Burgerleden op politieke voorkeur in raadscommissie Sassenheim-zuid krijgt een heel nieuw gezicht Valkenburg vergrijst door tekort aan woningen LSG-ERS NEMEN LEIDING IN JEUGDSCHAAKTOERNOOI PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 3 DECEMBER 1974 Van een onzer verslaggevers VALKENBURG De huisvesting van de natuurlijke aanwas van de bevolking ver vult het gemeentebestuur van Valkenburg met veel zorg. In de aanbiedingsnota bij de begroting 1975 schrijven b. en w., dat het aantal te verdelen woningen de laatse jaren wel zeer minimaal is geweest. De conclusie die hieruit getrokken wordt, is dat op de duur een zekere vergrijzing van de Valkenburgse bevolking zal optreden met alle kwalijke gevolgen van dien. „Er is thans een onmiddellijk tekort van ongeveer 46 woningen", schrijft het gemeen tebestuur in de nota. „Gezien deze situatie kan het niet anders dan dat een groot deel van de jeugdige bevolking in de toekomst naar elders zal moeten vertrekken, hetgeen voor het samenlevingsverband onaangena me consequenties kan hebben". Op het financiële vlak prijst de gemeente zich gelukkig, dat voor het jaar 1975 een sluiten de begroting aangeboden kan worden. Zeer belangrijk, vinden b. en w., want hierdoor kan het uitgangspunt, dat gestreefd moet worden het belastingsniveau te handhaven, ook inderdaad verwezenlijkt worden. „Hierbij komt nog, dat wij in tegenstelling tot het vorig jaar geen belangrijke verla gingen van aanvankelijk geraamde uitgaven hebben moeten toepassen", aldus het colle ge. De post „uitgaven" beloopt dit jaar bijna 2,5 miljoen gulden. Voor „onvoorziene uit gaven" heeft het gemeentebestuur van Val kenburg het komende jaar de beschikking over ruim 27.000 gulden. Onder het hoofdstuk „algemene dienst" deelt het bestuur de raad mede, dat het bestem mingsplan „Dorp" zo spoedig mogelijk ter vaststelling zal worden aangeboden. Het bestemmingsplan „Landelijk gebied" is thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Over dit plan zal een hoorzitting worden gehouden. Onder „Openbare Werken" ver meldt het gemeentebestuur, dat het recon structieplan voor het tweede gedeelte van de Voorschoterweg gereed is en spreekt men de vurige wens uit, dat ook hiervoor op korte termijn geldelijke middelen be schikbaar zijn. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, aldus burgemeester en wet houders, dan zullen we er niet aan ontko men, dat belangrijke onderhoudsuitgaven gedaan moeten worden. „Wij blijven streven naar reconstructie, doch blijken de middelen daarvoor niet aanwezig te zijn, zo zal beslist met niet minder dan een deklaag volstaan kunnen worden". Een krediet van 10.000 gulden dient de raad binnenkort beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een speelplaats op het ter rein nabij de Marinus Poststraat-Achter- weg. t De bouw van een sportzaal ziet het gemeente bestuur in de nabije toekomst nog niet zitten. Men is daarom van plan nauw te gaan samenwerken met Rijnsburg, net zoals voor de aanleg van het zwembad is ge schied. Klacht Leiderdorps raadslid Riet Uhlenbeck: Van onze correspondent LEIDERDORP De verschillen de raadscommissies zijn na de benoeming gisteravond van een aantal raadsleden en de verschillende burger-leden ma ximaal bemand. Behalve het in de raadsvergadering van giste ren beëdigde raadslid J. Nie- vaart (lijst 5) kregen ook nog Riet Uhlenbeck (D'66), C. Gor dijn (PCG), R. Meere (WD) en J. M. Ticken (KVP) een zetel in raadscommissies. Voor de burgerleden bleven er zo in Iedere commissie nog vier plaatsen over. Zonder moeilijk heden ging de verkiezing van burger-leden niet voorbij: „Tot mijn grote spijt en in duidelij ke tegenstelling met de bedoe lingen zijn dc verschillende burgerleden toch gekozen op hun politieke voorkeur. En niet, zoals het gewenst ls, op hun belangstelling en capaci teiten", zo verklaarde Riet Uh lenbeck. De raad besloot gisteravond ook de Wereldwinkel/Unctad-Groep 1.130,—) „De Leidse Rechts winkel" 2.500,—) en de Lei- derdorpse Kerst-Inn 1.120, met een subsidie te ondersteu- Het verkeers- en vervoersplan voor de agglomeratie Leiden en de behandeling van de brief van de Stroomgroep Stop Kal kar verdwenen op verzoek vtya PvdA-fractievoorzitster Marie- tje van der Molen gisteravond van de agenda. Deze onderwer pen komen nu in de raadsver gadering van 20 januari 1975 in de raad ter sprake. Afsluitingen Moederbrigade in Stomp wijk Van onze correspondent STOMPWUK De oudervereni ging in Stompwijk wil een „moederbrigade" op touw zet ten. Met oog op het steeds toe nemende verkeer vooral uit de richting Zoetermeer acht zij het niet meer verantwoord dat leerlingen uit de zesde klas als verkeersbrigadiertjes op tre- den. Vooral op de zebra bij „Het Bles- se Paard" is de verkeerssituatie onoverzichtelijk, omdat er meestal vrachtwagens langs de weg staan geparkeerd. De oudervereniging wil een be roep doen op tenminste acht tien moeders, die dan om de veertien dagen een ochtend of een middag het „werk" van de kinderen kunnen De Beurs aan kop ^ISSE In de bcdrijfsklaverjas- competitie van de Bollenstreek lijkt na zes wedstrijden het team van De Beurs regelrecht tc gaan afstevenen op een hoge klassering. Deze superjassers klopten de kampioen van vorig jaar Van Stein met 14056 tegen 13712 stemmen waarmee zij de eerste plaats overnamen van Lange- veld. Deze laatste ploeg werd geklopt door het Slaapkamer- centrum. Uitslag 13746-13552. De Vlinder en Bakker hielden elkaar aardig in evenwicht: 13814-13994. GWB versloeg Van Zanten met 13966 tegen 13962. De stand: 1 De Beurs 84055, 2. Langeveld 83742, 3. Slaapka mercentrum 83089, 4. Van Stein 83063, 5. Bakker 80373, 6. De Vlinder 79143, 7. G.W.B. 78220. LT V-verrassing Van onze correspondent Lisse Vanavond houdt de afde ling Lisse-Engel van de LTV een verrassingsavond in de kantine van de speeltuinvereni ging „Kindervreugd". Aanvang 20.00 uur. Veiling! ;en Anemonen 5590 0.083; Anjer* Anlhunum 14300 2.075, Chr. SIS 0,465. Chry* lro« nc 3540 1 880; Chryi t k>» 13440 0.082; Nar 0.422, Anemon I; Kerst«oed 76 0.282; n 2590 0.586; Div. Snljblor- 80; Alstroemeri* imp. 1010 k 4325 0.586; Anjer* Imp 2940 1,178; Gladiolen imp I 0.256. Li .'tri* imp. 5200 0511; Orchideeën Imp 1250 0,248; Roaen gebl. imp. 5660 0 087; Roten kJbl imp 20410 0.340; Div Snijbl. imp. 6420 0,154; Div. Snijbl. imp 0 0.388, Azalea 2998 0.48ft Begonia 458 ROELOFARENDSVEEN. 2-12 35-46, Gold Belinda 43-48. Evergold 39-48. Est Ofarun 28-41, Gamel te 2242. Zortna 2521 Diver*en- Lelie 50-80, Hyacinthen 33-51. Chry»anthrn 19-42, Ilex Veterti 150. Cy claam 175-215, Forsythia 80 85. Gerben 52 68. Nerine 31-46, StreliUla 205-215. Por bos Chryaanlhen; Spider wit en fee 325. Overige 145-190 Bijna 50.000 bezoekers in Zoeterwouds nieuw zwembad Van onze correspondent ZOETERWOUDE De bui tenbassins van het zwembad op het sportcomplex Haas broek, op 27 april officiéél geopend door mr. Vrolijk trokken in het afgelopen slechte seizoen toch nog 48.130 bezoekers. In totaal 243 kinderen, en ook oude ren, behaalden een zwemdi ploma. Ook van het instruc- tiebad wordt druk gebruik gemaakt. Enkele klassen alle basisscholen krijgen er onderricht alsmede pupillen van Huize De Weipoort. Ook ouderen leren hier zwem men terwijl er op alle werk dagen, met uitzondering van vrijdag, gedurende een tal uren gelegenheid is tot vrijzwemmen. Dat geldt het bijzonder voor de don derdag wanneer men zelfs tot 21.30 uur terecht kan. Op dinsdag en wc dag is er nog plaats voor kleuterzwemmen. Daarvoor kan opgave worden gedaan bij de kassa. Het is te ver wachten dat het exploitatie tekort over dit jaar ongeveer 70.000,- zal bedragen. Ook de begroting voor 1975 geeft ditzelfde bedrag als te kort aan. Mr. Overhoff van de V.V.D. wees er bij de vorige week gehouden alge mene beschouwingen op, dat uit de recent aan de commis sie voor de financiën over legde cijfers op te maken is dat het tekort wellicht 115.000,- zal aan worden, zijnde ca. de helft var totale exploitatielasten. Hij maande de raad dan ook bij het hanteren van deze cij fers de nodige voorzichtig heid te betrachten en ver heugde zich er over dat het College heeft laten weten dat een additioneel tekort zal kunnen worden gedekt uit additioneel ter beschik king komende middelen. Bij de zorg over de waarschijn lijk toenemende tekorten ziet de WD hier overigens een noodzakelijke taak voor de gemeente. „De Bosdreef en de Wilddreef zullen nu eindelijk voor het doorgaande verkeer worden af gesloten,,. Dit antwoordde wet houder E. Drenth op vragen van D'66-ster Riet Uhlenbeck. Op 3 december 1973 (vandaag precies een jaar geleden red.) nam de raad een besluit de beide Dreven voor het door gaande verkeer af te sluiten. In juni 1974 keurde de raad de aanschaf van een aantal extra verkeersborden goed. Uit de toelichting van de wethouder bleek met dit alles tot dusver vrij weinig gedaan te zijn. „Over een voorstel van gemeen tewerken van mei 1974, dat on ze opdracht voor de aanschaf van straatnaamborden van juni doorkruiste, is juist vandaag de vergadering van b. en uitvoerig gesproken. Wij heb ben besloten nu op korte ter mijn uitvoering aan het raads besluit te geven", aldus wethou der Drenth. Het ligt overigens wel in de be doeling de betrokken bewoners uitvoerig te informeren over de veranderingen. Ook zal hen hun mening worden gevraagd over mogelijke naamswijzigin gen van de verschillende afge sloten stukken." zo deelde wet houder Drenth mee. Wielrijdersstroken De raad ging unaniem akkoord met het voorstel van b. op de Gallaslaan, Grotiuslaan en Vossiuslaan wielrijdersstro ken aan te brengen. Deze stro ken zijn uiteraard bestemd voor de bescherming va fietser. Daarnaast hopen b. en w. dat de rijsnelheid va auto's door deze maatregel daalt. Ook akkoord ging de raad met het voorstel de Leidse scholen voor de Detailhandel- tot met het gereedkomen van nieuwe school aan de Leidse Dreef gebruik te laten maken van het lokaal aan de Van Bruggenstraat en de Meyer- gaardschool aan de Splinter laan. Subsidies Subsidies verleende de raad gis teravond voor de organisatie van de Kerst-Inn in het jonge ren-centrum; voor de wereld- winkel/Unctad-werkgroep en "De Leidse Rechtswinkel". Met name de subsidie voor de Wereldwinkel/U nctad-Werk groep had nogal wat voeten in de aarde. De WD was hier fel tegen „omdat hier een belang wordt gediend waarvan de be hartiging op een hoger bestuur - niveau thuis hoort". De ambivalente houding van twee confessionele fracties van DS'70 (tegen stemmend te gen de actie van het Medisch Comité Vietnam en nu voor stemmend voor de Frelimo Mozambique was opvallend: WD-fractieleider C. M. E. Brainich: „Politiek gezien is het best aardig om nu eens te kij ken in welke bochten een aan tal fracties (PCG, KVP DS'70 red.) zich nu wringen, die tegen het voorstel voor hulp aan het Medisch Comité Viet nam stemden, zich nu inzetten voor deze actie voor het Freli mo". De woningen aan de Hoek- straat die zullen worden vervan gen door nieuwbouw. Maandag hoorzitting Van onze correspondent SASSENHEIM Maandag a.s. gaat het gemeentebestuur van Sassenheim bij „Cccs en Ineke" aan belangstellenden uit de doeken doen wat de plannen zijn voor Sassenheim-zuid. Het bestemmingsplan zuid omvat de Narcissenlaan, Parklaan, Wilhelminalaan, Emmalaan, Irenestraat. v. Heemstrastraat en de Hoofdstraat met omgeving tussen Zandsloot en Wasbee- In het plan liggen een aantal oude en nieu were woonkomplexen en een groot aantal bedrijven, waarvan de meeste, hoewel in afnemende mate, vallen onder de noemer „bollenkwekerijen en exportbedrijven. De opzet van het bestemmingsplan-zuid is om in de eerste plaats te komen tot een juridische regeling voor die gedeelten, waarvoor nog geen bestemming van kracht is. Verder draagt het plan een consoliderend karakter en wil men tegemoet komen aan de bestaande belangen. Er zullen maan dagavond ook enkele herzieningen aan het bestaande uitbreidingsplan aan de orde komen. In een aantal gevallen zal worden aanbevolen (dit naar aanleiding van een rapport van Stad en Landschap) woning complexen in dit gebied te verbeteren en zonodig te beschermen tegen ongewenste vormen van grondgebruik en vestiging Zo voldoet bij voorbeeld de woonbebouwing aan de Zuiderstraat niet meer aan de minimumeisen. De planoloog van Stad en Landschap adviseert om de eventuele nieuwbouw daar, aan te passen aan de op die plek geprojecteerde ontsluitingsweg naar het plan Wasbeek. De vrij slechte woningen aan de Hoekstraat (zie foto), zullen moeten worden vervangen door nieuwbouw. Het ligt niet in de bedoeling dat er in het plan-zuid basis- en kleuterscholen zullen worden neergezet. Verder wordt geen uit breiding van de winkelstand verwacht, daar het winkel-areaal geheel in beslag wordt genomen door het plan Centrum. B. en w. van Sassenheim hopen voor juni 1975 het plan in procedure gebracht te hebben. Zo ziet het er aan de achter kant van de huizen uit. Van onze schaakmedewerker LEIDEN In de 3e ronde van het jeugd kampioenschap van Leiden in de leef tijdsgroep tot 16 jaar hebben de LSG-ers Leon Konings en Ruud Dobbelaar de leiding genomen. Zij toonden zich de meerdere van resp. Joan Baart en Jan Borst. Gido den Broeder of John v.d. Wiel beiden lid van de schaakvereni ging Philidor zal zich naast Konings en Dobbelaar plaatsen mits deze uitge stelde ontmoeting geen remise wordt. De match tussen de beide LSG-talenten Baart en Konings kan wel eens de finale geweest zijn in dit 6-rondig schaaktoer nooi. Beiden behoorden tot de favorieten voor de titel. Voor Baart, die de laatste weken gepleegd wordt door een slechte vorm, is de nederlaag tegen Konings van ondergeschikt belang. Dit kampioen schap gaat om het deelnemersrecht in de strijd om de nationale titel en Baart heeft zich hiervoor reeds geplaatst dank zij het winnen van het kandidatentoer nooi van Doetinchem in augustus jl. Dat Ruud Dobbelaar won is ook geen verras sing. Deze schaker behoort tot de LSG- subtop en had nauwelijks moeilijkheden met huis- c.q. schoolschaker Jan Borst. De partij Den Broederv.d. Wiel is uit gesteld wegens ziekte van eerstgenoem de. Tot de koplopers behoort ook Arie v.d. Aart van de schaakvereniging Roelo- farendsveen. V.d. Aart versloeg in een ingewikkelde partij Peter Jansen (LSG) en heeft nu 21/2 punt. R Molenaar—G D~S h Te*U'' r*kl Hc^tcn-Pa «f uilf Stand a „OUDE JONGENS" VAN v. NISPEN WAREN VERONICA RUIM DE BAAS Van onze correspondent De Zilk De fancy fair die het afgelopen weekeinde in het Van Nispenhuis ten bate van de Zilker voetbaljeugd werd gehouden, is een overweldigend succes geworden. Van netto-opbrengst is nog niet bekend, maar wel zeker is dat voorzitter J. Stokman v jeugdafdeling van Van Nispen een dezer dagen een flink bedrag aan zijn penningmeester zal kunnen geven. Op de fancy fair was een home-trainer opgesteld. Kampioen werd Nico van den Berg. een a-junior van Van Nispen. Hij kreeg fraaie beker, beschikbaar gesteld door het plaatselijke bloembol- lenbedrijf C. J. Ruigrok en Zn. Een voetbalwedstrijd tussen medewerkers van het voormalige zend- schip Radio Veronica en de Oude Jongens van Nispen eindigde in een 6-3 overwinning voor De Zilkers. Voor Van Nispen scoorden J. v. d. Linden(3x), Cock van Maris (2x) en Jac. v. d. Steen. Voor Veronica scoorden Veenhof (2x) en J. Poort. Veronica verleende overigens net alleen haar medewerking aan de voetbalwedsteijd. Eerder had discjockey Stan Haag de fancy fair geopend. Lisse koopt in De Engel Van een onzer verslaggevers Lisse Nadat de raad van Lisse reeds eerder besloot een aantal woningen aan te kopen ten noorden van de Engelenbrug stellen b. en w. de raad nu de aankoop voor van de woning Heereweg 418. De aankoop be tekent dat de laatste grote be lemmering ls weggenomen voor de toekomstige realisatie van een verbetering van de verkeerssituatie op de Heere weg. Inmiddels is de stedebouwkundi- ge opdracht gegeven een herzie ning van het bestemmingsplan De Engel te ontwerpen waarin de aanleg van een trottoir, de reconstructie van het fietspad langs de Heereweg en de ver schuiving van de bushalte moe ten worden verwerkt G.C.G. Borst in raad Voorhout Van onze correspondente Voorhout In de raadsvergade ring van 12 december zal de heer G. C. G. Borst als CCP- raadslid worden geïnstalleerd. Hij komt in de plaats voor drs. Kelder, die om persoonlijke re denen de raad verlaat. De heer Borst is voorzitter van de Voor- houtse CCP. Leidschendamse raad akkoord met begroting Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Behalve de tegenstemmen van de drie le den van Progressieven Leid- schendam op, overigens belang rijke, onderdelen van het dek- kinsplan voor het tekort van 6 ton heeft de Leidschendamse raad gisteravond met algemene stemmen de begroting voor 1975 aanvaard. Tafeltennistoernooi voor Noordwijkse scholieren Van onze correspondent Noordwijk Maandag 30 decem ber organiseren de verenigin gen TOV en Dolfijn in de Northgo- sporthal voor de vijf de maal een tafeltennistour- nooi voor scholieren. Jongens en meisjes, die minstens acht jaar oud zijn en op een Noordwijkse school zitten of Noordwijkse jongens en meis jes, die op een school buiten Noordwijk zitten kunnen in schrijven voor dit evenement Dat moet dan wel gebeuren voor 6 dec. bij Bureau Sportza ken op het gemeentehuis. Tekenwedstrijd in Wassenaar Van onze correspondent WASSENAAR De inzendingen voor de tekenwedstrijd, die door de winkeliersvereniging Luifelbaan is georganiseerd, worden tentoongesteld in Openbare Bibliotheek en in de etalages van de deelnemende winkeliers. De uitreiking var prijzen heeft plaats op 4 decem ber 's middags om een uur in de leeszaal van de openbare bibliotheek. Mevr. Hulsebos wint cursus bloemschikken Van een onzer verslaggevers Voorschoten Mevrouw Hulse bos is de eerste prijswinnares geworden van de bloemschik cursus, die in het S. V. L. V. -clubhuis werd gehouden. Me vrouw Braggaar kreeg de twee de en mevrouw Ketelaar de derde prijs. De prijs voor het origineelste werkstuk was voor mevrouw Van Paridon. Wijnands weg bij A V G-N oord wij k Van onze correpondent Noordwijk De heer A. Wij nands heeft afscheid genomen van de afdeling Noordwijk van het A. V. G. (NKV). Hij was 40 jaar bestuurslid. Als blik van waardering voor zijn vele werk voor de afdeling ontving de heer Wijnands sigaren. Zijn echtgenote werd met bloemen in de hulde betrokken. De A. V. G. Noordwijk heeft een goed jaar achter de rug. Niet alleen werd melding gemaakt van een batig saldo maar bo vendien steeg het aantal geor- ganiseerden die jaar tot 397. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Wijnands (voorzit ter) Th. Spoor en P. van Bohe- men, herbenoemd. Gezondheidszorg Voorhout bijeen Van onze correspondente Voorhout De algemene leden vergadering van de Vereniging Gezondheidszorg zal worden gehouden op 12 december in het Gezondheidscentrum aan de Kerkweg. Aanvang 20.30

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4