Wapen auto tegen klimaat van winter MANNELIJKE EIGENSCHAP IN VROUWELIJKE EICEL !LIJF NIET IN DE KOU )F SNEEUW STAAN TOYOTA 1800 IN NEDERLAND MERCEDES WERKT AAN WATERSTOF-MOTOR APPARAAT DAT SCHEEFTREKKEN BIJ REMMEN VOORKOMT PRIJSVERHOGINGEN KOSTEN VAN MOTORFIETSEN RAI-AGENDA i%IJDAG 22 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT IUTORUBRIEK REDACTIE: NELLEKE DE BOORDER Wat de „dolle Mina's ook mogen beweren: volgens Kolakowski en Malina zijn de sociale rollen van man en vrouw sedert het prille begin van de mensheid al- ln het Max Planckinstituut te Mun- chen zijn de blochemici Amano en Hamprecht (foto) er In geslaagd kunstcellen te kweken, die aangroei- seis vormt, zo ongeveer zoals voor komt bij zenuwcellen. Zij gebruikten daartoe tumorcellen van een muize- baby en van een ratte-embryo. Deze cellen zijn zeer geschikt voor allerlei onderzoekingen die op echte hersen cellen niet gedaan kunnen worden, omdat die tezeer vervlochten zijn. tijd verschillend geweest. Mannen zijn in het alge meen beter dan vrouwen in experimenten ten aanzien van het ruimtelijke onder scheidingsvermogen, spe ciaal in het vermogen te werken met kaarten en dia grammen. Dit typisch mannelijk vermogen ligt, merkwaardigerwijze, opgesla gen in de vrouwelijke eicel. De vrouwelijke eicel is altijd een x-chromosoom. Mannelijke zaad cellen bestaan uit x- en y-chromo- somen. Samensmelting van twee .x-chromosomen heeft vorming van een meisje ten gevolge, de concep tie van een y-chromosoom met een vrouwelijke eicel, die immers altijd een x-chromosoom is,, betekent te zijner tijd de geboorte van een jongetje. De genoemde mannelijke eigenschappen liggen, zoals gezegd opgesloten in de vrouwelijke eicel. Deze eigenschappen zijn recessief; dat wil zeggen sluimerend. Zij blij ven sluimeren bij de combinatie x-x-chromosoom en ontwaken pas als er sprake is van de x-y-combi- natie. Met andere woorden: bij de combinatie x-y wordt een recessie- ve eigenschap, in dit geval een gen een chromosoom is opgebouwd uit genen), dominant. Meivrouwen- junimannen Astrologische verenigbaarheid, in de zin van „ik ben een kreeft en jij een waterman; dus kan er niets verkeerds gaan" is een oud inge burgerd bijgeloof. Nu hebben Kop en Heuts aan de hand van 'de per soonsgegevens van 3392 in Amster dam geregistreerde paren een en ander aan een nader onderzoek onderworpen. Zij wilden namelijk zoeken naar voorkeurcombinaties met geboortemaanden zonder daar bij rekening te houden met de ge boortejaren. Zij kwamen tot de ontdekking dat mannen, geboren in de tweede helft van januari, meer dan verwacht, vrouwen huwen, die in oktober geboren zijn. Mannen, geboren tussen 16 juni en 25 juli neigden er meer toe vrouwen te trouwen die geboren zijn tussen 16 juli en 15 augustus. Het tegendeel komt ook voor: mannen, geboren in april en begin mei, hebben niet de neiging om vrouwen, in dezelfde maand geboren, te huwen. Andere combinaties geven meer aanleiding tot echtscheidingen, dan vorwacht mag worden. Maartmannen met ju- livrouwen, februarimannen met meivrouwen, julimannen met fe- bruarivrouwen en oktobermannen met junivrouwen vertonen hogere echtscheidingscijfers dan de rest. Mannen geboren in de tweede helft van november raken gemakkelij ker gescheiden dan de rest, onver schillig in welke maand of hun vrouw geboren is. Kop en Heuts kunnen geen verklaring geven, maar ze hebben wel andere onder zoekers gevraagd hun onderzoek op het zuidelijk halfrond voort te zetten, waar, naar hun mening de resultaten precies het omgekeerde beeld zullen geven. Plasmamantel De Van Allengordel rond de aarde is al enige tijd bekend, maar nu HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP hebben Westduitse geleerden een nieuwe gordel van elektrisch gela den deeltjes rond de aarde ontdekt, dank zij de Europese kunstmaan Helios. De gordel is, voorzover dat is na te gaan. 10.000 tot 20.000 km dik en bevindt zich tussen de 100.000 en 200.000 km van de aarde. Dat is ongeveer 50.000 km van de Van Allengordel. Men vermoedt dat de elektrische deeltjes ontstaan door de invloed van het aardmag netisme op de zonnewind. De deel tjes stromen daarna naar de nacht zijde van de aarde. Men hoopt nu ook meer te weten te komen van het noorderlicht en de Van Allen gordel. De nieuwe gordel zal „plas mamantel" heten. Toyota heeft nu ook in Neder land haar Corona 1800 de Lu xe op de markt gebracht. Een wagen, die in het bezit is van een 1808 cc viercilinder met een vermogen var! 113 SAE pk bij 5600 toeren per minuut. Maximum koppel: 16,2 mkg (159 Nm) bij 3800 toeren. Moto- r: boring 88,5 mm, slag 73,5 mm. Compressieverhouding 8,5: 1. Gebruik van superbenzi- ne is noodzakelijk. De Corona 1800 standaard is in het bezit van een vijfversnellingsbak, waarvan de vijfde versnelling met zijn overbrenging van 0,853 1 een typisch overdrive- karakter vertoont Verder is de Corona voorzien van een achterruitverwar ming, zonwerend glas, sport- velgen en rubber strips op de bumpers. De prijs van deze nieuwste van Toyota bedraagt 13.995 gulden. Ingenieurs van Mercedes-Benz ontwikkelen mo menteel een veelbelovende motor, die op water stof loopt. De voorlopig grootste problemen, die men echter technisch onder de knie kan krij gen, zijn, dat men voor de produktie van grote hoeveelheden waterstof op kernenergie aange wezen is en men met waterstof slechts half zo ver komt als met de gelijke hoeveelheid benzi- Daarop voorspellen de geleerden dr. Bucher en dr. Seuferer, dat de nieuwe motor voorlopig hoofdzakelijk in het lokale verkeer dienst zal gaan doen. Een enorm voordeel hiervan is, dat waterstof nagenoeg geen schadelijke uitlaatgassen produ ceert. Een ander belangrijk winstpunt is het, dat deze brandstof tien keer goedkoper is dan benzine, terwijl men uiteraard aanzienlijk min der afhankelijk wordt van de olie-producerende landen. Vooral de zuiverheid van waterstof achten de geleerden zo essentieel, datzij hierover op een binnenkort te houden milieucongres in Brussel zullen spreken. De belangrijkheid van het project wordt intus sen wel hierdoor aangetoond, dat Mercedes het met grote financiële steun van het ministerie van Wetenschappen in Bonn ontwikkelt. Vol gens de geleerden kunnen de automobilisten gedurende een overgangsperiode, waarin er nog niet voldoende waterstof geleverd kan wor den, hun tank met een willekeurig mengsel van benzine en waterstof vullen. De eigenlijke grondstof levert geen enkel probleem op, want water is in voldoende mate leverbaar. In de Verenigde Staten is een apparaat ontwik keld, waardoor het voortijdig blokkeren van een autowiel en daar door het scheeftrekken van de wagen kan worden voorkomen. De remafstand wordt er volgens de tests tot 36 procent mee bekort. Het apparaat, dat de naam "Safety Braker" kreeg, wordt vlak bij het reservoir met de remvloeistof gemonteerd. De remleiding wordt doorgezaagd en verbonden met het apparaat, dat de vorm van een cylinder heeft. Het zuiger- tje wordt bij het intrappen van het rempedaal door de remvloeistof naar beneden gedrukt. Zodoende verminderen de drukverschillen, die tussen de remmen van ieder wiel ontstaan, en daardoor wordt de kans geringer dat het voer tuig naar één kant trekt of dat er een wiel wordt gebolkkcerd. De importeur van de Safety Broker (Plus Speed in Den Haag)heeft meegedeeld dat de gemeentepolitie van Den Haag en de Rijkspoli tie overwegen het apparaat op politieauto's te monteren. Verscheidene politiekorpsen o.a. in de V.S. en Engeland, gebruiken de Safety Braker al geruime tijd. De prijs van het appa raat ligt tegen de 200,- gulden, exclusief BTW en montage, die ook door een handige doe-het- zelver kan gebeuren. Met ingang van maandag 18 november j.l. zijn Opel, Vauxhall, Ranger- en Fiatpersonenauto's in Nederland duurder geworden. Bij de eerste drie genoemde modellen bedraagt de prijsverhoging ruim drie procent, bij Fiat is een prijsaanpassing van vier procent toege past. Van Opel werd Ascona drie procent duur der, de Kadett, Manta en Commodore vier procent, de Rekord vijf procent en de Admiral Diplomat twee procent. Het Rangermodel steeg vijf procent in prijs, de Vauxhall Viva en Magnum 8,5 procent en de Victor en Vcntora (eveneens Vauxhall) 6.5 procent. De Fiat 126 is nu verkrijgbaar vanaf 6590 gulden, de 127 vanaf 7550, dc 128 vanaf 9000 en de 132 vanaf 13.000 gulden. Het vlaggeschip van de Fiat, de 130 (3200) Coupe Automatique, werd ruim 5000 gulden duurder en kost nu 47.626 gulden. Het blad „Motor" heeft het initiatief genomen om een aantal kostenbegrotingen per kilometer voor motorfietsen op te stellen. Vanzelfspre kend gaat het om globale gemiddelden, want de uitkomsten zijn sterk afhankelijk van even tueel zelf repareren, prijzen van onderdelen en rijstijl. Het goedkoopst is volgens „Motor" de C.Z. 125 met 13,1 ct/km, gevolgd door de Jawa Californian (14,8 ct) en de ló-eidler R.S. De zwaardere, sportievere motorfietsen zijn na tuurlijk wat duurder in gebruik: 24,9 ct voor de BMW R 75/6, 26,2 ct voor de Honda CB 750-4 en 28,9 voor de Suzuki GT 750. AMSTERDAM Dit seizoen organiseert de R.A.I. in Amsterdam vier tentoonstellingen, waarvan de eerste, de Caravan RAI, nog dit jaar plaats vindt. De data: —Caravan RAI 12 tlm 18 december 1974 —Autovak 22 tlm 28 januari 1975 —Personenauto RAI 13 t/m 23 februari 1975 RAI Motor Weekend 20 t/m 23 maart 1975. Banden en lichten zijn twee onderdelen die in de winter, nog meer dan anders, in perfecte staat moeen zijn. De weersomstandigheden in de winter kunnen een flinke aanslag plegen op de kwaliteit van de auto. Nu autorijdend Nederland ieder moment het raadzaam de nodige voorbereidingen te door de winter overvallen kan worden, is treffen. worden „aangetipf'met de bij de auto behorende lak, laat men dat na, dan kan men er van verzekerd zijn dat in het voor jaar het zeer kleine roestplekje aanzienlijk groter is geworden. Pekelwater vreet als het ware door alles heen. Het chroom- werk verdient ook extra aan dacht. Een beschermend laagje, ook via de spuitbus aan te bren gen is uitermate nuttig. Wielkasten en onderkant van de auto dienen ook te worden na gekeken. Moet de auto opnieuw worden getectyleerd? Zijn er hier en daar wat „versleten" plekjes, dan kan men die zelf heel redelijk bijwerken door ge bruik te maken van een produkt op rubberbasis, dat voor nog geen tientje in de handel wordt gebracht. Is men toch met een algehele inspectie bezig dan verdient het ook aanbeveling de ruitewissers te controleren. Zijn ze nog opge wassen tegen het zware werk in de winter? Zo niet, dan subiet een nieuw stel aanschaffen. Het waterreservoir voor de ruite- sproeier kan nu reeds worden voorzien van eenmiddel dat be vriezen voorkomt. De deurrub- bers moeten (herhaling is ge wenst) met een laagje talkpoe der worden ingewreven. Een algehele technische inspec tie van de auto dient in de garage te worden gedaan. De doorsnee-automobilist heeft een voudig niet het gereedschap om een dergelijke „check-up" be trouwbaar te kunnen uitvoeren. Het kost wat geld, maar dit komt er op den duur altijd weer uit. In dit geval is goedkoop duurkoop. Bij een dergelijke technische controle wordt ook altijd de accu meegenomen, een van de belangrijkste „instru menten" in de auto tijdens de wintermaanden. In het koude jaargetijde is het erg onverstan dig door te blijven rijden met een gammele accu. De banden worden in de garage ook geinspecteérd. Enkele tips voor de banden zijn de volgen de: O Het profiel van de banden dient voor een besneeuwd of glad wegdek tenminste 4 mm te zijn om nog redelijk uit de voe ten te kunnen. Controleer regelmatig de ban despanning volgens de voor schriften die in het instructie boekje staan. Ongelijke span ning kan, ook bij pompend rem men, de wagen zijdelings doen slippen. Bij auto's met voorwielaandrij ving de kofferruimte niet te zwaar belasten. Het gewicht zo veel mogelijk voor of op de achteras plaatsen. Niet de bandespanning verla gen. De banden krijgen door lagere spanning geen grotere greep op de weg, integendeel. Bovendien slijten ze onregelma tig af. Op een glad wegdek wegrijden in de tweede versnelling om doorslippen van de aangedreven wielen te voorkomen. De laatste jaren is de automobilist gewend geraakt aan betrekkelijk zachte winters die hem en de wagen voor niet al te veel problemen stelden. Het gevaar dreigt hierdoor dat de aandacht wat verslapt, met andere woorden dat uitgegaan wordt van de veron derstelling het zal ook dit jaar wel niet zo'n vaart lopen. Het is heel goed mogelijk dat de winter 1974/75 opnieuw mild en zacht zal zijn. Maar het kan ook anders. En als koning winter plotseling toeslaat is het eigenlijk al te laat om de auto in optimale conditie te brengen voor het zwaarste jaargetijde. Ook hier geldt dat voorkomen beter is dan genezen. Het is verstandig om een aantal belangrijke winterattributen reeds nu in de auto te hebben. In de eerste plaats een stevige ruitekrabber. Daarnaast een spuitbus waarmee een niet al te zware vorstaanslag heel gemak kelijk verwijderd kan worden. Ook een doek of pasta om aan slag van de ramen aan de bin nenkant te voorkomen. In de handel is momenteel ook een busje met zgn. ice grip. Draaien de banden op een glad weggedeelte door, dan kan de inhoud van een dergelijk busje (de vloeistof moet op de banden worden gespoten) veel ongerief voorkomen. Een sleepkabel kan ook niet worden gemist. Krijgt men door wat voor omstandig heden dan ook de auto niet aan de „praat" dan is er wel een behulpzame collega-automobi list te vinden. Het is in zo'n geval prettig zelf over een kabel te beschikken. Degenen die in de winterdag veel op pad zijn met de auto zouden kunnen overwegen de schop uit de tuin- kast te halen en die in de baga geruimte van de auto neer te leggen. Ook een spuitbus met een vochtwerend middel hoort in de auto thuis. Zaak is wel om dan eerst het hele bedradingssys teem schoon en droog te maken en pas daarna de kabels en verdeelkap met het middel te bespuiten. U mist in deze opsomming nog een klein maar niet onbelang rijk busje: een spuitbusje met antivries om de deursloten open te krijgen. Het heeft natuurlijk weinig zin een dergelijk busje in de auto te laten. Veel verstandi ger is dit busje een vaste plaats te geven in de overjas. De komende weken verdient het ook aanbeveling het exterieur van de auto aan een nadere inspectie te onderwerpen. Een auto in de vaste was zetten is een tijdrovend en vaak ver moeiend karwei maar het loont de moeite. Men komt dan ook kleine lakbeschadigingen tegen die gemakkelijk zelf kunnen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11