Werkgevers en werknemers vinden elkaar niet In Italië elke dag een ontvoering El Fatah bevestigt aanslag op Hoessein Reidó&Qowuvnt PTT mag niet lenen op open kapitaalmarkt Uitgaanspatroon door alcoholwet gewijzigd Onderwijs blijft in beweging WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Beiroet/Jeruzalem (RTR/AP) Twintig Pales tijnse guerrillastrijders hebben tot tweemaal toe geprobeerd om tijdens de Arabische top conferentie in Rabat, eerder deze maand, de Jordaanse koning Hoessein te vermoorden. De tweede man van de Palestijnse verzetsorgani satie El Fatah, Aboe Iyad zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst van studenten aan de Arabische universiteit van Beiroet. Hij verze kerde dat de Palestijnse verzetstrijders voort sullen gaan met aanslagpogingen op de Jor daanse monarch. Voor de aanslag pogingen in Rabat werden de Patestijnen door de Maro- kaanse autoriteiten gearresteerd. tijnse guerrillastrijders, gisteren op net dorp Bet Sjean, gezegd dat de strijdkrachten de bases van de Palestijnse commando's genade loos zullen treffen, waar ze zich ook bevinden. Uitzinnige Israëliërs, schreeeuwend om wraak, verbrandden gisteren de lijken van de drie Arabische terroristen, die drie mensen doodden voordat ze door Israëlische soldaten werden uitgeschakeld. De guerrillastrijders die behoor den tot het Democratisch Front voor de bevrij ding van Palestina, hebben het drie uur lang uitgehouden in één van de flats. Toen bestorm den Israëlische militairen het gebouw en dood den hen. Op de met kogels doorzeefde lijken werden briefjes gevonden waarin vrijlating werd geëist van veertien Arabieren die in'Israë lische gevangenschap zitten. Een kindje, slachtoffer van de Palestijnse aanslag op het Israëlische dorp Beit Shean, wordt in een ziekenhuis geholpen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De schatkist blijft de bedrijfsinvesteringen van de PTT financieren. Dit is het gevolg van het verwerpen door de Tweede Kamer van het initiatief-wetsontwerp van de DS'70 kamerleden Drees en Berger om de PTT de bevoegdheid te geven leningen op de open kapitaalmarkt af te sluiten. De indieners van het wetsontwerp meenden, dat de PTT door leningen op de kapitaalmarkt over genoeg middelen zou kunnen beschikken om de wachtlijst voor telefoonaansluitingen snel weg te werken. De Tweede Kamer had als grootste bezwaar, dat de voorgestelde verruiming van de bevoegdheden van de PTT vooruit zou lopen op een statuswijziging. Singer ontslaat 600 man NIJMEGEN De direktie van Bij Bruynzeel in Haarlem zal de Amerikaanse kantoormachi nefabriek Singer-Nijmegen BV heeft vanmorgen haar ruim 600 personeelsleden ontslag moe ten aanzeggen. Al geruime tijd is getracht om voor het noodlijdende bedrijf een koper te vinden. Dit is ech ter niet gelukt, aldus woord voerders van de industriebon den. 530 personeelsleden ar- beidsverkorting worden aange vraagd. Maandag is de werk tijdverkorting al ingegaan voor de ongeveer 700 werknemers van Bruynzeel Deurenfabriek te Zaandam. Ook voor een aan tal papierfabrieken van Ven Gelder zal werktijdverkorting worden aangevraagd. Hierbij zijn ca. 2000 personeelsleden betrokken. De Amerikaanse president Ford en de Japanse keizer Hirohito brengen een toast uit bij het begin van een staatsiebanket in het keizer lijk paleis in Tokio. Ford nodigt Hirohito uit TOKIO (Rtr) President Ford van de Verenigde Staten heeft gisteren keizer Hirohito van Ja pan uitgenodigd voor een be zoek aan de Verenigde Staten, zo heeft de Japanse minister van buitenlandse zaken, Tosjio Kim oer abekendgemaakt. De president nodigde de keizer uit tijdens een hoffelijkheidsbe- zoek aan het keizerlijk paleis, kort nadat Hirohito zijn gast officieel in Japan had welkom geheten. Gisteren staakten ongeveer 3,5 miljoen Japanners uit protest tegen de hechte Japans-Ameri kaanse betrekkingen. Bij de sta kers waren ongeveer 490.000 beambten van de spoorwegen en werknemers van particuliere vervoersbedrijven. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Vandaag hebben in werkgeverskringen, bij de middenstand en binnen de vak onderhandelingen in de bedrijf stakken moeten beginnen en daarom wil de vakbeweging ook niet wachten op de resultaten van de debatten in de Tweede beweging grote activiteiten ge- Kamer gver de regeringsmaat- Icefd rond het Centraal Ak- koord-1975, dat aan een zeer dunne zijden draad hangt. Men is er zeer pessimistisch over. De vraag daarbij is of de partijen zich morgen in de Stichting van de Arbeid kunnen vinden, nu de regering heeft laten weten aan het pakket noodmaatrege len niets meer te willen veran deren of toevoegen. Het enige zekere na de langduri ge onderhandelingen gisteren is, dat de vakbeweging op korte termijn wil beslissen. De c.a.o- regelen. De werkgevers daaren tegen wensen te weten hoe de Tweede Kamer hierover en over de bij de Kamer ingdiende wen sen van de werkgevers denkt. De werkgevers, die zich in eer ste instantie, zij het node, wil den neerleggen bij de loonsver betering van 1,5 procent en van verbetering van de totale loon som met 13 procent, zijn daar van teruggekomen. Uit de nota met extra maatregelen is vol gens hen gebleken, dat de pro- duktiviteit minder zal stijgen. Horeca zwaar getroffen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De gevolgen van de 1 novemberwet voor de Nederlandse horeca zijn over het totaal genomen zwaar negatief. Typerend is dat niet alleen de alcoholverstrekkende bedrijven de dupe zijn, maar bijvoorbeeld ook de cafetaria's. Het uitgaanspatroon van de bevolking heeft zich na de invoering van de wet diepgaand gewijzigd". Aldus drs. A. Merk, secretaris van het bedrijfschap Horeca, op de persconferentie in de Amsterdamse Rai, die gewijd was aan de van 6 tot en met 9 januari te houden Horecava-tentoon- stclling. Deze vakbeurs zal met 404 exposanten groter zijn dan ooit, maar de verwachting is dat de malaise in de horecasector een nadelige invloed zal hebben op de resultaten. Volgens drs. Merk zijn vooral de cafe's en restaurants aan de rand van steden en van kantoorwij ken getroffen door de nieuwe wet De klandizie tijdens de lunchpauze, maar vooral tijdens het borreluur na het werk is aanmerkelijk terug gelopen. Drs. Merk noemde voor deze sector een omzetverlies van 40 tot 50 percent en vond dit „wel een erg harde klap". Ook wegrestaurants en hotels hebben te lijden onder de nieuwe situatie. dan eerder verwacht was. Dat zou betekenen, dat de loonkos ten per eenheid produkt sterker zullen tonemen dan volgens eer dere ramingen het geval was. De werkgevers hebben daarom met klem aangedrongen op een verdergaande verlichting van de lasten. Het achterwege laten van een struktkrele verhoging van het minimum loon hoort daarbij tot hun nadrukkelijke wensen. De vakbeweging verwijt de re gering, dat deze struktureel nog niets tegen de toenemende werkloosheid doet. Zij heeft ook niet de zekerheid, dat de rege ring de prijzen in de hand weet te houden. Afgewacht moet daarom worden, aldus de vak beweging. of er in 1975 inder daad een koopkrachtvermeerde ring van 2,5 tot 3 procent zal optreden. Daarbij komt nog, dat de belastingverlaging in 1976 weer ongedaan gemaakt wordt. Op nieuw dus, aldus de vakbe-' weging, een koopkrachtvermin dering. Wil men dit herstellen, dan legt men bij voorbaat al beslag op de ruimte voor 1976. De vakbeweging heeft vannacht bovendien nadrukkelijk vastge steld, dat een Centraal Akkoord niet alleen maar een loonak- koord betekent. Het niet willen onderbrengen door de werkge vers van al het personeel in de c.a.o. en hun weerstand tegen het openbaar maken van de in komens zit de vakbeweging on verbiddelijk eis op tafel over de prijscompensatie van minimum 175 gulden en een verhoging van de lonen voor de helft in procenten, voor de helft in een voor iedereen gelijk bedrag. De werkgevers hebben dit nadruk kelijk afgewezen. Totaal beeld 6inds vannacht: een weinig hoopvol perspectief voor het Centraal Akkoord- 1975. Hoofdzaak voorop MINISTER DE GAAY FORTMAN heeft de schets voor een in 44 gewesten onderverdeeld Nederland op tafel gelegd. Gaat de schets werkelijkheid worden, dan zal Den Haag met Delft en een groot deel van het Westland het gewest Haaglanden gaan vormen, terwijl Leiden centrum wordt van de „Oude Rijnstreek", inclusief een stuk plassengebied en een deel van de Bollenstreek. In het politiek bedrijf vindt menigeen, dat het aantal gewesten aanzienlijk kleiner moet worden dan de 44 van de door de Rijksplanologische Dienst ontworpen structuur-schets. Vele Kamer leden denken aan zo ongeveer twintig gewesten, wat het liquideren van de thans bestaande provinciale indeling mogelijk zou maken. HET ZAL NOG JAREN DUREN, vóór terzake van de gewestinde ling de volksvertegenwoordiging een beslissing kan nemen. Tegen een indeling in 44 gewesten rijzen grote bezwaren; tegen die in twintig andere, maar waarschijnlijk niet minder grote. Voorop staat, dat het praten over het aantal gewesten een lastige, feitelijk zinloze zaak is, zolang niet eerst vast staat wat precies de taak en de bevoegdheden van de gewesten worden zal. Weet men de inhoud van het nieuwe orgaan, dan kan pas zinvol gesproken worden over de vorm en de grootte. Fortman misschien, door vorm en inhoud tegelijkertijd op tafel te brengen, twee vliegen in één klap slaan Hij loopt wel het risiko dat gepaard gaat aan elk spel van het karakter „alles of niets". Dan kan achteraf blijken dat alle moeite tevergeefs geweest is en dat er van echte bestuursdecentralisatie geen spaan terecht gekomen is. DE BILT Ten ruiden van Ierland Am«Arrd«m bevindt zich een depressie, die lang- D* 1 raam naar het oosten koerst Het riet er naar uit dat de depressie over P, Zuid-Engeland naar Belgic ral trek- Den Helder ken. Het warmtefront brengt morgen Luchth. Rut regen, die overigens hoofdzakelijk in Twrm» het ruiden en midden van het land VWinsm ral vallen. De regcnhoeveelhcdcn ^üjmbur* rullen echter niet groot rijn. Van- AthlnT" nacht daalden de temperaturen na- Barcelona bij het aardoppervlak tot op of iets Berlijn onder het vriespunt Bordeaux Vooruitzichten voor vrijdag: Opklarin- Bmaaal gen en slechts hier en daar regen- '«lUdort Kans op lichte vorst in de nacht Hlumkl Weersvooruitzichten in cijfers: voor inn«bruek Vrijdag: Kopenhagen Aantal uren zon: 0 tot 4 Luixbon Min. temp.: omstreeks 1 graad. Locarno Ma*, temp.: omstreeks 6 graden Kans op een droge periode van min- stens 12 uur 90 procent Malaga Weersvooruitzichten voor vrijdag, Odo opgesteld door het KNMI: zwaar bewolkt en hier en daar Split regen. Kans op lichte vorst in ®'fckhl de nacht. Zurich Weersvooruitzichten in cijfers c««B: voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4, min. temp.: omstreeks NowYi 1 graad, max. temp.: omstreeks 6 graden, Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De Italiaanse ontvoe ringsindustrie draait op volle toeren. De laatste week noteer de de politie in Italië één ont voering perdag, voor het me rendeel jonge of opgroeiende kinderen van min of meer wel gestelde families. Tien personen bevinden zich op dit moment in handen van hun r bijna (Van een onzer redakteuren) onmogelijkheid geworden was. DEN HAAG Het onderwijs kost Deskundigen spreken nu, na enkele per Jaar duizend gulden per hoofd iaren> of van verzanding in het van de bevolking; zo'n dertien tot Nederlands onderwijs. Er moet, veertien miljard. Geen kleinig- roggen zij, op korte termijn veran- beld, het gaat daarbij wel dering in komen, wil dit onderwijs om een enorm pakket van onder- vt>or vele jongeren met helemaal wijsmogelijkheden. Toch Is lang «n grote teleurstelling worden, niet iedere Nederlander tevreden Hel percentage zittenblijvers bij- met dit pakket „ongekende moge- voorbeeld is nog zeer hoog, on- lUkheden". Oorzaak is vooral bet danks de bedoeling van de mam. grote probleem van de doorstro- om dit zittenblijven zoveel mlng; oorzaak is ook. dat nog mogelijk te voorkomen. «teeds niet iedere Nederlander vol- Want, aldus de bedoelingen van de ledig kans heeft op een zo volledig mammoetwet, wanneer een bepaal- mogelijk onderwijs. de vorm van onderwijs bu een leerling niet de juiste methode Het klinkt eigenlijk als een dood- blijkt te zijn, moet hij of zij zo snel doener, dat het Nederlands onder- mogelijk naar een andere vorm wijs-systeem in beweging is. Toch kunnen overstappen, is dit zo, zeker nadat wijlen minis- Het aantal gediplomeerden stijgt ter mr. J. Cals met de mammoet- ieder jaar volgens de mogelijkhe- wet gekomen was. Nederland den, die de mammoetwet biedt, dacht, dat deze wet de oplossing Maar dan komt het: de doorstro- zou zijn voor zo niet alle, dan toch ming naar hoger beroeps- of weten- vele problemen. Doorstroming van schappelijk onderwijs stagneert de kleuterklas tot en met het we- voor velen, voor vele anderen tenschappelijk onderwijs stond wordt het een keuze, die zeker niet daarbij centraal. Doorstroming de eerste studiekeuze is. staat nog steeds centraal, maar Toch zijn er vele moeilijkheden, men is er thans heel wat pessimisti- zoals bijgaande kaart van ons Ne- scher over, dan in de nadagen van derlands onderwijs aantoont Men de jaren zestig. Immers: het keu- kan er eveneens uit opmaken, dat zenpakket op de middelbare scho- ook Limburg en Friesland een vol len is zo definitief, dat leerlingen, ledige universiteit moeten krijgen, dié zich - naar later blijkt - in dit keuzepakket vergist hebben, er pnncipe bbjft gehandhaafd, muurvast aan geklonken zitten. daj_ eree" u\ Nederland ook op onderwijsgebied gelijke kansen Hun verdere studiemogelijkheden moet krijgen. Daarom blijft dit on- zijn door dit pakket immers al bij derwijs voortdurend in beweging, voorbaat beperkt geworden. Evenals overigens de gelden, die f-n de doorstroming naar hoger aan het Nederlands onderwijs-sys- beroepsonderwijs en wetenschap- teem besteed moeten worden. Pelijk onderwijs? Dit jaar is tot teleurstelling en verbittering van Dat is vorige week bij de debatten vele duizenden jongeren gebleken, in de Tweede Kamer over het on- dat deze doorstroming voor hen derwijs opnieuw gebleken. Naarhe)\®odgwlondcfwijsmz. LAGER O N DE RW/'JS (6Wassen) Nj.ir hel beroepsonderwijs, r m f' r iL* fwijsJ— >Jn de foefcomsf mogelijk samensm*IHna J lol ê4n schooltype voor 4-tol 12-jarigen. ontvoerders. Het v 12 geweest, als de vier gemas kerde kidnappers erin geslaagd waren om de twee kinderen van de wereldberoemde beeldhou wer Giacomo Manzü mee te ne men. Geheel volgens gewoonte werden de twee broertjes Man zü van 12 en 10 jaar door de chauffeur van de familie naar school gebracht, een openbare dorpsschool in Pomezia, een plaatsje even ten zuiden van Rome. In die omgeving bewo nen de Manzü's een schitterend landhuis. De vier boeven blokkeerden met een ladder de oprijlaan en sprongen tevoorschijn toen de chauffeur stopte. Een van de mannen schoot de chauffeur in de keel, maar de man wist on danks zijn zware verwondingen te vluchten en de familie te waarschuwen. De ontvoerders sleurden intussen de twee tegen stribbelende kinderen mee naar hun eigen wagén, die nogal ver weg geparkeerd stond. Omdat inmiddels van alle kanten men sen kwamen aanlopen, zagen de ontvoerders van hun plannen af en lieten de kinderen los en vluchtten. Al direct na de geruchtmakende ontvoering midden vorig jaar van de kleinzoon van de oliemil jardair Paul Getty werd geop perd, dat de meeste ontvoerin gen via een soort* centrale wer den opgezet, en dat de hele ont voeringsindustrie een nieuwe en zeer winstgevende inkomsten bron voor de verarmde Mafia zou zijn. Die veronderstelling wordt nog steeds als juist ge noemd. Vaak lijkt ook dc toege paste techniek van ontvoeren en onderhandelen met dc familie op gecentraliseerd vakwerk. In de meeste gevallen grijpen dc ontvoerders kinderen, soms ook ai meerderjarige kinderen van rijke families. Ondanks de onbeschrijflijke spanning en angst in de getrof fen families bestaat er een rust gevend facet bij al deze ontvoe ringen: de gekidnapten worden vrijwel altijd stipt en volgens afspraak ongedeerd vrijgelaten, zodra het losgeld is betaald. Maar ook die losprijzen stijgen enorm. Alsof de inflatie ook daarvoor geldt, vragen de ont voerders de laatste tijd zonder blikken of blozen enkele miljoe nen guldens.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9