Allerlei(ds) UNIVERSITEIT WIL STARTEN MET NIEUWBOUW Dr. Steffens nieuwe rector ,L. de Coligny' SCHOOL ZELF WILDE CONRECTOR AKKERMAN Nieuwe belasting per 1 jan. 1976 HISTORISCH THEE- EN LOGEERHUIS WORDT GESLOOPT Geheime chequel4: =10% korting deBijenkorfJ^Jj Raadsvragen over aanleg Rijksweg 11 Van één onzer verslaggevers Leiden "Is het juist dat het college van b. en w. de bur gemeester heeft afgevaar digd om samen met de bur gemeester van Alphen a.d. Rijn en een vertegenwoordi ger van de Kamer van Koophandel, besprekingen te voeren met Rijkswater- Deze vraag is aan b. en w. voorgelegd door de raadsle den L. Beijen en C. du Gar- dijn (PPR/PSP/D'66). De raadsleden willen weten wat. de bedoeling is van de be sprekingen, welke standpun ten er van Leidse kant naar voren zijn gebracht en of het college bereid is die stand punten in de gemeenteraads commissie Ruimtelijke orde ning ter discussie te stellen. Wat zoeken de bedrijven in Leiden? Van één onzer verslaggevers Leiden De gemeenteraad heeft gisteravond f 23.000 beschikbaar gesteld voor het instellen van een onderzoek onder bedrijven in de Rijn en Bollenstreek naar de be hoefte die zij hebben aan bedrijfsterreinen en be drijfsruimten in de gemeen te Leiden. Daarbij zal worden nagegaan welke omvang die terreinen en ruimten volgens de ge bruikers in spe moeten heb ben en welke kwaliteitseisen daaraan worden gesteld. Het onderzoek wordt uitgevoerd onder nijverheids-, distribu tie-, handels- en ambachtelij ke bedrijven. De enquête wordt opgedragen aan een particulier bureau. De Kamer van Koophandel en de gemeenteraadscom missie voor economische aangelegenheden worden bij het onderzoek nauw betrok ken. wist u dat ze het zelfs in de verre omgeving van Leiden beginnen door te krijgen dat Gerard de Lange de laagste prijzen in Europa heeft? In de Haarlemmerstraat valt iets bizonders te beleven. Een enorme kollektie was automaten, koelkasten, diepvriezers, centrifuges, droogtrommels en afwas- automaten tegen uiterst scherpe prijzen. Lager kunt u in heel Europa niet terecht. Uiteraard wordt alles geleverd op Consumenten- voorwaarden, opgesteld door de Consumentenbond. Vandaar die grote toeloop iedere week weer. U was er nog niet bij? Kom dan morgen eens binnenstappen. GERARD DE LANGE AMSTERDAM-ROTTERDAM DENHAAG-UTRECHT-ARNHEM BREDA-EIND HOVEN-HAARLEM HILVERSUM-LEIDEN NIJMEGEN-TILBURG. C1.E 155. I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllinillllim Van onze universiteitsmedewer- LEIDEN - Het college van be stuur van de Leidse universi teit zal aan het ministerie van. onderwijs vragen gelden be schikbaar te stellen ten behoe ve van de bouw van het derde pre-klinische laboratorium complex aan de Wassenaarse- weg. Hier heeft de Leidse uni- versiteitsraad gisteren met 27—3 stemmen mee ingestemd. Bij dit besluit deed zich de vraag voor of hierdoor de prioriteit die aan de nieuwbouw van de universiteitsbibliotheek en de alfa-faculteiten is gegeven, en waar de universiteitsraad zich onlangs voor heeft uitgespro ken, niet in gevaar komt. Daar om is op voorstel van het colle ge van bestuur aan de aanvrage de voorwaarde verbonden dat de bouw van dit gewijzigde Wit te Singel-complex niet in ge vaar mag worden gebracht en dat, als alle voorbereidingen voor de bouw eenmaal zijn ge troffen, de uitvoering van het Witte Singel-plan toch prioriteit zal krijgen boven de bouw van de pre-klinische toren. Men ver wacht, dat dit echter pas in 1977 een rol zal gaan spelen als voor beide projecten 26 mil joen nodig zal zijn. ALs het geld door het ministerie' beschikbaar wordt gesteld, zal in 1975 met de bouw van de derde pre-klinische toren kun nen worden begonnen. Als deze zal zijn voltooid komt er zo'n 8.000 m2 ruimte-oppervlak vrij. hetwelk ten goede zal komen aan de sub-faculteit biologie en de faculteit der sociale weten schappen, die beide met een ruimtetekort te kampen heb ben. Een van de redenen om thans tot aanvrage over te gaan vormde ir de vrees, dat als er niet spoedig met de bouw van de toren wordt begonnen, daardoor bij het departement het Witte Sin gel-project minder kansen zou krijgen, dan in het geval waarin nu met de bouw een begin wordt gemaakt. "In het verle den hebben we al kunnen vast stellen, dat uitsluitend de actue le ruimtebehoefte bepalend is voor de toewijzing van gelden door het departement", aldus mr. W. G. Koppelaars, namens het college van bestuur. Op vragen uit de raad kon mr. Koppelaars nog mededelen, dat men geen kans ziet om meer haast te maken met de ver bouw van het oude Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht, waarin t.z.t. Sociale Weten schappen een onderkomen zou moeten krijgen. "Uiterlijk ju li/augustus 1976 zal het gebouw zijn bestemming kunnen krij gen", aldus mr. Koppelaars. miiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Van een onzer verslaggevers LEIDEN Tegen het advies in van leraren, leerlingen en oudercommissie van de Louise de Colignyscholengemeen- schap heeft de gemeenteraad gisteravond dr. G. A. Stef fens benoemd tot rector van deze school. De tweede man op de voordracht, de heer C. C. Akkerman die door de Louise de Coligny zelf is naar voren geschoven als de meest geschikte kandidaat kreeg 9 van de in totaal 36 stemmen. Eén raadslid stemde blanco en 26 gaven hun steun aan de 53-jarige uit Zwolle afkomstige priester die daar momenteel rector is aan de Thomas k Kempis-scho- lengeineenschap. De heer Akkerman is conrector aan de Louise de Coligny. Bij de verdediging van zijn voor- recht is toegebkend maar dat vacature Steffens te benoemen, zei Tesselaar dat hij beide kan didaten capabel achtte om het laten wegen". Overigens zei hij tot de conclusie te zijn gekomen dat bij nieuwe benoe- bij de benoeming van Steffens Daarbij is het met „de dynamiek in de schoollei- belang", zo stemde hij in met ding beter zal zijn gewaar- de PvdA-fractie-leider L. Meij- borgd" heeft de wethouder er- er. ..dat de verschillende advies- commissies bij de beoordeling van de kandidaten gelijke toets stenen gebruiken". Volgens Meijer is dat bij de voorberei ding van de rectoraatsbenoe ming aan de Louise de Coligny niet gebeurd. Het door de adviescommissies van de Louise de Coligny tegen Steffens aangevoerde bezwaar „dat het voor het aanzien van het openbaar onderwijs niet gunstig is dat het rectoraat door een priester wordt ver vuld", karakteriseerde Tesse laar als „enghartig". „Waar het openbaar onderwijs een plat form is van uiteenlopende me ningen vind ik dat een erg on plezierige opmerking", zo legde hij uit Bij wijze van nadere toelichting op zijn overtuiging dat de nieuwe rector van de Louise de Coligny zich bij het uitstippelen van zijn beleid niet door confessionele overwegin gen zal laten leiden, citeerde de wethouder uit een brief van Steffens waarin deze op de vraag of hij al dan niet princi pieel voorstander van openbaar onderwijs in het volgende ant woord geeft. „Als ik zou moeten kiezen", aldus de strekking van het citaat, „tussen een aantal rectoraats benoemingen op scholen van uiteenlopende grondslag, dan zou ik in het uitspreken van mijn voorkeur de volgende vol gorde aanbrengen: a) een open bare school b) een samenwerk ingsschool c) een oecumenische school d) een confessionele school". Tesselaar voegde daaraan toe dat in de periode van vijf jaar ge durende welke Steffens rector is geweest aan de Thomas Kempis scholengemeenschap 35% van de nieuwe benoemde leraren van niet confessionele huize is. Vrij scherpe kritiek kreeg de wet houder te verduren van kolonel Wessels (WD) die hem verweet het recht op inspraak bij de benoeming van de zijde van ouders, leraren en leerlingen met voeten te hebben getreden. Wessels wees daarbij op de her haalde pleidooien die voor de eerbieding van dit recht door de PvdA zijn gevoerd in de vorige raadsperiode. Tesselaar bracht daartegen in dat de Louisq de Coligny bij de benoe ming geen mede-beslissings- komt u een eindje tekort, mevrouw? Als u met moeite de eindjes aan elkaar kunt knopen, komt uitzendbureau Luba u een heel eind tegemoet. Met een best betaalde baan. Tja. wie niet rijk is moet slim zijn- Lelden: Nieuwe Rijn 35, telefoon 071-40341. Alphen a/d Rijn: Winkelcentrum De Aarhof 67, telefoon 01720- 94645. Burgerlijke stand Gehuwd: C.H. J D. W. F. Bloei M. Op de Col van Dijk. P. S. Poptle uwd geweest met M. 1 24 dec. IB95 cchtgenot Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de invoering van de zg. onrocrcndgoedbclasting per 1 januari 1976. Dat is een directe belasting die de door het rijk geheven grond- en personele belasting alsmede de gemeentelijke straat- en rioolbelasting vervangt. Of de invoering van deze belasting voor de portemonnaie van de belastingbetaler verschil zal uitma ken en wat dat verschil zal inhouden, is nog niet bekend. Over de noodzakelijk geachte opbrengst van deze belasting neemt de gemeenteraad namelijk pas een besluit bij het opstellen van de begroting voor 1976. De onroerend goed belasting wordt in rekening gebracht aan zowel de gebruikers (huurders, pachters) als de eigenaars van onroerend goed. Beide catego rieën moeten jaarlijks een be paald bedrag opbrengen voor elke 3000 van de panden, gronden enz. die zij gebruiken of bezitten. Omdat de wet dat eist is dat bedrag gisteravond „voorlopig vastgesteld" op 3 per 3000 voor de gebruikers en 10 per 3000 voor de eige naren. Maar deze tarieven heb ben zoals gezegd geen prakti sche betekenis: de werkelijke tarieven worden pas volgend jaar bepaald. Als voordeel van de nieuwe regeling geldt dat hij eenvoudiger is dan de bestaan de regelingen. Als een nadeel wordt het evenwel door velen gevoeld dat hij geen rekening houdt met draagkracht van de betalers van de belasting. Dat laatste klemt vooral in gevallen „Klein-Rouwkoop" aan de Veur- seweg te Voorschoten valt on der de slopershamer. Het histo rische thee- en logeerhuis van de vroegere bewoners van slot Roucoop of Middelgeest moet wijken voor de moderne woningbouw. Het oudste gedeelte van het huis zijn de zgn. erker en de tussen- kamer; in de loop der eeuwen is het huis uitgebreid met diver se kamers. In zijn totaliteit het het enige Voorschotende huis uit de Napoleontische tijd _plm. 1800. Het huis was op de lijst beschermde monumenten ge- plaatst. Via een' procedure de Kroon is het huis van monumentenlijst geschrapt. Klein-Rouwkoopwas na laatste reconstructie van Veurseweg al de voortuin kwijt geraakt en stond pal tegen de weg aangedrukt. Het bouwbe drijf Niersman zal op de open gekomen grond moderne wo ningbouw neerzetten. ADVERTENTIE! Woensdagochtend 4 december lol 12.00 uur geeft geheime cheque 14 recht op 10% korting op alle Bijenkorf-aankopen. Bij elke aankoop belaalt u normaal. Na Inlevering van cheque 14 geelt de Cenlrale Kassa u dan 10% van hel bestede bedrag torug. Enige beperking: de korting geldt niet voor kassabonnen waarmee u het surprise-chequeboek bemachtigt. Hofleverancier van St. Nicolaas waar huurders van woningen toch al met grote problemen kampen bij het opbrengen van hun huur. Met de bedoeling dit nadeel te ondervangen werden gisteren door de raadsleden J.. Peters (PvdA) en L. Beijen (PPR/PSP/D'66) twee moties in gediend die beide werden aan genomen (alleen de WD stem de tegen). In de motie Beijen is aangegeven dat b. en w. de mogelijkheid gaan onderzoeken om die huur ders die door de onroerend goed belasting onaanvaard baar zwaar worden getroffen, tegemoet te komen middels een gemeentelijke individuele huur subsidie of een vergelijkbare tegemoetkoming. Daarbij wordt aangetekend dat een dergelijke gemeentelijke subsidie achter wege kan blijven als het rijk bereid blijkt, om de op te bren gen onroerend goed belasting te beschouwen als een deel van de huur. Door aanvaarding van de motie Peeters heeft het college de toe zegging gedaan dat het bij het rijk zal aandringen op het af-* kondigen van een regeling, waarbij vrijstelling of vermin dering van belastingen wordt gegeven aan huurders die nu al met huursubsidie moeten wor den geholpen. De gemeenteraad ging eveneens in meerderheid akkoord met het voorstel van Peeters om belastingbetalers die geen aanschrijving ter zake de onroerend goed belasting hebben ontvangen niet te ver plichten de belastingdienst op zijn nalatigheid te attenderen. In de verordening die do onroe rend goed belasting regelt stond hierop aanvankelijk een boete van 250. Peeters vond dat ook van de meest fatsoenlij ke burger tegenwoordig niet meer mag worden verwacht dat hij wetten als deze uit zijn hoofd kent. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Burgerraadsman Aan de Koom brugsteeg 7 is giste ren het kantoor geopend van de burgerraadsman. Iedereen die problemen heeft waar hij geen raad mee weet, kan daar voor taan elke maandag van 11.30 tot 14.00 uur en elke donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur terecht De burgerraads man was gisteren nog niet offi cieel in functie of de eerste raadvragers zaten al voor zijn bureau (zie foto). Forum Vanavond zal de Leidse studen tenvereniging voor internationale betrekkingen in het kader van het eeuwfeest een forumavond hou den met als thema „Leger, vrij heid of geborgenheid?". Aan dit forum, dat gehouden wordt in het Academiegebouw, Rapenburg 73, nemen staatssecretaris Van Lent van defensie, generaal Van Elzen (K.V.P.), voorzitter van de defen siecommissie van de Tweede Ka mer, Bram van der Lek, fractie voorzitter van de Tweede Kamer van de P.S.P., mr. dr. C. Berk houwer, voorzitter van het Euro pese Parlement en lid van de Tweede Kamerfractie van de V.V.D., en een lid van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A deel. Als gespreksleider zal optreden generaal Van Elzen. De avond begint om acht uur. Stelling versiteit wordt er altijd wel een keer gelachen of tenminste fijn tjes geglimlacht. Dat gebeurt ze ker morgenmiddag wanneer de heer H. H. Cotino zijn proef schrift verdedigt bij prof. Zwave ling. De tiende stelling die aan het proefschrift is toegevoegd luidt: „Quadrofonie-apparatuur, welke op de markt wordt gebracht, ver hoogt op geen enkele wijze het muziekgenot, maar wel het inko men van de fabrikant". Het proefschrift van de heer Cotino heeft overigens niets met muziek te maken. Dat gaat over de „in- tra-arteriële infusie van de ratte lever in vivo". Wegpiraat „Uw mentaliteit is bijzonder slecht Ik vind dat u helemaal niet op de weg thuishoort". Zo luidde het oordeel van de Leidse kantonrechter mr. Van Dijke over de ongeveer 20-jari- ge MTS-er Van den B. uit Oegstgeest. Op 16 augustus van dit jaar was deze op de weg langs het kanaal tussen Rijns burg en Oegstgeest opzettellijk gestopt, waarna de bestuurder van de achterop komende auto, de stoffeerder B. uit Katwijk, een botsing niet meer kon ver mijden. Wat ging er allemaal aan vooraf? Aanvankelijk reed Van den B. achter de auto van de stoffeer der. Volgens hem zat de stof feerder hem te „pesten" door opzettelijk langzaam te rijden en hem het passeren onmoge lijk te maken. Hij was hierdoor zo boos geworden, dat hij ken nelijk wraak had willen nemen. Toen hij B. uiteindelijk was gepasseerd, trapte hij op dc rem. „Het was helemaal niet mijn bedoeling om wraak te nemen. Ik wilde gewoon stop pen", aldus verdachte Van den B. Toen dit stoppen echter een botsing tengevolge bad, „wilde Van den B. meteen met me op de vuist", aldus de stoffeerder, die verklaarde helemaal niet „te hebben gepest". „Hij kon niet passeren vanwege de te genliggers", aldus dc stoffeer der. Hoe dan ook, beide heren zaten elkaar goed in dc haren. Kantonrechter Van Dijke vond dit een bijzonder ernstig voor val. B. werd veroordeeld tot 50,- omdat hij „zijn voertuig niet tijdig tot stilstand had ge bracht". De MTS-er kwam er minder goed óf. Ondanks zijn verweer vond Mr. van Dijke hier een flinke straf op zijn plaats. „Dit is wegpiraterij". Hij ging dan ook verder dan dc officier van justitie en veroor deelde hem tot 150,- boete plus drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Ziedend vertrok de verdachte naar de gang, waar zijn vader al naar toe was verwezen vanwege zijn interrupties. Na de meer dan luide toezegging dat hij in ho ger beroep zou gaan sloeg hij de deur achter zich dicht Principieel Er dienden nog een aantal „prin cipiële zaken" voor het kanton-IMim> gerecht De interessantste was zuóut wel die van rechtenstudent H. die zich moest verantwoorden voor „het lopen door rood licht" op de voctgangersovcr- sleekplaats achter V D. Hij stelde, dat hij het verkeer onno dig zou hebben opgehouden als hij eerst op dc voctgangersknop had gedrukt Nu was hij direct overgestoken, omdat er toch geen verkeer aankwam. Ver dachte bepleitte zijn zaak in een betoog wat aan alle kanten doorspekt was met goedklin kende juridische termen. Hij vond dat er sprake was vap straf- en schulduitsluitings gronden, en dat hij bovendien onjuist door dc verbaliserende agent was behandeld. „Het is leuk om uw betoog aan tc ho ren, maar het snijdt geen hout", zo stelde mr. Van Dijke in zijn vonnis. „Als U in hoger beroep wilt gaan dan moet ik u veroor delen tot een boete van f 11.-" en dot wilde verdachte wel. Het ging hier toch wel om een prin cipiële zaak, zo vond hij. Leidse bioscopen Lido: Slccnitraat 30, Iel. 24130: „The good, the bod and the ugly", 10 Jr. dog. 14.30 en 20 00 uur Studio: Steon.troat 30, tel. 33210: „Trnmlljn- begeerte", 14 Jr. dug. 14 30, 10 00 en 21.15 uur' 'klmlrnnal'lii en 10.15 uur. vr/ia vrouwenrapport^ ..Do ..Hot A

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3