Imposant bouw plan boulevard Zangkoren parochie St. Jeroen jubileren Tuinwoningen op het Waardeiland slecht verkoopbaar? Belasting omhoog in Oegstgeest Voorhout houdt doden in dorp Hogere vergoeding voor raadsleden Zoeterwoude krijgt parochiebestuur Instuif voor „Geven voor leven" Stompwijkse EHBO naar Zoeterwoude Gratis bollen voor Berg en Bosch P\<»I\ 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 NOVEMBER 1971 Van een onzer verslaggevers xueuze tuinwoningen die de Leiden Volgens het oud-ge- IBB-Kondor wil bouwen op een meenteraadslid W. van Rooijen deel van het Waardeiland. en de heer P. Emanuel cireu- In een brief aan b en w waarin leert er op het stadhuis een zij bezwaar maken tegen het nota waarin gewag wordt ge- mogelijk maken van deze bouw maakt van de slechte verkoop- stellen Van Rooijen en Erna- baarheid van de ruim 150 lu- nuel: „Ons vermoeden dat ach ter deze bouw geen enkele pla nologische visie steekt, wordt nog versterkt door de eveneens ter visie gelegde en uitermate verontrustende „Nota van de Afd. S.V.G. aan de Secretaris" (ongedateerd). Wij lezen daarin dat inmiddels „bij de I.B.B.- Kondor-Groep bedenkingen (zijn) gerezen met betrekking tot de verkoopbaarheid van de 154 meergezinshuizen, waarvan de bouw volgens schema in 1975 zou beginnen." Voornaamste strekking van de brief is een protest tegen het voornemen van b en w om aan de I.B.B.-Kondor-Groep een bouwvergunning te verlenen met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Dat artikel maakt het mogelijk een bouwvergunning af te geven voor een gebied waarvoor nog geen bestem mingsplan is vastgesteld. De briefschrijvers stellen dat dat artikel alleen mag worden toe gepast voor die delen van een bestemmingsplan die niet controversieel zijn. Zelf voeren zij een aantal argumenten aan tegen het tuinwoningenplan en maken het dus alleen daardoor al controversieel. Zij brengen ondermeer naar voren dat met de bouw van dure woningen niet die categorie Leidenaren wordt gediend die het meest om woningen zit te springen. Beeld Noordwijk verandert ingrijpend (Van onze correspondent) Noordwijk— De raad van Noord- wijk zal dinsdagavond een be slissing moeten nemen over een imposant bouwplan aan de Koningin Wilhehnina Boule vard. Samen met het Huis ter Duin-complex, de apparte mentsgebouwen aan de Konin gin Astrid Boulevard en het nieuwe Rembrandt Hotel, zal dit bouwplan het beleid van de bloemenbadplaats ingrijpend veranderen. Het plan is gesi tueerd op de terreinen van de hotels Seinpost, Hoek en Hol lander en van het aannemings bedrijf C. den Hollander en het is ontwikkeld door de architec ten gemeenschap Van den Broek en Bakema, in opdracht van de N.V. Centrale Opbouw- belangen Rotterdam. Het bouwplan omvat 296 ver koopappartementen, in grootte variërend van 75 tot 135 m2. Onder de gebouwen zal een parkeerkelder in twee lagen worden aangelegd. Zij biedt plaats aan 350 auto's. Verder is 3000 m2 bedrijfsruimte gepro jecteerd, in hoofdzaak bestemd voor horeca-doeleinden, verga derruimte, toeristische winkel tjes en dienstverlenende instel lingen. Van de oppervlakte van het bouwperceel 13.100 m2 wordt 70% bebouwd. B. en W. zijn van mening dat het bouwplan als een grote verbete ring kan worden beschouwd in vergelijking tot de voorgaande ontwerpen. De gemiddelde bouwhoogte aan de zeezijde is niet of nauwelijks groter ge worden en de gemiddelde hoog te aan de landzijde is afgeno men. Ondanks de waardering van het college voor de hoofdopzet, die nen toch nog een aantal correc ties te worden aangebracht De ze betreffen de bebouwing aan de zijde van de Parallelboule vard de positie van de over- bouwde Schoolstraat, de hoge ligging van het centrale plein aan de zeezijde en de toegangen naar de parkeerkelder, die gesi tueerd zijn aan de Parallel-bou levard. Een voornaam punt is de hoogte. Het huidige plan is niet hoger dan het vorige, alt hans wat het aantal meters be treft Het aantal lagen is niette min groter dan in het oorspron kelijke plan. Zo wordt niet vol daan aan het voorschrift, dat de eerste laag van de gebouwen een horeca-bestemming moet hebben. B. en W. hebben vrede met deze afwijking, omdat bij het voldoen aan het voorschrift een veel te grote capaciteit zou ontstaan. Ook het opnemen van toeristische winkeltjes wijkt af van het bestemmingsplan. Be langhebbenden krijgen echter nog gelegenheid bezwaarschrif ten in te dienen, en W. stellen voor in principe het plan wat de opzet en de bouwmassa's betreft te aan vaarden. Van onze correspondent OEGSTGEEST De reinigingsrechten worden het komend jaar verhoogd van vijftig naar vijfenzestig gulden. Tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering stelde de heer Van Belle (PvdA) voor een differentiatie in de aanslag aan te brengen. „Ik vind die verhoging van vijftien gulden een hele klap voor de laagstbetaalden", aldus het raadslid. Hij stelde dat inwoners met hogere inkomens meer vuil produ ceerden. Het college zag er geen „gat" in om de differentiatie te verwezenlijken. Bij de invoering van de onroerend goed be lasting zal dit misschien wel mogelijk zijn. Voor de restauratie van het orgel van het Groene Kerkje stelde de raad 64.297,— beschikbaar. De nieuwe „Wegwijzer voor Oegstgeest" gaat 8700,— kosten. De huur van de volkstuinen bij de Van Cuycklaan wordt met vijf gulden verhoogd naar vijfenveertig gulden en de tuinen in de Morsebelpolder gaan van tien naar twintig gulden per jaar. Mevrouw Zoutendijk (WD) vond dat degene met een hoog inkomen best wat méér kon betalen. Burgemeester Van Eysinga merkte op dat de tuinen slechts tijdelijk kunnen worden aangelegd. „Ze moeten bij uitvoering van de bestem mingsplannen worden verlaten". Op vragen van de heer Anema (WD) antwoordde burgemees ter Van Eysinga dat men ondermeer het nieuwe zwembad in het kader van de werkeloosheidsbestrijding zal aanleggen. Illl!lllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll!llllll!ll!lllllllil!llillll!lllllllllllllllllllllllllllllllll!l!!llllllllllllllllllllllli De Rijnlandse Molen stichting heeft plan nen de Zuidwijkse molen in de gelijkna mige polder in Was senaar te restaure ren. Om dit te ver wezenlijken heeft de stichting samen met de Vereniging Vrien den van Wassenaar, de stichting „Horst en Voorde" en de Historische Vereni ging „Oud Wasse naar" besloten een fonds in het leven te roepen. Hiermee moeten de bijkomen de, niet subsidiabele, kosten van de her stelwerkzaamheden 200.000,-) worden gedekt. Op 2 septem ber 1972, kort nadat de Rijnlandse Molen stichting de molen had overgenomen, werd deze door brand ernstig be schadigd. Foto links de Zuidwijkse molen in de oorspronkelij ke staat. Foto rechts de molen in de huidi ge staat.' t (Van onze correspondente) VOORHOUT Met de stemmen van mevr. Wijling (PPR) en de heer De Wit (PvdA) tegen heeft de Voorhoutse gemeenteraad gisteravond besloten het hervormde en ri. kerkbestuur toestemming te geven de begraafplaatsen ach ter de resp. kerken uit te breiden. De tegenstemmers gaven de voorkeur aan een begraafplaats buiten het dorp. De Voorhoutse raad werd gisteravond geconfronteerd met het bericht dat drs. K. Kelder CCP) om persoonlijke redenen het raadslidmaatschap neerlegt Burgemeester Stolwijk zei het jammer te vinden dat „een zo trouw en aktief raadslid zo snel moest afhaken". De Voorhoutse raad besloot verder de subsidie aan de muziek vereniging St Cecilia met 1000,- te verhogen tot 3000,- en het complex volkstuinen uit te breiden met 22 tuintjes. Voor aanleg van de paden worden door de gemeente tegels beschikbaar gesteld, die door de tuinders zelf worden gelegd. Als voorzitter van de sport- en recreatiecommissie werd be noemd wethouder Huigsloot met als leden mevr. Wijling, en de heren De Gnjyter, In 't Veld en Verdegal. De raad ging ook akkoord met de plaatsen van een centrale antenne inrichting nabij het sportcomplex. Het raadslid Warmenhoven (Gem. Bel.) sprak van .Jiorizonbederf'. VOORHOUT De Voorhoutse raadsleden hebben gister avond besloten hun eigen presentiegeld en onkostenvergoe ding te verhogen. Voor bet bijwonen van een raadsvergadering ontvangt elk Ud voortaan 20,- en een vaste onkostenvergoeding van 240,- per jaar. Voor het bijwonen van een commissiever gadering wordt S 40,- overdag uitbetaald en voor een vergadering in de avonduren 20,-. R.K kleuterschool „De Gruthorst" wordt vernieuwd. Een nieuw en weer een houten schooltje zal Verrijzen, met drie werklokalen en één speellokaal. „Neem de Winterschilder" Deze kreet werd gebruikt door de heer Dirkse (WD) in verband met het krediet voor noodzakelijke onderhoudskos ten aan de St Agnes kleuterschool. Een grote moot van de gevraagde 40.000,- wordt namelijk opgeslokt door het schilderwerk, zowel buiten als binnen. Hij haakte hierbij in op een protest van de heer Van Vliet (CCP) om aan deze school die toch moet verdwijnen zoveel kosten te spenderen. „Alleen het hoogstnoodzakelijke zal gebeuren", aldus wet houder LJdo van onderwijszaken. Een sportraad zonder raadsleden heeft het fiat gekregen van de raad. Naast een neutrale jeugdraad wil men nu ook een neutrale sportraad. De heer Warmenhoven sprak de ver wachting uit dat de sport- en recreatie-commissie zeker geactiveerd zal worden door de sportraad. De heer De Gruyter (WD) proefde ook uit het advies dat B en W bang zijn dat een sportraad teveel in de melk te brokkelen zou krijgen. Wethouder Huigsloot voor sportzaken verwierp deze gedachte. Erehaag voor Alpheuse kleuter leidster met haar bruidegom Een grote schare kleuters met ver sierde stokken, wachtte gisteren Anne- lies Noomen (22) op toen zij met haar bruidegom Piet Spruyt (27) de Salvatori- kerk verliet. Annelies is leidster van de kleuterschool „Pippeloentje" in het Apphense Ridderveld. Na de huwelijks plechtigheid gaf het jonge paar een receptie in „Centraal", waar ook een delegatie van voetbalvereniging ARC, de club van de bruidegom, aanwezig was. Annelies en Piet blijven in Alphen wonen. NOORDWIJK Zondag vieren twee zangkoren van de parochie St. Jeroen een jubileum. Het parochieel herenkoor bestaat dan 100 jaar en het dameskoor 25 jaar. In de Archiefstukken van het herenkoor vindt men talrijke namen terug van hen, die als dirigent, organist of bestuurslid de koorbe- langen hebben gediend. Dirigenten waren o.a. de heren W. Peters, C.G.J. Alkemade (tevens vele jaren voorzitter), H. v.d. Berghe, W. Braun, P. Zoutenbier, W. Vink, A. Witteman, W. van Geldre, A. Babliowski, en B. Laros. Onder hun leiding verleende het koor medewerking aan de begeleiding van de gemeenschappelijke zang, in de parochiekerk. Onder de organisten komt men de naam tegen van de heer Corel, die uitmuntte in trouw. Hij kwam op zijn fiets uit Noordwijkerhout en miste nooit. Van onze correspondent ZOETERWOUDE De parochie van Sint Jans Onthoofding krijgt een andere bestuursvorm. Het bisdom stemt in met de instelling van een parochiebestuur waarin het kerkbestuur, de pa rochieraad en de parochiële charitas op zullen gaan. Uit deze drie organen is een commissie geformeerd welke het een en ander gaat voorbe reiden. Hierin hebben zitting L. Onderwater en C. Roessen (kerkbestuur) P. Paardekooper en A. Paardekooper (parochieraad) en G. v. Hoorn (P.C.I.). De commissie heeft inmiddels zijn eerste vergadering gehouden en hoopt op kort termijn tot resultaten te komen. Van onze correspondent WASSENAAR De instuif, die regelmatig in de sporthal wordt georganiseerd, krijgt morgen een bijzonder tintje. Na de sportactiviteiten die om negen uur beginnen is er vanaf elf uur een feestelijk programma met poppenkast, gooche len en muziek. De opbrengst van alle activiteiten die zaterdag in de sporthal plaatshebben is voor de actie „Geven voor leven". Ook de conciërges en de leiders en leidsters van de sporthal stellen hun salaris van die dag beschikbaar voor deze actievoor bestrij ding van jeugdkanker. Vanaf drie uur wordt er een markt gehouden in de sporthal. STOMPWIJK De EHBO neemt vanavond deel aan wedstrijden in „Ons Huis" in Zoeterwoude. In het Stompwijkse dorpshuis wordt eveneens vanavond een drive-in-sbow gegeven. Aanvang acht uur. In de kantine van Stompwijkse Boys kan weer worden gekaart. Maandagavond is er in het dorpshuis een openba- bijeenkomst over de komende 5-mei viering. Behalve het programma komt de begroting van de kosten aan de orde De actie „Geven voor leven" kan nog een aantal collectanten gebruiken. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij de Rabobank. C. Boer. C Jansen en J. Schoo. Bingo-avond ten bate van „Thuis '75" (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP In jeugdge- bouw Sjelter aan de Gaar- meesterstraat wordt op 22 no vember een bingo-avond ge houden. De opbrengst hiervan is voor de aktie „Thuis '75" voor het nieuwe kerkcentrum van de parochie „De Mens wording" in de Voorhof. De bijeenkomst begint om acht Van der Stee naar Lisse Van onze correspondent LISSE De Kring Leiden van de KVP organiseert dinsdag 26 november een grote streek- bijeenkomst in het Trefpunt in de Schoolstraat. Minister van der Stee van Landbouw spreekt op deze avond waar na onder leiding van LTB- voorzitter P. Verhoef een fo rum gehouden zal worden. Aanvang 20.00 uur. NOORDWIJK - Noordwijkse kwekers hebben gratis bollen beschik baar gesteld voor de tuinen en plantsoenen van het ziekenhuis „Berg en Bosch" te Bilthoven. Met zestien man is men er heen gegaan om de bollen te planten. Als de tulpen, hyacinthen, narcissen, en dergelijke straks in bloei staan, zullen de patiënten van het ziekenhuis er volop van kunnen genieten, want „Berg en Bosch" is de enige inrichting in Nederland waar alle zieken hun kamers op de begane grond hebben. De medewerking van de bollenkwekers is een stimulans voor het comité „Gezonden voor zieken" om op deze weg door te gaan. Ook gladiolen, irissen, eventueel dahlia's en dergelijke bol- en knolgewassen zijn zeer welkom. Zij worden graag opgehaald door de navolgende comitéleden: C. J. G. v.d. Hulst, Marjoleinstraat 13. tel. 4197; J. van Halm, Ranonkelstraat 2, tel. 4434; N. van Schie. Zeger de Moorstraat 36, tel 4700; mevr. M. Turk, Leydtweeh 14. tel. 5071; en n W. Wassing, Hyacinthstraat 19. tel. 4533. Het dameskoor begon in 1949 met een groep, van wie er zes nog steeds deeluitmaken van het koor. Het telt thans 27 leden. Een kwart eeuw geleden was het nog geen gewoonte, dat da mes op het koor meezongen en daarom verzorgden zij de eer ste jaren vooral de zang in de bijeenkomsten van de H. Fami lie. De laatste tien jaren zingen de dames mee in een gemengd koor. Vooral in de door-de- weekse diensten geven zij acte de présence. Ter gelegenheid van hun jubilea hebben de koren de Choral- Messe van A. Bruckner ingestu deerd. Zij zullen zich zondag a.s. laten horen tijdens een fees telijke hoogmis in de kerk van St. Jeroen, afgewisseld door or gelspel van de heer Laros. Het openings- en slotlied zijn be stemd voor samenzang, terwijl aan het slotlied ook enkele le den van het Fanfarekorps Ex celsior medewerking zullen ver lenen. Na de kerkdienst bestaat er gele genheid de besturen te felicite ren in het klooster aan de Bronckhorststraat Vrijspraak van dood door schuld (Van onze rechtbankverslaggever) LEIDSCHEND AM/DEN HAAG Een 65-jarige vertegenwoor diger uit Leidschendam is dooi de Haagse rechter vrijgespro ken. Hem was zware mishande ling de dood ten gevolge heb bende ten laste gelegd. De vertegenwoordiger zou een 48. jarige man opzettelijk tegen de grond hebben gegooid. Enkele maanden daarna overleed de laatste aan hersenletsel. Het evenwel nooit vast komen te staan of verdachte de mai kelijk heeft mishandeld. Dezelfde vertegenwoordiger wertj wel veroordeeld tot een boeit van drie honderd gulden drie weken gevangenisstraf ej negen maanden ontzegging vas rijbevoegdheid. Hij had, terwij hij onder invloed van dranj een auto bestuurde, eer keerspaaltje op de Parnashol weg omvergereden en w; daarna doorgereden. Ook Hof veroordeelt Leidse slopers tot 10 weken cel (Van onze rechtbankverslaggeve LEIDEN/DEN HAAG Hi Haags gerechtshof heeft jarige en een 50-jarige slope uit Leiden veroordeeld tot tie weken gevangenisstraf, waai van vier weken voorwaardelijk wegens openlijke geweldplt ging. De Leidenaren ware slaags geraakt met een aanti in de Jan Vossensteeg wonendi Marokkanen. Hierbij werdec vele vernielingen aangericht De Haagse rechtbank had eerder eenzelfde straf opgelegd als nu het Hof. De heren ware: daarop in hoger beroep gegaan, zonder resultaat blijkt nu Van onze correspondent OEGSTGEEST Bij het be vol kingsonderzoek dat momenteel in Oegstgeest wordt gehouden is een fout gemaakt. Op de kaarten voor mannen voor sommige vrouwen staat als opdruk „Oproep bevolking* onderzoek op longtuberculose,. Op de oproepen voor vrouwen staat hier „Oproep'rontgenolo gisch borstonderzoek (bevol kingsonderzoek)". Dit wekt de indruk dat de vrouwen onder zocht worden op borstkanker. Deze conclsusie is niet juist Het onderzoek is voor beide groe pen gelijk. Dit is gericht op he opsporen van longtuberculose tumoren e.d. Een en ander is het gevolg vat een fout bij de drukkerij. Bij het afslaan van de gegeven!! zijn namelijk twee soorten kaartjes door elkaar gebruikt I 1111*. Intocht van Sint in omgeving van Leiden Van een onzer verslaggevers LEIDEN Sint Nicolaas brengt morgen een beaoek aan aantal gemeenten in de omge ving. Om twee uur komt hij per schip aan in Leiderdorp. Ter hoogte van het Voordorp- terrein wordt hij verwelkomd door burgemeester Van der Ha ve. Daarna maakt hij een rond rit door de gemeente, waa hij wordt vergezeld door de Leiderdorpse Drumband rui tervereniging. Om half drie kunnen de Leid- scbendamse kinderen de sirK begroeten op het binnenplei» Berkenhoven in „Leidsenhage", Om twee uur komt de Goedheilig man in Stompwijk bij „Knip" aan. Voorafgegaan door fanfare „Juliana" on ponyclub „De Blesruiters" vertrekt hij vandaar naar het kerkplein, waar hij de kinderen zal toe spreken. Burgemeester Kret is om half elf op het plein Oosthaven is senheim present om de Spaan se kindervriend te begroetea Daarna maakt de sint met zijn gevolg, voorafgegaan door drumband „Adest Musica" een tocht door de gemeente. Het eindpunt is bij „Cees en Ineke", waar hij in de voorzaal zitting houdt voor de jeugd tot acht jaar. Ook Wassenaar wordt door Sint Nicolaas niet vergeten. Om twee uur komt hij met zijn boot aan in de Haven aan de Oost- dorperweg. Vergezeld door kele korpsen maakt hij op zijn schimmel een rondrit Daarna brengt hij een bezoek ai bewoners van het Sophiezie- kenhuis. Veilinge amaryllis 100, 0.595. anjar* i 0 343 anlhuriura 4010, 1.552: c«U CHRYS. GEPLH.C. 14754. 0.4. tros n_c. 27107, 1.785: chrys gepl. jr.c 1444 0.812: chry». tros Jr.c 12359. 2.798: euphof i 5850, 0.568: frwaia 8138. 2J04: eerben imp 1290, 0.858: anamorv balnr. imp 3180. 0 245 Katwijk 21 nov. 74

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4