KLM blijft in verzet tegen beperking VN en EEG moeten kleur bekennen aan Palestijnen EIS ANDERHALF JAAR TEGEN AANSTICHTERS GEVANGENIS OPROER EeMócSou/tmit Extra onderwijs oude wijken en platteland Emigratieplannen bij Urkse vissers Omkoping van 15 ambtenaren Kansen op overleving hongersta kers steeds kleiner KVP in Provincie: Geen discussie y over Kalkar (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Een motie van het statenlid E. J. van Dongen (PPR) waarin „gevoelens van onrust" werden uitgesproken over de bouw van een 9nelle kweekreactor voor kernenergie in het Westduitse Kalkar heeft gisteren in Provinciale Staten van Zuid-Holland bij de meer derheid geen genade gevonden. Na langdurige discussies over dit onderwerp stemden alleen PvdA. PPR, PSP en CPN voor de motie. Bij monde van fractieleider H. J. A. M. Vrouwenvelder weigerde de KVP-statenfractie overigens aan de discussie deel te nemen. „Wij hebben er geen behoefte aan om het toch al grote aantal voortijdig vertrekkende staten leden nog eens te vergroten door eindeloos te discussiëren over zaken die niet in het pro vinciale takenpakket thuisho ren", aldus de heer Vrouwen velder. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT Een hondertal le den en sympathi santen van de werkgroep „Is raël" demon streerden giste ren voor het voorlichtingsge bouw van de EEG aan het Lange Voorhout in Den Haag. Men wilde op deze manier de bezwaren ken baar maken gen de EEG-poli- tiek ten aanzien van het MJdden- Oosten. In d protestmars di voorafging aan het overhandigen van de bezwaren aan vertegen woordigers van de voorlichtings dienst, werd een lijkkist meegedra gen. die de sym bolische resten bevatte van het bestaansrecht van de staat Is raël. Nieuwe dreiging uit Amerika SCHIPHOL (ANP) De KLM is niet van plan zich gewillig naar de slachtbank te laten voeren. De maatschappij zal daarom niet zonder meer voldoen aan de opdracht van de Amerikaanse Rijksluchtvaartdienst om binnen zeven dagen de dienstregeling op Amerikaanse bestemmingen ter goedkeuring aan deze dienst voor te leggen. „De KLM zal zich in overleg met de Nederlandse regering tegen deze maatregel te weer stellen", aldus de direktie. Zoals bekend willen de Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten de transatlantische vluchten van de KLM drastisch beperken. Minister Westerterp heeft daarover vorige week besprekin gen gevoerd in Washington, die echter geen resul taat hebben opgeleverd. De verplichting de dienstregeling ter goedkeuring aan de Amerikanen voor te leggen is niet in de luchtvaartovereenkomst tussen de Verenigde Sta ten en Nederland opgenomen. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat is er echter niet van overtuigd, dat de Verenigde Staten eenzijdige maatregelen tegen de KLM zul len nemen op de noordatlantische route. „De Nederlandse regering vertrouwt er nog steeds op, dat de Amerikaanse regering dergelijke maatrege len zal weten te voorkomen", aldus de minister aan de Tweede Kamer. De Amerikanen willen aan de hand van de KLM- dienstregeling nagaan of de door deze maatschap pij uitgevoerde diensten over de Atlantische oceaan „in strijd zijn met de vigerende wetgeving" dan wel „nadelig zijn voor het openbaar belang", aldus minister Westerterp. Prins Bemhard heeft deze week in zijn functie van inspecteurgeneraal van de krijgsmacht, een bezoek ge bracht aan de Koudweercompagnie van de mariniers die momenteel een opleiding krijgen in Schotland. Gestoken in een jack met bontkraag en met een sigaar gestoken in de mond luistert de prins naar een uitleg over een afdaling van een rotswand bij zee. NEW YORK - De Palestijnse bevrijdingsorganisatie P.L.O. Is een groot diplomatiek offensief begonnen om steun te krijgen voor haar eisen. In de V.N. is met behulp van de Arabische landen een resolutie ingediend waarin zelfbeschikking en soevereiniteit voor de Palestijnen wordt gevraagd en erkenning van hun recht naar hun vaderland terug te keren. Ook wordt voor de Palestijnse organisatie de status van permanente waarnemer bij de V.N. gevraagd. Vandaag wordt over dese twee zaken gestemd. Alle landen wordt gevraagd de Palestijnen ln hun strijd te steunen. het land uitgezet over de Liba- Een tweede diplomatiek offensief van de Palestijnen betreft de EEG. De Arabische landen heb ben besloten dat de PLO moet deelnemen aan de Europees- Arabische dialoog, die volgende week in Parijs begint. Het is nog niet bekend hoe de EEG- landen op deze eis van de Ara bieren zullen reageren. Jasser Arafat, de leider van de PLO, heeft gisteren alle gueril las trijders gemobiliseerd en voor alle vluchtelingenkampen de alarmtoestand afgekondigd, met het oog op een eventuele Israëlische aanval. Israël heeft gisteren vijf inwoners van de bezette westelijke Jordaanoever nese grens. Veroordeling - Twee leden van de Baskische nationalistische be weging ETTA zijn gisteren in Burgos veroordeeld tot twaalf en een half jaar gevangenis straf en een boete van 50.000 pesetas subsidiair zes maanden gevangenisstraf. Lubbers: geen nieuw gesprek ovei verdeling gasopbrengst (Van onze parlementaire red.) DEN HAAG Minister Lubben (Economische Zaken) voelt er niets voor de onderhandelin gen met de oliemaatschappijen te heropenen, om het staats- aandeel uit de aardgasopbreng sten te vergroten. De progressieve fracties in de Tweede Kamer hebben hierom gisteren gevraagd. De minister had geen bezwaar tegen de mo tie, maar wel tegen het tijdstip waarop hij kwam. Feitelijk is de motie al uitgevoerd, aldus de minister, want met wat de staat nu uit de aardgasopbrengsten krijgt, „hebben we het beste uit gehaald." Auto, caravan en geld gekregen (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM In totaal wor den nu vijftien ambtenaren er van verdacht zich te hebben laten omkopen door bet Reeu- wijk se aannemersbedrijf Van den Berg B.V„ dat gespeciali seerd is in het leggen van ka bels en pijpen. Een hoogge plaatste PTT-ambtenaar aou 70.000 gulden, een auto en een caravan hebben gekregen. Evenals de eerste verdachte, die ook 70.000 gulden aan steekpen ningen ontving, is deze man werkzaam op de onderafdeling kabels en versterkingen in Amersfoort De twaalf andere nieuwe verdachten zijn lagere ambtenaren van PTT en ge meenten. Zij hebben zich ook ingespannen om het Reeuwijk- se bedrijf aan lucratieve op drachten te helpen. De omkopingsaffaire kwam twee weken geleden aan het licht tijdens een routine-onderzoek van de fiscale opsporingsdienst De direktie van het bedrijf neemt alle schuld op zich en heeft ontslag genomen. Het om kopen van ambtenaren kan ge straft worden met hoogstens twee jaar gevangenisstraf; een ambtenaar die zich laat omko pen riskeert maximaal vier jaar. Reusachtige booreilanden van beton (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de con structie van booreilanden wordt steeds meer gebruik ge maakt van beton. Op dit mo ment is op de Maasvlakte een boorpiatform ln aanbouw, dat bestaat uit een groot betonnen caisson met daarop vier pila ren ter hoogte van de Ut rechtse dom. Daar bovenop komt dan nog een stalen plat form ter grootte van «en half voetbalveld. In de zomer van 1976 zal de betonnen kolos naar de hoor plaats op zee worden gesleept Het caisson, een grote betonnen doos, komt op de zeebodem te staan en dient meteen als op slagtank voor olie. Er zijn thans elf betonnen booreilanden voor de Noordzee in aanbouw. Boo reilanden bouwen in beton blijkt goedkoper en sneller te gaan dan bouwen in staal. Door dichte wolken van confetti rijdt president Ford door de benedenstad van Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea. Het is het tweede land dat president Ford tijdens zijn reis door het Verre Oosten bezoekt, na gisteren zijn bezoek aan Japan te hebben afgesloten met een bezichtiging van de historische stad Kyoto. Na zijn besprekin gen met president Park van Zuid-Korea reist Ford morgen door naar Vladivostok, de meest oostelijke havenstad van de Sovjet- Unie, voor zijn eerste topgesprek met partij leider Brezjnev. In de mist IN HOEVERRE VOLGEND JAAR Nederland van zijn economische kwaaltjes (de werkloosheid voorop) afgeholpen kan worden, is een kwestie welke nog helemaal in de mist hangt Dat deed ze al bij het boven tafel komen van de regeringsvoorstellen, omdat daarin niet duidelijk gemaakt werd hoe de voorgestelde bestedingsinjectie de werkgelegenheid structureel verbeteren zou; dat doet ze nog meer, nu het bedrijfsleven zich tamelijk sceptisch tegenover het geplande kabinetsbeleid opstelt en de regering van haar kant in feite doet alsof ze de beslissing nu aan het parlement wil overlaten Nu was de reactie van dat parlement in eerste instantie vorige week overwegend positief; ook verschillende linkse woordvoerders- fractievoorzitter Van Thijn van de P.v.d.A. voorop begroetten de voorstellen van Den Uyl c.a. vriendelijker dan nadien door de vakbeweging is gedaan. Vorige week bleek een duidelijke Kamer meerderheid achter het regeringsplan te staan. Doet ze dat nog, nu de kritiek van de vakbeweging op het bestedingsverruimingplan zelfs hard uitgevallen is en de kans op een centraal akkoord voor 1975 aan het bekende zijden draadje hangt? Ondanks de vele gesprekken welke deze week al gevoerd zijn, lijkt het standpunt van de vakbeweging verhard; zelfs het C.N.V. heeft zijn waardering ingeslikt, hoewel voorzitter Lanser een paar dagen geleden nog verkondigde dat het regeringsplan voor zijn vakcentrale globaal aanvaardbaar is.^ TEGENOVER AL DEZE KRITIEK staat wel, dat het bedrijfsleven zelf onderling sterk verdeeld is over de manier, waarop de werkge legenheid verbeterd zou kunnen worden. Suggesties welke vakbe weging en werkgevers doen, wijken onderling sterk van elkaar af. Wat de werkgevers voorstellen, brengt als consequentie een heel sober loonbeleid en wat de vakbeweging tot dusverre op tafel heeft gebracht, impliceert wel een verdere verbetering van de positie van werknemers, maar beslist geen garantie dat in de sectoren waar het het meest knelt tot een behoorlijke verbetering van de werkgelegenheid komen zal. Op die manier bevindt de regering- en met haar het parlement- zich in een tussenpositie. Op onderdelen kan het kabinet geprest worden nog enkele veranderingen in het plan tot bestedingsverrui- ming en werkgelegenheids verbetering aan te brengen. Het pro bleem voor de volksvertegenwoordiging is daarbij, dat er geen enkele zekerheid is of daarna in de Stichting van de Arbeid een centraal akkoord voor 1975 wel haalbaar zal zijn. Er is bovendien nog iets: tot dusverre weet niemand, tenzij bij vage benadering, hoe de conjunctuur zich in 1975 ontwikkelen zal. Bij de gesprekken rond het jongste regeringsplan is vaak de opmerking gehoord, dat de gevolgen ervan vermoedelijk pas in 1976 merkbaar zullen zijn. Maar als in de miljardennota van september a.s. bepaalde maatre gelen niet geprolongeerd worden, is tegen 1976 het nu op tafel liggende regeringsplan al weer uitgewerkt. DIT NAJAAR DUS GEEN OLIECRISIS, maar wel een probleem dat nog moeilijker oplosbaar is. Vooral omdat links en rechts zelfs de aanzet ontbreekt tot bereidheid om zich gezamenlijk aan de oplossing van het probleem te zetten. Men speelt weer het spelletje van het doorgeven van de „zwarte piet". En dan een piet zonder „heel wat lekkers". (van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG. Minister van Kemenade van onderwijs heeft de Tweede kamer gisteren een plan aangeboden om het onderwijs aan kinderen uit „achterstandsituaties" te verbeteren. Het plan. dat alleen betrekking heeft op het kleuter en basisonderwijs, omvat een reeks maatregelen die op korte termijn kunnen worden uitgevoerd. Het gaat hierbij o.a. om het Inzetten van extra leerkrachten. intensie- vering van de begeleiding, taakverlichting van de onderwijzers en inschakeling van het welzijnswerk. Als maatstaf voor een achterstandsituatie wil de bewindsman do „beroepsgroep van de ouders" hanteren. In het beleidsplan worden elf beroepsgroepen opgesomd. De groepen die voor de kwalifikatie „achterstandsituatie" het meeste gewicht in de schaal leggen zijn de werklozen invaliden geoefende en ongeschoolde handarbeiders, landarbeiders en de groep geen vast beroep. Voor de scholen die voor de extra faciliteiten in aanmerking willen komen geldt als voorwaarde dat een hoog percentage leerlingen afkomstig is uit een achterstandsituatie. Volgens van Kemenade zullen deze scholen vooral te vinden zijn in oude stadswijken en op het platteland. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN - Anderhalf jaar gevangenisstraf hoorden de aanstichters van bet gevange- nlsoproer op 4 augustus in het Groningse Huls van Bewaring gisteren tegen slch eisen. „De tijden zijn veranderd en mild heid ten aanzien van de schul digen wordt verkeerd uitge legd en begrepen", aldus grimmige officier van Justitie mr. C. A. van den Burg. De raadsman van enkele ver dachten mr. Van Stempvoort noemde een strafrechterlijke vervolging „afkeurienswaar- dig". Hij meende dat de gedeti neerden onder een mentale stress-situatie hadden gehan deld. Twintig gevangenen na men aan de opstand deeL Zij vernielden het interieur en sta ken het dak in brand. Recente ramingen van de schade belo pen een Bedrag rond de drie miljoen gulden. Het gebouw is nog steeds buiten gebruik. De man die op 4 augustus „het lont in het krui tv ak stak" was afwezig omdat hij uit zijn cel in Veenhuizen ontsnapte nadat hij een bewaker enkele karate slagen had toegediend. Bij ver stek werd 18 maanden tegen hem geëist, evenals tegen Duitser en een andere 25-jarige gedetineerde. De overige gedeti neerden hoorden eisen varië rend van enkele maanden tot één jaar. Gistermiddag werd André van der Louw geïnstalleerd als burgemeester van Rotterdam. Kamerbewaarder Van Heus- den moest er aan te pas komen om de ambtsketen te ontwarren. STUTTGART (AFP) De presi dent van de vereniging van artsen ln Baden-Wuerttemberg, professor Bemhard Degenhard, beeft alch In Stuttgart somber altgelaten over de overlevings kansen van de gevangen leden van de Ba a der-Melnhof groep, die al geruime tijd ln honger staking «ij" Professor Degenhard deed beroep op de gedetineerden hun actie onmiddellijk beëindigen, omdat de kans dat zij nog gered zouden kunnen worden met de dag kleiner wordt De Nederlander Ronald Augustin, die in Hannover ge vangen zit op verdenking van medeplichtigheid aan de ex treem-linkse groep, zet zijn hon gerstaking nog steeds voort Hij wordt kunstmatig gevoed. Gisteren stortte een Engelse Phantom neer 2 kilometer buiten de stadskern van het Limburgse Maasbree. Do twee inzittenden wisten zich te redden via hun schietstoelen. Een voorbijganger wijst op een godeelte van de motor, dat het dak van een woning danig heeft beschadigd. Oppei rman werd vermoord (Van eon onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tegen een belo ning van 1000 gulden heeft de 25-jarige Amsterdamse handar beider K. R. zijn 57-jarige buurman C. de Feder met de blote hand vermoord. Volgens de hoofdstedelijke politie die gistermiddag na een onderzoek van nog geen etmaal klaarheid in het misdrijf bracht, was het bedrag hem in bet vooruitzicht gesteld door de 54-Jarlge II. E., de vriendin van bet slachtof fer. Hij wierp het slachtoffer eerst van de trap en sloeg hem ver volgens met de blote vuist dood. De politie geloofde het verhaal over een ongeluk niet en hield de vrouw aan. Gister middag kwam de volledige be kentenis. Progressieven: Taptoe-Délf t moet weg Delft (ANP)~—~De PvdA, PPR, CPN en PSP in Delft willen zo snel mogelijk af van de jaarlijk se Taptoe op de markt in Delft Raadsleden van deze partijen hebben in de laatste raadsver gadering B. en W. van Delft aangeraden hierover contact op te nemen met het Taptoe-comi- tc en het ministerie van Defen sie. (Van een onzer verslaggevers) URK In Urk bestaan plannen voor een grootscheepse emigra tie naar Canada. Het zou gaan om 400 500 mensen en een belangrijk deel van de Urker vissersvloot. De bedoeling is om zich te gaan vestigen aan het meer van Ontario en vandaar uit te vissen op o.a. zalm. De heer R. Bos van het fileer- en diepvriesbedrijf in Urk heeft al een studiereis gemaakt en bin nenkort zal gesproken worden met de Canadese ambassadeur en de Nederlandse ambassa deur in Ottawa. meegaan, die ingezet moeten worden in het aan de oevers van het Ontariomeer op te rich ten fileer- en diepvriesbedrijf. „De toekomst van de visserij in Nederland is moeilijk", aldus de heer Tuinsma van de Neder landse visscrijbond, „de schol en tongvangstcn lopen achter uit". In Canada is de visvangst nog in volle bloei, en kan men volop vissen op schol, tong en zalm. Dit plan is Jaren geleden al geopperd, maar werd toen niet goedgekeurd. Voor sommi ge organisatoYen, onder meer de vorige burgemeester, ont stonden hierdoor ook persoon-, lijke moeilijkheden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9