Vraagtekens C.D.A. over huurbeleid BIlü02 dankuwel Geen omscholing dan geen geld werklozen DS 70-Kamerlid uit beschuldiging aan adres Proloog Benzine vrije markt duurder Miste u nèt het begin van het Journaal? voordezekertijd. Wim Buys overleden MoskouVS eens over beperking kernwapens RUIM MILJOEN NEDERLANDERS LICHAMELIJK GEHANDICAPT v.: --A Dinsdag 3 december 1974, 67e jaargang no. 19983k Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week f 2.49, kwartaal f 32.21jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent. Dynastie Dynastie der kleine luyden (deel 2) op Ned. I om 20.21 uur. Black Beauty om 19.05 uur. Ned. II om 20.35 uur All in the family en om 21.00 uur „De republiek is gestorven bij Dien Bien Phu." Aanhoudend zacht. In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen drooj weer. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. temp. rond 11 gr. Morgen zon: 8.2916.31. Maan: 22.32—11.55. Schev. hoogw.: 6.01—18.22 Laagw. 1.50-14.16. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De christen-de mocratische frakties in dë Twee de Kamer staan nog zeer aarze lend tegenover het nieuwe huur- en subsidiebeleid, met inbegrip van de doorstromingsheffing, dat minister Gruyters van Volkshuisvesting op 1 april 1976 wil laten ingaan. Dit systeem moet komen in de plaats van het bestaande systeem van huurhar- monisatie en -liberalisatie. De aarzeling van de christen-democraten over het nieuwe beleid van Volkshuisves ting, bleek gisteren in de vergadering van de Tweede Kamercommissie van Volks huisvesting, waar de K. V. P.-er Cornelis- sen zijn „grote twijfels" uitsprak over het nieuwe systeem, dat het verdelen van woningen in kwaliteitsklassen inhoudt. Zijn A.R.-collega Scholten drong erop aan het bestaande systeem voorlopig nog maar te handhaven. Ook bij enkele ande re frakties leven veel bezwaren. Minister Gruyters en staatssecretaris van Dam willen het nieuwe systeem van huiirbepa- lingen en doorstromingsheffingen echter op 1 april 1976 invoeren, omdat het vol gens hen veel eenvoudiger en overzichte lijker is dan de bestaande voorschriften. In het voorjaar 1975 zullen de uitgewerk te voorstellen van het nieuwe huur- en subsidiebeleid bij de Tweede Kamer in gediend worden. Daarna kunnen zij in behandeling komen. Toch vreest de minister, dat de in dit beleid passende huurverhogingen van acht procent misschien hoger moeten uit vallen. De acht procent noemde hij giste ren aan de optimistische kant. Dit opti misme had overigens ook gegolden de woningbouw van dit jaar, die met 20.000 teruggelopen is. Het bouwpro gramma voor dit jaar zal onder de 120.000 woningen blijven, zei de minister gisteren. Intussen heeft staatssecretaris van Dam een wetsontwerp „meldingsplicht en ma ximering huurverhogingen" ingediend. Dit ontwerp is bedoeld om „een buiten sporige huurprijsontwikkeling" tegen te gaan. Het gaat hierbij om hogere huren, dan acht procent. Drs. van Dam vreest namelijk, dat vooruitlopend op het nieu we beleid de huren te veel gaan uitlopen. De in opspraak gekomen Eindhovense toneelgroep „Proloog" (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - De Eindhovense toneelgroep Proloog bedrijft een groot aantal strafbare zaken. Deze beschuldiging is afkomstig van oud-staatssecretaris van CRM en thans DS '70-Kamerlid mevr. Ph. van Veenendaal-van Meggaelen. Zij zegt over bewijzen te beschikken dat Proloog zich o.m. schuldig zou hebben gemaakt aan: "diefstal van Philipsdocu- .menten, die uiterst geheim waren; het plaatsen van afluisterap paratuur in Eindhovense openbare gebouwen; het indienen van valse declaraties bij de gemeente Eindhoven; het achterhouden van pensioenpremies; diefstal van allerlei officiële overheids stukken uit Eindhovense gemeenteburelen. Volgens mevr. Van Veenendaal zijn de burgemeester en de politie van deze feiten op de hoogte. Mevr. Van Veenendaal vindt het voorts vreemd, dat Proloog, die na een afwijzing van subsidie opnieuw bij minister Van Doorn om subsidie heeft aangeklopt, tal van dure uitgaven doet, die niet op de begroting voorkomen, zoals de uitgave van een dure twee-kleurendruk folder (kosten 30.000) en een reis naar Berlijn. Mevr. Van Veenendaal wijst erop, dat Proloog-leider Rick Hancké gewezen commissaris is van een Trotzkistische beweging. Het zou haar niet verbazen als Pro loog geld uit extreem linkse beurzen (Oostbloklanden) ont vangt. Zij is ervan overtuigd dat de Binnenlandse Veiligheids dienst momenteel de gangen van Proloog nagaat. inimiiiuiiiiiiiiniiiiiii GIFT VAN SINT miuiüiüiiiuiiiM'iiiii SNEEUW IN VS en macht moes ten auto's uit do sneeuwmas sa's losgowor- steld worden. ROTTERDAM (ANP) Ondanks de enorme voor raden olieprodukten, die overal in Europa liggen opgeslagen, zijn de vrije -wereld-marktprijzen van sommige produkten aan het oplopen. In Rotterdam, een van de belangrijkste centra van de vrije markt, wordt nu 117 Amerikaanse dollar per ton superbenzine gevraagd. Dat is zo'n 6 dollar meer dan per 1 oktober. Ook de stookolie wordt duurder: van 64 dollar in oktobr tot 71 dollar nu Volgens een Rotterdamse groothandelaar is de Sinterklaas, nooit een ran cuneus man ge weest, al heb ben sommige ouders hem in het verleden wel als zodanig gebruikt, draagt ook het Leger des Heils een goed suikeren hart toe. Zeker als het gaat or de kerstvierin gen van het le ger. die de Sint temidden van de consumptie eruptie ron dom zijn ver jaardag wellicht nog slechts als een van de wei nige door hem goedgekeurde feesten be schouwt. Van daar zijn ge vend handge baar in de pot, al kan het bij nader inzien ook zijn, dat hij er wat uithaalt om zijn eigen stijgende kosten te drukken. DEN HAAG In het zieken huis Westeinde is vannacht na een kortstondige ziekte op de leeftijd van 52 jaar overleden de heer Wim Buys, manager van de Bijenkorf te Den Haag en secre taris van de sectie betaald voet bal van FC Den Haag. Boerenpracht en Visserstooi is de titel van een tentoonstelling van nederlandse streeksiera- den, die van 13 december tot 3 maart wordt gehouden in Mu seum Boymans- Van Beuningen te Rotterdam. Aanslag Onbekenden hebben maandagavond een aanslag ge pleegd op de premier van Peru, Edgardo Mercado Jarrin. De be windsman bleef ongedeerd. prijsverhoging het gevolg van het feit dat vele raffinaderijen ver onder hun normale capaciteit produceren. De houders van witte benzinepompen zeggen nog. niets gemerkt te hebben van het duurder worden van benzine. Zij zijn dan ook niet van plan hun. eigen prijzen te verhogen; Zelfs de pomphouders, die 91 cent vragen voor een liter superbenzine, zouden nog winst maken, zij het slechts een halve cent per liter. Van onze parlementaire redactie Den Haag Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond is van mening, dat werklozen wier functies in aantal sterk afneemt of niet meer bestaan in verband met gewijzigde stucturen, geen uitkering meer moeten krijgen als zij zich niet laten omscholen tot een gelijkwaardig beroep. Het N.C.W. vindt, dat nog te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden in de wet om de werkloosheidsuitkering te stop pen bij het afwijzen van aangeboden om scholingsmogelijkheden. Dit komt omdat de arbeidsbureaus en de bedrijfsorganisaties (uitvoeringsorganen van de sociale verzeke ring) verschillende opvattingen hebben over de aard der omscholingen waartoe werklo zen verplicht kunnen worden. Mede daar door komt een speciaal omscholingsprogram ten behoeve van de metaalindustrie moeilijk van de grond. Daardoor is ook volgens het N.C.W. verklaarbaar, dat er zo'n 70.000 vaca tures zijn in het bedrijfsleven, terwijl er geweldige werkloosheid is (in november met 14.500 gestegen tot 163 000). Wie herscholing weigert iedereens goed recht overigens moet volgens het NCW buiten de uitkeringen vallen. Door een dere aanpak zullen vakatures dan eerder worden vervuld en komt er een einde aan de volgens velen schrijnende situatie var een verkeerd gebruik van de werkloosheids uitkering, aldus het N.C.W. WASHINGTON (RTR) De Sovjet-Unie en de Verenig de Statenhebben voorlopige overeenstemming bereikt over een „plafond" voor hun wederzijdse strategische kernwapens. President Ford maakte dit gisteravond op een persconferentie bekend en zei daarbij dat beide landen zijn overeengekomen hun strategische kernra ketten en met kernwapens uitgeruste zware bommen werpers voor de komende tien jaar elk beneden een aantal van 2.400 te houden. Voorts is afgesproken dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie 1.320 van de toegestane wapens mogen uitrusten met meervoudige kernkoppen. Dergelijke kern wapens, die door een en dezelfde raket worden gelan ceerd, kunnen verschillende doelen treffen. Deze afspraken zijn gemaakt tijdens het topoverleg dat Ford en Brezjnjev op 23 en 24 in Vladivostok hebben gevoerd. Er zullen, aldus Ford, gedetailleerdere onderhandelingen gevoerd moeten worden alvorens het voorlopige akkoord in een duidelijke overeenkomst kan worden omgezet. Hij hoopte dat een dergelijke overeenkomst kan worden ondertekend bij het bezoek dat Brezjnjev volgend jaar aan Washington zal brengen. Volgens de Amerikaanse president liggen de overeenge komen maxima ver beneden het bewapeningsniveau dat in dezelfde periode bij een totale bewapeningswedloop zou worden bereikt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Nederland zijn circa 1.033.000 personen van vijf jaar en ouder lichamelijk ge handicapt, ofwel 8,7 procent van de gehele bevol king. In Zuid-Holland is dat percentage 9,9. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het C.B.S. heef gedaan naar de lichamelijk gehandicapten in ons land. De meeste handicaps ontstaan in de leef tijdsfase 45 tot 64 jaar. van de groep 5 tot 19 jaar is 1,7 procent gehandicapt, van de groep 75 jaar en ouder 36 procent. Het onderzoek betrof alleen lichamelijk gehandicapten en niet de geestelijk of geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Het CBS hanteerde als definitie: „Iemand van wie een of meer lichaamsfuncties in bepaalde mate gestoord zijn". Men is tol de conclusie gekomen, dat van de gehandicapten 42 procent moeilijk loopt. Dat 45 procentproblemen heeft met het uithou dingsvermogen (hart en longen) endat 16 procent stoornissen heeft aan de hand, arm, gehoor of evenwicht; 61 procent heeft boonstoornis, 39 procent heeft twee of meer handicaps. De handicaps zijn bij 82 procent van de betrokken ontstaan door ziekte of ouderdom, bij 13,3 procent door een ongeval en bij 11 procent aangeboren. Van de gehandicapten woont 8,7 procent in een tehuis, is 11,5 procent alleenstaand en is 79,8 procent niet van een huishouden. Van de mannen hoeft 33 procent een beroep (vrouwen 8 procent) en is 60 procent gepensioneerd (vrouwen 21 procent). Het CBS-onderzoek, dat nog vijf uitgebreide deelstudies zal opleveren, is gebaseerd op een enquête onder 55.367 gehandi capten. Het zal een basis voor het overheidsbeleid betreffende gehandicapten kunnen vormen: opdracht tot dit eerste landelij ke onderzoek op dit gebied gaven de ministeries van CRM, Sociale Zaken en Volksgezondheid. Deze 'zelfdenkende', mat9talen 4-kleurenballpoint Is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul (NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leldse Courant adres -- woonplaats stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenbalipoint naar. naam adres woonplaats

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1