£eidóc(2ou/ui/nt NEERSLAG IN HERFST BREEKT ALLE RECORDS Afval storten in wateren is nu strafbaar FRANSE POST DRAAIT WEER alstublieft Ziekenhuis weet geen raad met doodzieke baby Kaping mislukt Surinaamse Javanen dreigen met migratie Kapers blijven in Tunesië Maandag 2 december 1974, 67e jaargang no. 19982 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune.j Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32,21jaar f 125.25 - losse nummers 45 cent. Het ding TV-spel „Het ding" op Ned. II om 20.21 uur. Piet Keizer als verslaggever in FC Avondrood om 19.05 uur. Neerlands Hoop om 22.10 uur. ZACHT WEER Veel bewolking maar geen re gen van betekenis. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuid westelijke wind. Maximumtem peraturen ongeveer 11 graden. Morgen zon: 8.28-16.31 Maan: 21.10-11.27. Schev. hoogw.: 5.17-17.36. Laagw.: 1.01-13.26. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De 16 maanden oude baby Stephan Blom uit de Piet Köhlerstraat in Rijswijk is zaterdagmiddag op het nippertje aan de dood ontsnapt. Omdat het kind een grote hoeveelheid chloor had gedronken, bracht de vader het samen met een buurvrouw in de auto naar het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag. De afdeling Eerste Hulp verwees de man echter tot zijn ontsteltenis naar het Juliana-kinderziekenhuis, omdat Leyenburg geen "speciale kinderafdeling" zou hebben. Op weg naar het kinderziekenhuis raakte de heer Blom, die in Den Haag slecht bekend is, echter de weg kwijt. In paniek klampte hij daarom op de Laan van Meerdervoort de beman ning van een politiewagen vast, 'die de baby met loeiende sirene naar het Juliana-ziekenhuis reed. Daar werd een ernstige slokdarmverbranding geconstateerd. Zondagavond was het kind er nog ernstig aan toe, maar levensgevaar was geweken. Volgens mevrouw A. L. M. Hamming, directrice van Leyen burg, heeft de afdeling Eerste Hulp daar juist gehandeld. Zij verklaarde gisteravond dat het ziekenhuis niet beschikt over de medicamenten om kinderen met vergiftigingsverschijnselen te behandelen. Wel kunnen volwassenen die hieraan lijden, worden geholpen. RAMP Wijd en zijd verspreid liggen de wrakstukken van de Boeing 727 van de TWA die giste ren met 93 in zittenden bij Upperville (Vir ginia) is neerge stort. Alle inzit tenden kwamen om het leven. Het toestel dat in zeer slecht weer een land ing probeerde te maken, stort te neer vlak bij een terrein, waar een ge heim onder gronds rege ringscentrum gevestigd is. Het centrum. Mount Waether genaamd, dient als hoofdkwar tier voor de Amerikaanse president en an dere functiona rissen. in geval van rampen in Washington. Van Agt wil erkenning van atoompacifisten (van onze parletnentaire redac tie) DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie wil de zgn. atoom- pacifisten als gewetensbe zwaarden tegen de militaire dienst erkennen. Hij heeft het kabinet voorgesteld de huidige wet, die alleen gewetensbezwa ren van religieuze en ethische aard erkent, in die zin uit te breiden. Zijn voorstel heeft veel weg van een compromis. De meningen in de regeringscoalitie zijn na melijk sterk verdeeld over deze kwestie. Een aantal WDM-leden en pro gressieve Kamerleden hebben vanmorgen de dienstweigeraar Kees Vellekoop begeleid naar het paleis van Justitie in Den Haag. Vellekoops politieke ge wetensbezwaren zijn niet er- Lcgeroefening President Amin van Oeganda heeft zater dag meegedeeld dat bij een oe fening van een pas gemechani seerd bataljon van het Oegan- dese leger vijf mensen om het leven zijn gekomen en 75 ge-, wond. Karatsji (AP) Een met een plastic pistool gewapende jonge Pakistaner heeft geprobeerd een DC-10 van de maatschappij Swiss Air te kapen. De gezag voerder van het toestel wist de man echter om de tuin te leiden zodat deze op het vliegveld van Karatsji door veiligheidsagen ten kon worden ingerekend. Turk steekt landgenoot dood Van een onzer verlsaggevers LEIDERDORP De 29-jarige Turkse gastarbeider, M. Cakar, Is gisteren doodgestoken door zijn 27-jarige landgenoot S. K. In het barakkenkamp aan de Zijldijk kregen de twee om nog onbekende redenen hevige ru zie met elkaar. K., die nog steeds voortvluchtig is, heeft volgens de Leiderdorp- se politie in blinde woede zijn slachtoffer diverse steken in de hartstreek toegebracht. Cakar overleed vrijwel onmiddellijk. DE BILT (ANP) De drie herfstmaan den zijn ongekend nat geweest, vporaJ in de kuststrook. Zolang de neerslag in ons land regelmatig wordt gemeten, is een zo natte herfst in de meeste streken nooit voorgekomen. Het neerslagrecord van 1763, ruim tweehonderd jaar geleden toen 432 mm regen werd genoteerd in Zwanenburg bij Halfweg werd daar met 7 mm gebroken. "Zowel in De Bilt als in Den Helder, Vlissingen en Maastricht, waar al ruim 120 jaar metingen worden verricht, heb ben de drie herfstmaanden nooit zoveel neerslag opgeleverd. In de stad Gronin gen daarentegen was de herfst in 1852, 1944 en ook 1968 nog natter. In een strook langs de kust is ongeveer 450 mm gevallen. In Drente en Overijssel was het over het algemeen minder nat, gemiddeld ongeveer 180 mm minder. In het gehele land is gemiddeld 356 mm gevallen tegen 216 normaal. Het grootste landelijke gemiddelde werd' tot dusver gehaald in 1944. De herfst van dit jaar heeft dit record gebroken met ruim twintig mm. De herfst was ditmaal ook koud en som ber. In De Bilt waren de drie herfstmaan den na 1965 niet meer zo koud en na 1968 niet meer zo somber geweest. Gemiddeld waren van elke drie dagen er twee te koud. Het verschil in temporatuur tus: oktober en november het algemeen opvallend klein. ditmaal MISS Het was goen eenvoudige taak voor do Jury om uit deze schare van schoonho- don miss Bang kok te klozon. Na voel wlkkon on wegen vlol do kouze op de 20-jarlge Sang- kao Boonroun. PARAMARIBO Ongeveer tienduizend Surinamers van Javaan se afkomst willen financiële steun van Nederland. Als zij die niet krijgen, dreigen zij massaal naar Nederland te zullen migreren. Het zijn arbeiders die hebben gewerkt op de plantages Marienburg en Sorgvliet. In Paramaribo is dit weekeinde een stichting opgericht die ach ten doel stelt de situatie van de plantage-arbeiders en hun nakome lingen te verbeteren. Voorzitter is het NPS-statenlid Salam Somo- hardjo. Als de tienduizend mensen zijn geregistreerd, wil de stichting een brief schrijven naar de Nederlandse regering om steun te vragen voor projecten zoals rijstbouw en een tehuis voor ouden van dagen. De stichting zegt dat de plantage-arbeiders in behoeftige omstandig heden verkeren en dat dat niet de schuld is van de Surinaamse regering maar van de voormalige Nederlandse plantage-eigenaren. Daarom richt zij zich ook tot de Nederlandse overheid en niet de Surinaamse. Het gaat, aldus de heer Somohardjo om mensen die op Mariënburg en Sorgvliet een pensioen krijgen van sf 1 tot sf 2 per week. Hij zei dat Nederland de plantages verwaarloosd heeft achtergelaten. De stichting wil de zaak zo snel mogelijk afhandelen omdat de Javanen nu nog de Nederlandse nationaliteit hebben maar die bij de onafhankelijkheid van Suriname (voor 1976) zullen verliezen. En als de steun van Nederland niet komt, zei de heer Somohardjo, is het niet moeilijk migratie te organiseren. Het is gemakkelijk een schip te huren. Deze mensen zijn nu nog Nederlanders en Nederland moet ze toelaten. VOETBAL utïU w UCHE De grote verrassing van zondag, was wel, dat Ajax zich in AZ ver slikte. fVIE OU '5 KAN ONS NIET B'jJ) j H0UPG1 De amateurs hadden weer eens rust. Als het ooit zomer wordt mogen ze de schade inhalen. Hongerstaking De Ierse zus jes Dolours en Marion Price, die een levenslange gevangenisstraf uitzitten voor bomaanslagen in Londen, hebben hun hongersta king, die zij vorige week begon nen, na 48 uur beëindigd. Do lours en Marion Price gingen in hongerstaking omdat de Britse minister van binnenlandse za ken Roy Jenkins te kennen had gegeven dat zij voorlopig niel naar een Noorierse gevangenis zullen worden overgebracht LUXE CEL Dit Ia de nieu we federale gevangenis In San Dl ego Cal If oral Het gebouw heeft 22 ver- diepingen en beeft 32 mil- Joen guldens gekost. Er Is TUNIS (AP) - President Habib Bourguiba van Tunesië heeft verklaard, dat Tunesië de vier Palestijnse commando's die ver leden week met een VC10 van British Airways in Tunis aan kwamen, niet zal berechten of aan de Palestijnse bevrijdings organisatie (PLO) zal uitleveren. „Ik geloof dat het de beste op lossing is ze hier in Tunesië te houden", zo heeft Bourguiba verklaard. „Bovendien hebben we het viertal beloofd hen niet te zullen berechten. Ze vertrou wen ons en wij moeten onze belofte houden". PARIJS(RTR) Dertig dui zend ton poststukken liggen in de Franse postkantoren to wachten om gesorteerd, ver zonden cn besteld te worden nu de 340.000 postbeambten vandaag, na een staking van 43 dagen, weer aan het werk zijn gegaan. In de afgelopen zes weken zijn de voornaamste eisen van het stakende PTT-personecl een minimum-salaris van circa 935 gulden per maand en het aan trekken van meer personeel door de regering niet ingewil ligd. De leider van het commu nistische vakverbond CGT, Georges Seguy, heeft zich bij de nederlaag neergelegd, maar zo zei hij: „De geschiedenis heeft aangetoond dat sommige akties, die niet onmiddellijk een overwinning opleverden op de lange duur toch hun zin blijken te hebben gehad". Het zal volgens de PTT nog wel twee maanden duren voor de achterstallige post verwerkt is. Eerst gaat men beginnen met de zogenaamde snelle („eerste klas") post Deze kan in twee dagen zijn wegge werkt Door de normale kerst drukte zal het wel eind januari worden voordat de opsla gruimten van de posterijen weer leeg zijn. Do staking bij de posterijen heeft vooral veel schade toege bracht aan de kleine bedrij ven, die geen bestellingen via de post binnenkregen. Een groot aantal van hen i3 failliet gegaan. De postorderbedrij ven, die helemaal van de PTT afhankelijk zijn, schatten een gezamenlijke schade van bijna 400 miljoen gulden geleden te hebben. Schadeclaim 50 eieren AMSTERDAM (ANP) - Een jon gen wilde dit weekeinde bij de politie in Amsterdam-Noord een aanklacht indienen tegen een onbekende eigenaar van een hem onbekende hond die een van zijn kippen had gebe ten. De kip was daardoor van de leg geraakt De jongen wilde de schade clai men bij de eigenaar van de hond. Hij verwacht gedurende twee maanden een verlies van zes eieren per week, in totaal ongeveer vijftig eieren. De poli tie was niet zonder meer bereid een onderzoek in te stellen. Men verwees de jongen naar een ad vocaat om zijn schadeclaim op te stellen. DEN HAAG (ANP) Het in het water storten van sterk verontreinigende cn scha delijke afvalstoffen kan voortaan absoluut worden verboden. Het gaat hier om stoffen die een bedreiging zijn voor het waiermi- lieu, de in het water levende organismen en de gebruikers van het water. Het verbod is mogelijk geworden door een uitvoeringsbesluit op basis van de wet „ver ontreiniging oppervlaktewateren" dat is on dertekend door de ministers Westerterp van Verkeer en Waterstaat en Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. In een bijlage bij dit besluit staan een aantal voor het water gevaarlije stoffen vermeld. Dat zijn onder andere organische Halogeen- en siliciumverbindingen, olie, de meeste me talen, kankerverwekkende stoffen, bestrij dingsmiddelen en plastics. Hieruit kunnen de ministers die stoffen aanwijzen waarvoor het verbod gaat gelden. Met het voorbereidende onderzoek hiervoor is inmiddels begonnen door een speciale werkgroep. Het uitvoeringsbesluit bepaalt verder dat voor alle lozingen van afvalstoffen waarvoor geen afvoerleiding wordt gebruikt, een gunning nodig is. Niet onder het uitvoeringsbesluit valt het lozen van huishoudelijk afvalwater van an dere vaartuigen dein woonschepen. De lozing van afgewerkte olie door binnenschepen wordt binnenkort geregeld via een wet che mische afvalstoffen. Comité wil raad Haarlem kunst in schoen schuiven HAARLEM In Haarlem is een comité opgericht, dat het door burgemeester cn wethouders afgekeurde kunstwerk „Ons erelid" wil aankopen om het de gemeenteraad aan te bieden., De raad kan dan, als vertegen woordiging van de Haarlemse bevolking, oordelen of het al dan niet in Haarlem moet blij- Een jury had het object voor aankoop voorgedragen. Burge meester mr, dr. L. de Gou van Haarlem en de wethouders be sloten dat rviet te doen, omdat zij geen kunstwerken wensten, die stadsgenoten of hun over tuiging bewust in een onjuist daglicht stellen. Het object is geïnspireerd op burgemeester De Gou, die wegliep van een concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, omdat het Wilhelmus niet werd ge speeld. De leden van het comité, onder wie oud-wethouder D. J. A. Ge luk en vijf oud-raadsleden, vin den dat de overweging van bur gemeester en wethouders de weg opent tot het verwijderen van karikaturale voorstellingen en geschriften uit openbare bi bliotheken in Haarlem. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u do klolno moolto dool eon nieuwe abonnee to winnen voor onze krant. Altijd doon. NOTEER m.l.vals nieuw kwartaalabonnoe van de Leidse Courant naam: - adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: *dres: plaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1