Science-fiction verovert de boekenmarkt Sint Nicolaas Iolo komt niet spelen KORT EN GOED VOOR KLEINE EN GROTE KINDEREN ALET SCHOUTEN fOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 15 llllllllll!llllllll!l!!ll!IIIIIIII!ll!!ll!ll[ll!llilllllll!llll!lll!llllll!ll!llllllllIII!llll[]||][ll|]|||||||l!IEIIIIII!l[]IIIIIIII!l!ll!IIIIIIIIIIII|]||||llllllllllll!lllllll!IIU rugkeren voor de herschep ping?... Dit verhaal „Opnieuw beginnen" is, menen wij, een van de aangrijpendste science- fiction-verhalen van de laatste tijd. Het drukt de wanhoop, maar gelijktijdig ook de hoop uit De wanhoop op de naderen de chaos, die wij over onszelf bezig zijn af te roepen, maar ook de hoop - wellicht het diepe geloof dat de Schepper (de vreemdeling) deze aarde nog één keer zou willen verbeteren, of herscheppen. I HAAG „Science-fiction bestaat niet". Met deze stelling heeft de Amerikaanse science-fic- Ition-schrijver Brian W. Aldiss destijds heel wat losgemaakt Het Amerikaanse maan-project was >en al op gang gekomen en de mens - liefst Amerikaan - moest en zou op de maan inden. De man had met zijn opmerkingen dus heel wat te verduren, want maanreizen waren Maar met de eerste maanlanding kreeg Brian W. Aldiss gelijk:science-fiction bestaat gewoon niet De fantasie van het menselijk wezen wordt op een zeker moment in de geschiedenis altijd werkelijkheid. Bijna altijd, tenminste Jriekse heldenvereerders, alche misten, de Leonardo da Vinci's, de Jules Verne-f an tasten heb ben tot nu toe altijd gelijk ge kregen. Sinds een zekere Archi medes zijn „Eureka" over de toenmalige wereld had laten schallen is het hek wat dat betreft van de dam. Daarmee zijn we weer terug op aarde. „Welkom op Aarde" zou de klassiek wordende science fiction schrijver Eric Frank Russell iedere keer weer kun nen uitroepen. Hij heeft dit al gedaan in zijn science-fiction boek „Welkom op Aarde", een van de vele romans en verha lenbundels, die Meulenhoff, Bruna, Fontein en andere uitge vers de laatste jaren op de Ne derlandse boekenmarkt bren gen. Mocht men er ooit aan twijfelen, dan wordt uit het boek „Welkom op Aarde" met twaalf prachtige verhalen dui delijk, dat werkelijke science fiction inderdaad niet bestaat Wel is er de soms ongebreidelde fantasie van de mens, van de schrijver. Vaak vooruitlopend op toekomstmogelijkheden schept hij in deze vorm van literatuur futuristische moge- lijkheden, soms griezelig, di kwijls adembenemend, maar al tijd met een ondertoon van werkelijkheid. „Wat niet is, kan nog komen" is volgens het alou de Nederlandse gezegde zeker op deze literatuur van toepas sing. Het volgens ons allerbeste ver haal uit deze bundel van Hussel „Opnieuw beginnen" bewijst dit gezegde opnieuw. Want wie zal durven ontkennen, dat de wereld nogmaals een schepping zal ondergaan, een herschep ping van de chaos, die wij thans bezig zijn te veroorzaken. Ruimtevaarder Arthur Jerrold, de held uit dit aangrijpende verhaal keert namelijk na enke le jaren in de ruimte gereisd te hebben, op aarde terug. Waar hij ook wil landen treft hij al leen chaos aan: verwoesting. Plaat van Dold voor dc ruimtcopcra Skylark of Valcron van E. E. Smith. Uit Astounding S F, oktober 1934 Toekomstvisie van bekende schrijvers vol hoop en verwachting dode natuur, geen enkel mense lijk wezen meer. Tussen zijn vertrek en zijn terugkomst op aarde liggen 2000 jaren in de aardse tijd. Tenslotte dodelijk- vermoeid zet hij zijn ruimte schip in zijn laatste landing in de chaos neer: ,,ze zijn allemaal verdwenen behalve ik" En dan is er het wonder, dat wonder van de herschepping. Want: „toen kwam er een lang aangehouden zucht aanritselen van de grenzen van het tijd- ruimte-continuum (de eeuwig heid). Hij drukte een oneindig geduld uit.... „Er zit niets anders op dan het opnieuw proberen. Hij nam iets uit de zij van de slaper, breidde de cellulaire struktuur van bloed en vlees en been uit gaf het vorm en ademde er de le vensadem in. De vrouw achter latend in afwachting van het ontwaken van de man ging de vreemdeling heen In diepste wezen drukt dit ver haal van Eric Frank Russel, uit zijn boek „Welkom op Aarde" het verlangen uit van ieder mens, die tegenwoordig met het lot van deze wereld begaan is. Wie zal zeggen dat „de vreem deling" van de grenzen van het tijd-ruimte-continuum door me delijden met zijn ondergaande schepping bewogen niet zal te- „Welkom op aarde" is een van de vele science-fictionboeken, die de laatste maanden op de boe kenmarkt verschenen zijn. „De stervende aarde" en „Het laat ste kasteel" van de eveneens bijna klassieke s.f.-schrijver Jack Vance, en het omvangrij ke „Duin" van Frank Herbert zijn enkele van de vele titels, die bij Meulenhoff (Amster dam) in de a.f.-afdeling-klassiek verschenen zijn en blijven ver schijnen. Om dan nog maar niet te spreken over de even eens vele titels, die het avon tuur en de spanning in de scien ce-fiction beschrijven, zoals „De spelers van Titan" van Phi lip Dick, „Dalroi en de zwarte ridders" van Colin Kapp. Dit geldt overigens ook voor een aantal s.f.-werkjes die uitgeve rij Born-Am sterdam liet ver schijnen en daarmee regelmatig doorgaat De laatste maanden zelfs enkele tientallen van be kende s.f.-auteurs als Poul An derson, Philip K. Dick, Brian Aldiss. Bij deze uitgeverij zijn intussen al zo'n kleine honderd sf.-boeken verschenen, vooral in het genre avontuur en span ning. Fontein-Baarn kan eveneens bo gen op verschillende uitsteken de uitgaven in de science-fictio- nafdeling. De laats ten hiervan „Aardlicht" en „Maangruis" van Arthur C. Clarke zijn zeker niet de minsten. Het eerste boek van Clarke behandelt een spionagegeval tussen aarde en maan, het tweede de ramp met een schip, dat in het maanzand verzinkt en bijna vergaat. De belangstelling naar deze vorm van literatuur neemt sinds de zestiger jaren in Nederland sterk toe. Duizenden verdiepen zich reeds in de science-fiction via boek en tijdschrift Ook ver schillende Nederlandse schrij vers houden zich er al mee bezig, onder meer Felix Thijs- sen. Deze heeft al een respecta bel aantal s.f.-boeken op zijn naam staan. Vooruitlopend op de toekomst proberen zij nu al de werkelijkheid van deze toe komst te achterhalen. T. v. d. Houten is elk jaar een goede klant in de boekhandel. Voor de Goede Gever op deze pagina een aantal tips voor gedrukte geschenken voor jong en oud. 34* Oost. Auteur Alfred Koppel Uitg. De Boekerij, Baarn De oorlogsgeschiedenis in het Midden-Oosten krijgt in deze roman een bijzonder aangrij pend vervolg. De Amerikaanse vice-president zal er met de Russische vice-premier handte keningen zetten onder een ver lenging van het bestaande ver drag, als een Amerikaanse ja ger het schip met de Russische autoriteiten onderschept, sds de Amerikaanse president in een vleigtuig stapt met een piloot die nog slechts enkele uren te leven heeft, als een stel als be- doeienen verklede terroristen zich opmaakt een val te zetten voor de Amerikaanse vice-pre sident en het kleine escorte dat hem vergezelt, enz. Alle elemen ten zijn aanwezig voor een bij zonder spannende ontknoping, die net niet het einde van de wereld brengt, en waarin aller lei menselijke relaties een be slissende rol spelen. Coppel, voormalig gevechtsvlieger heeft kennis van zaken en schrijftalent voldoende voor een geweldig boek. Gifkeuken dar natuur, Auteur. Fritz-Martin Engel. ultg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag/Rot terdam Een uitgebreide verhandeling over alles wat planten kunnen opleveren aan gif en medicijn, aan bedwelming en genot. Het is een ontdekkingstocht door allerlei duistere hoeken in de natuur, ook al zijn die eigenlijk dicht bij huis, in eigen land en nabuurlanden. Het is een lange geschiedenis, die in de vroegste oudheden begon met medicijn mannen en toverdokters, en die in de middeleeuwen een ver volg kreeg met kwakzalvers en kruidenvrouwtjes. Allarlei praktijken als heksensabbat, liefdesbetovering, drugversla ving e.d. passeren de revue, en tenslotte een hele lijst planten die de eigenlijke gifkeuken van de natuur vormen, geïllustreerd met fraaie foto's. Een grondig boek - niet zo vreemd gezien de Duitse oorsprong - dat typisch aansluit bij de belangstelling die onze oosterburen voor deze zaken aan de dag leggen. Het gekleurde dwergkooljn.Au- teur M.A. Verbelst en O. Ver meulen. Ultg. Keesing, Amster dam-Antwerpen. Niet zomaar een boekje over het houden van de tegenwoordig steeds meer in de belangstelling komende dwergkonijntjes. Geen populair boekje met sim pele gegevens over verzorging en huisvestig, bestemd voor een eenvoudig liefhebber. Het boek je richt zich op de eerste plaat- s op het fokken van kleurdwer- gen, waarbij geen facet onbe sproken blijft Dat daarbij ver zorging, voeding, huisvestig. ziekten e.d. ook aan de orde komen is duidelijk, maar op een meer wetenschappelijk ni veau: het haat om zouten, eiwit ten, koolhydraten e.d. Toch blijft het boek bijzonder lees baar, zodat ook een niet-fokker er bijzonder veel over die leuke diertjes uit opsteekt Foto's, te keningen en een register maken het boekje compleet Mocambique, van kolonie tot onafhankelijkheid. Auteur Sletae Boeg ra e^L Ultg. Aga- Vijf opstellen over verschillende aspecten van het probleemge bied Mozambique dat aan de vooravond van zijn onafhanke lijkheid staat na eeuwenlange over heersing door Portugal. Opstellen over de koloniale tijd, de strijd voor de vrede, het Frelimo, de Kerk en de blanke invloed in Afrika. Tenslotte een toekomstverwachting voor het land. Een uiterst actueel en met kennis van zaken geschreven boekje. Moord op alfabet. Auteurs J.M.- Fuchs en WJ.Slmona. Weten schappelijke Uitgeverij, Am sterdam. Onder het motto: je krijgt nooit genoeg van een goede moord, slaan de samenstellers je met moord en doodslag om de oren: een misdaad zo oud als de mensheid, bijzonder actueel en voortdurend aanleiding tot ro mantisering. Vandaar deze bloemlezing uit honderdduizen den bekende moorden uit de wereldgeschiedenis, in alle ver scheidenheid aan motieven, om standigheden, technieken en processen, weergegeven in een beknopte, maar uiterst leesbare stijl. Een soort handboek voor moordenaars, als je niet zou weten dat die geen boek nodig hebben voor hun daden. Beken de en onbekende moordenaars en slachtoffers volgen elkaar in hoog tampo op in dit stuk ver geten geschiedschrijving. Een heerlijk boek voor in de kleie uurtjes. \oedeltje gestolen: prettig verhaal bedeltje gestolen. Auteur: Tjits Veenstra. Uitg. Van Holkema en Warendorf jet klopt allemaal precies in „Poedeltje gestolen" dat grenst aan het bizarre, maar zo duide lijk en evenwichtig in elkaar is gezet, dat het ook voor kleinere kinderen te genieten valt Vee hippies, een jongen en een meisje. Met hun gitaar komen le neuriede een wijsje. laulce knikte. Hij neuriede mee. •peel het eens? Dan zal ik erbij zingen,' zei Gabri. lauke tokkelde even op zijn gitaar. 1 hoor! Daar kwam het wijsje. iabri begon te zingen. Het klonk prachtig. ze aan de kost De jongen heeft een poedeltje en dat wordt ge stolen door een rijke jongen die echt wilde betalen en heel lief voor het hondje wil zijn. De politie komt eraan te pas (niet erg geloofwaardig) maar ie mand wordt bekeurd, omdat ie dereen aardig is. Vlot geschre ven, net niet te vlot en van de eerste bladzijde af een beetje spannend, en humoristisch. De korte zinnen de duidelijke letter en de goed aanvullende teke ningen passen goed bij het ver haal. Gabri en Bauke en het poedeltje, dat gestolen wordt. Verhalenboek Walt Disney Duif maar dapper S)uif maar dapper. Au teur: Imme Dors. Uitg. Van Holkema en Wa rendorf. Eindelijk een antwoord op de vraag wat duiven doen op de Amsterdam se Dam: vergaderen. En ze eten daar „omdat het en/oor ligt" Dit, en andere zaken die het dagelijkse leven van de duif betreffen, staat al lemaal in „Duif maar dapper" een knotsgek boek over een beetje gekke duif die een ha vik had willen zijn, hoe wel daar natuurlijk ook nadelen aan verbonden zijn. Duif wordt uiteind elijk Havikduif met een achternaam en hij is de Grote Duif van de Dam, die zijn Appelvrouwtje in een ziekenhuis terug vindt en haar aan een jeugdvriend helpt, Anto ny, met wie zij kan trou wen om rozen te kwe ken die haar naam Amalia moeten dragen. Een onzinnige geschie denis, onzinnig ge schreven maar met zo veel humor dat alle on zin zin krijgt. Alle die ren pratfn. in feite een zwak punt van Imme Dros, maar het moet wel, want duiven lezen geen ochtendblad en moeten het hebben van horen zeggen 'alt Disney's verhalenboek. Au teur: diversen. Uitg. Zuid-Ne derlandse uitgeverij. eel fijn is een aantal Walt Dis- ney-verhalen verzameld in een voor jonge kinderen aangepaste bundel. Hierin zijn' opgenomen ry Poppins en Merlijn de tove naar. De bundel is speciaal be doeld voor kinderen die net kunnen lezen: de letters zijn groot, de zinnen kort en hoofd letters ontbreken. kinderen naverteld, dat de lezertjes een goede inlei ding krijgen in de kinderlitera tuur. De illustraties komen uit de Disney-studio en zijn (in kleur) uiteraard uitstekend. Geheimzinnige spanning Iolo komt niet spelen. Auteur: Alet Schouten. Uitg. Van Hol kema en Warendorf. Een griezelig spannend boek van Alet Schouten, dat in de Regen boog-serie wordt aangeduid met bedacht, spannend en avontuurlijk. Maar het is méér. Alet' gebruikt uitstekende spreektaal en heeft zich ver diept in de geheimzinnige ach tergronden van Wales, het land schap en de wat vreemde bewo ners met hun eigen taal. Voor 9 tot 11 jarigen, meldt de uitgever. Maar gezien het taal gebruik, soms ook Engels, kan de leeftijdsgrens best wat hoger worden gesteld. Alles draait om Gerrit en zijn Nederlandse familie, die maar net door de Engelse bevolking wordt geaccepteerd. Sprookjes sfeer en realiteit (fairies en ter roristen) zijn wonderlijk goed vermentd in dit verhaal, waarin Gerrit een bomaanslag verij delt, inin of meer zonder het zelf te weten en dank zij Iolo, van wie Gerrit niet goed wist of dat nou een vriend was of Er gebeurt veel in dit boek, waar in volwassenen, politie, kinde ren, vreemde vrouwen een rol spelen, maar ook de mist en een baby. Enige fantasie is wel nodig, om de avonturenketen te kunnen volgen. De omslag van Iolo komt niet spelen is al geheimzinnig. Stadsmuzikanten van Bremen De stadsmuzikanten van Bre men. Auteur Grimm. Ultg. Lemnlacaat Rotterdam. Voor kinderen van vier tot vijf jaar is het verhaal van de stads muzikanten van Bremen een vermakelijke geschiedenis. En kele dieren vormen met hun geblaf, gemiauw, gekraai en ge balk een muzikanten groep, die een groep rovers.cJ,eigen uit hun huis verdrijft en zich te goed doet aan oen uitgebreide maaltijd. De tekst is voor kin deren goed te volgen, terwijl de leuke tekeningen erg aan spreekbaar zijn, zodat de kinde ren daarbij zelf ook hun legen verhalen kunnen fantaseren. Veroveraars van de zee Veroveraars van de zoe. Auteur Serge Bert in a Uitg. Zuid-Ne derlandse Uitgeverij. Foto's, platen, duidelijke en mooie tekeningen geven „Ver overaars van de zee" een apart reliëf. Ze behoren onvermijde lijk bij de tekst die begint bij Hanno, de grootste zeevaarder uit Carthago, van wie een bijna compleet reisverhaal bekend is, en eindigt bij de Jongste ont dekkingen op de zeebodem. Daartussen alle (min of meer) bekende namen en hun geschie denissen, gerangschikt in chro nologische volgorde. Daaron der: Eriksson, Columbus, Vasco da Gama, Magalhaes, Barentsz, Cook, Nansen, Piccard en Cousteau. Een schitterend werk waaraan vele jongens (maar waarom ei genlijk ook geen meisjes) vele spannende uren kunnen bele ven, waarbij zij meteen heel wat opsteken. Zeegeschiedenis met alle ontdekkingen, gevaren en successen in één bock, even voortreffelijk in beeld gebracht Geen gemakkelijk bock overi gens; goede kennis van aard rijkskunde en wat technische termen zijn wel voorwaarden om ten volle van het bock te kunnen genieten. Een van de pakkende illustraties van „Veroveraars van de zee".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15