FC Den Haag kon opnieuw voorsprong niet vasthouden LATTEK WEG BIJ BAYERN Trainer Hughes krijsend ais ©en nar na gelijkmaker van Haarlem Grap was voor ernst FC Amsterdam had nog teveel kansen nodig Hoge dunk Nederlandse scheidsrechters Henk van Leeuwen (op de achtergrond zichtbaar) heeft slecht ingeschoten. Maar dat is verdediger Vrijhof (de meest rechtse op de foto) zich niet bewust. Per ongeluk raakte hij de bal aan en scoorde voor.... FC Den Haag. HAARLEM - Gebrek aan routine heeft FC Den Haag in Haarlem weer een punt gekost. Net als bij Roda JC en Wageningen kwam de uiterst secuur schuiven de ploeg van trainer Boskov op een voorsprong van 10, maar het vertrouwen verdween langzaam. De schakels pasten niet zo goed meer in elkaar en de tegenpartij werd de kans geboden het offensief te koesteren. Aldus gebeurde weer. Trainer Boskov kneep tenslotte zijn handen dicht met het verdiende gelijkspel van 11. "Dit is gewoon een kwestie van routine. De overwegend jonge spelers willen te graag winnen. Zij forceren zich en missen daarna de rust en het vertrouwen de partij af te maken." Niettemin was Boskov dik tevreden. "Er bleek een groot deel van de wedstrijd dat de ploeg met weer meer overleg dan tegen Cambuur opereert." Schuldig aan het gelijkspel was Martien Jol. De Haagse mid denvelder deed offensief vaak erg leuk werk, maar faalde gis teren als breker, als stoorder. Dit tot ergernis van Aad Mans veld, die zijn collega herhaalde lijk wees op zijn feilen. Maar het hielp niet en steeds viel er een gat op de plaats waar Jol 'had moeten staan. Een kind kon daarom voelen aankomen dat de fortuinlijk voor FC Den Haag tot stand gekomen voor sprong van 1—0 (een eigen doel punt van de Haarlemmer Vrij hof) gemakkelijk weggewerkt zou worden. Het typeert echter de zwakte van Haarlem, dat het pas een kwartier voor het einde van de wedstrijd de kans schoon zag. Een uitgekookte speler als "beer" Wentink dook precies in de door Jol ongedekt gelaten ruimte en kopte de bal uit een lage voorzet van Bos- hardt hoog in de touwen: 11. Als een nar.. De veelgeplaagde trainer van Haarlem, Barry Hughes wist zich geen raad van blijdschap en sprong als een bezetene uit zijn dug-out. Krijsend als een nar zweepte hij de tamme toe schouwers in-het stadion op tot Mohammed All in zijn laatste gevecht tegen Foreman in Zai re. Minutenlang duurde deze manifestatie en de toeschou wers amuseerden zich. La chend werd de door het dolle heen zijnde Hughes tenslotte door de masseur van Haarlem weer de dug-out ingedreven. Net voor scheidsrechter Boos- ten handelend wilde ingrijpen. Clown Hughes: „FC Den Haag was rijp om onder de voet gelopen te worden. Op zo'n mo ment kan het publiek als twaalfde veldspeler ontzettend nuttig zijn. Met wat geluk sleurt zo'n explosie je elftal door de malaise heen. Dat had den deze stuk voor stuk hard werkende spelers verdiend." Maar doelman Thie redde in die benarde periode voor FC Den Haag weer erg veel. Zodat er voor Haarlem niet meer in zat. Maar de act van Hughes was spektaculair. Zonder meer. Later lachend: "Toch ben ik tevreden met dit gelijkspel. Enkele weken geleden lieten de spelers het hoofd hangen wan neer een tegenpartij scoorde. Maar die periode is kennelijk voorbij. Gelukkig maar. Ik heb nu weer hoop gekregen dat Haarlem zich alsnog zal red- Aad Mansveld houdt de bal omhoog, waarmee FC Den Haag tegen Haarlem een voorsprong heeft genomen. De andere spelers (inclusief nummer 10: Henk van Leeuwen, de maker van het doelpunt) lopen vergenoegd naar de middenstip terug. tuurlijk logisch, maar het feit blijft bestaan dat FC Den Haag in Haarlem een schot voor open doel heeft gemist Het goed voorbereide elftal van Boskov maakte het spel helemaal, na het korte beginoffensief van de thuisclub, en toen het als prijs voor dit initiatief een voor sprong mocht nemen leek het ergste achter de rug. De over winning kon FC Den Haag moeilijk meer ontgaan. Vooral op het middenveld, dat in zijn oorspronkelijke opstelling (Jol, Perazic en Bres) een stuk ster ker speelt, hield FC Den Haag het heft in handen. Dat resul teerde in de 36ste minuut van de eerste helft in een verkeerde terugspeelbal van Wentink. Aasgier Van Leeuwen was on middellijk bij de bal om de fout af te straffen, passeerde aus- putzer Van der Berg en schoot de bal tenslotte slecht langs doelman Poldervaart. In zijn haast om het doel af te scher men nam verdediger Vrijhof de bal per ongeluk mee en schoot in eigen doel. Haarlem, dit seizoen al zo vaak door pech achtervolgd, zag het somber in. Temeer, omdat FC Den Haag toen nog niet wilde terugschakelen. Een misver stand in de verdediging van Haarlem stelde Leen Swanen- burg kort na het begin van de tweede helft in staat alleen op doelman Poldervaart af te gaan. Maar het geluk was met Haarlem en Poldervaart kreeg de slecht ingeschoten bal klem- vast te pakken. Dat was de beslissende kans van FC Den Haag om de zege veilig te stel len. Daarna kreeg Haarlem toch weer hoop door het initia tief na5r zich toe te trekken. Maar het gevaar leek niet groot omdat het aanvalsspel van de thuisclub de bezieling miste. Totdat "beer" Wentink ontdek te waar FC Den Haag zwak was en zijn ploeg haar een ge lijkspel schoot HANS DE BRUYN Scoreverloop 36.Vrijhof 0-1 (eigen doel). 73.Wentink 1—1. Scheidsrechter: Boosten. Toe schouwers: 3.000. FC DEN HAAG: Thie, van Vliet Mansveld en Korcvaar., De Caluwe (Ouwchand), Perazic en Bres., Jol, van Leeuwen, Ling en Swanenburg. MANCHESTER George Best heeft een 51-Jarige In woner van Manchester drie maanden gevangenisstraf betorgd. In een hotel in Manchester hoorde Best dat iemand op belde om te zeggen dat er gens een bom was verbor gen. George Best greep de man vost en waarschuwde de politie. Zaterdag kwam de zaak voor. De verdachte Joseph Aldridge uit Man chester bevestigde dat hij in een telefoongesprek had verteld dat in een bar een bom zou ontploffen, maar voegde hij er aan toe: "Dat was maar een grap". De rechter veroordeelde de grappenmaker tot drie maanden gevangenisstraf. Amsterdam Het noodzakelijke geluk miste FC Amsterdam weer eens in het treffen tegen Wagenin gen. De Lieverdjes speelden goed voetbal ongetwijfeld beter dan tegen Fortuna Düsseldorf in de UEFA-Cup-wedstrijd maar kon den dit betere voetbal niet honore ren met een overwinning. Waarbij wel aangetekend moet worden dat het natuurlijk een gebrek aan kwa liteit is wanneer men slechts een van de zeer vele kansen kan benut ten. FC Amsterdam zette de aanvallen uitste- - kend op, waarbij vooral Jaap Visser en Theo Husers een hoofdrol vervulden, maar de afwerking ontbrak. Bovendien was het erg moeilijk om een gaatje te vinden in de opeenhoping van spelers voor het doel van de Wageningse doelman Van Geffen. On danks het bijna voortdurende overwicht dat de hoofdstedelijke formatie bezat, behoefde Van Geffen toch weinig spectaculaire red dingen te verrichten. Wageningen dat erg voorspoedig was begon nen na drie minuten kon spits Groenen dijk gebruik maken van een wilde trap van Block, waarbij de uitlopende Jongbloed in de grond trapte, om de score te openen kreeg daama echter weinig voet meer aan de bal. FC Amsterdam, geruggesteund door de onverwacht grote zege op FortunS Düs seldorf, wilde nu in de nationale competitie eindelijk ook wel eens demonstreren dat het beter kon. De combinaties vloeiden uit de benen, de voorwaartsen met de weer zeer actieve Nico Jansen aan het hoofd liepen permanent storm, zodat het slechts een kwestie van tijd bleek of de achterstand zou zijn weggewerkt. Maar naarmate de tijd verstreek werd FC Amsterdam nerveuzer. Temeer daar enkele harde schoten van Hu sers en de bijzonder goed spelende Fransz rakelings het doel misten. Toch kwam vijf minuten voor rust de zozeer begeerde tref fer. Nico Jansen omspeelde in een vloeiende beweging twee man en schoot daarna onge looflijk hard langs de verschrikte Van Gef fen: 11. Direct na rust hanteerde FC Amsterdam een ander wapen. Was er de eerste helft teveel door het midden gespeeld, nu werden de vleugels meer in het spel betrokken en dit resulteerde in veel gevaar voor het Wage ningse doel. De Amsterdammers probeerden het enkele malen, maar hun schoten strand den in de wirwar van benen. Ook Jan Fransz, Visser en Van de Ban trachtten met schoten de defensie te ontwrichten, maar steeds was er wel een Wagenings lichaam- deel in de baan van het schot. FC Amster dam werd er moedeloos onder, doch bleef positief spelen. Wageningen moest enkele malen aan de noodrem trekken, maar slaag de er toch in het gelijke spel vast te houden. Scoreverloop: 3. Groenendijk 0—1 40. Jansen 1—1. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers. 4500. FC Amsterdam: Jongbloed; Flinkevlcugel, Koop man, Fransz, Bianchi (Cornwall); Van de Ban, Van de Merkt, Visser; Husers, Jansen en Van der Lem, Wageningen: Van Geffen; Block, Wellerdieck, Ver meer, Tomas; Van Osenbruggen, Ooms, Broecks; Hamberg, Groenendijk en Menting (Ponsen). MüNCHEN Udo Lattek zal aan het eind van dit Bayern Bayen München verlaten. De 39-jarige oefenmeester heeft nog een contract tot en met 30 juni 1976, maar hij is met het bestuur van de Westduitse Bundesliga- vereniging overeengeko men dit voortijdig te beëindigen. Udo Lattek werkt sinds 1 mei De tijd dat de Westduitse 1970 bij Bayern München. On- trainer Lattek door het PU- der zijn leiding werd de club bliek werd aanbeden is voor- drie kcerl landskampioen, ver bij. overde een keer de Duitse be ker en legde dit seizoen beslag op de Europacup voor lands kampioenen. VfB Stuttgart, een van de drie verenigingen met direct degra datiegevaar in de Westduitse Bundesliga, heeft zondag zijn trainer Hermann Eppenhoff, met onmiddellijke ingang, ont slagen. Eppenhoff is de tweede Bundesligatrainer, die op straat werd gezet, Horst Buhtz van het nog lager geklasseerde Wuppertaler SV ging hem voor. LONDEN Er bestaan op de wereld geen betere voetbalscheidsrechters dan de Neder landse, schrijft Malcolm Allison in het pro grammablad voor de wedstrijd van Chrystal Palace tegen Charlton, die Palace met 21 Allison, die als manager Crystal Palace van de eerste naar de derde divisie bracht, zegt: "Ne derlandse scheidsrechters zijn uitstekend. Zij schijnen doelmatiger en fitter en zij tonen een bijzonder instinct voor het toepassen van de voordeelregel. Waar Britse scheidsrechters vaak te vlug fluiteri, hebben zij zich de kunst van het laten doorspelen eigen gemaakt Het is niet goed voor het binden van de toeschou- de scheidsrechter er niet in slaagl de wedstrijd zo veel als mogelijk te laten voortgaan." Allison voegde er aan toe: "Op het gebied van de conditie kunnen wij in Engeland veel van de Nederlands scheidsrechters leren. Het zou ook niet slecht zijn wanneer de scheidsrechters meer begrip hadden van de tactiek van het voetballen. De speelwijze is in de laatste jaren drastisch gewijzigd, maar instelling en de ma nier van volgen van het spel van de scheids rechter niet." Allison besloot zijn stukje met: Turkse triomf op Zwitserland Istanboel Het Turkse voetba lelftal heeft in Istanboek ge wonnen van Zwitserland met 2-1. Het was een wedstrijd voor groep zes in de voorronden van het toernooi om het Europees kam pioenschap Het «coreverloop was: 18. Müller 0—1, 28. Ismail 1 1, 00 Mchmet 2-1. Er waren 00.000 toeschouwers. De stand In groep 6 is nu: Ierland 2 1 1 0 3 4—1 Turkije 2 1 1 0 3 3—2 Zwitserland 10 0 10 1—2 Rusland 1 0 0 1 0 0—3 NOTA Het verzet tegen de Nota Sportbeleid wordt steeds groter. Dat wil zeggen, steeds meer organisaties vallen de Nota aan. De Provin ciale Sportraad Zuid Holland, de Koninklij ke Nederlandse Zwembond, de KNVB, de sportkoepels die het gehele sportpoten- tieel vertegenwoordi gen. Waarom dan toch nog die sportbonden apart? Om te onder strepen dat zij het vol komen eens zijn met hun overkoepelende organen, die zich over igens niet op eigen ge zag maar op dat van hun "onderhorigen" tot critici hebben op geworpen. Zij doen dat met sterke argu menten, waarvan de sterkste zijn dat de Nota eenzijdig is, te veel onvolkomenhe den heeft en aanstuurt op een monopolisti sche positie. De sport wereld voelt zich voor bijgelopen. Ter verga dering van de NSF heeft een woordvoer der van CRM ver klaard dat er alsnog gesproken zal worden met de sportwereld. Een gunstig teken, mits ook wordt geluis terd naar de stem van die sportwereld die vele deskundigen be zit. Als dat gebeurt zal de Nota wel drastisch gewijzigd moeten wor den, wellicht zelfs te ruggenomen. Afscheid Het is er toch van geko men. Atje Keulen- Deelstra, die na het vorige seizoen ver klaarde niet meer de wedstrijdsport te zul len beoefenen "omdat mijn kinderen groter worden en zij mij no dig hebben", Atje Keulen die overal af scheid nam, huldigin gen onderging en ge schenken ontving, heeft de roep niet kunnen weerstaan. In deze krant heeft zij nog niet zo lang gele den verklaard dat haar besluit om te stoppen onherroepe lijk was. Een mens is veranderlijk, als het weer. Het blijkt voor een topsporter moei lijk te zijn een besluit te handhaven als de grote evenementen weer naderen. Dat is ook gebeurd met atle ten die weer ijlings gingen trainen als de Olympische Spelen naderbij kwamen. "Wat zal het publiek ervan zeggen?", heeft Atje Keulen zich afge vraagd. Dit: "Als je je sterk genoeg voelt en de ontbrekende paar- len aan je kroon wilt toevoegen, moet je dat niet laten maar neem dat voorlopig geen af scheid meer." Trainers Er vallen hoofden van trainers. In Duitsland zijn Udo Lattek, tij dens het wereldtoer- nooi dagelijks op de Duitse tv als de grote kenner en commenta tor, en Eppenhoff ver dwenen, in Breda werd Henk Wullems ontslag aangezegd. Het is het noodlot dat trainers de schuld krijgen als de reslta- ten slecht zijn. Be stuurders mogen zich ook afvragen of zij trainers wel het mate riaal verschaffen om succesvol te kunnen deelnemen aan de competitie. Dat is bij Lattek wel het geval want Bayern Mün chen is nog Bayern MClnchen, met dezelf de spelers. NAC is ook nog NAC, maar een van de beste spe lers, Quaars, werd verkocht en NAC ba lanceert niet voor de eerste keer op het randje. Vorig seizoen werd het in de laatste wedstrijd geholpen door Feyenoord, an ders zou NAC gede gradeerd zijn. Een overweging die het be stuur van de Breda- naars moet worden meegegeven als het slecht blijft gaan.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11