Pantserwagens sluiten bij grens vrachtwagens in kreeften. Verkeerschaos in Amsterdam PRIKAKTIE OPENBAAR VERVOER Anneke Goudsmit bedankt als Kamerlid 23 leden van kapersgroep gearresteerd Niet alleen gelijke lonen voor vrouwen ook voor mannen Brugman legt functie neer Vuilniszak ontploft MEXICO BREEKT MET CHILI 1 ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leunen Woensdag 27 november 1974 67e jaargang no 19978 ifvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen per week 2,49; .kwartaal 32,21; Jaar ƒ125.25 - losse Wat zou u doen? Wat zou u doen? Tv-spel op Ned. I om 20.31 uur. Twee cup samenvattingen om 22.05 uur. In Kenmerk: staalbedrijf in Zuid-Afrika en gesprek met An- dré Kioos op Ned. II om 19.30 VEEL WIND Half tot zwaarbewolkt met buien, harde wind tot storm uit west tot noordwest Temperatu ren tussen 5 en 8 graden. Morgen zon: 8.21-16.35. Maan: 15.43-6.59. Schev. hoogw.: 1.42-14.00. Laag- w.: 9.47-21.58. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Amsterdam ver toonde vanmorgen het beeld van een chaotische draaimolen. Of schoon ambtenaren officieel niet mogen staken, hield het 1750 kop pen tellende personeel van het Ge meentelijke Vervoersbedrijf een zg. prikatie met als gevolg dat er van vijf tot half tien geen trams en bussen reden. Er ontstond een totale verkeersontw richting. Iedereen probeerde per auto de binnenstad te bereiken en liep dus onherroepelijk vast Het gevolg was dat tienduizenden gewoon gin gen lopen of een taxi probeerden te krijgen. Dit laatste liep hier en daar op gevechten uit Dankzij het feit dat de aktie goed georgani seerd was, probeerden schoolbus sen met name die voor gehandi capte kinderen normaal te rij den. Zij kregen echter aanzienlijke vertragingen. Het personeel van het gemeentelijk vervoersbedrijf wil met de prikaktie bereiken dat het dienstrooster verbeterd wordt De chauffeurs en conducteurs vin den dat ze tijdens de spitsuren te zwaar belast worden. De eisen wor den gesteund door het gemeentebe stuur dat de aktie voorbarig vindt, maar dat met ingang van 1 februa ri verbetering in de arbeidsvoor waarden wil brengen. Het wachten is echter op toestemming van de regering. Morgen zal een eerste be spreking plaatsvinden met de mi nister van Binnenlandse zaken. Door de sta king die het Amsterdamse gemeente ve- voerbedrijf tot vanmorgen half tien hield, pro beerden vele mensen bij een bushalte een lift van een auto mobilist te krij gen. Minister Van Agt (links) had gis teravond over de chauffeursactie eon gesprek met collega De Gaay I Fortman, (staande naast hem), staatssecretaris Van Huiten (midden, met afgewend gezicht) "en minister. Boersma (rechts). Men besloot te gen de chauffeuVs een harde lijn te i volgen en niet aan hun eisen toe v® geven. DEN HAAG Nadat gisteren de vele honderden actievoerende chauffeurs vrijwel ongemoeid wer den gelaten, zal vandaag tot tegenmaatregelen worden overgegaan. De regering besloot gister avond de blokkade te breken en niet toe te geven aan de eisen van de chauffeurs. Vanmorgen leid de dat bij de grensposten Bergh-Autoweg en Wuustwezel tot het optreden van pantserwagens van de marechaussee. Door de pantserwagens werden de rijen vrachtwagens „bevroren", zoda nig dat er geen wagen meer wegkan. Men wil daarmee voorkomen dat de vrachtauto's op ande re plaatsen bij acties worden ingezet. De chauf feursactie wordt door het kabinet duidelijk ge zien als een daad van „burgerlijke ongehoorzaam heid". Na overleg met enkele Kamercommissies en een aantal bewindslieden zei minister Boersma gister avond: „Na jarenlang overleg is in Europees ver band besloten tot invoering van de tachograaf, het apparaat dat rij- en rusttijden en snelheden van vrachtwagens registreert Het besluit is op demo cratische wijze tot stand gekomen. Dan moet iedereen in een rechtsstaat zich daar aan houden". Er werd niet meegedeeld tot welke maatregelen de regering besloten had. De heer Boersma zei, dat de organisaties die het met de acties eens zijn, ook verantwoordelijk zijn voor de gevolgen. Het overleg, gistermiddag, tus sen minister Boersma, staatssecretaris Van Huiten en de werkgevers- en werknemersorganisties le verden niets op. De werkgevers eisten dat alsnog de invoering van de tachograaf voor onbepaalde tijd zou worden uitgesteld. Vanmorgen werd de chauffeursactie nog tot zeker 35 grensposten uitgebreid. Gisteravond eiste de actie een dode: bij Denekamp reed een automobi list uit Coevorden tegen een stilstaande onver lichte vrachtwagen. Hij was op slag dood. .De Katholieke Vervoerders Organisatie, KVö heeft zich volledig achter de chauffeursactie gesteld en heeft haar leden in het internationaal vervoer, opgeroepen geen vervoer meer te verrichten en tot nader order de wagens thuis te laten. De getroffen tuinders zinnen op mogelijkheden om toch hun produkten te vervopren en aan de chauf feursblokkade te ontkomen. ■■BH ■BH KONING (WD): (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De te hoge belastingta- i werken de fiscale misdadlg- ïeid in de hand. Dat zei mr. Koning D) gisteren in de Tweede Kamer j de bespreking van de belasting- latregelen voor volgend Jaar. Vol- i de heer Koning wordt dit door pe overheid in de hand gewerkt. directeur-generaal der belastin- jen spreekt van omvangrijke fraude. s land zouden meer dan 500.000 :hte belastingfraudeurs zijn, waar bij de „kruimelfraude" niet wordt meegerekend. Tien tot vijftien per- ie ruim vier miljoen belas tingbetalers zouden de belastingen op een sterke wijze ontduiken. Er is trouwens ook een grote kapi- taalvlucht naar het buitenland, zei de heer Koning. Alleen al vorig jaar hebben zich 226 Nederlandse bedrij ven in België gevestigd en daarvoor 850 miljoen Belgische franks "geïn vesteerd. Het gunstiger Belgische be lastingsysteem maakt dat aantrekke lijk. Volgens een onderzoek door het ministerie van Financiën zou vlucht van belastingbetalers naa: buitenland ontstellend groot zijn. De heer Koning vroeg welke consequen ties de regering hieruit trekt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mevrouw mr. Anneke Goudsmit heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer. Zij heeft dit besluit genomen, omdat zij het niet eens is met het voorzichtige optreden van de Tweede Kamer-fractie van D'66 inzake de abortus-wetgeving. Mevrouw Goudsmit zal worden opgevolgd door drs. G. Nooteboom, die al eerder kamerlid is geweest maar in 1972 niet werd herkozen. Mevrouw Goudsmit is van mening dat het kamerdebat drie weken geleden over het optreden van minister Van Agt (justitie) tegen de Bloemenhove-kliniek in Heemstede een onbevredigend verloop heeft gehad. Volgens mevrouw Goudsmit heeft de fractie van D'66 bij het kamerdebat een standpunt ingenomen dat afwijkt van het progressieve program Keerpunt '72. De brief van minister Van Agt waarin hij een actie tegen de Bloemenhovekliniek in Heemste de aankondigde, was in strijd met keerpunt De fractie meende echter dat het ongewenst was over de brief een interpellatie te houden. Ook wenste de fractie niet dat ik een motie zou indienen. Mevrouw Goudsmit kwam uiteindelijk tot de conlusie dat zij in de fractie niet meer zinvol zou kunnen werken. CAIRO (Rtr) In Libanon zijn 23 leden van de Palestijnse organisatie gearresteerd, die de verant woordelijkheid op zich heeft genomen voor de kaping van een Britse VC-10 vorige week. Het in Cairo verschijnende dagblad Al-Achbar, schreef niet wanneer of hoe de leden van de vóór de kaping onbekende groep .Martelaar Achmed Ab- del-Gafoer", waren aangehouden. Al-Achbar schreef dat Salach Chalaf, een Fatach- onderhandelaar in Tunis, vandaag in Cairo presi dent Sadat van Egypte over de kaping zou berich ten en zou zeggen wie de organisatie financierde. CIA beperkt in vrijheid handelen WASHINGTON (Reuter) De Senaatscommissie van buiten landse zaken heeft gisteren een amendement van wet goedge keurd dat het de centrale inlich tingendienst (CIA) verbiedt in het geheim te werken zonder te voren congrescommissies te ver wittigen. Het amendement verbiedt de CLA geld uit te geven voor ande re zaken dan het inwinnen van inlichtingen overzee, tenzij de president vindt dat een geheime operatie nodig is voor de natio nale veiligheid en daarvan de betrokken Congrescommissies in kennis stelt „Geven voor levenn Niets vermist na inbraak (Van een onzer verslagge vers) Den Haag Een nader onderzoek heeft uitgewe zen dat er, in tegenstel ling tot eerdere berich ten, bij een inbraak ln Den Haag geen legitima tiebewijzen voor de actie „Geven voor leven" zijn gestolen. De inbraak werd ge pleegd in een schoolge bouw, waar materiaal voor de actie lag opgesla-, gen. In de school werden vernielingen aangericht en materiaal voor de actie werd op straat gegooid. Vanuit Utrecht was even eens diefstal van actie materiaal gemeld. Dit blijkt echter het werk te zijn geweest van een grappenmaker. Rome - In Verona is maandag Ilaria Melloni, de 20-jarige dochter van de directeur van een verzekeringsmaatschappij, ontvoerd. De ontvoerders heb ben een losgeld van 1,5 mil joen geëist. Het meisje is maan dagmiddag ontvoerd toen ze per auto op wag was naar een vriend. De wagen is onbeheerd aangetroffen. Er bevinden zich nu in Italië negen mensen ln de macht van ontvoerders. funnel Terwijl Frankrijk staat te trappelen •en tunnel onder het Kanaal te graven. De spoorlijn van Zuid-Londen naar j Folkestone gaat niet door omdat de kosten in één jaar verdrievou digd zijn. Bovendien hebben de Britten 100 jaar geen spoorlijn meer aa gelegd. DEN HAAG (ANP) Niet alleen de vrouwen zullen aanspraak moeten kunnen maken op een beloning, welke gelijk is aan die voor de mannen in gelijke functies. Het moet ook zo zijn, dan de mannen hetzelfde loon ontvangen als vrouwen die in eenzelfde functie werkzaam zijn. Tot deze conclusie is minister Boersma van Sociale Zaken gekomen, zo blijkt uit zijn schriftelijk antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer over het enkele maanden geleden ingediende ontwerp van de „wet gelijk loon voor vrou- De bewindsman heeft de Tweede Kamer dan ook voorgesteld de naam te wijzigen in „wet gelijk loon voor vrouwen en mannen". Deze wijziging heeft ook gevolgen voor de summiere omschrijving van de inhoud van de wet. Oorspronkelijk was deze: „het is noodzakelijk regelen te geven betreffende aanspraak van vrouwe lijke werknemers op een loon dat gelijk is aan dat van mannelijke werknemers voor arbeid van gelijke waarde". De omschrijving moet worden: „Het is noodzakelijk regelen te geven betreffende aanspraak van werknemers op een loon dat gelijk is aan dat van werknemers van de andere kunne voor arbeid van gelijke waarde. Minister Boersma beschikt niet over cijfers van het aantal vrouwelij ke werknemers dat thans minder loon ontvangt dan hun mannelij ke collega's die arbeid van gelijke waarde verricht. Het is hem ook niet mogelijk een schatting te geven. Het laat zich volgens de bewindsman aanzien dat in alle bedrijfstaks- gewijze gesloten collectieve arbeidsovereenkomsten (cao's) na 1 januari aanstaande het beginsel van gelijke beloning volledig zal zijn doorgevoerd. Er zijn geen statische gegevens over de mate waarin bij het midden- en kleinbedrijf het beginsel wordt nage leefd. De minister deelde de Tweede Kamer mee dat op zijn initiatief een interdepartementale werkgroep beziet hoe op meerdere terreinen een gecoördineerd beleid gevoerd zou kunnen worden, teneinde een eventuele discriminerende invloed van de vrouw in het arbeids proces op te heffen. Binnenkort worden de resultaten van het werk van de groep verwacht Afhankelijk van de resultaten zal de minister bezien of en in hoeverre een anti-discriminatiewetgeving van bredere allure op het terrein van de vrouwenarbeid noodzake lijk is, VOOR KINDEREN Zoals de beroemde Gulliver in wonderland laat deze man van nor male grootte zien, hoe kinderen zich moeten voelen in hun ouderlijk huis. Een groep Deen se studenten en ont werpers creëerden de ze uit zijn krachten ge groeide tafel en stoel om de meubelmakers aan te sporen aan kin deren aangepaste meu beltjes te maken. Het kleine meisje onder de tafel laat zien hoe kin deren willen zitten wanneer ze eten. Deze originele tentoonstel ling valt dezer dagen te zien in Wiesbaden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Secretaris Hans Brugman van de Nederlandse Federatie voor Springruiters (NFSR) heeft zijn functie be schikbaar gesteld. Brugman, die in het verleden on der meer de wintertraining voor nationale ruiters en de training voor internationals be werkstelligde, heeft voor zijn' functie bedankt, omdat hij te weinig medewerking onder vindt van zijn bestuursleden. LEIDSCHENDAM De elfjarige P. Boelens uit Leidschendam is gistermiddag gewond door een ontploffende vuilniszak. Het jongetje was met een paar vriendjes op straat aan het spe len, toen hij uit een aan de stoeprand staande vuilniszak een stuk hout trok. De vuilnis zak ontplofte en het kind werd aan handen en ogen gewond. De politie van Leidschendam vermoedt dat er een spuitbus met chemicaliën in de vuilnis zak heeft gezeten. Mexico - Mexico heeft zijn diplo matieke betrekkingen met Chi li verbroken. Uit Santiago in Chili werd verno men dat de regering ex-senator Renan Fu en te al ba het land heeft uitgewezen. Fuentcalba is voorzitter van de Chileense Christendemocratische partij geweest. Hij heeft van haar ge zegd dat zij nooit achter de militaire staatsgreep tegen pre sident AUende heeft gestaan. Fucntealba heeft opgeroepen tot herstel van de mensenrech ten in Chili. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij eon astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over (uw sterrenbeeld kunt lezen Geef ons uw sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en por omgaande ontvangt u het 'paspoort'. naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld naar: adre9: woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1