Kazakov twaalfde man bij Nederland KWALITEITEN TALENT TSCHEN LA LING STERK IN DISCUSSIE Van Hanegem twee duels toeschouwer SWANENBURG BLIJFT TOT ZOMER 1976 Italiaanse pers looft Cruyff CHILI REKENT OP EEN ZEER RUIME SCHADEVERGOEDING FC Twente dringt in brief aan op herziening van vonnis Damesvoetbal moet wachten op Europese competitie 195 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Harelbeeke wil Nieuwenburg (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Belgische voetbalvereniging Harelbeeke die wordt getraind door de ex- Ajacied Nico Reynders, heeft belangstelling voor de Neder landse Johnny Nieuwenburg. Nieuwenburg, die bij Club Brug ge onder contract staat maar wegens militaire dienst thans geen wedstrijden voor die ver eniging speelt, wil dit seizonen voor de Haagse amateurclub Oranjeplein uitkomen. De Bel gische ploeg dreigt echter het resterende salaris (een bedrag van 6000 gulden) niet aan Nieu wenburg uit te betalen, zodra hij voor Oranjeplein gaat spe len. De contacten met Harelbee ke zijn gelegd door Henk Hou- waart, een neef van Nieuwen burg, die al enkele jaren deel uitmaakt van het eerste elftal van Club Brugge. Naar Stoke City Bijna twee miljoen voor Peter Shilton LONDEN Peter Shilton, tot voor kort doelman van het Engelse elftal, is gisteren voor een recordbedrag van 300.000 pond sterling (bijna twee miljoen gulden) overgegaan van Leicester City naar Stoke City. Eerder dit jaar betaalde Everton voor Martin Dobson van Burnley eveneens 300.000 pond. Shilton (24 jaar) volgt zijn illustere voorganger Gordon Banks op, die in 1967 even eens van Leicester City naar Stoke verhuisde. Shilton speelde niet mee in de interland van woensdag tegen Portugal (0—0). Toen stond Ray Cle- mence van Liverpool in het doel. DEN HAAG Willem van Hanegem is gisteren door de strafcommissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst. De nummer tien van Feyenoord kreeg afgelo pen zondag in de derby Sparta—Feyenoord van scheids rechter Keizer een gele kaart, omdat hij Skipper grof onderuit haalde. Van Hanegem zal de bekerwedstrijd tegen MW en het competitieduel tegen Excelsior dus als toeschouwer moe ten bijwonen. De overige straffen zijn: Telstar: H. Pieneman twee wedstrijden voorwaardelijk omgezet in onvoorwaardelijk. FC Den Haag: W. Berckenkamp een duel voorwaarde-' lijk omgezet in onvoorwaardelijk. Fortuna SC: P. Ehlen een wedstrijd voorwaardelijk (proeftijd 1 jaar) en 100. Volendam: J. Braam een duel onvoorwaardelijk 100. De Graafschap: G. Hiddink een wedstrijd onvoorwaar delijk 150, en G. De Jonge een duel onvoorwaardelijk f 150,— Heracles: J. Bronkers een wedstrijd onvoorwaardelijk 100. Verder werd J. WUdbret (AZ'67) vrijgesproken en kregen acht spelers een boeking. V£3aW? Leen Swanenburg (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag heeft In een al vrij vroeg stadium van het seizoen kannen bereiken dat Leen Swanenburg tot de zomer van 1976 bij de cl«b blijft. Het contract Is getekend De deze competitie sterk begonnen Gouwenaar heeft aan het beging van het seizoen lang geaar zeld. Enkele aanbiedingen van andere clubs brach ten hem op idee eventueel bij FC Den Haag te willen vertrekken. Maar zijn voornemen werd door een lucratief aanbod van manager Hartmann beëindigd en hij tekende in augustus nog voor een jaar bij. Hoogtepunt van deze competitie was de wedstrijd tegen Feyenoord. De 18-jarige linksbui ten scoorde twee keer zeer bekeken. Het feit, dat Swanenburg onlangs trouwde, droeg ertoe bij voorlopig meer zekerheid voor de toekomst te wensen. De door FC Den Haag aangeboden ver lenging van het contract tot 1976 werd vandaar door hem aanvaard. X (Van onze correspondent ROME „Cruyff is de scheidsrechter, Cruyff en de scheidsrechter: 31". Met die pagina-brede kop geeft het Italiaanse sportblad „Tutto Sport" aan, dat twee mannen de interland tussen Oranje en Italië beslist hebben. De veelgeprezen Cruyff als spelmaker en schutter, en de Rus Kazakov als twaalf de man, zij het niet in een Oranje maar in een zwart shirt. Maar alle kritiek op de heer Kazakov ten spijt, is de gehele Italiaanse pers het er unaniem over eens dat Nederland veel sterker was dan Italië en de overwin ning volledig verdiende. „Wij hebben een uitstekend elftal voor een halve wedstrijd", is een van de conclusies waarin niettemin hoop te bespeuren valt, want de laatste tijd was Italië zelfs voor een'halve wedstrijd niet capabel. Vier namen staan in de Italiaanse* sportverslagen en nabeschouwingen centraal. Op de eerste plaat^ Johan Cruyff, de man die de Italianen in en buiten het veld eens te meer verbijsterd heeft, op de tweede plaats Zoff, de geroutineerde doelman van Juventus die veel erger voorkwam door zijn grandioze reddingen, soms met het juiste portie verdiende geluk, op de derde plaats trainer Bernardini die in vrijwel alle kranten complimenten krijgt toegezwaaid en op de vierde plaats dan scheidsrechter Kazakov, de man die Italië twee strafschoppen onthield en een buitenspel-doelpunt van Cruyff toekende, aldus de pers. Met enig genoegen filosoferen veel kranten over wat er allemaal had kunnen gebeuren als Italië via die strafschop op een voorsprong van 2-0 was gekomen. „Tutto Sport" spreekt van „het monster" Cruyff en constateert dat „de man" Orlandini geen schijn van kans had tegen dat „monster". Het sportblad schrijft dat Italië in de eerste helft verrassend goed partij gaf en eindelijk weer aanvallend voetbalde: de tweede halft was er van dat uitdagende Italië niets meer over en speelden slechts de Hollanders. „Corriere della Sera", de grootste Milanese krant meent dat Italië met eer verloren heeft en dat de Azzurri hun gezicht niet verloren hebben in Rotterdam. Afgaande op het nu eenmaal bestaande verschil in voetbalkwaliteiten tussen beide elftallen, zegt deze krant, dat Italië letterlijk bestolen is door de scheidsrechter. Dezelfde krant meent dat Orlandini ervaren heeft wat voetbalangst is: spelend tegen de ongrijpbare Cruyff verloor Orlandini die confrontatie, zoals ook verwacht was. De grootste krant van Turijn, „La Stampa" geeft Cruyff alle eer: „Cruyff heeft' de Azzurri afgestraft", zo luidt de hoofdkop. In een commentaar kraakt het blad het optreden van de scheidsrechter af. „De man die uit Rusland kwam, geprezen werd om zijn voetbalkennis, maar die in Rotterdam bewees dat de middelmatigheid van de tegenwoordige scheids rechters in Europa een epidemie is geworden". De krant troost zichzelf en haar lezers een beetje met het vooruitzicht dat tenminste Juventus tegen Ajax zonder Cruyff binnenkort alsnog een overwinning op het Nederlandse voetbal kan behalen. „II Giomo" uit Milaan schrijft dat Italië in de tweede helft met geen mogelijkheid het helse Nederlandse tempo nog kon bijhouden en daarom volkomen volgens verwachting naar een nederlaag werd gespeeld. De Romeinse kranten komen met dezelfde constatering: Italië heeft verdiend verloren tegen een superieur Nederland, Bernardini is op de goede weg en de scheidsrechter is een grote nul. Rotterdam In een luchtig stuk schrijft „Paesa Sera" dat Orlandini (speler van Napoli) vanuit Rotterdam wel een ansichtkaart naar huis zal hebben gestuurd. „Daar had hij dan mooi op kannen zetten: Eerst Rotterdam zien en dan sterven." Er is ook in deze krant begrip voor Orlandini en waardering voor zijn pogingen om Cruyff af te stoppen, wat niet lukte. Het meest pessimistisch is „D Tempo", eveneens in Rome verschijnend. Deze krant spreekt van „Wel willen maar niet kunnen. We moeten die niet gekregen strafschop niet met ons gebruikelijk pessimisme gaan overdrijven. De nieuwe generatie voetballers krijgt nu terecht kansen, maar misschien had Bernardini na rust beter toch de spelers van Lazio kunnen inzetten." De „Corriere dello Sport" heeft als kop: „Verslagen, maar niet vernederd en gekrenkt. Het verschil was de scheidsrechter." „La Gazzetta dello Sport" heeft de kop: „Duidelijke zege van Holland", en tussen haakjes daaronder: .Maar met behulp van de scheidsrechter". Dit blad somt nog eens de reddingen op van Zoff, en de kogel van Van der Kuylen tegen de paaL Bovendien zegt de hoekschopverhouding in deze wedstrijd al genoeg volgens dit bald. In de puntenlijsten voor de spelers komen weinig hoge cijfers voor. Bij de Italianen vooral Zoff en Boninsegna en achterspeler Rocci. Bij de Nederlanders haalt Cruyff uiteraard het hoogste cijfer. Veel waardering van de Italianen voor Suurbier en Krol. Alsmede voor Van der Kuylen. Een onvoldoende ook nog voor de Italiaanse tv-commentator die met uiterst beheerste stem de Italiaanse openingstreffer noteerde en vanaf dat moment bijna gelaten en met een Oranje pet op het noodlot zat te wachten. Zijn commentaar in de tweede helft was pro-Nederland. Scheidsrechter Kazakov: De twaalfde man van Neder land Talent Ling wordt graag vergeleken met Keizer. Hij heeft grote mogelijkheden, maar is ook even moeilijk. SANTIAGO De Chileense voetbalbond verwacht van de FIFA een bedrag van 180.000 gulden als schadeloosstelling voor het afgelaste duel tegen Rusland in het kader van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap.De Russen weigerden destijds deze ontmoeting in Santiago te spelen, omdat het stadion werd gebruikt voor het vasthouden van politieke gevangenen na de staatsgreep. Door de weigering van de Russen kwalificeerde Chili zich voor het eindtoernooi in West-Duitsland. Een official van de Chileense voetbalbond verklaarde gisteren in Santiago, dat de FIFA zich heeft bereid verklaard het bedrag van 180.000 gulden uit te keren, nadat de Russen enkele weken geleden afwijzend hadden gereageerd op een voorstel in Spanje vriend schappelijk tegen Chili te spelen. DEN HAAG Hoewel Tschen La Ling steeds alge mener als het grootste talent onder de twintig jaar van de Nederlandse voetbalvelden wordt beschouwd, stonden deze week bij FC Den Haag zijn kwaliteiten sterk in dis cussie. Een aantal van zijn mede-spelers maakte de ge talenteerde rechtsbuiten niet ten onrechte het ver wijt zich onvoldoende voor het belang van het elftal in te zetten. Als aanvaller kan van hem niet ontkend wor den dat zijn spel tegenwoor dig een grote amusements waarde voor het publiek in het Zuiderpark vertegen woordigt, maar verdedigend slaagt de frêle Ling er zelden in een behoorlijke prestatie te leveren. Dit grote bezwaar werd hem in het bijzonder na de afgelopen zondag door anderen voor de voeten ge gooid. Zijn directe tegenstander Wildschut had het in dc onnodig verloren wedstrijd tegen FC Utrecht namelijk bestaan tweemaal zeer uit gekookt te profiteren van de veel te gemakkelijk opgevende Ling en werkte daarna zo vrij als een vogel de voorzetten af, waaruit de fatale doelpunten voortkwamen. Dan ver andert er natuurlijk wel iets in het denken over Ling. Het begrip voor zijn ontegenzeggelijk grote talent verdwijnt naar de achtergrond en het negatieve aspect van zijn spel krijgt de volle aandacht. Waar zijn medespelers tot nu toe liever het zwijgen toe deden omdat zijn presta tiecurve als aanvaller nog altijd als een raket omhoog schoot, kwam na de "blunders" van de afgelopen zon dag ook uiterst zwak acterende Ling volop aan de orde. Dat ogenblik vormde voor de techni sche staf van FC Den Haag de aan leiding om een initatief te nemen. De afgelopen dinsdag werden de spelers door trainer Boskov bij elkaar ge roepen om de teleurstellende resulta ten van de laatste weken tegen Go Ahead en FC Utrecht goed door te lichten. Wat kon de oorzaak zijn? Hoe kon een zo groot mogelijke ze kerheid verkregen worden dat her haling van het gebeurde bijna onmo gelijk zou zijn. Oa. vanuit deze vraagstelling belandde het gesprek bij FC Den Haag vanzelf op het thema Ling, hoewel het daar niet in de eerste plaats om te doen was. Manager Eddie Hartmann: "Ik heb toen met Ling gesproken en ook de beide aanvoerders van het elftal, Ton Thie en Aad Mansveld hebben nog eens uitgelegd hoe belangrijk het tegenwoordig is wanneer een speler meeverdedigt. De reactie op die gesprekken was naar mijn idee zeer positief. Ik heb dan ook alle hoop dat Ling zich ook in de toe komst gunstig zal blijven ontwikke len". Kwetsbaar Niet ten onrechte wordt Ling in de volksmond soms vergeleken met Piet Keizer. Ook deze Ajackd was aan bet begin van zijn carrière ui terst kwestbaar. De hiaten in zijn soms tot grote hoogte gestegen spel werden door trainer Rinus Michels met moeite opgevuld. Hetzolfdc proces lijkt met de niet gemakkelijke Ling op gang te zijn gekomen. Hij verzet zich niet tegen mee-verdedigen omdat de zin daar aan hem ontgaat. Neen, hij verzet zich uit angst dan wellicht concessies aan zijn aanvalsprincipe te moeten doen. En dai doet hij niet. "Een aanvaller moet in de eerste plaats een aanvaller zijn en blijven", bere deneert hij. "Hoe ik een man kan passeren komt bij me ten alle tijde op de eerste plaats. Dat is mijn waarde in het veld". Sterk Niemand van FC Den Haag zal hem van dat standpunt proberen al te brengen. Natuurlijk moet Ling zich sterk blijven maken voor de aanval maar het lichte meningsverschil van dit moment draait volledig om het besef dat zijn mogelijkheden verder strekken. Hij kan ook storend voor de tegenpartij optreden als hij maar op zijn tanden bijt, als hij maar blijk geeft zich voor de volle honderd procent in te zetten. Daar schort het Ling aan. De ergenis over een mis lukte aanvalsactic wordt bij hem zoals bij een ander vaak niet gevolgd door een furieuze poging om alles weer goed te maken. Maar hij laat het hoofd hangen, hij berust. Een uitgeslapen tegenstander con centreert zich helemaal op deze zwakte in Lings spel en heeft er zijn voordeel mee. Toch bestaat de kans dat de kritiek op Ling binnenkort verdwijnt De geschorste Hans Bres mag aanstaan de zondag weer meedoen bij FC Den Haag en dat scheelt voor Lingerg veel. De middenvelder bezit de ei genschap zich met inzet en ijver waar te maken en vangt daardoor desnoods de aan Lings aandacht ont vluchte tegenstander op. Bres en Ling vulden elkaar daardoor aan in de eerste vijf competitiewedstrijden. Misschien klikt dat aanstaande zon dag wel weer en kan het besef van een succesvol tandem nieuw leven ingeblazen worden. HANS DE BRUYN Afsteken vuurwerk kostte boete (Van onze sportredactie) ENSCHEDE - De boete van 2250 gulden, opgelegd door de strafcommissie van de UEFA, is FC Twente bijzonder rauw op de maag gevallen. De Europese Voet balbond had die forse straf uitgespro ken naar aanleiding van het afsteken van vuurwerk en het werpen van een bierflesje door „supporters)" tijdens de wedstrijd FC Twente-RWD Molenbeek op 23 oktober. Guy Defaix, directeur van FC Twente, zal een dezer dagen een brief aan de UEFA richten waarin hij zijn verbazing uitspreekt over het door de voetbalbond gevelde vonnis. De bevreemding stoelt voornamelijk op het feit dat UE F A-waarne mer Dennis Follows na afloop van de wedstrijd tegen Molenbeek met geen woord heeft gerept over onregelmatigheden. Weliswaar onderbrak de Tsjechische scheidsrechter Jursa al na twee minu ten het spel, omdat er vuurwerk was afgestoken, maar hij hoefde zijn dreiging de wedstrijd te staken in geval van herhaling niet ten uitvoer te brengen. Kennelijk heeft de strafcommissie van de UEFA in de melding dat het duel even werd stilgelegd, voldoende aanleiding gezien FC Twente een forse boete op te leggen. In het telegram aan de Twentse club refereert de UEFA aan de waar schuwing, die de Enschedese ploeg kreeg opgelegd naar aanleiding van vuurwerkaktivitciton tijdens de wedstrijd FC Twente—Panachaiki Patras op 7 november 1973. Kruistocht In zijn brief aan de UEFA wil Defaix herslening van het vonnis, maar de kans daarop moet als uitermate klein worden beschouwd, omdat de Europese voetbalbond de laatste tijd een ware kruistocht houdt tegen uitwassen In en rond het veld. Intussen zit FC Twente met een schadepost van 2250 gulden, die bij niemand te verhalen is. Defaix "Wij proberen een zo zuinig mogelijk beleid teren, maar nu gooien we als het ware een paar duizend gulden weg, omdat een of meer supporters ontoelaatbare dingen doen." Bij herha ling van incidenten wacht FC Twente wellicht een nog veel forsere straf. Dlustraticf is in dit verband wat het Griekse Olympiakos Piraeus overkwam. De Atheense ploeg moest zijn UEFA Cupwedstrijd togen Anderleeht bij wijze van straf spelen in Patras. Tot overmaat van ramp liep ook die wedstrijd weer volledig uit de hand, wat voor de UEFA aanleiding was rekordstraffen uit te delen. Olympiakos moet de eerste zes wedstrijden in het kader van een der Europese bekertoernooien af werken in een stadion op minstens 300 kilometer afstand van Athene. FC Twente hoopt en rekent er ook op dat de Belg Marcel Gcnicot die is aangewezen als UEFA-waar- nemer bij FC TwenteDukla Praag geen rapport zal behoeven op te maken naar aanleiding van ongeregeldheden in of rond het veld. Overigens zijn Guy Defaix en trainer Spitz Kohn vanmorgen naar Praag vertrokken om Dukla van avond voor de competitie in aktie te zien, zodat een beeld kan worden gevormd over de taktische en technische mogelijkheden van dc toekomstige tegenstander. ROTTERDAM - Tijdens een vergadering van werkcommlssics van dc Europese Voet bal Unie in Rotterdam is vastgesteld dat damesvoetbal Internationaal gezien een op merkelijke vlucht heeft genomen. In zestien Europese landen wordt deze tak van voetbal reeds beoefend volgens de richt lijnen van de UEFA. West-Duitsland heeft met een aantal van 169.000 dc meeste speel sters geregistreerd. De commissie voor da mes- cn zaalvoetbal vond het echter nog te vroeg om een Europese damesvoetbalcom petitie in het leven te roepen. Voor wat betreft het zaalvoetbal waar schuwde de commissie de, deelnemers en scheidsrechters aan "wilde"* toernooien. In trekking van de licentie zou het gevolg kunnen zijn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13