Zaak- V ellekoop verkeerde taxatie Nederland is toe aan normaler weer RUSSEN OEFENEN OP KOPPELING MET APOLLO Engelsen zonder brood Winters doorgaans droger Verandering in pensioenregeling artsen gevaar voor contracten ziekenfondsen PTT treedt op tegen illegale zendapparatuur Mevrouw Kekkonen l DINSDAG 3 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 KVP-ER KLEISTERLEE Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Terwijl de politie ke dienstweigeraar Kees Velle- koop zich gisteren begeleid door enige tientallen sympa thiebetogers bij de justitiële au toriteiten in Den Haag meldde om zijn gevangenisstraf van 21 maanden te ondergaan, wacht politiek Den Haag met span ning op een voorstel van het kabinet om de wet gewetensbe zwaren militaire dienst te ver ruimen. Een eerste diskussie- ronde over deze kwestie werd vorige week vrijdag op het Catshuis afgesloten. Vrijdag a.s. wordt verder gepraat. Intussen is wel duidelijk dat het kabinet in zijn voorstel niet zover zal gaan dat toekomstige „Vellekopen" voor vrijstelling van militaire dienst in aanmer king zullen komen. Het erken nen van politieke bezwaren, waar de linkerflank van het kabinet-Den Uyl zich sterk voor maakt, stuit op verzet van con fessionele zijde. KVP-minister Van Agt van Justi tie en zijn partijgenoot staatsse cretaris Van Lent van Defensie, de eerstverantwoordelijke be windslieden in deze zaak, willen niet verder gaan dan erkenning van de zgn. „atoompacifisten". Ze hebben een dergelijk voor stel vorige week vrijdag in de ministerraad gedeponeerd. Gezien de huidige politieke ver houdingen lijkt dit voorstel het enige haalbare, zowel in het kabinet als in het parlement Dienstplichtigen die weigeren dienst te doen in het leger kun nen een beroep doen op de wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst. Het kriterium voor er kenning als gewetensbezwaarde is dat de bezwaren berusten op „godsdienstige of zedelijke overtuiging". De eerste vorm van een dergelijke wettelijke regeling kwam tot stand in het begin van de jaren '20. De wet maakt het de dienstweige raar niet gemakkelijk. Na zijn beroep op de wet wacht hem een procedure die ongeveer tien maanden in beslag neemt Hij moet onder meer een psychia trisch onderzoek ondergaan en wordt gehoord door een com missie die de minister van De fensie adviseert over het al of niet erkennen van de bezwaren. Als de beslissing van de minister positief uitvalt, volgt een ver vangende diensttijd van 21 maanden. Het komt voor dat met deze gang van zaken drie jaar gemoeid is. sinds enige jaren gaan stemmen op om ook politieke bezwaren als gewetensbezwaren te erken nen. Zover is het echter nog niet en het is erg twijfelachtig of het in de nabije toekomst zover komt. De politieke dienst weigeraar Kees Vellekoop (22) uit Delft werd vooralsnog tot 21 maanden celstraf veroordeeld. De KVP-er Kleisterlee, gelooft dat er een verkeerde taxatie is gemaakt in de zaak-Vellekoop. „Zijn adviseurs hebben te vroegtijdig te overspannen ver wachtingen gehad van de wijzi ging van de wet. Ik zeg dat niet in verwijtende zin. Ik begrijp het heel goed. Zijn zaak is aan gegrepen als test-case. Nu pakt het anders uit en dat is des te droeviger voor de man." Postbezorgers zijn weer een nieuwe verschijning in de Parijse straten. Het was zes weken geleden dat voor het laatst post bezorgd werd, toen gisteren de bezorgers weer hun bestellingen volbrachten. De ge volgen van de staking zullen evenwel nog wekenlang voelbaar zijn. DE BILT Na drie uiterst natte herstmaanden een schrale troost: de kans is uiterst klein dat de volgende herfst weer so nat wordt. Andere troost: win ters zijn gemiddeld droger dan herfsten. Dr. H. ten Ka tel hoofd klimatologische dienst van het KNMI: „De dag dat we terugkeren naar normalere weersverhoudingen komt na derbij. Overigens valt op grond van het weer in de herfst niets te voorspellen over het winter weer.'* Vooral in de kuststreken en in het Waddengebied zijn de drie herstmaanden nat geweest. Ge middeld viel in die maanden 365 mm regen, tegen 216 mm normaal. De plaatselijke ver schillen waren veel groter: in Zeeland is ruim twee maal zo veel gevallen als normaal. Drente en Overijssel waren het droogst, maar nog natter dan normaal. Toch was november niet de natste maand. In sep tember telde men gemiddeld 125 mm, in oktober 134 en in november 105 mm. Dr. Ten Ka- te: „Het leek natter in novem ber, maar dat kwam omdat er dan haast geen verdampint meer is". De Bilt telde in drie maanden tijd maar 18 droge dagen: 8 in september. 5 in oktober en 5 in november. „Voor de overvloedige buien is geen enkele oorzaak aan te ge ven. We kunnen slechts consta teren dat de ene depressie na de andere over West- Europa kwam. Boven het Middellandse Zeegebied is het weer in die periode Vrij stabiel geweest en boven Skandinavië, dat in onze streken oostenwind en daarmee droogte veroorzaakt, ontbrak een hogedrukgebied." „Klimatologisch gezien is op 1 december de winter begonnen, maar meer is er over de winter eigenlijk niet te zeggen. Ik kan alleen maar constateren, dat we sinds 1063 geen strenge winters meer hebben gehad", aldus dr. Ten Kate. (Van onue correspondent) UTRECHT Het Is de LHV (Landelijke Huisartsen Vereni ging) en de LSV (Landelijke Specialisten Vereniging) onmo gelijk om over de honorering voor 1975 te praten met de ziekenfondsen en ziektekosten verzekeraars als de pensioenre gelingen van huisartsen en spe cialisten worden vernietigd. )at zei gisteravond dr. J. F. A. van Rijn, voorzitter van de Stichting pensioenfonds voor huisartsen in een spoedverga dering van deze stichting en de Stichting pensioenfonds voor medische specialisten. In Ut recht werd dan ook besloten om een dringend beroep te doen op regering en volksverte genwoordigers te voorkomen dat door een belastingwet de pensioenregelingen van huisart sen en specialisten worden on dermijnd en vernietigd, evenals de pensioenrechten van 3000 wezen en weduwen en rustende artsen. Zo dat beroep niets uit haalt zullen de pensioenfondsen en andere betrokkenen zich met alle geëigende middelen en zonodig tot in de hoogste in stantie verzetten. Het gaat hier om het wetsontwerp „verdeling over opvolgende ja ren van bedrijfslasten die ver band houden met toekomstige wijzigingen in lonen of prijzen", dat voor de artsen zou Inhou den dat de premie die zij voor hun pensioenfonds betalen niet meer aftrekbaar is van de in komstenbelasting. Uit contacten in Den Haag is gebleken dat staatssecretaris M. J. van Rooyen van financiën voorstander is van een alterna tieve pensioenregeling. Wat de artsen het meest hoog zit is het feit dat zij nu af zouden moeten zien van een welvaartsvast pen sioen dat gelijkloopt met dat van ambtenaren, iets wat vele bedrijfstakken eveneens zou den willen bereiken. Muziekschool Ziekteverzuim Leiden wint in Duitsland LEIDEN Op het Internatio naal muxiekscholenconcours blokfluitdagen 1974 in Münster is opnieuw Nederland met het blokfluitensemble groep A van de streekmuslekschool Leiden onder leiding van Piet Kunst winnaar geworden. Ook vorig jaar won dit fnsemble de wis selbokaal die nu in zijn bezit is gebleven. De De gedeelde tweede prijs werd toegekend non het duo-IJmui den en aan een Duits kindertrio. De derde prijs was voor het kwintet „Pan" van de streekmuziah- school Leiderdorp. toegenomen DEN HAAG (ANP) - Het ziekte verzuim in ons land neemt nog steeds toe. Het verzuimpercen tage was in het derde kwartaal van dit jaar acht pet voor man nen en tien voor vroeuwen. In het derde kwartaal van 1973 waren deze percentages 7,5 voor mannen en 9,1 voor vrou wen. De stijging blijkt ook uit een overzicht over de eerste drie kwartalen van dit jaar. De stijging is grotendeels het ge volg van een groter aantal ziek- temcldingen. De gemiddelde ziekteduur bleef vrijwel onver anderd. Deze is nu voor man nen 18,1 dagen en voor vrou wen 14,4 dagen per verzuimge val. Zendamateurs aan banden (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De PTT gaat optreden tegen het In bezit hebben van illegale mobilofoon- apparatuur. Dat heeft staatssecretaris Van Hul ten (verkeer en waterstaat) gisterochtend in Den Haag bekend ge maakt. Op 1 juli 1975 zal niet alleen het gebruik van illegale, als radiotelefoons te beschouwen radio- zend- en strafbaar zijn, maar ook het in bezit hebben van deze apparatuur. Wie zonder machtiging van de PTT in het bezit is van deze apparatuur- waarmee voorna melijk wordt uitgezonden op de zogenaamde 28 Mhz-band zal op een nader te bepalen datum gelegenheid krijgen deze appa- ratuur in te leveren, tegen een nog vast te stellen vergoeding. De beslissing van staatssecretaris Van Huiten houdt in, dat hij geen uitvoering zal geven aan de door de Tweede Kamer op 5 maart van dit jaar aangeno men motie van het KVP-kamer- lid mevr. Groensmit Van der Kallen, om aan de ruim 25.000 hobbyisten die illegaal op de 27 Mhz-band uit zenden een collec tieve zendmachtiging te ver strekken. de hobbyisten vooral in de dichtbevolkte gebieden van Ne derland de radio- en televi sieontvangst. Ook individuele zendmachtiging zal voor de zen damateurs op deze frequentie niet worden verleend. Wel zal de PTT overleg plegen met de Vereniging voor Experimenteel radio onderzoek in Nederland (Veron) en de Vereniging van radio zendamateurs (VRZA) de mogelijkheid van het i een adspiranten- machtiging. Uitzending door particulieren op de 27 Mhz-band zal slechts in uitzonderingsgevallen mogelijk zijn. Slechts als de gevraagde radioverbindingen in een wer kelijke behoefte voorzien en niet kunnen worden vervangen door draad- of kabelverbindin gen kan de PTT een machtiging verlenen. Voorts kan een machtiging wor den verleend voor 27 Mhz-zen- dapparatuur, die als hulpmid del dient bij beroeps- of be drijfsmatige werkzaamheden of activiteiten voor bepaalde en een beperkt aantal, vormen van recreatie zoals modelbesturing. Daarbij geldt als voorwaarde dat het vermogen van deze zen dapparatuur niet groter mag zijn dan 500 milliwatt. GS Zuid-Holland vragen hulp bij bestrijding muizenplaag DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de minister van Landbouw en VlaaeriJ gevraagd eem ondersoek In te stellen naar de bestrijdingsmogelijkheden voor de veldmuizen- plaag in de Alblasserwaard. Het statenlid W. T. van den Berg (Boerenpartij) had hierop aangedrongen. Volgens de heer Van den Berg dreigt voor de boeren in dit weidegebied een ramp, als niet snel hulp wordt geboden. Ook de veehouders ondervinden grote schade door het aantal muizen. Gedeputeerde Staten menen overigens dat een strenge winter een einde zal maken aan de muizenplaag en dat ook bij een zachte winter mag worden verwacht dat door ziekten, voedsel gebrek en natuurlijke vijanden de plaag vanzelf zal verdwijnen. GROTE SCHADE IN DE BOUW DOOR REGEN DEN HAAG Het Alremeeo Verbond Bouwbedrijf heeft de schade in de bouw als gevolg van de regen in de afgelopen drie maanden geraamd op 300 miljoen wat het produktleverlies betreft. De verliezen alleen al door doorbetaald loon, sociale lasten, algemene kosten en de kosten van materieel bedragen tezamen ƒ110 miljoen. Deze cijfers hebben betrekking op alle sectoren in de bouw. Voor de bouwbedrijven hebben de onwerkbare dagen als gevolg van de regen de laatste drie maanden 21 dagen belopen; sommige wegenbouwbedrijven noteerden er zelfs 32. In de maanden september, oktober en november zijn normaal gemiddeld vijf onwerkbare dagen te noteren. De Russische ruimtevaar der Filiptsjenko (1) en Roeka- visjnikov. Hongerstakers in levensgevaar FRANKFORT (DPA) - Verschei dene in West-Duitsland gevan gen zittende leden van de anar chistische Baader-Meinhof- groep, die in hongerstaking zijn als protest tegen hun behande ling, verkeren in acuut levens gevaar als ze niet binnen acht dagen gaan eten, zo wordt van bevoegde zijde Kunstmatige voeding biedt op de lange duur geen uitkomst en betrokkenen zien zelf niet in dat ze met hun leven spelen. Morgen zal de Franse filosoof Jean-Paul Sertre Baaden in zijn cel opzoeken. In Helsinki is mevrouw Sylvi Salome Kekkonen, de echtgenote van president Urho Kekkonen, gisteren op 74-jarige leeftijd overleden. Ze verkeerde al jarenlang in slechte gezondheid. Ze stierf aan de gevolgen van een hartaanval. Gijzelingsdrama in gevangenis in Rio geëindigd RIO DE JANEIRO (DPA) - Scherpschutters hebben in de afgelopen nacht eon eind ge maakt aan een gijzeling in een gevangenis van Rio de Janeiro. Zij schoten drie veroordeelden dood, die wegens bankoverval len langdurige straffen uitza ten. Een vierde gedetineerde, die niets met de gijzeling te maken had, werd eveneens do delijk getroffen. Een van de gegijzelden, de directeur van de gevangenis, is ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. MOSKOU (DPA) De Sowjet-Unie heeft gisteren haar reserveploeg voor de gezamenlijke avlucht van volgend jaar de ruimte in gestuurd. Bij staalblauwe hemel vertrokken de veteranen Anatoli Filiptsjenko (46) en Nikolai Roekavisjnikov (42) met hun ruimte schip „Sojoez 16" van Baikonoer in Kazachstan voor een tocht rond de aarde. Roekavisjnikov zei voor het ver trek in een vraaggesprek met Tass dat zij een nieuw koppe lingssysteem gaan beproeven voor de koppeling aan de Ame rikaanse Apollo die in juli ko mend jaar tijdens een gemeen schappelijke Amerikaans-Sov- jetrussische ruimtevlucht wordt uitgevoerd. Filiptsjenko zei dat de tocht enke le dagen zal duren. „Dat is vol doende om alle systemen aan boord zorgvuldig aan de tand te voelen". Voor het beproeven van de koppeling wordt een „speciale imitatiering" ge bruikt, zei hij. Daarover wilde hij niet meer bijzonderheden geven. Alles zal precies zo gaan alsof er werkelijk aan een Apollo gekoppeld wordt, aldus Filiptsjenko. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN 33.090 arbeiders van 190 grote Britse broodbakkerij en aljn vanaf vanmorgen offi cieel' In staking voor betere lonen. In normale omstandig heden produceren hun bedrij ven 75 procent van het brood dat in Groot-Brittannlë gege ten wordt. Het is duidelijk, dat de meeste Britten nu spoedig een alternatief zullen moeten vinden voor het vele brood dat ae dagelijks verorberen. De 33.000 arbeiders weigerden zondag nog overuren te maken, zodat de meeste bakkerswin kels gisteren al geen brood meer geleverd kregen. Tot de staking werd besloten op een vakbondsvergadering van de ontevreden arbeiders, die geen 40 uur in de week meer willen werken voor een basisloon van 23.80 pond (143 gulden). Zij ei sen een loonsverhoging van 66 procent. De bakkerijen hebben hun een verhoging van 26 pro cent voor mannen en 38 pro- Algemeen wordt verwacht, dat de staking lang zal duren. Groot- Brittannië telt echter ook nog een aantal kleine bakkers, die uitsluitend versgebakken brood aan de man brengen en nu gouden zaken zullen doen. De Sojoez-16 iB precies zo uitge rust als het ruimteschip, waar mee Alexei Leonov en Vitali Koebassov volgend jaar met een Apollo zullen samenreizen. Het is niet bekend of de Sojoez- 16 ook zal koppelen aan het ruimtestation Saljoet-3 dat ul vijf maanden rond de aarde cirkelt. De vlucht van de Sojocz-16 is de derde bemande Sovjetrussische ruimtevlucht van dit Jaar. In Juli waren de twee ruimtevaar ders Pawel Popowitsj cn Joeri Artjoechln met de Sojoez-14 naar de Saljoct 3 gegaan en hebben twee weken in het ruimtestation vertoefd. Daarentegen mislukte in augus tus de vlucht van de Sojoez-15 waarbij Gennadi Sarafanov cn Lev Demin wegens technische moeilijkheden niet aan de Sal joct konden vastkoppelen. Tijdens hun vlucht zullen negen Amerikaanse grondstations de verrichtingen von dc Sojoez-16 volgen. Vermoedelijk hebben zij daarmee ook radiocontact, „Dat is in principe niet uitgeslo ten", zei Filiptsjenko. Beide ruimtevaarders hebben daar voor in ieder geval in hun vrije tijd tot laat in de avond Engels zitten studeren, zei hij.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7