6owta/nt IRA: bommen in twee pubs Birmingham: 19 doden EK AAPTE BRITSE VC-10 MAAKT LANDING IN TRIPOLI het kan vriezen of dooien Regering staat voor grote tegen stellingen gl 200 GEWONDEN VAN THIJN DREIGDE MET AFTREDEN T TEGEN SPREIDING Méëéëstal lopen horloges gelijk..... voor dezekertijd Uo AD IS 2D 2D 0- _D 11 ÜL lil i HUISDIER PROTESTMARS P Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune, Advertenties (excï B.T.W.j f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2.49; kwartaal f 32.21jaar f 125.25 - losse nummers 45 cent. Vrijdag 22 november 1974 67e jaargang no 19974 Mozaïek Ned. I om 20.21 uur Muziek-mo zaïek van Duys en Timp; om 21.35 uur Gebroeders Ham- Ned. II om 19.15 uur Circus. Om 20.21 uur De van Speyk-show. Veel bewolking met af en toe regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidelij ke wind. Max. temperaturen cir ca 11 gr. Morgen zon: 8.13—16.40. Maan: 13 401.08. Schev. Hoogw.: 8.1520.47. Laagw.: 3.44—16.10. Hanekraaien AMSTERDAM In de Noordhal van de RAI Ld Amsterdam wordt van avond tot en met zondag middag de negende ten toonstelling gehouden van kleine huisdieren door de stichting Savoa. Op deze puur amateuristische expo sitie, een evenement van hobbyisten, zijn te zien: hoenders en dwerghoen ders, konijnen, sierduiven, cavia's alsmede dwerggei ten. Morgenmiddag wordt hier het Provinciaal kampioen schap hanekraaien gehou den. De haan die in 5 minu ten tijds de meeste keren zijn stem verheft, ontvangt dan een wisselbeker. Vergiftiging VOERENDAAL (ANP) In Zuid-Limburg worden momenteel op grote schaal honden vergiftigd. Het gif wordt in stukjes worst ge stopt. Men is bevreeds dat kinderen een vergiftigd stukje zullen vinden en opeten. Deze week moesten in het' Limburgse Voerendaal vier honden worden afgemaakt die met strychnine waren vergiftigd. :33 Een van de twee cafés die gisteren in Birmingham door de IRA zijn opgeblazen. ■ral85*f LONDEN, (AP/Rtr) Een Super VC-10 van British Airways is vanmorgen ge kaapt na een tussenlanding in het sjeik- dom Doebai, tijdens een vlucht van Lon den naar Brunei. Het aantal kapers en lun motieven bleven aanvankelijk onbe kend, ook nadat het toestel was geland In Tripoli, de hoofdstad van Libië. igmiH Volgens een woordvoerder van de maat schappij hadden de kapers vermoede lijk twee de gezagvoerder gedwongen naar Beiroet te vliegen, maar daar gaf men geen mogelijkheid tot landen. Daar op vloog het toestel door naar Tripoli om brandstof te tanken. Het toestel werd door de wild in het rond schietende terroristen veroverd nadat in Doebai ongeveer 40 passagiers waren uitgestapt. Vermoedelijk bevinden zich nog 11 bemanningsleden en 27 passagiers aan boord. Een ernstig gewonde stewar dess, die in de rug getroffen is tijdens de schietpartij mocht het toestel verlaten, na te zijn behandeld door een arts die zich onder de passagiers bevond. Ook een technicus raakte door kogels gewond. Het is de tweede Britse VC-10 die dit jaar is gekaapt. In maart werd een dergelijk toestel op Schiphol in brand gestoken door de twee kapers, die later een rol speelden in het gijzelingsdrama in de Scheveningse gevangenis: Tamimah en Noeri. Hinder verkeersonge vallen DEN HAAG (ANP) Volgens voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn er in de maanden juli tot en met september van dit jaar 16.450 verkeersongevallen met dodelijke afloop en met per soonlijk letsel geweest in juli 4.800, in augustus 5.850 en in september 5.800. In vergelij king tot het derde kwartaal van 1973 betekent dit een da ling met 705 ongevallen of wel met 4,1 pet. Het aantal verkeersslachtoffers (overleden en gewond) is vol gens deze voorlopige cijfers van het C.B.S. eveneens gedaald. In het derde kwartaal 1974 20.100 slachtoffers, tegenover 21.210 slachtoffers in het derde kwar taal 1973, een daling met 5,2 pet. In de Noordhal van de RAI i wordt een tentoonstelling van klei ne huisdieren gehouden. Zaterdag wordt het provinciaal kampioenschap hanekraaien ge houden. BEDRIJFSLEVEN EN KAMER ZIJN VOL TWIJFELS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid staan sinds gisteren verder van elkaar, dan men verwacht had. Het slotberaad gisteren over het bereiken van een Centraal Akkoord is in wezen mislukt. De spanningen, die tussen werkgevers en werknemers ontstaan zijn over de sociale en economische mogelijkheden voor volgend jaar, waren gisteren ook al in de Tweede Kamer merkbaar. Daar bestaan vele twijfels over het effect, dat de regering met haar noodpakket maatregelen voor volgend jaar wil bereiken. De grote vraag in de Tweede Kamer was of het bedrag van 3,5 miljard gulden wel voldoende is om de koopkracht in 1975 op gang te houden en om de werkloosheid minstens een halt toe te roepen. Werkgevers en werknemers zijn het voor wat de hoofdzaken van het Centraal Akkoord betreft, op geen enkel punt eens geworden: de werkgevers houden vast aan een loonsverhoging per cao van 1,5 procent, de werknemers willen niet verder terug dan van 3 naar 2 procent, —de werkgevers blijven tegen een inkomensnivellering door middel van een „vloer" in de prijscompensatie, dit in afwach ting van de regeringsnota. De werknemers houden aan hun standpunt vast dat deze nivellering in de prijscompensatie tot uiting moet komen, —de werkgevers en werknemers zijn geen stap dichter bij elkaar gekomen over de zogenaamde immateriële arbeidsvoor waarden. Op 4 december komen partijen in de Stichting van de Arbeid opnieuw bijeen in een laatste poging tot een vergelijk. In de Tweede Kamer hebben gisteren de christen-democrati sche fracties laten uitkomen, dat de regering wellicht meer maatregelen moet nemen om de hardnekkige werkloosheid te bestrijden. Deze opvatting leeft ook bij de socialistische fractie. De christendemocratische fracties willen verder veel meer aandacht van de regering voor de problemen in het midden- en kleinbedrijf. De bedrijfswinsten moeten voor het gehele bedrijfsleven verbeterd worden, aldus deze fracties, zodat dit bedrijfsleven weer durft te investeren. De PPR, een van de regeringsfracties, zal de plannen van de regering voor een belastingverlaging tot 840 miljoen gulden en de investeringsaftrek niet steunen, omdat het volgens deze fractie onoprecht is te praten over „honger in de derde wereld en hier de consumptie op te peppen". Zondag zullen er ook muizen te zien zijn. LONDEN Aartsbisschop Ma- karios zal naar Cyprus terugke ren om het presidentschap weer op zich te nemen, waar schijnlijk in de eerste week van december, zo heeft waarne mend president Glafkos Cleri- des gisteren meegedeeld op een persconferentie in Londen. Ver wacht wordt dat Makarios tus sen 28 en 30 november bespre kingen zal houden met de nieu we Griekse regering, zei hij. Hij zal twee of drie dagen in Athe ne blijven en daarna naar Cy prus terugkeren. Afslanken Bijzonder trots en niet zonder voldoening leunt de 28-jarige En gelse. Jennifer Pincomb op een kartonnen foto van zichzelf, date rend uit maart dit jaar. Ze woog toen 109 kilo. nu nog slechts 70. Zij is uitgeroepen tot lid van het jaar van de Weight Watchers Club. DEN HAAG De gezamenlijke dienstcommissies (per soneelsvertegenwoordiging) van de Centrale Directie der PTT hebben de bij de spreidingsplannen van het kabinet betrokken PTT-ers gevraagd donderdag 28 no vember met hun gezins- en familieleden voor een protestdemonstratie naar het Binnenhof in Den Haag te komen. Het gaat de dienstcommissies in de eerste plaats om de ruim 5.000 personeelsleden van de Centrale Directie, maar ook om anderen „die eveneens door de spreidings plannen gedupeerd dreigen te worden". De protestdemonstratie wordt gehouden op 28 novem ber, omdat die dag de bijzondere kamercommissie voor het spreidingsbeleid in het Tweede-Kamergebouw een gesprek zal hebben met een delegatie van de vijf centra les van overheidspersoneel en met de vertegenwoordi gers van de bij de spreidingsplannen betrokken diensten. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - PvdA fractielei der in de Tweede Kamer Ed van Thijn heeft zijn fractie tot een unanieme uitspraak voor het regeringsplan tot afsluiting van de Oosterschelde met een half open dam. gedwongen door te dreigen op te stappen. Enkele tegenstanders binnen de •PvdA-fractie van het regerings plan hadden vooral bezwaren tegen de hogere kosten van 1,8 miljard. De dreiging van Van Thijn was vooral het gevolg van het feit. dat hij het thans aan vaarde compromis in het kabi net had gebracht (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN - Bomaansla gen in twee populaire café's van Birmingham hebben gisteravond het leven gekost aan 19 per sonen, onder wie vijf vrouwen. Er zijn meer dan 200 gewonden. Som migen daarvan hebben levensgevaarlijke ver wondingen opgelopen. Anderen zijn een arm, voet of een been kwijt. De twee aanslagen zijn de erg ste in de geschiedenis van Groot Brittannië. Zij werden gepleegd in de binnenstad van Birmingham en vielen samen met de overbrenging uit Co ventry van het stoffelijk over schot van IRA-luitenant James McDade (28), die daar afgelo pen week gedood werd door zijn eigen bom. McDade's lijk zou naar Belfast gevlogen worden, maar het personeel van de Noordierse burgerlijke vlieghaven weiger de de kist te lossen. Uiteinde lijk is het aan boord van een Zuidiers vliegtuig aangekomen in de republikeinse hoofdstad Dublin. Het staat vast, dat de terroris ten hun explosieven achterge laten hadden in beide café's van Birmingham's binnenstad. De twee drankgelegenheden werden compleet vernield. Een van de pubs bevond zich in een kelder. Er waren ruim 50 klanten aanwezig. In deze in gesloten ruimte hadden zij geen schijn van kans om te ontsnappen aan zware lucht druk. 13 personen werden ge dood en alle andere aanwezi- 'gen liepen verwondingen op. Er lagen doden en gewonden op straat. Twee minuten voor de eerste explosie in Birmingham werd een plaatselijke krant opge beld door een man met een zwaar Iers accent, die een ge heim codewoord bleek te ken nen dat alleen gebruikt wordt door de voorlopige IRA. Dit telefoontje geeft aanlei ding tot de veronderstelling, dat de aanslagen het werk zijn geweest van deze meest mili tante republikeinse verzetsor- ganisagic. De bomaanslagen veroorzaak ten gisteravond een chaotische situatie in de moderne binnen stad van Birmingham, waar zich al vaak explosies voorge daan hebben. Vanmorgen was het centrum van Engelands tweede grootste stad nog steeds verboden gebied. Al de politie van Engeland verkeert in complete staat van paraatheid. Speciale maatre gelen worden genomen om be paalde personen en gebouwen beter te beschermen. Alle ha vens van het land staan onder bewaking. De burgemeester van Birming ham verwacht nu scherpe reacties tegen de duizenden Ie ren, die in de stad wonen. Door bomaanslagen werden gisteren in Birmingham 19 mensen gedood en ruim 200 gewond. De explosies vonden plaats in twee bars. De brandweer tracht hier niet te identificeren lichamelijke overschotten van slach toffers te bergen. (ADVERTENTIE Maangrond Bij het ongeluk van woensdag met de Boeing 747 bij Nairobi is een doos met waardevol maanstof verloren gegaan. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyieorde thermometer, gemaakt van weerbestondig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee. NOTEER m.l.v..„als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats stuur als dank voor de moeite een thermometer naar: naam woonplaats

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1