Voorhout heeft geen woningzoekenden meer boven de 21 jaar Kfüiï GOED Jubileumconcert Stem des Volks werd een gezelligheidsfeest Einde komt in zicht voor r.k. kerk in Oude Wetering Dank zij plan Spoorlaan Plannen voor woning bouw en winkelpanden S WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Leiden De 70-jarige Stem des Volks afdeling Leiden heeft de klok geluid. Dat gebeurde gisteravond in aanwezigheid van een talrijke supporters- schare in de Stadsgehoorzaal. Dat het feest was, kwam tot uitdrukking in de uitgevoerde werken: het Te Deum van de 8e-eeuwse Italiaanse opera componist Domenico Cimaro- sa, het Magnificat (in eerste uitvoering) van Cimarosa's tijdgenoot en eveneens opera- gezinde Sammartini en de breeduit waaierende Messe Solennelle ter ere van St. Ce cilia van meester Charles Gounod. De keuze van de stukken was zeer terecht: men vierde de gezelligheid met el kaar als koorleden èn met de steunende donateurs en fami lieleden. Dat de „kunst" op een avond zoals deze op een lager pitje wordt gezet, mag niemand een grote vrienden kring als De Stem kwalijk een en ander te genieten viel. De kwaliteit werd in de eerste plaats gedragen door drie so listen: sopraan Leny Stevens- Ridderhof, tenor Henk Meijer en bariton Henk van den Brink, die in de drie composi ties een bijzonder fraai en genietbaar aandeel hadden. Vooral Leny Stevens maakte indruk (met name in de Messe van Gounod). Zelden hoorden we haar stem zo glansrijk en toch beheerst: ze deed geen enkele concessie aan een mas sale opzet want zoiets krijg je, als je met twee stemmen des Volks (ook uit Utrecht) wil laten horen dat je kunt zingen. Minder opvallend, minder hoor baar ook, waren de solistische activiteiten van alt Martha van Kerkhoff, die een eigen omfloerst timbre heeft ont wikkeld, maar geen kans kreeg veel zeggingskracht op te brengen. Het was een stou te gedachte die ons besloop bij het Te Deum: Martha leek daar even op een zeer char mant maar zwak misthoorn- tje. Misschien kan ze beter bedanken alvorens onder klanklawines bedolven te worden. Er was kennelijk hard gewerkt aan het concert. De Stem heeft het zich niet gemakke lijk gemaakt, want bijvoor beeld inzetten als die in het Te Deum van Cimarosa vra gen precisie. Maar daar weet een dirigent als Henk Briër wel raad mee. Ook het detail werk en de synthese van koor en orkest kun je met het grootste vertrouwen aan hem overlaten. De eerste twee wer ken werden begeleid door een gelegenheids-kamerorkest, se mi- en full professionals, die betrouwbaar steun verleen den aan de stem van het jubi lerende volk. Bij Gounod blie zen en streken de leden van Briërs eigen lijf-orkest Symp- honia uit Rotterdam dat het een lust was. Het zijn ama teurs, die veel geleerd hebben en niet ten onder gaan als er een musisch lichaam als twee Stemmen des Volks (die van Utrecht staat onder directie van Bertus v.d. Vliet) in ent housiasme uitbarst De solemnele mis van Gounod was ongetwijfeld het hoogte punt van de avond. Ruim een half uur zang- en speelgenot. je kunt er alle kanten mee uit. felijker maakte dan hij al was. heeft in 1855 met zijn plechtige mis in hoofdzaken afgezien van het gewijde ka rakter van de liturgische mu ziek. Het is Franse drarrfatiek en een beetje theater, met „ge zellige meezingers" (het Ag nus Dei muziek waarvan je zegt: waar ken ik die van?), met een „musical-thema" in het Sanctus en een „Russi sche" gedragenheid met by zantijnse uithalen in het Bene- dictus, maar ook heel fijn en gevoelig in het instrumentale Gounod, die Faust nog onster- Offertorium of in de ingeto genheid van het Et incarnatus est waarin de drie solisten een bijzonder mooi moment op bouwden. In het Agnus Dei waren teksten ingevlochten, die niet in het programma stonden afge drukt Henk Briër wist ook niet precies wat die godvruch tige woorden precies behels den. De Mis van Gounod ging als een nachtkaars uit maar dat kwam omdat er nog iets op moest volgen: een soort voorbede voor keizer (Napo leon III) en het leger, de ar mee. „Die hebben we er maar afgelaten", zei Briër, „we wil len nog wel voor God zingen maar niet voor een keizer of het leger". De Stem heeft zich weer eens goed gemanifes teerd. Het gevaarte werd door Henk Briër bekwaam bij de leidsels en in de hand gehou den. ook al kostte het een paar zweetdruppeltjes. Ton Pieten Van een onzer verslaggevers VOORHOUT Dank zij het plan Spoorlaan is de lijst van woningzoekenden in Voorhout sterk geslonken. Wie nn nog op de lijst staat is jonger dan 21 jaar of heeft zich na de toewij zing van de Spoor laan-wonin gen (1 juli), laten inschrijven. Doordat het Voorhoutse wo ningbouwproject in fasen is uitgevoerd is er nu nog bouw grond over voor veertig wonin gen. In 1975 gaat de gemeente bekijken wat voor soort en ty pe nog neergezet zal gaan wor den. Deze toelichting op de wo ningbouw door B W van Voorhout in de nota van aan bieding voor het begrotings jaar 1975. In 1974 werden in plan Spoorlaan 36 woningwetwoningen opgele verd. De 71 premiewoningen zijn voor het einde van dit jaar voor bewoning geschikt. Daar na zal een begin worden ge maakt met de oplevering van het complex van 61 woningwet woningen. Van de 20 bejaar denwoningen is de helft al be woond. Ook het resterende aan tal (10) zal nog dit jaar in ge bruik worden genomen. Tegen Oud en Nieuw zullen de eerste vrije-sector woningen gereed Broeders Nu er geen bejaardencentrum komt bij de K.T.S. heeft de broedercongregatie Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten, ei genares van deze grond, zelf een bouwplan ingediend. Dit voorziet in de bouw van een woongemeenschap voor de broeders en een administratie kantoor voor de Centrale Ad ministratie Welzijnszorg. Dit plan heeft, volgens B W van Voorhout, grote kans van sla gen en daarom is de stede- bouwkundige opdracht gegeven voor het betreffende stuk grond een ontwerpbestemmingsplan in deze geest te ontwikkelen. voeren. Elk verder uitstel, zo stellen B W, is onaanvaard baar. Voorlopig zal Voorhout het ter plaatse zonder verkeer slichten en mét de gevaarlijke brugleuning moeten doen. Ten zij op korte termijn in het pro vinciaal wegenfonds extra mid delen voor dit object beschik baar komen. Persleiding i het rioolpersgemaal aan de Boekenburglaan en de aanleg van een persleiding naar Noordwijk naderen hun vol- tooing. Dit jaar nog hoopt men proef te kunnen draaien met de installatie. Zonder tegenslag kan begin volgend jaar de per sleiding in gebruik worden ge nomen. De gemeentelijke taak met betrekking tot de zuivering van afvalwater is inmiddels overgedragen aan het Hoog heemraadschap van Rijnland. Voor Sikkens Lak Fabrieken is. op aandringen van de gemeente een afzonderlijke regeling ge troffen. Zoals bekend had Sik kens de gemeente toestemming gevraagd om het afvalwater van de verffabriek via het riole ringsnet van Voorhout naar hel rioolpersgemaal te mogen lo zen. De gemeente weigerde dat omdat men bang was dat het chemisch afval van Sikkens het rioolbuizenstelsel onder Voor hout op den lange duur zou ondermijnen. Nagelbrug De uitvoering van de reconstruc tie van de Nagelbrug is voor de komende jaren erg onzeker ge worden. De provincie hééft het gemeentebestuur van Voorhout medegedeeld dat het voorlopig nog niet hoeft te rekenen op de toegezegde bijdragevan 75 pro cent van de totale kosten, een jaar geleden geraamd op 450.000. De gemeente ziet er ook niet veel heil in een deel van het recon structieprogramma te gaan uit- De heer P. van Delft, voorzitter van de Rijns- burgse bloemenveiling Flora, biedt hier enkele geschenken aan aan de Heer D. van der Gug- ten (rechts), die met zijn luxe wagen een ere-prijs won in het bloemencorso, dat begin augustus van Rijnsburg naar Leiden trok. In het midden de affiche die gedrukt is ter gele genheid van het 1000-jarig bestaan van Rijns burg volgend jaar. De affiche zal binnenkort op grote schaal worden verspreid. De prijzen van het bloemencorso werden gisteravond uit gereikt in de restauratie bij de veilinghal. Bij de praalwagens ging de eerste prijs naar de veiling CCWS, de bindersprijs ging naar de heer H. v. d. Berg uit Wassenaar. Hij kreeg een zilveren boeket De heer A. Hazelaar uit Zwolle kreeg het gouden boeket. Velingvoorzit- ter Van Delft deelde verder nog mee dat de veiling dit jaar een omzet denkt te halen van 100 miljoen. Mlllllllllllllllinil Van een onzer verslaggeves Oude Wetering - Het liet er nn dan toch naar nit dat de voor malige rJL Jacobus de Meardo- rekerk in Oude Wetering, waarin de afgelopen sesenaen- half jaar oen kunststoffen en fabricagehandel was gevestigd, toch op korte termijn tegen de vlakte gaat De nieuwe eige naar van de kerk, de Roelofa- rendeveeoder Van Berkel, beeft plannen om op de kerk- grond langs de Veerstraat een aantal woningen en winkel pandjes te gaan neerset ten. j Wat er precies gaat komen is nog I niet zeker. Van Berkel: ,JDe ge- J dachten gaan wel uit naar ge- deeltelijke woningbouw en wat J zakenpandjes voor de midden- J stand. Het zullen waarschijnlijk koopwoningen worden maar de mogelijkheid is ook niet ui ge- sloten dat het beleggingspan- den worden met huurders. Wat de zakenpandjes betreft is het nu wel zeker dat er beslist geen horeca-bedrijf bij zal zijn". Voordat de kerk tegen de vlakte j gaat (Van Berkel: „Liever van- j daag nog dan morgen") zullen j er echter nog een aantal proble- men uit de weg geholpen moe- ten worden. Allereerst is voor het bewuste stuk grond een be- stemmingswijziging nodig aan gezien de huidige bestemming nog steeds „openbare doeleind en" is en dat betekent dat wo ningbouw daar op dit moment is uitgesloten. Het kortgeleden door de raad aangenomen. Dit voormali ge kerkje is al voor vele doe leinden ge bruikt. Binnen kort gaat het te gen de vlakte. Volgens de heer Van Berkel hoeft de middenstand van Oude We- /Z tering niet te vrezen dat de geplande winkelpandjes een „Wat ons betreft knn de mid jZ* denstand in Oude Wetering zelf yy een vinger in de pap krijgen bij J» het bepalen wat voor soort za- I in komen. Wanneer er interesse van hun zijde is staan we daar uiteraard altijd voor open. De huidige huurder, Felix kunst stoffen en fabriecagehandel, zal de handel in de voormalige kerk voorlopig tot de jaarwisse- ling voortzetten en verhuist 2Z daarna naar een reeds in aan- 2Z bouw zijnde nieuwe vestiging 2Z een paar honderd meter verder yy. op in de richting van Nieuwe Wetering. Ook het in de kerk y gevestigde postkantoortje ver- yy. huist naar de nieuwe Felix-ves- w Het einde van de kerk lijkt nu yy dus zeer nabij. De vergunning yy om te gaan bouwen is er welis- 2? waar nog niet maar sloop kan niet worden tegengehouden. maar door B.S. nog niet goed gekeurde bestemmingsplan Ou de Wetering, dient daarom te worden gewijzigd. Een ander probleem voor kerkei- genaar Van Berkel (de voorlo pige koopovereenkomst is in middels getekend) is het vraag stuk van de afvalwaterlozing. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft de laatste jaren de teugels voor een dergelijke lozing op het oppervlakte water dusdanig aangetrokken dat niet zonder meer op de Oudwete ring kan worden geloost en voor het woningbouwprojectje zal dan ook een passende dure oplossing gevonden moeten worden. „Als we het self niet snel doen dan valt de - kerk binnenkort vanzelf wel in elkaar" aldus de heer Van Berkel. EERSTE PAAL VOOR COMPLEX KANTOREN EN WONINGEN IN VOORSCHOTEN Burgemeester J. van der Haar sloeg gisteren met vaste hand de officiële eerste paal de grond in op de hoek Leidseweg-Trompweg voor de bouw van een complex kantoren en woningen. Het projekt omvat een laagbouw van twee etages, bestemd voor kantoren en een hoogbouw van vijf etages, waarvan de eerste twee ook voor kantoren en de hoogste drie voor 36 tweekamerflats. Het is een ontwerp van de Voorschotense architect E.C. Frangenheim, de bouw wordt verzorgd door Westland-Utrecht Projektontwikkeling N.V. te Amsterdam. Burgemeester Van der Haar was verheugd dat er weer een projekt van de Voorschotense architect Frangenheim van de grond komt in Voorschoten. In de eerste plaats vanwege het feit dat binnen de grenzen van Voorschoten een stuk schone werkgelegenheid verrijst, dat uitbreiding van werkgelegenheid betekent. Daarnaast is het gemeentebestuur bijzonder blij dat door dit projekt 36 etagewoningen gebouwd worden voor alleenstaanden. Juist in die sector bestaat er in Voorschoten een zekere behoefte. Hazerswoudse scholieren helpen bij aardappel rooien Ook verschillende landbouwers in Hazerswou- de zitten met de vraag: hoe krijgen we op tijd, voordat de vorst invalt, onze produkten uit de grond? Landbouwer G. Knibbe van het Westeinde „boft" enigszins, want hij kan de laatste dagen tussen 13.00 en 17.00 reke nen op de steun van zo'n 30 leerlingen van de hoogste klas van de protestants-christe lijke mavo-school uit zijn woonplaats die aardappelen rooien. Knibbe „Ze hebben goed hun best gedaan. Er wordt geprobeerd om te redden wat er te redden valt!" Dus rooien de mavoscholieren de aardappelen met de hand, want: „Met machines is dat niet mogelijk". Bij Knibbe moest 12 1/2 hectare aan aardappelvelden worden ge rooid. Als het allemaal meezat, zou vanmid dag de helft aan de aarde zijn gebracht. En boer Knibbe is maar wat blij dat zijn jonge dorpsgenoten hem de helpende hand hebben willen bieden. Verdeelde meningen over gewest ,,Oude-Rijn- streek" (Van e r verslaggevers) LEIDEN De meningen van de burgemeesters van gemeenten rond Leiden zijn nogal ver deeld over het voorstel van de minister van binnenlandse za ken om te komen tot een ge west „Oude-Rijnstreek". Hoe verder de gemeenten van de kernen Leiden en Alphen af liggen des tc terughoudender stellen de eerste burgers zich Als het moet dan doen we het maar niet van harte", is de mening van burgemeester Bon- nike van Noordwijk. Hij ziet meer heil in een verdere uit bouw van het Samenwerkings orgaan Bollenstreek. Ook bur gemeester Berends van Lisse is allerminst overtuigd van het nut van een gewest „Oude-Rijn- streek". „Ook vind dat we onze gemeentelijke boontjes zelf maar moeten doppen. Proble men die zich daarnaast nog voordoen, kunnen met de buur gemeenten in alle redelijkheid worden opgelost binnen het Sa menwerkingsorgaan." Zijn „buurman", burgemeester Kret van Sassenhcim daarente gen juicht een gewest „Oude Rijnstreek" toe: „De ontwerp structuurschets van het minis terie is een uitstekende aanzet tot discussie over gewestvor ming. Tegenstanders van een Leids gewest moeten nu van goeden huize komen". Burge meester Vermeulen van Kat wijk ziet ook wel toekomst in een Leids gewest zoals hij in de ontwerp-structuurschets is vast gelegd. „Vooral woningbouw- problemen kunnen binnen een gewest beter opgelost worden. Hier in de bollenstreek is geen ruimte meer." Burgemeester Vermeulen is van mening dat een kleiner gewest Bollenstreek geen levensvatbaarheid heeft „Mede door het ruimtegebrek kunnen geen nieuwe bouwprl- jecten binnen de bollenstreek worden opgezet". Voor de gemeenten in de Rijn-' streek is de ontwerpstructuur- schets als een verrassing geko men. Al enige jaren werken de gemeenten samen in het Inter Gemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek. De voorzitter, bur gemeester Gallas van Alphen heeft zich gematigd enthousiast over een gewest „Oude Rijn streek" uitgelaten. De overige deelnemers in het orgaan slui ten zich meer of minder bij hem aan. „Waar Alphen naar toe gaat, daar gaan wij naar toe", aldus burgemeester Brou wer de Koning van Woubrugge. Hiermee vertolkt hij de mening van de andere rijnstreekge meenten. Toch zijn er wel wat bedenkin gen. We zijn altijd van mening geweest dat een gewest van on der of opgebouwd moest wor den. Van bovenaf opleggen is geen basis voor een goede sa- Poel. In de rijnstreek bestaat de angst dat Leiden binnen het gewest een tc grote rol zal spe len. „We zijn ultijd meer op Alphen gericht geweest. Ik hoopte dat we een gewest met als kernen Alphen en Gouda' zouden gaan vormen. Ik sta toch wel zeer gereserveerd te genover een gewest „Oude Rijnstreek", aldus burgemees ter Wagenaar van Zcvenhove Vreugde was er wel bij de bur gemeester Van der Have van Leiderdorp. „Ik had niet ver wacht dat het er nog eens van zou komen," na de mislukking van het studiegewest Lelden." Vooral in Leiderdorp heeft men de dreiging van een veel groter Haags gewest voelen aanko men. „Het is dan ook een hele opluchting voor ons." Liesbeth Vogels AOVERTENTIk [ze hebben] 't nodig I Den Haag Grote Markt 4, (einde Vlamingstraat). Jubileum zuster Zethof Van onze correspondent HAZERSWOUDE Zaterdag zal zuster Amatrlx Zethof, van de Ursulienen van Bergen, vijfen twintig Jaar bij het kleuteron derwijs werkzaam «IJn. Afgevaardigden van het ouderco mité van de school uit de Ha zerswoudse buurtschap de Groenendijk zullen die dag de „zilveren" kleuterleidster, die intussen al weer zo'n jaar of acht daar werkzaam is, gaan feliciteren. iiiuiiiniiiiiiiininiiimniiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiniiim

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5