Noordwijk stak tevergeefs miljoen in Langevelderslag "S Inkomen veehouder onverteerbaar' ASOPOS/DE VLIET KAN GROEI NU AAN Handbal in regio Leiden in de lif Vakbondsvoorzitter Kraakman: Morgen opent prinses Beatrix nieuwe accommodatie H VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 l!!!illilllll!lilllli!l!lillllllll[||||lllllllllllllllllllllllll!llllllillll!!llllll!lllll[||[]llllllllllllllllllllllllllll!llllllllll!lllllllllll!llllllllll!lllllllllllllllll[lllll!llll!IIIIIIIIIIIIM Sleutelen aan een nieuwe opzet Van onze correspondent NOORDWIJK De gemeente Noordwijk zit danig in de maag met het. badcentrum Langevelderslag. Het levert jaar op jaar exploita tie-tekorten op, cn dat nog wel met stijgende tendens. Dit blijkt uit een dezer dagen verschenen nota, waarin uitvoerig op deze problematiek wordt ingegaan. Sedert 1965 exploiteert de gemeen te Noordwijk het bad- en strandcentrum Langevelderslag, waar van de kern bestaat uit een 19-tal dagwinkels. De uitkomsten van die exploitatie zijn van het begin af teleurstellend geweest. Dit beeft niei alleen geleid tot aeer grote exploitatie-tekorten voor de gemeente, maar ook tot slechte bcdrijfsuitkomsten voor een aantal van de daar gevestigde bedrijven, met onder meer als gevolg het leegstaan van meerdere winkelpanden. Op 1 mei 1975 eindigen de lopende huurovereenkomsten. Teneinde de weg vrij te maken tot een wijziging van de opzet en de exploitatievorm, heeft de gemeenteraad in april jL besloten de huur van alle winkelpanden per 1 mei 1975 op te zeggen. De meeste huurders hebben daar op aan de kantonrechter ver zocht de huren met vijf jaar te verlengen. Op deze verzoeken is nog niet beslist, zodat nog onze kerheid bestaat of tot enige vorm van reorganisatie kan worden overgegaan. Niettemin wordt van de gemeen teraad op zeer korte termijn een beslissing gevraagd, omdat de eventueel te nemen maatre gelen en de te treffen voorzie ningen nogal tijd vragen, maar ook omdat het gewenst lijkt de kantonrechter en de exploitan ten een duidelijk inzicht te ge ven in hetgeen de gemeente voor ogen staat In het Badcentrum Langevelder slag is bijna een miljoen gulden geinvesteerd. Toen het op 10 juli 1965 feestelijk werd geo pend, begon men met hoogge spannen verwachtingen. Het so-andtoerisme had in de voor gaande periode een stormachti ge ontwikkeling doorgemaakt en er bestond toen geen twijfel of die ontwikkeling zou zich onverminderd voortzetten. De eerste twijfels kwamen, toen bij de opening, ondanks de zeer vele gegadigden, die voor huur van een winkel hadden opgege ven, toch vijf winkels onver- huurd bleven. Daarbij kwam nog, dat het eerste seizoen met uitzonderlijk slecht weer een sof werd. Het bouwplan voor een groot restaurant aan de zeezijde kon toen meteen in de ijskast worden gezet Geen toekomst Toen werd voor het eerst de vraag gesteld of de Langevel derslag wel toekomst had. Nu het badcentrum tien seizoenen in exploitatie is geweest, komt het gemeentebestuur van Noordwijk tot de slotsom dat de Langevelderslag zó geen toe komst heeft en dat het badcen trum destijds te groots is opge zet. De gevolgen zijn duidelijk waarneembaar: aan de Lange velderslag zelf en in de begro tingen en rekeningen van de gemeente, constateert de nota nuchter. Een conclusie, die nog ,Vvv Appartementen 1 Donkere wolken boven badcentrum Langevelderslag. eens onderstreept wordt in de bijlagen, welke een overzicht geven van de winkelverhuur en van de exploitatie-tekorten, die opliepen van 8391.- in 1965 tot 63.694.- in 1974 en een ge raamd tekort van 71.135.- voor 1975. Incidentele veranderingen zullen geen oplossing bieden» menen B. en W. Deze zal moeten wor den gezocht in een forse in greep in de opzet en de exploi tatievorm van het badcentrum. Deze ingreep zal moeten zijn gericht op het verhogen van de aantrekkingskracht van de Langevelderslag en het schep pen van een beter onderne mersklimaat. De te kiezen nieu we opzet zal bepalend zijn voor de toekomst van de Langevel derslag. Hiervan zal afhangen of de slag nog toekomst heeft. B W stellen zich voor de toekomst te bepalen tot.de ex ploitanten, die zich hebben kun nen handhaven. In de nota wordt nog gewezen op de moeilijke situatie, welke ont staat als de kantonrechter de verzoeken van de exploitanten om verlenging van de huur overeenkomst zal inwilligen. In feite ontbreekt dan de moge lijkheid tot wijziging van de In een nieuwe opzet zien B. W. twee mogelijkheden: de elf winkels aan het plein behouden deze funktie en de acht winkels aan de strandafgang krijgen de bestemming appartementen, óf de acht winkels beneden en de drie grote winkels boven aan het plein behouden deze funktie en de acht kleine winkels aan het plein worden omgezet in appartementen. Het vrijwel ontbreken van gezel ligheidselementen acht mei ernstige tekortkoming aa: Langevelderslag. Naast het nog bestaande trampoline-centrum, denkt men aan een midgetgolf- baan in het duin aan de zeezij de van het plein, en het ver plaatsen van de kinder-auto- baan naar het midden van het plein. Andere suggesties zijn het plaatsen van enkele speel- werktuigen voor kleine kinde ren, het creëren van enkele ge zellige terrasjes en het aanbren gen van vlaggen en een feest verlichting. Dat In da raad een Langevelder- slag-debat gevoerd gal worden, staat reeds bij voorbaat vast, want eenstemmigheid in deze belangrijke zaak Ls ver te i ken. Een Ud van het college neemt een afwijkend stand punt in en meent dat de bene- denwinkels moeten blijven. Ook de commissies bleken er verdceelde meningen op na te houden. lllllI!!III!III]II!!II!lllIlt!II!IIIIIIItl]linilll!lill]|]|llllllinilE]ltllIII!lllillllIll!lllllllll[UIIIlllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllli!llllllllllllllllllllllll!IM Hillegom De voorzitter van de Vakbond Veehouders LTB heeft gistermiddag tijdens de Algemene Vergadering in Treslong Hillegom zijn be zorgdheid uitgesproken over de meningsverschillen die momenteel bestaan rond de vaststelling van de mini- mum- en maximumprijs voor consumptiemelk. Hij zei voorstander te zijn van zo*n hoog mogelijke minimum prijs opdat de melkslljtere de concurrentie met het groot winkelbedrijf nog enigszins kunnen bijhouden. „De grootwinkelbedrijven ge bruiken de melk als lokmid del om de consument in de zaak te krijgen. Bij de meikin-' richtingen bedingen zij aan zienlijke kwantumkortingen. Geven de melkinrichtingen deze korting niet dan lopen ze kans verlies te lijden of aan zienlijk minder af te zetten. Dit gaat ten koste van de uitbetalingscapaciteit van de de melkinrichting," aldus de heer Kraakman, die toch ook nog een lichtpuntje in deze problematiek zag door te wij zen op de op hande zijnde samenwerking tussen DOMO, Coberco, CMC en Noord-Hol „Het is te hopen, zo zei hij. „dat De h( er Kraakmafli de samenwerking in de prak tijk zover zal gaan dat het aanbod van de melkinrichtin gen qua leveringen en voor waarden gelijk zal zijn zodat het grootwinkelbedrijf goed partij kan worden geboden". „Zeven dagen per week moet e gewerkt worden onder eén vrij grote psychische druk. Alleen de besten onder ons kunnen dit volhouden." Vol gens de heer Kraakman is schaalvergroting geen oplos- veehouders veor dat na aftrek van een aantal vaste lasten het verteerbaar inkomen om en nabij het minimumloon is komen te liggen ,,en dat is onverteerbaar" zo zei hij. sing omdat de verontrustende cijfers over het veehouder-in komen juist betrekking heb ben op bedrijven, die bepaald niet tot de kleinsten behoren. „Schaalvergroting mag niet enkel en alleen gebaseerd zijn op economische motieven maai; bij plannen daartoe dient ook rekening te woruen gehouden met de psychische druk die dit kan meebrengen voor de betreffende onderne mer en zijn gezin. In de prak tijk is gebleken dat deze druk echt niet onderschat mag wor den" aldus de heer Kraak- Jaap Zwart: veelzijdig sportman. Jaap Zwart: Van onze handbalmedewerker Leiden Jaap Zwart, de 44-jarige eigenaar van een sport zaak en een boekbinderij, is in Leiden en omgeving een populaire figuur in handbalkringen. Hij speelde zelf al ln 1944 bij de Leidse vereniging HVL, totdat hij in 1947 naar Nederlands-Indië werd uitgezonden. Maar ook in Indië was hij actief in de sport. Met zijn voetbalploeg, waarvan hij behalve speler ook nog secretaris was, werd hij kampioen van Nederlands-Indië. Toen hij in 1951 terugkwam ln Leiden beoefende hij de judo-sport bij Luiten. Via een voorzitter schap bij de boksclub D.T.S. kwam hij uiteindelijk weer terecht bij HVL. Jaren heeft hij in deze handbalclub een bestuursfunctie bekleed. Toen vijf jaar geleden een crisis binnen de vereniging een splitsing tot gevolg had, richtte Jaap Zwart een nieuwe vereniging op. Het Ocgstgeestse Apollo, waarvan hij voorzitter cn sponsor werd. moest het herenhandbal in het rayon Leiden op een hoger niveau brengen. Anderhalf jaar geleden legde Jaap de voorzittersha mer neer, werd benoemd tot ere-voorzitter en werd een „vrije vogel" zonder echte clubbinding. Scheidsrechter De handbalsport blijft hem echter in beslag nemen. Sinds vier jaar is hij actief scheidsrechter. Ambitieus als hij is, heeft hij het al gebracht tot de regionale klasse. Overigens steekt hij zijn mening over de scheidsrechters niet onder stoelen of banken. Jaap Zwart: „Vele scheidsrechters hebben een slechte mentaliteit. Ze schrijven te vaak af of komen zomaar niet opdagen. De aanschrijver van de scheidsrechterscom- missie moet wekelijks bijna 200 telefoontjes plegen om nlle wedstrijden rond te krijgen. Er gaat geen week voorbij of ik fluit 2 of. 3 wedstrijden. Er is een groot tekort aan scheidsrechters. Spelers die met hun actieve sportbeoefening stoppen, zouden scheidsrechter moeten worden. Dan doe je toch nog wat aan sport". In het rayon Leiden is Jaap een veel gevraagd scheidsrechter. Verenigingen die oefenwedstrijden spelen op doordeweekse avonden kunnen bijna altijd op hem rekenen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij vele vrienden heeft in deze omgeving. Over het spelpeil in het rayon Leiden zegt hij: „De regio Leiden zit duidelijk in de lift. Er is nu een goede kans dat onze regio in de top zal blijven. Maar dan zal er meer samenwerking moeten komen. Als kleine verenigingen zal het moeilijk worden dit niveau te handhaven. We hebben toch een aantal goede mensen in Leiden. Als je ziet wat die Frank Bonte heeft gepresteerd. Daar heb ik grote bewondering voor. En dan Carel Caron; die heeft toch ook een goed ploegje gemaakt van Northa. Verder heb je Han Scheelbeek, ook een A-trainer en dan natuurlijk Herman Hoops. Die heeft met zijn cursuswerk toch gezorgd voor een aantal jeugdtrainers in Leiden. Daardoor zijn de prestaties in de breedte toegenomen. Leiden is rijp voor tophandbal. Maar dan moeten de verenigingen elkaar meer vertrouwen en elkaar helpen. Aan afbrekende kritiek heb je niets". Jaap Zwart, sinds 11 november in Leiden ook bekend als prins Jaco de eerste, is een groot sportman. Hij heeft altijd het algemeen belang voor ogen. Menige handbalvereniging uit de regio Leiden heeft hij met adviezen of steun in andere vorm geholpen. Hij is een van de stille werkers die ontzettend veel doen zonder aan de weg te timmeren. Misschien een man die als vertegen woordiger van de afdeling Leiden veel zou kunnen doen op de plaats die al jaren leeg is en waar zo'n grote behoefte aan bestaat: Een functie in het afdelingsbestuur van het NHV. Hij kent het klappen van de zweep. De handbalsport heeft hij in al zijn facetten meegemaakt. Vanuit de actieve beoefening, als verenigingsbestuurder, als scheidsrechter en als sponsor. Maar vooral een man die de sport een warm hart toedraagt. rBOORAMMA HA MES Landrl I* kl. 12 SS uur B»* Tor» holt» I—Ancon I Gro»noord. lajtd»L la kl. 12 40 uur EHC—Northa Laldarh»ndam. 14 00 uur HVS—Sn»lwt»k Gro»noord. Afd. la kl. II4S uur Athrrw 2-MMO 0—tSSH. 18 40 uur HVP l-Jon« Ad» I Houlrvut. Aid. fakLB 14X0 uur Wntlandla 2—NIO Afd. Ie kl. BSO uur Kwlak Sport I-ApoUo 1. II 20 uur Idam/Hallaa S-San/HVL I. Aid. bkLA II 40 uur M:.V Wv.tUndla 2 Noord-rijk. 21 40 uur ldam/H»lla( 4KW I Aid. 2» kl. B 13 S0 uur Ri)n«V«»k-North» AJph»n. Afd. 1» kl A II.50 uur MMO I-Northa 2 Groenaord heid voor de 290.000 gulden. Binnen jaar hoopt Asopos/de Vliet de rest van haar plannen te reali seren, te weten nóg een boten- loods, een bestuurskamer en een kleedkamer voor de heren. Het ftu voltooide complex werd grotendeels gefinancierd met de schadeloosstelling, die de Vliet na de onteigening van haar vroegere huisvesting ont ving, subsidies van diverse in stanties, akties van leden, dona ties en een hypotheek. Daar naast hebben leden, him ouders en vele anderen op verschillen de manieren meegeholpen, de uitgaven zoveel mogelijk te be perken door zelfwerkzaamheid. Asopos/de Vliet groeit nog steeds. Op het ogenblik zijn er zo'n tachtig wedstrijdroeiers en on geveer tweehonderd z.g. „fui- froeiers" (studentikoze term voor mensen, die louter voor het plezier en de gezelligheid in de boot stappen). Roeien is overigens niet helemaal een elitesport meer. Een vereni ging als Njord, die nauw ge lieerd is aan het Leids studen tencorps, komt natuurlijk niet onder een dergelijk predikaat uit, maar Asopos/de Vliet heeft leden uit alle lagen van de be volking. Iedere student kan bij haar voor rond de honderd gul den per jaar roeien. Wedstrij droeiers betalen wat meer, aan gezien met de aanschaf van goede wedstrijdboten grote be dragen gepaard gaan. Een acht, om maar eens iets te noemen,' kost al gauw twintig mille. Penningmeester Luc Röst geeft grif toe, dat roeien hierdoor toch wel een dure sport is. „We zijn dan ook wel blij, dat we voor de aanschaf van nieuwe boten een subsidie krijgen van de universiteit. Maar als iede reen een handje mee helpt", lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leden van de roeivereniging Asopos/de Vliet treffen de laat ste maatregelen voor de offiéle- le opening mor gen. Vlnr: voor zitter Ronald Maaskant, voor zitter openings commissie Mark Schaafs- ma en penning meester Luc Röst. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll vervolgt hij, o.a. doelend op de leden die momenteel koortsach tig bezig zijn de laatste voorbe reidingen voor de officiële ope ning te treffen, „kunnen de overige kosten ook behoorlijk worden gedrukt". Even later begeeft ook hij zich naar de nieuwe foods om nog wat klusjes op te knappen, op dat de prinses morgen een on berispelijke ontvangst wacht. Met enig enthousiasme en zelf werkzaamheid is dus ook een sport als roeien tot een niet al te dure aangelegenheid te ma ken. Blijft de vraag: waar haal je als niet-student iemand van daan, die bereid is je te steunen bij de aanschaf van kapitale artikelen als boten? Van een onzer verslaggevers Lei den Morgen zal prinses Bea trix, eens enthousiast lid van roeivereniging De Vliet, de nieuwe accommodatie van Asopos/de Vliet aan de Dwars- weteringkade in Leiderdorp openen. Zij zal dit doen door omstreeks II uur het slot van de nieuwe botenloods te ont grendelen. Hiermee zal dan de finitief een einde gekomen zijn aan het chronisch ruimtege brek waarmee de roeivereni ging tot nu toe te kampen had. Toen enige jaren geleden de Vliet in Leiden werd gedempt, was de gelijknamige roeivereniging voor studentes al enige tijd uit geweken naar het terrein van Aso pos, de roeiclub voor stu denten. Dit noodgedwongen sa menwonen heeft ieder blijk baar deugd gedaan, want op 18 mei jl kwam er een fusie tot stand. Vanaf dit tijdstip ging men verder door het leven als de Algemene Leidse Studenten Roeivereniging Asopos/de Vliet De accommodatie is echter sinds de inwoning van De Vliet altijd onvoldoende geweest. Een aantal van de rond vijftig, soms peperdure boten moest buiten in weer en wind worden opgeslagen. Deze situatie kon natuurlijk niet voortduren. De in de afgelopen twee jaar ge vormde plannen werden sa mengevat in een concreet plan en reeds enige dagen na de fusie verdween de eerste

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5