Vliegvakanties volgend jaar 15 percent duurder ULRIKE GAF OPDRACHT ONTVOERING RECHTER Frans episcopaat anti-abortus maar mild voor mensen Hervormde synode wijst abortus in principe af Voor I.R.A.-man geen rtr0™nvï,TcSrnlnhel kerkelijke begrafenis Oostduitse bisschoppen: Grenzen aan medewerking socialistische staat LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Charter-vliegvakanties uit Nederland zullen volgend Jaar tussen de 10 en 15 pet duurder worden. Hierbij is al wel de brandstoftoeslag verre kend, die totnutoe als een extra financiële post de gevraagde reissommen verzwaarde, Dit werd gisteren op Schiphol medegedeeld door de heer H. Regeur, bedrijfsdirecteur divisie Touroperating van de Hol land International Travel Group b.v., Nederlands nieuwste en grootste reisgigant. De H iint, met in totaal 1500 personeelsleden is voor 50 pet in handen van de KLM, en de andere helft van de aandelen berust bij scheepvaartgigant NSU en de Nederlandse Spoorwegen. Samen hebben zij het me rendeel van de Nederlandse touroperators opgeslokt De acht die gistermiddag met een forse dreun hun papierlawines vol reissuggesties rondom het Hilton- zwembad opwierpen: zijn: Airtour, Centouri en Tura- via Nederland, Eurotours, FIT vliegreizen, de Magneet Silveryet Ster-reizen en Long Range Travel-Hoogstins- Passages. Deze acht die ondanks de crisissfeer, waar door het reisjaar 1974 zich heeft gekenmerkt met een bescheiden winst over de drempel van 1975 hopen te komen, rekenen voor volgend jaar op een derde deel van de chartervliegvakantiekoek. Op een totaal van 700.000 Nederlanders, die volgend jaar hun vakantie een vliegende start zullen geven, betekent dit dat gerekend wordt op de klandizie van 230.000 mensen. Ondanks het feit dat door de heer Regeur en zijn discipelen tot in den treure herhaald werd, dat iedere deelnemer van de touroperator zijn eigen verantwoor delijkheid en ook zijn eigen produkt houdt bleek uit het vraag- en antwoordspel tijdens de persconferentie zonneklaar, dat de buit van bovenaf gedeeld zal wor den. Een uiteindelijke volledige fusie van de acht werd dan ook door vele aanwezigen als een onvermijdelijke hint aan de acht doorgegeven. Dat djt even onvermijde lijk tot inkrimping van de personeelssterkte zal leiden, wordt nu nog ontkend, maar zal over enkele jaren zo goed als zeker een feit blijken te zijn. De HINT is ervan overtuigd, dat het vakantievervoer uit Nederland een toekomst heeft, zowel in Europa als intercontinentaal. De HINT gelooft ook dat Spanje als zonnebestemming ondanks negatieve geluiden, die mo menteel circuleren, en ondanks forse prijsstijgingen tot meer dan 20 pet, een gouden toekomst als bestemming heeft Bij een politiek stabiel klimaat gaat tevens Griekenland een grote toeristische toekomst tegemoet Een andere mening heeft Rudolph van Moerkerke, 25 jaar geleden oprichter van de Belgische reismammoet Sun air, die gisteren in Amsterdam eveneens een vuist dikke zomerreisgids ten doop hield. Sunair Nederland, volle dochter van de Belgische moedermaatschappij, zegt dit jaar 50.000 Nederlanders te vervoeren en mikt voor 1975 op 80.000 vliegende passagiers. Het neemt daarbij de vierde plaats in onder de Nederlandse touroperators. De Sun air-divisies bieden voor 1975 385.000 charterreizen aan, die door middel van 4,5 miljoen vakantiegidsen gepropageerd zullen worden. De totle omzet van Sunair zal dit jaar boven de 130, miljoen gulden liggen. ONBESTELDE POST DAGEN IN VIJVER ARNHEM (ANP) Dank zij de oplettendheid van de 14-jarige Arnhemse scholier Gerrie Ale- ven is duidelijk geworden waarom een groot aantal men sen rond de Sint Anthonielaan in Arnhem al dagenlang geen post ontving. De jongen vond de laatste twee zondagen doorweekte^ postpak ketten in een vijver van het park Sonsbeek in Arnhem. Gis termorgen is de post, gedroogd en wel, teruggebracht naar de PTT in Arnhem, waar men in grote ontsteltenis verkeert Men vermoedt dat de post door een hulpbesteller in het water is gegooid. Gister is een groot scheeps onderzoek naar de af- faire begonnen. De vinder van de post heeft een beloning van 100,ontvangen. Rond Kerstmis congres van ARKA HAARLEM (ANP) Het congres in Haarlem van de ARKA, heeft besloten omstreeks Kerst mis een buitengewoon congres te houden om te spreken over de voorstellen tot het invoeren van een nieuw contributiesys- Er waren aan het congres twee voorstellen aangeboden, maar tot een besluit kon het gisteren niet komen. Met 1799 stemmen voor en 882 tegen werd besloten tot aanhouding van het agenda punt. Intussen zullen het hoofd bestuur, de financiële commis sie, de groepen en de groepen jongeren en gepensioneerden zich nader beraden. Eenzaam Een vijfjarig jongetje heeft zich eenzaam twaalf da gen in het leven gehouden op een afgelegen boerderij in het zuiden van Venezuela met het loenen, zo is in Caracas verno men. Zijn ouders en oom waren bij een overval van inheemse stammen door pijlen gedood. Een veeboer uit de omgeving trof hem tenslotte aan. Bankrover zeer snel gegrepen MAASTRICHT (ANP) Kort nadat hij de kas van een hulppostkantoor in zijn woonplaats 9000, lichter had gemaakt door de lokettiste met een alarmpistool te bedreigen is gistermiddag de 26-jari- ge werkloze Maastrichte naar E. van H. door de politie aangehouden. Ken nelijk blij met het welsla gen van zijn criminele operatie rende de Maa- met zijn wapen het hulp postkantoor uit Dit trok de aandacht van twee agenten die in de buurt bezig waren. Zij gingen achter de man aan en wis ten deze na een korte worsteling te overmeeste- Overvaller psychiatrisch onderzocht WASHINGTON (Reuter) - De Filippijnse advocaat Napoleon Lechoco, die maandag de am bassadeur van zijn land in Was hington en een lid van de am bassade tien uur lang 'gegijzeld heeft, is gisteren voor onder zoek naar een psychiatrische kliniek in de V.S. gebracht Daar moet worden vastgesteld of hij terecht kan staan wegens het gijzelen van buitenlandse functionarissen. Napoleon Lechoco, die In Washington de Filippijnse ambassadeur geruime tijd gegijzeld heeft, na zijn arres tatie. Van onze correspondent F. Wennekers BONN Ulrike Meinhof persoonlijk heeft vanuit de gevangenis linkse extremisten de opdracht gegeven de Westberlijnse rechter Günther von Drenkmann te ontvoeren en te gijzelen. Dit is vast komen te staan uit het verhoor van de echtgenote van een Berlijnse dominee. Undine Zühlke, moeder van twee kinderen, die zondagmorgen door recher cheurs van haar bed gelicht werd. Korte tijd later leidde haar arrestatie tot de gevangenneming van de 29-jarige predikant Cornelius Burghardt, die ook een belangrij ke rol in deze affaire gespeeld blijkt te hebben. Het verhoor van het tweetal leverde echter het bewijs, dat het niet de bedoeling is geweest rechter Von Drenkmann op zon dag 10 november te vermoorden. Volgens de opdracht van Ulrike Meinhof moest hij ont voerd worden met de bedoeling hem als gijzelaar tegen de gevangen leden van de Baader-Meinhof-beweging uit te wisselen. De rechter en zijn vrouw verzetten zich echter zo hevig, dat een van de vijf overval lers in paniek raakte en Von Drenkmann met twee schoten dodelijk trof. Enkele uren voor deze moord had Undine Zühlke als maatschappelijk werkster nog een bezoek aan de gevangenis gebracht De kleine vrouw met het zachtmoedige gezicht en haar sierlijke gestalte genoot zulk een groot vertrouwen dat zij steeds ongecontro leerd het gebouw kon verlaten. Zo slaagde zij erin de opdracht van Ulrike Meinhof naar buiten te smokkelen om het briefje meteen aan predikant Burghardt door te geven. Deze zorgde er op zijn beurt weer voor, dat de opdracht terechtkwam bij de leden van de nieuwe harde kern die zich om de Baader-Meinhofs gevormd heeft. In verband met hun arrestatie werden ook verschillende leden van het bestuur van de protestantse kerk in West-Berlijn verhoord zonder dat zij evenwel werden aangehouden. Het schijnt zelfs vast te staan dat personen uit de kerkelijke leiding zelf de politie op Undine Zühlke attent hebben gemaakt na dat bleek, dat de geplande ontvoering op moord was uitgelopen. De openbare aanklager op het proces in Berlijn tegen de 40-jarige Ulrike Meinhof heeft tien jaar gevangenisstraf tegen haar geëist wegens hulp bij het ontsnappen uit een gevangenis en poging tot moord, beide in vereniging. Tegen de 38-jarige voormalige advocaat Horst Mahler eiste de aanklager wegens medeplichtigheid zes jaar. Samen met de 35-jarige Hans-Juergen Baec- ker tegen wie later een eis zal worden geformuleerd wordt Meinhof en Mahler ten laste gelegd dat zij direct of indirect hebben meegedaan aan de bevrijding op 14 mei 1970 in West-Berlijn van de gedetineerde Andreas Baader. Daarbij kwam een ambte naar van het centrale instituut voor sociale vraagstukken, waarheen Baader die dag was overgebracht, door een pistoolschot om het leven. Verdwaald? In de buurt van de Ven- bergse Molen in Valkens- waard is een pelikaan neergestreken. Het dier wordt in geen enkel vogel park vermist en is moge lijk achtergebleven bij een trektocht. Hoe dat van de winter moet, is de vogel deskundigen nog niet dui delijk. lllll|lllll!lllll!lllllllllllll[||!ll!llllinill!ll!llllltllllll]lllllllljll!lllillllllllllH DRIEBERGEN (ANP) Na een uitvoerig debat heeft de hervormde synode in haar ver gadering van gisteren het rap port „Leven en helpen leven" aanvaard over het vraagstuk van de abortus provocatus. De- se wordt gcxlen ais „een kwaad aoals alle doden, van leven een kwaad Is". Abortus wordt dan ook afgewexen, tenzij er sprake Is van een situatie, waarin le ven tegenover leven staat. Wat de wetgeving betreft zegt het rapport, dat een verruiming denkbaar en onontkoombaar is, wanneer die door de meerder heid van de bevolking wordt verlangd. Dat betekent echter niet, dat iedereen dat ook moet toejuichen of van mening moet zijn, dat zoiets ten goede van de samenleving gebeurt. De verrui ming van de wetgeving en het steeds meer aanvaarden van abortus als een normale zaak, wordt geenszins maatgevend voor de christelijke levenshou ding geacht, maar veeleer als een treffend voorbeeld van wat men „geestelijke milieuvervuil ing" zou kunnen noemen. Het rapport zal ter kennis van de gereformeerde synode die ook met het vraagstuk bezig is worden gebracht met het ver zoek te komen tot een gezamen lijk pastoraal geschrift imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimmmiinminniiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiliiiuiiiiiininiiiiiiiiiiiiiniiimiiiuimHiiiHiiiiHiiimiinii (ADVERTENTIE) Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wieheeft er gelijk? Inbreken mag niet. Dieren mishandelen en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als g de politic daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de J stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. I Als de politie di&r iets tegen doet, klinken J er nogal eens protesten. a Misschien wel begrijpelijk. Maar het Is onredelijk als de politicman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten 1 niet bedacht. Hij moet cr wil voor zorgen j dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het in beslag g nemen van een voetbal. Soms tot het 9 thuisbrengen van een weggelopen lieverdje. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman, als een soort weldoener. Ze hebben allebei ren üe politieman in. En de ander y/j] f]S\ •ener. aMLB> ei ongelijk. Het Franse episcopaat dat in dus dit communiqué, houdt het isolement wil doorbreken gulden per maand zien rond te Lourdes bijeen is geweest on- een mislukking in." Het is een waarin zijn ambt hem vaak komen. Dit is echter een on der voorzitterschap van an radicale inbreuk op het men- plaatst en daarom de midde- mogelijke opgave. Daarom kardinaal Marty, aartsbis- selijk leven". Hierop volgt di- len voor communicatie met al- hebben de bisschoppen beslo- schop van Parijs, heeft ïich reet, dat de bisschoppen „de le mensen wil onderzoeken. De ten in 1976 in heel Frankrijk opnieuw uitgesproken tegen mensen die zich geplaatst zien bisschoppen willen hun ver- een campagne te beginnen om de abortus provocatus. Blij- voor dramatische situaties, antwoordelijkheden willen de gelovigen aan te sporen kens het slotcommuniqué van volstrekt niet willen beoorde- omschrijven in een kerk meer bij te dragen in de kos- de conferentie hebben zij dit len, laat staan veroordelen". waarin priesters en leken met ten van het onderhoud van keer getracht termen te ge- Zij doen een beroep op de één stem spreken". hun priesters. Om de kloof bruiken die niemand kunnen christenen voor deze mensen Op de conferentie in Lourdes tussen de „rijke" en „arme" kwetsen. Zij spreken dan ook „getuigen van naastenliefde" is ook gesproken over de peni- diocesen te overburggen, wil niet meer van een „werk des te zijn. bele financiële situatie in vele het episcopaat al in 1975 een doods", maar van een „falen". in het slotcommuniqué staat Franse bisdommen. De Franse interdiocesaan bijstandsfonds „Elke abortus provocatus", al- voorts dat de Franse bisschop priester moet van 180 tot 220 oprichten. KERK EN WERELD r Bij de bekendmaking van zijn bom in Coventry en elders heeft gevoelens van afkeer en Aartsbisschop George P. ongetwijfeld ook elders in de walging opgewekt bij alle be- Dwyer van Birmingham heeft katholieke kerk van Engeland hoorlijke mensen. Iedereen, de kerkelijke begrafenis ge- zaj worden gevolgd, is ingege- die zijn toevlucht neemt tot weigerd aan James P. Mc- Ven door de pijnlijke situatie, dergelijke daden van geweld, Daid, luitenant van de I.R.A., ontstaan bij de begrafenis in maakt zich schuldig aan dood- die de dood vond bij het Kilburn in juni van dit jaar zonde. In dit diocees zal in plaatsen van een bom bij het Van Michael Garghan, de geen enkele r.k.'kerk een ker- telefoonkantoor van Coven- I.R.A.-man die in de gevange- kelijke begrafenis worden toc- 'r>r* nis stierf na zijn hongersta- gestaan aan eenieder, die zijn king. Toen zijn kist de kerk leven verliest bij het bedrijven De handelwijze van Aartsbis- werd uitgedragen, werd deze- cdrijven van een dergelijke schop Dwyer, wiens voorbeeld opgewacht en geescorteerd daad". Dr, Beyers Naudé komt, doet de angst van de Komende maanden voor —tax* i I I i in de Verenigde Naties betref- Z.-Afrika beslissend d„uiwoungv.n zum. Afrika uit de volkengemecn- schap, die door een veto van „Mijn indruk Is dat de gebeur- aan een gewelddadige ontwik- drie landen werd vernietigd ten), van 25 april, de bcvr)> "re1'"* heeft, Mdus «preker, grote in- ding van Mozambique, een °e bereidheid onder de zwarte druk in Zuid-Afrika gemaakt even beslissend moment voor bevolking om tot een vreedza- en de blanke bevolking voor de ontwikkelingen in Zuid- oplossing te komen voor het eerst met dc vraag gccon- Afrika Is geweest als In 1948 de toenemende raciale span- fronteerd of zij niet ooit het de verkiezingsoverwinning ningen, is nog zeer groot, maar vaste land van Zuid-Afrika zal van de Nationale partij. De deze situatie zal niet voortdu- moeten verlaten, awarte bevolking ervaart deze r«n- De komende maanden Over de gevolgen van de ver- gebcurtcnis, als een stap na- aldus dr. Beijers-Naudé, zullen klaring van premier Vorster der tot haar bevrijding, aldus beslissend zijn voor wat cr in Qver Zuid-Afrika ols staat, dr. Beijers Naudc, leider van Zuid-Afrika gaat gebeuren. In waarin de blanken de macht het Christelijk Instituut In die tijd zal een vreedzame op- jn handen zullen blijven hou- Zuld-Afrika tijdens een ont- lossing kunnen worden gevon- den, was dr. Beijers-Naudé vangst In de vergadering van den als premier Vorster zou zeeT pessimistisch gestemd, de hervormde synode tc Drie- besluiten, mits de blanke be- jn de zwarte kerken in Zuid- bergen volking hem dat tonUat. 20 Afrika „remt hot «treven n spoedig mogelijk in overleg te aaar solidar.teil toe. In de treden met dc zwarte leider» multi racialc kerken, waarin Blanken en ondernemingen, '*n Zuid-Afrika om te komen zwarte lidmaten in de die in Zuid-Afrika investeren, tot h"n medezeggenschap in meerderheid zijn, streeft men zullen zich goed rekenschap de politieke en economische ernaar de kerkelijke leiding moeten geven van het feit, dat gemeenschap van hun land. cen afspiegcling te doen zijn in Zuid-Afrika een totaal nieu- Uiteindelijk zal dit moeten lei- van dc. samenstelling van de we situatie is ontstaan. Als ze den tot de aanvaarding van leden. De blanke gereformeer- dat niet begrijpen, aldus dr. een zwarte meerderheidsrege- de kerken, waarvan een on- Beijers Naudé, en niet daar- ring' langs de banden met de gere- naar handelen, zullen zij door angst in Zuid-Afrika- is formeerde kerken in Ncder- de zwarte bevolking ter ver- groot, aldus dr Beijers-Naudé. ]and verbrak, dreigen aldus antwoording worden geroepen Het voorbeeld van de Frelimo jir. Beijers-Naudé. steeds meer en wellicht eens schuldig zijn in Mozambique die een niet-ra- jn een isolement té geraken. In de kerken van Oost-Duits- men opvattingen moet huldi- totale mens tekort doet. Een listische geloof onoverwinne- en moraal wijzen de bisschop- land is in het weekeinde een een- die strijdig zijn met ge- scholing, vorming en opvoe- lijke moeilijkheden bezorgt pen krachtig af. Daarbij be- herderlijke brief voorgelezen l°of en geweten, dat men moet ding die zich uitsluitend beper- Tegenover de stelling van de klemtonen zij, dat de christe- van de katholieke bisschop- meedoen met activiteiten, die ken tot een materialistische materialistische wereldbe- lijke boodschap de mensen pen, waarin dezen de grenzen strijdig zijn met de naasten- mensopvatting, moeten even- schouwing, dat de mens het niet afleidt van de opbouw der aangeven van de christelijke liefde en voeren tot haat tegen zeer worden afgewezen als een produkt van de maatschappe- wereld, maar hem juist ver- medewerking aan de opbouw andere menen. puur godsdienstige. lijke ontwikkeling is, plaatsen plicht aan die opbouw der we- van de socialistische staat. De bisschoppen wijzen op het Tussen geloof en wetenschap zij, dat de waarde en de waar- reId zijn beste krachten te ge- feit, dat de Oostduitse staat bestaan geen tegenstellingen, digheid van de mens van God ven. Maar in de concrete situa- Medewerking is onmogelijk ggp monopolie-positie inneemt zo zeggen de Oostduitse bis- worden afgeleid. tie van Oost-Duitsland kan -zo verklaren de bisschoppen- Gp het terrein van opvoeding, schoppen verder. Maar zij be- Bijzondere aandacht schenken aan die opbouw van de mense wanneer deze betekent, dat scholing en vorming, verwjj- klemtonen wel dat het kriti- de Oostduitse bisschoppen aan lijke samenleving grenzen men daardoor gedwongen zend naar het tweede vati- sche denken, bijzonder over de gewetensvorming, die zij de worden gesteld, namelijk wan- wordt de kerk te verlaten, dat kaanse concilie stellen de bis- de laatste vragen naar de oer- kern van de opvoeding noe- neer die medewerking in strijd men gescheiden wordt van schoppen vervolgens vast, dat grond van het zijn en de zin men. Het beschikkingsrecht zou komen met het christelijke zijn geloof en parochie, dat iedere eenzijdige opvoeding de Van het leven, aan het materia- van partij en staat over ethiek geweten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7