen van de hand gewezen. Mevr. Van Veenendaal heeft verklaard, dat zij voor de rechter met bewijzen zal komen om haar uitspra ken te staven. Proloog vraagt zich intus sen wel af, waarom mevr. Van Veenen daal met de in haar ogen strafbare feiten niet meteen naar de rechtbank is gestapt. De toneelgroep spreekt van „rechtse stemmingmakerij" om Proloog om zeep te helpen. Minister Van Doorn van C.R.M., die bin nenkort moet beslissen over een subsidie aanvraag van Proloog, zal eveneens een onderzoek laten instellen naar de be schuldigingen van het Kamerlid. De be windsman zou tot op heden niets geble ken zijn van de praktijken waarvan de toneelgroep zich volgens het Kamerlid bedient In de Kamer zijn ook al vragen gesteld. De PvdA wil van de minister de toezeg ging, dat de beschuldigingen geen nadeli ge invloed zullen hebben op het beleid ten aanzien van Proloog. Het WD-Ka- merlid Van Dijk wil van de minister weten welke maatregelen deze, als de beschuldigingen juist zijn, overweegt om aan de gewraakte toestanden een einde te maken. Van der Stoel niet welkom in Egypte CAIRO, (AP) Egypte heeft de Nederland se minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel gevraagd een gepland bezoek aan Cairo af te gelasten in verband met de Nederlandse houding ten aanzien van de recente VN-resolutie over het recht van de Palestijncn op een nationale staat. Dit heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmy gisteren in het parle ment in Cairo verklaard. De Egyptische bewindsman prees Frankrijk, Italië en Ierland voor hun pro-Arabische houding. Hij zei verder dat Egypte reeds goede be trekkingen onderhoudt met Frankrijk, Italië, Ierland en België, en wees erop dat presi dent Anwar Sadat binnenkort een bezoek aan Parijs zal brengen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag - Minister Duisenberg van Financiën heeft volgens de Tweede Kamerfracties van de K.V.P., A.R.P. en C.H.U. te weinig verbeteringen voor het bedrijfsleven beloofd in het pak ket noodmaatregelen voor volgend jaar. De minister wil de zelfstandigen in de belastingsfeer wel iets tegemoet komen, maar naar de zin van de C.D.A.-fracties in onvoldoende mate. Het gaat deze fracties om dé mogelijk heden meer te kunnen investeren, om dat de teurglopende bedrijfsresultaten volgens hen mede-oorzaak zijn Van de stijgende werkloosheid. De minister en staatssecretaris van Rooijen stel den gisteren in de Tweede Kamer vast, dat de C.D.A.-voorstellen een aantasting van het rege ringsbeleid zouden worden. Als gevolg daarvan handhaafde de K.V.P.-er van Amelsvoort zijn motie. Minister Duisenberg deed gisteren alles, om de K.V.P. te bewegen de motie tegen zijn voorstellen .in het noodpakket in te trekken. Hij beloofde, dat de situatie in het voorjaar van 1975 opnieuw bekeken zou worden. Maar eerst moet afgewacht worden, hoe de economische ontwikkeling onder invloed van de regeringsmaatregelen zal zijn. Als in het voorjaar blijkt, dat meer maatregelen noodzakelijk zijn, dan wil de regering de moge lijkheden tot faciliteiten voor de bedrijfsinveste ringen irt overweging nemen. Ook zal dan beke ken worden, of de vennootschapsbelasting ver laagd dient te worden. De C.D.A.-fracties hielden echter voet bij stuk. Zij eisten de investeringsfaciliteiten en de verla ging van de vennootschapsbelasting nu al. Van-, morgen hebben deze fracties zich reeds beraden op hun houding, nu de motie van Amelsvoort door een kamermeerderheid aanvaard is. Maar wanneer de regering de motie voorlopig naast zich neerlegt, in afwachting van de studie in het voorjaar 1975, dan zullen de C.D.A.-fracties de kwestie voorlopig niet op de spits drijven. Dit werd vanmorgen reeds duidelijk. Wel zal de' indiener van de motie, de K.V.P.-er van Amels voort met enkele andere C.D.A.-kamerleden met minister Duisenberg en staatssecretaris van' Rooijen overleg gaan voeren over de intentie van de motie en de plannen van de minister. Voorlo pig wil de minister zich vooral richten op de regio's en op de bedrijven met de grootste werk loosheid. Duisenberg van Financiën verdedigt in de Twee- r zijn beleid rond de economische problemen, i staatssecretaris dhr. Van Rooyen. Druk op Nederland: (Van onze correspondent) PARIJS - De Westeuropese landen zetten Neder land onder druk om de maximum snelheid op de autosnelwegen te verhogen. Nederland heeft de laagste maximumsnelheid, 100 kilometer per uur. en een conferentie van ministers van Verkeer, gisteren in Parijs, heeft aangedrongen een snel heid van tussen 110 en 130 kilometer in te voeren. Minister Westerterp heeft echter laten weten dat Nederland zeker nog tot 1 februari 1975 bij 100 kilometer zal blijven: dan Is het proefjaar om en kan het gevolg van de verlaging tot 100 kilometer beter berekend worden. Het gevolg van de snelheidsverlaging lijkt nu al gunstig te worden: in de eerste acht maanden vun dit jaar was het aantal doden bij verkeersongeluk ken 34 procent minder dan in 1973. Hoewel minis ter Westerterp wel zijn handtekening onder de aanbeveling heeft geplaatst om de Europese sa menwerking niet te dwarsbomen, zou hij niet verder willen gaan dan 110 kilometer per uur.. Over de maximumsnelheid op andere dan autowe gen (in Nederland 80 km) is niet gesproken. Bij aankoop gevechtsvliegtuigen WASHINGTON (AP/UPI) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft de Europese luchtvaartindustrie voor bijna vijf miljard gulden werk aan geboden als deel van een ver koopplan van Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen aan België, Denemarken, Noorwegen en Nederland. Als de vier Europese landen de Yf-16 van General Dynamics of de Yf-17 van Northrop kiezen in plaats van de Franse Mirage ter vervanging van de 350 Star- fighters dan zullen zij voor een aanzienlijk deel in de fabricage van het toestel deel kunnen hebben. De vier NAVO-landen zullen tenminste 80 procent van de kosten van de aanschaf kuïv nen terugverdienen door deel te nemen aan de produktie van onderdelen voor het vliegtuig. Volgens het Pentagon zullen de vier NAVO-landen de kosten van de aanschaf geheel hebben terugverdiend als de totale ver koop van het nieuwe gevechts vliegtuig de 2000 heeft bereikt, waarbij de Amerikaanse en Eu ropese aankopen zijn inbegre pen. Het Pentagon heeft ook beloofd in Europa een revisiecefitrum te bouwen en gedurende de le vensduur van de toestellen vol ledig voor reserve onderdelen te zorgen. Voorstel Nixon schriftelijk te .verhoren WASHINGTON (AFP) Rech ter John Sirica heeft voorge steld een lijst schriftelijke vra gen voor te leggen aan ex-presi dent Nixon opdat hij zo snel mogelijk zal kunnen getuigen in het Watergate-proces. Dit voorstel werd aanvaard door de verdedigers van de vijf beklaagden in dit proces. Maar de belangrijkste aanklager daarentegen, James Neal, ver zette zich fel daartegen. „Wij hebben verschillende verklarin gen van de voormalige presi dent over Watergate gehad. Geen enkele was bevredigend", zei hij. Het voorstel volgt na het rap port van drie artsen die door de rechter waren aangewezen Ni xon thuis in San Clemente (Cali- fornië) te onderzoeken na de recente operatie voor het af klemmen van bloedstolsels in het linkerbeen. Inwoner van Hillegom omgekomen De 23-jarige C.M. Warmerdam uit Hillegom is vannacht bij een verkeersongeluk in Heemstede om het leven gekomen. Hij is door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een hek gebotst Gratieverzoek ontheffing alimentatie DEN HAAG Een 80-jarige man uit Bergen (NH) heeft de koningin gevraagd tijdens zijn „allerlaatste levensjaren" van een ruim 40 jaar durende ali mentatieplicht ontheven te mo gen worden. Samen met de stichting Organisatie Geschei den Mensen heeft hij bij de koningin schriftelijk een „gra tie-verzoek" ingediend. De man is in 1930 gescheiden van zijn vrouw, met wie hij toen. 8 jaar getrouwd was. Sindsdien heeft hij alimentatie betaald, on danks 22 verweerprocessen, die hem volgens de stichting meer dan 100.000 gulden hebben ge kost. SOLDAAT De Nederlandse soldaten staan weer voor niets I Dat be wijst deze foto van een militair die zi ch, met plastic zak ken om de benen, door de natte Zeeuwse akkers, worstelt, tijdens de oogst. i (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De rijksrecherche heeft in Den Haag de 54-jarige hoofdagent-rechercheur Rutger II. van de Haagse politie aangehouden, op verden king van verduistering van 2000 gulden. Dit bedrag is een deel van de in totaal 3.500 gulden, die een verzekeringsmaatschappij ter beschikking van de rechercheur had gesteld om aan tipgevers te geven na een inbraak bij een Haagse juwelier. De inbraak had plaats in de nacht van 5 op 6 augustus 1971 en werd gepleegd bij de juwelier Poulus aan de Haagse Fahrenheitstraat, waarbij voor naar schatting 90.000 gulden aan juwelen en sierraden werd buitgemaakt. Korte tijd later werd voor deze inbraak een 22-jarige Hagenaar aange houden en veroordeeld. Om achter de buit te komen werd het tipgeld ter beschikking gesteld. Hiervan blijkt 1500 gulden te zijn uitgegeven aan een tipgever, door wiens informatie een deel van de buit kon worden teruggevonden. De rest van het bedrag aan tipgeld ontbreekt. De rechercheur ontkent het geld te hebben verduisterd. De zaak kwam aan het rollen tijdens het onder zoek naar de „tipgeld-affaire" rond de Zoetermeer- se adjudant Z., toen nog in dienst van de Huagse politie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bromfietser (met helm) overleden na aanrijding LEIDEN De 16-jarige Fred Witteman uit Rijpwetering is gistermiddag overleden tenge volge van een aanrijding, die hij met zijn bromfiets veroor zaakte. De jongen gaf om streeks 15 uur op de kruising Driftstraat, Timorstraat, Bonai- restraat in Leiden geen voor rang aan een bestelauto, die bestuurd werd door een 32-jari- ge man uit Hazerswoude. Met een schedel basisfractuur moest de jongen in het Diaconessen- huis worden opgenomen, waar hij enkele uren later overleed. Fred Witteman droeg een val helm. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllll HILVERSUM (ANP) De bijdragen voor de aktie „Geven voor Leven" zijn tot van daag opgelopen tot een ongekend bedrag van 70,1 miljoen gulden, aldus de organisa toren van deze aktie, die een fonds beoogden te stichten voor het onderzoek naar de bestrijding van kanker bij kinderen. Het bedrag zal vanavond in het programma „Dertien miljoen Sinterklazen" van de NCRV-televisie symbolisch overhandigd worden aan het aktiecomité. In dit program ma zullen ook verschillende persoonlijkhe den van andere akties via de tv. aan het woord komen. Het organisatiebureau Ben Essing, die de aktie op trouw gezet heeft zal het extra honorarium van drie procent (uit te betalen bij een opbrengst van meer dan veertig miljoen gulden) beschikbaar stellen voor een project „algemene voorlichting over kan ker". Geen propvolle zakken, geen gezoek naar autopapieren. Do oplossing is deze handigo skai-leron polstas waarin u al uw persoonlijke spullen overzichtelijk kunt opbergen en meenomen. De prijs? U raadt hot: Slechts de moeite nomen één nieuwe abonneoe aan te brongen voor onze krant. woonplaats: stuur als dank voor de moeite een polstas naar: \j naam: adres: woonplaats

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1